صدای معلم

فاطمه سادات اشرفی زاده/ عضو شورای نویسندگان صدای معلم

خشونت در جامعه بیداد می کند : ادبیات و موسیقی را در برنامه های پرورشی مدارس دریابیم !

معمولا معاون و مربی پرورشی ، تخصص کافی در تمام این  رشته های هنری را ندارند/ ارسال بخشنامه های معاونت پرورشی ، آن قدر سریع است که معاونان پرورشی گاه فرصت اطلاع رسانی  تمام بخشنامه ها را هم پیدا نمی کنند/ از پوسترهایی که بر در و دیوار مدارس نصب می شود ، بیشترین حجم به پوسترهای مذهبی و اعتقادی اختصاص دارد/ اغلب معاونان پرورشی از حجم زیاد بخشنامه های این معاونت شاکی هستند و به گفته خودشان  صدایشان به جایی نمی رسد/ شتابی که معاونت پرورشی وزارتخانه برای تربیت دینی نوجوانان این کشور در پیش گرفته ، خارج از حد متعارف است و باید به  این معاونت  گفت : به کجا چنین شتابان ..../ تجارب این سال ها نشان می دهد از  این تکرارها  نتیجه مطلوبی نگرفته ایم و  علیرغم تمام این تبلیغات نتوانسته ایم بر گرایش های فکری  نوجوانان تاثیر  قابل توجهی بگذاریم . هر چه  در مسائل اعتقادی سخت گیری ها را بیشتر کردیم  و  در را  به روی اندیشه های  نو  بستیم ، کم توجهی ها  در این نسل  بیشتر  شد/ در انبوه برنامه های پرورشی ، به حوزه های ملی و میهنی و حتی ادبی کمتر توجه می شود/ در این زمینه خط قرمزها زیاد هستند و آن قدر تنوع تصمیم گیری هست که کسی حتی به پیشنهاد دادن  هم  فکر  نمی کند/ روانشناسان ، معتقدند موسیقی می تواند در درمان اختلالات  روانی مؤثر باشد/ در مراسم صبحگاه  بعد از قرائت دعا و احادیث ، غالبا نصایح تکراری ، تهدید نمره انضباط و به مناسبت هایی شعارهای مرگ بر ... مرگ بر .... برگزار  می شود/  در بسیاری از کشورها آموزش موسیقی یک واحد درسی است و کودکان با موسیقی بزرگ می شوند/ امروزه خشونت در جامعه ما بیداد می کند/ برای کاهش خشونت باید جامعه را به شادی و آرامش  سوق داد/ برای ایجاد چنین تحولاتی و برای  شادکردن فضای مدارس ،  به تحولی جدی در نگرش مدیران و مسئولان  آموزش و پرورش نیازمندیم...

 

جایگاه ادبیات و موسیقی در برنامه های پرورشی مدارس و حل خشونت در جامعه

در نظام های آموزشی  علاوه بر آموزش درسی به جنبه های تربیتی نیز توجه می شود . برنامه های فرهنگی  که در مدارس برگزار می شود ، به منظور تاثیر گذاری در تربیت  و  رشد شخصیت کودکان و نوجوانان است . در نظام  اداری آموزش و پرورش فعالیت های پرورشی ، تربیت بدنی و  مشاوره زیر نظر  امور تربیتی انجام می شود . در این میان سهم زیادی از برنامه ها  به معاون پرورشی اختصاص دارد .

 

برنامه های معاونت پرورشی

برنامه های پرورشی مدارس در دو بخش ( قرآن و معارف ) و ( فرهنگی – هنری )  عرضه می شود . بخش قرآن و معارف شامل مسابقات قرائت قرآن ، احکام ، صحیفه سجادیه ، نهج البلاغه ، تفسیر قرآن و انشاهایی با موضوعات دینی است .

بخش فرهنگی – هنری شامل مسابقات سرود ، انواع نمایش ( عروسکی ، صحنه ای ، نقالی ، نمایش نامه خوانی )  ، نشریه الکترونیک ، وبلاگ ، مطالعه و تحقیق ( تهیه مقاله پژوهشی )  داستان نویسی ، سرودن شعر ، نقد ادبی و.... می باشد .

البته مسابقات فرهنگی - هنری در این سطح گسترده در همه مدارس کشور  اجرا  نمی شود .

معمولا معاون و مربی پرورشی ، تخصص کافی در تمام این  رشته های هنری را ندارند  . علاوه بر آن  مدارس نیز بودجه کافی برای جذب مربی در اختیار ندارند . در هر مدرسه متناسب با شرایط  موجود بعضی از این مسابقه ها اجرا می شود . علاوه بر  مسابقات  ( فرهنگی – هنری ) و ( قرآن و عترت ) اجرای آیین های جشن  و سوگواری ، مراسم صبحگاه ، دعوت از کارشناسان دینی به مناسبت های خاص ، تشکیل هیئت های عزاداری ، جشن تکلیف ، برگزاری اردوهای دانش آموزی ، نماز جماعت و انتخابات شوراها  نیز  زیر نظر معاون پرورشی انجام می شود .

در  اغلب مدارس معاون و مربی پرورشی ،  از برگزاری مراسم نماز جماعت ، سخنرانی کارشناسان مذهبی ، روضه خوانی و ..... گزارش تهیه می نمایند  و  همراه مستندات به اداره متبوع خود ارسال می کنند . بدیهی است  که این تراکم برنامه ها ، کارِ معاون  و مربی پرورشی  را  سنگین  می کند .  

 ارسال بخشنامه های معاونت پرورشی ، آن قدر سریع است که معاونان پرورشی گاه فرصت اطلاع رسانی  تمام بخشنامه ها را هم پیدا نمی کنند . علاوه بر این  برنامه ها ، معمولا  تابلوهایی در مدارس وجود دارد که به معاون پرورشی ، مشاور ، تربیت بدنی و بهداشت اختصاص دارند . از این تابلوها  ، حجم زیادی از  مطالب مربوط به معاون پرورشی است  که شامل احادیث  و ادعیه دینی ، شعارها  و تصاویر مناسبتی است . در بعضی مدارس حتی  تابلوهای پرورشی بر اساس موضوع تفکیک شده اند :

تابلو مختص حجاب ، تابلو ادعیه و احادیث ، تابلو نماز ، تابلو مهدویت ، تابلو بسیج و......

از پوسترهایی که بر در و دیوار مدارس نصب می شود ، بیشترین حجم به پوسترهای مذهبی و اعتقادی اختصاص دارد .

اولین پرسشی که به ذهن می رسد ، این است که معاونت پرورشی این وزارتخانه از مراحل  و مدت زمان اجرایی شدن بخشنامه ها ، به درستی اطلاع دارند  ؟  همچنین  از حجم کتاب های درسی  و امتحانات پی در پی  دانش آموزان مطلع هستند  ؟

اطلاع رسانی محتوای بخشنامه ها به دانش آموزان ، ثبت نام  از  متقاضیان  و در نهایت  تمرین  و پیگیری اجرای هر برنامه وقت زیادی می گیرد . اغلب معاونان پرورشی از حجم زیاد بخشنامه های این معاونت شاکی هستند و به گفته خودشان  صدایشان به جایی نمی رسد . عجیب تر آن که بیشتر این مسابقات اواخر آذر و دی ماه باید  به اداره ارسال شود که فصل امتحانات است !!!

واقعیت این است اهداف پرورشی – و گاه سیاسی – که در این برنامه ها دنبال می شود ، برای عملی شدن ، زمان زیادی را طلب می کند . زمانی بیش از آن که دانش آموزان را در اختیار داریم و از طرفی محتوای اغلب برنامه ها و اهداف آنها یکسان است . شتابی که معاونت پرورشی وزارتخانه برای تربیت دینی نوجوانان این کشور در پیش گرفته ، خارج از حد متعارف است و باید به  این معاونت  گفت : به کجا چنین شتابان .... ؟!! 

 

بررسی محتوای برنامه های پرورشی  

بررسی محتوای برنامه های صبحگاه ، مسابقات ، سخنرانی ها ، برنامه های مناسبتی ، محتوای تابلوها و پوسترهای پرورشی نشان می دهد بیشترین حجم موضوعات ، مربوط به مسائل اعتقادی و مناسبت های مذهبی است . در انبوه  بخشنامه های ارسالی  به معاون پرورشی ، تنوع چندانی  دیده نمی شود . اغلب برنامه های فرهنگی مدارس ، بر اساس یک اندیشه و تفکر غالب شکل می گیرد که  پیرامون  موضوعات عقیدتی است عاری از هر گونه نوآوری .

با توجه به اینکه در تمام سطوح تحصیلی ،  آموزه های دینی در کتاب های درسی تدریس می شود ، آمیختگی بیش از حد برنامه های پرورشی با موضوعات اعتقادی برای نوجوانان تکرار مکررات است .

  تجارب این سال ها نشان می دهد از  این تکرارها  نتیجه مطلوبی نگرفته ایم و  علیرغم تمام این تبلیغات نتوانسته ایم بر گرایش های فکری  نوجوانان تاثیر  قابل توجهی بگذاریم . هر چه  در مسائل اعتقادی سخت گیری ها را بیشتر کردیم  و  در را  به روی اندیشه های  نو  بستیم ، کم توجهی ها  در این نسل  بیشتر  شد .

 از طرفی مدارسی  چون مدارس علوم و معارف اسلامی  و حوزه های علمیه در کشور ما دایر هستند که با اهدافی خاص تاسیس می شوند و چنانچه نوجوانانی مایل به تحصیل در این رشته ها باشند می توانند در این مدارس ویژه ثبت نام کنند .

در انبوه برنامه های پرورشی ، به حوزه های ملی و میهنی و حتی ادبی کمتر توجه می شود . جای  شعر و موسیقی در برنامه های فرهنگی مدارس ، خالی است . شعر و موسیقی غذای روح  هستند که  به  انسان آرامش و نشاط می بخشند . متاسفانه  از این غذای روح در مدارس ما خبری نیست . در این زمینه خط قرمزها زیاد هستند و آن قدر تنوع تصمیم گیری هست که کسی حتی به پیشنهاد دادن  هم  فکر  نمی کند .

موسیقی به عنوان یک ابزار قدرتمند آموزشی در افزایش آرامش  و رشد خلاقیت مؤثر است . در حالی که روانشناسان ، معتقدند موسیقی می تواند در درمان اختلالات  روانی مؤثر باشد و موجب التذاذ  روحی  می شود ، در آموزش و پرورش در را به روی موسیقی بسته ایم حتی به مناسبت های ویژه ، یک موسیقی کوتاه  و یا  همنوازی یک ارکستر را  نمایش نمی دهیم .

سرودهای زیبایی در شبکه های مجازی دست به دست می گردد  که از نظر محتوا و اجرا  با فضای آموزشی تناسب دارند اما  حتی این  سرودها  مجوز ورود به مدارس را ندارند . اهداف پرورشی مدارس  در یک جهت خاص  و با  غلظت مسائل دینی انتخاب می شوند .

 

با  ایجاد تنوع ، طرحی نو دراندازیم

نوجوان امروزی تنوع طلب و نوگراست .  شعارهای تکراری  و نصایح خشک و مستقیم برای آنان جذبه ای ندارد .

امروزه  حتی آموزه های تربیتی و انتقادی را در قالب های هنری ارائه می کنند . با تنوع بخشیدن به  برنامه های پرورشی  می توان  فضای شادتری را در مدارس ایجاد کرد .

 در مراسم صبحگاه  بعد از قرائت دعا و احادیث ، غالبا نصایح تکراری ، تهدید نمره انضباط و به مناسبت هایی شعارهای مرگ بر ... مرگ بر .... برگزار  می شود . در این مراسم نوجوانان کمتر مطالبی را  می شنوند که به تلطیف روحیه آنها کمک کند . در  برنامه های فرهنگی مدارس ، جای ادبیات  و موسیقی خالی است  . مراسم صبحگاه می تواند با  پیام های دوستی و صلح  ، با نغمه ای لطیف و با سرود همدلی ، یک روز خوب و مثبت را  رقم بزند  .  

شعر و موسیقی که روح انسان را جلا می بخشد ، در برنامه های فرهنگی مدارس جایگاهی ندارد . .در جشن ها  و  آیین های ملی -  به جز دهه فجر و آن هم یک سرود  - نغمه ی موسیقی  به گوش نمی رسد  . اگر هم باشد آن قدر اندک  است که  شنیده  نمی شود در حالی که  در بسیاری از کشورها آموزش موسیقی یک واحد درسی است و کودکان با موسیقی بزرگ می شوند  .

در برنامه های فرهنگی مدارس ،  بهره گیری از  آثار ادبی هم نادیده گرفته می شود . در مراسم صبحگاه خواندن چند بیت از شاهنامه فردوسی که  روح میهن دوستی را  برمی انگیزد  و خواندن ابیاتی از شاعران سنتی یا معاصر که موجب التذاذ ادبی و تلطیف روحیه  می شود ، فراموش گشته است .

ادبیات فارسی سرشار  از  آموزه های اخلاقی ، صلح آمیز  ،  میهن دوستی و توصیفات گوناگون است . متاسفانه در برنامه های فرهنگی مدارس به این گنجینه ادبی توجهی نمی شود . 

قرائت اشعار زیبا  ، نقل یک حکایت ، معرفی شخصیت های علمی ، فرهنگی ، خاطرات یا سفرنامه بزرگان و ...  موجب التذاذ ادبی می شود  . بهره گیری از ادبیات می تواند انگیزه ای در نوجوانان ایجاد کند تا  شعری را به خاطر بسپارند و حکایتی را در ذهن خود ثبت کنند و  بدین ترتیب بر دانش ادبی آنها هم  افزوده  می گردد .

 امروزه خشونت در جامعه ما بیداد می کند .  این خشونت را در  نزاع های  خیابانی ، در مواجهه با وضعیت ترافیکی  و در برخوردهای روزمره مشاهده می کنیم .

برای کاهش خشونت باید جامعه را به شادی و آرامش  سوق داد . هنر متعالی نقش مهمی در کاهش خشونت  دارد . برای رسیدن به آرامشی درونی و تلطیف روحیه افراد ، ادبیات و موسیقی بسیار کارساز هستند . دانش آموزان در مدرسه با استرس های مختلفی مواجه می شوند ، ابزار هنر ( موسیقی ، شعر ، سرود و نمایش ) می تواند در کاهش این استرس  مؤثر باشد .

آن چه مسلم است در نظام آموزشی شالوده  تفکر سازنده ، نوآوری و تقویت روحیه پرسش گری کودک و نوجوان شکل می گیرد . اگر  در یک نظام ،  نوجوانان  تنها با یک  طرز تفکر  تربیت شوند و زمینه  نقد مهیا نباشد ، آزاد اندیشی و خلاقیت  رشد نمی کند  . برای پرورش  نوجوانانی  شاد  و مبتکر ، به فضایی شاد  و با طراوت در مدارس نیازمندیم .

برای تحقق این منظور ، می توان  هنر و ادبیات را در بخشی از برنامه های فرهنگی جای داد .  برای ایجاد چنین تحولاتی و برای  شادکردن فضای مدارس ،  به تحولی جدی در نگرش مدیران و مسئولان  آموزش و پرورش نیازمندیم .

دوشنبه, 20 دی 1395 20:08 خوانده شده: 1396 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +15 0 --
ایران 1395/10/20 - 21:28
چقدر زیاد از معاون پرورشی ومعلمان پرورشی انتظار دارید. اگر قراربود آنها کار کنند بعداز ۳۷ سال انقلاب این وضع جوانان ما نبود. دوساعت پرورشی دوساعت قران دوساعت دینی در هفته ونتیجه آن وضعیت نابسامان امروز جامعه.
پاسخ + +12 -3 --
تاریخ 1395/10/20 - 23:44
معلمان پرورشی بی کار ترین معلمان هستند
پاسخ + 0 0 --
بهلول 1395/10/21 - 11:34
همکار گرامی به همدیگه نزنیم.
همه پست ها می توانند بیکاری یا پرکاری داشته باشند.
این وجدان ماست و نحوه برخورد و ارزشگذاری مسئولین است که مولفه پرکاری و کم کاری را سبب می شود . وشاید بهتر بگوییم فرآیند جبران خدمات همکاران از سرچشمه خراب است.
پاسخ + +5 0 --
سلیمی ساعتلو 1395/10/21 - 10:33
در این نوشته به نکته بسیار مهمی توجه شده است. ریشه های خشونت های کلامی و فیزیکی در جامعه با تجربیات مدرسه ارتباط عمیقی دارند. متاسفانه متولیان و مربیان و معاونان در طی سالیان دراز به این برنامه های روتین و خسته کننده عادت کرده اند. بیشتر اینها با لطایف و زیباییهای موسیقی و ادبیات نا آشنا هستند و به طبع آن علاقه ای هم به این امور ندارند و البته روحیه سخت اندیشی و محافظه کاری هم بی تاثیر نیستند.
پاسخ + +7 0 --
مريم 1395/10/21 - 14:19
بسيار دقيق وموشكافانه ، نگاه تيزبين همكارعزيز را أرج مي نهم امتحان كردن پيشنهاد هاي ايشان ضرري ندارد. سعي كنيم انتقاد پذير باشيم واز انديشه هاي نو نهراسيم
پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1395/10/21 - 15:24
ریشه خشونت درجامعه ربطی به آموزش های مدرسه معلمین وتعلیم وتربیت نداردکه بخواهندبادادن فعالیت بیشتربه معلمین درمدرسه جبران وجست جو کنند.با این حجم کتب ومطالب سخت کتابها ومشکلات عدیده همه ی معلمین درهرپایه ومقطع ،نمیتوان هرناهنجاری را به مدرسه ومعلم ربط داد.نصف همین فعالیت های مدارس اضافه است ومعلمین به انجام اش نمی رسند.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1395/10/21 - 16:30
میزهای کهنه وفضاهای کلاسی کوچک برای تعدادشاگردان که فشرده وبه سختی کنارهم می نشینندوفضای محیط مدارس قدیمی که جوابگوی تعدادشاگردان یک مدرسه نیست وامکانات کم ،اگربا کیفیت ومطلوب تربشودبهتراست.ومتناسب تربا روحیه کودکان امروزی میشود.وموثرتراست درتحقق این مهم که درمقاله امده بود.والبته وض معیشت ومشکلات معلم هم حل بشه.موثراست.
پاسخ + +4 -1 --
ن.ن 1395/10/21 - 17:46
بسيار دقيق اشاره كرده ايد. من تا آنجا كه به ياد دارم از كلاسهاي پرورشي كوچكترين مطلب مفيدي ياد نگرفتم. حيف از اينهمه انرژي جواني و طلب يادگيري كه بر باد شد!
پاسخ + 0 -3 --
ناشناس 1395/10/21 - 21:43
معاون پرورشیم تا الان چاپگر نداریم برای چاپ نوشته رو برد و ....
اصلا و ابدا کاغذ نداریم طبق دستور مدیر
2 مربی برا سرود اوردم با پول خودم
قران را برای کلیه کلاسها رشته حفظ قرار دادم و ........
بیکار هم نیستم بخدا زنگ تفریح هم باید با بچه باشم و بیرون و دو طبقه نظم بچه ها با من
بعدش کار حسابداری و جابر و .....با منه . نظارت بر وضعیت بهداشتی مدرسه با منه خانم بهداشت فامیل و مدیر و معاون اموزشی است
بردن بچه ها به باشگاه و ....با منه چون مربی ورزش نور دیده مدیر است

6 ساعت تدریس قران با منه /طرح تدبیر با منه چون معاون اموزشی بلد نیست و ....
حالا با این توصیفات معاون اموزشی پر کار چون دوست خانم مدیر و من بی ارزش چون هیچ نسبت با این باند و شبکه ندارم و خرحمال
صوفی سقز لاله ای انقلاب 2
پاسخ + +2 0 --
اشرفی زاده 1395/10/21 - 22:36
دوست گرامی ( ناشناس )
شما درست می فرمایید ، حجم کتاب های درسی زیاد است و اغلب از کمبود وقت شکایت داریم به خصوص اگر برای برنامه های اضافی وقت کلاس ها را بگیرند ، و باز هم درست می فرمایید ، میز و نیمکت های فرسوده و کمبودهای دیگر ، بر روحیه دانش اموزان تاثیر منفی دارد . اما در این نوشته اساسا موضوع دیگری نقد شده است .

در این نوشته ، حجم زیاد بخشنامه های پرورشی ، شتاب ارسال مسابقات مکرر و یکنواختی محتوای برنامه ها ، نقد شده است .
گفتیم بهترست حجم این بخشنامه ها تعدیل یابد و در کنار اینهمه برنامه های ایدئولوژیک ، به هنر و ادبیات و موسیقی هم گوشه چشمی داشته باشیم و برای تلطیف روحیه و التذاذ ادبی نوجوانان تنوعی در برنامه ها ایجاد کنیم .

معاون پرورشی عزیز بله حجم کار شما خیلی زیاد است . این هم از تراکم برنامه های معاونت پرورشی است و البته از سکوتی که خودمان در پیش گرفته ایم !

اندیشه تان پویا و خسته نباشد .
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1395/10/22 - 03:33
افرین خانم اشرفی زاده،شما به من پاسخ بدهید.آیا طرح جابریک فعالیت پرورشی است یا اموزشی ؟یقینا پرورشی است.پس چرا معلم پایه را مجبورا میگن این فعالیت را انجام بدهد.؟من مدارسی دیدم که معاون پرورشی دارد خیلی بیکارندو رابط طرح جابرهم مشخص دارند اما معلم پایه ابتدایی را اجبارا میگن انجام بده .چرا حوزه فعالیتی برای معلم مربوطه که اموزشی است واین فعالیت ها پرورشی شان درمدارس وادارات تعریف وعملی نمیکنید؟گاها این مسیربرای ادارات و افرادبیکاردرمجتمع وپرورشی هم تفکیک اون ظاهرا تعریفی نشده وباردوش معلم بدبخت پایه مربوطه میدانندچرا واقعا؟این واقعیتی است اگه ممکن توضیح بدهید.ممنونم.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1395/10/22 - 04:28
البته طرح جابرهم زحمتش کمترازطرح های دیگرپرورشی نیست همکاری که حاضراست اختیاراوقت داره انجام بده ابلاغ وامتیازش را بدهیدمیتوانیدبه داوطلبین حتی کلاس توجیهی وضمن خدمت محاسبه کنیدتا مطلوب ترفعالیت انجام بشه.یک معلم پایه با اون حجم تدریس وکادرابتدایی ،وانجام پرورشی توسط ایشان ،واقعا نیازبه برنامه ریزی داره وقت میذاره فشارمضاعفی بخودش میاره برای توجیه کاربچه ها، قدم به قدم ،ازکارتدریس سخت تراست وقتی همگام با تدریس موظفی اش میشه.این درجایی است پرورشی نباشه.البته.
پاسخ + 0 -1 --
صادقی 1395/11/07 - 23:36
باسلام.واقعا برای نویسنده متاسفم.یاخبری ازبرنامه های پرورشی نداردیابه ایشان آدرس اشتباهی دادند.به نظرمن درج اینگونه مقالات بیهوده که جنبه علمی وپژوهشی نداردبه جای تامل وتفکردارد.
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1395/11/08 - 11:03
سلام
دویت عزیز
آقا/ خانم صادقی

ضمن سپاس از نظر شما .

اگر شما مقاله ای علمی و پژوهشی در این مورد دارید خوشحال می شویم از آن بهره مند شویم .

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
اشرفی زاده 1395/11/09 - 17:41
دوست گرامی ( صادقی )
با سلام و احترام
این مطلب حاصل چند سال پرس و جو و پای درد دل مربیان پرورشی نشستن است . از نزدیک کار آنها را دیده ام . در نقد و بررسی مطالبی چون شعر و داستان ، خاطره نویسی و ... به آنها کمک کرده ام . مربیان پرورشی بارها به حجم زیاد بخشنامه ها اعتراض داشته اند .
این اطلاعات را از چندین آموزشگاه کسب کرده ام . مدارس عادی ، استعدادهای درخشان ، حاشیه شهر ، مقطع متوسطه اول و دوم و اندکی مقطع ابتدایی .
اطلاعات تخصصی که فعالیت های پرورشی در دو حوزه فرهنگی - هنری )و ( احکام ) است و .... همه را از معاونین مدارس متوسطه گرفته ام .
به حجم زیاد بخشنامه های پرورشی اشاره کردم . بخشنامه های متوالی که می بینیم و اظهارات مربیان ، گواه خوبی است .
با مطالعه سطحی بخشنامه ها معلوم می شود که بر اغلب برنامه ها یک طرز تفکر غلیظ اعتقادی حاکم است .
کاش می فرمودید کجای این اطلاعات اشتباه است ؟
دوست عزیز آنچه ذکر شد ، با تحقیق صورت گرفته است .

سپاس از لطف تون

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رویکرد و عملکرد " نهاد گزینش " در آموزش و پرورش را تا چه میزان در مسیر سالم‌سازی نظام اداری و عدالت استخدامی ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور