صدای معلم

مهدی خلیلی/ سردبیر صدای معلم

زندگی بدون صدا و آموزش بدون نوا !

موسیقی روح انسان را مناسب و هماهنگ می کند و استعداد پذیرش عدالت را در وی بر می انگیزد/ آنجا که سخن از گفتن باز می‌ماند موسیقی آغاز می شود/ موسیقی عالی‌ترین هنرهاست. موسیقی متعلق به دل است و جایی که دل نیست موسیقی هم وجود ندارد. زندگی بدون موسیقی اشتباهی بزرگ بوده است/ امروز در همه کشورهای صاحب آموزش و پرورش مدرن به عنوان یکی از دروس اصلی و پایه به شمار می رود و کودکان و نوجوانان موظفند آموزش موسیقی را فرا بگیرند/ دولت تدبیر و امید  ضرورت تغییرات و اصلاحات در ساختارها و کارکردهای تعلیم و تربیت را جدی بگیرد/ جامعه علمی و هنری و فرهنگی از مطالبات خود دست بر نمی دارد/ آیا دولت تدبیر و امید به صدا و آوا و  نوای موسیقی و تربیت و آموزش برای این هنر و آموزش برای گوش کردن به این صدا وآوا طرح و برنامه ای داشته یا دارند یا بایستی منتظر بمانیم که آرام آرام همین حیات نیم بند موسیقی تهدید و تحدید شود

 ضرورت آموزش موسیقی در آموزش و پرورش و تعلیم و تربیت  موسیقی حکمتی است که نفوس بشر از اظهار آن در قالب الفاظ عاجز است ، بنابراین آن را در قالب اصوات ظاهر می سازد.
موسیقی روح انسان را مناسب و هماهنگ می کند و استعداد پذیرش عدالت را در وی بر می انگیزد و موسیقی یک ناموس اخلاقی است که روح به جهانیان، و بال به تفکر و جهش به تصور، و ربایش به غم و شادی و حیات به همه چیز می‌بخشد. آنجا که سخن از گفتن باز می‌ماند موسیقی آغاز می شود.
 درواقع همان روزی که انسان توانست برای نخستین بار خوشی‌ها ورنج‌های خود را با صدا نمایش دهد، مبدا موسیقی به شمار می‌آید!
موسیقی صنعت ترکیب اصوات است به طوری که برای انسان خوشایند باشد!
موسیقی آن است که تو را شاد کند و برقصاند و بگریاند و اندوهگین کند و جز آن هر چه باشد رنج و بلاست!

موسیقی ذهن را لطیف و خوی را ملایم و جان را شاد و قلب را دلیر و بخیل را بخشنده می‌کند، آفرین بر خردمندی که موسیقی را پدید آورد!

من موسیقی را تنها وسیله لذت گوش به شمار نمی‌آورم بلکه آن را محرک قلب و مهیج احساسات می‌دانم.

موسیقی عالی‌ترین هنرهاست. موسیقی متعلق به دل است و جایی که دل نیست موسیقی هم وجود ندارد. زندگی بدون موسیقی اشتباهی بزرگ بوده است.
جملات فوق توسط ارسطو ،افلاطون ابن خردادبه و نیچه درباره اهمیت موسیقی بیان شده است و امروز در همه کشورهای صاحب آموزش و پرورش مدرن به عنوان یکی از دروس اصلی و پایه به شمار می رود و کودکان و نوجوانان موظفند آموزش موسیقی را فرا بگیرند. کارشناسان تعلیم و تربیت و هنرمندان و اهالی موسیقی  و مردمی که به دولت تدبیر و امید رای داده  بوند، امیدشان به این بود و است که دولت تدبیر و امید  ضرورت تغییرات و اصلاحات در ساختارها و کارکردهای تعلیم و تربیت را جدی بگیرد ! نه اینکه با یک تشر وزیر ارشاد از مطالبات مردمی عقب نشینی کرده و بگوید: به احترام آیت الله علاقه ای ندارم وارد این مقوله شوم و در این باره صحبت نمی کنم. 

گرچه عقب نشینی علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد انتقاد علی مطهری و دکتر روحانی  قرار گرفت،اما جامعه علمی و هنری و فرهنگی از مطالبات خود دست بر نمی دارد!

مطالبات مردم و جامعه هنری از دولت تدبیر و امید این است که موسیقی نه تنها در حیات اجتماعی مورد توجه قرار گیرد ،بلکه باتوجه به وضعیت بد و الگوهای نادرست شنیداری موسیقی در کشور و هجوم موسیقی غلط و نادرست، نیاز به ایجاد فضای آموزشی از سوی وزارت آموزش و پرورش با ارائه طرح درس «شناخت ابتدایی موسیقی» بیشتر از هر زمان دیگری احساس  شده و دانش آموزان باید با مفاهیم ابتدایی موسیقی و انواع خوب و بد آن آشنا شوند.
این یک واقعیت است که موسیقی خواسته و ناخواسته به گوش مردم می‌رسد، اما نکته حائز اهمیت این است که آموزش و دادن آگاهی به دانش آموزان، آنها را نسبت به آسیب و اختلال های ناشی از شنیدن موسیقی بد بیمه کرده و موسیقی درست و هدف مند را به آنها می‌شناساند.

همین موضوع به خودی خود باعث ایجاد جامعه پویا و آرام برای رشد و تعالی خواهد بود.

آیا دولت تدبیر و امید به صدا و آوا و  نوای موسیقی و تربیت و آموزش برای این هنر و آموزش برای گوش کردن به این صدا وآوا طرح و برنامه ای داشته یا دارند یا بایستی منتظر بمانیم که آرام آرام همین حیات نیم بند موسیقی تهدید و تحدید شود؟

یکشنبه, 07 شهریور 1395 19:31 خوانده شده: 904 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1395/06/07 - 19:51
اتفاقا حاج آقا علم الهدی خیلی تاکید دارند که جوانان این مرز وبوم موسیقی فراموش نکنند.!!
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1395/06/08 - 05:10
مشکل اینجاست که هر کسی از نظر خودش یه نوع موسیقی رو خوب ومفید و مفرح میدونه یکی سنتی یکی پاپ یکی راک یکی رپ یکی هم میگه دوس دارم متال گوش کنم بلبشویی عجیب در مورد حلال وحرام بودنش نیز در کشور ما برقرار است یکی از ترس متهم شدن به تحجر وعقب ماندگی از کنار احادیث صحیح در مورد موسقی رقص اور می گذرد یکی هم می گوید موسیقی که انسان را به حرکت در نیا ورد موسیقی نیست کلا بیخیال موسیقی بشیم بهتره

رسول خدا – صلی الله علیه و آله – فرمود:

خداوند مرا مبعوث کرد تا رحمتی برای جهانیان باشم و ساز و نی ها و امور جاهلیت را نابود سازم.

«بحار الانوار، ج ۷۹، ص ۲۵۰»
قال الامام الصّادق – علیه السّلام – :

امام صادق – علیه السّلام – فرمود:

خانه ای که در آن غناء و ساز و آواز نواخته شود، از مصیبت ها و بلاهای دردناک در امان نیست و دعا در آن خانه مستجاب نمی گردد و فرشتگان به آن خانه وارد نمی شوند.

«دعائم الاسلام، ج ۲، ص ۲۸۰»

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما درباره حذف زبان انگلیسی از برنامه درسی مدارس و تفویض آن به موسسات خصوصی با مسئولیت خود والدین چیست ؟

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور