صدای معلم

نظام آموزش و پرورش یک نظام طرد اجتماعی را مطرح کرده است

عدالت آموزشی گروه اخبار /

همایش «توسعه عدالت آموزشی در برنامه ششم» در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران با حضور و سخنرانی دکتر ناصر فکوهی، محمد امین قانعی راد، علی دینی ترکمانی و صادق صادق پور برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، ناصر فکوهی، عضو هیئت مدیره انجمن جامعه شناسی ایران در این همایش گفت: تصور می کنم به بحث آموزش و پرورش نسبت به مسائل مهمی که در کشور وجود دارد، اهمیت کمی داده می شود و نه مسئولان و نه کنش گران علوم اجتماعی چندان به این موضوع نمی پردازند.

وی ادامه داد: بیش از 100 سال در ایران از آغاز انقلاب مشروطه زمان سپری شده و از لحاظ قانونی نخستین قانونی که آموزش عمومی در ایران را تصویب کرد به 70 سال گذشته و زمان مشروطه باز می گردد. متاسفانه ما با چنین پیشینه ای از موقعیت آرمانی ترسیم شده خیلی دور هستیم و در زمینه آموزش، سیاست هایی کمی گرا داشته ایم.

وی تصریح کرد: براساس آمار، بی سوادی تا حد زیادی کم شده و تقریبا به صفر رسیده است و آموزش در دوره ابتدایی و متوسطه جمعیت را به طور کامل پوشش می دهد، البته چنین مسئله ای در دیدگاه کمی مطرح است.

وی اظهار داشت: پدیده ای که طی سال های اخیر با آن روبه رو بوده ایم، بی سوادی پسا تحصیلی بوده به این معنا که افرادی پس از پایان تحصیلات شان به دلیل استفاده نکردن از آموخته هایشان، بی سواد می شوند. نکته قابل توجه این است که حتی از نظر نظام آموزش عالی، درصدی که در کشور ما برای ورود به دانشگاه وجود دارد، دو برابر کشورهای پیشرفته است.

فکوهی تشریح کرد: پیش از سخن گفتن از مفهوم خصوصی سازی، باید به حقوق پایه ای بپردازیم که اگر وجود نداشته باشد افراد نمی توانند وظایف خود را انجام دهند. حقوق مربوط به تغذیه در کمترین سطح این حقوق قرار می گیرد. همچنین مسئله های بهداشت، مسکن و آموزش در حدودی که دولت تعیین می کند، در سطوح بعدی قرار می گیرد.

به گزارش جماران، علی دینی ترکمانی عضو هیئت علمی اقتصاد مؤسسه مطالعاتی بازرگانی در بخش دیگری از این همایش گفت: در ابتدا به این محور می پردازیم که چرا عدالت آموزشی مهم است؟ در پاسخ می توان از دو بعد کارکردی و ذاتی و اخلاقی بهره گرفت. از منظر کارکردی اگر عدالت آموزشی تامین شود به چنین برداشتی می رسیم که تمامی اقشار جامعه به امکانات لازم دسترسی داشته اند و همه کودکان و نوجوانان در سنین مختلف به امکانات دسترسی داشته اند.

وی افزود: عدالت آموزشی کمک می کند پایه های خلاقیت در سطحی وسیع گسترده شود. همچنین از منظر کارکردی ارتقای آگاهی و زمینه سازی برای همکاری دیگر آحاد جامعه، از دیگر عناصر مؤثر شمرده می شود. در این روند انتظار می رود هرچه عدالت آموزشی قوی تر باشد، توزیع درآمدها نیز به شکل بهتری انجام شود.

وی تصریح کرد: باید میان نخبه گرایی و تخصص گرایی تفاوت گذاشته شود و باید توجه داشت در این میان نخبه گرایی نفی می شود نه تخصص گرایی.

صادق صادق پور مدیر دفتر آموزش ابتدایی آموزش و پرورش نیز در این همایش اظهار داشت: با توجه به مولفه هایی که برای عدالت آموزشی مطرح است می توان از دسترسی به عنوان نخستین مؤلفه سخن گفت که میزان دسترسی در دوره ابتدایی 4 / 98  است.

وی ادامه داد: همچنین توجه به نیازها و تفاوت های فردی در راستای عدالت آموزشی، توجه به شرایط زیستی و جغرافیایی، توجه به ویژگی های فرهنگی، توجه به تجهیزات و امکانات و توجه به دانش آموزانی با نیازهای ویژه از دیگر مؤلفه های تاثیرگذار محسوب می شود.

وی تصریح کرد: در زمینه توجه به دانش آموزانی با نیازهای ویژه باید جایگاهی خاص در برنامه ششم توسعه در نظر گرفته شود و معلمان را مجهز کنیم زیرا آموزش کلید هر چیزی و معلم کلید آموزش قلمداد می شود.

وی افزود: جشنواره ای با عنوان جابربن حیان را دوم شهریور در اردوگاه شهید باهنر برگزار می کنیم که پرورش خلاقیت بچه ها مهم ترین هدف این همایش به شمار می رود.

محمد امین قانعی راد، رئیس انجمن جامعه شناسی ایران در این همایش گفت: می توان گفت آموزش زیربنای ساخت عدالت و همبستگی اجتماعی است که تاکید بر هرکدام از این دو مورد به صورت یک جانبه مشکلاتی را ایجاد می کند.

وی تشریح کرد: گاهی تاکید بیش از حد بر همبستگی باعث می شود به طور مدام مردم را به وحدت دعوت کنیم که در این صورت، دیگر صداهای جامعه را نمی شنویم و بی عدالتی ایجاد می شود. امروز حرکت نخبه پروری یکی از آسیب های جامعه ما به شمار می رود زیرا فردی منزوی را پرورش می دهد که به جامعه پیرامون خود توجهی ندارد.

وی خاطرنشان کرد: وجود مدارس سلسله مراتبی در ایران با عدالت منافات دارد زیرا چنین مدارسی عدالت و همبستگی اجتماعی را از بین می برد بنابراین نظام آموزش و پرورش یک نظام طرد اجتماعی را مطرح کرده است.

وی افزود: در چنین طرحی که در آن افراد تحت عنوان کم هوش و کم پول کنار گذاشته می شوند، سه محور هوش، پول و قدرت به هم پیوند خورده است.

انتهای پیام /*

 
دوشنبه, 21 ارديبهشت 1394 22:18 خوانده شده: 2062 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
اسماعیلی 1394/02/21 - 23:09
ولی بهترین سیاست فانی فروش مدرسه است.
او عاشق مدرسه فروشی است.
خودش قبلا چندتا مدرسه مفت از دولت خریده است.
ایکاش لیست مسئولین مدرسه دار کیف کن مشخص شود.
پاسخ + +2 0 --
حقیقت جو 1394/02/22 - 11:00
حقوق و مزایای فانی چقدر است؟ چقدر درآمد دارد؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1394/03/25 - 23:31
دوست عزیز اینها ...چه برسد به مدرسه

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور