صدای معلم

مینو امامی/ بازنشسته - آذربایجان شرقی

استانی شدن بودجه آموزش و پرورش راه حل یا راه فرار ؟

استانی شدن بودجه آموزش و پرورش و آسیب های آن  بودجه در هر سازمان ، باعث چرخش تمامی فعالیت های آن می گردد ، کل هزینه های جاری یا عمرانی و حقوق و مزایا و پاداش کارکنان هر وزارتخانه با تصویب لایحه بودجه پیش بینی شده توسط رئیس دولت در مجلس شورای اسلامی مشخص می شود.

جبار کوچکی نژاد عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در ارتباط با بودجه سال 97 آموزش و پرورش بیان کرد: در سال 97 ، بودجه به صورت استانی تعریف شده است و با توجه به بودجه پیشنهادی دولت ، تحولی در آموزش و پرورش ایجاد نخواهد شد، از سوی دیگر دولت معتقد است که این وزارتخانه گران اداره می شود!!

کنترل و مدیریت و هدایت مالی توسط استانها در وزارت آموزش و پرورش آینده ای درخشان نخواهد داشت و موجب افزایش تبعیض و چند گانگی اوضاع آموزشی کشور خواهد شد   سهم بودجه آموزش و پرورش از بودجه عمومی دولت رو به کاهش است و به حدود 10 در صد رسیده که در سال 97 به 9 درصد خواهد رسید. کوچکی‌نژاد با اشاره به این که آموزش و پرورش نیازمند تحول در رتبه‌بندی است و از سوی دیگر معلمان خواستار افزایش حقوق هستند خاطر نشان کرد: با بودجه سال 97 اتفاق خاصی در این زمینه‌ها نمی‌افتد. استانی شدن بودجه به نفع مناطق محروم است. از سوی دیگر آموزش و پرورش می‌تواند بررسی کند در کدام مناطق بودجه به خوبی هزینه می‌شود. همچنین بودجه مربوط به تخریب و نوسازی مدارس در سال 97 کاهش محسوسی داشته است و در سال 96 نیز اعتبارات مربوط به این مقوله به خوبی اختصاص نیافت و این نشاندهنده کم توجهی دولت به بحث مدارس فرسوده است. (1)

از سویی مطالب ذکر شده ، اشاره به ادامه وخامت اوضاع اسفبار نظام آموزشی در تمامی ابعاد دارد ، و از سویی دیگر تلقی دولت بر گران اداره شدن این وزارتخانه ، دور از قدرت ادراک است. دولت بایستی در نظر بگیرد که این گرانی نه به دلیل ریخت و پاش و اسراف و خلاف های مالی همانند سایر وزارتخانه هاست ، بلکه به دلیل بزرگ بودن گستره در برگرفته است.

تجزیه و تحلیل استانی شدن بودجه بر تمامی واقعیت های موجود در آموزش و پرورش:

1- انداختن بار سنگین بدهی ها و اعتبارات نانوشته شدۀ وزارت آموزش و پرورش بر دوش استانها طرحی زیرکانه ، بی نظیر و کم نظیر است. خلّاق چنین تفکری ، تیر خلاص را برای تنفس آسوده وزارت آموزش و پرورش کشیده است.
لاینحل بودن مشکلات مالی آموزش و پرورش و عدم حمایت هیچ کدام از وزارتخانه های پر درآمد و مولّد از آن، و بی تفاوتی مجلس در خصوص ضرورت افزایش سقف بودجه وزارت آموزش و پرورش، پیچیدگی های 17 نوع مدارس کشور و تنوع ناهمگون معلمان موجود در آن و......نهایتا به طور معجزه آسایی بر دوش استانها انداخته شد.

2- مگر آموزش و پرورش همانند شهرداری ها منبع درآمدی برای خود دارد که به استانی شدن آن اندیشیده ایم؟ پرجمعیت ترین و پر مشکل ترین وزارتخانه ، آموزش و پرورش است که اگر برای تخفیف آلام و دردهاست، باید گفت که مشکلات بی شمار جدیدی در انتظارمان خواهد بود. آن هم با مدیر کل هایی که بر اساس جناح بندی مشغول به فعالیت هستند نه کفایت و صلاحیت و کار آمدی.

3- مگر تبعیض های درونمایه مدرسه چندگانه در سراسر کشور برای ایجاد تفاوتهای روزافزون ناکافی بود که قصد شدت بخشی به آن را داریم؟ آیا در نظر وزیر محترم، مدارس شهرهای کلان و شهرهایی که اِعراب نمی پذیرند و مصیبتهایی چون اشتغال زودرس و اجباری یا عصبیت های قومی برای ترک تحصیل دختران را دارند ، یکسان خواهد بود؟ همان دخترانی که زیر 18 سال به عقد مردانی 40 - 50 ساله در می آیند و توسط خانواده برای تأمین معاش زندگی فروخته می شوند!!!

4- مگر توازن نیروهای زن و مرد یا رسمی و غیر رسمی یا رشته ها و دوره ها در استانها یکسان است؟ همین امر را بودجه دیکته می کند که باید جذب نیرو داشت یا خیر؟ استخدام کرد یا خیر؟

5- شهرهایی که جمعیت روستانشین بالایی دارند و به دلیل فعالیت اقتصادی کودکان و نوجوانان ،عنوان بازمانده از تحصیل را پیدا می کنند ، تفاوتی با شهرها و استانهایی که در صد جمعیت شهرنشینی آنها بالاست ، نخواهند داشت؟

استانی شدن بودجه آموزش و پرورش و آسیب های آن

6- وزیر آموزش و پرورش بهتر از هر کسی می داند که سطح مشارکت مردم در شهرها و استانهای مختلف بنا به دلایل فرهنگی و اقتصادی متفاوت است. پس چگونه انتظار هم سطحی در آموزش و پرورش کشور خواهیم داشت؟

7- امتیازات متفاوت منطقه ای و اقتصادی و فرهنگی استانها فقط به امر تفاوتها و تبعیض آموزش و کیفیت سطح آن دامن خواهد زد و این مقوله کاتالیزور سایر تفاوتها خواهد گردید و اوضاع آموزشی کشور از حال نیز اسفبارتر خواهد شد.

8- اگر دولت حقیقتا به فکر ملت است برای بهبود اوضاع زندگی هر استانی ، وزارت نفت و انرژی ، وزارت صنعت و معدن ، وزارت نیرو ، سازمان دارایی و مالیات ، سازمان برنامه و بودجه و.... را استانی نماید.
ملت امروز بیش از حد توان خود در تأمین مالی مدارس و دانشگاهها ، برای سعادت فرزندان خود سرمایه گذاری کرده اند ، دیگر چیزی برای تقدیم اضافی ندارند. همه افراد جامعه ثروت باد آورده ای برای هزینه کردن ، تحت عنوان مشارکت های مردمی ندارند، 50 - 40 درصد جامعه ما جزو قشر متوسط به پایین هستند. قدری انصاف.

9- یک دفعه هر استان همانند خیلی از کشورها به صورت فدرالی اداره شود تا خیال همه آسوده گردد.
"در قانون اساسی ایالات متحده آمریکا با صراحت بر نظام فدرالی تصریح شده و یک نوع تقسیم کار مشخص میان دولت فدرال و دولت‌های ایالتی در نظر گرفته شده است. در حقیقت هر ایالت در امور داخلی خود دارای اختیارات کامل است و صرفاً در امور خارجی، ارتش، ضرب و چاپ سکه و اسکناس و اعلان جنگ به دولت فدرال اختیار داده شده است. " (2)
یا همانند ایام مشروطیت به شکل ایالات و ولایت تقسیم نمایید.

10- شاید به تدریج هر استان به طور جداگانه خود برای اداره مسایل خود تصمیم بگیرد و فقط تفکر تأمین بار مالی بر دوش استانها نباشد؟ ساختار ملی و حل مشکلات مالی استانی خواهد بود؟!! یعنی مدیران استانی ما از وابستگی محض خود دست خواهند شست ؟ یا خواهند توانست مستقل عمل نمایند؟ آیا وزارت آموزش و پرورش چنین آمادگی را دارد ؟ کنترل سلامت هزینه ها در هر استان ممکن خواهد بود یا مثل خیلی از ادارات چون شورای شهر برخی شهرها و مناطق ، شاهد خلاف های مالی در آن خواهیم بود؟

11 - آیا در استانها سایر ادارات و مراکز و سازمانها از آموزش و پرورش حمایت مالی و عملیاتی خواهند کرد یا در انزوای ابد الدهری تنهای تنها ، ناتوان ناتوان خواهد ماند؟ همانند منابع مالی شهرداری ها ، دخانیات استان ، واحدهای تولیدی و صنعتی ، بانکها و دارایی، اتاق بازرگانی ، پتروشیمی و...... منابع مالی خود را در اختیار مدیران کل استانها قرار خواهند داد؟ آیا همه استانها این منابع در آمدی را دارند؟ یا همه آنها اوضاع برابری جهت مساعدت مالی دارند؟ یعنی مثلا استان سیستان و بلوچستان با استان تهران سنخیتی دارد؟ یا استان کردستان با اصفهان ؟ یا استان لرستان با شیراز؟ یا استان ایلام با آذربایجانشرقی؟ و......
اگر قرار است استانها را طبقه بندی و با هم سطح خود مقایسه کنیم که باز می شود تفاوت و تمایز و تبعیض.

استانی شدن بودجه آموزش و پرورش و آسیب های آن

12- نرخ سواد و بیسوادی ، نرخ بازمانده از تحصیل ، نرخ ترک تحصیل ، نرخ افت تحصیل ، نرخ مناطق برخوردار و نیمه برخوردار و کم برخوردار و.....همه در استانها خبر از تفاوتی آشکار می دهد. حال چگونه می خواهیم بنای تضادی نو را بر روی بنای تضاد قبلی بگذاریم ؟ ناهمگنی در هر امری دقیقا مشهود است. مثل الفبای وزارت نفت و انرژی نیست که داده و ستاده آن دقیقا تعریف شده باشد و مو از درز آن عبور نکند.

امید که قبل از عمل همه جوانب امر را بسنجیم و بعد عملیاتی کردن و خسران ، تصمیم به بازگشت نداشته باشیم. کنترل و مدیریت و هدایت مالی توسط استانها در وزارت آموزش و پرورش آینده ای درخشان نخواهد داشت و موجب افزایش تبعیض و چند گانگی اوضاع آموزشی کشور خواهد شد.

(1) شناسه خبر: 1602040 سرویس: اجتماعی ۲۵ آذر ۱۳۹۶

(2) از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شنبه, 09 دی 1396 23:05 خوانده شده: 1666 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +24 0 --
دبیر م 1396/10/10 - 06:56
افرین همکار عزیز مقاله جالبی بود
پاسخ + 0 0 --
امامی 1396/10/10 - 09:35
با سلام و احترام،
همکار دبیرم،

برای شما احترام خاصی قائل هستم چون
از خوانندگان ثابت و دائمی همه مقالات ارائه
شده هستید.

سپاسگزارم.
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1396/10/10 - 10:07
از محبت و اظهار لطف شما سپاسگزارم همکار امامی عزیز
قلم شما نیز خوش بیان و نکته سنج است موفق و سربلند باشید در مسیر کمک به حل مشکلات معلمان ایران انشاا...(حسین م)
پاسخ + +21 -3 --
سلیمی 1396/10/10 - 10:43
استدلال وزارت خانه معلوم نیست بر چه پایه ای است اما همانطور که نویسنده محترم بیان کرده است این امر می تواند مشکلات زیادی را برای استانهای محروم به همراه داشته باشد.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1396/10/10 - 11:33
با سلام و تقدیر از همراهی تان.
پاسخ + +11 -1 --
امامی 1396/10/12 - 20:10
خوشبختانه این طرح نیز در نطفه حذف گردید.
پاسخ + +1 0 --
امامی 1396/10/19 - 16:15
دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶ -
جبار کوچکی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه نمایندگان مجلس به اختصاصی شدن درآمدهای آموزش و پرورش که در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ آمده بود، رأی مثبت دادند، توضیح داد: این پیشنهاد دولت هر ساله در لوایح بودجه‌ای دولت می‌آمد که امسال به دلیل ارائه پیشنهاد بودجه هزینه‌ای استانی آموزش و پرورش حساسیت‌های در این خصوص وجود داشت که رأی اخیر کمیسیون ارتباطی به استانی شدن بودجه آموزش و پرورش نداشت.

ادامه دارد
پاسخ + +1 0 --
امامی 1396/10/19 - 16:16
بقیه :
نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: بر این اساس و با رأی کمیسیون تلفیق، درآمدهای آموزش و پرورش ناشی از فرورش املاک و غیره در هر استان برای آموزش و پرورش همان استان هزینه می‌شود.
وی با بیان اینکه کمیسیون تلفیق بودجه هنوز وارد بررسی بودجه هزینه‌ای نشده و استانی شدن بودجه آموزش و پرورش در بخش هزینه‌ای بودجه است، افزود: معتقدم بودجه آموزش و پرورش نیز باید به روش بودجه دانشگاه‌ها “ملی- استانی” شود تا با تشکیل هیأت امنا این بودجه در استان‌ها به مدارس تخصیص یابد.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد: در صورت استانی شدن بودجه آموزش و پرورش استانداران این اختیار را خواهند داشت که بودجه آموزش و پرورش را تغییر دهند ولی در صورت ملی استانی شدن بودجه چنین اختیاری به استانداران داده نمی‌شود.
پاسخ + +1 0 --
امامی 1396/10/19 - 16:18
دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶

قاسم احمدی لاشکی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره پیشنهاد استانی شدن بودجه آموزش و پرورش که در لایحه بودجه سال ۹۷ گنجانده شده است، گفت: این پیشنهاد از سوی دولت، پیشنهاد جدیدی است که در لوایح بودجه سال‌های گذشته نبوده و علت طرح این موضوع از سوی دولت برای نمایندگان مجلس روشن نیست.

نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قطعا استانی شدن بودجه آموزش و پرورش موجب بروز نارضایتی فرهنگیان خواهد شد، افزود: با توجه به اعتراضات اخیر نباید شرایط را به گونه‌ای رقم زد که این اعتراضات مردمی تشدید و تحریک شود.

وی یادآور شد: در حال حاضر که فضای مجازی در تمام مناطق کشور گسترش یافته و اخبار لحظه به لحظه در سراسر کشور مخابره می‌شود، کافی است پرداخت حقوق و مزایای یک استان به تأخیر بیفتد همین مسئله می‌‎تواند به بروز نارضایتی میان فرهنگیان دامن بزند و شاهد اعتراضات معلمان باشیم.
پاسخ + +1 0 --
امامی 1396/10/19 - 16:18
بقیه :
این نماینده مردم در مجلس اظهار کرد: بر اساس لایحه بودجه سال ۹۷ به استانداران اجازه داده می‌شود که ۱۰ درصد ردیف‌های بودجه جابه‌جا شود و اگر جایی نیاز به بودجه داشته باشند ، ممکن است از بودجه آموزش و پرورش به بخش‌های دیگر اختصاص دهند که این مسئله به آموزش و پرورش ضربه خواهد زد.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه آموزش و پرورش نهادی ملی و حاکمیتی است و باید بودجه آن نیز به صورت ملی دیده شود، افزود: اجرای پیشنهاد استانی شدن بودجه آموزش و پرورش مغایر اصل ۳ بند ۹ قانون اساسی و مصداق تبعیض منطقه‌ای به شمار می‌آید.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

میزان توجه به " منشور حقوق شهروندی " در وزارت محسن حاجی میرزایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور