صدای معلم

محمدرضا حیدری/ آموزگار - قم

توصیه هایی برای " نو معلم ها " و آموزگارانی که از امسال به خانواده بزرگ آموزش و پرورش می پیوندند

پایانِ سالِ تحصیلی آغاز سوء‌تفاهم‌هاست/ پای درد‌ودل معلّم‌ها اگر بنشینی، از بی‌توجّهی خانواده‌ها نسبت به وضعیت درسی و انضباطی فرزندشان، انتظارات بالای آن‌ها از معلّمان و ناسپاسی آن‌ها می‌گویند و با حسرت از منزلت مدرسه و معلّم در گذشته‌ها یاد می‌کنند. در مقابل خانواده‌ها نیز روش‌های تدریس معلّمان را زیر سوال می‌برند و آموزه‌های مدرسه را بی‌ثمر می‌دانند/ وضعیت موجود حاصل نوعی کج‌فهمی است/ تعامل موثر و گفت‌‌و‌گوی دوجانبه‌ی معلّم - خانواده می‌تواند از بروز چنین کج‌فهمی‌هایی پیشگیری کند. معلّم‌ها و خانواده‌ها باید از انتظارات و اهداف یکدیگر آگاه باشند/ برگزاری مستمر جلسات آموزشی و پرورشی ضریب هم‌گرایی میان خانه و مدرسه را افزایش می‌دهد/ هر آنچه را که فکر می‌کنید تصویری مثبت و معتمد از شما در ذهن مخاطبان‌تان می‌سازد، بیان کنید/ درباره‌ی اهداف و برنامه‌ها‌ی‌تان در طول سال تحصیلی سخن بگویید/ در اوّلین جلسه از هر گونه ارزیابی شتاب‌زده درباره‌ی عملکرد معلّم سال گذشته‌ی دانش آموزان‌تان آن هم بر اساس گفته‌های خانواده‌ها خودداری کنید و در طول سال تحصیلی تنها کاری را انجام دهید که فکر می‌دهید درست و علمی است

 توصیه هایی برای نو معلم ها و تازه آموزگاران و فارغ التحصیلان دانشگاه فرهنگیان  پایانِ سالِ تحصیلی آغاز سوء‌تفاهم‌هاست. پای درد‌ودل معلّم‌ها اگر بنشینی، از بی‌توجّهی خانواده‌ها نسبت به وضعیت درسی و انضباطی فرزندشان، انتظارات بالای آن‌ها از معلّمان و ناسپاسی آن‌ها می‌گویند و با حسرت از منزلت مدرسه و معلّم در گذشته‌ها یاد می‌کنند. در مقابل خانواده‌ها نیز روش‌های تدریس معلّمان را زیر سوال می‌برند و آموزه‌های مدرسه را بی‌ثمر می‌دانند.
من فکر می‌کنم وضعیت موجود حاصل نوعی کج‌فهمی است. تعامل موثر و گفت‌‌و‌گوی دوجانبه‌ی معلّم - خانواده می‌تواند از بروز چنین کج‌فهمی‌هایی پیشگیری کند. معلّم‌ها و خانواده‌ها باید از انتظارات و اهداف یکدیگر آگاه باشند.

در همین راستا در سال 1326 خورشیدی انجمن اولیا و مربیان با هدف مشارکت خانواده‌های دانش آموزان برای تقویت کیفیت فعّالیت‌های آموزش و پرورش و گسترش ارتباط خانه و مدرسه شکل گرفت. با وجود این اکنون جلسات انجمن اولیا و مربیان تنها حول محور تأمین مخارج مالی مدارس برگزار می‌گردد و خانواده‌ها در تنظیم برنامه‌های سالانه‌ی مدارس و آنچه در مدارس دولتی می‌گذرد نقشی ندارند.
برگزاری مستمر جلسات آموزشی و پرورشی ضریب هم‌گرایی میان خانه و مدرسه را افزایش می‌دهد.
من پیشنهاد می‌دهم اوّلین جلسه را تا پیش از پایان هفته‌ی اوّل مهر‌ماه برگزار کنید. در نخسیتن جلسه خودتان را معرّفی کنید. مدرک تحصیلی، دانشگاه محلّ تحصیل ، سوابق کاری‌تان و هر آنچه را که فکر می‌کنید تصویری مثبت و معتمد از شما در ذهن مخاطبان‌تان می‌سازد، بیان کنید.
انتظارات خود از دانش‌آموز و خانواده‌اش را بگویید.
من از هر دانش‌آموز انتظار دارم تا سرحدّ توانایی‌هایش تلاش کند، به قوانین کلاس و مدرسه احترام بگذارد، تکالیفش را در موعد مقرّر انجام دهد، از غیبت و تأخیر‌های غیر موجّه بپرهیزد، به همکلاسی ها و مربیان مدرسه احترام بگذارد و پاکیزگی را رعایت کند.
درباره‌ی اهداف و برنامه‌ها‌ی‌تان در طول سال تحصیلی سخن بگویید.
اطّلاعات لازم پیرامون شیوه‌ی تدریس، ارزشیابی، آزمون‌ها، پیک‌های آدینه، پوشه‌ی کار، کتاب‌های کار، محرومیت‌ها و جریمه‌های احتمالی را با خانواده‌ها در میان بگذارید. در خصوص ارزشیابی توصیفی و مزایای آن صحبت کنید. به خانواده‌ها بگویید که تقویت مهارت‌هایی چون تجزیه و تحلیل، خلّاقیت، تصمیم‌گیری و ... را به آموزش حافظه‌محور ترجیح می‌دهید.
ضمن معرّفی اجمالی کتب درسی، گزیده‌ای از اهداف هر عنوان درسی را بیان کنید. از خانواده‌ها بخواهید پیش گفتارهای هر کتاب درسی را به دقّت بخوانند.
به خانواده‌ها فرصت بدهید انتظارات‌شان از معلّم و مدرسه را بیان کنند. انتظارات آن‌ها از شما و محلّ کارتان بسته به شرایط فرهنگی و اجتماعی آن‌ها متفاوت است. خواسته‌های آنان در بسیاری از موارد با اهداف برنامه‌ی درسی هم‌پوشانی دارد. بهتر است در این باره با آن‌ها صحبت کنید. در اوّلین جلسه نظرات آنان را بشنوید. این به معنای تن دادن به خواسته‌های بعضاَ غیرعلمی و غیرمنصفانه‌ی آنها نیست.

اگر پدر دانش‌آموزم از من بخواهد وضعیت فرزندش در درس ریاضی را با یک عدد مشخّص کنم، هرگز درستیِ ارزشیابی خودم را زیر سوال نخواهم برد و سعی می‌کنم ضمن تشریح کیفی وضعیت تحصیلی دانش‌آموزم، راهکاری برای تقویت وضعیت او در این درس ارائه دهم. من برای این کار تحصیل کرده‌ام، دوره دیده‌ام و چند سال تجربه‌ی آموزشی دارم. گوش سپردن به نظرات اولیا هم گرایی میان خانه و مدرسه را تقویت می‌کند و تصویری مثبت و مورد اعتماد از شما در ذهن مخاطبان شکل می‌دهد.
در پایان از خانواده‌ها بخواهید اطّلاعاتی چون سابقه‌ی بیماری‌های خاص و یا هر آنچه را که لازم است هر معلّم از آن آگاه باشد، در اختیار شما بگذارند.
راستی در اوّلین جلسه از هر گونه ارزیابی شتاب‌زده درباره‌ی عملکرد معلّم سال گذشته‌ی دانش آموزان‌تان آن هم بر اساس گفته‌های خانواده‌ها خودداری کنید و در طول سال تحصیلی تنها کاری را انجام دهید که فکر می‌دهید درست و علمی است.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

جمعه, 05 شهریور 1395 12:07 خوانده شده: 3463 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +15 -1 --
فرهنگی 1395/06/05 - 13:23
توصیه من به نو معلمان این است که معلمی در ایران یک سراب است.
اینده خود را خراب نکرده و دنبال یک شغل بهتر و نون و آبدارتر بروید.
ازمن گفتن بود.خواهید دید.!!
پاسخ + 0 0 --
محسن 1395/06/05 - 17:41
نه .. در کنار شغل معلمی حرفه ای دیگر هم یاد بگیرید .. یا با چند همکار با راه اندازی شغل هایی مانند : تهیه غذا ، لوازم الکترونیکی و ... مشغول شوید . نیاز نیست حرفه و مهارت خاصی بدانید فقط مدیریت کنید .
پاسخ + 0 0 --
محمّدرضا حیدری 1395/06/05 - 20:56
از جمله توصیه‌هایم به معلّمان جوان‌تر این است که از گفت‌وگوهای یاس‌آور رنگ‌های تفریح دوری کنند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1395/06/07 - 23:49
محسن جان فکر کنم بابات یک مغازه کامل در اختیارت گذاشته و تو هم خوب مدیریت می کنی ولی نگفتی من چیکار کنم با یک بابای کارگر بدبخت
پاسخ + +12 0 --
حسین 1395/06/05 - 19:08
توصیه به نواموزگاران

خود را غلام حلقه به گوش مدیر مدرسه نکنید

در برابر زورگویی های مدیران مدارس ایستادگی کنید

که100درصد کار مدیران نابودی انگیزه و توانایی های شغلی معلمان است
پاسخ + +1 -2 --
علی 1395/06/05 - 21:33
فرق بین معلمان تازه وارد وحرفه ای#
تازه وارد افراط و... داره اما حرفه ای تعادل
#........تعامل با محیط نداره اما........
#.......درجو دانش اموزان قرار می گیرد اما....
#.......به هر موضوعی عکس العمل نشان می دهند اما....
#......اول سال محکم کاری نمی کننداما....
#....رقیب های خود را خوب شناسایی نمی کنند اما.....
#......صحبتهایی می کنند که دانش اموزان تحریک .اما....
#.....ماه اول کلاس را شناسایی نمی کننداما......
#.....با اعتماد به نفس وارد کلاس نمی شوند اما....
#......فاصله ها را نگه نمی دارند اما.....
#....نه خود را کنترل می کنند ونه محیط را اما......
#
با عرض پوزش از معلمان تازه وارد این را گفتم که که راه ما را نروید وسریعتر.....
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1395/06/06 - 13:21
حیف از عمر و جوانی که در این بیغوله سر کردم ، نو معلمان از الان به فکر کسب و کار دیگری باشند از این اجاق آبی گرم نمی شود.
پاسخ + +6 0 --
نازنين 1395/06/06 - 15:14
اگه منظورتان از معلمان تازه وارد خق التدريسيهاي جديدي هست كه متاسفانه اين دولت هم اشتباه دولت قبل را انجام داد حتي بدتر از اون چون تو هر استاني طبق سليقه ونظر مديركل صورت گرفت وبخشنامه فقط كاغذ پاره بود والانم نمايندگان دوباره عزمشان را جذب كرده اند بقيه ي اين افراد امضا بدست را جذب كنند بدون هيچ تدبيري در دولت تدبير واميد (كه هيچ وقت فكر نمي كرديم اينگونه باب ورود ا پ باز شود)اين توضيحات شما براي بعضي ازاين افراد كه يك ماه هم سابقه كلاس داري ندارند حكم اب در هاون كوبيدنه
ونابود شدن نسلي ديگر
كاش توقع حقوق ومزاياي كشورهايي جون ژاپن وجين را نداشتن
پاسخ + +1 -1 --
گودرزی 1395/06/08 - 11:11
فقط به مدیران مدارس رو ندید که مشکل اصلی در مدارس نه والدین و دانش اموزان بلکه فقط مدیران هستند

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

" کیفیت آموزش " را در شبکه شاد و برنامه های تلویزیون چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور