صدای معلم

شیرزاد عبداللهی :

مدرسه‌ يي بي‌قاعده و ابتر

خانواده دانش‌آموز ١٥ ساله بروجردي كه معلم فيزيك را در كلاس درس به قتل رساند، ادعا كرده‌اند كه وي داراي مشكلات روحي - رواني بوده است. اگر اين ادعا درست باشد اين پرسش مطرح است كه آيا اولياي مدرسه پيش از فاجعه، از مشكلات رواني دانش‌آموز با خبر بوده‌اند؟ اگر آري، براي حل اين مشكلات چه كرده بودند و اگر بي‌خبر بودند، چه تضميني هست كه ده‌ها دانش‌آموز مشابه، مثل بمب ساعتي در مدارس سراسر كشور پراكنده نباشند؟ دانش‌آموز از اتاق «مشاوره» به كلاس مي‌رود و دست به جنايت مي‌زند. چرا مشاور مدرسه، دقايقي پيش از جنايت نتوانسته موقعيت بحراني دانش‌آموز را بفهمد و اقدامي پيش گيرانه انجام دهد ؟

ايلنا از قول منابع خبري خود نوشته: «در پي بالا گرفتن جر و بحث بين معلم و دانش‌آموز...» معلوم نيست كه آيا مشاجره‌يي صورت گرفته يا نه؟ محتواي اين جر و بحث احتمالي چه بوده؟ اگر آن گونه كه وزير آموزش و پرورش در پيام خود به همين مناسبت گفته قرار است ابعاد تربيتي و اجتماعي فاجعه بررسي شود، بايد جزييات اين حادثه و حوادث مشابه را در اختيار داشته باشيم. حوادثي مانند آتش‌سوزي و تصادف اتوبوس‌هاي اردوي دانش‌آموزان و تنبيه بدني دانش‌آموزان درگذشته هم پر از ابهام بود. پرسش درباره آسيب‌هاي اجتماعي هم بي‌پاسخ مي‌ماند. اگر حاجي بابايي در برابر پرسش‌هاي نامتعارف خبرنگاران عصباني مي‌شد، آقاي فاني با خونسردي به سوال‌هاي مشخص پاسخ‌هاي ديپلماتيك و مبهم مي‌دهد.

وزارت آموزش و پرورش بايد گارد بسته خود را باز كند. اطلاعات، اخبار و آمار را پنهان نكند و درهاي مدارس را به روي محققان بگشايد. آموزش و پرورش را مي‌توان يك «شبه سيستم» دانست كه به جاي حركت به جلو دور خود مي‌چرخد. نيروها در اين سيستم به جاي هم افزايي همديگر را خنثي مي‌كنند. در مدرسه اكثر افراد از مدير تا آبدارچي، براي كاري كه انجام مي‌دهند، آموزش نديده‌اند و هيچ كس هم ظاهرا از كارخود راضي نيست. همه چيز مدرسه، از تدريس معلم در كلاس تا مراسم آغازين تا شيوه كار معاونان، مدير مدرسه و... تابع سليقه و منش افراد است. هيچ پروتكل و قاعده‌يي رعايت نمي‌شود. يك دبير، دانش‌آموز تاخيري را به كلاس راه نمي‌دهد، ديگري راحت او را مي‌پذيرد. يكي خوش اخلاق است و جوك مي‌گويد و ديگري عصباني است و تندخو. يكي معتقد به تنبيه بدني و زجر دانش‌آموز به عنوان يك روش موثر تربيتي است و ديگري هيچ حساسيتي به درس خواندن و شلوغ كردن دانش‌آموز در كلاس ندارد. يكي با شوخ طبعي متلك بار دانش‌آموزان مي‌كند و ديگري لفظ قلم و جدي حرف مي‌زند. يكي در دادن نمره سخت گير است و ديگري دست و دلباز. روش معاونان مدارس هم بسيار متفاوت است. اولي در هر كلاس يك آنتن دارد. دومي فقط نمره انضباط كم مي‌كند. سومي اهل كتك زدن است، چهارمي فقط داد مي‌زند و مي‌ترساند، پنجمي اوليا را احضار مي‌كند، ششمي ساعت‌ها و روزها دانش‌آموز متخلف را سر پا جلوي ديوار دفتر نگه مي‌دارد. هفتمي به موي بلند و آستين كوتاه گير مي‌دهد، هشتمي دنبال كشف موبايل و سي‌دي است. پرورشي مدرسه هم كارش برگزاري سخنراني‌هاي سياسي – عقيدتي، چسباندن اطلاعيه و پوستر در تابلو اعلانات و تهيه گزارش از حضور دانش‌آموزان در نماز جماعت و برگزاري مسابقات اذان و تشكيل هيات و مسائلي از اين دست است. ياد گرفتن مديريت در مدرسه به علم و مدرك نياز ندارد. گرفتن پست تابع ارتباط است و يادگيري هم تجربي است.

تخصص اصلي بسياري از مديران مدارس پول گرفتن از اوليا در بزنگاه‌هايي مانند هنگام ثبت نام، دادن كارنامه و جلسات انجمن است. كار وزراي آموزش و پرورش هم سليقه‌يي است. هر وزيري به چيزي بند مي‌كند. حاجي‌بابايي عاشق ٦-٣-٣ بود. فاني اما دغدغه‌اش توسعه غيرانتفاعي‌هاست. علي احمدي كارش بازنشسته كردن معلم‌ها بود. فرشيدي مديريت‌ها را شخم مي‌زد. در حرف ، تربيت را بر تعليم مقدم مي‌دانيم اما كار تربيت در مدرسه را به يك نفر و تعليم را به ٣٠ نفر سپرده‌ايم. مدارس دولتي مناطق حاشيه‌يي شهرها و جاهايي كه سطح سواد و تمكن مالي خانواده‌ها پايين است، به خصوص در مقطع متوسطه، به لحاظ تربيتي و آموزشي موقعيتي بحراني دارند.

در خوش بينانه‌ترين حالت در اين مدارس فقط ٢٠ درصد دانش‌آموزان با حمايت و تشويق خانواده‌ها درس مي‌خوانند. در يك دبيرستان با ٥٠٠ دانش‌آموز، مانند همين مدرسه حافظي بروجرد بدون اغراق، ٤٠٠ نفر از درس و مدرسه بيزارند و دم‌دستي‌ترين وسيله سرگرمي آنها دست انداختن معلم است. بي سوادي و بذل و بخشش نمره در همه پايه‌ها رواج دارد. بخشي از دانش‌آموزان كلاس اول متوسطه (پايه نهم) مدارس دولتي توانايي خواندن و نوشتن در حد پنجم ابتدايي ندارند. هيچ كس هم نمي‌داند اينها چگونه بالا آمده‌اند؟ بسياري از دبيرستان‌ها و هنرستان‌هاي دولتي ما در مناطق حاشيه‌يي و كمتر برخوردار، مستعد اتفاقات فاجعه بار هستند. مديريت‌هاي غيرآموزشي و باندي، معلمان آموزش‌نديده و بي‌انگيزه، مجموعه‌يي از مقررات و آيين‌نامه و اسناد فلج‌كننده، غلبه گفتمان‌هاي فرعي مانند گفتمان سياسي و گفتمان معيشتي بر گفتمان آموزشي و تربيتي، كمبود بودجه و تنگناهاي مالي، برنامه آموزشي غيرجذاب كه باعث بيزاري دانش‌آموزان از مدرسه و درس مي‌شود، نشانه‌هايي از فرسودگي اين بناست. اين سيستم تلفات و قرباني دارد.

محسن خشخاشي، دانش‌آموزان شين‌آباد و درودزن، قربانيان تصادفات اردوهاي دانش‌آموزي و دانش‌آموزاني كه در اثر تنبيه بدني مرده‌اند و مصدوم شده‌اند بخش مرئي اين تلفات هستند.

روزنامه اعتماد

ارسال یادداشت برای سخن معلم

 

شنبه, 08 آذر 1393 09:08 خوانده شده: 2028 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 -1 --
ناشناس 1393/09/08 - 11:21
سلام
چرا معلم را شهید اعلام نکردن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
مگرچه فرقی داره با نیروهای نظامی که درحین ماموریت جانشان را ازدست میدهند
پاسخ + +1 -1 --
ایازی 1393/09/08 - 13:45
آقای شیرزاد عبداللهی سپاس
در اینجا جا دارد اشاره شود به ضرورت بازبینی آیین نامه مدارس دانش آموز خاطی به دلیل شرارت در مدرسه با اغماض روبه روشده است اما اینک باید این جنایت باید منتظر اشد مجازات باشد کاش در مدارس قوانین انضباطی سخت گیرانه تر عمل می شد تا این فاجعه اتفاق نمی افتاد
پاسخ + +3 0 --
امیر 1393/09/08 - 17:55
متاسفانه یه فرد خردمند در راس آموزش و پرورش نیست که این دستگاه انسان ساز را از این وضعیت اسفباری که براثر بی تدبیری و سوء مدیریت به آن مبتلا گشته نجات دهد. آموزش و پرورش اصرار دارد به هر نحو ممکن با سهل ترین روشها همه را به زور دیپلم کند. دانش آموز با 15 درس افتاده در پایه بالاتر می نشیند چون این دانش آموز از پایه ضعیف است دروس جدید را نمی فهمد اونوقت دست به شیطنت می زند و مانع جریان درست و صحیح آموزش می شود سوهان روح معلم و دیگر دانش آموزان می شود. برای سبکتر کردن هزینه ها در وزارت خانه اقدامات تخریب کنند ه ای بنام تحول انجام می دهند که این اقدامات در بلند مدت بنیان آموزش و پرورش را فرو خواهد ریخت. ==> ادامه
پاسخ + 0 0 --
امیر 1393/09/08 - 17:56
ادامه == > دیگر چیزی به نام مردودی در آموزش و پرورش وجود ندارد. دانش آموز با 4 درس با نمره بین ( 7 تا 10 ) می تواند (با استفاده از تک ماده) دیپلم بگیرد. در دانشگاه آزاد (بدون داشتن دیپلم) با سپردن یک تعهد نامه که تا ترم بعد دیپلم را ارائه کند ثبت نام می شود و سال آخر اخذ لیسانس یادش می افتد که هنوز دیپلم ندارد اونوقت پیگیراخذ مدرک دیپلم میشود و متاسفانه از طرف دیگر خانواده ها هم تمام بار تربیت و آموزش را بر دوش آموزش و پروش نهاده اند و مدارس نقش لهله گری را ایفا می کنند تا انتقال دهنده مفاهیم و علوم را .ارزشها فنا شده و احترام ها بر باد رفته. ای انسان های فهیم و آزاد اندیش به فکر آموزش و پرورش قبل از فروپاشی کامل آن باشید.
پاسخ + 0 0 --
معلم تهرانی 1393/09/08 - 19:16
مثلا در همین شهر تهران یه آدمی مثل چهار بند رو گذاشتن که بدون بررسی تصمیم بگیره و بعد با آبروی معلمان بازی کنه.
پاسخ + +1 0 --
زعفرانی 1393/09/08 - 22:51
معلمی که می ترسد از حق خود دفاع کند - اولیایی که می ترسد بابت پول اضافه ای که مدرسه دولتی 2 الی 3 برابر از او گرفته شکایت کند ودنبال حق خود باشد - مدیری که فقط به فکر پول گرفتن از اولیا ودور زدن اداره می باشد - مدیری که با هم آهنگی ویا چشم پوشی منطقه منبع درآمدی چند صد میلیونی دارد ودبیران پر دل جرات ونقاد را به راحتی جابه جا می کند - چگونه می توانند الگو رفتاری مناسب برای دانش آموزان باشند وبه آنها درس آزاد منشی در سایه قانون مداری و حق طلبی با توجه به آموزه های دین مبین اسلا م را تعلیم دهند .
با تشکر از اقای شیرزاد عبداللهی
پاسخ + 0 0 --
هنراموز 1393/10/27 - 23:39
به خوبی و به طور کاملا واقعی امورات مدارس امروز مارا توصیف کردید وهر روز ما این صحنه ها را به طور مستقیم مشاهده می کنیم و به راحتی از کنار آن می گذریم اما آقایان بکجا چنین شتابان؟؟....و ما همچنان نظاره گر از هم گسیختگی نظام آموزشی.........شاید ...........................

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما درباره حذف زبان انگلیسی از برنامه درسی مدارس و تفویض آن به موسسات خصوصی با مسئولیت خود والدین چیست ؟

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور