صدای معلم

مجید مومنی

شبیه سازی در آموزش

از آنجا که هدف فناوري آموزشي تسهيل يادگيري و بهبود عملکرد است در اين راستا  « شبيه سازي هاي آموزشي » مي ­توانند به عنوان تکنيک و يا رسانه اي موجب تحقق اين هدف شوند/ همچنان كه كاربرد نرم افزارها پيچيده تر مي شود معلمان فرصت هاي بيشتري پيدا مي كنند كه دانش آموزان را واقع گرايانه تر كنند تا آنچه را كه در آموزش ياد گرفته اند به كار ببرند/ نرم افزارهاي شبیه ساز محیط هایی را براي یادگیرنده فراهم می آورند که بیشترین شباهت را به محیط واقعی داشته و در عین حال به اندازه رویارویی با محیط واقعی هزینه بر و داراي خطر نیستند/ این تكنيك همچون آينه، واقعيات را همانند­سازي مي كند ،افزون بر اين احتمال وارد آوردن صدمه يا آسيب به شركت كنندگان وجود ندارد

شبیه سازی در آموزش و تکنیک های آن

در ورود به عرصه مدیریت نوین شاهد این واقعیت هستیم که تکنولوژي همه چیز را تحت تأثیر خود قرار داده است و نظام تعلیم و تربیت نیز از این امر مستثنی نمی باشد . نظام آموزشی کنونی تنها بر پایه تئوري ها و نظریاتی است که دانش آموز با تلاش متعلم و پشتکار خویش آنها را خوب به ذهن می­ سپارد ولی آنگاه که پاي عمل به میان می ­آید، تربیتی صورت نگرفته و مهارتی کسب نشده است.

از آنجا که هدف فناوري آموزشي تسهيل يادگيري و بهبود عملکرد است در اين راستا  « شبيه سازي هاي آموزشي » مي ­توانند به عنوان تکنيک و يا رسانه اي موجب تحقق اين هدف شوند. کاربرد شبيه سازي در زمينه هاي مختلف در سال هاي اخير رو به افزايش بوده و يکي از کاربردهای رو به تزاید آن در امر آموزش و يادگيري می ­باشد.

استفاده از شبيه سازي هاي كامپيوتري در جهت بهبود تدريس كلاسي، مربيان بسياري را در حوزه هاي مطالعه و پژوهش علاقه مند كرده است. همچنان كه كاربرد نرم افزارها پيچيده تر مي شود معلمان فرصت هاي بيشتري پيدا مي كنند كه دانش آموزان را واقع گرايانه تر كنند تا آنچه را كه در آموزش ياد گرفته اند به كار ببرند ؛ استفاده از انيميشن ، صدا ، و عناصر ويدئويي به عنوان ابزارهايي در خدمت مربيان مي­ تواند محيط هاي پيچيده اي ايجاد كنند كه شرايط زندگي واقعي را همانند سازي مي كنند .در نتيجه اين مهم، موجب درگيري بيشتر شاگرد با محيط و همچنين دادن بازخورد به خود مي شود كه مي تواند موجب اصلاح رفتار فرد شود.

در واقع نرم افزارهاي شبیه ساز محیط هایی را براي یادگیرنده فراهم می آورند که بیشترین شباهت را به محیط واقعی داشته و در عین حال به اندازه رویارویی با محیط واقعی هزینه بر و داراي خطر نیستند. از این امر می توان به طور مؤثر در امر آموزش استفاده نمود.

شبيه سازي نسخه اي از بعضي وسائل حقيقي يا موقعيت هاي كاري است كه تلاش دارد تا برخی جنبه هاي رفتاري يك سيستم فيزيكي يا انتزاعي را به وسيله ي رفتار سيستم ديگري نمايش دهد كه این امر بيشتر در سيستم هاي طبيعي و انساني كاربرد دارد.همچنين شبيه سازی را می ­توان نمايش مجدد يا خلق مجدد يك شئ يا موضوع واقعي يا يك موقعيت دانست. این تكنيك همچون آينه، واقعيات را همانند­سازي مي كند ،افزون بر اين احتمال وارد آوردن صدمه يا آسيب به شركت كنندگان وجود ندارد.

در شبيه سازي يك مساله ي فرضي که شباهت های زیادی با واقعیت­ های زندگی دارد براي دانش آموزان طرح مي شود و سپس از دانش آموز خواسته مي شود كه با به كار بردن بعضي قواعد براي مساله چاره جويي كند. در مواردي كه شبيه سازي به كار برده مي شود فراگير غالباً راه حل هاي گوناگوني را مورد نظر قرار مي دهد و با مقايسه ي نسبي آنها راه حل خاصي را توصيه مي كند . به عنوان یک مثال ساده در درس فیزیک دانش آموزان يك كلاس مي توانند انواع حرکت را به صورت کمی و کیفی بررسی کرده و نمونه های آنرا بسازنند. به اين ترتيب كه بر اساس داده هاي توصيه شده در زمينه­ ي دینامیک و سینماتیک از دانش آموزان انتظار مي رود كه محیط آزمایش را چنان تهيه كنند که بتوان قوانین حاکم بر طبیعت را مشاهده کرد.

نكته ي مهم: استفاده ي موثر از الگوي شبيه سازي در كلاس درس به اين امر بستگي دارد كه چگونه معلم ، شبيه سازي از پيش تعيين شده را در برنامه ي درسي جاي داده و نكات آموزنده را برجسته كرده و تقويت می­ نمايد. در شبيه سازي هم توانايي دانش آموزان و هم ويژگي هاي خود آموزي شبيه ساز ها از اهميتي حياتي برخوردارند.

 

مزاياي استفاده از شبيه سازي :

الف. شبيه سازي از بسیاری پيچيدگي ­ها که در دنیای واقعی وجود دارد می­ کاهد، به نحوي كه دانش آموزان مي توانند فرصت تسلط بر مهارت هايي را به دست آورند كه در دنياي واقعي امكان كسب آن نيست .

ب. شبيه سازي امكان يادگيري شاگردان از بازخورد به خود را به وجود مي آورد ، بدین ترتیب که كار آموز به وسيله ي شبيه سازي مي تواند رفتارهاي اصلاح گرانه ­ي ضروري را نه تنها با شنيدن توضيحات شفاهي بلكه با تمام حواس خود ياد بگيرد.

ج. فعالیت­ های آموزشی خاصی وجود دارد که علی رغم محدودیت­ هایی که هزینه، زمان و ریسک انجام آنها را بعضاً غیر ممکن کرده است، مفید و با اهمیت می­ باشند. شبیه­ سازی این امکان را فراهم می­ آورد تا با روشی ارزان، ایمن و کافی فعالیت های آموزشی را در محیط عملی شبیه سازی کرد.

 

نقش معلم در جريان شبيه سازي :

توضيح دادن : نقش معلم در توضيح و شرح قواعد شبيه سازي تا حد اجراي اكثر فعاليت ها است .

رجوع دادن : معلم بايد قبل از شروع بازي تكاليف شاگردان را در بازي مشخص سازد . معلم به عنوان يك داور پيرو قواعد است .

نظارت و راهنمايي انفرادي : معلم بايد نكاتي كه شاگردان را در ايفاي بهتر نقش فرد در گروه توانمند سازد ارائه دهد . معلم به عنوان يك مشاور حامي است نه يك واعظ و ناظم.

بحث : پس از پايان جلسه به مباحثه درباره ي ميزان ارتباط و نزديكي شبيه سازها با جهان واقعي ، مشكلات و بينش هاي دانش آموزان پيش از شبيه سازي و روابطي كه مي توان بين شبيه سازي و موضوع مورد نظر مشاهده كرد نياز است.

بنابر آنچه بیان شد استفاده از رسانه ­ها و به خصوص شبیه سازها به شرط آنکه بطور سازمان یافته مورد استفاده قرار بگیرند می تواند نقش بسیار موثری در فرآیند یاددهی یادگیری ایفا کند به نحوی که درک ملموسی از مساله در ذهن دانش آموز ایجاد شود.

شبیه سازی در آموزش و تکنیک های آن

شبیه سازی در آموزش و تکنیک های آن

شبیه سازی در آموزش و تکنیک های آن


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سه شنبه, 20 تیر 1396 14:27 خوانده شده: 2015 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
لیلا آقاجان زاده 1396/07/16 - 22:24
بسیار عالی بود ، سپاسگزارم

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رویکرد و عملکرد " نهاد گزینش " در آموزش و پرورش را تا چه میزان در مسیر سالم‌سازی نظام اداری و عدالت استخدامی ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور