چاپ کردن این صفحه

قاصدک ۲۴؛ آسانترین راه برای اطلاع از قیمت و موجودی بلیط قطار

پیشگیری بهتر از درمان؛ چگونه پس از پرواز بیمار نشویم؟

گروه اخبار/

قاصدک 24 و سفرهای هوایی

سفرهای هوایی امروز دیگر به بخش جدایی ناپذیر از زندگی ما بدل شده اند. وقتی برای یک سفر تفریحی یا حتی کاری بلیط هواپیما تهیه می کنیم و سختی ایستادن در صف پاسپورت را به جان می خریم، یعنی دیگر به حاشیه های یک سفر هوایی عادت کرده ایم. البته هنوز شکایت بسیاری از مسافران این است که به محض اینکه پای خود را از هواپیما بیرون می گذارند، بیمار می شوند. خیلی ها دلیل بیماری خود را نمی دانند؛ مسمومیت غذایی، مسمومیت با آب یا پرواز با هواپیما!

به نظر می رسد برخی انگشت اتهام را به درستی به سوی هواپیما نشانه گرفته اند. گواه این ادعا هم نتایج تحقیقی است که در روزنامه وال استریت ژورنال به چاپ رسیده است. تحقیقی که ثابت می کند خطر سرماخوردگی در هواپیما 20 درصد بیشتر از حالت معمول است. اما وال استریت ژورنال در این زمینه تنها نیست. روزنامه دیگری با نام"تحقیقات سلامت زیست محیطی" احتمال سرماخوردگی را در هواپیما 113 برابر بیشتر از زندگی روزمره می داند.
البته ادعاهای بالا به این معنی نیست که عطای سفرهای هوایی را به لقای آنها ببخشیم. اقبال مسافران به پرواز به خاطر امکان خرید بلیط ارزان هواپیما و تجربه یک سفر راحت و بی دردسر است. کافی است بیشتر بدانیم تا بتوانیم یک سفر کم خطر داشته باشیم. شروع سفر راحت و بی دردسر را می توانید با خرید بلیط هواپیما از قاصدک 24 کلید بزنید.

 

رطوبت پایین کابین؛ علت اصلی سرماخوردگی در هواپیما

در تحقیقی که در روزنامه تحقیقات سلامتی منتشر شده، بر روی منابع مختلف انتقال بیماری در هواپیما بررسی هایی انجام شده است. با این حال اتفاق نظر بر این است که علت شایع و اصلی تمام این دردسرها یک چیز است: پایین بودن رطوبت کابین به دلیل پایین بودن رطوبت در ارتفاع. به همین خاطر هواپیماهایی که کار تهویه هوا را در کابین های خود با جدیت بیشتری دنبال می کنند، شاهد میزان کمتری از انتقال بیماری هستند.
بد نیست بدانید که میزان ارتفاع نرمال برای پروازها 30 تا 35 هزار پا است. در این ارتفاع رطوبت هوا به 10 درصد یا پایین تر کاهش پیدا می کند. در چنین سطح پایینی از رطوبت سیستم دفاعی طبیعی مخاط بینی و گلوی ما خشک شده و مسدود می گردد. این یعنی یک محیط مناسب برای حمله ویروس های سرماخوردگی و آنفلونزا به بدن ما!

 

چه کنیم پس از پرواز گرفتار نشویم؟

حالا که در مورد مکانیسم دفاعی و علت اصلی بیمار شدن پس از پرواز اطلاعاتی را به دست آوردید، یاد بگیرید که چگونه از این خطر مصون بمانید. توصیه های زیر می توانند شما را از ویروس های مزاحم سرماخوردگی پس از پرواز حفظ کرده و پایان سفرتان را تلخ نکنند.

 

آب کافی بنوشید

نوشیدن آب زیاد در طول پرواز می تواند از خیلی چیزها جلوگیری کند؛ سردرد، مشکلات گوارشی، گرفتگی عضلات و ... . . علاوه بر این، نوشیدن آب کافی به تقویت مکانیزم های طبیعی دفاعی پیشگیرانه بدن کمک کرده و عملکرد آنها را بهتر می کند. نکته دیگری که باید بدانید این است که که نوشیدن آب در طول پرواز تأثیر به مراتب بیشتری از نوشیدن به یکباره آب به مقدار زیاد قبل یا در طول پرواز دارد. این را هم به خاطر داشته باشید که نوشیدن سایر نوشیدنی ها مانند الکل یا قهوه می تواند آب بدن شما را کاهش دهد.

 

دست های خود را تمیز نگاه دارید

دست ها مهم ترین نقطه تماس بدن با ویروس های سرماخوردگی، آنفلونزا و سایر میکروب ها در هواپیما و جاهای دیگر هستند. دانشمندان می گویند ویروس های موجود سرماخوردگی و آنفلونزا می توانند برای ساعت ها روی پوست یا اشیا و سطوح دیگر زنده بمانند. اما خبر خوب این است که شستن دست ها با آب داغ و صابون می تواند تأثیر چمشگیری بر انتقال میکروب ها به بدن داشته باشد. بنابراین در صورت امکان دست های خود را پیش از صرف غذا و نیز پس از پرواز با آب داغ بشویید.

 

بهداشت دهان خود را فراموش نکنید

درست به همان میزان که حفظ نظافت دست ها می تواند از انتقال میکروب ها و ویروس ها جلوگیری کند، استفاده از دهان شویه در طول پرواز می تواند لایه محافظتی دیگری را برای شما ایجاد کند. حفظ رطوبت حلق نیز کارکرد دیگر این مواد است.

 

قرص های ویتامین خود را همراه ببرید

هر چند که تأثیر واکنشی سریع ویتامین ها به ویروس های سرماخوردگی هنوز به اثبات نرسیده است، اما بسیاری از مسافران در مؤثر بودن آنها هیچ تردیدی ندارند. برخی پزشکان نیز بر این باور هستند که تأثیر قرص های ویتامین در پیشگیری از بیماری هنوز ثابت نشده، اما این قرص ها ممکن است به کاهش شدت یا طول عمر بیماری کمک کنند. حالا که نکات بهداشتی در پرواز را فرا گرفته اید، برای رزرو بلیط هواپیما یا بلیط قطار می توانید به قاصدک 24 مراجعه نمایید.

پایان پیام/

دوشنبه, 30 مهر 1397 21:24 خوانده شده: 510 دفعه

در همین زمینه بخوانید: