صدای معلم

عبدالجلیل کریم پور :

آموزش مدارا عاملی برای رفع خشونت

معلمی در بروجرد با چاقوی دانش آموزش کشته شد ! دانش آموزی در سیستان و بلوچستان به علت شدت تنبیه توسط معلم به بیمارستان منتقل شد . دانش آموزی در مدرسه به دانش آموزی دیگر حمله کرد . این رفتارها نتیجه ی کدام کم کاری است؟ چرا باید این رفتارها اصلا در سیستم آموزش و پرورش رخ دهد؟ بی شک یکی از دلایل اساسی بروز چنین رفتاری این است که  کمتر به آموزش رفتارهای مسالمت آمیز پرداخته ایم ، عاملی که نقشی اساسی در ایجاد شخصیتی سالم دارد .

نکته ی جدی  و مورد توجه در این قضیه این است که در کنار خانواده و رسانه ، آموزش و پرورش نیز در رشد تربیتی و روانی دانش آموز موفق نبوده است ، یعنی نتوانسته به درستی این مهم را محقق نماید.

چه باید کرد ؟

این پرسشی است که طرح آن هم خطاست ، از این بابت که چرا دیر به این فکر افتاده ایم که علت یابی کنیم . در مدارس مان ، مشاور و مربی پرورشی چه نقشی را ایفا می کنند؟ چرا هر از چند گاهی شاهد بروز چنین رفتارهایی در محیط های آموزشی هستیم ؟

باید جدی تر این مساله را مورد کاوش قرار داد. نیروی مشاوره باید سعی کند خود را بروز کرده و بیشتر به کنه مسائل بپردازد ، نکته ای که توجه به آن جدی به نظر می رسد . او باید ارتباط عمیق تری با دانش آموزان برقرار نموده و باعث ایجاد اعتمادی عمیق بین  خود و دانش آموزان گردد. عضو دیگر مرتبط با این موضوع نیروی پرورشی است  که او هم باید جدی تر به این مساله ورود پیدا کرده و این گونه بحران ها را مورد تحلیل قرار دهد ، از حاشیه به بطن مدرسه و رفتارهای آن بیاید . سعی کند او هم اعتماد دانش آموز را به سمت خود جلب نماید.  عامل مهم و قابل توجه دیگر در این مورد، آموزش مدارا است ، باید سعی شود دانش آموز در مدرسه و بقیه ی اعضاء جامعه توسط رسانه ها با مهارت های زندگی آشنا گردند. به طور مثال وقتی رسانه ی ملی ما افزون بر 20کانال دارد  باید جدی تر به این مساله بپردازد . از خبره های جامعه شناسی و روان شناسی و متخصصان تربیتی برای ارائه ی  برنامه هایی بهتر یاری چوید. کمی بیشتر به محتوای مفاهیم آموزشی در نهادهای آموزشی توجه شود که انجام درست همه ی این ها  به پژوهش هایی جدی نیاز دارد. مثلا در سیستم آموزشی ، معلم باید از جان مایه بگذارد ، سیستم باید دغدغه های او را کاهش دهد ، دانش آموز باید بخواهد و در سطح کلی ، جامعه باید به سوی آرامشی ماندگار سوق یابد. باید قبول کرد که همه ی این ها مستلزم برنامه ای جدی و کاربردی هست .

عبدالجلیل کریم پور

آموزگار

چهارشنبه, 12 آذر 1393 21:14 خوانده شده: 1567 دفعه چاپ

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما در مورد تقسیم بندی دانش آموزان به مدارس عادی و تیزهوشان چیست؟

موافقم ؛ این امر عادلانه بوده و برای رشد نخبگان در جامعه ضروری است - 23.5%
مخالفم ؛ این تقسیم بندی نادرست بوده و موجب قشربندی ناعادلانه اجتماعی می شود - 76.3%

مجموع آرا: 637

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور