صدای معلم

دكتر احد نويدي/ دانشيار روانشناسي و پژوهشگر تعليم و تربيت

راز موفقيت نظام آموزشي سنگاپور

سیاست‌های آموزشی سنگاپور، متمرکز بر رشد منابع انسانی است. نظام آموزش و پرورش سنگاپور بیشتر بر آموزش اخلاق و تربیت بدنی، پرورش افکار خلاق، منتقد و مستقل استوار است/ سازمان توسعه و همكاري‌هاي اقتصادي(OECD) در سال 2015 دانش‌آموزان 15 ساله سنگاپوري (رتبه اول در رقابت‌هاي رياضيات و علوم) را باهوشترين دانش‌آموزان جهان معرفي كرده است و استانداردهاي آموزشي هر كشوري را به عنوان مبناي قدرت و ثروت درازمدت قابل پيش‌بيني آن كشور  دانسته است/ پيشرفت در دوره ابتدايي بسيار مهم تلقي مي‌شود/ نظام آموزشي در كشور ما (ايران) دقيقا در جهت خلاف تدابير تربيتي سنگاپور حركت مي‌كند/ تجويز آموزش مواد درسي متعدد  توسط شوراي عالي آموزش و پرورش و سازمان پژوهش  و يادگيري سطحي و طوطي‌واري بيانگر غفلت تأسف بار و ضعف كارشناسي حوزه ستادي وزارت آموزش و پرورش است

 نظام آموزشی سنگاپور و مواد درسی و جابگاه معلم و دوره ابتدایی سنگاپور در سالهای اخیر شاهد رشد چشمگیری در زمینه فناوریهای اطلاعات و ارتباطات، نانو و بیوتکنولوژی و نیز سایر حیطه های صنعتی بوده و این پیشرفت‌ها را در سایه سیاست‌های آموزشی اقتصاد محور خود کسب کرده است.

آموزش علوم تجربی و ریاضیات به عنوان زیربنای رشد علوم و فناوری در این کشور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وزارت آموزش و پرورش سنگاپور، با فراهم کردن نظام آموزشی آزاد و انعطاف پذیر، دانش‌آموزان را با نیازهای جامعه آشنا ساخته و به گونه‌ای آنها را تربيت مي‌كند که بتوانند در آینده در رفع مشکلات جامعه سهیم باشند. سیاست‌های آموزشی سنگاپور، متمرکز بر رشد منابع انسانی است. نظام آموزش و پرورش سنگاپور بیشتر بر آموزش اخلاق و تربیت بدنی، پرورش افکار خلاق، منتقد و مستقل استوار است.

سیاست‌های آموزشی سنگاپور ایجاب می‌کند که هر دانش‌آموزی زبان انگلیسی و زبان مادری خویش را یاد بگیرد. این عمل موجب می‌شود که دانش‌آموزان تبحر کافی را در زبان انگلیسی که زبان تجارت، علم و فناوری است داشته باشند.

تجويز آموزش مواد درسي متعدد  توسط شوراي عالي آموزش و پرورش و سازمان پژوهش  و يادگيري سطحي و طوطي‌واري بيانگر غفلت تأسف بار و ضعف كارشناسي حوزه ستادي وزارت آموزش و پرورش است  سفارت جمهوري اسلامي ايران در سنگاپور گزارش كوتاهي از نظام آموزش و پرورش سنگاپور تهيه كرده است. به نقل نويسنده اين گزارش، سازمان توسعه و همكاري‌هاي اقتصادي(OECD) در سال 2015 دانش‌آموزان 15 ساله سنگاپوري (رتبه اول در رقابت‌هاي رياضيات و علوم) را باهوشترين دانش‌آموزان جهان معرفي كرده است و استانداردهاي آموزشي هر كشوري را به عنوان مبناي قدرت و ثروت درازمدت قابل پيش‌بيني آن كشور  دانسته است. 

چندي قبل روز نامه فايننشال تايمز نوشته بود كه نظام آموزشي سنگاپور  «مهارت محور» است و به جاي «خواندن و حفظ كردن» بر «كشف و حل مسئله» تأكيد مي‌كند.

در سنگاپور دروس رياضي و علوم بسيار مهم تلقي مي‌شوند. در نظام آموزشي سنگاپور، تعداد دروس در دوره ابتدايي بسيار محدود است و به جاي يادگيري سطحي موضوعات متعدد، بر تسط و فهم عميق و بسط و توسعه مفاهيم علمي تأكيد مي‌شود. پيشرفت در دوره ابتدايي بسيار مهم تلقي مي‌شود. مسئولان ارشد نظام آموزشي سنگاپور براي تكميل قابليت‌هاي علمي دانش‌آموزان خود به اجراي برنامه‌‌هايي براي ايجاد تحول در جهت كنكاوي، خلاقيت و مسئوليت پذيري، مصمم هستند.

به نظر مي‌رسد نظام آموزشي در كشور ما (ايران) دقيقا در جهت خلاف تدابير تربيتي سنگاپور حركت مي‌كند.

تجويز آموزش مواد درسي متعدد  توسط شوراي عالي آموزش و پرورش و سازمان پژوهش  و يادگيري سطحي و طوطي‌واري بيانگر غفلت تأسف بار و ضعف كارشناسي حوزه ستادي وزارت آموزش و پرورش است.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

یکشنبه, 14 آبان 1396 15:14 خوانده شده: 2152 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 -1 --
ناشناس 1396/08/14 - 18:21
نمي دانم اين پژوهشگاه جز هزينه چه فايده اي براي آموزش و پرورش دارد؟ . اخه مرد حسابي پس شما اونجا چكاره اي كه فقط انتقاد كردن رو بلدي؟
پاسخ + 0 0 --
حسن آقا، معلم اکابر 1396/08/16 - 13:24
متاسفانه مشکل اصلی فشل و فاقد انگیزه بودن بدنه آموزش و پرورش به ویژه حوزه ستادی است که جمعی در آن سنگر گرفته و دلخوش دارند به این که بیایند کارتی بزنند و بروند.
ساعت 9 صبح نان سنگگ داغ + چای شرین+ و ساعت 11:30 نهار و نماز و در بسته اتاق! ساعت 3:30 در صف برای زدن کارت خروج. تازه بخشی از وقت خود را صرف چانه زنی با مدیران می کنند که این ماه گوشه ای از اضافه کار و یا کارانه آنها سائیده شده! کسی هم نمی پرسد کدام کار؟ کدام کارانه؟ واقعا 60 دصد آنها اضافیند و اگر بخواهیم چابک سازی کنیم اینها را که به جای تسهیل در امور چوب لای چرخ می گذارند را باید مرخص کرد.
پاسخ + +3 0 --
شهاب 1396/08/14 - 19:10
درودبرنویسنده محترم
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1396/08/15 - 00:49
حجم کتب درسی تو مقطع ابتدایی اینقدر زیاده که من معلم فقط و فقط باید تند تند درس بدم تا تموم بشه.اصلا نمیرسیم از بچه ها امتحان بگیریم ببینیم چقدر یاد گرفتن.بعد از اداره راه میوفتن فقط بلدن بگن شما چرا بازخورد ندادید.هر بار کلمه و جمله های قلمبه سلمبه براشون دیکته میشه میان همونو برامون تکرار میکنن.اصلا خبر ندارن معلم و دانش اموز داره چی میکشه.
پاسخ + +4 0 --
مدرس دانشگاه فرهنگیان 1396/08/15 - 06:24
در آموزش و پرورش ما از تخصصها "هرگز" استفاده نمیشه - بویژه در مشهد. فقط باند بازی. بعنوان نمونه معاون پژوهشی مدیر کل استان خراسان رضوی یه آقای "لیسانس" ریاضی است! اگه بهش بگی پژوهش رو تعریف کن نمی تونه.... ما رو با سنگاپور مقایسه نکنید. بهتون قول میدم تا 5 سال دیگه از افغانستان هم عقب می افتیم.
پاسخ + +2 0 --
حسن آقا، معلم اکابر 1396/08/16 - 13:31
فرار به جلو از تکنیک های جدیدی است که در سیاست متولد و در آموزش و پرورش رشد نموده و نهادینه شده است . معلم کلاس اول میگه تقصیر والدینه که نگذاشتنش پیش دبستان! معلم کلاس دوم: تقصیر معلم کلاس اوله که نگذاشته پایه اش محکم بشه و ایضا سایر معلم ها. معلم اول متوسطه تقصیر مقطع ابتدای و معلم متوسطه دوم مشکل را متوجه دوره اول اول می داند! دانشگاه هم قربونش برم همه را از چشم آموزش و پرورش می بینه! حالا ما می مانیم و پرتقال فروش که (کی بود. کی بود؟ ما نبودیم!) در حالی که همه ما مقصریم. اگر هرکس وظیفه خودش را به احسن وجه انجام دهد همه چیز درست می شود. به امید آن روز. والسلام
پاسخ + 0 0 --
دانش آموز اکابر 1396/08/17 - 17:54
آقا معلم اجازه، مشکل اینه که سیاست گذاران آموزش و پرورش با سیاستها و کارهاشون در عمل "واقعا نمیخواهند" معلمان کار خودشون رو به نحو احسنت انجام دهند. شما ببین اگه معلمی سرش به هیکلش بیارزه و اهل خلاقیت و نوآوری باشه چطور تحقیر و مطرود و منزویش میکنن؟! آقا اجازه، میخوان ملت در سطح پایین نگه داشته بشن و به چیزی جز شکم و زیر شکم فکر نکنن. اگه باسواد و مرفه بشن به فکر آزادی میفتن. آقا جازه، ببخشین.
پاسخ + 0 0 --
دانش آموز اکابر 1396/08/18 - 13:20
آقا اجازه، این جملات رو دکتر حسینی سر کلاسمون گفت. گفت به کسی نگیم. بین خودمون باشه. آقا اجازه شما هم به کسی نگین که مثل دکتر حسینی ناک اوتتون میکنن.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما درباره حذف زبان انگلیسی از برنامه درسی مدارس و تفویض آن به موسسات خصوصی با مسئولیت خود والدین چیست ؟

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور