صدای معلم

عبدالله افراسیابی/ همکار گروه صدای معلم

مزلو ؛ پیشگام فلسفه تربیت انسان گرایی جدید

هر گونه تربیت، هنگامی موثر و سودمند خواهد شد که بر نیازهای اساسی محصلان مبتنی باشد و به خود شکوفایی منتهی گردد/ ه حاکمان و مسئولان ممالک و دست اندکاران امور تربیت هرگز نبایستی انسان و انسانیت، آزادی فکر، اراده، استقلال نظر و انتخاب را فراموش نمایند/ در جهان امروز، هیچ کس به هیچ عنوان و در هیچ جای جهان نباید از نعمت تحصیل تا آن جا که می تواند و می خواهد محروم شود/ تاسیس مدارس رنگارنگ به هر نام و به هر شکل که فرصت بهره مندی از آموزش- پرورش را برای برخی دشوار و حتی غیر ممکن می سازد، خلاف سیستم تربیتی انسان گرایی است/ مسئولان امر علاوه بر تامین نیازهای اساسی و اولیه می بایستی در جهت تامین و بسط و گسترش نیازهای برتر "فرانیازها" هم بکوشند

افکار و اندیشه های آبراهام مزلو و مکاتب فکری و فلسفی  در فلسفه تربیت و روان شناسی گرایی متقدم از اندیشمندان بزرگ و معروفی چون سقراط، افلاطون، اراسموس و سپس باتلر و مور نام برده شده است. اما در بعد متاخر و نوین آن مسلو (مزلو) شاخص و برجسته می باشد.

این اندیشمند نامی چنین می اندیشد که هر گونه تربیت، هنگامی موثر و سودمند خواهد شد که بر نیازهای اساسی محصلان مبتنی باشد و به خود شکوفایی منتهی گردد. مسلو به بالندگی افراد و رساندن آنان به تعالی روحی فکر می کرد و فلسفه تربیتی اش متاثر از عمل گرایی و وجودگرایی بود.

این که حاکمان و مسئولان ممالک و دست اندکاران امور تربیت هرگز نبایستی انسان و انسانیت، آزادی فکر، اراده، استقلال نظر و انتخاب را فراموش نمایند از شاخصه ها و ممیزه های مکتب فکری- اخلاقی و روان شناختی و تربیتی مسلو و همکاران و همفکرانش را رقم می زند.

به تعبیر نویسنده کتاب "فلسفه جدید تربیت" در این که مکتب انسان گرایی و آراء و نظرات مسلو "به گردانندگان معاصر جهان هشدار می دهد.... در هر گونه تصمیم گیری در اداره و سیاست جهان حتی در تحقیقات علمی، صلاح و رفاه همگان را مورد توجه قرار می دهند، انسان را بیش از این از خویشتن بیگانه نکنند و آموزش و پرورش را سالم و همگانی گردانند و در جهان امروز، هیچ کس به هیچ عنوان و در هیچ جای جهان نباید از نعمت تحصیل تا آن جا که می تواند و می خواهد محروم شود" ؛ حائز اهمیت و در خور تحسین است.

آزادی و برابری مشروع و سازنده حقی است طبیعی انسان، هیچ قدرت مندی آنها را به او اعطا نکرده است تا مجاز باشد هر وقت خواست از او بگیرد.

خدایش از او مسئولیت می خواهد بنابراین توانایی هرگونه شدن را به او بخشیده است.

آموزش- پرورش وظیفه یا نقشی جز این ندارد که زمینه یا امکانات لازم و مساعد را برای همه افراد بشر آماده گرداند تا ایشان بتوانند به تحقق ذات یا خود شکوفایی مطلوب برسند. پس ، تاسیس مدارس رنگارنگ به هر نام و به هر شکل که فرصت بهره مندی از آموزش- پرورش را برای برخی دشوار و حتی غیر ممکن می سازد، خلاف سیستم تربیتی انسان گرایی است.

از نقطه نظر مسلو، مسئولان امر علاوه بر تامین نیازهای اساسی و اولیه می بایستی در جهت تامین و بسط و گسترش نیازهای برتر "فرانیازها" هم بکوشند.

فرانیازها را مسائلی چون عزت نفس، زیبا شناختی، تعلق خاطر و .... رقم می زنند. در این صورت خودشکوفایی و واقع گرایی و واقع بینی و استقلال فکر و عمل و خلاقیت پدید می آیند. این فاکتورها به ویژه در این عصر که زندگی پرآشوب و اضطراب انگیز بر افراد غلبه کرده، ضروری می باشد.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

جمعه, 08 مرداد 1395 11:02 خوانده شده: 927 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1395/05/10 - 09:37
جناب اقای افراسیابی در نیازها در جا زده ایم مزلو هم به همین اشاره دارا د ابتدا باید نیازهای فیز یولوزی برطرف ذشود وسپس نیازهای آزادی واستقلال و------- که در راس هرم هستند

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور