صدای معلم

" غفلت ما از پرداختن به برخی از دروس و افراط در آموزش مفاهیم ایدئولوژیک ، امروز آموزش و پرورش کشور را با بحران های آموزشی و اخلاقی شدیدی مواجه ساخته است. مواردی چون تجاوزات جنسی ، مصرف سیگار و مواد مخدر و.... از جمله تبعات غفلت آموزش و پرورش در آموزش موازی تمامی علوم بالاخص مهمترین آنها نسبت به رشته های دانشگاهی است "

بررسی دلایل پیشرفت نظام آموزشی در دو کشور کره جنوبی و ژاپن ؛ رتبه نخست و دوم جهان در آموزش دوره ابتدایی در سال 2017 ( بخش اول )

مینو امامی/ همکار صدای معلم

بررسی دلایل پیشرفت نظام آموزشی در دو کشور کره جنوبی و ژاپن ؛ رتبه نخست و دوم جهان در آموزش دوره ابتدایی در سال 2017

مقدمه
آموزش ابتدایی و اهمیت برنامه ریزی برای آن بر هیچ کس پوشیده نیست . بیشتر افراد جامعه به تأثیر جامعه پذیری کودکان در دوران ابتدایی واقفند. تعیین هدف و جهت برای رسیدن به نتایج مورد انتظار و یا مطلوب از وظایف اصلی مدیران ارشد جامعه از جمله ریاست جمهور ، رئیس و نمایندگان مجلس و وزیر آموزش و پرورش است. شاید با مطالعۀ مختصری از همّت و ارادۀ آموزش ابتدایی در 5 کشور برتر جهان ، بتوانیم الگویی مناسبی برگزینیم و به تغییرات زیربنایی و اساسی ایجاد تغییر در نظام آموزشی بیندیشیم.
" پنج کشور در جهان وجود دارند که رتبه نخست را در زمینۀ آموزش ابتدایی ، دارا هستند و رتبه‌ بندی این کشورها بر اساس ضریب همبستگی پیرسون در خصوص آموزش ، مهارت‌های شناختی و پیشرفت تحصیلی جهانی صورت گرفته است ، که به نوبه خود ، برتری کشورها را بر اساس چندین آزمون بین المللی تعیین کرده است از جمله :


- سنجش بین المللی پیشرفت سواد خواندن و نوشتن (پرلز)
- سنجش روند بین المللی آموزش ریاضیات و علوم (تیمز)
- برنامه بین المللی ارزیابی دانش آموزان (پیزا)

ترتیب رتبه ‌بندی ده کشور برتر جهان در دوره ابتدایی ، بدین ترتیب است : كره جنوبی ، ژاپن ، سنگاپور ، هنگ كنگ ، فنلاند ، بریتانیا ، کانادا ، هلند ، ایرلند ، لهستان .

بر حسب نتایج فوق الذکر ملاحظه می‌ کنیم که چهار کشور برتر اول (کره جنوبی ، ژاپن ، سنگاپور ، هنگ گنگ ) از شرق آسیا ، در صدر این رده ‌بندی قرار دارند و چهار رتبه نخست آن را به خود اختصاص داده‌اند و پژوهشگران بر این باورند که دلیل پیشرفت کشورهای شرق آسیا ناشی از هماهنگ بودن وضوح اهداف و نظام آموزشی می‌ باشد و همچنین با مورد توجه قرار دادن آزمون‌هایی که توانایی دانش ‌آموزان را
در درک و کاربرد برنامه درسی به روشنی می‌سنجند. " (1)

در این بخش ، از 5 کشور رتبه نخست جهان در آموزش دوره ابتدایی در سال 2017 ، به بررسی چگونگی برتری دو کشور کرۀ جنوبی و ژاپن پرداخته ام.

1 - کره جنوبی
" وقتی ژاپنی‌ها کره جنوبی را ترک کردند ، میزان بی‌سوادی در این کشور 78 درصد بود ، زیرا آموزش و پرورش محدود به ژاپنی‌ها بود و تنها
عدۀ اندکی از کره‌ای‌ها مجاز به تحصیل بودند و معلمان کره ای در مدارس کره جنوبی حضور نداشتند. و پس از خروج ژاپن ، کره جنوبی طی چند دهه کوشید تا یک نظام آموزشی نوین و مدرن را بنیان نهد ، که اکنون به عنوان قدرتمندترین نظام آموزشی جهان از آن یاد می‌شود.
سخت ‌گیری و قاطعیت ، ویژگی بارز نظام آموزشی کره جنوبی است و میزان ساعاتی که دانش آموزان کره‌ای برای یک سال تحصیلی در مدارس سپری می کنند 1020 ساعت می‌باشد که میانگین آن 14 ساعت در روز و برای پنج روز در هفته است ، که این بالاترین نسبت در جهان است.

بررسی دلایل پیشرفت نظام آموزشی در دو کشور کره جنوبی و ژاپن ؛ رتبه نخست و دوم جهان در آموزش دوره ابتدایی در سال 2017

همچنین دانش آموزان کره‌ای نسبت به همسالان خود در سایر کشورها ، 22 دقیقه کمتر می‌خوابند. نظام آموزشی کره جنوبی در قالب 6.3.3 عمل می ‌کند و از نظر ساختار کلی ، شباهت فراوانی با نظام آموزشی عراق دارد، اما در زمینه روش‌ها و اقدامات با آن تفاوت دارد.

بیشترین مواردی که نظام آموزشی کره بر آنها تمرکز دارد عبارتند از : ریاضیات ، علوم ، و زبان انگلیسی . و با وجود این که آموزش و پرورش در کره جنوبی رایگان است ، اما والدین 25 درصد از کل درآمد خود را برای تدریس خصوصی فرزندان خود هزینه می‌کنند و به تبع آن دانش آموزانی که انتظارات والدین خود را برآورده نسازند ، به شدت تنبیه می‌شوند و عدم دستیابی دانش‌آموز به یک رشته دانشگاهی ، در حکم خیانت به خانواده تلقی می‌شود. لذا فشار سنگین و احساس نومیدی به دانش ‌آموزان کره ‌ای دست می‌د‌هد و منجر به خودکشی می‌شود.‌" ( همان منبع )

ایرادات :
1 - متأسفانه افراط در نگرش دال بر ترجیح حتمی ادامۀ تحصیلات در دانشگاه ، که به نوعی کشور ما نیز بدان مبتلاست باعث افزایش خودکشی در این کشور گردیده است که ضعف بزرگی محسوب می شود. عدم قبولی از دانشگاه خیانت به خانواده محسوب می شود که قدرمسلم ، اثرات روانی جبران ناپذیری بر آنان می گذارد. سخت گیری بیش از حد و داشتن انتظارات غیرواقعی از توانایی های فردی ، همیشه نتایج مطلوب و خوشایندی از خود در جامعه نمی گذارد.
2 - بالا بودن ساعت آموزش روزانه به میزان 14 ساعت و در عرض 5 روز هفته ، از دیگر معایب نظام آموزشی این کشور است ، چون به تحلیل قوا و نیرو منجر می شود و جای تأمل دارد چون خارج از ظرفیت جسمی کودکان است.

بررسی دلایل پیشرفت نظام آموزشی در دو کشور کره جنوبی و ژاپن ؛ رتبه نخست و دوم جهان در آموزش دوره ابتدایی در سال 2017

وجوه متمایز:
1 - مسئولین در کشور کره جنوبی ، چگونه توانسته اند 78 درصد بیسوادی را ریشه کن کنند و امروز به چنین موقعیت ممتازی برسند؟
2 - اهمیت سه درس ریاضیات و علوم و زبان انگلیسی نیز گواه بر برتری پیشرفت امور فنی و مهندسی در کشور کُره است که تولیدات صنعتی آن در تمامی کشورهای جهان برای خود مصرف کننده دارد. اهمیت فراگیری زبان دوم بر هیچ ملتی شاید به جز ایران پوشیده نیست.
3 - نباید نقش حمایت کشور آمریکا از کره جنوبی را در قبال نفوذ نظام کمونیستی روسیه در کشور کره شمالی ، نادیده گرفت. استعمار و استثمار آشکار و یا فرهنگی و نظامی در اعصار گوناگون و در مناطق مختلف ، با وجود آثار تخریبی و تحقیری ، بیشتر اوقات جنبه های مؤثر مثبتی نیز بر جا می گذارد.( کشور ژاپن نیز پس از اشغال شدن توسط آمریکا پس از جنگ دوم جهانی ، پیشرفت کرده است.)
4 - علیرغم رایگان بودن تحصیل در این کشور ، اولیا 25 درصد از درآمد خود را برای تقویت وضعیت آموزشی فرزندان خود به تدریس خصوصی اختصاص می دهند. این مهم دقیقا یک ترجیح اختیاری برای آنان است و همانند مدارس ما این نوع آموزش های اضافی با رُعب و تهدید در مواردی همچون اگر در کلاس های فوق العاده و یا پیشرفته شرکت نکنید ، کارنامه داده نمی شود و یا از نمرات کلاسی کسر می شود و........ که دانش آموز با موقعیت اقتصادی نامناسب در چنین شرایطی احساس حقارت و بی نصیبی بنماید و این حس بی عدالتی را تا آخر عمر در ذهن و باور خود به خاطر بسپارد.  امید که در مقام مقایسه با دو کشور کرۀ جنوبی و ژاپن به دلایل انجماد در نظام آموزش و پرورش ایران بیندیشیم . ما چرا نتوانسته ایم بعد از انقلاب و جنگ ، در جهت رشد و توسعۀ کمی و کیفی آموزش و پرورش کشور به توفیقی همه جانبه و مؤثر ، نائل آئیم ؟!

2 - ژاپن
" ژاپنی‌ها در سال 1868، علیه حکومت خود قیام کردند ، زیرا آن را فاسد می‌دانستند. سپس دولت جدید پس از آن به اعزام هیئت‌هایی به چند کشور ، از جمله : انگلیس ، آلمان ، فرانسه و امریکا پرداخت تا از ایده‌های آموزشی آنها مطّلع شوند و بدین ترتیب یک نظام آموزشی ژاپنی بر اساس ادغام ایده‌های این کشورها با فرهنگ ژاپن ایجاد شد و ژاپن توانست تا آغاز جنگ جهانی دوم ، از ثمرۀ این نظام آموزشی بهره ببرد. پس از جنگ ، ژاپن اصلاحات آموزشی متعددی را آغاز کرد که توسعه اقتصادی و تکنولوژیکی ژاپن را تقویت کرد و ارتقا داد. نظام آموزشی ژاپن از سیستم 6.3.3 پیروی می‌کند و بر روشی آموزشی متمرکز است که به کار تیمی و حل مسئله متکی است و نه آموزش مستقیم ، و دانش آموزان برنامه های درسی مربوط به ریاضیات ، علوم و اخلاق را با درجه ‌ای موازی برنامه‌های درسی اخلاق و علوم دانشگاهی فرا می‌گیرند ، که تأثیر مثبتی بر رفتار افراد جامعه داشته است و وجهه مدرسه به عملکرد آکادمیک و نوع تعامل آن بستگی دارد، به عنوان مثال ، اگر دانش‌آموزی قانون را نقض کند، معلم راهنما و کادر آموزشی مدرسه موظفند که رسما از مقامات عذرخواهی کنند. برخی تحلیلگران آمریکایی معتقدند که پیاده کردن نظام آموزشی ژاپن در آمریکا ، نسلی قوی را زیر نظر یک مؤسسه آموزشی قوی به وجود خواهد آورد و از مشکلاتی که مدارس آمریکا از آنها رنج می ‌برند ، جلوگیری می‌کند." ( همان منبع )

وجوه متمایز :
1 - قیام علیه نظام فاسد حاکم که خود از اعتلای فهم و شعور برجستۀ یک ملت خبر می دهد. یعنی اراده و خواست برای تغییر دادن . که این نکته برای اصلاح هر امری و در هر بُعدی ، حائز اهمیت است.
2 - کشور ژاپن طی یک قرن و نیم ، توانسته است از اوج دیکتاتوری و استبداد و عقب ماندگی به اوج پیشرفت و ترقی و تعالی علمی و فرهنگی دست یازد.
3 - بلافاصله بعد قیام خود علیه رژیم فاسد ، به چهار کشور قدرتمند جهان یعنی انگلیس ، آلمان ، فرانسه و امریکا ، هیئت هایی اعزام نموده و از ایده های آموزشی آنان بهره مند گردیده است.
4 - آنان باور داشته اند که اگر کشوری بخواهد از هر حیث توانمند گردد ، ریشۀ این امر در آموزش برتر و ممتاز آنها نهفته است.
5 - هیئت های اعزامی فقط برای تماشا و سیر و سیاحت ، به این چهار کشور نرفته اند و با تجزیه و تحلیل دقیق ، نتایج را در کشور خود بدون هر نوع تعصب کورکورانه ، پیاده ساخته اند.
6 - بزرگترین عامل موفقیت ژاپنی ها در هر عرصه ای خصوصا آموزش که ترویج دهندۀ فرهنگ است ، جذب موارد جدید و ترکیب آن با فرهنگ خودی است. این مهم مانع خودباختگی و یا جذب مردم در فرهنگ بیگانه می گردد.اما ما با یک تکنولوژی وارد شده خانواده و فرزند و خویشتنِ خویش و وطن و ملت و فرهنگ و..... را یعنی همه چیز مان را قربانی می کنیم. برای همین آنان پیشرفته اند و ما ....
7 - برعکس مسئولان شتاب زدۀ ما که تصور می کنند آموزش یعنی حصول نتایج فی الحال ، ژاپنی ها طی 71 سال اطلاعات کسب کرده از چهار کشور را به تدریج در نظام آموزشی خود گنجانده اند. وزرای ما اصولا انتظار دارند طی چهار و یا هشت سال وزارت خود ، همه چیز را به آموزش و پرورش تزریق نمایند و اصلا نگران تداخل نتیجه ای و یا کارکردی آنها نیستند.
8 - پس از جنگ ، ژاپن اصلاحات آموزشی متعددی را آغاز کرد که توسعه اقتصادی و تکنولوژیکی ژاپن را تقویت کرد و ارتقا داد و ما پس از جنگ ، همانند فنر جمع شده که از مصرف کالاهای گوناگون داخلی و خارجی طی 8 سال محروم مانده ایم به مصرف گرایی و واردات کالاهای شیک و لوکس از کشورهای پیشرفتۀ جهان پرداختیم ، بعد سی سال ما همچنان وابسته ایم و از تولید غافل و ژاپنی ها با اصلاحات آموزشی به توسعۀ اقتصادی و تکنولوژیکی دست یافته اند.
9 - یقین سیستم آموزشی 6.3.3 را ما به تقلید از ژاپن و کرۀ جنوبی در کشور خود پیاده کرده ایم ، اما درجات توفیق آنان کجا و ما کجا ؟!
سیستم آموزشی آنان بر روش آموزشی متمرکز است که به کار تیمی و حل مسئله متکی است و نه آموزش مستقیم . یعنی سیستم آموزشی دانش آموز محور . و ما علیرغم پیروی از آموزش هوشمند در برخی از مراکز آموزشی ( چون تنوع جغرافیایی و محرومیت مناطق غوفا می کند )
هنوز آموزش مستقیم و یا معلم محور را در مدارس خود داریم. یعنی انجماد تفکر و خلاقیت دانش آموزان . یعنی تاریک و گنگ و مبهم ماندن تمامی ابعاد زندگی فردا برای ما ایرانیان.

بررسی دلایل پیشرفت نظام آموزشی در دو کشور کره جنوبی و ژاپن ؛ رتبه نخست و دوم جهان در آموزش دوره ابتدایی در سال 2017

10- برنامه های درسی مربوط به ریاضیات ، علوم و اخلاق را با درجه ‌ای موازی برنامه‌های درسی اخلاق و علوم دانشگاهی فرا می‌گیرند ، که تأثیر مثبتی بر رفتار افراد جامعه داشته است. موازی بودن سطح آموزش در سه حیطۀ فراگیری دروس ریاضیات و علوم و اخلاق ، از دیگر مزایای نظام آموزشی ژاپنی هاست. آنان از افراط و تفریط به دورند و برای همین از اعتدال سیاست گذاری برخوردارند. غفلت ما از پرداختن به برخی از دروس و افراط در آموزش مفاهیم ایدئولوژیک ، امروز آموزش و پرورش کشور را با بحران های آموزشی و اخلاقی شدیدی مواجه ساخته است. مواردی چون تجاوزات جنسی ، مصرف سیگار و مواد مخدر و.... از جمله تبعات غفلت آموزش و پرورش در آموزش موازی تمامی علوم بالاخص مهمترین آنها نسبت به رشته های دانشگاهی است. مثلا حذف آموزش زبان انگلیسی از دورۀ ابتدایی با تعصب و بهانۀ غرب زدگی ! که فرزندان ما را از آموزش متناسب سن خود در فراگیری زبان دوم ، محروم می سازد. خانواده های دلسوز ناتوان اقتصادی و یا توانمند ، فرزندان خود را در مراکز آموزشی خصوصی به فراگیری زبان دوم مشغول می سازند ، اما اقشار محروم جامعه از این نعمت محروم می مانند. فراگیری زبان دوم در سنین پایین تر همانند تزریق واکسن در سن کودکی ، امری حیاتی است نه اختیاری . هر چند دین اسلام مردم را به اعتدال در هر چیز توصیه کرده است اما ظاهرا مردم دیگر سرزمین ها بالاخص ژاپنی ها در این زمینه ، موفق تر بوده اند!
11 - وجهه مدرسه در ژاپن به عملکرد آکادمیک و نوع تعامل آن بستگی دارد و آموزش و پرورش ما با آموزش عالی دو برادر ناتنی است که در دادن سرویس های مکمل آموزشی تنگ نظرند و هر دو تافته ای جدا بافته اند. برای همین معلمان به دانش روز مجهز نیستند و به دلیل عدم نیازسنجی جامعه برای رشته های گوناگون ، بیکاری در جامعه موج می زند و تحصیل بدون هدف و برنامه ریزی از مشکلات بنیادی جوانان این کشور است. تحصیل اجباری ، مدرک اجباری ، شغل اجباری ، زندگی اجباری و..... فرد در درجاتی از زندگی از وفور اجبار و عدم رغبت و رضایت فردی ، احساس خفگی می کند. تعامل آکادمیک با آموزش و پرورش ژاپنی ها ، باعث به روز شدن دانش و توانمندی دانش آموزان و معلمان می گردد. یعنی نیل به پیشرفت فرهنگی و اقتصادی و علمی . یعنی قدرتمندی ژاپن از هر حیث. آنان درخت گردو بودن آموزش و پرورش را باور کرده اند و ما هنوز در آموزش و پرورش خود به کشت دو فصل در سالانۀ پیاز و سیب زمینی ، مشغولیم. اعتقاد ما زود تند سریع به نتیجه رسیدن است و باور ژاپنی ها کشت نهال گردو برای دو سه قرن دیگر است.
12 - اگر دانش‌آموزی در ژاپن قانون را نقض کند ، معلم راهنما و کادر آموزشی مدرسه موظفند که رسما از مقامات عذرخواهی کنند. یک بار در این سایت گزارش خبری از معلمی گذاشته شد که معلم خط کش را دست دانش آموز ضعیف خود داده بود که او را برای اهمال کاری اش بزند. من نظر تحسین برانگیز گذاشتم و خوانندگان امتیاز منفی دادند و معترض شدند! ( این نگرش ما ایرانی ها برای نظافت مدارس توسط دانش آموزان نیز صادق است . مگر مدرسه مستخدم ندارد ! یک نگاه طلبکارانه که اجازۀ دگرگون شدن را به ما نمی دهد) .

باید باور کنیم که دانش آموز تنبل وجود ندارد ، اگر دانش آموزی چیزی را یاد نمی گیرد من معلم مقصرم . معلم برای آموزش باید همۀ راه های ممکن را بیازماید. همین سیستم نگرشی در ژاپن باعث شده است که امروز وزیر و یا نخست وزیر در صورت ارتکاب جرم و خطا ، استعفا داده و از دولت و مجلس و ملت عذرخواهی نماید. نحوۀ نگرش هر ملتی نسبت به مسایل ریز و درشت ، از آنان افرادی خاص می سازد که امروز تفاوت ها و ویژگی های آن را در مقایسۀ دو ملت ایران و ژاپن شاهدیم . ما چه بلایی بر سر دانش آموز درس نخوانده که نمی آوریم و نهایت رفتارمان نادیده گرفتن او از حقوق حتمی دانش آموزی در کلاس درس است و ژاپنی ها بجای مستتر ساختن دلایل نقض قانون مدرسه توسط دانش آموز از حیث اخلاقی و رفتاری و آموزشی ، معلم راهنما و کادر آموزشی مدرسه را مقصر می دانند و وظیفۀ او عذر خواهی از مقامات است نه دانش آموز ! ( هر چند که مطمئن هستم خود دانش آموز و حتی اولیای او نیز عذرخواهی می کنند ). ما در چنین شرایطی به برون افکنی از خود پرداخته و معلم و مدیر و ناظم و مشاور و..... هر کدام دیگری را متهم می سازند. عمده مشکل ما قبل از خود عذرخواهی ، عدم قبول ضرری است که بر پیکر آموزش و پرورش و یا سرنوشت دانش آموز و یا روند پیشرفت کشور وارد ساخته ایم ! ما اصولا تقصیر خود را انکار می کنیم و برای همین اصلاحی در امور مشاهده نمی شود.
13 - نکتۀ بسیار مهم و ارزشمند این که : بعد سال 1868 ، کشور ژاپن هئیتی برای مطالعۀ نحوۀ آموزش کشور آمریکا فرستاده است و امروز برخی از تحلیلگران آمریکایی معتقدند که پیاده کردن نظام آموزشی ژاپن در آمریکا ، نسلی قوی را زیر نظر یک مؤسسۀ آموزشی قوی به وجود خواهد آورد و از مشکلاتی که مدارس آمریکا از آنها رنج می ‌برند ، جلوگیری می‌کند. این واقعیت ، عمق تأثیر فعالیت یک و نیم قرنی کشور ژاپن را در حیطۀ آموزش و پرورش نشان می دهد. امروز ژاپن از مجموع آموخته های خود از کشور آمریکا ، نیز جلو زده است . شاید برای همین دلایل ، تنها کشور و ملتی که لیاقت تعظیم جهانیان را دارد، ژاپن است.

امید که در مقام مقایسه با دو کشور کرۀ جنوبی و ژاپن به دلایل انجماد در نظام آموزش و پرورش ایران بیندیشیم . ما چرا نتوانسته ایم بعد از انقلاب و جنگ ، در جهت رشد و توسعۀ کمی و کیفی آموزش و پرورش کشور به توفیقی همه جانبه و مؤثر ، نائل آئیم ؟!
ادامه دارد..........

1 ) مرکز مطالعات و برنامه ریزی البیان – نگاهی به 5 نظام برتر آموزشی در جهان - 2017-12-24 - کد خبر : 14899 .


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

چهارشنبه, 18 ارديبهشت 1398 13:59 خوانده شده: 4314 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/02/18 - 21:03
چنین بررسی هابجزافزونی مصیبت مامعلمان
چه نفع دیگری دارد؟ اصل کاری ها که کوروکرند.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1398/02/19 - 09:02
سلام
همچنان که قبلا نیز اشاره شده ، به دلیل نبود
عزم جزم مسئولان بر ایجاد تغییرات لازم در نظام
آموزشی ، ما معلمان در حد توان خود با الگوجویی
از برخی روش ها ، حداقل در کلاس خود ، مفید
و مؤثر واقع شویم. آنچه که زیر دست ماست یک
نسل است و زمان بی رحم ترین عنصر برای درجا
زدن ماست. زمان شلاق کشان در حال گذر است و
شرایط رخوت آمیز ما ، بطالت مطلق است.
چنین بررسی ها برای داشتن الگو و جهت فکری است. تشکر
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/18 - 21:07
انجماد نظام آموزشی ماازیکسو عمری به
درازای وجودآن داردوازسویی به اندازه ی
چهل سال سیاست زدگی ومذهب زدگی.
همه چیزدراین جامعه فریزشده
پاسخ + 0 0 --
امامی 1398/02/19 - 09:04
سلام
بی اعتنایی و بی تفاوتی من و شما مدت این فریز را شدیدا می افزاید ، تا حدی که از تاریخ مصرف آن
زمان بسیاری می گذرد و قابلیت استفاده را از دست
می دهد. ما در چنین شرایطی هستیم.تشکر
پاسخ + 0 0 --
دبیر 1398/02/18 - 21:37
روزگاری خیلی از این کشورها از
ما عقب مانده بودند و آنان طی
۴۰ سال خواب ما ،از ما جلو زدند!!
همه با آموزش نجات یافته اند و ما
با سیاست همه چیز را به لجن کشانده ایم
از جمله آموزش را.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1398/02/19 - 09:10
سلام
با سخن راست ، مجادله کردن دیوانگی محض است. جمله و نظر شما دقیقا درست است . مسئولیت ما معلمان از یکسو نه به تنهایی قابلیت پیشبرد اهداف متعالی در نظام آموزشی را دارد و از سوی دیگر ، بی اعتنایی بیش از این هم جایز نیست. حداقل اثرات اخلاقی و فرهنگی لازم را بر روی دانش آموزان ایجاد و پرورش دهیم تا همانند
علف هرز به حال خود رها نشوند.
نوشتن ، گفتن ، خواندن از جمله دیگر سازوکار ایجاد تغییر است که نباید در این راه نومید و خسته شد. تشکر
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/18 - 22:15
ما نمی توانیم چون نمی خواهند.
ما نمی توانیم چون شرف ایرانی را لگدمال کرده اند
ما نمی توانیم چون بقای حضرات در سردرگمی ماست.
ما نمی توانیم چون حق طلبی یعنی دربندکردن معلمان.
ما نمی توانیم چون تا اتفاقی در مدرسه ای می افتد
کوتاهترین راه برکناری مدیراست.
ما نمی توانیم چون دیسیپلین از این ملت ربوده شده است و.........
پاسخ + 0 0 --
امامی 1398/02/19 - 09:12
سلام
بنا به تمامی دلایلی که گفتید و نگفتید ما باید
بخواهیم تا بتوانیم این یک ترجیح فردی و یا صنفی نیست ، این یک ضرورت ملی است. ما
معلمان به خرد جمعی نیازمندیم. تشکر
پاسخ + 0 0 --
شاکی 1398/02/18 - 23:24
خانم امامی با سلام؛ممنون از مطلبتون؛اگر در ارتباط با سیستم های آموزشی کشورهای روسیه و ایتالیا که کمتر نوشته شده و کمتر اطلاعاتی داریم و هر دو از کشورهای توسعه یافته و دانش محور دنیا هستند اطلاعاتی دارید ارائه کنید از کره و ژاپن و سوئد و اسکاندیناوی و انگلیس و فرانسه و آلمان زیاد شنیده ایم!!
پاسخ + 0 0 --
امامی 1398/02/19 - 09:20
سلام
از سه کشور کره جنوبی ، سنگاپور و هنگ کنگ، بنده
تا حال ننوشته بودم . این دو بخش هم در دوره ی ابتدایی به بررسی می پردازد که اهمیت زیربنایی برای نظام آموزشی دارد و هم ویژگی برجسته دیگر بررسی مربوط به شرق آسیا بودن ۴ کشور نخست است!!
اتفاقا قصد بررسی دو کشور روسیه و کانادا را داشتم ، منابع چندانی در دسترس نیست .
بررسی ها جسته و گریخته و بیشتر در حد دانشگاه است . ظاهرا کشورهایی خاص شاخص توسعه آموزشی معرفی می شوند .باز چشم در صورت توانایی حتما. تشکر
پاسخ + 0 0 --
امامی 1398/02/19 - 10:25
در ضمن اگر قبول دارید ، هر موضوع و نوشته ای از زاویه ای خاص و دیدگاهی متفاوت ، به بررسی یک موضوع می پردازد. تجارب و تفاوت های فردی باعث می شود ترکیب حروف و کلمات و جملات و دیدگاه افراد نیز از هم متفاوت باشد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/19 - 18:43
لطفا یک گزارشی هم تهیه کنیدازمیزان دخالت
دین و سیاست درآموزش وپرورش دردیگر
کشورها، اگربجزماکشوری دیگری به چنین
مصیبتی گرفتاراست معرفی کنید.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1398/02/19 - 21:18
سلام
تا جایی که دریافته ام هیچ کشوری.
حداقل در بین کشورهایی که بررسی کرده ام.که قدرمسلم تعداد محدودی است. کشورهای دیگر
دارای آموزش و پرورش مستقل اند و از سیاست
در جهت تسهیل سیاست های آموزشی نه مسدود
سازی اهداف آن ، استفاده می کنند و دین و یا مذهب هم جایگاه و کارکرد خاص خود را دارد و
در آموزش و پرورش ، بده بستانی ندارد.
امری که مستقیما از نوع حکومت اثر می پذیرد.
تشکر
پاسخ + +4 -2 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/02/19 - 18:56
یک ویدیو 30 دقیقه ای از سیستم آموزشی ژاپن ترجمه کردم که لینکش رو از سایت اداره تو وبلاگم گذاشته بودم خواستم اینجا شیرش کنم متوجه شدم حذفش کرده اند!؟ دوباره خودم آپلود و برا استفاده علاقه مندان اینجا شیرش می کنم. فعلا این مقاله من تحت عنوان تحفه هند رو بخونید:

https://melliun.org/iran/183459
پاسخ + 0 0 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/02/21 - 09:21
ویدیو رو جهت استفاده همکاران علاقه مند آپلود کردم:

سیستم تربیت معلم در ژاپن:

https://www.aparat.com/v/NIGhm
پاسخ + 0 0 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/02/22 - 20:09
چون در ویدیو بالا که ترجمه و صداگذاری کردم متوجه شدم سیستم تربیت معلم ژاپن بر مبنای "درس پژوهی" است در این مقاله ام به راهبردهای موثر در درس پژوهی پرداختم:

http://www.sedayemoallem.ir/%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D9%86%D9%88%DB%8C%D9%86/item/3416-%D8%AF%D8%B1%D8%B3-%D9%BE%DA%98%D9%88%D9%87%DB%8C-%D9%88-%D8%B4%D9%8A%D9%88%D9%87-%D8%AF%D8%B1%D8%B3-%D9%BE%DA%98%D9%88%D9%87%DB%8C
پاسخ + 0 0 --
حقی 1398/02/21 - 23:29
یسپاس بیکران از سرکار خانم امامی که با الگو سازی به همه ما می آموزند نقطه هدف درست کجاست.
به وضوح می توان مشاهده کرد که ما کجا هستیم!
پاسخ + 0 0 --
امامی 1398/02/22 - 09:46
سلام
قدردانی ، بر قدر و اندازه ی فرد می افزاید.
درک و شعور، بر خرد و دانش فرد می افزاید.
فهم و دانایی ، بر خرد جمعی جامعه می افزاید.
سپاس از هر سه عنصر همراهی تان.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/11/10 - 16:09
البته نظام اموزشی ایران دارای کاستی های فراوان هست ولی تقلید از کشورهای دیگر به معنی افتادن در یک چاه دیگر هست.
این کشورهایی که ذکر می کنید نظام آموزشی پیشرفته تری از ایران ندارند بلکه بازار کار بهتری از ایران دارند.
ایرانی های بزرگ شده در خارج وقتی به کشور برمی گردند عموما از نظر مهارت آموزشی ضعیف هستند و برعکس ایرانی هایی که به خارج می روند در همه ی عرصه ها موفق هستند.
با این وضعی که پیش می رویم همین نقاط مثبتی که داریم را هم از دست می دهیم. چون اگر دستمان به نقاط قوت دیگران نمی رسد با تقلید از نقاط ضعف آن ها دلمان را تسکین می دهیم.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1398/11/11 - 13:05
سلام
همکار محترم ،
اقتصاد و آموزش بر هم اثر می گذارند و اثر
می پذیرند. بنده چیزی از خود نبافته ام ، داده های
واقعی را به تفسیر درآورده و مقایسه کرده ام.
اگر آنان بازار کار خوبی دارند در سایه آموزش مستقل بدست آورده اند.
در مورد ایرانیان قبل و بعد خارج رفته ، باید به
طور تفسیری به مقایسه و علت یابی پرداخت،
نمی توان در یک دو جمله ، نظر داد.
هدف ارائه الگو و درس گرفتن از راه رفته دیگر
کشورهاست. فقط باید قدری واقع بین باشیم و
و منطق عقلانیت را بپذیریم. تشکر
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/11/23 - 00:50
با تشکر از شما، ای کاش این فرهنگ گفت و گو بین معلمین که مجریان طرحند و برنامه ریزان صورت می گرفت تا ما می تونستیم بگیم از حجم مطالب درسی کم کنید و این همه طرح های رنگ و وارنگ نریزید سر معلم ها. تا میایم ببینیم هدف طرح چی بود، مسئول بعدی طرح جدید میده. این همه سر در گمی معلمین و دانش آموزان به خاطر عدم وجود اهداف محدود و عینی و یک برنامه اجرایی و عملیاتی ثابته. واقعا نمی دونیم با کدوم ساز همراهی کنیم. مدام تقلید بدون تحقیق و کوکورانه و مقطعی. نمونه اش ارزشیابی کیفی توصیفی و دستاوردهاش و ...

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.




نظرسنجی

میزان توجه به " منشور حقوق شهروندی " در وزارت محسن حاجی میرزایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور