صدای معلم

مهدی خلیلی/ عضو شورای نویسندگان صدای معلم*

فرهنگ فحاشی و سواد رسانه ای؟!

در این میانه ، ایرانیان نیز تیتر یک دنیا شدند/ آنچه در فضای مجازی می‌گذرد و ازجمله رفتارهای خشن کلامی که در سال‌های اخیر و در مقاطع زمانی مختلف تکرار شده بازنمایی بخشی از آشفتگی و بی‌نظمی‌های جامعه است/ جامعه‌ای که از سویی شاید حساسیتش را به کاربرد الفاظ رکیک و بددهنی از دست داده و از سوی دیگر در فضای مجازی  احساس کند که با عقده گشایی می تواند به هویت دست یابد/ این رفتار ها نشان می دهد که دستگاه های تعلیم و تربیت در جمهوری اسلامی ایران موفق نبوده اند/ وزارت آموزش و پرورش چه اقداماتی در راستای  فضای مجازی و سواد رسانه ای داشته است/ چرا مسوولان رسانه ای و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش و تربیون های تبلیغاتی این وزارتخانه که ده ها هزار نیرو دارد حتی یادداشت ساده و نقدی کوتاه در اهمیت این موضوع تولید نکرده و در سکوت کامل خبری به سر می برند/ محققان و پژوهشگران و مسوولان رسانه ای و روابط عمومی و مدیران وزارت آموزش و پرورش چه پاسخی و چه مسوولیتی در قبال این سوالات دارند/ چگونه می‌توان علیه این فرهنگ زشت که چهره جهانی ایرانی‌ها را مخدوش می‌کند اقدام و آن را اصلاح کرد/ یکی از اقدامات مهم تدوین و تالیف کتاب سواد رسانه ای است که از امسال در دبیرستان ها تدریس می شود؛ولی می بایست شرایط تدریس سواد رسانه ای در مدارس مهیا باشد و معلمانی که به تدریس این کتاب می پردازند رسانه را بشناسند

رفتار ایرانیان در فضای مجازی و فحاشی ایرانی ها و سواد رسانه ای  رقابت دوفینالیست اروپایی ؛ پرتغال و فرانسه در مستطیل سبز برای تصاحب جام. مردم این دو کشور و  دوستداران فوتبال  اروپا و جهان منتظر بودند تا ببینند قهرمانی به مردان خروس نشان فرانسه تعلق می گیرد و یا یاران رونالدو برای اولین بار جام را به پرتغال می برند!

در این میانه ، ایرانیان نیز تیتر یک دنیا شدند!
هنوز چند دقیقه ای از بازی نگذشته بود که کریستیانو رونالدو با خطای دیمیتری پایت مصدوم شد و هنوز چند دقیقه از مصدومیت رونالدو نگذشته بود که خبر رسید، کاربران ایرانی فضای مجازی با حمله به صفحه مدافع فرانسه، شروع به فحاشی به او نموده اند!
و هر ١٥ ثانیه یک حمله، یک فحش و درنهایت با نام و نشانی که از خود در صفحه دیمیتری پایت، ستاره تیم‌ملی فوتبال فرانسه به‌جا گذاشتند، رکورد بی‌ادبی و فحاشی در فضای مجازی را بار دیگر شکستند. 

ازسوی دیگر و درست زمانی که ایرانی‌ها مشغول فحاشی به این فوتبالیست فرانسوی بودند، از آن‌سو شماری از جوانان و نوجوانان و مردم سینمادوست فرانسه به یاد کیارستمی، کارگردان ایرانی از دست‌رفته، تصاویر او را با شمع‌های روشن به رودخانه سن می‌انداختند تا صدای همدردی‌شان را به گوش ایرانی‌ها برسانند.

ماجرا بی ادبی ایرانی ها  به‌جایی رسید که فرانسوی‌ها هم از فحاشی ایرانی‌ها به پایت تعجب کردند!!

یک روزنامه فرانسوی نوشت: ایرانی ها از مادر رونالدو به رونالدو نزدیکترند! بله ! خیلی جالب است  که پرتغالی‌ها خودشان در برابر اتفاقی که برای رونالدو افتاده سکوت کردند، اما ایرانی‌ها...! نمونه های دیگر ی از این گونه اتفاقات ، حمله به پیج لیونل مسی بعد از مشخص شدن قرعه رقابت‌های جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ و هم گروه شدن با آرژانتین در این رقابت‌ها بود که صفحه فیسبوک "مسی" مورد هجوم بیش از ۳۰ هزار کامنت‌ توهین‌آمیز به زبان فارسی قرار گرفت و حمله مجدد به مسی در بازی ایران و آرژانتین که مسی در دقایق پایانی به دروازه ایران گل زد و آرژانتین پیروز میدان شد.
یا زمانی که در پی درگذشت مرتضی پاشایی، گروهی از هواداران او برای تسلیت نگفتن هانیه توسلی در اینستاگرام به او اعتراض کردند.
لئوناردو دی‌کاپریو، کارلوس کی‌روش، حتی زایتسف (ستاره تیم ملی والیبال ایتالیا) نیز از این توهین‌ها بی‌نصیب نمانده‌اند.البته این آخرین رفتار غیر طبیعی و غیر عقلانی ها ایرانی ها نخواهد بود.

در تحلیل این مساله ؛ جامعه‌شناسان می‌گویند که آنچه در فضای مجازی می‌گذرد و ازجمله رفتارهای خشن کلامی که در سال‌های اخیر و در مقاطع زمانی مختلف تکرار شده بازنمایی بخشی از آشفتگی و بی‌نظمی‌های جامعه است.

جامعه‌ای که از سویی شاید حساسیتش را به کاربرد الفاظ رکیک و بددهنی از دست داده و از سوی دیگر در فضای مجازی احساس کند که با عقده گشایی می تواند به هویت دست یابد!

از سوی دیگر ، این رفتار ها نشان می دهد که دستگاه های تعلیم و تربیت در جمهوری اسلامی ایران موفق نبوده اند!

وزارت آموزش و پرورش چه اقداماتی در راستای  فضای مجازی و سواد رسانه ای داشته است؟

چرا مسوولان رسانه ای و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش و تربیون های تبلیغاتی این وزارتخانه که ده ها هزار نیرو دارد حتی یادداشت ساده و نقدی کوتاه در اهمیت این موضوع تولید نکرده و در سکوت کامل خبری به سر می برند!

سازمان های عریض و طویل وزارت آموزش و پرورش  که صدها کارشناس دارد؛ چه تحقیقاتی در این زمینه انجام داده اند و خروجی آن ها چه بوده است و تحقیقات انجام شده چه نقشی در حل مسایل دارد و کدام مساله مهمتر از این مساله می توان یافت؟

محققان و پژوهشگران و مسوولان رسانه ای و روابط عمومی  و مدیران وزارت آموزش و پرورش چه پاسخی و چه مسوولیتی در قبال این سوالات دارند؟
چرا کاربران ایرانی حاضر در فضای مجازی، چنین اقدامی می‌کنند؟
ـ چرا حتی در موضوعاتی که به آنها مربوط نیست هم چنین حاضر و آماده و دست به نقد حاضر می‌شوند؟
ـ به نظر شما این افراد بخش کوچکی از جامعه ایرانی هستند یا فرهنگ غالب در میان ایرانی‌های حاضر در فضای مجازی چنین است؟
چگونه می‌توان علیه این فرهنگ زشت که چهره جهانی ایرانی‌ها را مخدوش می‌کند اقدام و آن را اصلاح کرد؟
و وزارت تعلیم و تربیت چه برنامه و استراتژی مشخصی در این زمینه دارند؟

البته یکی از اقدامات مهم تدوین و تالیف کتاب سواد رسانه ای است که از امسال در دبیرستان ها تدریس می شود؛ولی می بایست شرایط تدریس سواد رسانه ای در مدارس مهیا باشد و معلمانی که به تدریس این کتاب می پردازند رسانه را بشناسند!

* برگزیده جشنواره شانزدهم،هفدهم و نوزدهم مطبوعات سراسری

جمعه, 25 تیر 1395 14:08 خوانده شده: 1427 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 0 --
سید محمد حسن حسینی 1395/04/25 - 16:43
من بر این باورم که کسانی را که به نام و تحت پوشش و با ماسک اسلام و با ریا و تزویر به غارت و خیانت و نسل کشی می پردازند باید رسوا کرد. خواهشا در این مورد توصیه به خویشتن داری نکنید:  "در چنين شرايطي چگونه انسان مي تواند همچون محققي خيلي مودب و معقول و آرام به "نقد علمي" بنشيند؟ آيا ابوذر كه استخوان شتري را كه در كوچه پيدا كرده بود و در كاخ خليفه به سر كعب الا حبار خليفه كوبيد تحقيقات علمي بود؟ - دکتر شریعتی - شيعه حزب تمام
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1395/04/26 - 10:46
با احترام به نظر شما، اما این مسئله چه ارتباطی به فحاشی و آنچه نویسنده محترم مقاله به آن اشاره کردند داشت؟!
پاسخ + 0 0 --
سید محمد حسن حسینی 1395/04/26 - 13:48
شما هم - با توجه به غارتهای اخیر و جبهه گیری های مخالفان و منتقدان - سعی کنید ربطش بدید!
پاسخ + +2 -1 --
دبیر 1395/04/25 - 17:02
بهتر نبود از عامل اصلی ایجاد این به قول شما "بی سوادی رسانه ای"نام میبردید و دعوت به تحقیق و پژوهش میکردید؟؟؟؟؟!! در جامعه ای که عده ای بعنوان مسوول و امین مردم "سواد امانت داری "و "سواد قانونمندی"ندارند، به حقوق احاد ملت تجاوز میکنند و بدون ترس و واهمه همه چیز را میبلعند ،حضرتعالی انتظار دارید مردم با چه الفاظ و ادبیاتی انان را خطاب قرار دهند؟؟؟ می فرمایید به دانش اموزانمان بیاموزیم که در مواجهه ی با تجاوز و دزدی و خیانت و نسل سوزی از الفاظ " بارک الله" ، "دست مریزاد" ، " خدا قوت" و نهایتا "خسته نباشید" استفاده کنند؟؟؟!!! تا شما آنها را با سواد بخوانید؟؟؟ با سواد بی غیرت و بی مسوولیت که باز تسلسلی از دزدان با سواد و بی سواد خواهیم داشت....
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1395/04/26 - 10:48
به نظر شما عامل اصلی بی سوادی رسانه ای کیست؟! اگر شما یافته اید اعلام کنید تا بقیه هم بدانند... چرا باور نمی کنید درمان به قول شما تجاوز و دزدی و خیانت و... فحاشی و بی ادبی نیست؟!!
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1395/04/26 - 07:46
از فحاشی‌های مرسوم هفتادهزارنفره در ورزشگاه‌های بزرگ کشور گرفته تا هتاکی روی صفحات مجازی بازیگران تیم‌های ورزشی خارجی مثل ایوان زایتسف، بازیکن تیم ملی والیبال ایتالیا، یا دیمیتری پایت، ستاره‌ی تیم ملی فوتبال فرانسه، و اخیراً صفحات مجازی بستگان سیاست‌مداران، مثل اینستاگرام مالیا، دختر اوباما ... انگار دیگر هتاکی گروهی هم میان ما عادی شده است.

استمرار این‌هتاکی‌ها تک‌تک مثل تب کردن و بیرون‌روی و بالا آوردن است، نشانه‌های دردها و مرض‌های مزمن و پیش‌رفته‌ی یک جامعه بدکارکرد که توازن مزاج و تعادل اعضایش را از دست داده است.

نسخه‌های موض
پاسخ + 0 0 --
دبیر 1395/04/26 - 14:09
همانطور ی که معتقدید فحاشی و عصبانیت ، درمان بی عدالتی و قانون شکنی و دست اندازی به حقوق مردم نیست ، قربون و صدقه رفتن ،خونسردی و بی تفاوتی ، نرمش و لطافت هم نه تنها درمان آن نیست بلکه مناسبتی هم با ان ندارد... عامل اصلی رو باید در رفتار و عمل قانون گذاران، مجریان و متصدیان امور حقوقی و قانونی مردم جستجو کرد، به طور طبیعی هرگونه خیانت و تجاوز به حقوق مردم با عصبانیت و عکس العمل مردم مواجه است و غیر از این انتظار نمیرود...البته زشتی و قبح فحاشی و بد زبانی بر کسی پوشیده نیست.اصل درست شود فرع درست مییشود.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1395/04/26 - 10:52
در پاسخ به نویسنده محترم، باید با کمال تأسف گفت فرهنگ غالب ایرانیان حاضر در فضای مجازی چنین است... و باز در کمال تأسف، این رفتارها مانند مشتی نمونه خروار، فرهنگ رایج کل جامعه را به تصویر می کشد. هتاکی و فحاشی در خیابان های شهرهای این کشور امری رایج و عادی است و متأسفانه قبح آن از بین رفته است. انتظار داریم این غالب مردمان با چنین رفتاری در واقعیت، در فضای مجازی چگونه باشند؟!!
پاسخ + 0 0 --
فرهاد 1395/04/26 - 12:36
دوست عزیز هرچندبنده قصد ندارم به کار بردن الفاظ زشت ورکیک را توجیه کنم ومعتقدم انسان باید درهر حال عفت کلام داشته باشد ولی آیا جنابعالی به ریشه هاوعلل پدید آمدن این رفتارها در جامعه نیز فکر کرده اید آیا میدانید دادگاههاو زندانهای ایران در جهان شلوغ ترین هستند بطوری که سالانه بیش از 15 میلیون پرونده در دادگاهای ایران مورد بررسی قرار میگیرد وزندانهای ایران دیگر جا ندارند به نظر می رسد که از ملت استبداد زده ای چون ایران بیش از این نمی توان انتظار داشت ملتی که بی عدالتی را دربالاترین درجه می بیند ولی جرات اعتراض ندارد یا صدای او به گوش کسی نمی رسد وهمواره خواسته های او سرکوب شده وفریادهای او در نطفه خفه شده چنین ملت تحقیر شده مانند کودکی است که از معلم خود کتک خورده ولی چون زورش به معلم نمی رسد ماشین معلم را خش می اندازد یا با سنگ شیشه منزل او را می شکند چنین رفتارهایی که جنابعالی ذکر کرده اید حاصل سالها تحقیر جوانان این مملکت است که متاسفانه به این شکل در فضای مجازی بروز میکند
پاسخ + 0 0 --
مهدی خلیلی 1395/04/26 - 14:12
سلام و عرض ادب اتفاقا بحث بر سر همین ریشه هاست و نقش عناصر فرهنگ ساز جامعه. فحاشی نوجوان و جوان نماد و نشانه ای از آسیب های اجتماعی و ناکارآمدی دستگاه های تعلیم و تربیت در کشور ماست
پاسخ + 0 0 --
علی شیخی 1395/04/26 - 15:12
تا معلم در جامعه خوار و خفیف باشد وضع همین است و بدتر هم خواهد شد..
با عرض پوزش از همکاران عزیزم
پاسخ + +1 0 --
علی شیخی 1395/04/26 - 15:07
جناب خلیلی خوب گفتی ولی زور گفتی...
کاش در چند کلمه به شان و منزلتی که معلمان در فرانسه دارن اشاره میکردی و با معلمان سرزمين خودت مقایسه میکردی تا دقیق پی میبردی که تا وقتی آموزش و پرورش جزء آخرین نهادها و ارگانهای دارای اهمیت برای دولتمردان ایران باشد وضع همین بوده و با این رویه بدتر هم خواهد شد...
تا کی باید سرمان زیر کیلومترها برف باشد...
التماس تفکر و توجه
پاسخ + 0 0 --
مهدی خلیلی 1395/04/28 - 20:28
جناب آقای شیخی اتفاقا بحث همین است.فرهنگ باید اصل و زیر بنا باشد و معلمان هسته اصلی فرهنگ.
پاسخ + 0 0 --
صدف 1396/04/12 - 01:48
تربیت از خانواده نشات میگیره واقعا برای افراد فحاش وبی تربیت وخانواده هاشون متاسفم....

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

" کیفیت آموزش " را در شبکه شاد و برنامه های تلویزیون چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور