صدای معلم

سید رازی طبیب/ عضو شورای نویسندگان صدای معلم

اخلاق معلمی : جایگاه رفیع معلمی و ویژگی های آن ؛ اخلاق کریمانه

معلمی ، معلمی می طلبد،گذشت، فداکاری و مسئولیت پذیری می خواهد . معلمی صبر و تحمل لازم دارد. ذات نایافته از هستی بخش ، کی تواند که شود هستی بخش/ معلم صاحب خِرَد و اندیشه است و اندیشیدن در توان هر کس نیست/ به دوستان عزیز عرض می کنم: دوستان ، صبر و تحمل هم راهی است ! حوصله پیشه کنید/ برخی تصور می کنند اگر حقوق ها ده برابر می شد، شخصیت ها نیز تغییر می یافت و نگاه جامعه نیز نسبت به افراد عوض می شد ؛ در حالی که شخصیت هَر کَس، وابسته به رفتار اوست نه محتوای جیب و موجودی حساب های بانکی او/ متاسفانه جوامع در شرایطی قرار گرفته اند که غالبا در آنها ، نگاه منفی غلبه یافته و بر این اساس نا به سامانی هایِ عدیده نیز دور و بر ما را گرفته و مجال هیچ تدبیر و عقلانیتی داده نمی شود/ فراموش نکنیم این جامعه متعلق به همه است اگر نتوانیم تعادل آن را حفظ کنیم ، شرایط دیگری فرصت بروز خواهد یافت . با خشونت و عصبیت ، کاری درست نمی شود ....

اخلاق و لوازم حرفه معلمی

( با تعزیت و تسلیت فرا رسیدن ایام عزاداری حضرت سید الشهدا (ع) و لعنت بر یزیدیان ملعون. )

اخلاق معلمی: گفتار چهارم، جایگاه رفیع معلمی و ویژگی های آن ، اخلاق کریمانه

با نگاهی به حاشیه هایی که بر قلم زنی های اخیرم مشاهده نمودم ، با خود فکر کردم: من که قصد بی حرمتی و آزار و اذیت کسی را ندارم و راضی به رنجش اَحدی، به ویژه همکاران بزرگوارم نیستم، آنانی که به زحمت لقمه نانی را سرˏ سفره خانواده می برند، آن را در کامشان نا خواسته تلخ نکنم و آخرت خود را دچار عذاب ننمایم، با این نگاه، قصد کردم قلم زنی را زمین گذارده و تجربیات عمرم را با خود به ... ببرم . ولی با لختی تامل، دریغم آمد و به نظرم رسید تا آخرین لحظه عمر، رسالت و نقش سازندگی و آفریدگاری ِ معلمی را نادیده نگرفته و علی رغم نگاه اولم در باره مقام و جایگاه معلمی با توسل به آیات شریفه قران کریم: رُبِ اشرح لی صُدری و یَسرلی امری ، واحلُل عُقدتاٌ مِن لِسانی ،یَفقِهو قُولی (جزء شانزدهم ، سوره طه ، آیات28،29و30). درباره مقام و جایگاه معلمی ، نکاتی را بنویسم ، تا چه قبول افتد و چه در نظر آید؟

ابتدا باید گفت : معلمی با هیچ حرفه و پیشه دیگری قابل قیاس نیست . معلمی تنها دانشِ تدریس یکی از مقولات نیست، دانستن شیوه های تعلیم و تربیت است، معلمی به نوعی آفریدگاری است، معلمی القاء توانمندی های زندگی است،  معلم از یک کودک نوباوه، یک پرفسور و جراح ممتاز و کم نظیر و قدرتمند می سازد. تمام علوم و فنون ِمطرحِ جهانِ هستی ، حاصل ِ تلاش جامعه معلمی ( اعم از سطح کودکستان تا آخرین مرحله دانشگاه ) است.

معلمی ، معلمی می طلبد،گذشت، فداکاری و مسئولیت پذیری می خواهد . معلمی صبر و تحمل لازم دارد. ذات نایافته از هستی بخش ، کی تواند که شود هستی بخش؟

در اين نوبت نظر دارم  :

گوشه هایی از مقام و جایگاه معلمین را رقم بزنم تا معلمینی که با اولیا و انبیا مقایسه شده اند، بیشتر خود را بشناسند، معلمی به راستی سیره اولیا و انبیا است و این جایگاه را نباید نادیده گرفت.

از آنجا که معلم صاحب خِرَد و اندیشه است و اندیشیدن در توان هر کس نیست ، معلم مورد ستمˏ دو چندان واقع شده، و این پندار نادرست، در بیشتر جوامع دیده می شود و معلمین به این گناه دچار محدودیت های بسیار گردیده اند ! چرا که توانمندی او ، سبب نگرانی کسانی که فاقد این موهبت هستند و برای آنان آزار دهنده است گردیده . قلم در پنجه چون مرغی گرفتار ،به شوق دانه منقارش سراسر اشتها گشته است.

چه بنویسم ؟ که اگر توانمندهای معلمین را بنویسم ، برایشان اسباب دردسر می شود! و زور مندان را نگران تر می سازد. بنابراین بهتر آن دیدم ، سکوت را پیشه کنم و همکاران را نیز به سکوت و تحمل ، دعوت نمایم . این است حاصلِ این گناه ˏ برگزیدگی!

با پوزش از همکاران عزیزی که تحت تاثیر فشارهای تحمیلی ، کاسه صبرشان لبریز شده و نا خدآگاه ، دست کسانی که با حسن نیت در صددند بر اعتدال خود و دیگر ˏ افراد جامعه ، بیفزایند ، را گاز می گیرند تا هیچ نوع تدبیری نتواند به منصهˏ ظهور برسد! جایگاه رفیع اولیا و انبیا یافتن  هزاران نوع مرارت می طلبد ، گاهی برخی فکر می کنند مسئولیت پذیری و منصب پذیری ، راحتی هم متناسب با بزرگی منصب با خود دارد، به مصداق هر که بامش بیش ، برفش بیشتر ، نکند منتقدین فکر می کنند : خوش به حال ریس آموزشگاه یا ریس اداره و...... در حالی که روسا هم در مورد معلمین، چنین تصور می کنند و می گویند : خوش به حال معلمین! اگر با روسا بنشینید ، ملاحظه خواهید کرد که حضرات چه دل پر خونی دارند!

مقام معلمی هم که با اولیا و انبیا مقایسه شده همین مصادیق را دارد. مگر غیر از این است که پیامبرˏ رحمت نیز ، یک دم آسایش نداشت و مدام در جنگ با مدعیان بود ؟ کدام یک از ائمه اطهار با مرگ ˏ طبیعی ارتحال فرمودند ؟ اینها همه ی مسائل را بازگو نمی کند؟ 

به دوستان عزیز عرض می کنم: دوستان ، صبر و تحمل هم راهی است ! حوصله پیشه کنید .

برخی تصور می کنند اگر حقوق ها ده برابر می شد، شخصیت ها نیز تغییر می یافت و نگاه جامعه نیز نسبت به افراد عوض می شد ؛ در حالی که شخصیت هَر کَس، وابسته به رفتار اوست نه محتوای جیب و موجودی حساب های بانکی او !

متاسفانه جوامع در شرایطی قرار گرفته اند که غالبا در آنها ، نگاه منفی غلبه یافته و بر این اساس نا به سامانی هایِ عدیده نیز دور و بر ما را گرفته و مجال هیچ تدبیر و عقلانیتی داده نمی شود!

زمانی جنگِ تحمیلی ، بعد از آن فرصت سوزی ها ، تا کسی نتواند مدیریتی درست را اعمال کند و سر انجام شرایط دلواپسی های روز ،که همگان شاهد آنند و دودِ غلیظِ آن توی چشم همه! تا جایی که نخبگانی که وارد دانشگاه ها شده و سال هایی از عمر و جوانیشان در آن راه می گذراند ، پس از پایان تحصیلات، کاری نمی یابند و بایستی انگ ِ بیکاری را تحمل کنند و مدیریت جامعه نیز نمی تواند به علت نابه سامانی های مورد اشاره ، آنها رابه کار گیرد! و در نتیجه ، نارضاییِ عمومی در سطح کل جامعه پدید می آید، این شرایط خاص اجازه نمی دهند اندیشه ای توام با عقلانیت،  اعمال گردد و نارضایی در همه ابعاد بروز کند .

فراموش نکنیم این جامعه متعلق به همه است اگر نتوانیم تعادل آن را حفظ کنیم ، شرایط دیگری فرصت بروز خواهد یافت . با خشونت و عصبیت ، کاری درست نمی شود . صبر و حوصله و تدبیر باید فرصت یابند  تا جامعه، سامان یابد . تا عقلانیت بتواند سامان بخشی نماید .

انشاءالله. حالا بیایند افراد را به هزاران گناه ناکرده متهم یا محکوم نمایند! "زبان بریده به کنجی نشسته صُم وبُکم ، به از کسی که نباشد زبانش اندر حکم ".

والسلام .

پنج شنبه, 15 مهر 1395 15:37 خوانده شده: 1668 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +10 -1 --
بهلول 1395/07/15 - 16:15
" فرموديد : صبر و حوصله و تدبیر باید فرصت یابند تا جامعه، سامان یابد / معلمی صبر و تحمل لازم دارد. "

38 سال از انقلاب گذشت . تا كي صبر و حوصله كنيم و نگاهمان را از اختلاس ها ، بي عدالتي ها ، كج سليقگي ها و ظلم بر معلمان ، بپوشانيم تا "تدبير " فرصت سامان جامعه يابد ؟
چند سال ديگر صبر كنيم ؟
لطفا واضح بگوييد جامعه معلمين ايران چند سال ديگر بايد صبر كنند تا اوضاع مناسب شود ؟ 50 سال بس است ؟ 100 سال چطور ؟
اصلا چرا اين صبر فقط قسمت و روزي معلمان شده است ؟ مگر معلمان به تنهايي سنگ زيرين مشكلات كشور بايد باشند ؟
چرا قسمتي از اين صبر را نمي برند در وزارت نفت ؟ در وزارت دارايي ؟ در بانك ها ؟ در بيمه ها ؟
چرا ؟
چرا ؟
چرا ؟

مسئولين بايد بدانند امروز ، روزگار تقسيم صبر و مشكلات و رفاهيات بين همه است نه روزگار تحميل صبر و مصائب به فرهنگيان و بازنشستگان و تصاحب رفاهيات به نفع خودشان
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1395/07/16 - 12:56
به نام دوست
استاد گرانقدر جناب بهلول بنظر مي رسد مطالب استاد طبيب که بحث اخلاق معلمي است را با بحث هاي اقتصاد معلمي يا وجود نابساماني هاي اجتماعي اشتباه گرفته ايد .

معلم در طول تمام اعصار و تمام عرض ها بايد صبر را پيشه کند.
اين بحث اخلاق معلمي ربطي به 38 سال انقلاب ندارد. 50 سال و 100 سال ندارد !
متأسفانه برخي از اساتيد فرهيخته جامعه ي معلمي همانطور که استاد طبيب مي فرمايند :

" کاسه صبرشان لبریز شده... "

شوربختانه برخي از معلمان ، هيچ بحثي بجزء مطالبات اقتصادي را برنمي تابند!

شوربختانه تر آنکه برخي از معلمان هر بحث اجتماعي ، ادبي ، هنري ، اخلاقي و...را در چهارچوب مطالبات اقتصادي نگاه مي کنند و به غلط قضاوت مي کنند!

از شما استاد گرانقدر تقاضاي عاجزانه دارم يکبار ديگر ، ياد داشت اخلاق معلمي ، استاد گرانقدر جناب آقاي طبيب را که پر محتوي مي باشد را بعنوان اخلاق معلمي ( نه مطالبات اقتصادي معلمان ) با دقت مطالعه فرماييد !

با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + +3 -1 --
معلم ناجی ملت 1395/07/15 - 16:46
جناب طبیب لفظ گازگرفتن دست کسی که دست دراز کرده برای معلمین که شما می ستایید لفظ درستی نیست چرا که گاز گرفتن را به انسان نسبت نمی دهند چه رسد به معلم دوم اینکه ظاهرا شما در ایران نیستی اگه باشی خود شما به جرات میگویم اگر درجمعی باشین وشخصی با ماشین خارجی چند میلیاردی ولباس شیک پیاده ووارد جمع شود تمام جمع ازجمله خودشما طرزبرخوردتان و احترام گذاشتنتان با فردی که با لباس ساده ومثلا موتورسیکلت آمده وواردجمع میشود فرق دارد حال شاید فرداول پنج کلاس سواد داشته ودومی لیسانسه یابالاترباشد لطفا نگویید چنین نیستید که باور نمی کنم پس در ایران ما هرکه جیب وحسابش پرتر باشد در جامعه و ادارات ازاحترام بیشتری برخوردار است واین مسله هم با مقاله ونظربنده عوض نمی شود بله واقعیت های جامعه وهمکارانراببینید وقلم بزنید
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1395/07/16 - 13:28
به نام دوست
استاد گرانقدر جناب آقاي معلم ناجي ملت ، همکار گرامي و عزيز


وقتي مطالب گفتار چهارم استاد طبيب را مطالعه مي کردم . خود بخود به ياد بي مهري هاي برخي خوانندگان در گفتار سوم ايشان افتادم . بي اختيار به ياد جد بزرگوار وي افتادم که به عيادت پير زن يهودي بيماري رفت که هر روز بر سر وي خاک وخاشاک مي ريخت ! حقآ که اين استاد بزرگوار درس آموز واقعي مکتب غني آن حضرت مي باشيد .

ناخود آگاه دست خود را گاز گرفتم .

گاهي انسان نا خود آگاه دست خودش را هم گاز مي گيرد !

در ادبيات ما حيواني که گاز مي گيرد به وفا داري معرفي مي شود !پاسخ ادامه دارد.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1395/07/16 - 13:29
ادامه پاسخ :


در مورد الباقي مطالب شما تصور مي کنم بيان حضرتعالي با نگارش استاد طبيب مطابقت دارد آنجا که ايشان مي فرمايند :

" به دوستان عزیز عرض می کنم: دوستان ، صبر و تحمل هم راهی است ! حوصله پیشه کنید . "

" برخی تصور می کنند اگر حقوق ها ده برابر می شد، شخصیت ها نیز تغییر می یافت و نگاه جامعه نیز نسبت به افراد عوض می شد ؛ در حالی که شخصیت هَر کَس، وابسته به رفتار اوست نه محتوای جیب و موجودی حساب های بانکی او ! "

لطفأ با دقت بيشتر مطلب را مطالعه فرماييد .


با تقديم شايسته ترين احترامات اردتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + 0 0 --
معلم ناجی ملت 1395/07/17 - 18:56
جناب شهسوار زاده لطفا جمله آقای طبیب را تفسیربه رای نکنید وقتی کسی دست خودش را برای تعجب یا ...گاز بگیرد فرق دارد بااینکه دستدیگری را گاز بگیرد منظور اآقای طبیب ازاین جمله جواب دادن به همان به قول شما بی مهری های خوانندگان گفتا سوم بوده که با آن جمله توصیف کرده اند وشما هم وکیل ایشان شده اید کاش ایشان به خوانندگان مطالبشان ارزش می دادند وخود پاسخ گوی انتقادات میشدند تا صبروتحمل راعملا آموزش دهند این سکوت یا از غرور میتواند باشد یا نادیده گرفتن خواننده
پاسخ + 0 0 --
معلم ناجی ملت 1395/07/17 - 19:01
وودرموردشخصیت بله شخصیت هرفرددروجوداونهفته البته نزد افراد آشنا ولی اکثریت جامعه وحتی ادارات وووووبه افراد پردرآمد احترام بیشتری میگذارند پس در ایران درآمد بیشتر مساوی احترام بیشتر
پاسخ + +6 -3 --
معلم 1395/07/15 - 17:08
ما جیب پر پول نمی خواهیم


نظام هماهنگ

نظام هماهنگ

روحانی و فانی خدانگهدار
پاسخ + +6 -1 --
محمد باقر 1395/07/15 - 18:41
ای اقا صبرو تحمل اندازه دارد وقتی 25 سال با مدرک ارشد صبرکنیم و به کلاس درس برویم و هر چه از تربیت ببافیم دیگران با سوءاستفاده از اخلاق معلمی ما ،همه ء رشته ها را پنبه کنند انوقت است که صبر معنی ندارد. گاهی باید برافروخت و جلو بی انصافیها را گرفت.گاهی باید در جلو اقدامات مدیرانی که اصل پرورش و تربیت را در مدارس زیر سوال می برند ایستادو دراین میان گاهی دانش اموز ابزاری برای فهماندن به انان میشود و طفلک صدمه ئ روحی هم میخورد.گاهی باید شدیدو گاهی باید نرم بود . . در برابر هر چیز و هر اقدامی نمی توان صبر کرد و گاهی صبر کردن مثل سم است. در تربیت باید اصلاح رفتار گاها توام با عمل باشد.نمی توان با سهل انگاری به نام صبر از درمان مسائل اساسی چشم پوشی کرد.و به قول شاعر تربیت:"چوب تر را چنان که خواهی پیچ/ نشود خشک جز به اتش راست.ارشد فلسفه ت ت
پاسخ + +4 -8 --
سلیمی 1395/07/15 - 18:54
بسیار زیبا بود. دست استاد را می بوسم.
پاسخ + +8 -1 --
بازنشسته فریب خورده 1395/07/15 - 18:56
با سلام،وقتی خوب فکرش را میکنیم میبینیم که ما معلمها دیگه اون افراد محترم و مثال زدنی دهه پنجاه نیستیم اون موقع معلم معتمد محله بود،جایگاه ما زمانی از دست رفت که به بقال سرکوچه بدهکار شدیم .جایگاه ما زمانی از دست رفت که مستاجر خانه های ارزان و درب و داغون شدیم ،جایگاه ما زمانی از دست رفت که مسافر کش شدیم،زمانی که سرویس مدرسه را قبول کردیم زمانی که ارزانترین لباس را پوشیدیم زمانی که شرکت تعاونی اداره برای سبد کالای بی کیفیت مارا تو صف طولانی قرار داد و در نهایت مرده شور اخر ما وزیری .... شد ،
پاسخ + +4 -1 --
عارف 1395/07/15 - 20:42
با سلام جناب طبیب اگر معلمان به فرمودهٔ شما نا خود آگاه دستانی که در صددند بر اعتدال خود و دیگر افراد جامعه بیفزایند گاز می گیرند (البته می توانستید جور دیگری بنویسید )متأسفانه بعضی ها آگاهانه دستان معلمان را نه تنها گاز می گیرند بلکه با رها بر زخم دستان او نمک می پاشند و بالاتر از آن روان و شعور معلم را هدف گرفته اند و با تکرار و تلقین مثلأ جا بیندازند که 2ضربدر 2می شود 6و اینکه درست است خیلیها از پست و شغل خود ناراضی است ولی رئیس اداره به راحتی می تواند برود کلاس و به قول شما خوش به حالش شود. جناب طبیب معمولأ هر انسانی بخصوص معلمان فرق بین همدلی و خیر خواهی را با منفعت طلبی وارضای نیازهای سادهٔ روانی را نه تنها می دانند بلکه انگار بوی آن را از لابلای کلمات و جملات استشمام می کنند.
پاسخ + +10 -1 --
احمد 1395/07/15 - 21:09
"برخی تصور می کنند اگر حقوق ها ده برابر می شد، شخصیت ها
نیز تغییر می یافت و نگاه جامعه نیز نسبت به افراد عوض می شد
؛ در حالی که شخصیت هَر کَس، وابسته به رفتار اوست نه محتوای
جیب و موجودی حساب های بانکی او !"
نه په! پول فقط برا مدیرای حقوق نجومی! و ذخیره نظام و دختر
وکیل مجلس خوبه و برا معلم جماعت عخه! عخی...!
پاسخ + +12 -1 --
محمود 1395/07/15 - 21:17
گاز گرفتن یعنی چی !!!! مرد حسابی عمری ازت گذشته چرا اینقدر خودشیفته ای ؟! کسی به تجربیات بی ارزش شما اهمیت نمیده ، زبانبریده به کنجی بنشینی به از آنکه بر زخم معلم نمک بپاشی ... وقتی میگویند دین و سیاست نباید یکی باشد بخاطر همینه که امثال شما....از عبارت ( معلمی شغل انبیاست ) سو استفاده نکنید تا بدین وسیله حقوق مادی معلمان را نادیده بگیرید . کار انبیا فقط تحمل مرارتها نبوده بلکه ایستادگی در مقابل ظلم و مرارتهای تحمیلی بوده...!!! ....
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1395/07/16 - 13:42
به نام دوست
استاد گرانقدر جناب آقاي محمود

يکي از چالش هاي کنوني جامعه ما آن است که


اولأ حرف يکديگر را درک نمي کنيم !


ثانيأ تجربيات با ارزش ديگران بي ارزش تلقي مي کنيم و به آن توجه نمي کنيم .

بحث جدايي يا عدم جدايي دين و سياست چه ربطي به اين نوشتار اخلاقي دارد؟

لطفأ گفتار سوم اين استاد گرانقدر و کامنت ها آن را بعلاوه اين گفتار پر محتوي با دقت مطالعه فرماييد و سپس قضاوت کنيد !

با تقديم شايسته ترين احترامات اردتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + +5 0 --
عارف 1395/07/15 - 22:39
آقای طبیب ما معصوم نیستیم ولی سعی می کنیم قداست جایگاه شغلی خود را که شما با انبیا مقایسه کردید تا حد توان حفظ کنیم ولی ساده لوح هم نیستیم که چشمان خود رابر این همه تبعیض و نا عدالتی که در حق معلمان می شود ببندیم. گسترش عدالت و رفع تبعیض نیز از آموزهای همهٔ پیا مبرانی است که شما هی گوش زد کردید و خیلی بهتر بود شما هم بر گسترش عدالت و توصیه بر راستگویی و پرهیز از دروغهای مکرر و توجه به عالم آخرت و عذاب آن می کردید نه تأکید بر اعتدال و تدبیر که این روزها لغلغهٔ زبان خیلیهاست و چون قبلأ نیز از نظرات همکاران ناراحت بودید و نتوانستید پیامبرگونه بوده و آن را هضم کنید نتیحه اش شد آن مثال گاز گرفتن که باعث ناراحتی همکاران شد.
پاسخ + +1 -1 --
محمود 1395/07/16 - 00:49
با این لفظ زننده دم خروست افتاد بیرون معلم اخلاق !!!!!!!!!!!
پاسخ + +2 0 --
یک معلم 1395/07/16 - 09:14
سید جان بیشتر معلمان واقعا اخلاق کریمانه ای دارند اما باور کنید در این چهار سال معلمان کشورم در اثر تبعیض های متعدد فانی شدند ولی خود فانی باقی است!!! اما وزیر بهداشت بیشتر کارکنانش از جمله پزشکان را باقی گذاشت اما خودش کم کم فانی می شود!!! سید عزیز از حضرت علی می پرسند عدل بهتر است یا کرم ( یا همان اخلاق کریمانه مورد نظر شما) ؟ و خلاصه جواب ایشان این است که: کرم و کریم بودن مساله شخصی است و آنچه در سطح جامعه مهم است عدل است نه کرم. کاش مسئولان ما کریم نباشند بلکه عادل باشند که اگر آنها چنین باشند مطمئن باشید مردم ما نیز کریمانه عادل می شوند. موفق باشید.
پاسخ + 0 -5 --
شهسوارزاده 1395/07/16 - 11:03
به نام دوست
استاد بزرگوار جناب آقاي سيد رازي طبيب گفتارچهارم شما بسيارحکيمانه ، عرفاني وآموزنده دهنده مي باشد!
نه فقط به قلم بلکه در اصل به عمل
شما در مقابل بي مهري هاي برخي از خوانندگان عزيز ، چه بزرگوارانه سکوت اختيار نموده ايد!
شما در مقابل بي مهري هاي برخي از خوانندگان عزيز ، چه حکيمانه عمل نموده ايد!
شما در مقابل بي مهري هاي برخي از خوانندگان عزيز ، چه متواضعانه پوزش طلبيديد !
شما در مقابل بي مهري هاي برخي از خوانندگان عزيز ، چه ...

شما به حقير و ديگر خوانندگان آموختيد که با لختي تأمل وبا استعانت از کلام الهي (آيات 28 تا 30 سوره طه ) با عشق به جايگاه معلمي مي توان بي مهري را هم با محبت عارفانه پاسخ داد.


نظر ادامه دارد.
پاسخ + 0 -6 --
شهسوارزاده 1395/07/16 - 11:04
ادامه نظر :


وقتي مطالب گفتار چهارم حضرتعالي را مطالعه مي کردم . خود بخود به ياد بي مهري هاي برخي خوانندگان در گفتار سوم شما افتادم . بي اختيار به ياد جد بزرگوار شما افتادم که به عيادت پير زن يهودي بيماري رفت که هر روز بر سر وي خاک وخاشاک مي ريخت ! حقآ که شما درس آموز واقعي مکتب غني آن حضرت مي باشيد .
ناخود آگاه دست خود را گاز گرفتم .
انتظار ˏ اعتراض و شکوائيه شما را داشتم که با اين جمله حکيمانه حضرتعالي مواجه شدم :

" با پوزش از همکاران عزیزی "


" که تحت تاثیر فشارهای تحمیلی ، کاسه صبرشان لبریز شده و نا خودآگاه ، دست کسانی که با حسن نیت در صددند بر اعتدال خود و دیگر ˏ افراد جامعه ، بیفزایند ، را گاز میگیرند تا هیچ نوع تذبیری نتواند به منصهˏ ظهور برسد!"نظر ادامه دارد.
پاسخ + 0 -7 --
شهسوارزاده 1395/07/16 - 11:05
ادامه نظر :


" به دوستان عزیز عرض می کنم: "


" دوستان ، صبر و تحمل هم راهی است ! حوصله پیشه کنید ."

" فراموش نکنیم این جامعه متعلق به همه است اگر نتوانیم تعادل آن را حفظ کنیم ، شرایط دیگری فرصت بروز خواهد یافت . با خشونت و عصبیت ، کاری درست نمی شود . صبر و حوصله و تدبیر باید فرصت یابند تا جامعه، سامان یابد . تا عقلانیت بتواند سامان بخشی نماید . انشاءالله. "
" حالا بیایند افراد را به هزاران گناه ناکرده متهم یا محکوم نمایند! "زبان بریده به کنجی نشسته صُم وبُکم ، به از کسی که نباشد زبانش اندر حکم ". والسلام ."

شما در عمل ، درس اخلاق معلمي را به ما آموختيد! و نشان داديد که عالم بی عمل و واعظ غیرمتّعظ نمي باشيد ! به همين دليل سخن شما بر دل مي نشيند .
با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + 0 0 --
محمد باقر 1395/07/16 - 16:56
این چه گزاره هایی است که به کار می برید که نه محمولی دارد ونه موضوعی و نه منتج بلکه سراپا عقیم است.شما میگویید :"صبر و تحمل کنید تا عقلانیت سامان بخشد".اقا جان عقل انسانی ،وقتی معلولی رادید به دنبال علت است و به دنبال صبر و وقت تلف کردن نیست وصبر نابجا و تحمل چیزی جز امید به امور واهی نیست .ان شعری که شما میخوانید به جای اینکه امید ببخشید و تحرک رفتاری ایجاد کنید تا اصل تربیت به سرانجام برسد دارید به گونه ای اصل تربیت را فقط زبانی و منطقی مفروض می دارید که صم و بکم باشند چرا که کسی از زبانشان فرمان نمی برد. اقایان بر طبل عمل و تحرک بکوبید نه بر طبل صبر و امید واهی با احترام ارشد فلسفه ت ت
پاسخ + +2 -1 --
محمد باقر 1395/07/16 - 12:46
متاسفانه بعضی خوانندگان معنا و تفاوت صبر حسن(نیکو)و صبر مضموم و مقبوح را متوجه نیستند و نویسنده هم فکر کرده هر صبری و تحملی پسندیده است .خیر اقایان صبر اندازه و محل و نامحل دارد گاهی باید هم چون امام حسین (ع)در برابر ظلم و برای تربیت بر افروخت و گاهی همچون امام علی (ع)اهن گداخته به خاطی نزدیک کرد.صبر پسندیده یک حالتی به نام عقب نشینی تاکتیکی و انتظاری به جاست .در قران صبر در برابر حکم خدا امده است. فصبر لحکم ربک....اما در برابر شیاطین جنی و انسی و ظلم ،صبر مقبوح است.پس باید از هر کلمه تعریفی داشت و نمی توان هر کلمه را خوب دانست .خوبی کاربرد هر گزاره و کلمه وابسته به موقعیت کاربرد ان دارد.
پاسخ + +1 0 --
عارف 1395/07/16 - 13:17
باسلام جناب شهسوار زاده خیلیها واعظ خوبی هستند یا سخنان حکیمانه هم میزنند ولی سخنان عرفانی رافقط از زبان عارفان می توان شنید. مولوی هم 60 سال واعظ و حکیم بود و هی نصیحت می کرد وشاید خود نیز عمل نمی کرد تا اینکه شمس عارف و عاشق را دید و خدا نیز عنایت کرد وشد عارف و عاشق و سخنانش نیز عرفانی. و معتقد شد عشق آموختنی نیست بلکه آمدنی است و بعد از آن گفت انگار تا حالا مرده بودم که زنده شدم. و گفت این جهان و آن جهان مرا مرا مطلبید /که این دو گم شد در آن جهان که منم.آن جهان عشق و زیبائی بود. ادامه دارد
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1395/07/16 - 19:09
به نام دوست
استاد بزرگوار جناب آقاي عارف بيان حضرتعالي نشان از عمق نگاه شما به مقوله عرفان دارد.
در رابطه با گفتار چهارم استاد طبيب از شما وديگر خوانندگان محترم تقاضا دارم تا سه گفتار نامبرده را در رابطه با اخلاق معلمي بخصوص گفتار سوم (خالصانه در خدمت دانش آموزان بودن ) و بي مهري هاي برخي از نظر دهندگان را مطالعه فرماييد .
نگاه صرف به گفتار چهارم و قضاوت کردن در رابطه با يک جمله صواب نمي باشد !
حقير پس خواندن سه گفتار استاد طبيب و مواجهه با بي مهري هاي برخي نظر دهنده ها در فکر فرو رفته بودم که اگر من بودم و در مقابل اين همه خلوص نيت با بي مهري مواجهه مي شدم ، چه واکنشي نشان مي دادم ؟!

وقتي گفتار چهارم اين استاد بزرگوار را خواندم . ناخودآگاه دست خودم گاز گرفتم . زيرا دريافتم :
ايشان در مقابل بي مهري هاي برخي از خوانندگان عزيز ، چه بزرگوارانه سکوت اختيار کردند !
ايشان در مقابل بي مهري هاي برخي از خوانندگان عزيز ، چه حکيمانه عمل کردند!


پاسخ ادامه دارد.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1395/07/16 - 19:10
ادامه پاسخ :


ايشان در مقابل بي مهري هاي برخي از خوانندگان عزيز ، چه متواضعانه پوزش طلبيدند!
ايشان در مقابل بي مهري هاي برخي از خوانندگان عزيز ، چه ...

ايشان به حقير و ديگر خوانندگان آموختيد که با لختي تأمل وبا استعانت از کلام الهي (آيات 28 تا 30 سوره طه ) با عشق به جايگاه معلمي ، مي توان بي مهري را هم با محبت عارفانه پاسخ داد.
وقتي گفتار چهارم ايشان را مطالعه مي کردم . خود بخود به ياد بي مهري هاي برخي خوانندگان در گفتار سوم با ايشان افتادم . بي اختيار به ياد جد بزرگوار وي افتادم که به عيادت پير زن يهودي بيماري رفت که هر روز بر سر وي خاک وخاشاک مي ريخت ! حقآ که ايشان درس آموز واقعي مکتب غني آن حضرت مي باشند .
ناخود آگاه دست خود را گاز گرفتم .پاسخ ادامه دارد.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1395/07/16 - 19:11
ادامه پاسخ :


انتظار ˏ اعتراض و شکوائيه از ايشان داشتم که با اين جمله حکيمانه وي مواجه شدم :

" با پوزش از همکاران عزیزی "


" که تحت تاثیر فشارهای تحمیلی ، کاسه صبرشان لبریز شده و نا خودآگاه ، دست کسانی که با حسن نیت در صددند بر اعتدال خود و دیگر ˏ افراد جامعه ، بیفزایند ، را گاز میگیرند تا هیچ نوع تذبیری نتواند به منصهˏ ظهور برسد!"

" به دوستان عزیز عرض می کنم: "


" دوستان ، صبر و تحمل هم راهی است ! حوصله پیشه کنید ."

" فراموش نکنیم این جامعه متعلق به همه است اگر نتوانیم تعادل آن را حفظ کنیم ، شرایط دیگری فرصت بروز خواهد یافت . با خشونت و عصبیت ، کاری درست نمی شود . صبر و حوصله و تدبیر باید فرصت یابند تا جامعه، سامان یابد . تا عقلانیت بتواند سامان بخشی نماید . انشاءالله. "
" حالا بیایند افراد را به هزاران گناه ناکرده متهم یا محکوم نمایند! "زبان بریده به کنجی نشسته صُم وبُکم ، به از کسی که نباشد زبانش اندر حکم ". والسلام ."پاسخ ادامه دارد.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1395/07/16 - 19:12
ادامه پاسخ :


حقير که بارها شاهد دست يالب گاز گرفتن افراد مختلف بصورت خود آگاه يا نا خود آگاه به نشان انجام کاري که نبايد انجام مي شد ، بوده ام. از بحث دست گاز گرفتن مطرح شده ، استنباط همچون شما نداشته ام . همچنان که صبر و حوصله اي که اين استاد مطرح مي نمايند را بنده در رابطه با مواجهه با راهنمايي و هدايت دانش آموز مي دانم و حضرتعالي کرنش کردن در مقابل زر و زور تلقي مي نماييد !
اينجانب باور دارم:
استاد طبيب که در گفتار سوم (خالصانه در خدمت دانش آموزان بودن را مطرح نموده بودند و با بي مهري و کج فهمي برخي مواجهه شده بودند ) با پوزش از عزيز، در عمل درس اخلاق معلمي را به ما آموخته اند ! و نشان داده اند که عالم بی عمل و واعظ غیرمتّعظ نمي باشند ! به همين دليل سخن ايشان بر دل مي نشيند .
در پايان از حضرتعالي سپاسگزارم که با حسن نيت تمام و صرف وقت کافي با متني عارفانه با حقير به ديالوگ پرداختيد .
دستمريزاد .
با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + 0 0 --
عارف 1395/07/16 - 23:01
با سلام جناب شهسوار زاده خدا شاهد است اصلأ رازی به وقت گذاشتن و نوشتن مطلب از طرف شما نبودم همان خواندن مطلب که از عشق بود کافی بود و از لطف شما سپاسگزارم و آرزوی سلامتی برای شما دارم. در این ایام عاشقی و عزیز آرزو می کنم وضع معیشتی همکاران بهبود یابد تا نظر همه بیشر از این به معلم و آموزش و پرورش جلب شود و اینکه موقع انتخاب رشته و شغل معلمی انتخاب اول خیلیها شود که در آن صورت به دست آوردهای بزرگی خواهیم رسید. در آخر برای شما برادر عزیز وجناب طبیب استاد محترم که جایگاه پدری برای ما دارند و همهٔ همکاران همیشه بهترین حال را که لحظهٔ اول عاشقی است و خداوند گوشه ای از زیبايی واقعی و در واقع خود را عرضه می کند آرزو دارم.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1395/07/17 - 22:10
به نام دوست
استاد بزرگوار ، انديشمند عارف جناب آقاي عارف در پاسخ به مرقومه محبت آميز روز 16 مهر ساعت 32:01 حضرتعالي برخود واجب مي دانم خدمت شما سروز گرامي عرض کنم:
1. يکي از لذات زندگي ،ديالوگ است . بويژه با بزرگ فرهيختگاني چون شما
2. با شما هم آرزو هستم که وضعيت معيشتي معلمان ( شمع فروزان هستي بخش ) بهبود يابد ! تا نظر همه بیشر از این به معلم و آموزش و پرورش جلب شود !
از شما اجازه مي خواهم که عرض کنم :
در اين رابطه نظر حقير، با نظر حضرتعالي ، تفاوت دارد .


به نظر حقير ، نهاد هاي مدني بعنوان حلقه واسط بين مردم و مسئولين ، در کنار رسانه ها بعنوان رکن چهارم دموکراسي وظيفه دارند جهت بهبود شرايط آموزش و پرورش به منظور افزايش نقش آموزش و پرورش در توليد ناخالص ملي (ارتقاي منزلت معلمان ) پرچمي را برافرازند ( نقشه راهي ترسيم نمايند )که همه آحاد جامعه ( پدران و مداران دانش آموزان ) در حمايت از اين نقشه راه پشتيبان معلمان و آموزش و پرورش باشند !پاسخ ادامه دارد.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1395/07/17 - 22:11
ادامه پاسخ :


به عبارت ساده تر بايد پزشکان ، مهندسان ، وکلا، اساتيد دانشگاه ، روحانيون ، کارمندان بانک ، وزارت نفت ، نيروهاي انتظامي و نظامي ،توليد کندگان کالا و ارائه دهندگان خدمات ، کارگران ، کشاورزان و... به نقش بي بديل و موثر معلمان در تربيت فزندانشان ( بزرگترين سرمايه هاي اجتماعي ) واقف شوند !
به بيان ديگر همه آحاد ملت بايد بدانند که يکي از پايه ها و ستون هاي توسعه پايدار ، معلم و آموزش و پرورش است . لذآ علاوه برافزايش سهم آموزش و پرورش از بودجه دولتي ، سهم آموزش و پرورش در توليد ناخالص نيز افزايش يابد! در اين صورت ما به دست آورد هاي بسيار بزرگ رسيده ايم . که منزلت و معيشت معلم تأمين مي شود.
3. به نظر اينجانب ، ديالوگ سازنده ، احترام به يکديگر ، نگاه فراجناحي و مثبت انديشي و... بايد جايگزين منولوگ مخرب ، توهين به يکديگر ، نگاه تنگ نظرانه و جناحي و ...شود.
خداوند بزرگ را شاکرم که به بنده توفيق داده با فرهنگي فرهيخته اي چون شما به ديالوگ بنشينم .

با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + 0 0 --
عارف 1395/07/16 - 13:31
ادامهٔ مطلب بعد آن این شاگردان بودند که مرید شده و دنبال او گشتند همچون قضیهٔ شیخ صنعان عطار عارف و عاشق یا بایزید بسطامی عارف که غرق عشق الهی بود و یادش رفته بود که چند روزی است که نماز نخوانده. عارفان راه رسیدن به خدا را تنها عشق می دانند نه نصیحت و فلسفه بافی. پیام عارفان بیشتر سخنان آنها نبوده بلکه عشق وخود نحوهٔ زندگی آنهاست و می دانند عشق بالاترین زیبائی و تنها انرژی واقعی در هستی است و متنفر هستند از هر چه زشتی است مثل تبعیض و ناعدالتی.
پاسخ + +1 0 --
عارف 1395/07/16 - 13:44
ادامهٔ مطلب عارف جز به عشق به چیزی دعوت نمی کند که آنهم تدبیر واعتدال باشد که البته در جای خود خوب است .درست است که عارفان برای بیان عشق یا حال خود یا هدف از زندگی از تمثیل استفاده می کند اما نه گاز گرفتن آن هم توسط معلم. چون می دانند نازیباست و همهٔ انسانها عزیز خداوند هستند و قلب آنها محلی برای آمدن عشق اگر خدا عنایت کند.
پاسخ + 0 0 --
عارف 1395/07/16 - 14:00
ادامهٔ مطلب جناب شهسوار زاده در آخر اینکه شما هیچ اثری از هیچ عارفی پیدا نمی کنید که در آن بارها از عشق و زیبائی و عرفان سخن نگفته باشد. حالا شما نگاه کنید به مطالب آقای طبیب و ببینید حتی یک کلمه از عشق و زیبايی و عرفان در آن است که ما او را عارف بنامیم و سخنان او را عرفانی!!!
پاسخ + 0 0 --
محمود 1395/07/17 - 01:01
آقای شهسوار زاده اولا چرا شما شدید زبان این استاد به اصطلاح با تجربه ! دوما اینو قبول دارم که حرف یکدیگرو درک نمی کنیم امثال شما فقط دوست دارین درک بشین اما دوست ندارید درک کنین ! سوما تجربیات باارزش دیگران را بی ارزش تلقی نمی کنیم بستگی داره أین تجربیات از دهان چه کسی و با چه نیتی بیرون بیاد ، و این هم یکی از چالشهای جامعه امروزه که همه رو منبر موعظه اند همه کارشناس و تحلیلگرند اما فقط حرف وبازی با کلماته! چهارما بحث جدایی دین از سیاست اینجا مطرح شد چون این آقا هم صرفا حرف های عوام‌فریبانه مدیران و مسولین رو داره تکرار میکنه منتها در کسوت یه پیر با تجربه .....بیخیال
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1395/07/17 - 22:33
به نام دوست

استاد بزرگوار ، همکار گرانقدر جناب آقاي محمود

اولأ ديالوگ بزرگترين سرمايه بشري از عهد عتيق است!
حيف نيست که بنده از ديالوگ با استاد بزرگواري چون حضرتعالي محروم شوم ؟
ثانيأ حقير توان نيت خواني فعل ديگران را ندارم !
ثالثأ شما بفرماييد از کدام قسمت فرمايشات استاد طبيب درک نموديد که ايشان مبلغ جدايي دين از سياست نمي باشند ؟
رابعأ با نگاهي سطحي به عکس استاد طبيب ، در مي يابيم که اکثر هم سن و سال هاي ايشان در خانواده ي من وشما با نگارش و قلم زني و رسانه هاي مجازي قهر مي باشند !
بنده در مقابل اين استاد بزرگوار تمام قد سر تعظيم فرو مي آورم ! تجربيات گرانقدر خود را با من شما درميان مي گذارند!

با تقديم شايسته ترين احترامات اراتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + 0 0 --
محمود 1395/07/18 - 13:53
وقتی شما نمی توانی فعل مارو بخونی چطور توقع داری ما نیت استادتان را بخوانیم.!! دوما فکر میکنم استادتان بتواند مطلب را خودش جواب بدهد و دوست یا فرزندشان تایپ کند سوال من این است که چرا شما بجای ایشان مطلب میذارید؟! سوما چرا ایشان مبلغ جدایی دین و سیاست باشند درحالی که به سبک و سیاق دولتمردان عوام فریب و ریاکار از اخلاق معلمی و.. سخن میگویند !!
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1395/07/18 - 23:34
به نام دوست
استاد بزرگوار شما در نظر 17 مهر ساعت 01:01 بيان فرموده ايد :


" سوما تجربیات باارزش دیگران را بی ارزش تلقی نمی کنیم بستگی داره أین تجربیات از دهان چه کسی و با چه نیتی بیرون بیاد ، "

بنده در پاسخ حضرتعالي عرض کرده ام :
" ثانيأ حقير توان نيت خواني فعل ديگران را ندارم ! "

بعبارت ديگر بنده توان آن را ندارم که تشخيص دهم سخن از زبان افراد بيرون مي آيد با چه نيتي است ؟

حصرتعالي در نظر 18 مهر ساعت 13:53 مي فرماييد :

" وقتی شما نمی توانی فعل مارو بخونی چطور توقع داری ما نیت استادتان را بخوانیم.!! "

خداوند منان را شاکرم زيرا طي ديالوگ با هم به نتيجه اي واحدي رسيديم که من و شما نمي توانيم نيت استاد طبيب را بخوانيم .

از شما استاد فرهيخته و صادق تقاضاي عاجزانه دارم مجددأ و با دقت ، نظر 18 مهر ساعت 13:53 خودتان را با حوصله بخوانيد تا اگر مرتکب نيت خواني يا پيش داوري شده ايد ؟ آنرا اصلاح نماييد .


با تقديم شايسته ترين احترامات اردتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + 0 0 --
محمد باقر 1395/07/19 - 10:46
این اقای شهسوارزاده زبان مکتوب نویسنده شده.و اصلا مرا به یاد حدیث پیامبر انداخت که فرمودند :"به روی چاپلوسان خاک بپاشید"البته منظورم جناب بزرگوارزاده اقای شهسوارزاده نیستند. در کل این حدیث یادمان امد.با احترام
پاسخ + 0 0 --
محمود 1395/07/19 - 18:37
من در ۱۸ مهر پاسختان را دادم اگر دقت بفرمایید گفتم نیت خوانی نمیدانم ولی از متن و فحوای کلام این استاد اینجوری استنباط کردم نه براساس حدس و گمان...

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما درباره حذف زبان انگلیسی از برنامه درسی مدارس و تفویض آن به موسسات خصوصی با مسئولیت خود والدین چیست ؟

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور