صدای معلم

میترا دانشور/ فارغ‌التحصیل جامعه‌شناسی و برنامه‌ریزی گردشگری- علاقه‌مند به پژوهش و مطالعه در حوزه‌های مختلف

مدیران خودشیفته را بهتر بشناسیم!

یک بیماری ذهنی که در آن افراد به دلیل جایگاه و اهمیتی که دارند، مغرور می‌شوند و احساس نیاز شدیدی به تحسین شدن دارند. افرادی که دچار اختلال شخصیت خودشیفته هستند، به احساسات اطرافیان‌‌شان زیاد توجه نمی‌کنند؛ آنها باور دارند که از دیگران برترند. اما پشت این ماسک اعتماد به نفس بیش از حد، یک عزت نفس شکننده و آسیب‌پذیر نسبت به ملایم‌ترین انتقادات وجود دارد/ دفتر کار مدیران خودشیفته مکانی مملو از تقدیر و تشکر است/ فردخودشیفته می‌خواهد این مسئله را در چشم شما فرو کند و مطمئن شود که تحت تأثیر قرار گرفته‌اید/ آنها اغلب دوست دارند تا دستاوردهایشان را به دیگران یادآوری کنند/ آنها شاید فقط زمانی از شما تعریف کنند که نیاز به چیزی از سوی شما داشته باشند/ مقررات را زیر پا می‌گذارند. آنها به میانبر زدن و سوءاستفاده از افراد و کل سیستم علاقه دارند/ بسیاری از افراد خودشیفته فکر می‌کنند که بالاتر از قانون هستند و خود را مستثنی از قوانین می‌دانند/ یک ویژگی کلاسیک چنین سبک رفتاری، مخالفت نسبت به انتقاد است. بازخورد منفی، حتی وقتی منطقی باشد، حس خودایده‌آل‌بینی خودشیفته‌ها را تهدید می‌کند و خطر ناراحت‌شدن‌شان وجود دارد/ . بسیاری از مدیران خودشیفته نمی‌توانند افراد را با خود برابر بدانند/ بعضی افراد سعی می‌کنند با بریدن سر دیگران، بلندقد به نظر برسند....

خودشیفتگی خصوصیات مدیران خودشیفته   یک‌بار دیگر مشکلات را حل کردم؛ دیگران بدون من هیچ نیستند! ( یک مدیر خودشیفته‌ی ناشناس )

گروه تحقیقات بالینی مایو، اختلال شخصیت خودشیفته را این‌گونه تعریف می‌کند: «یک بیماری ذهنی که در آن افراد به دلیل جایگاه و اهمیتی که دارند، مغرور می‌شوند و احساس نیاز شدیدی به تحسین شدن دارند. افرادی که دچار اختلال شخصیت خودشیفته هستند، به احساسات اطرافیان‌‌شان زیاد توجه نمی‌کنند؛ آنها باور دارند که از دیگران برترند. اما پشت این ماسک اعتماد به نفس بیش از حد، یک عزت نفس شکننده و آسیب‌پذیر نسبت به ملایم‌ترین انتقادات وجود دارد.»
در محیط کار، مدیران خودشیفته در بهترین شرایط بی‌تفاوت و خودبین و در بدترین شرایط بهره‌کش و سوءاستفاده‌گر هستند.

در ادامه ۱۰ نشانه معرفی می‌شود که به کمک آنها می‌توانید تشخیص بدهید آیا مدیر شما هم خودشیفته است؟!

۱. نسبت به کارمندان بی‌تفاوت هستند
یک نشانه‌ی رایج خودشیفتگی مدیران نادیده گرفتن احساسات و نیازهای منطقی کارمندان است. تا زمانی که شما یکی از افراد مورد علاقه‌ی این مدیر نباشید،‌ مدیر خودشیفته اغلب نسبت به شما بی‌تفاوت است. چه زیر بار حجم بالایی از کار باشید، چه بیمار باشید و چه روز بدی را بگذرانید، اصولا فقط با این جمله از سوی مدیر مواجه می‌شوید: «خب که چی؟ این مشکل من نیست. خودت باید باهاش کنار بیای». یک مدیر خودشیفته شاید بدون توجه به حق‌تان یا بدون در نظر گرفتن پاداش، از شما بهره‌کشی کند. مثلا برای‌تان اضافه‌کاری بدون حقوق بیشتر در نظر بگیرد یا انتظار داشته باشد که از اتومبیل شخصی‌ خود برای کارهای شرکت استفاده کنید، اما هزینه‌هایتان را نپردازد.


۲. از شما برای رسیدن به اهداف خودخواهانه‌شان استفاده می‌کنند
یک نشانه‌ی شایع از خودشیفتگی مدیران تمایل آنها به سوءاستفاده از شما برای رفع نیازهای خودخواهانه‌ی خود و فراتر از وظایف شغلی شماست. مثلا از شما می‌خواهند که:
مأموریت‌های شخصی‌شان را انجام بدهید.
کارهای روزمره‌ی بی‌ربطی را انجام بدهید.
بر روی پروژه‌های شخصی‌‌شان کار کنید.
بخشی از مسئولیت‌هایشان را تقبل کنید.
که البته همه‌ی این کارها بدون در نظر گرفتن پاداش مناسب یا تقدیر است.

۳. بر نام و رتبه‌ی خودشان تأکید می‌کنند
بعضی از مدیران خودشیفته عادت دارند که افتخارات‌شان را به رخ بکشند. آنها دوست دارند به افراد دیگر یادآوری کنند که دارای چه قدرتی هستند، به چه دانشگاه باکلاسی رفته‌اند، در چه گروه‌های خاصی عضو هستند، با چه افراد ویژه‌ای رفت‌وآمد دارند، بر روی چه پروژه‌های بزرگی کار می‌کنند و از تحسین‌هایی که از سوی هرکس دریافت می‌کنند، لذت می‌برند. آنها دائما می‌خواهند با اغراق خود را مهم جلوه دهند. دفتر کار مدیران خودشیفته مکانی مملو از تقدیر و تشکر است: پلاک طلای نام‌شان بر روی میز، چندین جایزه و نشان پیروزی بر روی قفسه‌ها و دیوارهایی که پوشیده از گواهی نامه‌ها، تقدیرنامه‌ها و تصاویری از دستاوردهایشان است. اگرچه در اصل مشکلی در مورد گواهینامه‌ها و دستاوردها وجود ندارد، فردخودشیفته می‌خواهد این مسئله را در چشم شما فرو کند و مطمئن شود که تحت تأثیر قرار گرفته‌اید.


۴. عاشق جلب توجه هستند؛ از شنیدن صدای خودشان هنگام حرف زدن لذت می‌برند
از دیگر علائم خودشیفتگی مدیران این است که آنها عاشق این هستند که در مرکز توجه باشند و این کار را با تسلط بر جلسات، ارائه‌ها، کنفرانس‌های تلفنی و بحث‌های ایمیلی بروز می‌دهند. در این روندها،‌ آنها اغلب دوست دارند تا دستاوردهایشان را به دیگران یادآوری کنند و آنها را توجیه کنند که چرا ایده‌ها یا پیشنهادات‌شان نیازمند توجه خاصی است. بعضی از خودشیفته‌ها از این فرصت‌ها استفاده می‌کنند تا دیگران را تخریب کنند. آنها می‌خواهند تا حد امکان خود را قدرتمند و تأثیرگذار نشان بدهند.

۵. برای شما ارزشی قائل نمی‌شوند
یکی از نشانه های خودشیفتگی مدیران، ارزش قائل نشدن برای سخت کوشی شماست.
بعضی از رئیس‌های خودشیفته شدیدا برای تحسین و تمجید خسیس هستند. آنها طوری رفتار می‌کنند که انگار تحسین و تمجید باعث کاهش درخشش‌شان می‌شود. حتی زمانی که برای‌تان ارزش قائل می‌شوند، معمولا آن را ناشی از رهبری خودشان می‌دانند تا بتوانند منافع بیشتری به دست آورند. آنها شاید فقط زمانی از شما تعریف کنند که نیاز به چیزی از سوی شما داشته باشند. مهم نیست که چقدر سخت کار کنید، اگر برای‌شان بی‌اهمیت باشید به سادگی از شما استفاده می‌کنند و شما را نادیده می‌گیرند. اگر عملکرد خوب شما تهدیدی برای فرد خودشیفته باشد، شاید دست به هر کاری بزند تا شما را پایین بکشد تا همیشه کمتر از وی بدرخشید.

خودشیفتگی خصوصیات مدیران خودشیفته


۶. تلاش‌های دیگران را به نام خود ثبت می‌کنند و افتخارات‌شان را می‌دزدند
عده‌ی مشخصی از مدیران خودشیفته به دزدیدن اید‌ه‌ها و سخت‌کوشی کارمندان‌شان مشهور هستند، یا مدعی افتخاری هستند که ربطی به ایشان ندارد یا تمجید و تحسین را از بقیه می‌دزدند. این یکی از جملاتی است که از سوی یک کارمند در مورد خودشیفتگی مدیرش شنیدم: «من یک ایده به مدیرم پیشنهاد کردم و او فورا ایده را از آنِ خود کرد!»

۷. قوانین و هنجارهای اخلاقی را می‌شکنند
بعضی از خودشیفته‌ها باور دارند که برحق و خاص هستند و بنابراین مقررات را زیر پا می‌گذارند. آنها به میانبر زدن و سوءاستفاده از افراد و کل سیستم علاقه دارند. این کار شامل طیف گسترده‌ای از دستکاری هزینه‌های تجاری و نوشتن گزارشات بهره‌وری دروغین تا جعل پروژه‌های بازاریابی غیراخلاقی و انجام جرائم اداری می‌شود. بسیاری از افراد خودشیفته فکر می‌کنند که بالاتر از قانون هستند و خود را مستثنی از قوانین می‌دانند.


۸. نسبت به انتقاد سازنده حساس هستند و دیگران را برای شکست سرزنش می‌کنند
یک ویژگی کلاسیک چنین سبک رفتاری، مخالفت نسبت به انتقاد است. بازخورد منفی، حتی وقتی منطقی باشد، حس خودایده‌آل‌بینی خودشیفته‌ها را تهدید می‌کند و خطر ناراحت‌شدن‌شان وجوددارد. واکنش‌های معمول به انتقاد عبارتند از: عصبانیت، تظاهر به بی‌تفاوتی و بهانه‌تراشی. به علاوه، ‌بسیاری از افراد خودشیفته در سرزنش دیگران برای اشتباهات خود ماهر هستند و همیشه به نظرشان تقصیر یک نفر دیگر است.۹. نگاه از بالا به پایین یا پایین به بالا دارند
خودشیفتگی مدیران به همین جا ختم نمی‌شود. بسیاری از مدیران خودشیفته نمی‌توانند افراد را با خود برابر بدانند. آنها یا خود را در موقعیت پایین‌تری نسبت به افراد بالادستی‌شان می‌بینند یا فرض می‌کنند که به نوعی از شما بهتر هستند. آنها هم از موقیعت برتری و هم از موقعیت زیردستی طوری استفاده می‌کنند تا آنچه را که می‌خواهند به دست آورند. این رفتار آنها خصوصا در روابط‌شان بیشتر نمایان است. علاوه بر آن این مدیران خودشیفته همدلی و انسانیت کافی برای برخورد با دیگران به عنوان افراد برابر را ندارند.


۱۰. دارای احساسات منفی و سمی هستند
بعضی از رئیس‌های خودشیفته از بروز احساسات منفی‌شان لذت می‌برند تا توجه‌ها را به خود جلب کنند، احساس قدرت کنند و شما را ناامن و بی‌تعادل سازند. آنها به سادگی در مورد هر چیز بی‌اهمیت واقعی یا خیالی، ناراحت می‌شوند. آنها حتی شاید اگر با نظرات‌شان موافق نباشید یا انتظارات‌شان را برآورده نکنید، با شما بداخلاقی کنند. افراد خودشیفته اغلب سریع قضاوت، انتقاد و تمسخر می‌کنند. بعضی از این افراد خودشیفته سوءاستفاده‌گر هستند. تحقیر شما، نفس شکننده‌شان را تقویت می‌کنند و احساسی بهتر در مورد خودشان پیدا می‌کنند.
همان‌طور که ابتدای مقاله هم اشاره کردیم، خودشیفتگی مدیران مسئله‌ای نیست که به راحتی بشود با آن کنار آمد؛ ولی حداقل از الان به بعد هروقت این نشانه‌ها را دیدید می‌دانید که اینها از علائم خودشیفتگی مدیران است و کاری از دست شما برنمی‌آید!
بعضی افراد سعی می‌کنند با بریدن سر دیگران، بلندقد به نظر برسند!
– پاراماهانزا یوگاناندا
برگرفته از:

psychologytoday

منبع : چطور

پنج شنبه, 05 اسفند 1395 22:40 خوانده شده: 1933 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +14 -1 --
ناشناس 1395/12/06 - 03:03
سلام مدیرانی که الان در آموزش و پرورش هستند اکثرا خودشیفته نیستند کسی خود شیفته است که واقعا خودش را دوست داشته باشد و برای خودش لااقل احترام قائل باشد اما ما در مدارس مدیرانی داریم که اکثرا ونه همه نه تنها برای خود ارزشی قائل نیستند بلکه دارای شخصیت‌هایی واقعا ضعیف و پاچه خوار و دست بوس و رذل هستند که وقتی با خوردن حق افراد شایسته توسط مدیرانی مثل خودشان اما در مرتبه ای بالاتر عقده های خود کم بینی خود را سر معلمان که شخصیتی بالاتر و والاتر دارند چون برای پست و مقام نم به هر رذالتی نمیدهند خالی میکنند پس یک شعث پست و دوم پایه که توسط مدیرانی نالایق به جایی می رسند نمی توانند خود شیفته باشند بلکه انسانهای بدبختی هستند که در سراشیبی انحطاط بشری و اخلاقی قرار دارند و بسیار ذلیل و خوار هستند پس اینجا را یع کشورهای متمدن مقایسه نکنید
پاسخ + +14 -1 --
ناشناس 1395/12/06 - 11:22
خدا این مدیر مدرسه امسال ما رالعنت کند که چند بار به تهدید نمره ارزشیابی ما را ترساند وحالا من همیشه سردرد شدید می شوم
پاسخ + 0 0 --
احمد 1395/12/07 - 11:11
چند سال پشت سر هم کاملا قانونی کتبا اعتراض کن تا سطح وزارتخانه!
هر چند که در نهایت حق رو به مدیر می دن!
پاسخ + 0 0 --
محمد باقر 1395/12/07 - 16:49
خدا آن مسئولین و مدیران و حراستها و کارشناس ارشیابهایی را در این نظام لعنت کند که شعار همدلی با دولت امید سرمی دهند ولی با تصمیمات نابجا ،امید را از معلمان مخلص و با اندیشه سلب نموده و به یاس تبدیل کردند.(از طبس)
پاسخ + +9 -1 --
ناشناس 1395/12/06 - 14:27
اینجا مدیران خودباخته و دست نشانده و رذل و دون مایه و چاپلوسی و عقده ای و خوار و حقیر زیاد داریم خودشیفته وجود ندارد
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/04/05 - 22:33
همکار محترم سلام اولا در طی سال تحصیلی کلیه اقدامات خود را مستند کنید دوما کل بخشنامه ارزیابی را از اول سال بخوانید و اجرا کنید خصوصا فرم مستمر را مدیر باید درطی سال تکمیل و در طی سال به اطلاع شما برساند نه یک شبه تکمیل نماید اگر این موارد را رعایت گردید ارزیابی شهرستان حق تان را ضایع نمود از طریق دیوان عدالت اداری از شخص مدیر مدرسه شکایت کنید مطمین باشید جواب می دهد
پاسخ + +3 -8 --
حسین 1395/12/06 - 17:37
با سلام. جناب مدیر سایت صدای معلم، این سایت الگویی برای خبررسانی به همکاران فرهنگی است پس خواهش می کنیم از گذاشتن عکس های بدحجاب پرهیز کنید.
پاسخ + 0 0 --
بازنشسته فرهنگی 1395/12/07 - 21:37
حسین آقا به ارزش واهمیت حرفاش فکرکن .بهشت رابه بها میدهندنه به به بهانه.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1395/12/12 - 17:08
این چه حرفیه آقا چقدر سطحی نگر و دگم تشریف داری
پاسخ + 0 0 --
حسین 1395/12/15 - 06:59
حرف های ایشان کاملا به جاست و دردی است که سال ها گریبان گیر ما شده چون ریشه های آموزش و پرورش ما پر است از ضعف ها. اما منطورم این بود نمی شد وقتی این حرف های قشنگ زده می شود تصویری قشنگ تر و با حیاتر گذاشته می شد تا اثر گذاری نوشته بیشتر شود.
پاسخ + +3 -1 --
محمدتقی سبزواری 1395/12/06 - 19:13
درود به شما
بهره بردم بسیار عالی . بنظرم این موضوع در مورد کلیه افراد صدق می کند و نه فقط مدیر .
پاسخ + +4 0 --
عباسعلی غصنفری 1395/12/06 - 21:29
به نظر بنده برای جلو گیری از به وجود آمدن این نوع مدیریت باید آموزش و پرورش قانونی داشته باشد که مدیران پس از دوران مثلا چهار سال مدیریت مجبور بشوند که چهارسال آموزگار باشند وتدریس کنند تا غرور وتکبر به جانشان نیفتد وخود شیفته نشوند.
پاسخ + 0 0 --
احمد 1395/12/07 - 11:24
جناب عباسعلی غضنفری با شما موافقم؛
قدرت هر چند بسیار اندک! نه تنها رفتار و کردار فرد را تغییر می‌دهد بلکه در خود مغز نیز تغییر ایجاد می‌کند، تغییری که فقط نرم افزاری نیست بلکه سخت افزاری هم هست. به عقیده پروفسور رابرتسون حتی اندک قدرتی، سبب انتزاعی‌تر شدن تفکر می‌شود و نبود قدرت، دست کم بطور موقت، تیزی ذهن را کم می‌کند. پس قدرت بر ذهن تاثیر می‌گذارد، به ویژه با تغییر دادن ترشح هورمون‌ها. قدرت سبب ترشح تستوسترون می‌شود و ترشح تستوسترون موجب افزایش ترشح دوپامین.
دوپامین اعتماد به نفس می بخشد و تستوسترون ایجاد حس برتری جویی و خشونت می کند!
مدیران عزیز چه می خوان بهتر از این؟
پاسخ + 0 0 --
معلم روستا 1395/12/08 - 10:24
متاسفانه بعضی نظرات جز اهانت به همکاران خود چیز دیگری ندارند.
پاسخ + 0 0 --
چغندربگ 1395/12/08 - 18:05
این تعارفه ک بگیم مدیران خودشیفته را بشناسیم! من بیشتر مدیران را اینگونه دیدم! علت: نتیجه سپردن مدیریت ب آدمهای بیسواد و بی هنر و ریاکار همینه! چون نمی فهمند! امر برآنها مشتبه شده و فکر می کنند واقعا صاحب علم و تدبیرند و ....چنین می شود تقریبا همشون ۹۹%
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1395/12/12 - 18:13
نظرتون درباره مشکلاتی که همکاران ایجاد می کنند در باره مدیریت مدرسه چیه ؟ توقعات نابجای همکاران . انجام ندادن وظایف به نحو احسن . حتی ناراحت شدن از اینکه برای برطرف شدن مشکل از شون همکاری خواستن . البته با تشکر از همه همکاران کوشا و وظیفه شناس

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رویکرد و عملکرد " نهاد گزینش " در آموزش و پرورش را تا چه میزان در مسیر سالم‌سازی نظام اداری و عدالت استخدامی ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور