صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

سعید شهسوارزاده / عضو شورای نویسندگان سخن معلم

درس هاي عليرضا محجوب ، دبير کل خانه کارگر ؛ براي معلمان و تشکل هاي مدني معلمان ( 2 )

درس های تشکیلاتی برای فرهنگیان و معلمان  تبريک به سايت وزين " گروه سخن معلم " و مديريت فرهيخته و پر تلاش آن جناب آقاي پورسليمان و اعضاي محترم شوراي نويسندگان سخن معلم
در سايت خبرگزاري کار ايران " ايلنا "  روز شنبه 5 دي ماه 1394  آمده است :
در نشست محجوب با شورای نویسندگان « سخن معلم » تاکید شد؛
حرکت صنفی معلمان باید بدون تلفات باشد/ با افراط و تندروی هیچ دستاوردی حاصل نمی‌شود
ایلنا: علیرضا محجوب، نماینده مجلس و دبیر کل خانه کارگر با شورای نویسندگان «سخن معلم» دیدار کرد.
به گزارش خبرنگار ایلنا، علیرضا محجوب در این نشست گفت: حرکت صنفی تابع آرامش و برنامه است و باید معطوف به نتیجه باشد.
محجوب تاکید کرد:  مهم این نیست که در مجلس چه کسی باشد. ماهیت حرکت از این طرف، ماهیت مقابله از آن طرف را می‌سازد. کنش صحیح موجب واکنش صحیح است و بالعکس.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس یادآور شد: کنش‌های صنفی در معلمان و آموزش و پرورش باید با کمترین هزینه و تلفات همراه باشد، در غیر این صورت به نتیجه نمی‌رسید.
این نماینده مجلس تصریح کرد: به خاطر داشته باشیم که با افراط و تندروی هیچ دستاورد پایداری نخواهیم داشت.
محجوب ضمن اعلام این نکته که در مجلس اشتیاق برای کار کردن برای معلمان وجود دارد، اذعان کرد: این مساله کافی نیست که فقط خواسته وجود داشته باشد، بلکه برای تحقق آن خواسته باید راه حل وجود داشته باشد.باید به نماینده حامی معلمان، راهکار‌های عملی و اجرایی ارائه شود. در غیر اینصورت او به تنهایی کاری از پیش نمی‌برد.
محجوب تاکید کرد: این شورا و این جمع قابلیت آن را دارد که با قلم و کار‌شناسی مسائل و بیان چالش‌های آموزش و پرورش و معلمان این مسیر را نشان دهد و حتی تشکل‌ها و گروه‌های دیگر را بیدار و فعال کند.


در چند جمله فوق الذکردبير کل خانه کارگر  يک دنيا درس تشکيلاتي و صنفي نهفته است که لازم است کليه تشکل هاي مدني به ويژه تشکل هاي مدني فعال در آموزش و پرورش و همه قلم به دستان به ويژه شوراي نويسندگان سخن معلم در پويشي ( کمپيني ) به تشريح اين مطالب مهم  بپردازند .
اينجانب در حد بضاعتم ، استنباط خود را از فرمايشات گوهر بار اين استاد کار تشکيلاتي را بيان مي نمايم به اميد آن که انديشمندان و متفکرين و فعالان تشکل هاي مدني اين قطره را پالايش نمايند .
حرکت با برنامه بر پايه استراتژي و تاکتيک استوار است . فاز اول ، فازدوم و... مشخص دارد و معطوف به نتيجه خواهد بود يعني براي رسيدن به هدف برنامه ريزي و طي طريق مي شود .
محجوب تاکید کرد:  مهم این نیست که در مجلس چه کسی باشد. ماهیت حرکت از این طرف، ماهیت مقابله از آن طرف را می‌سازد. کنش صحیح موجب واکنش صحیح است و بالعکس را توضيح مي دهم . (درس شماره 2 )
با يک تير دو نشان مي زنم :
اول درس هاي مهم استاد امور تشکيلاتي عليرضا محجوب را با هم دوره مي کنيم ، سپس يک نهاد مدني موفق که اين درس ها را آويزه گوش نموده ، معرفي مي کنيم .

پر واضح است که همه تشکل هاي سياسي و مدني نيک مي دانند که تصاحب قدرت سياسي جناح نزديک به آن تشکل مفيد است لذا در همه انتخابات از جمله انتخابات پيش رو براي کسب قدرت سياسي تلاش مي نمايند .
ولي چون مهم نيست که در مجلس چه کسي باشد لذا تشکل مدني انتخابات را دو وجهي مي بيند . وجه اول در صورت امکان کسب قدرت سياسي ،در وجه دوم که مهمتر است تعامل نزديکي بيشتر با گروه هاي نزديک به خود يا گسترش دايره ي نفوذ .

حدود دو سال پيش ( پس از انتخاب حسن روحاني به عنوان رئيس جمهور ) تعداد کثيري از اعضاي تشکل هاي مدني فعال در حوزه آموزش و پرورش  خدمت يکي از بزرگان جامعه حضور به هم رساندند .
اين حکيم بزرگوار و انديشمند پس از راهنمايي بزرگان عرصه تعليم و تربيت در پايان جلسه ( به نقل مضمون ) مي فرمايند:
اگر همه شما موفق شويد که با هماهنگي و تعامل با موسسات فرهنگي ( موسسات خيريه و خيرين ) طي يک سال آينده فقط يک مدرسه تأسيس نماييد يک اقدام بسيار مهم و ارزشمند انجام داده ايد .
ذهن کم توان بنده از درک آن مطلب ارزشمند قاصر بود تا پس از بيانات ارزنده استاد امور تشکيلاتي ، عليرضا محجوب و به هنگام بررسي و تحليل يک رخداد مهم در آموزش و پرورش ايران با موسسه فرهنگي دارالاکرام حضرت ابوالفضل ( ع ) در تهران آشنا شدم .

در سايت اين موسسه فرهنگي ( این جا ) مطالب بسيار ارزشمند و مهمي را مطالعه کردم و پس از مرور درس هاي عليرضا محجوب تا حدودي به مفاهيم آن فرمايش گوهر بار دوسال قبل آگاه شدم که در ذيل به اختصار در باره آن مي نويسم .
اول تلاش مي کنم شما را با اين موسسه فرهنگي آشنا کنم .

1.    منشور اين موسسه فرهنگي ، داراي دوازده اصل  است که در اصل چهارم آن آمده است :
پاي بندي به غير دولتي بودن موسسه ، التزام به رعايت مقررات و قوانين موضوعه کشور و عدم ورود به گرايشات سياسي ، حزبي ، گروهي ، تشکيلاتي و ديني .
در اصل  ششم آن آمده است :
فعال سازي پورتال ، سايت ، انتشار نشريه و خبرنامه ، حضور فعال در شبکه هاي مجازي ، برگزاري همايش ها ، جشنواره ها و نمايشگاه هاي حمايتي ، علمي و فرهنگي با حضور فرهنگيان و شخصيت هاي علمي ، فرهنگي و هنري کشور به منظور کمک به ارتقاء سطح علمي فرهنگي جامعه ،آشنا نمودن مردم با فعاليت هاي موسسه و جذب همياران ، حاميان و بانيان داوطلب و نيکو کار و ترويج فعاليت هاي داوطلبانه نيکو کاري در جامعه در جهت محو محروميت از تحصيل کودکان و نوجوانان .
در اصل  نهم آن آمده است :
تدوين و اجراي برنامه هاي مناسب به منظور تبديل دارالاکرام به نهادي با فراگيري ملي و بين المللي .
در اصل  دهم آن آمده است :
تعامل و همکاري موثر با نهادهاي ملي و بين المللي به منظور ايجاد ساختارهاي حمايتي فرهنگي و حقوقي از کودکان و نوجوانان مستعد تحصيل .


2.  خط مشي اين موسسه که از سال 1380 تأسيس شده است داراي چهارده قسمت است .
در قسمت هایي از  آن آمده است :
* تبديل شدن به نهادي با فراگيري ملي و بين المللي .
* استقبال از نظرات و پيشنهادات سازنده جهت ارتقاي موسسه
* ايجاد ارتباط با نهاد هاي همسان و تعامل براي پوشش فعاليت هاي هم سو 


3.    مختصري از بيو گرافي رئيس هيئت مديره اين موسسه چنين است :
 سرکار خانم بدرالملوک امام ریئس هیئت مدیره "موسسه خیریه مهر کوثرکرج" و "موسسه دارالاکرام تهران " بی شک یکی از چهره های شناخته شده و موفق در امر نیکو کاری و حمایت از طبقه درد مند و نیازمند جامعه هستند .

وی علاوه بر تسلط به تفسیر قرآن مجید ، در عرصه های مختلف نیکو کاری نظیر " مدرسه سازی – تاسیس کتابخانه و حمایت از کودکان بی پرست" حضوری فعال دارند.
سرکار خانم امام در اول تیر ماه 1305هجری شمسی در ابهر و در خانواده ای روحانی متولد شدند .در دی ماه 1314 که مصادف با کشف حجاب بود از رفتن به مدرسه باز ماند .نوجوانی ایشان با حوادث تلخ جنگ جهانی دوم روبه رو شد .
سرکار خانم امام به دلایلی در سال 1355  به تهران مهاجرت کردند و با فعالیت های روز افزون و تلاش و کوششی مداوم ، در تهران هم ، به احداث مجتمع فرهنگی نصر در گیشا موفق شدند و در مقطع راهنمایی و دبیرستان به تدریس ادامه و با پذیرفتن مسئولیت های متفاوت سال های جوانی را با عشقی مقدس در امر  تعلیم و تربیت سپری کردند .
این فعالیت های اجتماعی روزبه روز گسترش یافت و "موسسه خیریه امام علی ( ع )  " شکل گرفت و پس از 9 سال در بهار 1382 رسما فعالیت خود را با نام " موسسه خیریه مهر کوثر کرج " ثبت و گستره فعالیت را در امور فرهنگی – اقتصادی و اجتماعی خانواده های مددجو وسعت بخشید و به دلیل تجربه و توانایی در اجرای اهداف این موسسه در سال 1384 مدیریت  "موسسه دارالاکرام حضرت ابولفضل ( ع ) " در تهران به ایشان محول شد و با عزمی راسخ و دستانی پر توان و قلبی سرشار از محبت ، مسئولیت این دو موسسه را در جهت رشد و اعتلای فرهنگ و تعلیم و تربیت فرزندان این مرز و بوم که به دلیل فقر اقتصادی  به ویژه فقر فرهنگی پذیرفتند تا آنان را به غنای نسبی برسانند  که بسیار موفق بوده و هستند .
در کنار این مسئولیت ها چه در گذشته و چه اکنون در رویدادهای طبیعی چون زلزله بوئین زهرا در قزوین ، رودبار در گیلان ، زلزله بم در کرمان  و زلزله اخیر در آذربایجان مشارکت فعال داشته و دارند و در کمک رسانی صمیمیانه و پر تلاش و با اتکا به خداوند ، گام های موثر برداشته اند و همچنان ادامه دارد .


4.  از آنجا که به موضوع علاقه مند شدم خبرها ي اين موسسه را دنبال کردم و به خبر ذيل رسيدم :
گردهمایی حامیان فردا با حضور جمع کثیری از حامیان و دوست داران موسسه دارالاکرام، مورخ 91/12/10، ساعت 16 الی 20، در سالن سعدی برج میلاد برگزار گردید.
هدف از برگزاری این گردهمایی، معرفی اهداف و برنامه های استراتژیک موسسه دارالاکرام و ارائه گزارش عملکرد و اقداماتی بود که در سال 91 برای دانش آموزان و خانواده های آنان صورت پذیرفته بود. مراسم با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید با نوای دلنشین قاری نوجوان و ممتاز کشوری ابوالفضل امیری آغاز گردید.
برخی از برنامه های گردهمایی شامل: سخنرانی توسط خانم امام، رئیس هیئت مدیره دارالاکرام، خانم محمدی، روان شناس تربیتی، آقای محمدحسین متقی، مدیرعامل موسسه، ارائه برنامه توسط چندین تن از هنرمندان به نام سینما و تلویزیون، اجرای برنامه توسط دانش آموزان بورسیه و اجرای موسیقی سنتی بود.
مسلمأ بنده همانند شما علاقه مند شدم بدانم حاميان فردا چه گروهي هستند ؟ لذا جست و جو را آغاز کردم تا وارد سايت حاميان فردا  ( این جا ) شدم .

5. ما حامیان فرصت‌های یکسان، برای دانش‌آموزان ایران هستیم»
این جمله، شعار نشستی بود که با حضور ۲۴ اقتصاددان و جامعه‌شناس در دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه شریف برگزار شد. شرکت‌کنندگان این نشست، منتخبی از بالغ بر یک صد اقتصاددان و جامعه‌شناسی بودند که پیش‌تر با انتشار دو نامه علنی ( 12/ 12 / 92 و 16 / 2 / 93 ) خواهان «همکاری دولت و مجلس برای طراحی راهکار‌های بودجه‌ای و غیربودجه‌ای کاهش فقر آموزشی کودکان» شده بودند.
در این نشست که ۴شنبه ۷ خرداد ۹۳ و یک روز پس از مبعث رسول اکرم برگزار شد، اقتصاددانانی چون علینقی مشایخی (بنیان‌گذار دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه شریف)، حسین عبده تبریزی (مدرس اقتصاد دانشگاه‌های شریف، امام صادق (ع) و شهید بهشتی)، مهدی عسلی (رییس اسبق دفتر اقتصاد کلان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی)، علی دینی ترکمانی (هیات علمی مرکز مطالعات بازرگانی)، سید علی مدنی‌زاده (هیات علمی اقتصاد دانشگاه شریف)، میثم هاشم‌خانی (پژوهشگر اقتصاد اجتماعی)، خسرو نورمحمدی (پژوهشگر اقتصادی) و رحمت‌الله علی‌رحیمی (پژوهشگر اقتصاد اسلامی) حضور داشتند.

این اقتصاددانان ضمن ابراز تاسف از فقر شدید پژوهش‌های موجود در حوزه فقر آموزشی به بیان دغدغه‌های خود درباره مشکلات بودجه‌ای و غیربودجه‌ای تشدیدکننده فقر آموزشی کودکان و تاثیر این فقر آموزشی بر بازتولید فقر اقتصادی و اجتماعی در بزرگسالی و نیز گره‌های «اقتصاد سیاسی» تشدیدکننده این فقر آموزشی پرداختند.
در این نشست ، جامعه‌شناسانی چون سعید معیدفر (استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران)، علی‌اصغر سعیدی (هیات علمی برنامه‌ریزی رفاه اجتماعی دانشگاه تهران)، پویا علاءالدینی (هیات علمی برنامه‌ریزی رفاه اجتماعی دانشگاه تهران) و سپیده اکبرپوران (هیات مدیره انجمن جامعه‌شناسی آموزش‌وپرورش) نیز حضور داشتند.

این جامعه‌شناسان ضمن ارجاع به موانع موجود در زمینه تبدیل فقر آموزشی کودکان به یکی از نگرانی‌های مهم جامعه، به نکاتی چون اهمیت احیای جایگاه «سیاست‌گذاری اجتماعی» و به‌ویژه «سیاست‌گذاری آموزشی» در کشور و نیز اشتباه بودن اولویت‌بخشی افراطی سیاست‌گذاران به آموزش دانشگاهی در عوض آموزش ابتدایی و دبیرستان اشاره کردند.
در پایان این نشست، حاضران توافق کردند که با تشکیل کارگروه‌هایی تخصصی، تا هفته نخست مهرماه پیشنهادهایی شفاف را در زمینه راهکارهای بودجه‌ای و غیربودجه‌ای بهبود وضعیت عدالت آموزش کودکان در اختیار دولت و مجلس قرار دهند.


6. نخستين کنفرانس توسعه و عدالت آموزشي تحت عنوان مشارکت مردم و سياست گذاران براي کاهش فقر آموزشي کودکان سوم و چهارم آبان ماه 1393در دانشگاه صنعتي شريف برگزار مي گردد .

يکي از خروجي هاي اين همايش 114 مقاله است که به تدريج به نقد و بررسي  آن ها مي پردازيم.
همان قدر بيان کنم که انجمن حاميان فردا توانسته بزرگاني چون :
 علينقي مشايخي ، مسعود نيلي ، حسين عبده تبريزي، سيد حميد پور محممدي ،غلامعلي حداد عادل ، سيد محمد بطحايي ، مهدي نويدي ادهم ، محمد علي نجفي ، محمد حسين فرهنگي ، احمد توکلي ، غلامرضا مصباحي مقدم ، اکبر کميجاني ، طهماسب مظاهري ، حجت الاسلام سيد عباس موسويان ، علي پايا ، چندين نماينده مجلس شوراي اسلامي و استاد دانشگاه داخلي و خارجي و سازمان ملل ، مشاور وزير ، روزنامه نگار ، فعال اجتماعي، مدد کار اجتماعي ، فعال حقوق کودک ،پژوهشگر اقتصاد اسلامي ، از طيف هاي گوناگون سياسي اقتصادي اجتماعي را حول توسعه و عدالت آموزشي گرد هم آورد.


مهم این نیست که در مجلس چه کسی باشد. ماهیت حرکت از این طرف، ماهیت مقابله از آن طرف را می‌سازد. کنش صحیح موجب واکنش صحیح است و بالعکس.

7. دومين کنفرانس انجمن حاميان فردا در روز هاي 7 و 8 آذر 1394 در تالار علامه اميني دانشگاه تهران برگزار شد که در اختتاميه آن از"صندوق توسعه عدالت آموزشي "رو نمايي شد. در اين اختتاميه دکتر فاني در حضور جناب آقاي محمد رضا حافظي رئيس هيئت امناي جامعه خيرين مدرسه ساز اعلام کردند اين انجمن متعهد شده اند که امسال  مبلغ 800 ميليار تومان در آموزش و پرورش هزينه نمايند .

همان طور که همه خوانندگان محترم  اطلاع دارند تعهد فوق الذکر در نهاد هاي بين المللي مانند يونسکو جزء آمار هاي خوب حمايت نهاد هاي مردمي از آموزش و پرورش مي باشد .


قابل ذکر است که در آينده به بررسي و نقد بيشتر در رابطه با اين دو کنفرانس فراگير مي پردازيم .
لازم است بيان کنم که اين نهادهاي مدني چون نگاه افراطي و تند به فعاليت سياسي خاص ندارند و به آن فکر نمي کند که چه کسي در مجلس است بلکه بيشتر بر کنش صحيح خودش متمرکز است، توان گرد آوري افراد از جناح هاي سياسي گوناگون را بيشتر دارد . ( واکنش صحيح را رقم مي زند . )

از طرفي چون ساختار و برنامه دارند راه خود را به تدريج و بر اساس آموزه هاي عليرضا محجوب طي مي کنند ؛ لذا موفق مي شوند .

اينجا بود که به فرمايش گوهر بار آن حکيم انديشمند پي بردم .


8. در اينجا به اين بسنده مي کنم که انجمن حاميان فردا در ايجاد عزم ملي براي توسعه و عدالت آموزشي برنامه واضح و روشني داشته و بر اساس استراتژي و تاکتيک مشخص حرکت مي کند . 


از روز دهم اسفند 1391 در سالن سعدي  برج ميلاد تا کنفرانس دوم در روز هاي  7و 8  آبان ماه سال 1394 مرحله به مرحله براساس اهدافي که قبلأ اشاره شد و در ذيل خلاصه مي گردد پيش مي رود  .


* تدوين و اجراي برنامه هاي مناسب به منظور تبديل شدن به نهادي با فراگيري ملي و بين المللي.
* تعامل و همکاري موثر با نهادهاي ملي و بين المللي به منظور ايجاد ساختارهاي حمايتي فرهنگي و حقوقي از کودکان و نوجوانان مستعد تحصيل .
*  تبديل شدن به نهادي با فراگيري ملي و بين المللي .
* استقبال از نظرات و پيشنهادات سازنده جهت ارتقاي موسسه
* ايجاد ارتباط با نهادهاي همسان و تعامل براي پوشش فعاليت هاي هم سو


9. نتيجه گيري :

از اين داستان چه درس و چه نتيجه اي عايد تشکل هاي مدني فعال در آموزش پرورش مي شود ؟


همان طور که قبلأ اشاره شده نهادهاي مدني مانند موسسه دارالاکرام و انجمن حاميان فردا که از يک سو استراتژي و تاکتيک مشخصي دارند و از سوي ديگر در عمل به درس هاي استاد امور تشکيلاتي عليرضا محجوب عمل مي نمايند مي توانند بدون پرداخت هزينه هاي زياد اجتماعي - امنيتي ، يک عزم ملي را تا تاريخ  سوم و چهارم آبان ماه 1393 (چهار ماه قبل از آغاز سريال تجمعات معلمان ) خلق نمايند و فرآيند تعامل و همکاري موثر با نهاد هاي ملي و بين المللي را به منظور ايجاد ساختارهاي مناسب ، پيشه کرده اند .

ولي برعکس در آموزش و پرورش شاهديم :
*  در دهم  اسفند 1391 که انجمن حاميان فردا در سالن سعدي برج ميلاد نقش آفريني مي کردند متأسفانه تشکل هاي مدني فرهنگيان به محاق رانده شده بودند . چرايي تفاوت بين اين دو نهاد ، خود درس بزرگي است که در جلسات بعد ، بر اساس آموزه هاي عليرضا محجوب به آن مي پردازيم .
* سوم اسفند 1393 بدون آنکه  هيچ نهاد مدني قبول مسئوليت نمايد و مجوز هاي قانوني بگيرد ، معلمان به تجمع دعوت مي شوند .
* براي دهم اسفند  1393 يکي از تشکل هاي مدني با اعلام عمومي در فضاي مجازي از وزارت کشور ، درخواست مجوز براي تجمع در محيط باز مي نمايد .

اين تشکل بدون آنکه مجوزي از وزارت کشور دريافت کرده  باشد طي حدود يک هفته در همان فضاي مجازي برنامه ريزي مي کند که مطالبات تجمع چه باشد و نحوه کنترل تجمع چگونه باشد .
*  در فضاي مجازي ( بدون آنکه کس يا کساني ، تشکل يا تشکل هایي مسئوليت قبول کنند و برنامه ريزي و مديريت نمايند ) معلمان براي هفدهم ارديبهشت 1394به تجمع دعوت مي شوند . تجمع خارج از سقف يا فضاي بسته  برگزار مي شود .

* در فضاي مجازي ( بدون آنکه کس يا کساني ، تشکل يا تشکل هایي  مسئوليت قبول کنند و برنامه ريزي و مديريت نمايند ) معلمان براي سي و يکم ارديبهشت 1394به تجمع دعوت مي شوند . تجمع خارج از سقف يا فضاي بسته  برگزار مي شود.


اين سريال تجمعات آن قدر ادامه مي يابد تا  نه تنها روز به روز فاصله اکثريت فرهنگيان از پيشتازان فرهنگي بيشتر و بيشتر مي شود  بلکه بخشي از جامعه غير فرهنگي هم از اين تحرکات فاصله ي بيشتري مي گيرند .

از همه بدتر فضاي آموزش و پرورش امنيتي شدن سوق مي يابد .( دست آورد ها اندک و هزينه ها گزاف )


عضو کمیسیون اجتماعی مجلس یادآور شد: کنش‌های صنفی در معلمان و آموزش و پرورش باید با کمترین هزینه و تلفات همراه باشد در غیر این صورت به نتیجه نمی‌رسید.
این نماینده مجلس تصریح کرد: به خاطر داشته باشیم که با افراط و تندروی هیچ دستاورد پایداری نخواهیم داشت.

*  اين روند سرگرداني تشکل هاي مدني براي مشخص کردن مطالبات  کارشناسي شده ادامه داشت تا خوشبختانه اين نهاد هاي مدني موفق شدند که يک خروجي مستند و مدون کارشناسي شده به سازمان مديريت و برنامه ريزي براي اعمال در لايحه برنامه ششم توسعه ارائه نمايند که اين بلوغ تشکيلاتيˏ تشکل هاي مدني ستودني است .


اميد است اين روند تعاملي تشکل هاي مدني در درون خود از يک سو و تعامل با مسئولين از سوي ديگر درموارد گوناگون مانند اصلاح ساختار آموزش و پرورش ،باز تعريف مأموريت هاي آموزش و پرورش ، نقش آفريني در اجراي سند تحول ، ارتقاي مديريت آموزشگاهي ، مدرسه محوري و تمرکز زدايي ، بيمه خدمات درماني و بيمه تکميلي و ...تسري يابد و عملأ مانند حاميان فردا يا ... موفق به درس آموزي از درس هاي معلم اصول تشکيلاتي عليرضا محجوب بشوند .
در پايان برخود واجب مي دانم که به عنوان يک معلم از حسن نيت عليرضا محجوب ، دبير کل خانه کارگر نسبت به جامعه فرهنگيان صميمانه و صادقانه تشکر نمايم زيرا راهنمايي هاي ايشان براي همه تشکل هاي مدني و تمامي فرهنگيان فرهيخته مفيد مي باشد .

استاد محجوب در ادامه به راهنمايي تشکل هاي مدني فعال در آموزش و پرورش مي پردازد و به يک تکيه گاه اشاره مي کند که در قسمت بعدي به آن موارد  خواهم پرداخت .

بخش اول


آخرین اخبار و تحلیل ها در حوزه آموزش و پرورش ایران و جهان در سایت سخن معلم
با گروه سخن معلم باشید .

https://telegram.me/sokhanmoallem

شنبه, 19 دی 1394 ساعت 14:09 خوانده شده: 1303 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 0 --
فرهنگی 1394/10/19 - 15:56
جناب آقای شهسوار زاده ،این استاد کار تشکیلاتی شما که وصف فرمودید چرا در موسم انتخابات پیدا می شود و به فکر دلسوزی برای معلمان وارایه طریق و راهکار می باشند ودر جمع وجلسات فرهنگیان حضور پیدا می کند شخصا بنده در دو دوره قبل شاهد حضور ایشان در دبیرستان وهنرستان های منطقه ۹ بودم ما قرار است تا به کی نر دبان ترقی دیگران باشیم ؟ یعنی از اجتماع این همه فرهنگیان فرهیخته ی شاغل وبازنشسته ما کسی را نداریم که امور تشکیلاتی انجام داده باشد . آقای محجوب در اندیشه تسخیر قلوب ، ودلهای شکسته شده ونا امید معلمان است.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1394/10/19 - 19:09
به نام دوست
استاد گرامي جناب آقاي فرهنگي
اولأ به اطلاع شما مي رساند که در همين سايت خبر نشست برخي از اعضاي محترم شوراي نويسندگان با عليرضا محجوب منتشر شده است . در اين خبر به وضوح مشخص است که استاد امور تشکيلاتي عليرضا محجوب ساليان سال است که به اين اصول پايبند است و ربطي به انتخابات هفتم اسفند 1394 ندارد .
ثانيأ بنده عرض کرده ام در سال 1391 که تشکل هاي مدني فعال در آموزش و پرورش به محاق رانده شده بودند برخي از نهاد هاي مدني ذکر شده در اين مطلب فعاليت مدني داشتند و در جامعه خوش مي درخشيدند .


پاسخ ادامه دارد.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1394/10/19 - 19:09
ادامه پاسخ :


ثالثأ از شما تقاضا دارم تجربيات مشابه را که ناشي از بکار گيري اصول مهم تشکيلاتي استاد محجوب است و معلمان و تشکل هاي مدني آن فرهنگي انجام داده اند را بازگو نماييد . بايد بپذيريم که تشکل هاي مدني فعال در حوزه آموزش و پرورش در حال طي کردن روند تکاملي هستند و اين مطالب مي تواند براي ما فرهنگيان مفيد باشد .
رابعأ بنده با صراحت تحول بزرگ رخ داده در تشکل هاي مدني فرهنگيان در رابطه با تعامل با سازمان مديريت و برنامه ريزي را ستوده ام و از همه آنها درخواست عاجزانه داشته و دارم که اين راه خردمندانه را در بررسي و نق هاي ديگر ادامه دهند .
خامسأ بهتر است که بپذيريم تشکل هاي مدني معلمان بايد درس هاي مهم استاد بزرگ امور تشکيلاتي عليرضا محجوب را سرمشق کار تشکيلاتي خود قرار بدهند .
با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + +6 0 --
جلیل 1394/10/19 - 16:05
این محجوبی که اینهمه ازش تعریف می کنند همون کسی است که امصاکرده بود تا امتیازت خاص به نمایندگان از قبیل پاسپورت سیاسی و اسلحه و‌کارت تردد در ترافیک داده بشه
پاسخ + +6 0 --
جلیل 1394/10/19 - 16:26
یکی از افرادی که اینجا نام برده شده حجت الاسلام مصباحی مقدم نماینده افزاطی و تند روی جریان اصولگراست کسیکه رئیس دیوان محاسبات بوده و با لغو طبقه تشویقی مخالفت با رتبه بندی اصرار برای حذف یارانه و افزایش دو برابری قیمت بنزین بدترین و سیاه ترین کارنامه را ازن خود کرده فردی با حذف طبقه تشویقی موجب نگرانی و ناراحتی صدها هزار معلم شد
پاسخ + +1 0 --
توکا 1394/10/19 - 18:55
درود برهمکاران این آقای نماینده درس هایش راپس داده وضعیت کارگران مظلوم کشورمعلومه. نسخه درس هایش پیشکش خوداو. استاد شهسوارزاده اگرآنان بروندکنارماپیدایمان میشود.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1394/10/19 - 22:08
به نام دوست
استاد گرامي جناب آقاي توکا
تمامي تجربه بشري ثابت کرده است که تا شما استاد بزرگوار وارد گود نشويد آنها گود را ترک نمي کنند . پس بجاي آنکه منتظر غير فعال باشيد بهتر است کنشگر فعال باشيد و در صحنه حضور داشته باشيد .
مشکلات آموزش و پرورش همانطور که سازمان معلمان ايران ( شوراي منطقه شش تهران ) مي گويد با عزم ملي برطرف مي شود .
عزم ملي هم يعني هماهنگي اصولگرا ، اصلاح طلب ، ميانه رو، وطن پرست متدين ، متدين وطن پرست ، معتقدان ، منتقدان و ... مي باشد .
با شما کاملأ موافقم که استاد اصول تشکيلاتي عليرضا محجوب درس خود را پس داده است . در مقاله قبلي ( درس اول ) به وضوح توانمدي نامبرده در برگزاري راهپيمايي روز جهاني کارگر را توضيح داده ام لطفأ به درس اول مراجعه فرماييد .

با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + +1 -2 --
معلم 1394/10/19 - 19:30
اقای چلیل به شما اطمینان میدهم که همه در مورد مصباحی انچه لازم بود از زبان شما شنیدند لطفا اینقدر تکرار مکررات نفرمایید با تشکر
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1394/10/19 - 22:22
به نام دوست
استاد گرامي جناب آقاي معلم
مشکل برخي از ما آنست که فقط وفقط با عينک جناح و گروه خاص خودمان مي خواهيم به وقايع نگاه کنيم .
هرکس در گروه و جناح آنها باشد مقدس است و بدون عيب است وهرکس که در آن جناح نباشد بايد تخريب شود .
بنده در اين مقاله تلاش نمودم که يک تجربه موفق از همگرايي گروه هاي ميانه رو ،اصلاح طلب ، اصولگرا ، و ...مطرح کنم . برخي از عوام فريبان فرصت طلب بجاي نقد منصفانه ، در همه مقالات تلاش مي نمايند تمامي موضوعات را از متن به حاشيه برانند . غافل از آنکه تشت رسوايي آنان دير زماني است که از بام افتاده است .
با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + 0 0 --
جلیل 1394/10/20 - 10:06
جالب است که نمایندگان مخالف معلمان که تا کنون دو بار برای معلمان شکایت کردند و موجب کاهش حقوق انان شدند از طرف نویسنده به عنوان افراد میانه رو و موفق یاد میشود
پاسخ + 0 0 --
مسعود کشانی 1394/10/20 - 18:44
چرا ما فرهنگیان اینگونه ایم
بارها از مسئولان شنیده بودم که تأکید می کردند مشکل را بیرون از بدنه آموزش و پرورش جستجو نکنید .
باورم نمی شد فکر می کردم دیگران مارا ضعیف نگه داشته اند اما این روزها باورم شده است که مشکل خود ماییم .
تو خود حجاب خودی حافظ از میان برخیز ...
بعد از سالها که بارقه های حضور پر رنگ فرهنگیان در مجلس شور و شوقی را در معلمان ایجاد کرده است متأسفانه تشکل های به ظاهر متحد فرهنگی دست به رقابتی کودکانه زده اند گویی دغدغه ها شخصی و جناحی است .
همکاران عزیز متأسفانه تیشه دست خودمان است و به ریشه می زنیم . امیدی به این خودخواهان نیست باز هم ناکام خواهیم ماند
والسلام علی من التبع الهدی.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1394/10/21 - 01:04
به نام دوست
استاد گرامي جناب آقاي کشاني
تنهار راه پيشرفت و تعالي ، تنها راه حلˏ عملي دستيابي به اهداف سند چشم انداز ، ... و عبور از شرايط کنوني ، پرواز بسوي مطلوب است .
براي پرواز به دو بال نياز داريم :
تشکل هاي مدني بعنوان حلقه واسط بين مردم و مسئولين و رسانه ها بعنوان رکن چهارم دموکراسي دو بال پرواز مي باشند . هرچقدر اين دو بال قوي تر باشند ميزان اوج گيري جامعه مدني بيشتر و بيشتر مي شود . پس وظيفه همه شهرونداندان از جمله شما استاد بزرگوار قلم بدست آنست که در تقويت اين دو بال تلاش نماييد .
نقد تشکل هاي مدني و يا رسانه ها با تخريب آنان بسيار متفاوت است .
اگر بنده درس هاي ارزنده اصول تشکيلاتي استاد عليرضا محجوب را دوره مي کنم براي درس آموزي و تقويت بال تشکل هاي مدني است .
بنده به هيچ وجه مخالف تشکل هاي مدني و يا رسانه ها قلم بدست نگرفته ام ( بشکند آن قلم که تخريب نهاد هاي مدني و يا رسانه ها هدف مي گيرد .)


پاسخ ادامه دارد .
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1394/10/21 - 01:06
ادامه پاسخ :


بنده در حد توان و بضاعتم جهت تقويت نهاد هاي مدني ، درس هاي استاد بزرگ اصول تشکيلاتي را دوره مي کنم .
کما اينکه همواره از اقدام ارزشمند تشکل هاي مدني فعال در آموزش و پرورش ، درهم انديشي و کار کار شناسي در رابطه با بررسي پيش نويس برنامه ششم توسعه و تعامل تشکل هاي مدني با سازمان مديريت و برنامه ريزي و ارائه ديدگاه هاي مفيدشان که متکي به خرد جمعي بوده تجليل نموده و اين اقدام خردمندانه را همواره ستوده ام .
تنها راه حل تقويت نهاد هاي مدني و رسانه ها حضورفعال و موثر انديشمداني چون شما مي باشد . کنارگيري از تشکل ها چاره ساز نمي باشد .
در يکي از بيانيه هاي سازمان معلمان ايران آمده است (به نقل مضمون ) اگر تشکل هاي موجود را نمي پسنديدي تشکل هاي جديدي را پايه ريزي نمايد .
بخاطر داشته باشيم که همواره عوام فريبان فرصت طلب در کمين نشسته اند . تا تشکل هاي مدني و رسانه ها را تخريب نمايند .


پاسخ ادامه دارد .
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1394/10/21 - 01:07
ادامه پاسخ :


مناسب ترين راهکار براي اصلاح آموزش و پرورش که ورودي آن فرزندان ملت (بزرگترين سرمايه خانواده ها ) و خروجي آن نيروي انساني جامعه ( بزرگترين سرمايه هر جامعه ) است . ايجاد عزم ملي است .
عزم ملي هم يعني تعامل سازنده با اصول گرا ، ميانه رو، اصلاح طلب و... مي باشد . قطعأ تأئيد مي فرماييد که عوام فريبان فرصت طلب در اين دايره نقش ندارند .
با مراجعه مجدد به متن درس دوم در مي يابيم که هدف اصلي و درس اصلي استاد امور تشکيلاتي عليرضا محجوب چنين است :

"محجوب تاکید کرد: مهم این نیست که در مجلس چه کسی باشد. ماهیت حرکت از این طرف، ماهیت مقابله از آن طرف را می‌سازد. کنش صحیح موجب واکنش صحیح است و بالعکس."


"عضو کمیسیون اجتماعی مجلس یادآور شد: کنش‌های صنفی در معلمان و آموزش و پرورش باید با کمترین هزینه و تلفات همراه باشد، در غیر این صورت به نتیجه نمی‌رسید."


"این نماینده مجلس تصریح کرد: به خاطر داشته باشیم که با افراط و تندروی هیچ دستاورد پایداری نخواهیم داشت."پاسخ ادامه دارد .
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1394/10/21 - 01:09
ادامه پاسخ :


همانطو که ملاحظه مي فرماييد بحث بر سر آن نيست که کدام نماينده ميانه رو ، اصولگرا يا اصلاح طلب است !
فرهنگيان فرهيخته اجازه نمي دهند عوام فريبان فرصت طلب با کشيدن نقش مار و جو سازي ، قوه تعقل و تفکر را از برخي سلب نمايند .
با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + 0 0 --
مسعود کشانی 1394/10/21 - 23:23
جناب آقای شهسوار زاده
اگر همکاران ما این از خود گذشتگی را می داشتند که در یک جلسه داوری و بررسی توانمندی های کلیه نامزدهای فرهنگی قوی ترین ها را در یک لیست واحد اعلام کنند با این که اولین تجربه انتخاباتی فرهنگیان است موفقیت چشمگیر می بود اما امان از جیفه ناچیز دنیا و امان از هوی نفس طرف مدیر یک گروه تلگرام شده جو برش داشته فکر می کنه رییس کابینه است هرچه بهش می گوییم آقا برو با دوستان بشین صحبت کن مسائل حل و فصل بشه قبول نمیکنه میگه من لیست خودمو می دم اونم لیست خودشو بده اینطوری موفقیتی نیست متأسفانه شما هم درست می فرمایین مهم نیست چه کسی بره مجلس اتفاقا من هم دارم به این نتیجه می رسم رفتن معلمین به مجلس مشکل سازتره دیشب با یک صاحبنظر در حوزه علوم تربیتی که معلم بوده صحبت می کردم مخالف سرسخت ادامه تحصیل فرهنگیان بود همون بهتر این افراد به مجلس نروند .
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1394/10/24 - 21:19
به نام دوست
استاد گرامي جناب آقاي کشاني
از درس استاد امور تشکيلاتي عليرضا محجوب که مي فرمايند :
مهم این نیست که در مجلس چه کسی باشد. ماهیت حرکت از این طرف، ماهیت مقابله از آن طرف را می‌سازد. کنش صحیح موجب واکنش صحیح است و بالعکس.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس یادآور شد: کنش‌های صنفی در معلمان و آموزش و پرورش باید با کمترین هزینه و تلفات همراه باشد، در غیر این صورت به نتیجه نمی‌رسید.
این نماینده مجلس تصریح کرد: به خاطر داشته باشیم که با افراط و تندروی هیچ دستاورد پایداری نخواهیم داشت.
محجوب ضمن اعلام این نکته که در مجلس اشتیاق برای کار کردن برای معلمان وجود دارد، اذعان کرد: این مساله کافی نیست که فقط خواسته وجود داشته باشد، بلکه برای تحقق آن خواسته باید راه حل وجود داشته باشد.باید به نماینده حامی معلمان، راهکار‌های عملی و اجرایی ارائه شود. در غیر اینصورت او به تنهایی کاری از پیش نمی‌برد.


پاسخ ادامه دارد .
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1394/10/24 - 21:20
ادامه پاسخ :


اشاره غليرضا محجوب و استنباط بنده آنست که تشکل هاي هاي مدني با تکيه به کار کارشناسي به هر مجلسي مراجعه مي کنند. چه اکثريت مجلس در اختيار اصلاح طلبان باشد يا ميانه رو ها و يا اصول گرايان چون براي ايجاد عزم ملي تشکل هاي مدني به همه گرايش هاي جامعه مراجعه مي کنند .
اين درس مهم تشکيلاتي به هيچ وجه ، کم تحرکي در کارزار انتخابات را توجيه نمي کند .هرگونه انفعال در کارزار انتخاباتي خطاي بزرگ و نابخشودني مي باشد .


با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور