صدای معلم

فشار کمرشکن بر فقرا آنها را به عصیان می‌کشاند

دلایل اعتراضات و عصیان مردم ایران


فرشاد مومنی، اقتصاددادن و عضو هیئت‌ علمی دانشگاه علامه در نشست «بودجه ١٣٩٧، تشدید یا کاهش فقر؟» گفته راه نجات ایران از توسعه عادلانه می‌گذرد. اگر عدالت اجتماعی در مرکز سیاست‌های دولت نباشد، هم خود بدنام خواهند شد و خاطره‌ای بد از خود به‌جا می‌گذارند، هم اوضاع کشور ناهنجارتر خواهد شد.

مومنی با اطمینان گفته موتور بسط‌ دهنده فقر در سال ٩٧، فعال‌تر از پنج سال قبل خواهد بود. به اعتقاد او خطاهای راهبردی سه دهه گذشته کشور را دچار ورشکستگی مالی در همه سطوح کرده و مردم را به فلاکت و فقر دچار کرده و همچنین تولیدکننده را به بدترین شرایط تاریخی خود رسانده است.

این اقتصاد دان با اشاره به اینکه کانون اصلی بحران، جهت‌گیری‌های سیاسی دولت است گفته این یک بحث نظری نیست که دست‌کاری قیمت‌ها روی زندگی مردم تأثیر دارد؛ بلکه واقعیت‌ محرزشده‌ای است که نشان می‌دهد در سه دهه گذشته دست‌کاری قیمت‌های کلیدی، به‌مثابه ابزاری برای کسب درآمد، یک توهم فاجعه‌ساز بوده است.

به گفته او مشکل اقتصاد ایران روی اصل رانتی‌بودن مناسبات نیست. مشکل سر کانون‌های اصابت رانت است. وقتی قدرمطلق قیمت‌ها افزایش می‌یابد، فقرا فشارهای کمرشکن‌تری را دریافت می‌کنند. اگرچه نرخ تورم کاهش چشمگیر یافته؛ اما وقتی افزایش شکنندگی قیمت‌ها با تعمیق رکود و کاهش تعداد شاغلان خانوارها همراه می‌شود، معلوم است که آنها را به عصیان می‌کشد.

مومنی به دولت توصیه کرده اگر می‌خواهد نیروی محرکه توسعه باشد، باید از سیاست‌های ناامن‌کننده حقوق و سیاست‌های بی‌ثبات‌کننده اقتصاد کلان دست بردارد تا رونق اقتصادی ایجاد شود و دولت عایدی خود را از راه مالیات تأمین کند.

افزایش نابرابری اقتصادی و اجتماعی، افزایش هزینه‌های زندگی، کاهش دستمزدها، افزایش قیمت‌ کالاهای اساسی، فساد گسترده و فقر و بیکار این روزها باعث نارضایتی عمیق و گسترده جامعه ایران شده است.

بسیاری از اقتصاددانان و جامعه‌شناسان اعتراضات خیابانی این روزهای ایران را نتیجه سیاست‌های ناعادلانه دولت‌ها می‌دانند.

روزنامه شرق

جمعه, 15 دی 1396 23:00 خوانده شده: 558 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +7 0 --
دبیر 1396/10/16 - 06:44
عجب گیری کردیم میبینیم فقر فساد وتبعیض را و رانت و اختلاس را و...را اما دم بزنیم و تحصن و اعتراض و تجمع محکوم میشویم به فتنه گری و اشوبگری و....!!!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/10/16 - 10:30
اخه خواب رانت خوارهاي حكومتي را اشفته ميكنيم!
پاسخ + +5 0 --
ناشناس 1396/10/16 - 12:55
اشكالي ندارد. اونا كه سيتيزن امريكا و كانادا هستند با ويلا و كلي پول در بانكهاي در خارج كشور. وقتي خيلي اوضاع اشفته شد ميروند در امريكا مرگ بر امريكا بگويند همون كاري كه پسر خانم ابتكار و ... الان ميكنند!
پاسخ + 0 0 --
دبیر 1396/10/16 - 20:06
چرا اسم خانم اب...را اوردید؟؟ تو اصولگراها نداریم گرین کارت دار؟؟
پاسخ + +1 0 --
سقز 1396/10/17 - 01:06
والا این هایی که فرزنداشان خارج از کشورن ادم شک میکنه اینها باید نجف و کربلا و عربستان میبودند نه کانادا و انگلیس و ........

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

میزان توجه به " منشور حقوق شهروندی " در وزارت محسن حاجی میرزایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور