صدای معلم

آیا معلمان خود باید حرکتی پویا آغاز نمایند و طرحی نو دراندازند یعنی می توان عنصر تغییر را معلم نامید یا این مهم وظیفه و رسالت نظام آموزشی است ؟ تا کی باید منتظر ماند ؟

مقایسه سیستم آموزشی کشور آمریکا با آموزش و پرورش ایران

مینو امامی/ همکار صدای معلم

نظام آموزشی آمریکا و آموزش و پرورش ایران

در یکی از نوشته های قبلی خود با عنوان " حقوق معلمان در ایران و ساختار استانداردهای جهانی " در 30 شهریور 96 ، حقوق معلمان ایرانی را با برخی از کشورها مقایسه کرده بودم ، من نیز همانند خیلی از همکاران تصور می کردم به ما چقدر ظلم می شود ! اما امروز فقط با مطالعه اوضاع آموزشی کشور آمریکا ، متوجه شدم که دارندگی نظام آموزشی برازندگی معلمان است.

 ما شجاعت در هم کوبیدن وضع موجود را به هیچ بهایی نداریم لذا محکوم به عقب ماندگی و توسعه نیافتگی هستیم.  نکاتی ساده و عمیق در شیوه آموزشی کشور آمریکا نهفته است که دقیقا می تواند تمامی مشکلات آموزشی کشور ما را برای انواع طرح های ناکارآمد چون طرح شهاب ، یا تنوع مدارس برای تفکیک دانش آموزان از جمله نمونه دولتی و تیزهوشان ، حل و فصل نماید.
جرم مسئولان ما فرار آنها از سادگی است . مقاومت در شکستن سنت ناکارآمد دیروز برای امروز است. سایز لباس کهنۀ آموزش و پرورش برای معلم و دانش آموز امروز بسیار تنگ و کوچک گردیده است. گویی آنان با ماشین ریسندگی کار می کنند و ما با دوک دستی . گویی آنان با هواپیما جابه جا می شوند و ما با خر و الاغ . گویی آنان با کارد و چنگال و قاشق غذا می خورند و ما با دست هایمان و...... مثال ها کنایه ای است از فاصله آموزش و پرورش ما با جهان امروز.

امروزه واهمه مسئولان در شکستن لاک آموزش سنتی ، باعث گردیده است که معلم به دنبال ناکجاآباد برای شأن و منزلت خود باشد و دانش آموز به دنبال مدینه فاضله به هر دری سر زند اما نومید و دست خالی برگردد.

من یقین دارم که پائین نگه داشتن حقوق معلم و اوضاع نابسامان معیشت او ، فقط برای سرگرم ساختن اوست تا باریک تر از مو را نبیند و زیاده نطلبد. دامی برای من معلم است که به جای پرداختن به محتوا و کیفیت زندگی و آموزش ، فقط کمیت و محدودیت های آن را ببینم یا بدان بیندیشم . دستبندی بر عقل و تفکر من معلم ،که در دور باطل محدودی گرفتار آیم ، همانند اتاق یک ضربدر دوی فرد زندانی که فراتر را نمی تواند ببیند. ما معلمان خود باید تلاش کنیم تا از این تارو پود محدودیت بیرون آئیم ، با مطالعه و به روز کردن دانش خود. منتظر سخاوت مسئولان نشستن ، فقط دست هایمان را خالی نگه خواهد داشت بی هیچ بهره ای .

نظام آموزشی آمریکا و آموزش و پرورش ایران

سیستم آموزشی کشور آمریکا و ایران
1 - سال هاست در آمریکا کتابی منتشر نمی شود.
حذف کتب درسی ، استفاده از تبلت و لب تاب و تلفن همراه برای آموزش دانش روز از کارهایی است که نظام آموزشی آمریکا بدان پرداخته است. و ما برای استتار ضعف خود در کنترل هوشمندانه ابزار آلات تکنولوژی ، استفاده و آوردن آنها را به مدرسه ، جرمی نابخشودنی اعلام می داریم. آنان استفاده از تکنولوژی را کنترل می کنند نه محدود. اما ما تکنولوژی را از زندگی دانش آموزان کلا حذف می کنیم . ما ره آوردهای استفاده مثبت از تکنولوژی را قربانی جنبه های منفی آن می کنیم و چون در قبال آن واهمه یا ضعف کنترل داریم پس در کل حذف می کنیم و قوانین سخت زمان گیری برای مقابله با آن در مدارس تدوین می کنیم و از اصل آموزش بازمی مانیم. ما هنر را از زندگی دانش آموزان در کل حذف کردیم چون معتقدیم وقت هدر دادن است و نقش ورزش روز به روز کم رنگ تر می گردد

با صرف افعال نهی ، تأثیراتی سوء تفکر خود را بر هر نوع امکان فعالیت مفید می گذاریم . در سرزمین من با بایکوت کردن ره آورد علم ، خواب راحت خفتگان ، به دور از وحشت و توهّم ادامه می یابد. با این تفاوت که در آن جامعه فهمانده می شود که از افراط و تفریط به دور مانید و در جامعه ما با تابو کردن هر چیز تازه ، تفکر سنتی و لجاجت ادامه می یابد. کودک و نوجوان او در خلوت هم خطا نمی کند چون نحوه استفاده درست را می آموزد اما کودک و نوجوان جامعه ما با هر نیرنگ و دروغی به دنبال گشت و گذار نامتعارف در دنیای مجازی برمی آید چون منع کردن توأم با افعال نهی ، همیشه نتایج معکوس دارد.
کُتب درسی ما ثقیل است و بین محتوای مفاهیم صفحات و فصول کُتب ، ربط منطقی وجود ندارد و یا مطالب آن با واقعیت های جامعه ناهمگن است. کُتبی که سالیان متمادی توسط معلمان از حفظ شده است. هزینه های هنگفت چاپ کتاب یک درد و هزینه های تألیف آن ، دردی دیگر! راستی ما برای چاپ همه ساله این همه کتب درسی ، چندین میلیون درخت جنگل را قطع یا قتل عام می کنیم ؟!

2 - معلمان هر سه ماه یک بار به روز می شوند.
معلمان برای اینکه بتوانند شغل خود را حفظ کنند باید هر سه ماه یک بار (طی دو روز کامل) به کلاس های آموزشی بروند و آخرین پیشرفت های تکنولوژی را بیاموزند. همچنین دو هفته قبل از شروع سال تحصیلی به دوره های آموزشی برای یادگیری آخرین متد آموزشی مطابق با پیشرفت های روز دنیا می روند. معلمان آمریکایی به طور مرتب در کلاس های دانش افزایی شرکت می نمایند و در واقع سعی می نمایند تا از دانش آموزان خود که online هستند و خیلی سریع دانش روز را دریافت می کنند عقب نمانند .
البته این به منزله برتری کودک و نوجوان نسبت به معلم نیست ، بلکه دو دلیل عمده دارد :

اول : مغز و قلب کودک همانند زمین بایر است هر چه در آن بکاری همان حاصل می دهد. اگر محتوای آموزشی کشوری ، به جای تدریس کتب چاپ 20 - 10 سال پیش ، حاکمیت دانش روز است قدر مسلم دانش آموز هم آن را فرا خواهد گرفت. این انتخاب ارجح نظام آموزشی است.

دوم : کودکان و نوجوانان معلومات قبلی برای منع یادگیری بعدی ، همانند معلمان خود ندارند. لذا آنان دانش روز را بدون مقاومت یا سختی در یادگیری ، دریافت می کنند. فاکتور افزایش سن ، پذیرش دانش و فنون جدید را برای افراد بدون هر نوع مقاومتی دشوار می سازد ، گاه او تازه ها را زود می پذیرد و گاه سال ها طول می کشد تا آنها را قبول کند. معلم تا بخواهد دانش دیروز را فردا بپذیرد ، زایش بسیاری در علم و فناوری پدید آمده است و برای همین عقب می ماند اما کودک و نوجوان جلو می زند.

و اما دوره های ضمن خدمت ما به آموزش کتب غیر تخصصی و فقط مذهبی اکتفا می کند! لذا چگونه انتظار به روز بودن معلومات از معلم می رود؟ در واقع اگر ما معلمان خود جُربزه انجام این کار را نداشته باشیم ، جریانی پویا و دینامیک و متعهد که هر دائم همّ و غمش نو ساختن دانش من معلم باشد ، در این جامعه وجود ندارد. ارتباط آموزشی - فرهنگی بین آموزش و پرورش و مراکز آموزشی عالی هم وجود ندارد که چنین سوز یا دغدغه ای داشته باشد. (علاقه مندان می توانند به نوشته اینجانب : " تلنگر بر " معلمی " که فکر می کند همه چیز را می داند و نقد را برنمی تابد ؟! در 14 خرداد 97 مراجعه نمایند. )

3 - آموزش برای هر دانش آموز بستگی به ویژگی های شخصی او دارد.
به وضعیت تحصیلی هر دانش آموز بر اساس ویژگی های شخصی او رسیدگی می شود و امتحانات پایان ترم بی معنا است. زیرا که تمام دانش آموزان بر اساس یک معیار ، سنجیده نمی شوند. دانش آموزی که سخت یاد می گیرد در کلاس های کم تعداد قرار می گیرد و عده ای مأمور پیگیری وضعیت تحصیلی او می شوند تا علل عدم یادگیری او را دریابند.
همانند ما همه دانش آموزان را با آزمونی یکسان نمی سنجند تا تر و خشک با هم بسوزد. یاد نگرفته اش ابدالدهر فرا نگیرد و یاد گرفته اش ، به چشم نیاید تا در جایگاه استحقاقی خود قرار بگیرد. یا آزمون انجام شده در کشور ما بدون در نظر داشتن تفاوت های منطقه ای و یا برخورداری و نابرخورداری از امکانات بیشتر ، یکسان و همزمان است که بی عدالتی مطلق است. آزمون مدارس خاص و دولتی مناطق محروم یکسانند! اگر سیستم آموزشی کشور آمریکا باز و منعطف در برابر دانش روز است ، سیستم آموزشی ایران بسته و مقاوم در برابر تغییر و تازگی است

4 - استفاده از میزگرد برای فرهنگ سازی کار گروهی .
آموزش دور میزگرد یا میزهای مخصوص جلسات اداری ، به صورت گروهی انجام می شود تا با کارِ گروهی آشنا شوند و برای اجتماع بزرگتر یعنی فردای اشتغال خود ، جهت انجام وظایف شغلی ، همفکری و مشورت کردن را فرا بگیرند.
و کثیری از ما معلمان از انجام کار گروهی در کلاس درس واهمه داریم و از پرداختن بدان می پرهیزیم و آن را نوعی وقت تلف کردن می دانیم. در حالی که آموزش و حتی آزمون به شکل گروهبندی دانش آموزان ، هم زحمت معلم را می کاهد و هم نتیجه کیفی کار را چندین برابر افزایش می دهد.

5 - استفاده از تخته هوشمند لمسی به جای تخته های سنتی .
تخته های نوشتاری آنها نه سبز است نه سیاه و نه سفید ( وایت برد ) ، بلکه از تخته هوشمند لمسی استفاده می کنند که گاه معلمان در کار با آن دچار مشکل شده از دانش آموزان خود کمک می گیرند. یعنی معلمان آموزش می دهند و آموزش می گیرند. اصل ساده و ارزشمند تعامل اجتماعی برای تدوام حیات بشری . آموزش در آمریکا هوشمند مدرن هست با ساز و کاری جدید.
و ما در خیلی از مدارس هنوز با گچ های غیراستاندارد مضرّ برای سلامتی خود و دانش آموز و تخته سبزهای ناصاف برای امر تدریس زورآزمایی می کنیم. و بر هوشمندسازی آموزشی هم شاید فقط 10 – 20 درصد معلمان بر آن مسلط شدند و به طور فعال از آن استفاده می کنند و بیشتر دبیران علوم : فیزیک ، شیمی ، زیست و... از آن استفاده می کنند ، در ضمن آموزش هوشمند در کشور ما سنتی است با ساز وکاری قدیم .

6 - ساعت حضور در مدرسه برای دانش آموز و معلم متفاوت است.
ساعت شروع فعالیت مدارس 8/30 تا 3 بعد از ظهر است ، اما معلمان یک ساعت اضافه در مدرسه می مانند تا اگر کسی مشکلی در یادگیری مبحث روز دارد با مراجعه به او در همان روز ، رفع اشکال نماید.
و ما برای بیرون رفتن از کلاس های جبر و بی انگیزگی ، چندین بار ساعت خود یا روی دیوار را نگاه می کنیم تا با پایان یافتن یک روز دیگر از مدت خدمت خود شادمان گردیم و زنگ های مدارس ما که با دیر آمدن معلم کم می شود یا به دلیل دو شیفته بودن زود زده می شود. ماجرای مدارس سه شیفته را که فراموش نکرده ایم !! این آثار تخریب آموزش بر قلب جامعه است نه فقط نظام آموزشی ، چون تقریبا همه از این کانال وارد اجتماع بزرگ تر می شوند.  در جامعه ما وای بر احوال اندک معلمانی که از کلاس درس می زنند تا دانش آموز وادار به تدریس خصوصی همان معلم گردد

7 - انجام تکالیف مدرسه در منزل ممنوع .
تکالیف در کلاس انجام می شود و اگر اضافه ماند و زمان پاسخگو نبود ، اجازه دارند در منزل فقط عرض نیم ساعت فعالیت ، تمام کنند. اعتقاد دارند که انجام تکالیف درسی در منزل باعث خستگی مفرط آنان می گردد.
و ما برای دانش آموز ابتدائی آنقدر تکلیف شب می گوئیم تا همانند دانشجویش که پایان نامه حاضری می خرد او نیز به مراکزی خیّر ! برای نوشتن مشق پول بدهد و در قبال آن ، بهای ندانم کاری نظام آموزشی را به عنوان خسارت حماقت ، بپردازد. یا از روی مسایل و جواب آنها در دروس ریاضی و فیزیک و.... دانش آموز را وادار به نوشتن ده بار بنمائیم تا نفرت در او حاکم گردد و از همه چیز بیزار شود. درس گریزی یا درس ستیزی نتیجه چنین فرایندهای سختگیرانه و عاجزانه برخی از معلمان است.

8 - بیشتر قوانین آموزشی منطقه ای است نه کشوری .
تغییرات در آموزش و پرورش خیلی سریع رخ نمی دهد بلکه گروهی برای تحقیقات در خصوص تغییراتی که لازم است ، مأمور می شوند و پس از انجام بررسی های گسترده برخی تغییرات جزئی در نظام آموزش و پرورش اِعمال می کنند. البته باید گفت که برخی قوانین برای کل کشور است و برخی قوانین توسط آموزش و پرورش منطقه اِعمال می شود و تقریبا هر منطقه سیستم خاصی برای آموزش برگرفته از فضای منطقه و شرایط خود را دارد.
و اما تمامی تغییرات ما ضربتی ، دفعتی ، ملی و بی محابا انجام می شود. تغییرات ما کل ساختار را در هم می نوردد و حتی تغییرات جزئی ما نیز به ماهیت کلی نظام آموزشی آسیب می رساند. مثلا پیوست کلاس ششم به دوره ابتدائی که از لحاظ سنی و توانایی جسمی یا نزدیکی به دوره بلوغ ، تشابهی با کلاس هاس اول تا پنجم ندارد. آنجا که باید تند رویم لاک پشتی می رویم و آنجا که باید کُند رویم خرگوش گونه می دویم .

9 - دانش آموزان موظف به نیم ساعت کتابخوانی در روز هستند.
کتابخوانی اصلی حتمی در یادگیری و عادت بدان است. نسبت به سن دانش آموز از او خواسته می شود هر روز ساعاتی مشخص مطالعه نماید. کتب خوانده شده توسط کودکان ، به وسیله اولیا لیست شده و طی یک ماه به معلم گزارش می شود. از او می خواهند تا استنباط خود را از کتاب مطالعه شده بنویسد. اما از دانش آموزان سنین بالا خواسته می شود رمانی خوانده و در کلاس به صورت گروهی نسبت بدان بحث و گفت و گو نمایند. کودکان دبستانی طی یک ماه 20 کتاب و در تعطیلات تابستانی باید 100 کتاب کم حجم بخوانند.
و دانش آموزان ما خیلی هنر کنند می نشینند طوطی وار کتب درسی را برای نمرات عالی یا قبولی و یا برای شرکت در کنکور واو واو می خوانند. کتابخانه های مدارس ما قفل است ، عده ای برای خرید کتاب پول ندارد و عده ای اولویت های دیگری به جز کتابخوانی در برنامه های روزانه خود دارند و کتابخانه های عمومی محلی نیستند که دانش آموز کودک و نوجوان بتواند به راحتی از آنها استفاده کند. حتی در زمان دانش آموزی ما به خاطر دارم مطالعه کتب غیردرسی در مدرسه و حتی منزل جرم محسوب می شد که پاشو درس ات را بخوان بازی نکن.

نظام آموزشی آمریکا و آموزش و پرورش ایران

10 - تیزهوش و عقب افتاده ذهنی در یک مدرسه .
کل دانش آموزان در همه مدارس کشور وقتی به کلاس سوم دبستان می رسند تحت یک سنجش قرار می گیرند ، بچه ها در ارزشیابی شرکت می کنند و اگر ضریب هوشی بالاتری داشته باشند در همان مدارس همگانی کلاس هایی وجود دارد که در آن کلاس ها قرار می گیرند تا خسته نشوند . البته مدارسی خصوصی هستند که فقط مخصوص تیزهوشان است که برای ورود به آنها باید امتحان ورودی بدهند . این شرایط برای بچه های عقب افتاده ذهنی هم حاکم است و آنها هم در مدرسه معمولی درس می خوانند تا هم آنها و هم دانش آموزان معمولی بتوانند زندگی در کنار هم با برخورد مناسب نسبت به هم را یاد بگیرند. تصور می کنم کشور آمریکا تنها کشوری در جهان است که اعتقاد به ترکیب دانش آموزان استثنائی با معمولی را دارد. اعتقاد و باوری کم سو از توانمندی آنان برای چسبیدن به زندگی . دادن فرصت همزیستی با همنوعان. اصولا ما این مهم را حق آنان نمی دانیم.
و ما تفکیک جنون آمیزی برای تمامی دانش آموزان کشور داریم. راستی برخورد ما برای در کنار هم قرار گرفتن دانش آموزان معمولی با عقب ماندگان ذهنی چگونه خواهد بود؟ یا در چنین شرایطی به فتوای روانشناسان مراجعه می کنیم که این درهم فرو رفتگی مناسب نیست ! یا نسبت به همنشینی فرزند خود با دانش آموزان فقیر یا ضعیف ، ما چگونه برخوردی داریم ؟ و این نوع آموزش در کشوری است که معتقدیم نظریه داروین در آن حاکم است یعنی قانون جنگل . برای ما همزیستی مسالمت آمیز را آموزش نمی دهند. ما آستانه تحمل غیر خود را نداریم و این جدایی ، فرهنگ غالب ما در یک جامعه اسلامی است !

11 - تا کلاس هشتم جهش ممنوع .
تا کلاس هشتم جهش ممنوع است ولی وقتی دانش آموزان به هشتم می رسند اگر نمرات مناسبی داشته باشند می توانند در کنار کتاب های دبیرستان تا 20 واحد دانشگاهی را نیز بگذرانند تا بتوانند زودتر به پایان سال های تحصیلی خود برسند.
و ما دانش آموز کلاس سوم ابتدائی را با ذکر آفرین ، بارک الله از سوی کل فامیل ، تشویق به شرکت در جهش کلاس بعدی می نمائیم. شاید فقط روانشناسان بدانند که او چه فشاری را متحمل می شود و در سرنوشت آینده او چه اثرات سوئی دارد.

12 - معلم یک کلاس حق ندارد معلم خصوصی دانش آموز خود شود.
در مدارس آمریکا معلم خصوصی هست ، حتی مراکزی برای دانش آموزانی که نیاز به آموزش بیشتر دارند ، فعالند ولی مهم این است که معلمی که در یک مدرسه درس می دهد اجازه ندارد معلم خصوصی دانش آموزان همان مدرسه شود . اینجا اگر دانش آموزی نتواند درسی را بیاموزد مشکل را از دانش آموز نمی دانند بلکه معتقدند که معلم موفق نبوده است. با این تأکید معلم موظف است با روش های مختلف تلاش کند که دانش آموز را به سطح مناسب برساند حتی باید بعد از ساعت مقرّر مدرسه در مدرسه بماند و با دانش آموز به شکل خصوصی کار کند بدون اینکه دستمزد بیشتری بگیرد.
و در جامعه ما وای بر احوال اندک معلمانی که از کلاس درس می زنند تا دانش آموز وادار به تدریس خصوصی همان معلم گردد. دهه 80 غوغایی بود برای تدریس خصوصی ، یک اپیدمی غیرقابل کنترل. ایامی که اضافه تدریس ها حذف گردید یا محدود شد و تدریس خصوصی رواج یافت. بهای یک ساعت تدریس هر چقدر زیاد بود برای آن معلم بیشتر طاقچه بالا می گذاشتند ! و بدتر از آن ، چشم پوشی وزارت آموزش و پرورش بر این خطا بود. آنان با ندید گرفتن مسأله به نوعی سعی در تأمین منافع مالی معلمان از جیب ملت کردند.

نظام آموزشی آمریکا و آموزش و پرورش ایران

13 - اسباب بازی نیست ولی بورسیه هست.
در مدارس آمریکا اسباب بازی نیست ولی بورسیه هست . فوتبال و بستکبال خیلی بیشتر مورد توجه است و مدام لیگ های مدرسه ای دارند
که همین لیگ ها باعث می شود بچه ها اشتیاق بیشتری برای حضور در این کلاس های ورزشی داشته باشند . به کلاس موسیقی هم توجه دارند . توجه تا حدی است که اگر در یک رشته ورزشی یا یک نوع از موسیقی درخشش داشته باشند از دانشگاه می توانند بورسیه دریافت کنند . در آمریکا دانشگاه رفتن خیلی گران است و هر چقدر دانشگاه بهتر باشد گرانتر هم است. به همین دلیل هم دانش آموزان و هم خانواده های آنها تشویق می شوند که در یک نوع موسیقی یا در فضای یک ورزش موفقیت کسب کنند تا دانشگاه رفتن کم هزینه تر شود. این روش های آموزش و پرورش ، برای دور کردن دانش آموزان از بی تحرکی است ضمن این که در سایه این رقابت های هنری و ورزشی ، زندگی هدفمند را نیز به آنان آموزش می دهند.
و ما هنر را از زندگی دانش آموزان در کل حذف کردیم چون معتقدیم وقت هدر دادن است و نقش ورزش روز به روز کم رنگ تر می گردد . دولت بدهکاری میلیاردی تیم های به نام فوتبال پایتخت را صاف می کند اما در قبال این خوش خدمتی ، هیچ تعهدی از سوی آنان برای ورزش مدارس نمی خواهد. این همه تیم های مختلف ورزشی استانها ، کدامیک تا به امروز درایت ورود به مدارس را داشته است تا انگیزه و تحرکی در دانش آموزان به وجود آورد؟ یا تضمین و پشتوانه ای برای تربیت و جایگزینی اعضای تیم بعدی نماید. برعکس ما هم بوفه های مدارس را پر از مواد خوراکی مضر می نمائیم تا آمار بیماریهای زیر 40 سال در کشور افزایش یابد ؟ این همه عمدی است یا سهوی ؟

14 - سیستم آموزشی آمریکا ده سال پیش به روز شد.
حذف مردودی در سیستم آموزشی آمریکا از ده سال پیش آغاز شده است . آنان معلم را مسبب مردودی دانش آموز می دانند و با مأمور کردن عده ای برای آموزش او تا زمان یادگیری معقول ، تلاش می کنند.
و ما برای حذف مردودی ، سیستم نمره دهی ارفاقی را داریم که به جای تشویق و هدایت او برای تلاش کردن یا همت به کار بردن ، به راحتی نمره قبولی دریافت می کند در واقع به او نابرده رنج ، گنج میّسر می شود را می آموزیم ، اصلی که امروز شدیدا در جامعه ما فرهنگ غالب گردیده است. و عده ای با یک تلفن آن هم از نوع همراهش ، در کمتر از یک دقیقه میلیاردها تومان و گاه دلار جابه جا می کنند. یعنی دارندگی بدون برازندگی . البته بدبختی ما رنگ دیگری هم دارد چون یکی از انواع مدارس کشور ما مدارس استثنائی برای دانش آموزان دیرآموز است که کلی هدر رفت سرمایه و زمان به زور است.یعنی کِشت و کار بر زمین بایر. دانش آموز دیرآموز مقصر نیست ، روش ما غلط است. یا مدارس کار و دانش به جای آموزش مهارت به تناسب عنوان مدرسه ، تبدیل به جایگاه ضعیف ترین دانش آموزان سایر مدارس گردید به نوعی تبعید گاه با برچسب های پیشداوری شده افراد جامعه. ( 1 )

15 - تغذیه در مدرسه
بعد هر 45 دقیقه آموزش ، دانش آموزان 5 دقیقه استراحت دارند که به آنها یک لیوان شیر داده می شود. ناهار دانش آموزان در سراسر آمریکا متفاوت است اما در بیشتر مناطق ، غذاهای فوری همانند ناگت، سیب زمینی سرخ کرده و پیتزا ، هلو، ذرت شیرین ، مرغ و سوپ مواردی هستند که برای وعده ناهار سرو می شود. البته والدین نیز خودشان برای فرزندان خود غذا می گذارند. ( 2 )
و ما محروم از هر چیز و ساقط از قدری انصاف. کثیری از ما معلمان از انجام کار گروهی در کلاس درس واهمه داریم و از پرداختن بدان می پرهیزیم و آن را نوعی وقت تلف کردن می دانیم

16 - نحوۀ ارزیابی دانش آموزان
بر خلاف بسیاری از کشورهای دنیا که سر فصل‌ها و برنامه درسی ملی برای مدارس وجود دارد، آزمون‌های سراسری و مدارک یکپارچه در سطح این کشور وجود ندارد، بلکه دانش آموزان در جهت تکمیل دیپلم دبیرستان یعنی الزامات مورد نیاز که توسط هر ایالت تعیین شده است تلاش می‌کنند و برای ورود به دانشگاه بر اساس معیارهایی مانند معدل ، رتبه کلاسی ، دشواری واحد‌های انتخابی و پذیرش در آزمون ورودی مورد ارزیابی و دقت نظر قرار می‌گیرند. دانش آموزان به طور کلی و همواره در طول ترم از طریق ترکیبی از آزمون‌های میان مدت ، امتحانات نهایی ، مقالات ، امتحانات کلاسی ، تکالیف ، مشارکت در کلاس درس ، کار گروهی ، پروژه‌ها و حضور منظم در مدرسه ، ارزیابی و این ارزیابی با یک نمره نهایی در پایان نیم‌ سال به دانش آموز داده می‌شود. نمرات با حروف و یا به شکل درصد داده می شود. میانگین این نمرات ، به عنوان معدل کلی دانش آموز محاسبه می‌شود .به طور کلی کارنامه نمرات به دست آمده در هر درس در پایان میان ترم ، ترم و سال تحصیلی برای والدین دانش آموز ارسال می‌شود. همچنین ریز عملکرد دانش آموز در تمام موارد طی یک مدرک رسمی ثبت می‌شود تا بعدها توسط دانشگاه در ارزیابی های پذیرش دانشگاه مورد مطالعه و بررسی دقیق قرار گیرد. ( 3 )
و ما با تناقض نحوه ارزشیابی در دو دوره آموزشی از یکسو و با دخالت تنها نمره دانش آموز منهای هر فعالیت دیگری ، به قضاوت توانایی های او می نشینیم.

17 - سن شروع تحصیل و ساعات آموزشی آمریکا
آموزش و پرورش در کشور آمریکا قبل 6 سالگی آغاز می‌شود و با پایان 17 سالگی به اتمام می‌رسد. سال تحصیلی از ابتدای ماه سپتامبر آغاز و 26 ژوئن به پایان می‌ رسد که این تاریخ برابر با 10 شهریور ماه تا 5 تیر ماه در ایران است. در کل هر سه مقطع ابتدایی ، راهنمایی و دبیرستان 180 روز آموزشی را طی یکسال تحصیلی پشت سر می ‌گذرانند. به عبارتی دانش‌آموزان آمریکایی تقریبا 36 هفته آموزشی را طی یکسال تحصیلی در کلاس درس حضور دارند. دانش‌آموزان در هر سه مقطع تحصیلی در آمریکا حدود 1014 ساعت آموزشی را می ‌گذرانند و یک روز آموزشی برابر با 338 دقیقه است. مجموع تعطیلات مختلف این کشور از جمله تعطیلات سال نو و تعطیلات تابستانی حدود 115 روز است. ( 4 ) و ما هنوز بحران پیش دبستانی و مربیان آن را داریم و اخیرا آن را با سپردن به مدارس غیردولتی ، اشتباه جبران ناپذیری مرتکب شدیم. همانند خیلی از کشورها با حذف دوره پیش دبستانی ، بهتر است کلاس اول را از سن 5 یا 6 سالگی آغاز کنیم.

18 - درآمد سالانه معلم آمریکایی مساوی درآمد سرانه کشور است و .......
درآمد سالانه معلم آمریکایی 50 هزار دلار است و درآمد سرانه 49 هزار دلار است. درآمد معلم مساوی درآمد سرانه است. و اما درآمد سالانه معلم ایرانی 6 هزار دلار است و درآمد سرانه 11 هزار و 500 دلار است. درآمد معلم 50 درصد درآمد سرانه است ! ( 5 )

کوتاه سخن :
اگر سیستم آموزشی کشور آمریکا باز و منعطف در برابر دانش روز است ، سیستم آموزشی ایران بسته و مقاوم در برابر تغییر و تازگی است.
دانش آموز در سیستم سنتی پوسیده آموزش و پرورش کشور ما به همراهی معلم به استهلاک صد درصدی می رسد.
در کشوری مثل آمریکا آموزش و دانش آموز و معلم احیا می گردد ، در سرزمین من بوی کهنگی می دهد.
ما شجاعت در هم کوبیدن وضع موجود را به هیچ بهایی نداریم لذا محکوم به عقب ماندگی و توسعه نیافتگی هستیم. خواب نظام آموزشی یعنی در جا زدن ملت . یعنی تلاش مداوم برای وصله کردن شکاف های تحجری فرهنگ.

ظاهر نظام آموزشی آمریکا بسیار ساده است اما باطن آن دژی استوار ، چون به دانش روز مجهز می گردد و ظاهر و باطن نظام آموزشی کشور ما عکس آمریکاست یعنی ظاهری سخت اما باطنی نفوذپذیر و آسیب پذیر دارد.

سئوال قابل طرح این است آیا معلمان خود باید حرکتی پویا آغاز نمایند و طرحی نو دراندازند یعنی می توان عنصر تغییر را معلم نامید یا این مهم وظیفه و رسالت نظام آموزشی است ؟ تا کی باید منتظر ماند ؟ زمان را دریابیم که دائم در صدف گوهر نباشد.

منابع استفاده شده :
1) کد خبر: 717158 تاریخ خبر: 23/03/1387 / خبرگزاری برنا / تلخیصی از مصاحبه استاد راهنمای ایرانی الااصل دانشگاه ویرجینیا نوشین پایدار با این خبرگزاری.
2 ) سایت روزیاتو / تاریخ خبر : 14/01/1396 / عنوان مطلب : دانش آموزان کشورهای مختلف جهان چه غذایی برای ناهار می خورند؟
3) کد خبر 6365 : تاریخ خبر 10/05/ 1394 / سایت تابناک با تو.
4) خبرگزاری فارس/ عنوان مطلب : دانش آموزان کشورهای مختلف چند روز به مدرسه می روند. تاریخ خبر : 30/ 03/1397
5) خبرگزاری فارس / گروه مجله فارس پلاس / عنوان مطلب : حقوق معلمان ایرانی و هم صنفان خارجی شان / 17/ 02/ 1392 ( کد خبری و سال میلادی اطلاعات مشخص نشده است.)


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

پنج شنبه, 07 تیر 1397 21:33 خوانده شده: 52082 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +24 -18 --
ناشناس 1397/04/07 - 22:43
مقایسه اموزش و پرورش ایران با امریکا درست نیست اینجا معلمها میریزن به روحانی که بدترین رییس جمهور تاریخ پس از انقلاب ودشمن درجه یک معلمهاست بهش رای میدن این اموزش و پرورش هرگز درست شدنی نیست
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/04/08 - 10:05
سلام

فقط خواستم از لاک خود برون آییم و فراتر از خود
را هم ببینیم. مرگ بر سیاست آمریکا ، آما آنچه که
عقل به درستی آن صحه می گذارد باید پذیرفت. سپاس.
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1397/04/08 - 10:57
میان ماه من تا ماه گردون تفاوت از ...تا...است
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/04/08 - 11:13
سلام

ما را ماهی نمانده است که با ماه گردون مقایسه
کنیم . ما در خواب ناز قرن 13 خرو پف می کنیم.
خوش به سعادت بیداران آگاه دانا.
پاسخ + +33 -2 --
علی صادقی/ مشاور 1397/04/07 - 23:27
با سلام و سپاس از سرکار خانم امامی
برگرفته از متن:
« من یقین دارم که پائین نگه داشتن حقوق معلم و اوضاع نابسامان معیشت او ، فقط برای سرگرم ساختن اوست تا باریک تر از مو را نبیند و زیاده نطلبد. دامی برای من معلم است که به جای پرداختن به محتوا و کیفیت زندگی و آموزش ، فقط کمیت و محدودیت های آن را ببینم یا بدان بیندیشم . دستبندی بر عقل و تفکر من معلم ،که در دور باطل محدودی گرفتار آیم ، همانند اتاق یک ضربدر دوی فرد زندانی که فراتر را نمی تواند ببیند. ما معلمان خود باید تلاش کنیم تا از این تارو پود محدودیت بیرون آئیم ، با مطالعه و به روز کردن دانش خود. منتظر سخاوت مسئولان نشستن ، فقط دست هایمان را خالی نگه خواهد داشت بی هیچ بهره ای . »
بله به نظر من هم همین طور است که مرقوم نموده اید.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/04/08 - 10:05
سلام و سپاس.
پاسخ + +17 -3 --
علی صادقی/ مشاور 1397/04/07 - 23:35
ادامه:
جسارتاً « لپ تاپ » صحیح است و « لب تاب » صحیح نمی باشد.
برگرفته از متن:
« تصور می کنم کشور آمریکا تنها کشوری در جهان است که اعتقاد به ترکیب دانش آموزان استثنائی با معمولی را دارد. ... البته بدبختی ما رنگ دیگری هم دارد چون یکی از انواع مدارس کشور ما مدارس استثنائی برای دانش آموزان دیرآموز است که کلی هدر رفت سرمایه و زمان به زور است. »
لازم به ذکر است تا سال 2015 آموزش و پرورش کشورها موظّف بودند طرح تلفیقی آموزش و پرورش فراگیر را برای همه ی طیف ها ( با هر نوع معلولیتی ) اجرا نمایند، یعنی مدارس استثنایی به شکل امروزی نداشته باشیم ولی متأسّفانه می بینیم در کشور ما همچنان این مدارس وجود دارند. ( اینجانب هم مشاور یکی از مدارس دانش آموزان با نیازهای ویژه ی ذهنی هستم. )
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/04/08 - 10:03
سلام

تشکر از تذکرتان ، عین منبع کپی شده و شرمنده که
متوجه نشده ام تا اصلاح نمایم. از دقت نظرتان سپاس.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/04/08 - 10:07
توانایی فوق العاده زیادی برای این کار لازم هست،
از خودگذشتگی به تمام معنا ، خداقوت .
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/04/08 - 11:10
جناب آقای صادقی ، بنده روحا توانایی مواجه شدن با
عقب ماندگان ذهنی را ندارم، دلیل همان تفکیک و تمایز
اجتماعی است که سالیان متمادی وجود دارد .البته اعتراف
می کنم که ترس از مساله را هم دارم.
بدترین حرکت در جامعه ما برای بازدید آنان ، برنامه ریختن
است که گویی یک واقعیت نمایشی است !! دوران دانشجویی
تنها دانشجویی بودم که بازدید نرفتم. نه به لحاظ شعور زیادم
بلکه به دلیل واهمه تداعی شونده .
در کنار آنان بودن را اگر اصل تربیتی و عادی بدانیم ،افرادی چون
بنده هم آنان را تافته ای جدابافته ازجامعه نمی انگارند. آنها هم
نیازمند رشد و همزیستی اند. مثل خیلی از تفکیک ها ما به
سلامتی جامعه آسیب می رسانیم چون تفکیک جنسی.
فیزیکدان معلول یک نمونه از دلایل حق حیات و برخورداری از نعمت
رشد استعداد.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/04/08 - 17:52
ببخشید حضور ذهن نداشتم نام فیزیکدان مرحوم انگلیسی :

اِستیوِن ویلیام هاوکینگ
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/04/08 - 18:29
شناسه خبر: ۷۵۵۰۳۵ ۱۳۹۷/۰۴/۰۳ - تسنیم

وزیر آموزش و پرورش با اعلام آمادگی این وزارتخانه برای غربالگری بیماری نادر در مدارس عنوان کرد: همچنین وظیفه سوم ما آموزش مهارت‌های اجتماعی است که باید بچه‌های ما آن را فراگیرند که برای آموزش و پرورش بسیار اهمیت دارد. زیرا بچه‌های ما باید یاد بگیرند تا با بچه‌های EB زندگی کنند و نباید به آن‌ها نگاه تحقیرآمیز داشته باشند.

به گزارش افکارنیوز، وزیر آموزش‌وپرورش با اشاره به اینکه خانواد‌ه‌های داریم که به دلیل ویژگی‌های فرهنگی نشانه‌های بیماری بچه‌های خود را پنهان می‌کنند و حتی آن‌ها را به مدارس نمی‌فرستند، گفت: دانش‌آموزان ما باید یاد بگیرند چگونه با یک بیمار نادر و یا بچه نابینا زندگی کنند.

ادامه دارد
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/04/08 - 18:30
سیدمحمد بطحایی در تفاهمنامه غربالگری بیماری‌های نادر در مدارس با بنیاد بیماری‌های نادر ایران با اشاره به اینکه خوشحالم بنیاد و مجموعه‌ای بدون چشمداشت برای خدمت به بیماران تلاش می‌کنند، اظهار داشت: بنده مدت کوتاهی است با خدمات مرحوم داودیان آشنا شدم، صداقت آن مرحوم برای آغاز این کار باعث برکات زیادی شده است و امیدواریم امثال دکتر داودیان در کشور بیشتر شوند تا از آثار خیرخواهانه آن‌ها بهره‌مند شویم.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه امثال بنده که چنین بیماری را نمی‌شناسند بسیار زیاد هستند، بر رسانه‌ای کردن چنین بیماری‌های تاکید کرد و گفت: ما در آموزش و پرورش از سه منظر به چنین بیماری‌های می‌توانیم ورود کنیم که نخست آموزش و آشنایی خانواده‌ها در حوزه پیشگیری برای مقابله با این بیماریهاست تا در همان سال‌های آغازین درمان این بیماری صورت پذیرد.

ادامه دارد
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/04/08 - 18:31
بطحایی ادامه داد: متأسفانه به دلایل مختلف در حوزه نارسایی جسمی، دانش آموزانی داریم که خانواد‌ه‌های آنان به دلیل ویژگی‌های فرهنگی این نشانه‌ها را پنهان می‌کنند و حتی به مدارس نمی‌فرستند و آن‌ها را از جامعه و اقوام پنهان می‌کنند، چون این مشکل را نشات از خود خانواده می‌دانند.

وزیر آموزش و پرورش با اعلام آمادگی این وزارتخانه برای غربالگری بیماری نادر در مدارس عنوان کرد: همچنین وظیفه سوم ما آموزش مهارت‌های اجتماعی است که باید بچه‌های ما آن را فراگیرند که برای آموزش و پرورش بسیار اهمیت دارد. زیرا بچه‌های ما باید یاد بگیرند تا با بچه‌های EB زندگی کنند و نباید به آن‌ها نگاه تحقیرآمیز داشته باشند.

ادامه دارد
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/04/08 - 18:32
بطحایی با اشاره به اینکه آموز‌ش‌های فیزیک و ریاضی و ... در جای خود مهم است، ولی آموزش مهارت‌های اجتماعی بسیار اهمیت دارد، گفت: بچه‌های ما باید یاد بگیرند با یک بیمار نادر و یا یک نابینا و افراد دچار ضرب هوشی پایین زندگی کنند و اصلا نباید مدارس استثنایی داشته باشیم، ولی متاسفانه به دلایل متعدد روند آموزش ما بر حوزه شناختی متمرکز شده و مابقی مهارت‌ها که بسیار مهمتر است فراموش شده است.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: انشالله کارگروهی تشکیل شود تا همه موسسات و بنیاد‌های که در این حوزه فعالیت می‌کنند، دوره‌های دو ساعته‌ای را برای همه مدیران ما ارائه دهند و این بستر نیز هم اکنون فراهم است و حتی گواهینامه ارتقاء شغلی نیز در این زمینه با فراگیری این آموزش‌ها به آنها خواهیم کرد.
پاسخ + 0 0 --
معلم 1397/04/14 - 11:26
اصولا کار دستگاه جداسازی است مدرسه استثنایی یعنی اینکه اون دانش آموز که نه در این نقص مقصربوده طرد شود همانطور که بعضی از آقایون خود و بچه هاشون را تافته ی جدا بافته میدونن بچه هاشون در آمریکا و... با اموال ملت حال میکنن و ما را هم به زور با چندر غاز مجبور به شعارهای قرون وسطایی و تعلیم کتب بی محتوا میکنن مثلا به روز شدن معلم از نظر اینا گذراندن دوره هایی با این سوال که جهنم چند طبقه است محال است با افکار پوسیده ی این حضرات راه به جایی در تعلیم و تربیت ببریم
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/04/14 - 14:33
سلام همکار محترم جناب معلم ،

متاسفانه آموزش های ضمن خدمت هیچ نوع بار دانش افزایی
ندارند و تصور می کنم عمدی در این امر نهفته است . تا ما
خود معلمان برای این مهم عزم جزم ننماییم ، نظام آموزشی
قدمی بر نخواهد داشت.
پاسخ + +15 -1 --
علی صادقی/ مشاور 1397/04/07 - 23:40
ادامه:
برگرفته از متن:
« ما شجاعت در هم کوبیدن وضع موجود را به هیچ بهایی نداریم لذا محکوم به عقب ماندگی و توسعه نیافتگی هستیم. ... سئوال قابل طرح این است آیا معلمان خود باید حرکتی پویا آغاز نمایند و طرحی نو دراندازند یعنی می توان عنصر تغییر را معلم نامید یا این مهم وظیفه و رسالت نظام آموزشی است ؟ تا کی باید منتظر ماند ؟ »
متأسّفانه در نظام آموزشی کاملاً متمرکز و خلّاق کُش کنونی که همه چیز از بالا دیکته می شود ( البتّه درست هم دیکته نمی شود ) نمی توان انتظار زیادی از معلّمان داشت. برای بهبود وضعیّت نابسامان فعلی، ابتدا بهتر است تغییرات اساسی در نظام آموزشی صورت گیرد، سپس معلّمان با توجّه به تغییرات صورت گرفته، عمل نمایند.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/04/08 - 10:13
شاید اگر این تغییرات همزمان باشد مطلوب تر خواهد
بود ، با توجه به این که حرکتی از سوی نظام آموزشی
نیست به نظرم اگر هر معلم حداقل با افزایش معلومات
خود کلاس خود را به روز نگه دارد ، آینده سازان خود
باعث ایجاد تغییرات مفید و لازم در جامعه و نظام آموزشی
گردند. جامعه ما از سکون و بی تفاوتی بسیار رنج می برد
و انتظار از دیگری برای آغاز حرکت در چنین جامعه ای ، تحقق
تغییر مثبت را به رویایی بیش تبدیل نمی سازد. ممنونم.
پاسخ + 0 0 --
Agent of Change 1397/04/08 - 11:00
آقای صادقی گرامی، بارها تاکید کرده ام که "معلمان کلید تغییر در ایران" هستند:

http://melliun.org/iran/122759
پاسخ + 0 0 --
علی صادقی/ مشاور 1397/04/08 - 11:27
با سلام خدمت جناب آقای حسینی عزیز
از حسن توجّه شما متشکّرم.
بله، به قول جنابعالی « معلّمان کلید تغییر در ایران » هستند ولی کلیدی منفعل که چرخاننده ی آن دیگران اند.
به قول فرّخی یزدی:
« ...
دولت هر مملکت در اختیار ملّت است
آخر ای ملّت به کف کِی اختیار آید تو را
... »
پاسخ + 0 0 --
سید جمالدین 1397/04/08 - 13:50
آقای صادقی، مشاور فرهیخته!
آقای دکتر حسینی راه حل را به ما معلمان نشان داده اند که اگر آنرا بکارگیریم مسایل خودمان و جامعه ای که در آن زندگی می کنیم حل می شود. آقای مشاور! شما هم همانند کسانیکه برای پمپاژ یاس و نومیدی در دل فرهنگیان و منفعل کردن آنها و نیز به بیراهه کشیدن بحث ها در این سایت ها حقوق می گیرند عمل نکنید!
پاسخ + 0 0 --
علی صادقی/ مشاور 1397/04/08 - 14:23
جناب آقای سیّد جمالدین
با سلام
اولاً، بنده هیچگاه از سر یأس و نااُمیدی سخنی نرانده و مطلبی ننوشته ام. بلکه بسیار امیدوارم. لطفاً از نوشته های دیگران برداشت اشتباه نداشته باشید. در ثانی، من و شما در جایگاهی نیستیم که آقای حسینی به ما راه و چاه را نشان دهد. لذا پس از چندین دهه کار کردن در این عرصه آنقدر تجربه داریم که خود راه را از بی راه تشخیص دهیم.
ثالثاً، بنده هم مانند آقای حسینی خون دلهای زیادی خورده و تبعیدها رفته ام. من از انفعال فرهنگیان بیزارم و از آن می نالم. شما چگونه به راحتی تهمت حقوق گرفتن از برخی جاها را می زنید. همکار عزیز! قدری انصاف داشته باشید.
پیروز و سربلند باشید.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/04/08 - 17:34
جناب آقای صادقی ،
با سلام مجدد ،
بنده آرزوی کلید تمام و کمال بودن معلمان را دارم نه
منفعلانه . جامعه به معلم آگاه و به روز نیازمند
است تا یارای همرهی جهان را داشته باشد جسارتا
نه مترسک ونه عروسک کوکی و نه خیمه شب بازی.

شخصا اعتقاد دارم که معلم باید به دنبال خودآگاهی
برود نه منتظر داده شدن آن توسط دیگری بماند. در
این جامعه تعادل برای عمل نیست یا افراط است یا تفریط . یا بزرگنمایی نامتعادل است یا ندیدن در حد کوری . اما بینایی که کور است تکلیفش از کور دانا جداست.
نمی دانم منظور نظر آقای دکتر حسینی هم همین
است یا خیر. شخصا اعتقاد دارم امیدی به اصلاح
زیربنا یا تاروپود نظام آموزشی نیست. یعنی کسی از این دگرگونی دلخوش نیست.
همانطور که در طول خدمت خود کرده ام سعی نمودم در حد توان سوادم ، نگاه دنیای دانش آموزان کلاسم را از روزمرگی صِرف نجات بخشم و سعی کردم
چشم های آنها را بشویم اما شستشوی مغزی
ندادم. انتخاب با تفکر خودشان .
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/04/08 - 17:40
سلام جناب سید جمال الدین ،

اول : شما خودِ آقای دکتر حسینی هستید یا خیر؟

دوم : از شمای خردمند انتظار شخصیت شکنی نیست.

سوم : بنده تا جایی که می دانم این سایتِ علاقمندان عرصه تعلیم و تربیت است و کسی در آن ردیفی برای دریافت حقوق ندارد. لطفا کنار هم دنبال بهترین ها باشیم نه مقابل هم دشمنان خود را خرسند سازیم.
من ، شما ، ایشان و....همگی با هم هویت سایت
صدای معلم هستیم. گفته ها و نوشته ها را در حد توان نقد و بررسی کنیم اما امان از ......
پاسخ + +14 0 --
علی صادقی/ مشاور 1397/04/07 - 23:46
ادامه:
آموزش و پرورش کشور امریکا مدیون اقدامات و تلاش های فردی پراگماتیست ( عمل گرا ) به نام جان دیویی است که با نظریّات سازنده و کتاب هایش توانست تحوّلی عظیم در آموزش و پرورش کشور خود به وجود بیاورد. ما هنوز اندر خم طرح تحوّل بنیادین هستیم!
آموزش و پرورش کشور ما به یک مرد تحوّل بنیادین نیاز دارد نه طرح تحوّل بنیادین.
پیروز و سربلند باشید.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/04/08 - 10:16
آقای صادقی ، می توانند یکی از آن مردان باشند.
حسرت همیشگی من تولد امیرکبیری است که همه
چیز را زیر وروی سازنده نه تخریبی بنماید.
بدون تعارف هر متعهدی می تواند چنین کند.
پاسخ + +2 -8 --
ناشناس 1397/04/08 - 00:10
اموزش پرورش ایران با امریکا قیاس منطقی نیست.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/04/08 - 10:20
سلام
چرا چون فاصله زیادی از هم داریم ؟

اتفاقا با بیان فاصله ، قصد بزرگنمایی ایرادات شرایط
موجود را داشتم.
حداقل عمل نمی کنیم اندیشه کنیم ،تجزیه و تحلیل
کنیم ، همفکری و همدلی کنیم ، هر معلم با یک
اندیشه نو یا نگرشی متفاوت به مساله بپردازد تا
شاید فرجی حاصل شود. سپاس.
پاسخ + +7 -2 --
ناشناس 1397/04/08 - 00:55
اطلاعات ارائه شده توسط شما قدیمی است اگر دلار 8000 تومانی که ارزش ریالی آن معادل80000ریال است مبنای مقایسه قراردهیم اوضاع درآمدی معلم ایرانی بسیار وخیم است اصولا مقایسه ی نظام آموزشی ایران با نظام آموزشی آمریکا مثل مقایسه ی زرد چوبه با طلاست اصلا اشتراکاتی ندارند نظام آموزشی ایران از کشور های جهان سوم هم عقب مانده تر است برای ایجاد نظام آموزشی مترقی مثل آمریکا وژاپن نیاز به خواست ملی است وبا توجه به اوضاع اسف بار اقتصادی در حد رویا می باشد درپایان ازسرکار خانم امامی بابت ارائه این اطلاعات تشکر می کنم
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/04/08 - 10:28
سلام

همکار محترم قیاس نزدیک یا دور برای سقسطه کاری
نیست ، برای نشان دادن تفاوت هاست. ما هنوز در
تاروپود سنت کهنه ناکارآمد به طرح هایی ناکارآمدتر
امتحان پس داده چنگ می زنیم و آنان هر نوع قیدوبندی
چون کتب درسی زنجیروار یا قوانین دست و پاگیر بازدارنده
رشد و استعداد را از بین برده اند و به مغز کودکان خود امکان
حرکت و جنب و جوش داده اند.
ما در قانون اساسی خود به عنوان مادر قوانین ، چند قانون غیر قابل
اجرا یا فراموش شده داریم ؟ آنان نطم را در بی نظمی آموزش
می دهند و ما بی نظمی را در قالب نطم پادگانی ؟!!
کدام اثرگذارتر است؟ سپاس.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/04/08 - 10:33
همکار محترم در منبع نیز اشاره کرده ام به سال اشاره
نشده ، اما متن منبع در سال 1392 نوشته شده است.
قدرمسلم اطلاعات به روز قابل دسترسی نیست. می توانید
جستجو نمایید اگر به چیزی جدیدتر دست یافتید ، خوشحال
می شوم در همین جا مرقوم فرمایید . سپاس
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/04/08 - 11:16
ببخشید اصلاح می کنم:

سفسطه

نظم
پاسخ + +8 -2 --
بازنشسته 1397/04/08 - 05:50
دست مریزاد خانم امامی ، پس طبق قانون ما ایرانیان واقعا مرگ بر امریکا حق امریکای هاست ودرود بر ما که همچنان نظام آموزشی ما همیشه یک گام به عقب بوده و همچون پادگان آموزشی اغلب عفب گردمان بهتر از قدم رومان بوده به جلو
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/04/08 - 10:29
سلام

لطفا در این مقایسه سیاست را کنار بگذاریم و به
بررسی اصل مطلب بپردازیم ، آنها کجایند و ما کجا؟
پاسخ + +5 -10 --
ناشناس 1397/04/08 - 05:59
کلاغه می خواست راه رفتن کبک رو یاد بگیره
راه رفتن خودشو هم فراموش کرد
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/04/08 - 10:36
سلام

ما 40 سال و شاید از سال 1348حساب کنید 56
سال است که راه رفتن خودمان را گم کرده ایم.
(اولین اعتراضات معلمان ، اگر تاریخ را درست نوشته
باشم.) سپاس
پاسخ + 0 -3 --
سید جمالادین 1397/04/08 - 07:02
دکتر حسینی در این کتابشون که در سایت آمازون به 250 دلار در سراسر دنیا به فروش می رود از نگاهی متفاوت سیستم آموزشی آمریکا را بررسی و نقد کرده اند و ..... ترجمه این کتاب را رایگان دانلود کنید:

http://www.iranglobal.info/sites/default/files/pictures/bookhoseini.pdf
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/04/08 - 10:38
سلام و ممنون.

لطف کنید بجای آدرس دادن حداقل خلاصه ای کوتاه
مرقوم فرمایید .
پاسخ + 0 0 --
سید جمالدین 1397/04/08 - 11:26
این هم خلاصه ای کوتاه برای خانم امامی گرامی و سایر همکاران محترم علاقه مند به "تغییر" و آزادی و رشد و آبادانی در ایران اسلامی:

http://iranglobal.info/node/66805
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/04/08 - 12:03
ممنونم . زحمت شد.
پاسخ + +11 0 --
دبیر خراسانی 1397/04/08 - 08:58
مقایسه جالب وناثیر گزاری بود خانم امامی .امید وارم ساختار وفلسفه آموزش وپرورش کشور ما نیز بروز شود؛تا فرزندان این کشور مناسب آینده تربیت شوند
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/04/08 - 10:41
سلام

ممنون همکار محترم ، گاه باید از لاک نالیدن بیرون
آییم و چشمها را شسته پیرامون خود را نگاهی دیگر
بیندازیم . شاید شاید حرکتی صورت گیرد.
از واژگان کاش ، شاید ، به امید... و......بیزارم اما
بسوزد پدر جهل و ناتوانی.
پاسخ + 0 -2 --
ناشناس 1397/04/08 - 14:36
تازه لازم به ذكر است كه آموزش و پرورش آمريكا در زمره آموزش و پرورش هاي مطرح جهان نيست!!!!!!!!!!!!!! برخلاف آموزش عالي آن !!!!
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/04/08 - 16:27
سلام

بله رتبه 14 جهان است.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/04/08 - 19:13
سلام مجدد

بلی هر چقدر مدارس راحت به
نظر می رسد، ورود و تحصیل در
دانشگاه های آمریکا هم سخت
است هم پرهزینه. در متن اشاره
داشتم. تشکر
پاسخ + +10 0 --
غریبعلی حسنی سرملی 1397/04/08 - 22:07
با سلام
ممنون از نوشته های شما
به نظر من ما هنوز نمی دانیم که از دانَش آموزان چه انتظاراتی داریم ، یا می خواهند در آینده چه ویژگیهایی داشته باشند.
در ضمن در آموزش و پرورشی که کار بکنی یا نکنی یا ایده آل باشی فرقی نداری چه انگیزه ای خواهی داشت
باز خدا را شاکرم همکارانی که بازنشست هم شده اند قلبشان برای آموزش و این دیار می تپد ،
فقط میتونم بگم ، ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/04/09 - 08:21
سلام

اول : دیدگاه جامعه را باید نسبت به بازنشستگان اصلاح
سازیم. اتفاقا رسالت اصلی روشنگری از وظایف
بازنشستگان است پون صاحب تجربه ای بیشترند.
هر چند شخصا به حرکت توام شاغل و بازنشسته
اعتقاد دارم ، اما دید یا انتظار افراد در جامعه
نسبت به بازنشستگان ، جسارتا صحیح نیست.
اتفاق آنان فرصت آسودگی بیشتری برای فعالیت
قلم فرسایی و نقد و بررسی دارند.

دوم : به دلیل تفاوت در همان نوع ارزیابی سطح یادگیری
که در شماره 3 توضیح داده شده ، آنان تفاوت ها را
می بینند و نسبت به نتیجه آن عمل می کنند اما در
جامعه ما تیزهوش و کند یکسان ارزیابی می شود
لذا کارکن و از کار در رو ، یکسان ارزشیابی
می شوند و یکسان حقوق می گیرند و گاه آنها از
فرد مستعد فعال ، امتیازات بیشتری دارند.
ادامه دارد
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/04/09 - 08:25
بقیه :

سوم : اندر خم کوچه های ما تا منافع عده ای بر منافع
کل جامعه اولی تر است ادامه خواهد داشت.
برای همین من و شمای معلم باید کلاس درس را
دریابیم و منتظر حرکت دیگری ننشینیم. ما مغز و
قلب و استعداد کودکان خود را هر سال قربانی
عدم تحرک نظام آموزشی ننماییم که خسران مطلق
است.
سپاس
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/04/09 - 08:37
با پوزش اصلاح می کنم :

در بند اول : واژه های چون - اتفاقا صحیح است.
پاسخ + +9 0 --
حقی 1397/04/08 - 22:49
تبریک به اندیشمند گرامی سرکار خانم امامی
بسیاری از شاخصهای ذکر شده برای آموزش وپرورش امریکا مطابق با تعالیم قرآن است. ومتاسفانه باید اقرار کنیم برخلاف توصیه حضرت علی(ع) ،در عمل به قرآن آنها از ما پیشی گرفته اند.
سرکار خانم امامی شما بانشان دادن خصوصیات یک آموزش وپرورش پیشرفته، خدمت بسیار ارزشمندی به فرهنگ این جامعه انجام می دهید.ودر پیشگاه خداوند معجور هستید. در کتاب خدا بارها این امر صورت گرفته است. برای مثال خداوند در سوره لقمان شخصیت فردی صاحبخرد که پیامبر هم نیست مطرح می شود تا الگویی بسیار عالی برای ما باشد.
وَإِذْ قَالَ لُقْمَانُ لِابْنِهِ وَهُوَ يَعِظُهُ يَا بُنَيَّ لَا تُشْرِكْ بِاللَّـهِ ۖ إِنَّ الشِّرْكَ لَظُلْمٌ عَظِيمٌ ﴿١٣﴾
هنگامی را که لقمان به فرزندش -در حالی که او را موعظه می‌کرد- گفت: «پسرم! چیزی را همتای خدا قرار مده که شرک، ظلم بزرگی است.»
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/04/09 - 08:33
سلام

جناب حقی بزرگوار ، رسالت یا بار معنایی اندیشمند
بر دوش بنده سنگینی می نماید و ردایی سایز بزرگ
هست . اما از لطف حضرتعالی سپاسگزارم.
یکی از ترس های آنانی که می نویسند عکس العمل
خوانندگان است اما وقتی به این ترس اندیشیده می شود
قدرت یا مانور نوشتن ناممکن یا محدود می شود. این
موضوع یکی از آن موارد است ، اما شخصا چون از سباست
و عالم هزارچهره آن به دورم ، با نیت مقایسه زمین و آسمان
نوشتم. تا چنین اطلاعات عینی در دسترس نباشد ما فقط باید
روی معضلات و مشکلات را با واژگانی متفاوت و از زوایایی
گوناگون مطرح سازیم. امید که به خود آییم.
ممنون از حمایت های فکری و نظرات ارزشمندتان.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/04/09 - 09:10
سیاست صحیح است.
پاسخ + +3 -2 --
Agent of Change 1397/04/09 - 15:20
تغییر و پویایی و بالندگی نظام آموزشی ما و در نتیجه تکامل و سعادت جامعه امان "جز" با تغییر مسیولان و سیاست گذاران بی سواد، خاین، جاه طلب، تمامیت خواه
و ریا کار و چپاولگر فعلی میسور نیست.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/04/09 - 17:15
سلام

مشکل آموزش و پرورش ما فقط ساختار درونی آن
یا به قول شما مسئولان آن نیست . دخالت سایر
ارگانها و نهادهای مرتبط و غیرمرتبط ، محصور نگه
داشتن توان بودجه ای و عدم استقلال رأی وزیر
است. گیرم همگی از ابتدا تا انتها عوض شدند و افرادی شایسته هم سرکار آمدند اما دیگر عوامل بازدارنده همچنان باقی ماند،تکلیف چه خواهد بود؟

باور ایجاد تغییر باید بوجود آید، استقلال آموزش و پرورش تضمین شود ، حمایت صد درصدی مالی به عمل آید . آنقدر زیاد که 18 نوع مدرسه حداقل در
دو یا سه مورد خلاصه گردد.
شما تصور کنید وزیری که برای پرداخت مطالبات وعده اسفند 97 و وعده پرداخت پاداش سال پیش را تا شهریور داده ، چقدر توانایی حل مشکل دارد؟ تازه اگر بتواند؟
این همه مدارس غیرانتفاعی چگونه قرار است تبدیل به مدارس دولتی گردد؟ چقدر پتانسیل ساخت مدرسه
در کشور وجود دارد یا قرار است 30 - 40 نفر در آشپزخانه تحصیل کنند؟
ادامه دارد
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/04/09 - 17:28
بقیه نظر قبلی :
واقع بین باشیم ، اراده و عزمی بی نظیر برای بر هم زدن شرایط فعلی نیاز است . آری افراد فعلی قادر نیستند تا تغییر مورد نظر یا نیاز جامعه امروزی را فراهم سازند. شاید برای همین در متن نوشته ام تا کی منتظر بمانیم ، بر روی تفکر و ذهن دانش آموزان تمرکز کنیم و زیربنای مناسب برای ایجاد تغییرات را در کلاس های درس بوجود آوریم.
نشستن و نالیدن ، تغییر ایجاد نمی کند، باید از جایی آغاز کرد چه جایی بهتر از اذهانی که هنوز در این جامعه مسموم نشده اند. دقت کنید شستشوی ذهنی یا تحمیل نظر خود را عرض نمی کنم . واداشتن آنان به بیان نظر ، نقد و تفکر ، مقایسه شرایط موجود با اوضاع مطلوب . باید الگوسازی مناسب برای آنها صورت بگیرد.
پاسخ + 0 -1 --
مخاطب 1397/04/09 - 17:15
یکی از معلمان زبان آمریکا در ویدیویی به به درد نخوردن کتاب ها و محتویات خوانده شده توسط دانش آموزان و عدم آماده کردن افراد برای ورود به بازار کار پس از آن٬ کشتن خلاقیات اشاره اکیدی می کردند.
خانم امامی آمریکا درست است در موضوع نظامی٬ محیط زیست٬ اجازه تحصیل به شهروندان سایر کشورها در دانشگاه هایش، دانشگاه های تاپ٬ خودروسازی برتر،دموکراسی و ... صدرنشین جهان است ولی در آموزش و پرورش خیر. کاش از فنلاند یا ژاپن مثال آموزش و پرورش می زدید.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/04/09 - 19:45
سلام

همکار محترم ، قصدم صرفا نمایش برتری امریکا نبوده
، بلکه نشان دادن تفکر جدید یا نحوه دگرگونی بوده است.
به هر حال رتبه آموزشی آمریکا در مقطعی از زمان 14
بوده در بین 18 کشور برتر آموزشی.
سیستم آموزشی باز و حذف برخی چیزها چون کتب درسی
و جایگزینی بحث آزاد یا کتابخوانی و عادت بدان یا همفکری
و مشورت یانقد و بررسی کتب خوانده شده یا بندهای دیگر،
چیزهای کمی برای بهبود اوضاع آموزشی نیستند. تشکر
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/04/09 - 19:46
لطف کنید آدرس بدهید تا سندیت داشته باشد.
تاریخ ویدیو هم مهم است.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/04/09 - 19:55
مخاطب محترم ،
با دو کشور ژاپن و فنلاند قبلا مقایسه نموده ام .
ممنون از پیشنهادتان .
پاسخ + +8 0 --
امامی 1397/04/09 - 17:28
بقیه نظر قبلی :

آدمی در شرایط عادی اوضاع خود را مساعد می داند اما در مقام مقایسه دگرگون می شود ، صاحب ایده و خط فکری می شود ، عزم بر تغییر می گیرد. هر کس در حد و توان خود ، باید فرهنگ عمومی را بهبود بخشیم. ما هم هر یک از افراد جامعه در حد و توان خود مقصریم. بزرگترین جرم ما تحمل کاستی ها و سکوت در قبال آنهاست.
برای ایجاد تغییر ، ساز و کار ریسک پذیری و از جان گذشتگی نیاز هست. توران میرهادی ، باغچه بان ، رشدیه ، امیرکبیر این بها را پرداختند. نوبت من و شماست.
پاسخ + +2 -4 --
سید علی 1397/04/10 - 11:31
اتفاقا 70 درصد چیزهایی که در آمریکا نوشته اید اشتباه است و اشکال کار ما این است که هر کاری که در کشوری دیگر انجام می شود آن را خوب می دانیم بنده با تحقیقاتی که انجام داده ام به زبان انگلیسی متوجه شده ام که آمریکا و انگلیس مزخرف ترین سیستم آموزشی را دارند وحتی معلمی که برای اعتراض به خیابان آمده بود گفته بود که ما با وجود حقوق کم باید هر روز فحش و مشت ولگد دانش آموزان را هم تحمل کنیم م
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/04/10 - 12:44
سلام

برداشت آزاد حق هر خواننده است.
به روز شدن معلومات معلم کجایش بد است ؟
یا حذف مردودی ؟
یا حذف کتب درسی که معضل آموزشی است ؟
یا حذف تخته سبز و......؟
یا همراهی تمامی دانش آموزان در یکسان سازی آموزشی؟
یا عدم اجازه به تدریس خصوصی معلم برای دانش آموزان کلاسش؟
یا........... سپاس
پاسخ + 0 0 --
شنگول خان 1397/04/10 - 13:37
حذف کتب درسی خیلی خوب بید
صورت مسئله پاک شدن بید
پاسخ + 0 0 --
مینو امامی 1397/04/10 - 14:08
سلام جناب شنگول خان ،

امید که همیشه روزگار خوش باشید.
یکی از معضلات اصلی نظام آموزشی
کشور ما دشواری متون ، حجم زیاد ،
عدم انطباق با دانش روز و واقعیت های
جامعه، محدودیت زمان برای اتمام آنها ،
شیوه تدریس و پرسش معلم محور ،
بدون امر یادگیری، کافی بودن حفظیات ،
هزینه چاپ هر ساله میلیونها جلد کتاب ،
و......است. حال ما نخواستیم آمریکا
شویم که نمی توانیم هم ، اما حداقل
کانون تغییرات را بدین سو کشانده و با
دانش روز منطبق کردن کتاب و معلم ،
صورت مسأله را به سوی بهبود اوضاع
تغییر دهیم ، بد نیست. بالاخره باید یکی
از گره های کور نظام آموزشی دگرگون
شود یا کتاب یا معلم یا سیستم آموزشی .سپاس
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/04/10 - 14:09
جناب شنگول پاسخ از بنده بود.
پاسخ + +26 0 --
امامی 1397/04/10 - 14:21
سلام خدمت همکاران محترم ،

حساسیت 40 ساله تمامی محافل کشور نسبت به آمریکا ، برخوردها را محافظه کارانه یا غیرضرور نموده
است ، اما نه قرار است ما از سیستم آموزشی آمریکا
تبعیت نمائیم و نه می توانیم چنین کنیم. تعداد چنین مقایسه ها هر چقدر بیشتر باشد خط فکری یا جهت
ایجاد تحول را برای ما که همیشه در دایره ای محصور
هستیم، مشخص می سازد. با تفکر به چرا و چگونه
و چطور ، می توان راهکار پیدا کرد، امکان حرکت و
دگرگونی را امری شدنی نمود. گاه فقط یک جابجایی
ساده و کم هزینه ، کلی اثرگذار است به شرط داشتن منطق و تبعیت از عقل.
مثلا آموزش ضمن خدمت با شرایط فعلی، ظاهرا به یک حرکت مفید و کوتاه تبدیل شده است اما اوضاع بهتر که نشده است بدتر هم شده و مشکلات دیگری دامنگیر معلمان گردیده است.
هنوز محتوای این دوره ها ره بجایی نمی برد، فهم مسأله ای به این سادگی چرا زمان و عمر و توانایی افراد را هدر می دهد ؟!!
پاسخ + +2 0 --
پارسا 1397/05/17 - 10:49
درباره بند3، یادش به خیر یه سال من خواستم همین کار رو انجام بدم و دو سه ماهی دوام آوردم اما یکی از والدین به قول معروف زیرآبم رو پیش مدیر زد و گفته بود : فلانی به دانش آموزان تمرین برای کار در خانه نمی دهد و ... .
درباره بند 15 ، تصور کنید که شما در یک مرکز آموزشی ثبت نام کرده اید از ساعت هفت و نیم تا مثلا یک و نیم ، سه جلسه ی یک ساعت و نیمه باید صندلی های خشک کلاس رو تحمل کنید ، به شما چای، میوه و ... ندهند یعنی اصلا پذیرایی نشوید و هر روز هم قرار است به این مرکز بروید و درس بیاموزید.
پاسخ + +1 0 --
کتابداری 1397/06/26 - 07:00
باسلام خدمت نویسنده محترم
اشاره کرده اید که رتبه نظام آموزش و پرورش آمریکا بالا نیست و در رتبه 14 قرار دارد. ضمن تشکر از طحمات شما برای گردآوری مطالب اما چه خوب بود از نطام های آموزشی کشور های با رتبه تک رقمی اطلاعاتی می دادید.(مانند برخی از کشورهای شرق و جنوب شرق آسیا)
چرا که با توجه به رتبه آمریکا می توان گفت که اقدام های نظام آ.پ آنها نیز مناسب نیست.
اضافه وزن دانش آموزان آمریکایی
مشکلات عدیده آنها در محاسبات درس فیزیک
روی برگرداندن برخی کشورهای پیشرفته از پاورپوینت در آموزش دانش آموزان خود
و ...
نشان می دهد که باید کار دقیق تری در این موضوع صورت گیرد.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/07/01 - 21:31
سلام
همکار محترم موارد ذکر شدۀ شما در یادداشت زیر اینجانب آورده شده است، در صورت علاقمندی می توانید مطالعه نمائید.
" ایران در نقشه رتبه بندی آموزش و پرورش جهان ناپدید گردیده است... رتبه کشور ما چندم است؟ "
در 9 شهریور سال 96

مصاحبه مزبور در سال 87 انجام شده و تحولات کشور آمریکا 10 سال پیش یعنی 77 انجام گرفته است.
استناد بنده گفته های یک ایرانی است که ساکن آمریکاست و دو فرزند دانش آموز دارد. بلی کشورهای
کره جنوبی ،ژاپن ، سنگاپور،هنگ گنگ و..... رتبه های اول به بعد نظام های آموزشی برتر جهان هستند.
در این یادداشت قصد بیان برتری آمریکا را ندارم ، اگر دقیق مطالعه نموده باشید برخی از کارهای انجام شده قابل تأمل است : چون حذف کتاب یا حذف آزمون و.......سپاسگزارم.
پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1397/08/24 - 13:21
ضعف نظام آموزشی ایران در مدارس خاص و استعداد درخشان بیشتر دیده میشود. مدارسی که به ظاهر قرار است دانش آموزانی با سطح سواد بالاتر پرورش دهند و امکانات بیشتری در اختیار آنها قرار دهند اما واقعیت کاملا برعکس است.
صرف نظر از رتبه ها و نخبه هایی که این مدارس تربیت کرده اند اگر از دانش آموزان این مدارس درباره ی تجربه شان پرسیده شود ، اکثرا جو این مدارس را ناسالم می دانند. هر آزمون سمپاد که یک ماه یا دو ماه یک بار برگزار میشد استرس بسیار زیادی به همه ی ما وارد می کرد.برچسب دانش آموز سمپادی یعنی باهوش اما این درست نیست، آنها تلاش بیشتری دارند.
با وجود این ها خانواده ها اصرار زیادی برای فرستادن فرزندشان به این مدارس دارند. و از کلاس پایین به آنها تست زدن را اجبار می کنند.این مدارس واقعا فرق زیادی با مدارس عادی ندارند حتی هزینه ها ی بالا تری هم دارند‌. والدین با این طرز فکر قصد تامین آینده ی فرزندشان را دارند اما این بچه ها تک بعدی پرورش داده میشوند و هوش اجتماعی آنها هم پایین می ماند.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/08/24 - 13:30
سلام
همکار محترم ، مواردی که ذکر نمودید دقیقا صحیح می باشد. دانش آموزان در چنین مدارسی فقط به حس نارسیسم شدیدی دست می یازند که خود را تافته ای جدا بافته می بینند. این حس حتی در زندگی اجتماعی آنان یعنی در دوران اشتغال و ازدواج نیز قابل لمس هست. تشکر
پاسخ + 0 0 --
سمپادی 1398/08/23 - 22:55
کاربر ناشناس و سرکار خانم امامی، نظر شما حقیقتا غیرمنطقی و عجولانه بود. کاش لاقل می‌گفتید از کجا و چطور این تصور به شما داده شده که بچه های مدارس سمپاد تک بعدی هستند. من خودم نهمی هستم و در حال حاضر در یکی از این مدارس در شهر تهران تحصیل می‌کنم و واقعا خوشحال می‌شدم اگر می‌توانستم یک روز شما و خانم امامی را برای بازدید به مدرسه بیاورم که خودتان از نزدیک همه چیز را ببینید و لمس کنید تا دیگر مجبور به قضاوت از بیرون نشوید.
پاسخ + 0 0 --
سمپادی 1398/08/23 - 22:58
(ادامه)در شرایطی که نظام آموزشی ایران دارد، مدارس سمپاد بهترین گزینه برای تحصیل هستند. وقتی که داشتم متن خانم امامی را می خواندم متوجه شدم اکثر این ویژگی ها را مدرسه ما دارد؛ چه بسا حتی امکانات و ایده های خلاقانه تری در مدرسه ما مطرح می‌شوند. دیگر این انتخاب خود دانش آموز سمپاد است که تماما خودش را با درس خفه کند یا در فعالیت های فوق برنامه و پژوهش های مدرسه شرکت کند. مدرسه ما هر ساله رتبه های خیلی خوبی در زمینه های ورزشی و پژوهشی دارد و در زمینه مسابقات بین المللی هم کم نگذاشته. بچه‌ها کار های هنری خوبی دارند و هستند بچه هایی که علاقمند به رشته انسانی اند و روابط اجتماعی خوبی دارند. جو اصلا آن طور که می‌گویید ناسالم نیست. اتفاقا برعکس؛ همبستگی و دوستی که بین بچه‌ها هست را من در هیچ یک از مدارسی که بوده‌ام ندیدم.
پاسخ + 0 0 --
سمپادی 1398/08/23 - 22:59
اردو ها و کارسوق ها (لفظ کارسوق حتی شاید برای بعضی بیگانه باشد) و فعالیت های فوق برنامه به قدری جذاب هستند که بچه‌ها بعضا تا نصفه شب در مدرسه می‌مانند ‌و به سختی از آن دل می‌کنن .همه این ها تنها چشمه‌ای از کارهایی بود که در مدارس سمپاد انجام می‌شوند؛ وگرنه شما باید با چشم خودتان ببینید که بچه‌ها چطور در همین سنین نوجوانی پا به پای مسئولین مدرسه آن را اداره می‌کنند. ممکن است بدی هایی هم داشته باشد (مثل همان استرس آزمون که البته من هیچوقت تحربه‌اش را نداشتم) اما آرزوی همه ما این است که تمام مدارس ایران همینطور باشند، اما وقتی اوضاع این است بچه‌ها هم باید تلاش کنند جایی قبول شوند که دوران نوجوانیشان را بر باد ندهد.
پاسخ + +1 -4 --
کورش 1397/09/28 - 16:34
ضمن تشکر از برخی سخنان بجای ایشان،خود کم بینی و مرعوبیت در این نوشتار موج میزند.
از نظر برخی امریکا بهشت است و ایران >>>>
ذهن ایشان شدیدا رسانه ای شده!!!
کمی بخوانند از پستمن پدر ارتباطات در آمریکا
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/10/03 - 13:24
سلام همکار محترم ،

از توصیه و نکته نظرتان ممنونم.

متن را از چه ظنی خواندید نمی دانم. اما بنده نه فرد سیاسی هستم و نه اندیشۀ غرب گرایانه ای دارم آن هم از نوع آمریکایی .

اگر بی طرفانه قضاوت کنید فقط یک مقایسه انجام شده است در آمریکا چنین است و در ایران چنان.
اگر غیر واقعیت است لطفا به صورت موردی مشخص سازید تا پاسخگو باشم.سپاس
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/10/03 - 13:30
در ضمن ظاهرا کارشناس ارتباطات هستید ، لطفا توضیح دهید که چگونه ذهن بنده رسانه ای شده است ؟ نگران شدم ، چون تلاش می کنم از افراط و تفریط بگریزم .
در هر قدم برداشته شده و یا آغاز هر نوع فعالیتی ، همۀ جنبه های آن را در حد سواد و تجربۀ خود سبک سنگین می کنم. ممنون می شوم.
پاسخ + 0 -2 --
معلم دلسوز 1397/12/18 - 15:47
باسمه تعالی
با سلام
حداقل کشورهای پیشرفته علمی را مقایسه کنید
آموزش و پرورش آمریکا از ضعیف ترین های دنیاست
حداقل یکبار در گوگل جست و جو کنید و وضعیت اسف بار آنها را ببینید
اصلا کار سختی نیست نیاز به خر و الاغ هم ندارد
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/12/20 - 09:30
سلام
هر مقایسه ای نتایج متفاوت خود را نشان می دهد.
مقایسه با فنلاند ، ژاپن ، رتبه های اول تا پنجم برتر آموزش ابتدایی د ر سال 2017 یعنی سنگاپور و هنگ کنک و ژاپن و کره جنوبی و فنلاند نیز انجام شده است. یادداشت مربوط به دوره ابتدایی هنوز ارائه نشده است و در صف انتظار قرار دارد. مفهوم و ارتباط خر و الاغ را هم متوجه نشدم . تشکر .
پاسخ + +2 0 --
حمید آبان 1398/02/06 - 10:22
با سلام و عرض ادب خدمت سرکار خانم امامی
ضمن تشکر از پرداختن به این موضوع و دغدغه مندی سرکار عالی، بنده ضمن ذکر منبع و نام شما بعنوان نگارنده، این متن رو در وبلاگ شخصی خودم به اشتراک گذاشتم. در پیامی که از سرکار عالی دریافت شد موضوعی رو مطرح فرمودید که به دو نظر پاسخی ندادید. متاسفانه ایمیلی از شما نداشتم تا رفع ابهام صورت بگیره، لذا خواهشمندم اگر قصور یا اشتباهی از سوی بنده سر زده مبسوط تر توضیح بفرمایید تا اصلاح کنم.
با تشکر و تجدید احترام
پاسخ + 0 0 --
امامی 1398/02/08 - 06:23
با سلام و احترام ،
همکار ارجمند، جناب آقای آبان ،

مقبولیت متن و استفادۀ بیشتر علاقمندان برایم،
جای بسی خوشوقتی است و ازدقت نظر و لطف
شما سپاسگزارم.
جسارتا چون هر نوع پاسخ به نـــــظر خـــوانندگان ، مسئولیت ادبی دارد و پاسخ ها بدون نام داده شده بود، فقط خواستم این مسئولیت را گـــوشزد نمایم.
خــوشحال می شوم اگر دیگر مـــــقال را در صورت ارزشمندی ، نیز استفاده نــــمائید . یقین آنــچه که نگاشته می شود به قصد و نیت استفادۀ مفید برای خوانندگان علاقمند است.
با آرزوی موفقیت و پرباری هر چه بیشتر وبلاگ تان.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1398/02/11 - 08:19
جناب آقای آبان،
با سلام و احترام ،
از قبول مسئولیت پاسخگویی به نظرات خوانندگان
در وبلاگ تان از حضرتعالی سپاسگزارم.
پاسخ + 0 -4 --
سامان 1398/05/03 - 00:16
واقعا برای این نویسنده متاسفم که هیچی از سیستم آمریکا نمی داند. من دبیرستان را در یکی از بهترین دبیرستان های آمریکا University high school Irvine خودم . اصلا سیستم این شکلی نیست بچه ای ضعیف و قوی جدا می شوند از همان ابتدا بچه‌ای خوب میرن کلاس ها honorsو AP وسطح کلاس AP معادل دانشگاه هست که شما با دادن امتحان می تواند در دانشگاه credit بگیرین. مدرسه به بچه ها خیلی تکلیف می ده و ما کتاب های reference ۱۰۰۰ صفحه ای رو باید بخوانیم . فشار استرس هم زیاد چون هر امتحان و کویینز تو معدل تاثیر داره.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1398/05/03 - 09:39
سلام جناب آقای سامان ،
یقین بنده چیزی از سیستم آموزشی آمریکا نمی دانم،
اما برای دانستن همیشه لازم نیست فرسنگ ها فاصله را برای کسب تجربه و مشاهدۀ عینی ، طی نمود، خصوصا در عصر سیبرنتیک (سایبرنتیک ) .
لذا با تشکر از از دقت نظر و احساس مسئولیت حضرتعالی، عارضم که بنده این مقایسه را بر اساس
منابع ذکر شده ، انجام داده ام و مسئولیت اطلاعات
متن با منابع استفاده شده می باشد. ممنونم.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1398/05/03 - 12:55
در ضمن منبع مورد استفاده مربوط به سال 1387
می باشد، لذا خواهشمند است به سال تحصیل
خویش در آمریکا در مقطع دبیرستان دقت نمائید.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1398/05/03 - 13:30
از متن :

سیستم آموزشی آمریکا ده سال پیش به روز شد.
پاسخ + 0 0 --
دبیر 1398/05/03 - 20:25
سلام
به عقیده بنده ضعیف بودن سیستم آموزشی ایران دلیل قوی بودن سیستم آموزشی آمریکا نیست که آرزوی اون رو داشته باشیم... اگه تحول آموزش و پرورش خوب اجرا بشه خودمون میتونیم الگویی برای کشورهای دیگه باشیم
پاسخ + 0 0 --
امامی 1398/05/03 - 23:14
سلام
همکار محترم ، این یادداشت فقط یک مقایسه ای
است که انجام شده است. بنده شخصا ترجیحی
برای سیستم آموزشی آمریکا یا حتی دیگر کشور
را به طور مطلق ندارم. گلایه شخص بنده از سکون
و عدم تحول روبه رشد و جلوست. ما از ثبات
وضعیت در نظام آموزشی ، رنجوریم . مهم آن است
که ابتدا بپذیریم در شرایط مطلوبی قرار نداریم و
سپس برای ایجاد تغییر ایده و همت داشته باشیم.
این متن به منزله ی تأیید و یا حسرت سیستم
آموزشی آمریکا نیست، اما چیزهایی برای یادگیری
دارد ، چون عدم تدریس خصوصی توسط معلم همان کلاس........
پاسخ + 0 0 --
امامی 1398/05/03 - 23:26
یا کنار گذاشتن شکل ردیفی نشستن دانش آموزان و
دور میز جمع شدن دانش آموزان ، یا حذف کتاب و
.عدم هزینه سالانه و قطع درختان و ....... در مقام مقایسه می توانیم ترجیحات بهینه ای برای برنامه ریزی داشته باشبم.
تصور می کنم چون ملت ایران چهار دهه مرگ بر
آمریکا گفته ، ما نوعی فوبیای آمریکایی داریم. خود
حضرت امام خمینی همیشه می گفتند:
ما با دولت آمریکا مخالفیم نه ملت آمریکا .
و چون در آمریکا حداقل تا حد ایران سیاست در
آموزش و پرورش دخالت ندارد ، پس لطفا همانند
دیگر مقایسه ها و بررسی های تطبیقی ، فقط به دنبال درست و غلط عملکرد از نظر منطق و عقل باشیم.
مقایسه برای به خود آمدن ، تفکر نسبت به شرایط
موجود و ایجاد وضعیت مطلوب می باشد. برای باور این مهم است که وضع موجود خارق العاده
و بی نظیر نیست. با تشکر
پاسخ + 0 0 --
دبیر 1398/05/04 - 23:16
سلام همکار محترم
از نقد بنده اگه دقت کنید نه فوبیای آمریکایی برداشت میشه نه دفاع از سیستم آموزشی فعلی کشور اتفاقا بنده با مطالب که در مقاله مطرح شده تقریبا موافقم منتها عقیده دارم یکی از مهم ترین دلایل سکون و عدم تحول رو به رشد بلکه بدتر شدن وضعیت آموزشی سیاسی و سلیقگی عمل کردنه
پاسخ + 0 0 --
امامی 1398/05/05 - 08:17
سلام
اشاره بنده به فوبیای آمریکایی ، کلی است و مربوط به نظر شما به تنهایی نمی شود.
با دو نکته ای که اشاره کرده اید موافقم. یعنی اساس عدم تحول آموزش و پرورش ، علاوه بر نبودن ارادۀ ملی
و تفکری راهبر ، همان دو موردی است که حضرتعالی اشاره نموده اید.
پاسخ + 0 0 --
دبیر 1398/05/04 - 23:21
نگاه منفی به آمریکا رو نوعی فوبیا دانستن خودش شاید نوعی فوبیا باشه ... آمریکا چه کاری دیگه تو عقب نگه داشتن ما باید بکنه که نکرده
پاسخ + 0 0 --
امامی 1398/05/05 - 08:24
یقین اعتقاد شما نیز بر این این واقعیت استوار است که آنچه را که صحیح ، کاربردی و منطقی است از هر کشوری می توان دریافت کرد و با پردازش ملی ، مقبول ترش ساخت.
برای شخص بنده نفرت از سیاست آمریکا به عنوان پردازشگر مثلث زر و زور و تزویر ، بجز آبراهام لینکلن ، مربوط به قبل از انقلاب است ، همعصری نوجوانی ام با کارتر !!
لذا نفرت از این عجوبۀ خودخواه زورگو ، تصور می کنم جهانی است و اگر کشورهایی همسو با آن در حرکتند حتی کشورهای اروپایی ، مجبور به مدارایند.
امید که سهم خودمان در عقب ماندگی مان در هر حیطه ای بالاخص در حوزۀ آموزش و پرورش با بی اعتنایی و بی تفاوتی نسبت بدان و عدم مدیریت بهینه و سیستماتیک ، فراموش نشود.
تشکر از همراهی تان.
پاسخ + +3 0 --
هادی 1398/05/27 - 20:40
به نظر من نظام آموزشی آمریکا مزایا و معایبی داردکه اگر بخواهیم همه آن ها را در نظر بگیریم نظام آموزشی تقریبا قوی است
پاسخ + 0 0 --
امامی 1398/07/04 - 20:30
سلام
نگرش سیستمی درون هر نظام
اجتماعی عمده دلیل قوی بودن
و یا موفق بودن هر نظام است.
اگر عنوان یادداشت را دقیق شوید
دقیقا به علت تفاوت، اشاره کرده ام.
با تشکر
پاسخ + +1 0 --
امیر 1398/07/01 - 19:31
بعضی از موارد تو مدرسه ما هم به این شکل هست ، مثلا ما سال هاست که تو کلاسامون تخته لمسی داریم یا برای ورود به کلاس اسکنر انگشت داریم، یعنی به جای حضور غیاب از اسکنر استفاده می کنیم، محیط مدرسمونم هم شاد و مفرح است ، حتما با خودتون می گین که مدرسم غیر انتفاعیه اما این طور نیست ، مدرسه من دبیرستان نمونه دولتی باقرالعلومه ، دوره اول در کلانشهر رشت
پاسخ + 0 0 --
امامی 1398/07/04 - 20:35
سلام
اگر لطف کنید طی یادداشتی گزارش
کامل از دبیرستان خود به همین سایت
ارسال نمایید، الگویی مناسب برای
دیگر مدارس و مدیران خواهید شد.
با تشکر
پاسخ + 0 0 --
soran tabesh 1398/07/02 - 21:59
سلام خیلی مفید بود.
راستش من دانش سال دوم رشته ریاضی فیزیک هستم که به اجبار و مجبوری وارد این رشته شدم و تمام علاقه و آرزو و... من زیر پا گذاشته شده . هیچی دیگه از زندگی نا امید شدیم .راه دیگری نیست......................
پاسخ + 0 0 --
امامی 1398/07/04 - 20:43
سلام
دانش آموز عزیز،
درد کلی جامعه ماست و نظام آموزشی
ما در مدیریت هدایت تحصیلی
دانش آموزابه بحران شدیدی گرفتار
است.که متاسفانه به مدارس هم ختم
نمی شود و هنگام ورودبه دانشگاه
نیز گرفتار خواهید شد. امید که در سایه
هوش و دیگر توانایی هایتان سازگار
شوید و بر دیو نومیدی غالب آیید. موفق باشید.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1398/07/05 - 09:18
واژه
دانش آموزان
صحیح است.
پاسخ + +1 -1 --
امیرحسین‌حلاجی 1398/08/23 - 19:19
بابا بخدا مدرسه‌ما‌ دیونه‌خونه‌است‌همتون‌قدر‌مدرسه
تونو بدونید
پاسخ + 0 -2 --
امیرحسین‌حلاجی 1398/08/23 - 19:20
مدرسه‌مادیونه‌خونه‌است‌قدرشو‌بدونیم
پاسخ + +3 0 --
میلاد عبدالهی 1398/09/15 - 16:58
تنها چیزی که آمریکایی ها در نظام آموزشی خود به اون عمل کردند .عمل به اهدافی که برای خود قرار دادند بوده .حالا چه اهداف غلط چه درست وقتی اهداف مورد نظر هر نظام تحقق پیدا بکند از نظر خودشان حد اقل پیشرفت کرده اند
اما ما برای آموزش وپرورش خود یک هدف که آن هم حیات طیبه و تربیت انسان و افراد صالح می باشد اما در حین آموزش و پرورش به این اهداف هیچ تو جهی نمی شود

#دانشجو معلم
#دانشگاه فرهنگیان
صفحه اینستاگرام :barde_gham_chin_arpanahi
پاسخ + 0 0 --
نوید 1398/09/25 - 08:45
بچه پاک و معصوم وارد مدرسه میشه وقتی بر میگرده اخلاقش فاسد شده انواع و اقسام فحشهای ناموسی و جوکهای سکسی رو یاد گرفته وقتی از دبیرستان بر میگرده گوشه لبش یک سیگار میبینی و وقتی وارد دانشگاه میشه بعد از 4 سال بیخبری تو یک شهر دیگه یه آدم معتاد داغون نابود شدست که جنازشو باید از توی جوب یا سطل آشغال پیدا کنی...یکی بگه کجایه این نظام آموزشی اسلامیه بابا به خدا بچه هارو نفرستیم زیر دست این نظام آموزشیه مثلا اسلامی سالم تر و موفقترن
پاسخ + 0 0 --
امامی 1398/09/25 - 10:22
سلام
یاد کتاب شکست سکوت نویسنده ارمنی به نام ادبی کارو ، در زمان پهلوی افتادم که با قلمی زیبا و زیرکانه از معتاد شدن فرد تحصیل کرده اما بیکار
طی داستان سخن می گفت.
پاسخ + 0 0 --
مونا 1398/11/30 - 18:45
سلام.من یک دانش آموز تیزهوشانی هستم و درمورد چیزی پژوهش میکنم که مجبور شدم این مقاله رو بخونم.خوبه این هارو هم بدونید:
معلم ها توی ایران وظیفه ی خودشون نمی دونن با کسانی که بیشتر نیاز دارند بیشتر کار کنند و بابت دقیقه به دقیقه کلاس گذاشتن با اونها پول میخوان در حالی که معلمان آمریکایی این طور نیستن.
به نظر شما 180 روز در سال واقعا کافیه ؟
.از این نباید چشم پوشی کرد که وقتی دانش آموزان ایرانی در دانشگاه های آمریکایی می نشینند چیزهایی بلدند که تا آن موقع به گوش دانش آموزان آمریکایی نخورده.!!!
پ.ن:مگه این بده که ایران از همین الان داره روی استعداد های کشورش سرمایه گذاری میکنه؟باور کنید اگر آمریکا این کار رو می کرد کلی تشویقش می کردین و الان که ایران کرده کلی ایراد می گیرین. همه ی ماهم میدونیم این ایراد ها مال چیه.درسته؟؟؟ا
پاسخ + 0 0 --
امامی 1398/12/01 - 08:32
سلام دانش آموز عزیز،
نه ، هیچ سرمایه گذاری فی الذاته بد نیست، بد سرمایه گذاری یک سویه است. بد فراموش کردن مدارس دولتی است. بد میدان دادن به مافیای آموزش و کنکور برای سواستفاده از استعدادهای شاخص کشور است. بد بالسویه نگاه نکردن به امر آموزش و اجرا نکردن اصل ۳۰ قانون اساسی است و بد.........
ماجرای عدم تدریس کامل و عدم اطمینان از یادگیری کل دانش آموزان یک کلاس توسط عده ای از معلمان، خود مبنای آسیب دیگری در نظام آموزشی ماست که متاسفانه نظارت و کنترلی بر امر تدریس خصوصی آن هم برای دانش آموزان همان کلاس ، نیست.......
پاسخ + 0 0 --
امامی 1398/12/01 - 08:43
استعداد و نبوغ ایرانیان زبانزد اروپائیان و آمریکا و کاناداست ، اما ظاهرا دهه های اخیر این نبوغ به به نوعی رِندی و زرنگی غیرقابل تحمل ، تقلیل یافته است. در کشور ما بهای واقعی یک اندیشمند خلاق که دارای ابداع و ذکاوت سرآمد است نادیده گرفته می شود ، چون ارزش برتر دهه های اخیر در جامعه ما پول شده است آن هم از هر راهی ، که متاسفانه نظارت قانون بر آن فوق العاده ضعیف است.
وقتی ارزش های یک جامعه این چنین رنگ
می بازد، درخشش برخی از ایرانیان در فرنگ ، که به هوش و ذکاوت و ابداع و خلاقیت ، اهمیت
فوق العاده ای قائلند و بدون تنگ نظری بر روی آنان سرمایه گذاری کلان می کنند تا حدی که خود فرد ماندن را به رفتن ، داوطلبانه ترجیح می دهد
امری طبیعی است.......
پاسخ + 0 0 --
امامی 1398/12/01 - 08:58
داشتن ۱۸ نوع مدرسه ، و حدود ۱۰ نوع معلم با خاستگاه متفاوت و ناکافی، از جمله آفات نظام آموزشی ماست . به نظر شما دست چین کردن تعدادی از دانش آموزان با معدل ۱۹ به بالا و جذب آنان جهت تحصیل در مدارس خاص از جمله سمپاد سرمایه گذاری لازم و مفید است؟!
آیا تمامی آنان دارای هوش سرآمدند؟ یا دوپینگ
شده از دوران ابتدایی تا آن زمانند؟
پس امر رقابت و ایجاد انگیزش در دانش آموزان
غربال شده و جا مانده از این مسابقه بی رحم
که اکثرا فقیر نیز هستند یا والدین بیسواد دارند
چه سرنوشتی خواهد داشت؟ به نظر شما
دانش آموز ضعیف با دانش آموز ضعیف همکلاسی خود می تواند رقابت کند و به پیشرفت تحصیلی نائل آید؟ و...... مطالب بسیاری دیگر.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1398/12/01 - 08:59
دختر گل و نازنینم

بسیار خوشحالم که می فهمید و به ابراز وجود
می پردازید. ایران به دانش آموزانی پویا چون شما
بسیار نیازمند است. اندیشه سرآغاز حرکت و ابراز
وجود سرآغاز مطالبه گری است. اول دانستن و سپس خواستن . موفق و سربلند باشید .
امیدوارم روزی در مسند شغلی حسّاس بنشینید و کار بزرگی را که منِ معلم نتوانسته ام برای بیداری و سربلندی ایران عزیز انجام دهم ، شما عملی سازید. در پناه حق . سپاسگزارم.
پاسخ + 0 0 --
دبیر 1398/12/01 - 09:32
معلم ها وظیفه خود را می دونند مونا خانم،
فقط چون در جایگاه ارزشی واقعی خود نیستند
گاه مجبور به مقابله یا معامله و یا کارشکنی
می شوند.
پاسخ + 0 0 --
A.s 1399/01/05 - 15:25
مدارس ایران فقط به بچه ها یاد میدهد که حفظ کنند
مدارس ایران فقط افسردگی یاد بچه ها میدهد
پاسخ + 0 0 --
امامی 1399/01/12 - 07:53
سلام
اما این هم مسیری با اَزبر کردن مفاهیم
دروس مختلف ، به دو چیز بستگی دارد:
اول به خود دانش آموز که تلاش کند یاد بگیرد و یا برای دریافت نمره ۲۰ ، حفظ کند.

دوم به معلم که از یادگیری دانش آموز مطمئن شود و یا فقط به بیان مسلسل وار
او و دادن نمره ، قناعت کند.

بیایید در تحلیل مسایل و بیان کلی ، نقش و اثر خود را فراموش نکنیم.

ما با مفهوم یادگیری در این جامعه مشکل اساسی داریم.یادگیری ، انباشت مغز از مفاهیم بی ربط و بدون استفاده نیست.
یادگیری ، اَزبر کردن نیست.
امام محمد غزالی هم یادگیری را حمل و همراه کردن دانش با خود می دانست، اما یک راهزن به او یاد داد که یادگرفته ها
می بایست سبکبال در ذهن تو جای بگیرد، به طوری که بتوانی دانش خود را به دیگران
منتقل سازی. تشکر
پاسخ + 0 0 --
A.s 1399/01/05 - 15:29
مشکلات یک کشور به اموزش های ان کشور در گذشته (اموزش پرورش و مدرسه )بر میگردد
پاسخ + 0 0 --
امامی 1399/01/12 - 08:03
سلام
واژه مشکل ، آنقدر در و دروازه دارد که برای
ورود به آن و بحث کردن از آن ، خیلی باید دقت داشت.
کدام مشکل ؟
پس نقش خانواده ، نخستین نهاد
جامعه پذیر کردن کودک ، کجاست؟

یا نقش محتوای کتب ؟ نقش فرهنگ ؟ یا نقش رسانه ها؟ نقش اقتصاد؟ یا نفوذ سیاسی در آن ؟
و.......
متوجه هستید برای بحث از مشکل و متهم کردن صِرف آموزش و پرورش و مدرسه و لابد بعد معلمان ، می بایست پارانتزهای بیشماری را باز و تجزیه و تحلیل و علت یابی نمود.
ما با گرفتن یقه یک فاکتور ، برون افکنی می کنیم، خود را راضی می سازیم، خود و دیگر فریبی می کنیم.
روی این اصل، مسایل ساده در جامعه ما ، به مرور زمان تبدیل به معضل و مشکل لاینحل می شوند. تک سبب بینی ، هرگز ما را به نتایج مفید موثر نمی رساند. تشکر
پاسخ + 0 -4 --
ناشناس 1399/01/11 - 01:43
کپی کاری بود. مقایسه بدون در نظر گرفتن فرهنگ جامعه بی معنی است بهترین راه پیشرفت الگو پذیری از بزرگان خودمان است
پاسخ + 0 0 --
امامی 1399/01/12 - 07:38
سلام
ناشناس محترم،
بسیار متاسفم که تعدادی از همکاران ، علیرغم تحصیلات عالی، تفاوت مطالعه
تطبیقی و نقد و تحلیل و مقایسه دو یا
چند موضوع را با حیطه به قول شما کپی کاری، نمی شناسند. بنده که واهمه ای ندارم همیشه منابع مورد استفاده را برحسب وظیفه معرفی می کنم.
فرهنگ و بزرگان شما کجایند تا الگوی مناسب برای رهروی من و شما باشند؟
یا نیستند، یا اجازه ندارند، یا امرِی معروف
نیست.
تفاوت ها در مقایسه و کنکاش دو یا چند
پدیده ، نمایان می شود نه در کلی گویی و یا تعصب من و شما.
یک عده زحمت می کشند تا ضعف اندیشه و
خلاقیت و تولید دانش موجود را جبران سازند و عده ای دیگر چون شما با حمله به
اصل و اساس مساله ، همه چیز را انکار
می نمایند.
کدام فرهنگ و بزرگی ، شرایط موجود آموزش و پرورش را خلق و رشد داده است؟
قدری تامل و تدبیر، حداقل تلاش شما برای
پاسخ به مغزمایه دین مان خواهد بود.
بجای تبر زدن به ریشه امور، شما هم بیندیشید. تشکر
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/01/23 - 10:53
سلام به نظر شما حدودا تاکی این مشکلات هست؟
پاسخ + 0 0 --
امامی 1399/01/29 - 09:16
سلام همکار / هموطن ارجمند
تا زمانی که :
۱) برای انتخاب وزیر ، در به در دنبال فردی هستند که غیر از خواست دولت و مجلس عمل نمی نماید و منطبق با خودشان هست.
۲) وزیر جدید از نقطه گذاشته شده توسط وزیر قبلی ، وزارت خود را آغاز و ادامه دهد.
قالب ساختاری همان .خط فکری همان . پتانسیل کارکردی همان و.....
۳) وزیر آموزش و پرورش ، استقلال عمل و تصمیم گیری نداشته باشد و نمایندگان مجلس روی او و مدیران کل استانها نفوذ
فوق العاده داشته باشند.
ادامه دارد......
پاسخ + 0 0 --
امامی 1399/01/29 - 09:24
۴) معلمان در تصمیم گیری ها نادیده گرفته شوند و هیچ نقشی در امر آموزش نداشته باشند.
۵) تالیف کتب درسی توسط افراد ایدئولوژیک بجای متخصص ، انجام بگیرد.
۶) حجم و محتوای کتب درسی زیاد ، متفاوت از واقعیت های زندگی و تغییرناپذیر باشد.
۷) نحوه انتخاب وزیر غیر علمی ، غیر سیستماتیک و روی حساب سیاسی باشد.
۸) دولت و مجلس و ملت ، آموزش و پرورش را تافته جدا بافته از پیکر کلی جامعه بدانند و آن را با مشکلات بیشمار تنها بگذارند.
۹) هیچ نوع ارتباط علمی و متقابل مابین وزارت علوم با آموزش و پرورش وجود نداشته باشد و هر یک جداگانه عمل نماید.
ادامه دارد......
پاسخ + 0 0 --
امامی 1399/01/29 - 09:30
۱۰) مراکز تربیت معلم در بِِستری سنتی ، بسته و ایدئولوژیک ، با کمترین بودجه
قرار داشته باشد. و در جذب استاد نیز رویه
خاصی داشته باشد.
۱۱) جایگاه رفیع معلم در جامعه ، همانند قبل بر اساس ارزش فعالیت او تثبیت گردد ، نه بر اساس میزان دریافتی.
۱۲) معلم در امر آموزش و کیفیت و کمیت آن ، آزادی عمل داشته باشد.
۱۳) معلمان سازمان صنفی مقتدر و قانونمندی برای خود داشته باشند.
و......
تشکر
پاسخ + 0 0 --
زهرا گینی نژاد 1399/01/29 - 09:20
سرکار خانم امامی
سلام، نقد ارزنده ای بود ، به نظر بنده تا زمانی که دید گاه سیاسی به آموزش کشور است ، انتظار تغییر وجود ندارد ، آموزش وپرورش باید مستقل وبا تعامل با کشورهایی که از نظر آموزش شاخص هستند بتواند برای دانش آموزان که سرمایه های ملی کشورند برنامه ریزی کند ، معلمان باید از بین افراد باهوش وتحصیل کرده انتخاب شوند بخصوص در دوره ی ابتدایی و نگاه حکومت به معلم باید تغییر کند ، فقط زبانی سالی یک بار تقدیر از معلم نباشد معلم باید از یک رفاه نسبی برخوردار باشد وشان او در جامعه بالا ووالا باشد، در مدارس آموزش مهارتهای زندگی اولویت داشته باشد ، آموزش صلح ودوستی ، مهر وعشق ، تحمل نظرات دیگران ، تقویت روحیه انقاد پذیری ، حفظ محیط زیست و.....موجب رشد و شکوفایی کودکان و در آینده ایرانی اباد خواهد بود .
پاسخ + 0 0 --
امامی 1399/01/29 - 10:48
سلام همکار محترم،

از همراهی و لطف سرکار ، سپاسگزارم.
خوشحالم که بیشتر ما معلمان دغدغه های
مشابهی داریم و دلسوزانه خواستار اصلاح
نظام آموزشی با ایجاد تغییرات و تحولات
موثر ، هستیم.
آگاهی اجتماعی معلمان و همدلی آنان نسبت
به گذشته ، بیشتر گردیده است که قدرمسلم خود این مهم در ایجاد رفرم آموزشی موثر خواهد بود.
لازم است از نقش ارزنده سایت صدای معلم، جهت تحقق چنین اهدافی نیز قدردان باشیم.
با آرزوی بهترین ها. سپاس.
پاسخ + 0 0 --
مهدی 1399/03/04 - 22:02
سلام. خیلی مطلب آموزنده و خوبی بود.
مقایسه درخور توجهی هم بین سیستم آموزشی ایران و کشورهای شرقی آسیا در این نوشتار میتونین بخونین :

https://www.sarandmonthly.com/%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d9%88-%d9%be%d8%b1%d9%88%d8%b1%d8%b4%d8%8c-%d9%85%d8%b3%d8%a6%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c%d9%86-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%9b%d9%85%d9%82%d8%a7%db%8c%d8%b3%d9%87-%d8%a2%d9%85/
پاسخ + 0 0 --
امامی 1399/03/05 - 11:58
سلام و تشکر.
پاسخ + 0 0 --
عادل 1399/03/08 - 16:04
سلام و عرض ادب خدمت همکار عزیزمان خانم امامی

از این مقاله و تمامی تفکرات نقادانه و گفتگوهای بعد از ٱن بسیار روشنگری و آشنایی با تمام ساختار و زیر و بم های نظام آموزشی ایران و نواقصش به گوشم رسید ولی مساله اصلی و حاد این مطالب حداکثر رسانه ای نشدن برای خانواده ها در رادیو و تلویزیون با شبکه های خاص حول نظام آموزش تا صرفا بدان پرداخته شوند و بازخوردهای آن سری اقدامات تحول بر طبق تجربه شده در سایر کشورها نمایش داده شود و لزوم همکاری و هماهنگی و تعاون تمامی جوانب از خانواده و معلمان و دانش آموزان به سمت بالا تحمیل یا فرهنگ سازی شود تا به کمترین ضرری بی تفاوت و تنگ نظری ننمایند و به مثابه ضزگرب المثل خشت اول گر نهد معمار کج...تا ثریا میرود دیوار کج! اقدامات ضمن مدون شدن و زیرساخت فکری و آموزشی بودن همواره تشویق و همراهی و همانند مصرف غذا بر سر سفره از حیث واجب بودن و نیاز مبرم بدان نیز توجه مهم بیش از سه وعده ی غذایی بشود!!
با تشکر از دلسوزی شما و به امید به روزگاری جوانان این دیار
پاسخ + 0 0 --
امامی 1399/03/09 - 10:16
سلام
حضرت امام ، مرز تیزبینانه ای مابین دولت و ملت آمریکا ، کشیده بودند که اجازه
نمی داد کسی از طلب علم ولو در
دورافتاده ترین سرزمین صدراسلام یعنی چین ، باز بماند. اما کامنت ها و نظرات را
مطالعه نموده اید. البته اگر دیگر نوشته های
تطبیقی بنده و یا برخی از دیگر سایت ها را
مطالعه نمایید ، کشورهای برتر از آمریکا را نیز برای الگوجویی خواهید یافت.
حُسن نظام آموزشی آمریکا جسارت ایجاد تغییر است. تا یک دهه پیش ، رتبه ۱۴ از رتبه های برتر آموزشی را به خود اختصاص داده است. از اطلاعات جدید بی خبرم.
نظام آموزشی ما شهامت ایجاد تغییر را ندارد و هم انجام آن را برهم زننده نظم موجود می داند. البته یک نظم آشفته و سنتی که پاسخگوی هیچ نوع نیاز آموزشی و فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی امروز جامعه ما و در ارتباط با دیگر جوامع نیست........
پاسخ + 0 0 --
امامی 1399/03/09 - 10:23
بنده سعی کرده ام در تمام بررسی های
مقایسه ای و یا تطبیقی خود ، عنوان یادداشت را گویای کل شرایط موجود
معرّفی نمایم. اگر بدان دقت نمایید
متوجه می شوید.
مشکل عمده جامعه ما نبود عزم و اراده ای
برای ایجاد تغییر است. با حفظ ساختار
معیوب فعلی، نظام آموزشی ما هرگز متحول نخواهد شد.
دخالت مستقیم سیاست در آموزش ، مانع
تحقق این هدف است. قبل از هر تحولی،
نظام آموزشی و وزیر آن می بایست مستقل
از هر نوع دخالت خارج سازمانی و
خط گیری است. اگر این استقلال تحقق
یابد در یک حرکت جادویی دومینویی،
مابقی تغییرات خود به خود و یکی پس از دیگری ایجاد خواهد شد. تشکر
پاسخ + 0 0 --
امامی 1399/03/09 - 10:43
جمله زیر درست است:

مستقل از هر نوع دخالت خارج سازمانی
و خط گیری باشد......
پاسخ + 0 0 --
عادل 1399/03/08 - 16:04
پیامم عبور کرد؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/03/09 - 14:20
سلام خانم امامی تو ایرا ن هیچی سر جای خودش نیست این درست ولی تو امریکا این جوری ها هم نیست که شما نوشتی این چیزایی که نوشتی مال کشور آلمان هستش شما لطفا قبل از این که مطلب بنویسی برو یه چهار تا کتاب در باره ی نظام آموزشی دور دنیا بخون بعد بیا حرف بزن شما که از نظام آموزشی امریکا چیزی نمی دونید لطفا مطلبی ننویس همه معلما می خوان هر طور که شده از حقشون دفاع کنن
پاسخ + +1 0 --
هستی 1399/03/09 - 14:21
سلام خانم امامی تو ایرا ن هیچی سر جای خودش نیست این درست ولی تو امریکا این جوری ها هم نیست که شما نوشتی این چیزایی که نوشتی مال کشور آلمان هستش شما لطفا قبل از این که مطلب بنویسی برو یه چهار تا کتاب در باره ی نظام آموزشی دور دنیا بخون بعد بیا حرف بزن شما که از نظام آموزشی امریکا چیزی نمی دونید لطفا مطلبی ننویس همه معلما می خوان هر طور که شده از حقشون دفاع کنن
پاسخ + 0 0 --
امامی 1399/03/09 - 17:57
سلام
هستی یا ناشناس، چه فرقی می کند، اهمیتی ندارد.
بنده با استفاده از منبع ، مطلب نوشته ام. زیاد حساس نباشید. مرگ بر آمریکا
شما لطفا آموزش و پرورش خودمان یا آمریکا را تحلیل کنید تا بنده نیز استفاده نمایم. راستی شما به چه نحوی از حق تان
دفاع می کنید؟ ممنون
پاسخ + 0 0 --
امامی 1399/03/09 - 18:09
بنده برای نگارش متن بالا ، حداقل ۵ منبع بررسی و مطالعه کرده ام، شما برای ادعای خودتان از کدام ماخذی استفاده نموده اید؟

به عنوان یک دبیر بازنشسته ، ۸/۵ سطر
نوشته شما را چندین بار خواندم ، ابتدای
نوشته شما با ادامه آن ، روحی واحد ندارد.
سلام خانم امامی ، معقول و مرسوم
در ادامه:
"شما لطفا قبل از این که مطلب بنویسی برو یه چهار تا کتاب در باره ی نظام آموزشی دور دنیا بخون بعد بیا حرف بزن شما که از نظام آموزشی امریکا چیزی نمی دونید لطفا مطلبی ننویس....."
یک معلم یا دبیر، شاغل یا بازنشسته ، قبل
از هر نوع اعتراض یا نقد یا خشم و.......
کمالات اخلاقی فیمابین را رعایت می کند.
بنده با دانش آموز خود با چنین لحن استهزایی ، هرگز سخن نگفتم که شما......
پاسخ + 0 0 --
س. س 1399/03/15 - 04:58
اشتباه اینجاست ک خودمون رو با کشوری مثل آمریکا مقایسه کنبم
کشوری ک بخاطر الگوی غلط پیشرفت، ظاهرا در اوجه
اما مثل درختیه ک از تو، موریانه ها خوردنش و پوک شده


فقط اونقدر تبلیغاتش حرفه ای بوده که توی سالها
تو مغز ماثابت کرده
که برتره!
پاسخ + 0 0 --
امامی 1399/03/15 - 12:42
سلام
تصور نمی کنم در متن ، اشاره ای به برتری
و یا در اوج بودن آمریکا شده باشد. هموطن گرامی ، فقط یک مقایسه و بررسی ساده انجام شده است.
هر چند حساسیت های جامعه خود را نسبت
به این کشور می فهم ، اما اگر قدری آستانه تحمل خود را تقویت نماییم ، بد نیست.
پاسخ من به کامنت ها ، تایید و ترجیح
آموزش و پرورش آمریکا و یا خود کشور آمریکا نیست، از خودم نیز دفاع نمی کنم ، فقط لطفا به تحلیل متن بیندیشید.
آمریکا الگوی مناسبی نیست اما به هر حال
رتبه چهاردهم سیستم های برتر آموزشی جهان است. هر یک از چند شماره ذکر شده به نظرم به اندازه کافی مهم و موثر هست تشکر.
پاسخ + +15 0 --
هادی 1399/03/17 - 22:19
سلام ممنون مطلب عالی بود سیستم آموزشی ما وحشتناک خصوصیه که هر کی پول داره میره دانشگاه مخصوصا پزشکی هزکی نداره باید سماق بمکه من کلا همه مقاطع مدارس دولتی درس خوندم معلم میگفت برید دوتا فیلم غیر اخلاقی بیارید نمرتونو میدم یا دو پاکت سیگار بیارید نمرتونو میدم من از سن ۱۵ سالگی کار میکردم با اون شرایط دولتی و وضع بد اقتصادی تونستم درس بخونم فوق لیسانسم گرفتنم ولی از هم کلاسیام ۶نفر معتادن ۱ نفر زندانه بقیم ول! هر کسی مسئوله این مملکته بره ببینه تو یه دانشکده پزشکی چند نفر مدارس دولتی درس خوندن همه دخترای مامانی پسرای سوپر دولوکس که به زور جیب پدر کارت بانکی تونستن پزشکی قبول بشن خدا آینده رو بخیر پزشک های پولی واقعا خیلی دردناکه هیچ کسم به فکر اصلاح نیست
پاسخ + 0 0 --
امامی 1399/03/23 - 15:29
سلام
ممنون از لطف تان.
برای داشتن چنین همکاری ، خیلی متاسفم.
هر چند که وجود چنین آسیب های تلخ اجتماعی در مدارس و مابین دانش آموزان و با ظلم خبیثانه بزرگ کلاس( نمی توانم نام معلم بر ایشان بگذارم) نشان از اوج
بی اعتنایی به سرنوشت حال و فردای کودکان و نوجوانان است. و بیشتر از هر
چیز متاسفم که به دلیل نداشتن اراده انجام
کار موثر، نمی توانم چنین رخدادهای پلشت
را از رخسار کودکان سرزمینم بزُدایم.

این که کسی به فکر اصلاح نیست ، بیشتر بدان دلیل است که من معلم منتظرم دیگری
مسئول و غیرمسئول ، تحولی موثر انجام
دهد.
برای موفقیت و تحصیلات عالی حضرتعالی در اوضاع نامساعد دوران تحصیل بسیار
خوشحالم و برای همکلاسان معتادان تان
رنجور. پایدار باشید.
پاسخ + +1 0 --
ایرانی 1399/04/06 - 13:35
امریکا اقتصاداول جهان است ولی ما چندصدمین اقتصادجهان تازه درامریکا افراد بالامقام یا ایالت ها به دزدیدن مقام نمی آیند بلکه به قدرتمند شدن شهر وایالت می آیند نه مثل ما که دولت مردان برای دزدین کشورمان می آِیند به امید آن روزی که نه مثل امریکا بلکه مثل خودمان شویم
پاسخ + 0 0 --
امامی 1399/04/06 - 13:53
سلام
الگوی دوران نوجوانی نسل ما جوانمردی پهلوانان بود و یک تار سبیل آنان حرمت گِرو گذاشتن داشت. این تار سبیل همه سفته بود هم چک و...... امروز برای یک وام دو میلیونی چند و چقدر ضامن و تضمین لازم هست؟!!

امروز میلیاردها ارزش مُلک و زمین ، اعتبار و اعتماد طرف مقابل را برای گِرو گذاشتن
ندارد، چرا ؟
کسی قصد ندارد عین آمریکا شود اگر بخواهد هم نمی تواند ، اما خداوکیلی نسل
امروز ، فقط قادر است ایرانی باعزت و وجدان و حرمت دیروز شود؟!
پاسخ + +5 0 --
ایرانی 1399/04/06 - 13:50
ممنون ازشما برای مطلب مفیدتان. من می توانم نتیجه بگیرم که نظام آموزشی ایران سنگلاختی بیش نیست اگرکسی نتواند از این گذرگاه مرگ بگذرد ول میشه یاکارگرساختمانی یا... .من در امریکا نبودم اما ای کاش انقدر بگوییم امریکا بد هست »یه نم به خودمان نگاه کنیم چه هستیم .به نظر می رسد امریکا دشت وما سنگلاخت
پاسخ + 0 0 --
امامی 1399/04/06 - 14:13
سلام و تشکر

ایراد عمده در نظام آموزشی ما صاحب خانه
شدن مشکلات در بطن آن است.
باید شجاعت ، توان و اقتدار ساختارشکنی
داشته باشیم تا بتوانیم و گر نه ، با ساختار سنتی و بسته فعلی ، احتمال هر نوع تغییر غیرممکن است.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1399/04/06 - 16:46
کشور آمریکا تا قبل از قرن بیستم ، با ایجاد محرومیت برای دولت ها و ملل از تمامی امکانات طبیعی و بالقوه و ثروت منابع معدنی و غارت آنها ، آنان را استعمار
می کرد ، اما بعد قرن بیستم تا به امروز با پذیرش نخبگان اقصی نقاط جهان و دادن امکانات لازم به آنها جهت تحصیل ، اختراع، اکتشاف و پژوهش، آنان را استعمار می کند.
استعمار اول آمریکا را ثروتمند ساخت و استعمار دوم آمریکا را قدرتمند. کانادا و آمریکا جزو معدود کشورهایی هستند که بِسترهای مساعد و مناسب برای جذب مهاجران نخبه جهان را فراهم ساخته اند. این رمز بزرگ برجسته بودن هر دو کشور است.
برای آمریکا یا کانادا ، ایرانی و افغانی و چینی و پاکستانی و...... بودن فرد نخبه،
اصلا و ابدا اهمیت ندارد. او آنان را با در دسترس قرار دادن مسکن مناسب، محیط مطالعاتی عالی و ابزارآلات تحقیق و آزمایش
و.......، فرد نخبه و ذکاوت او را سیراب
می سازد و حتی نیروی کارگر در اختیار او قرار می دهد تا وقت گرانبهای خود را صَرف
خرید و نظافت و پخت و پز و...... هدر ندهد. تفاوت معامله چنین است.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1399/04/07 - 10:38
ریاضیدان ایرانی که به‌عنوان استاد ریاضی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان به تدریس مشغول بود به‌عنوان رئیس جدید انجمن ریاضی کانادا برگزیده شد.جواد مشرقی استاد ۵۱ ساله ریاضیات و دانش‌آموخته دانشگاه تهران است که اکنون در دانشگاه«لاوال» استاد ریاضیات است و به دلیل مهارت و تعالی در تدریس، تاکنون پنج بار به‌عنوان استاد برتر انتخاب شده. زمینه‌های مورد علاقه وی عبارتند از تجزیه و تحلیل پیچیده، نظریه اپراتور و آنالیز هارمونیک.

وی زاده ۱۳۴۷ کاشان، پس از اخذ دیپلم ریاضی از دبیرستان امام سال ۱۳۶۴ در رشته الکترونیک دانشکده فنی دانشگاه تهران پذیرفته شد. پس از آن سال ۱۳۷۱ در مقطع کارشناسی ارشد وارد دانشکده علوم دانشگاه تهران شده و سپس سال ۱۳۷۵ برای ادامه تحصیل به کانادا رفت. سال ۲۰۰۴ در جایگاه استاد و پژوهشگر دانشگاه «لاوال» کانادا موفق به کسب جایزه «رابینسون» انجمن ریاضی کانادا شده بود.
استاد سابق دانشگاه آزاد اسلامی کاشان رئیس انجمن ریاضی کانادا شد
جمعه ۰۶ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۲۲
خبرگزاری دانشگاه آزاد .آنا
پاسخ + +1 0 --
lupin 1399/05/05 - 13:55
ماجرا خیلی خنده دار میشود اگر این تفاوتها را به گوش مسئولین برسانید!
قطعا میگویندما هم برای معلمان کلاس های ضمن خدمت برگزار می کنیم و در مدارس ما هم طرح چه و چه و چه هر سال اجرا مشود و ماهم...
پ.ن:فقط کرونا امسال ب ما نشان داد ک توانایی معلمین ما در کارکردن درفضای مجازی چقدر است و اینکه اموزشی در این زمینه صورت نگرفته است و جالبتر اینکه با این وجود از همه معلمین انتظار می رفت با وسیله شخصی خودشان و با وجود همه نا آشنایی ها در فضای مجازی و با تولید محتوا در آن به تعلیم و تربیت بپردازند!!!!!
پاسخ + 0 0 --
نیما 1399/05/17 - 11:08
شما که میاین اینجا نظر می دید یه عالمه معلم هستید که همه به فکر ارج‌ و حقوقتونید اما من دانش آموز چی ؟ این همه می می گید آموزش و پرورش به معلم ها بی توجه آیا شما هم نسبت به دانش آموز ها بی توجه نیستید آیا شما از اون حداقل امکانات آموزشی ای که در اختیارتونه برای یاد دادن اون مقدار درسی که آموزش و پرورش براتو معین کرده استفاده می کنید ؟ ده ساله دارم درس می خونم ۶ سال تو یه مدرسه خوندم که یک ذره امکانات نداشت اما چون معلمم مرد بود وجدان داشت و خودشو معلم می دونست درسمو یاد گرفتم خوندم و برتر هم بودم ۳ سال تو یه مدرسه معمولی دولتی متوسط خوندم معلم ها اونقدر بهم اهمیت می دادن که آموزش و پرورش یک ذره وجدان نداشتند به غیر تعداد انگشت شماری خودمو کشتم تا تیزهوشان قبول شم خودمو کشتم تا پولشو جور کنم چون می دونم همتون بی وجدانید میاید از حق و حقوق حرف می زنید در حالی که نمی دونید چیه برای خودم و کشوری که دارم متاسفم
پاسخ + 0 0 --
علیرضا سراجیان 1399/06/09 - 17:34
من خودم را محصول يک نظام آموزشي ناکارآمد مي دانم، چون در رشته اي تحصيل کردم که درحال حاضر هيچ فعاليتي در آن حوزه ندارم و اين ناکارآمدي نظام آموزشي، فقط مربوط به زمينه شغلي هم نمي شود. در ديگر حوزه هاي زندگي هم با چالش هايي روبرو شدم که مهارت هاي مربوط به آن ها را ياد نگرفته بودم. فهميدم که مدرسه و دانشگاه و در کل، سيستم نظام آموزشي آن طور که بايد و شايد براي من مفيد نبوده است.
به همين علت تصميم گرفتم تجربه هاي خود را در مدرسه و دانشگاه چه به عنوان دانش آموز، دانشجو و يا حتي به عنوان معلم و مربي در کتاب موفقیت در زندکی یا مدرسه، جمع‌ آوري کنم تا در اختيار دوستاني قرار دهم که به دنبال اثربخشي بيشتر در زندگي خودشان هستند و به دنبال نگاهي متفاوت تر در زمينه آموزش و پرورش مي‌گردند و تلنگري باشد براي آن ها که مي خواهند جامعه بهتري داشته باشند.

اگر مایل بودید میتونم PDF کتاب برای شما ارسال کنم

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور