صدای معلم

" از صدای آرام تان برای تثبیت اقتدار خود در کلاس استفاده کنید. اگر ببازید احترامتان را از دست خواهید داد "

برقراری نظم و انضباط در کلاس

کلر لیوری برگردان از انگلیسی: علیرضا طالب‌زاده

روش های تدریس و برقراری نظم و انضباط در کلاس

هر چقدر هم که کلاس ما جالب، منسجم و فوق العاده باشد تنها یک برخورد یا یک دلخوری با دانش آموزی می‌تواند آن را به هم بریزد. و نتیجه حاکم شدن جوّی نامساعد و متشنج بر کلاس است که تا آخر وقت کلاس بر آن سایه می‌اندازد. در اینجا استراتژی هایی برای متوجه کردن دانش آموز به رفتار بدش بدون برخورد مستقیم و یا تنبیه ارائه می شود:

روش هایی که شما برای توبیخ، تذکر یا تنبیه به کار می برید بر جوّ و حال و هوای کلاس تأثیر خواهد گذاشت پس:

روش های تدریس و برقراری نظم و انضباط در کلاس

• رفتارهای ناشایست و بد را پیش بینی کنید. در خلال درس کل کلاس را در نظر داشته باشید از اوقاتی که دانش آموزان ممکن است حواسشان پرت شود مانند هنگامی که روی تخته می نویسید، به دانش آموزی کمک می کنید یا فعالیتی را عوض می کنید آگاهی داشته باشید .

• ابتدا از علایم غیرکلامی و ایما و اشاره استفاده کنید. قطع درس را با نزدیک شدن به دانش آموز مخلّ، جلب کردن توجه او یا سؤال کردن از او به تأخیر بیاندازید.

اگر استراتژی های اجتناب که در بالا اشاره شد کارگر نیافتاد و باعث رفتار خوب نشد در این صورت با احتیاط در مسأله دخالت کنید:

• خونسردی خود را حفظ کنید. هر چه قدر هم رفتار دانش آموز ناشایست باشد با صدایی قاطع و محکم امّا آرام صحبت کنید. به خاطرداشته باشید که ممکن است دانش آموز قصد تحریک اعصاب شما را داشته و بخواهد شما را عصبانی کند. از صدای آرام تان برای تثبیت اقتدار خود در کلاس استفاده کنید. اگر ببازید احترامتان را از دست خواهید داد.

• منصفانه رفتار کنید. ضروری است که در شناسایی و هدف‌گیری دانش‌آموز مشکل ساز کاملاً شفاف عمل کنید. ممکن است بعضی دانش‌آموزان در مقابل دانش آموزان دیگری که مزاحم آنها هستند و حواسشان را پرت می‌کنند واکنش نشان دهند.

روش های تدریس و برقراری نظم و انضباط در کلاس

از خود دانش آموز و شخصیت او انتقاد نکنید.  این مسأله را روشن سازید که رفتار صادر شده غیرقابل قبول است نه خود شخص. این باعث می شود که رابطه خصمانه و منفی بین شما و دانش آموز ایجاد نشود.

• دانش آموزان را با هم مقایسه نکنید. از مقایسه‌ی دانش آموزان یا کلاسها با یکدیگر اجتناب کنید چرا که این منصفانه نیست. مثال: کلاس های دیگر من چنین سروصدایی به راه نمی اندازند، کلاس الف من تلاش بیشتری در این مسأله به خرج داد.

• تهدید توخالی نکنید. دانش آموز را تهدید به کاری نکنید که قادر به انجامش نباشید. مثال: اگر کس دیگری صحبت کند او را پیش معاون خواهم فرستاد. از مجازات های تهدیدآمیز که دلتان نمی خواهد اجرایش کنید دوری گزینید.

وقتی نیاز است که به کسی تذکر دهید یا او را توبیخ کنید بهتر جواب خواهد داد اگر:

• مسأله را به صورت خصوصی گوشزد کنید. قبل از اینکه مسأله را در جمع مطرح کنید با دقت و ملایمت با فرد خاطی صحبت کنید. گفت و گوی آرام هم برای خود دانش آموز کمتر اذیّت کننده است و هم کمتر برای دانش آموزان دیگر ایجاد مزاحمت می کند (مخصوصاً اگر دانش آموزان مشغول انجام فعالیتی هستند).

• از مواجهه و مقابله و جرّ و بحث بپرهیزید. اگر دانش آموز به نظر سرسخت و بی قرار و عصبی می آید یا احتمالش هست که به رفتارهای جهشی دست بزند بهتر این است که توبیخ و یا تذکر را تا آخر درس به تعویق بیاندازید.

• به غائله با آرامش فیصله دهید. در مواجه با وضعیت عصبانی و داد و فریاد صدایی آرام داشته باشید و حلّ مسأله را به آخر کلاس واگذارید. هرگز در مسابقه دادزنی و فریاد سر دیگران شرکت نکنید.

• فرد خاطی را توبیخ کنید نه کلّ کلاس را. از سرزنش کردن همه به خاطر رفتار بد اندکی اجتناب کنید.

منبع:

Dealing with Discipline by Clare Lavery, retrieved from www.teachingenglish.org.uk


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

روش های تدریس و برقراری نظم و انضباط در کلاس

دوشنبه, 11 آذر 1398 16:26 خوانده شده: 1293 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +121 -2 --
معلم 1398/09/11 - 17:22
بخدا هیچ کدام جواب نمیده نه نمره ای هست نه دانش آموز احترامی برای معلم قائله میدونه در آخر هیچ اتفاقی قرار نیست بیفته. اصلا برای درس نیامده مدرسه، جای دیگه ای نیست در این سن برود اولیا از سرشونه باز کردن فرستادن مدرسه در مدرسه یکی دو نفر مشکل دار نداریم که روانشناسانه برخورد کرد تقریبا نصف یک کلاس چهل نفری مشکل دارند و سعی در بهم ریختن نطم کلاسند تعداد زیاده نمیشه کنترل کرد با تک شون خصوصی حرف زدم اکثر مدیران معلم رو متهم به ضعف میکنند در حالی که خودشان از کلاس داری فرار کرده اند خیلی همت کنند یه تذکر میدن و یه هفته بعد دوباره روز از نو روزی از نو
پاسخ + 0 0 --
دبیر مهربان‌ 1398/09/12 - 12:39
امان از کلاسهای شلوع حاشیه شهر مشهد و دانش اموزنماهای بی ادب و...‌
پاسخ + +5 -10 --
مدرس زبان انگلیسی 1398/09/11 - 19:26
منبعی که داده اید بیخودی است و اوریجنال این بقول ترجمه شده شما در انجا نیست!؟! لطفا دقیقا لینک مقاله اوریجنال را بگذارید. ممنون از لطف شما.
پاسخ + 0 0 --
Alireza 1398/09/12 - 00:14
سلام Freelance English Teacher
احتراما لینک دقیق مقاله همین جا پست می شود:
https://www.teachingenglish.org.uk/article/dealing-discipline
با تشکر از حسن توجه شما
پاسخ + 0 0 --
معلم زبان کوهدشت 1398/09/12 - 08:18
من هم بارها متوجه شده ام که این اقای طالب زاده مقالات ش انطور که ادعا دارد « ترجمه اثار غربی ها» «نیست». حرفهای خودش را به نام انها به ما منتقل می کند. بنظر میرسد پیامهایی به فرد و یا افراد خاص منتقل می کند. در همین جمله تهدید امیز اخرش دقت کنید که میگوید تنبیه دانش اموز شورشی را به بعد از ارام شدن اوضاع بیندازید! در پس لبخند ایشان هویتی داعشی است که به تنبیه و ترور معتقد است. غیر این است لینک مقاله اوریجنال را همینجا بگذارد ...
پاسخ + 0 0 --
کمال مصطفی پور 1398/09/22 - 14:25
با سلام و عرض ادب
صرفنظر از منبع؛ واقعا مطالب کاربردی هستند که ایشون نوشتن؛ دست شما درد نکنه.
واقعا شفاف بودن برای کلاس درس مهمه و البته تنبیه
تنبیه منظور تنبیهات مندرج در قوانین هست و نع نظر شهصی که اگر همین مورد توسط تمام یا اکثر ما معلمان رعایت شود می توان به جامعه ای نسبتا قانونمدار در اینده امیدوار بود.
پاسخ + +12 -19 --
معلم مهربان 1398/09/11 - 19:30
یه بار برا تنبیه چند دانش اموز دست به کمربند بردم کل دانش اموزان متحد شدند و علاوه بر اینکه کلی ناسزا و مرگ بر من گفتند من را کتک زدند و با همیاری اولیاشان من را از کلاس خود اخراج کردند. همانجا من با خودم پیمان بستم دیگر با ارعاب و تهدید در کلاسهایم معلمی و بقول خودم حکومت نکنم.
پاسخ + 0 0 --
محمد 1398/09/11 - 22:53
شما خیلی بیجا کردید
آبروی صنف معلمان را می ریزید
دست به کمربند بردم یعنی چی؟
مگه لاتی شما؟
پاسخ + 0 0 --
عقیق 1398/09/12 - 13:25
محترمانه هم می توانستید معترض باشید.
به قول شما آبروی صنف معلمان می رود!!
پاسخ + +22 -2 --
مدرس آزاد 1398/09/11 - 19:38
البته عیب حرّافی بی نظم و پرگویی دانش آموزان را به طرقی میشه، بر طرف کرد
مجلس دوران آقای کروبی را یادتان هست؟ آقا بشین، زمان زیادی را از مجلس می گرفت و اکنون بلندگو قطع کردن هنر نیست
پاسخ + +29 -1 --
ناشناس 1398/09/11 - 21:37
اگر از پایه ...و هماهنگ بین معلم ....والدین ...اداره آموزش و پرورش ...هماهنگی باشه این اتفاق خواهد افتاد .....و میبینیم که در جوامع دیگر تجربه شده ..و جواب داده ....ما به مدیرانی که از اولیای پرخاشگر هراس دارند ...از منصب خود و از دست دادنش هراس دارند و در جامعه زنده باد و مرده باد ......چه میتوانیم کرد ؟نمیدانم ....پیشنهاد خوبی است که در مسابقه فریاد زنی شرکت نکنیم .....حداقل حرمت ما حفظ میشه .....اما تربیتی صورت نمی گیره چون هماهنگی از قبل وجود نداره متاسفانه
پاسخ + +87 -4 --
ناشناس 1398/09/12 - 00:16
اصولا تنبیه بدنی باید در مدارس اعمال بشه هم از نظر شرعی درسته هم از نظر انضباطی. بیشتر مجازات ها در شرع بدنی است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/09/12 - 10:58
حتی کشورهایی اروپایی مثل انگلیس که ازدیدگاه شرعی به مسائل نگاهی ندارند،ازلحاظ روانشناس ها،بعدازبرداشتن تنبیه از مدارس وممنوعیت تنبیه بدنی آمارجرم وجنایت یا اقدام به چاقوکشی وبزه کاری بین دانش آموزان انگلیسی بشدت افزایش پیداکرده وهشدارمیدهند.
پاسخ + +35 -3 --
حسن 1398/09/12 - 00:28
بیانات این آموی بزرگوار فقط به درد کشورهای اروپایی خودشان می خورد مثلا در فرانسه که همان دانش آموزان این آقا به خیابونها ریختند در عرض یک سال اعتراض حتی یک بانک هم به آتیش کشیده نشد اما در ایران در عرض ۴۸ ساعت اعتراض بیش از ۷۰۰ بانک را کن فیکون کردند بنابراین بهتر است این آمو فقط یک ساعت بیاد توی کلاسهای ایران و اگر سکته نکرد و نمرد اون موقع باید اسمش رو توی تاریخ به عنوان بزرگترین قهرمان بنویسند فهمیدی آمو
پاسخ + +31 -2 --
ناشناس 1398/09/12 - 06:48
بهتربودیه مطلب درمورد تنبیه بدنی درمدارس دنیا برای کنترل دانش آموزان ازخانواده های بافرهنگ ضعیف نوشته میشدکه آن هادرهیچ صراتی مستقیم نمی شوندجزباتنبیه بدنی مثلا۲۱ایالت آمریکاتنبیهات بدنی باگرفتن رضایتنامه ازاولیاء دانش آموزهنجار شکن کاملاقانونیه وتنبیه بدنی می کنندبه عنوان آخرین ابزارکنترل که تنبیه توسط مدیرمدرسه انجام میشود
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/09/12 - 10:40
صراطی
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/09/12 - 18:37
تنبیه بدنی حتما باید در مدارس باشد با اصول و قوانین خودش. یه روزه بخش نامه دادیم تنبیه مدنی ممنوع.... این نمیشه که
پاسخ + 0 0 --
کمال مصطفی پور 1398/09/22 - 14:30
یه مثال: بعضی برقکارهای خودرو برای باز کردن مهره درب باک بنزین بعضی خودروها به پیچ گوشتی و چکش متوسل میشن که اغلب یا مهره میشکنه یا موفق نمیشن؛ این در خالیه که یه ابزار ساده وجود داره که به اسانی و بدون ریسک و توسط یه نفر راحت اون مهره بزرک پلاستیکی باز میشه.
شغل ما معلمان هم همینه؛ تربیت بچه‌ها(زیر۱۸سال) و اداره کلاس ابزار(علم و دانش) خودش رو می خواد که اکثرا نداریم و تلاشی هم برای بدست آوردنش نمی‌کنیم اینه که هنوز هم به پیچ کوشتی و چکش اعتقاد داریم.
البته قبول ضعف سخته و فرافکنی آسان اما واقعیت ...
پاسخ + +28 -1 --
ناشناس 1398/09/12 - 10:36
مؤافقان ومخالفان تنبیه باذکردلیل ومزایاومعایب آن،همیشه موردبحث یا تبادل نظرتمام کشورهای جهان بوده وهست!فقط مختص مدارس مانیست امابه نظرمیرسه باممنوع کردن تنبیه بدنی،پیچیدگی های رفتاری بیشتری بین دانش آموزان دیده میشه که به عنوان مثال دوباره تنبیه سنتی باخطکش که اززمان کنفسیوس انجام می شده درمدارس چین انجام میشه یافیلم آپارات که فلک کردن درمدارس کره جنوبی باپرچم کره گوشه کلاس نشون میده که به نوبت برروی نیمکت قرارمیگرندومعلم کره ای بازدن چوب کف پای آنها درحال تنبیه وفلک کردن دانش آموزکره ای هست امابدون یک کلام تحقیرو یاتوهین کلامی بین معلم یادانش آموز!
پاسخ + +25 -3 --
ناشناس 1398/09/12 - 10:38
مؤافقان ومخالفان تنبیه باذکردلیل ومزایاومعایب آن،همیشه موردبحث یا تبادل نظرتمام کشورهای جهان بوده وهست!فقط مختص مدارس مانیست امابه نظرمیرسه باممنوع کردن تنبیه بدنی،پیچیدگی های رفتاری بیشتری بین دانش آموزان دیده میشه که به عنوان مثال دوباره تنبیه سنتی باخطکش که اززمان کنفسیوس انجام می شده درمدارس چین انجام میشه یافیلم آپارات که فلک کردن درمدارس کره جنوبی باپرچم کره گوشه کلاس نشون میده که به نوبت برروی نیمکت قرارمیگرندومعلم کره ای بازدن چوب کف پای آنها درحال تنبیه وفلک کردن دانش آموزکره ای هست امابدون یک کلام تحقیرو یاتوهین کلامی بین معلم یادانش آموزان که بطور مختلط درکلاس درس حاضرهستند.
پاسخ + +29 -1 --
سیفیاری 1398/09/12 - 14:27
تا نباشد چوب تر...
از وقتی تنبیه بدنی متوقف شده آموزش و پرورش نیمی از دانش آموزان هم متوقف شده است و البته اعصاب ما معلمان هم راحت!
پاسخ + 0 0 --
تصمیم کبری 1398/09/12 - 15:21
منظورشما"نیمی ازآموزش وپرورش متوقف شده"
پاسخ + +19 -1 --
تصمیم کبری 1398/09/12 - 15:19
کاملابانظرتون مؤافقم از زمان تاریخ تعلیم وتربیت درایران تادودهه قبل این اختیارروبه معلم میدادند هم به تعلیم درس هم به تربیت فرزندانشون در مدرسه بپردازنددرصورت خبط وخطافرزندانشون معلم آنقدرشأن ومنزلت داشت که برای خیروصلاح وموفقیت آینده شون تنبیه کنه،اماحالاچی؟نسلی که درخانواده هاتربیت نشده وفرزندسالارونازپرورده هستند،بایددوباره به این سخن گهربارسعدی بار دیگررجوع کنیم که: جوراستادبه ازمهرپدر!
پاسخ + +36 -1 --
محمود 1398/09/12 - 18:34
سلام: حرف ما را هفصد سال پیش ، سعدی فرمود:
استاد معلم چو بود بی آزار
خرسک بازند کودکان در بازار

کلاس شلوغ ، نمادی از ناهنجاری های جامعه است ....
تا چند روز حالم بعد از کلاس های شلوغ خوب نیست ...
حرف روانشناس زیباست،اما در عمل من که مانده ام ...
-امیدوارم شما در کنترل آنها موفق باشید . با تشکر...
پاسخ + +10 -1 --
ک 1398/09/12 - 21:39
دقیقا!ومثل روزروشنه که آموزش وپرورش وتعلیم وتربیت،رکن اساسی یک کشوردرپیشرفت کردن یا عقب ماندگی اون کشور هست وچه بساکه حرف های به ظاهرزیبای روان شناسان که عمدتاازغرب هستندسرابی بیش نباشه چون دوست دارندهمیشه پیشرفت وعلم دراختیارآن هاباشه وناهنجاری های رفتاری واجتماعی یاطرح های شکست خورده خود رابافرهنگ منحط تزریق کنندبه روح جوامع دیگراز جمله پیچیدن نسخه سند ۲۰۳۰برای کشورما
پاسخ + 0 0 --
فاجعه 1398/09/25 - 21:51
این توهم دشمن تراشی و تئوری توطئه از کجا آمده معلوم نیست. چه طور به راحتی و با استناد به چه چیزی این قدر راحت می توانی بگی که آنها طرح های شکست خورده ره به خورد ما میدن. گویی غرب و اروپا و امریکا تمام دنیا را ول کرده اند و فقط فکر و ذکرشان ایران است.
همکار عزیز ما داریم تو فاجعه هایی که خودمان به دست خودمان با استفاده از ایدئولوژی برای خودمان درست کرده ایم دست و پا می زنیم و ادعا داریم آن چه ما داریم بهترین است و از آسمان آمده و الهی است.
آنهایی که درباره سند نظر دادند شک دارم که سند را خوانده باشند. مگر ما کتاب آیات شیطانی را خواندیم که ...
پاسخ + +10 -1 --
ناشناس 1398/09/12 - 21:56
منظورم قانونی کردن تنبیه بدنی برای دانش آموزان هنجارشکنه که به هیچ صراتی هم مستقیم نیستندوهمه ابزارکنترلی نظم انظباط برای آنهابی تأثیره متأسفانه تعداداین دانش آموزان کم نیستند!
پاسخ + +6 0 --
ک 1398/09/12 - 21:57
دقیقا!ومثل روزروشنه که آموزش وپرورش وتعلیم وتربیت،رکن اساسی یک کشوردرپیشرفت کردن یا عقب ماندگی اون کشور هست وچه بساکه حرف های به ظاهرزیبای روان شناسان که عمدتاازغرب هستندسرابی بیش نباشه چون دوست دارندهمیشه پیشرفت وعلم دراختیارآن هاباشه وناهنجاری های رفتاری واجتماعی یاطرح های شکست خورده خود رابافرهنگ منحط تزریق کنندبه روح جوامع دیگراز جمله پیچیدن نسخه سند ۲۰۳۰برای کشورما
پاسخ + 0 0 --
H 1398/09/12 - 22:33
ایدیولوژیک بودن نظام آموزش و پرورش ایران جایی برای عرض اندام سند ۲۰۳۰ نگذاشت. این ایدیولوژی ما ذا به بد وضعی دچار خواهد کرد. نمونه بسیار کوچکش حذف چهره هایی است که نظام دوست ندارد به خاطر گرایشات سیاسی یا شخصی اشان یا مثلا به انقلاب خدمتی نکردند. متعصبانه به بحث نگاه نکنیم سند جای تحلیل و تفحص داشت اما دشمنی با غرب هم آب و نان برای بعضی شده و هم باعث شده که ضربان مهلکی بر ییکره آموزش بزنیم نمونه اش کم رنگ کردن آموزش زبان یا حمله به سند. اگر سند از جای دیگری به غیر از غرب آمده بود شاید به این وضع دچار نمی شد. سوال اساسی این است که چرا ما به غرب گیر داده ایم.
پاسخ + 0 0 --
کمال مصطفی پور 1398/09/22 - 14:33
خداوکیلی سند۲۰۳۰ رو خوندید تا حالا جناب ک؟
پاسخ + 0 0 --
فاجعه 1398/09/25 - 21:54
سوال خوبی را مصطفی پور مطرح کرده اند: آیا سند را خوانده اید یا نه؟ یا همینطور فتوایی نظر میدین.
از ان گذشته مدرسه دانشگاه از غرب اومده. قاشق چنگال از غرب اومده صندلی خودکار مداد و ... کت و شلواری که می پوشی همه و همه که از غرب اومده
البته آفتابه مال این ور مال شرقه
پاسخ + +3 -3 --
H 1398/09/12 - 22:34
..... زمانی می گفتیم که غربی های دانش را از ما مسلمانان گرفته اند و حدیث جعلی «دانش اگر در ثریا باشد ........» بر در و دیوار زدیم و تو کتاب های درسی هم به شدت بر این مساله را تاکید می کردیم .اما همه می دانیم که واقعیت چیز دیگری است و غرب بعد از جدا کردن دین از ساست به این حد از پیشرفت رسید و دانش آنها ادامه دانش یونان قدیم بود نه اینکه در جنگ هیل صلیبی همه چیز را از ما یاد گرفتند. به هر حال تبادل افکار و تعامل بود اما این بی انصافی است که بگیم هر چه دارند از ما دارند.
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1398/10/28 - 06:30
براساس گزارش یورونیوز،مدارس ۲۱بیست ویک ایالت آمریکابه روش اسپنک که باچوب پهن تعدادمعین و مشخصی به پشت دانش آموزخاطی میزنندودانش آموزخاطی روتنبیه بدنی می کنندالبته بارضایتنامه ازاولیاء دانش آموزودور ازچشم بقیه تاشخصیت و غروردانش آموزدرجمع همکلاسیهاشکسته نشه

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور