صدای معلم

" نکته حائز اهمیت این است که همیشه باید در مقابل زلزله آمادگی داشته باشید "

14 توصیه برای در امان ماندن از خطرات زلزله

برگردان: علیرضا طالب‌زاده

14 توصیه برای در امان ماندن از خطرات زلزله
1- بر خلاف بیشتر بلایای طیبعی مانند گردباد و سیل، تا الان هنوز هیچ راهی برای پیش‌بینی زلزله پیدا نشده است: اینکه کجا و چه وقت زلزله رخ خواهد داد. بنابراین نکته حائز اهمیت این است که همیشه باید در مقابل زلزله آمادگی داشته باشید، مخصوصا اگر ساکن یک منطقه زلزله‌خیز هستید. توجه و عمل به این توصیه‌ها و پیشنهادات می‌تواند هم جان شما را نجات دهد و هم از خسارت به اموال شما تا حدود قابل توجهی بکاهد.

14 توصیه برای در امان ماندن از خطرات زلزله

2- وسایل الکترونیکی و برقی و چیزهایی که به دیوار آویزان می شوند را در جای خود ببندید و محکم کنید.
برای محکم کردن چیزهایی که به دیوار آویزان یا نصب می شود از نوار، میخ، بند، پدهای چسبی قوی و بتونه مخصوص استفاده کنید و اطمینان حاصل کنید که وسایل الکترونیکی و برقی گرانبها مانند تلویزیون، مایکروفر و آبگرمکن به هنگام تکان و زلزله نمی‌افتند.

14 توصیه برای در امان ماندن از خطرات زلزله

3- از قفل‌های ایمنی و محکم در آشیزخانه استفاده کنید.
استفاده از قفل‌ها و بست‌های ایمنی برای کابینت‌های آشپزخانه یا وسایل روی میز آشپزخانه برای اطمینان از نیافتادن وسایل و ایزار و لوازم آشپزخانه به زمین یا پرت شدنشن در آشپزخانه را مدنظر داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که اشیا برنده و تیز مانند کارد و چنگال در کابینت‌های محکم و مقاوم نگه داری می شوند.

14 توصیه برای در امان ماندن از خطرات زلزله


4- تخنخوابتان را در جای مناسب قرار دهید
شاید بیدار شدن در صبح با اشعه خورشید صبحگاهی که از پنجره به داخل اتاق می تابد هیجان انگیز به نظر برسد اما اگر نزدیک پنجره بخوابید به هنگام زلزله خرده شیشه های شکسته ممکن است روی تختخواب بیافتد. توصیه می شود که کابینت ها و کمدهای سنگین یا قاب عکس ها را از تختخواب دور نگه دارید چرا که ممکن است روی آنهایی که در تختخواب خوابیده اند بیافتد. همچنین یادتان باشد که یک جفت کفش و یک چراغ قوه نزدیک تختخواب دم دست داشته باشید.

14 توصیه برای در امان ماندن از خطرات زلزله


5- از به کار بردن قاب عکس های شیشه ای اجتناب کنید
.
برای تزیین خانه ترجیحا از قاب عکس‌های ساخته شده از پلاستیک یا فایبرگلاس استفاده کنید. به هنگام زلزله احتمال شکستن این نوع مواد کمتر است و شما در مواقع اضطراری نگران گذاشتن پایتان روی تکه خرده های شیشه های شکسته نخواهید بود.

14 توصیه برای در امان ماندن از خطرات زلزله


6- دسترسی آسان به کیت اضطراری
یک کیت پزشکی اضطراری یا جعبه کمک‌های اولیه در محلی آسان و قابل دسترس نگهداری کنید. اطمینان حاصل کنید که همه اعضای خانواده از محل نگهداری آن اطلاع دارند. علاوه بر این باتری های قابل حمل، کپی مدارک مهم، مقداری پول، نسخه‌ها، کیسه‌های زباله، شماره تلفن‌های ضروری و کپسول های آتش نشانی را هم در دسترس داشته باشید. در صورت امکان سوت یا منوّر (فشفشه) هم دم دست داشته باشید تا در صورت نیاز گروه‌های امداد و نجات را از موقعیت خود مطلع نمایید.

14 توصیه برای در امان ماندن از خطرات زلزله


7-  غذاهای فاسد نشدنی ذخیره کنید.
ذخیره مواد غذایی از ضروریات است. حداقل برای مصرف سه روز مواد غذایی کنسرو شده و فاسد نشدنی ذخیره کنید. این اقلام نباید نیازی به پختن یا نگهداری در یخچال داشته باشند. برای مثال می توان از برگه‌های خشک شده میوه، شکلات، بیسکویت و کلوچه، غلات فرآوری شده، شیر پاستوریزه مدت دار و فاسد نشدنی، گوشت کنسرو شده، قوطی آب میوه و البته مقدار زیادی آب برای ذخیره استفاده کرد. از غذاهای خشک دوری کنید چرا که باعث عطش می شود. فراموش نکنید که یک کنسروباز کن یا یک چاقوی سویسی (چند کاره) هم در دسترس داشته باشید. همچنین غذا برای حیوانات خانگیتان از یادتان نرود.

14 توصیه برای در امان ماندن از خطرات زلزله


8- برای جابه جایی و حرکت به مکان دیگر آمادگی داشته باشید.
سوخت و برق اولین چیزهایی هستند که در یک زلزله قوی قطع می شوند. بدون برق پمپ بنزین ها کار نخواهند کرد. بنابراین توصیه می شود که سه چهارم باک خودرویتان همیشه پر باشد یا یک گالن فلزی بنزین آماده داشته باشید تا در صورت نیاز به نزدیکترین ایستگاه اورژانس بروید. همچنین توصیه می شود که در خودروی خود یا نزدیک در نقشه‌ها را‌ آماده داشته باشید تا روی آن نزدیکترین مراکز را بدرستی علامت گذاری و در کمترین زمان پیدا کنید.  

14 توصیه برای در امان ماندن از خطرات زلزله


9- اتصالات گازی خود را ایمن کنید.
یک شیر قطع اتوماتیک که به هنگام زمین لرزه جریان گاز را قطع میکند روی کنتور خود نصب کنید. علاوه بر این بهتر است که همیشه در مواقع اضطراری دیگر یا به هنگام اشکال در قطع گاز اتوماتیک طرز قطع گاز به صورت دستی را یاد بگیرید. اطمینان حاصل کنید همه افراد بزرگسال در خانواده به روشی یکسان و مشابه از قطع گاز به صورت دستی اطلاع دارند.   

14 توصیه برای در امان ماندن از خطرات زلزله


10- کمک های اولیه را یاد بگیرید
اطمینان حاصل کنید که با اصول و اقدامات کمک های اولیه مانند احیا آشنا هستید و می توانید زخم ها را تمیز و بانداژ کنید تا تا بتوانید قبل از اینکه پرسنل اورژانس برسند به مصدومین کمک کنید.

14 توصیه برای در امان ماندن از خطرات زلزله


11-  خانه خود را بیمه و مستحکم کنید
اگر از عهده هزینه ها برمی آیید باید خانه خود را توسط یک مهندس ساختمان یا یک متخصص پی و فونداسیون ضدزلزله کنید. این در اصل شیوه‌ای است که محکم کردن خانه روی فونداسیون و پی را دربر می‌گیرد تا به هنگام زلزله خانه فرو نریزد.

14 توصیه برای در امان ماندن از خطرات زلزله


12- پناه بگیرید و منتظر باشید
هر اقدامی که انجام شود یا هر چیزی که گفته شود بهترین راهکار توصیه شده توسط کارشناسان زلزله پیدا کردن یک جان پناه، ایمن کردن خود و حفظ جان و منتظر شدن است. از میز ناهارخوری گرفته تا تختخواب و هر نوع اثاث امن که بتواند به عنوان سرپناه محکم و حافظ جان شما عمل کند بهترین گزینه است. روی زمین بنشینید و روی دستها و زانو در داخل خانه حرکت کنید و با دست هایتان گردن و سرتان را بپوشانید. فرار از ساختمان را از سر بدر کنید که هرگز فکر خوبی نیست چرا که در خلال یک زلزله احتمال صدمات ناشی از افتادن آجرها و پنجره‌ها بر روی شما خیلی زیاد است.

14 توصیه برای در امان ماندن از خطرات زلزله


13- برای یک بیمه نامه زلزله هزینه کنید
بیمه‌نامه استاندارد خانه شما ممکن است صدمان ناشی از زلزله را پوشش ندهد. اگر در یک منطقه زلزله خیز ساکن هستید مصونیت خود و خانواده‌تان را با بیمه‌نامه‌های مناسب مد نظر داشته باشید. این کمک می کند که خانه خود را بعد از زلزله بازسازی کنید.

14 توصیه برای در امان ماندن از خطرات زلزله


14- تلفن خود را در دسترس داشته باشید
احتمال مختل شدن اینترنت بلافاصله بعد از زلزله زیاد است. اطمینان حاصل کنید که یک موبایل با شارژ کامل در دسترس دارید. در این صورت می توانید با اعضای خانواده، دوستان یا کادر اورژانس تماس بگیرید یا به آنها اس ام اس بفرستید.

14 توصیه برای در امان ماندن از خطرات زلزله

منبع:

https://www.msn.com/en-ca/news/photos/14-tips-to-help-you-prepare-for-an-earthquake/ss-BBOzY5n#image=1


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

14 توصیه برای در امان ماندن از خطرات زلزله

شنبه, 18 خرداد 1398 20:24 خوانده شده: 239 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 -1 --
ناشناس 1398/03/19 - 14:04
15- برای چند سال زندگی در کانکس و چادر آماده باشید!!!
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1398/03/19 - 16:02
انشاا...اول پولش و وقت ازادش برسه...

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا از نظر شما دخالت شورای عالی انقلاب فرهنگی در امور آموزش و پرورش از نوع " تخصصی " است ؟

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور