صدای معلم

" در مجله ایرانگان از مطالب علمی، آموزشی و تحقیقاتی بهرمند شوید و در سایت نیازمندی‌های ایرانگان همواره می‌توانید متخصصان مورد نیاز خود را در مشاغل مختلف آموزشی، خدماتی، پزشکی و صنعتی بیابید "

ویژگی‌های مهد کودک هوشمند چیست؟

گروه آموزش/

ویژگی‌های مهد کودک هوشمند چیست

ویژگی‌های مهد کودک هوشمند چیست؟
مهد کودک هوشمند همان طور که از نامش پیداست با یک مهد کودک و پیش دبستانی سنتی تفاوت دارد. این نوعی مهد کودک است که از تجهیزات و فناوری پیشرفته برای پیشبرد اهداف آموزشی استفاده می‌کند. ایده اصلی این است که برای کودکان تجربه‌ی آموزشی فراهم شود که بسیار بهتر از روش‌هایی است که در صورت عدم وجود این تجهیزات و امکانات ممکن نبود. این روزها شیوه‌های آموزشی به معنای واقعی کلمه پیشرفت کرده و روش‌های قدیمی تدریس مانند گذشته موثر یا قابل تقدیر نیستند. این روزها کودکان و دانش‌آموزان نیاز به تجربه یادگیری دارند که از نظر ماهیت تعاملی‌تر باشد و این دقیقا همان چیزی است که مهد کودک هوشمند فراهم می‌کند.


مزیت‌های مهد کودک هوشمند
1. دسترسی آسان به اطلاعات
این شاید بزرگترین مزیت مزیت مهد کودک هوشمند و پیش دبستانی دیجیتال است. به این دلیل است که در چنین کلاس‌هایی از وسایل زیادی استفاده می‌شود که می‌تواند به اینترنت متصل شوند. با وجود این وسایل  دسترسی معلمان به اینترنت بسیار آسانتر است. در صورتی که بخواهند در مورد هر موضوعی اطلاعات جدیدی کسب کنند و آن را در اختیار دانش‌آموزان قرار دهند این به راحتی برای آنها امکانپذیر است.


2. فهم بهتر موضوعات از طریق ابزارهای دیجیتال
اگر هدف این  باشد که دانش‌آموزان موضوعات را به روشی بهتر یاد بگیرند، فرصت‌هایی که یک کلاس هوشمند ایجاد می‌کند برای این هدف بسیار مناسب است. معمولا در این کلاس‌ها از بسیاری از وسایل بصری برای یادگیری استفاده می‌شود. این وسایل نقش فعالی در انتقال مفاهیم به کودکان دارند. در این روش، تصاویر ساده جایگزین هزاران کلمه می‌شود که برای کودکان قابلیت درک بیشتری فراهم می‌کند.


3. گزینه‌ای عالی برای کودکانی که در کلاس غایب هستند
مساله‌ای که در مورد کلاس‌های هوشمند درپیش دبستانی و مهد کودک‌ها وجود دارد این است که کلاس‌ها همیشه ضبط می‌شوند. این بدان معناست که اگر کودک شما در کلاس حضور نداشته باشد، آموزش مربوط به آن جلسه را از دست نمی‌دهد. این به این دلیل است که شما می‌توانید به راحتی به این فیلم های ضبط شده دسترسی داشته باشید. این در حالی است که در یک کلاس سنتی، آنها به سختی می‌توانند همه موضوعاتی که معلم به آنها آموزش می‌دهد را به ذهن بسپارند.


4. یادگیری به روشی پویا
این آگاهی رایج وجود دارد که همه کودکان از قدرت درک یکسانی برخوردار نیستند و در آموزش‌های سنتی، کودکان ضعیف‌تر، از این بابت همیشه با مشکلاتی مواجه می‌شوند. اما محیط کلاس‌های هوشمند با برخورداری از ویژگی پویایی، این امکان را فراهم می‌کند که فرایند یادگیری کودکان راحت‌تر و با سرعت بیشتری انجام شود. استفاده از جلوه‌های بصری یکی از نکات قابل توجه در این باره است. تاثیرات این نوع از ابزار آموزشی به صورت کلی، مفاهیم را واضح‌تر نموده و این به ویژه به کودکانی که از سطح بادگیری پایین‌تری برخوردار هستند، کمک می‌کند.


5. محیط آموزش کاملا تعاملی
ابزارهای دیجیتالی بخش جدایی ناپذیر کلاس‌هایی هستند که در مهد کودک‌های هوشمند برگزار می‌شود. به همین دلیل است که می‌توان محیط کلاس را در آنها به تعبیری واقعی، تعاملی دانست. این کلاس‌ها، فضایی است که کودکان و مربیان نقش‌های مشخصی را ایفا می‌کنند. این سبک یادگیری کل روند آموزشی را شفاف‌تر می‌سازد. این بسیار بهتر از آن چیزی است که در غیر این صورت می‌توانست وجود داشته باشد. این امر تعامل بین مربی و کودک را در مهد کودکو پیش دبستانی به شکل قابل توجهی بهبود بخشیده و باعث بهبود پیوند بین آنها نیز می‌شود. این به این دلیل است که ابزار دیجیتال امکان برقراری رابطه بین آنها در محیط خارج از مهد کودک را نیز فراهم می‌نماید.  


6. ابزار دیجیتالی جایگزین کاغذ می شود
در شیوه سنتی برای آموزش به کودکان از مقدار زیادی کاغذ استفاده می‌شود. این روزها تاکید بسیار زیادی بر محیط زیست وجود دارد و مشاغل به سمتی پیش می‌روند که استفاده از کاغذ در روند کاری آنها به حداقل برسد. در واقع با توجه به ابزارهای دیجیتالی می‌توان محیط زیست را به شکلی نجات داد. این ابزارها در حال ایجاد راه‌حلی برای جایگزین کردن استفاده از کاغذ هستند. در چنین روندی جایی برای چاپ وجود ندارد و این به معنای کاهش کربن حاصل از چاپ نیز هست.


7. نگهداری از این وسایل راحت است
در شیوه سنتی، کودکان مجبور هستند هر ساله مبالغ زیادی برای وسایل آموزشی مانند کتاب، دفتر، مداد و ... هزینه کنند. با وجود استفاده از کلاس‌های هوشمند در یک مهد کودک هوشمند، می‌توان چنین هزینه‌هایی را به حداقل کاهش داد. با استفاده از چنین محیط‌هایی، تمام کاری که باید انجام دهید این است که اول سال یک بار سرمایه‌گذاری نمایید و وسایل الکترونیکی را خریداری کنید.

ویژگی‌های مهد کودک هوشمند چیست

یکشنبه, 13 مرداد 1398 16:49 خوانده شده: 2636 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
احمدی پوریان مهر 1398/05/21 - 00:36
فقط ضبط نیست بلکه از توی منزل هم می توانند کلاس را دنبال کنند.‌البته تو ایران نه مالزی.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.




نظرسنجی

" کیفیت آموزش " را در شبکه شاد و برنامه های تلویزیون چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور