صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

علی پورسلیمان/ مدیر گروه صدای معلم

صدایی که دیر شنیده شد ... صندوق ذخیره فرهنگیان به جای افزایش حق السهم اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان و... شفاف سازی و اعتماد سازی کند ؛ مسئولان وزارت آموزش و پرورش با معلمان بازی نکنند !

در نشستی که تشکل های معلمان با مدیر عامل صندوق ذخیره فرهنگیان وقت ( شهاب الدین غندالی ) در دی ماه 1392 داشتند ؛ نگارنده به عنوان گزارشگر این جلسه خطاب به آقای غندالی بحث نظارت بر این صندوق را مطرح نموده و گفتم/ نکته جالب در این نشست پاسخ مدیر عامل وقت به این پرسش بنده بود : " نظارت سهامداران در بخش خصوصي ميسر نيست و هميشه مديريت با سهامداران عمده (كلان) است چراكه آنها سودآوري ايجاد مي‌كنند/ غندالی : سهامداران صندوق ذخيره، 760 هزار نفر هستند و اگر بخواهيم آن را ايجاد كنيم مثل «تعاوني مصرف فرهنگيان» مي‌شود و چنين چيزي عملي نيست. به گفته او سازوكار انتخابي در صندوق ممكن نيست. در اين موسسه، سهامداران تقريبا نزديك به هم هستند و درآن صورت، مديريت به لحاظ اقتصادي دچار خطر مي‌شود. سهامداران بايد از من بخواهند، حتي سازمان بازرسي هم نمي‌تواند در آن دخالت كند/ خوشحالم که سرانجام مسئولان وزارت آموزش و پرورش نظارت " معلمان " به عنوان " صاحبان اصلی " این صندوق را پذیرفته اند/ ساز و کاری که مدیر فعلی این صندوق مطرح کرده و وزیر و سایرین بر آن تاکید کرده اند به نظر می رسد که شفاف نبوده و نوعی دور زدن و حتی فریب افکار عمومی فرهنگیان برای استمرار ناکارآمد قبلی است/ حدودا با 10 درصد تفاوت می توان نماینده معلمان در هر مدرسه ، منطقه ، استان و سپس کشور را معدلی نزدیک به " واقعیت " برای تعیین همان 2 نفر اعضای هیات امناء و یک نفر بازرس دانست/ وقتی چنین راه های ساده و کم هزینه ای وجود دارند چرا باید به راه های " غیرشفاف " حتی متصف به صفت " الکترونیکی " روی آورد/ آیا بهتر نیست هر گونه تصمیم گیری در این موارد به بعد از تشکیل هیات امنای جدید و ساختار کارآمد موکول شود/ " صندوق ذخیره فرهنگیان با ساختار ناکارآمد فعلی قادر به ادامه فعالیت نیست "/ صندوق ذخیره فرهنگیان ورشکسته است و البته مسئولان وزارت آموزش و پرورش حاضر نیستند با توجه به واقعیت های موجود و تاراج سرمایه معلمان آن را اعلام کنند/ آن ها باید به طور مشخص پاسخ دهند که آیا حقوق معلمان وارد " چرخه هزینه " می شود و سودی که عاید صندوق می شود دقیقا به چه میزان است/ اگر قرار است اعضای صندوق تغییر کنند باید مشخص شود که صندوق در حال حاضر در چه وضعیتی قرار دارد/ امیدوارم با توجه به تعداد اندک اعضای انتخابی ( 2 نفر ) در برابر اعضای انتصابی – تعداد اعضای هیات امنا 7 تا 9 نفر است - ، این روشی برای  پوشاندن نقاط کور و فرار از پاسخ گویی با این توجیه که نمایندگان خودتان در صنودق هستند نباشد ضمن آن که این ساز و کار به نظر می رسد از شفافیت لازم و کافی برخوردار نباشد/ پیش بینی 2 نفر اعضای انتخابی با توجه به آن که صندوق ذخیره فرهنگیان مطابق اساسنامه طبق " قانون تجارت " فعالیت می کند در برابر اکثریت انتصابی نشان از تاثیرگذاری اندک اراده عمومی صاحبان صندوق خواهد داشت/ از عجایب صندوق ذخیره فرهنگیان آن است که فعالیت باید بر اساس " قانون تجارت " باشد اما اصولی بر آن مترتب نیست/ توصیه ی من به مدیر عامل صندوق ذخیره فرهنگیان آن است که از رسانه ها نترسد/ متاسفانه وضعیت موجود معلول نظارت کافی از سوی رکن چهارم دموکراسی و عدم پاسخ گویی مسئولان بوده است/ در حال حاضر ، مهم ترین چالش صندوق ذخیره فرهنگیان « بحران اعتماد » اعضاء به آن است /اگر قرار است صندوق ذخیره فرهنگیان به حیات خود ادامه دهد بهترین راه قرار دادن آن در " اتاق شیشه ای " است وگرنه بهترین و عقلانی راه  جز " انحلال " صندوق و بازگشت سرمایه با صاحبان اصلی نخواهد بود

افزایش حق السهم اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان و مشکلات و اختلاس

مهدی نیکدل در گردهمایی  مشترک اعضای شورای معاونین و مدیران کل آموزش و پرورش سراسر استان ها که در اردوگاه شهید باهنر تهران برگزاری شد اظهار کرد: اولین مبلغی که بعداز بازنشستگی به دست فرهنگیان می رسد از صندوق ذخيره فرهنگیان است.

آیا بهتر نیست هر گونه تصمیم گیری در این موارد به بعد از تشکیل هیات امنای جدید و ساختار کارآمد موکول شود  نيكدل از انجام اقدامات اصلاحی در ساختار صندوق خبر داد و گفت: تلاش کردیم تا زمینه های  انحراف صندوق را از بین ببریم و سعی می کنیم خطاهای گذشته در فرآیند مدیریتی تکرار نشود.

مدیر عامل صندوق ذخیره فرهنگیان از محدود سازی فعالیت مشترك صندوق با سایر صندق های خصوصی خبر داد و تصریح کرد: در جریان تحقیق و تفحص بیشتر از یکصدهزار صفحه از مدارک مربوط به صندوق به هیئت مربوطه تحویل دادیم و همکاری خود را با هیئت تحقیق وتفحص به تمام و کمال رساندیم تا سو تفاهمی پیش نیاید اما تعجب ما این است که برخی از دوستان تاکید دارند هر تخلفی که صورت گرفته است، بعد از سال ۹۲ بوده، در حالیکه چنین چیزی صحت ندارد و برخی نمایندگان سعی کرده اند اطلاعات قبل از سال ۹۲ را بردارند و وارد تحقيق و تفحص مربوط به آن سال ها نشوند.

وی ادامه داد: افزایش منابع ورودی صندوق برای ادامه حیات ضروری است بنابراین با مساعدت معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی بخشنامه ای با موضوع افزایش حق السهم اعضا صادر شده است.

افزایش حق السهم اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان و مشکلات و اختلاس

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان  اظهار کرد: همه آن مبالغی که در بانک سرمایه از آن با  عنوان اختلاس یاد می شود مربوط به فرهنگیان نیست زیرا حدود ۴۷ درصد از سرمایه اولیه بانک سرمایه مربوط به شرکت های زیر مجموعه صندوق ذخیره فرهنگیان است.

وی افزود: اختلاس صورت گرفته در بانک سرمایه است نه در صندوق اما متاسفانه رسانه ها دائما صندوق را مورد هجمه قرار می دهند ... "

کمی پیش از آن وزیر آموزش و پرورش در نخستین نشست رسانه ای خود چنین گفته بود : ( این جا )

افزایش حق السهم اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان و مشکلات و اختلاس

" سومین برنامه ای که می خواهم درباره آن صحبت کنم بحث صندوق ذخیره فرهنگیان است. این موضوع که همواره همکاران عزیز من این مطالبه را داشته اند که ما به عنوان عضو صندوق به طور مستقیم نمایندگانی را در هیات امنا داشته باشیم که این نمایندگان ما بتوانند در حقیقت بر فرایند عملکرد صندوق نظارت بکنند، در تصمیم گیری ها مشارکت داشته باشند و از این جهت حرکت و فعالیت ما شفاف تر خواهد شد .

بعد از فراهم کردن زیرساخت های این کار که انشاءالله فراخوانی را منتشر خواهیم کرد و بنا داریم تا قبل از سال جاری بر اساس انتخابات الکترونیکی صندوق ذخیره فرهنگیان با ساختار ناکارآمد فعلی قادر به ادامه فعالیت  نیست انجام خواهد شد دو نفر از اعضای صندوق که از همکاران ما در صندوق هستند مستقیما توسط اعضا انتخاب شوند و به عضویت هیات امنا درآیند و بر اعضای هیات امنا افزوده شوند . یک نفر هم به عنوان بازرس افتخاری یا ویژه مستقیما توسط معلمین انتخاب شود در هیات امنا و فرآیند و عملکردهای صندوق نظارت داشته باشند .

فراخوانی را منتشر خواهیم کرد و در پایگاه اطلاع رسانی وزارتخانه منعکس خواهد شد . بر اساس این فراخوان به دوستان و همکاران کمک کنند که اعضا باید شرایط شان به چه نحوی باشد . نحوه انتخاب را چگونه پیشنهاد می کنند. من به بهانه نام بردن از اسم صندوق این نکته را عرض کنم .

صندوق ذخیره یک فراز و نشیب بسیار طولانی و خیلی استرس زایی را برای ما آموزش و پرورشی ها داشته است. من نه تایید می کنم نه رد می کنم. این واقعیت که در ماه های اخیر و در این یک سال و اندی اخیر اتفاق افتاد صندوق ذخیره را با یک استرس های خیلی شدیدی مواجه کرد.... "

***

در نشستی که تشکل های معلمان با مدیر عامل صندوق ذخیره فرهنگیان وقت ( شهاب الدین غندالی ) در دی ماه 1392 داشتند ؛ نگارنده به عنوان گزارشگر این جلسه خطاب به آقای غندالی بحث نظارت بر این صندوق را مطرح نموده و گفتم :

 " ...این موسسه اقتصادی با این تعداد عضو و سرمایه ، فاقد رکنی به نام " بازرس " است !

در آن جلسه ،به ایشان پیشنهاد دادم که در صورت امکان ، از میان سهام داران صندوق ، حداقل 3 نفر به عنوان بازرس انتخاب شوند.

مکانیسم آن هم به این صورت است که از میان نمایندگان معلمان در مدارس که عضو این صندوق هستند دعوت شود .

نمایندگان معلمان در هر استان در یک سیستم از پایین به بالا که قاعده هرم در مدرسه است انتخاب شده و سرانجام در مجمع کشوری و پس از انتخابات آن سه نفر بازرس تعیین می شوند و برای آن که  تمام این ساز و کار  دولتی نباشد ، تشکل های معلمان و نهادهای مدنی آموزش و پرورش بر این پروسه نظرات خواهند داشت ... "

افزایش حق السهم اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان و مشکلات و اختلاس

نکته جالب در این نشست پاسخ مدیر عامل وقت به این پرسش بنده بود :

" نظارت سهامداران در بخش خصوصي ميسر نيست و هميشه مديريت با سهامداران عمده (كلان) است چراكه آنها سودآوري ايجاد مي‌كنند.

به نظر نمی رسد این 2 نفر حتی بتوانند در تغییرات احتمالی اساسنامه و ساختار صندوق و نیز تعیین 5 تا 7 نفر اعضای هیات مدیره نقشی ایفا کنند و به احتمال زیاد نقش این اعضای انتخابی " فرمایشی " خواهد بود سهامداران صندوق ذخيره، 760 هزار نفر هستند و اگر بخواهيم آن را ايجاد كنيم مثل «تعاوني مصرف فرهنگيان» مي‌شود و چنين چيزي عملي نيست. به گفته او سازوكار انتخابي در صندوق ممكن نيست. در اين موسسه، سهامداران تقريبا نزديك به هم هستند و درآن صورت، مديريت به لحاظ اقتصادي دچار خطر مي‌شود. سهامداران بايد از من بخواهند، حتي سازمان بازرسي هم نمي‌تواند در آن دخالت كند. غندالي تاكيد دارد مديريت در صندوق خصوصي است اما با رابط به دولت وصل شده است ... "

این سخنان فردی است که در سمت مدیر عامل یک موسسه اقتصادی بزرگ کشور یکی از بزرگ ترین اختلاس های مالی در زمان مدیریت وی رخ داد .

علی رغم هزینه ها و خسارت های زیادی که بر صندوق ذخیره فرهنگیان در سایه ناکارآمدی ساختار و از همه مهم تر " سوء مدیریت " تحمیل شد خوشحالم که سرانجام مسئولان وزارت آموزش و پرورش نظارت " معلمان " به عنوان " صاحبان اصلی " این صندوق را پذیرفته اند .

اما ساز و کاری که مدیر فعلی این صندوق مطرح کرده و وزیر و سایرین بر آن تاکید کرده اند به نظر می رسد که شفاف نبوده و نوعی دور زدن و حتی فریب افکار عمومی فرهنگیان برای استمرار ناکارآمد قبلی است .

اصغر حصیری مشاور اقتصادی وزیر آموزش و پرورش در مصاحبه با روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، در مورد انتخاب نمایندگان معلمان در صندوق ذخیره فرهنگیان می گوید: وزیر آموزش و پرورش قصد دارد از میان افرادی که توسط ایشان باید به عنوان نماینده به صندوق معرفی شود، سه نفر (دو نفر عضو هیات امنا و یک نفر بازرس) را  به عنوان نماینده فرهنگیان از طریق یک انتخابات آزاد و مبتنی بر آرا الکترونیکی، معرفی نماید.

او در ادامه می گوید :

" انتخابات در مراحل- استانی و کشوری برگزار می‌شود. در مرحله اول با توجه به سهمیه هر استان حداقل یک نفر و حداکثر ۵ نفر با انتخابات الکترونیکی  از هر استان به مرحله کشوری راه پیدا می‌کنند. در مرحله کشوری از بین منتخبان استانی سه نفر ( دو عضو هیئت أمنا و یک بازرس) انتخاب می‌شوند."

البته ایشان در این زمینه به تجربه برگزاری انتخابات مطبوعات ( نماینده مدیران رسانه ها در هیات نظارت بر مطبوعات ) اشاره می کند .

نخستین مساله آن است که جامعه آماری مدیر مسئولان رسانه ها و شناختی که آن ها از یکدیگر دارند قابل مقایسه با جامعه بزرگ معلمان و اعضای صندوق نیست .

آیا راه ساده تر و منطقی تر همان نیست که 4 سال پیش خطاب به مدیر عامل وقت ارائه کردم و البته این" صدا " شنیده نشد ؟

مطابق اعلام صندوق ذخیره فرهنگیان ، « ضریب نفوذ اعضا » در استان ها به شرح زیر است :

ضریب نفوذ اعضا در استان ها

درصد ضریب نفوذ مهر ماه ٩٦

استان

تعداد کل فرهنگیان 

تعداد اعضای موسسه 

درصد ضریب نفوذ 

خراسان رضوى

٨٢,١٥٢

٧٢,٦٩٦

٨٨%

فارس

٦٢,١٩٦

٥٦,٠٦٨

٩٠%

تهران

٥٩,٦٩٢

٥٢,٧٨٩

٨٨%

خوزستان

٥٨,٧٠٢

٤٩,٢٠٣

٨٤%

اصفهان

٥٦,٢٠٠

٤٨,٥٧٨

٨٦%

آذربايجان شرقي

٤٤,٣٤٢

٤٢,٤٨١

٩٦%

كرمان

٤٤,٣٩١

٤٣,١٢٩

٩٧%

تهران (شهرستانها )

٤٦,٧٨٠

٤١,٦٢٣

٨٩%

مازندران

٣٩,٣٨٦

٣٥,٩١٧

٩١%

آذربايجان غربي

٣٦,٣٣٣

٢٨,٣٦١

٧٨%

سيستان وبلوچستان

٣٥,٨٠٥

٢٨,١٥٥

٧٩%

گيلان

٢٧,٦٢٤

٢٥,٢٢٥

٩١%

كرمانشاه

٢٦,١٠٥

٢٢,٤٤٨

٨٦%

لرستان

٢٦,٥٨٢

٢٢,١٨٣

٨٣%

همدان

٢٢,٨٩٢

٢٠,٨٥١

٩١%

هرمزگان

٢٥,٩١٩

٢٠,٤١٣

٧٩%

البرز

٢٤,٠٣٥

٢٠,١٤٧

٨٤%

كردستان

٢٤,٠١٩

١٨,٠٩٢

٧٥%

اردبيل

١٨,٧٢٥

١٧,٥٠٦

٩٣%

گلستان

٢١,٧٨٠

١٦,٤٩٣

٧٦%

چهارمحال وبختيارى

١٥,٠٩١

١٤,٤٩٦

٩٦%

كهكيلويه وبويراحمد

١٣,٩٩٣

١٤,٠١٢

١٠٠%

خراسان جنوبي

١٤,٢٤٢

١٣,٣٦٢

٩٤%

قزوين

١٥,٣٦٨

١٣,٩٨٠

٩١%

زنجان

١٤,٨٦٦

١٣,٠٢٦

٨٨%

خراسان شمالي

١٤,٧٠٣

١٢,٦٦٠

٨٦%

بوشهر

١٤,١٤١

١٢,٣٤٩

٨٧%

مركزى

١٥,٣٤٥

١٢,٨١٨

٨٤%

يزد

١٥,٢١٩

١٢,٥١١

٨٢%

قم

١٤,٢٢٦

١٢,١٨٧

٨٦%

ايلام

١٠,٧٨٦

١٠,٥٤٢

٩٨%

سمنان

٨,٩٤٦

٧,٤٥١

٨٣%

مراکز متفرقه

٩,٥٨٨

٨,٨٥٨

٩٢%

جمع کل :

٩٦٠,١٧٤

٨٤٠,٦١٠

٨٨%

در واقع به طور میانگین 88 درصد فرهنگیان در سراسر کشور عضو این صندوق هستند .

پس حدودا با 10 درصد تفاوت می توان نماینده معلمان در هر مدرسه ، منطقه ، استان و سپس کشور را معدلی نزدیک به " واقعیت " برای تعیین همان 2 نفر اعضای هیات امناء و یک نفر بازرس دانست .

آیا تحقق چنین موضوعی حتی به تقویت " شورای معلمان " در مدارس منتهی نخواهد شد ؟

وقتی چنین راه های ساده و کم هزینه ای وجود دارند چرا باید به راه های " غیرشفاف " حتی متصف به صفت " الکترونیکی " روی آورد ؟

مدیر عامل فعلی صندوق ذخیره فرهنگیان صحبت از افزایش افزایش حق السهم اعضای صندوق کرده است .

آیا بهتر نیست هر گونه تصمیم گیری در این موارد به بعد از تشکیل هیات امنای جدید و ساختار کارآمد موکول شود ؟

اتخاb چنین تصمیمی فقط می تواند یک نشانه داشته باشد :

" صندوق ذخیره فرهنگیان با ساختار ناکارآمد فعلی قادر به ادامه فعالیت  نیست "

در واقع می توان گفت صندوق ذخیره فرهنگیان ورشکسته است و البته مسئولان وزارت آموزش و پرورش حاضر نیستند با توجه به واقعیت های موجود و تاراج سرمایه معلمان آن را اعلام کنند .

افزایش حق السهم اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان و مشکلات و اختلاس

غندالی در سال 92 سهم صندوق ذخیره فرهنگیان را در بانک سرمایه 49 درصد اعلام می کند اما نیکدل آن را 47 درصد !

نیکدل و سایر مسئولان صندوق قبل از چنیین اقداماتی باید در مورد وضعیت فعلی صندوق ذخیره شفاف سازی کنند .

وضعیت موجود معلول نظارت کافی از سوی رکن چهارم دموکراسی و عدم پاسخ گویی مسئولان بوده است آن ها باید به طور مشخص پاسخ دهند که آیا حقوق معلمان وارد " چرخه هزینه " می شود و سودی که عاید صندوق می شود دقیقا به چه میزان است ؟

غندالی در سال 92 دارایی های صندوق را حدود 6 هزار تا 6 هزار و سیصد میلیارد تومان با 670 هزار عضو اعلام کرد .

اکنون با افزایش تعداد اعضا دارایی های صندوق دقیقا به چه میزان است ؟

مبالغی که بعد از سال 92 از بانک سرمایه اختلاس شده است چقدر است ؟

این ها و نظایر آن چیزی نیستند که نیازی به تحقیق و تفحص چندین ماهه و این همه گذشت زمان باشند .

اگر قرار است اعضای صندوق تغییر کنند باید مشخص شود که صندوق در حال حاضر در چه وضعیتی قرار دارد .

امیدوارم با توجه به تعداد اندک اعضای انتخابی ( 2 نفر ) در برابر اعضای انتصابی – تعداد اعضای هیات امنا 7 تا 9 نفر است - ، این روشی برای  پوشاندن نقاط کور و فرار از پاسخ گویی با این توجیه که نمایندگان خودتان در صندوق هستند نباشد ضمن آن که این ساز و کار به نظر می رسد از شفافیت لازم و کافی برخوردار نباشد .

افزایش حق السهم اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان و مشکلات و اختلاس

پیش بینی 2 نفر اعضای انتخابی با توجه به آن که صندوق ذخیره فرهنگیان مطابق اساسنامه طبق " قانون تجارت " فعالیت می کند در برابر اکثریت انتصابی نشان از تاثیرگذاری اندک اراده عمومی صاحبان صندوق خواهد داشت .

به نظر نمی رسد این 2 نفر حتی بتوانند در تغییرات احتمالی اساسنامه و ساختار صندوق و نیز تعیین 5 تا 7 نفر اعضای هیات مدیره نقشی ایفا کنند و به احتمال زیاد نقش این اعضای انتخابی " فرمایشی " خواهد بود .

( از عجایب صندوق ذخیره فرهنگیان آن است که فعالیت باید بر اساس " قانون تجارت " باشد اما اصولی بر آن مترتب نیست )

امیدوارم که این اقدام به نوعی درست کردن ظاهر برای توجیه عملکرد گذشته و استمرار سیاست های غلط در آینده نبوده و به قول معروف " معلمان را سر کار نگذارند " !

توصیه ی من به مدیر عامل صندوق ذخیره فرهنگیان آن است که از رسانه ها نترسد .

متاسفانه وضعیت موجود معلول نظارت کافی از سوی رکن چهارم دموکراسی و عدم پاسخ گویی مسئولان بوده است .

افزایش حق السهم اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان و مشکلات و اختلاس

در حال حاضر ، مهم ترین چالش صندوق ذخیره فرهنگیان « بحران اعتماد » اعضاء به آن است .

اگر قرار است صندوق ذخیره فرهنگیان به حیات خود ادامه دهد بهترین راه قرار دادن آن در " اتاق شیشه ای " است وگرنه بهترین و عقلانی راه  جز " انحلال " صندوق و بازگشت سرمایه به صاحبان اصلی نخواهد بود .

 

پی نوشت :

گزارش صدای معلم در روزنامه اعتماد منتشر شد اما بعدا به دلایل نامعلومی حذف شد ! ( لینک روزنامه اعنماد )

لینک صدای معلم ( سخن معلم سابق )

سه شنبه, 19 دی 1396 ساعت 15:15 خوانده شده: 862 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +8 -1 --
معلم 1396/10/19 - 18:11
آ.پ دارد راه خودش که سود آوری از معلمان هست، می رود. عین حقیقت هست . وضعیت صندوق ذخیره و بیمه تکمیلی که دو سال هست آ.پ خود عهده دار آن شده، گواه این مطلب هست. آتیه سازان حافظ فقط کارگزار هست، یعنی مبلغی که باید آ.پ به ما بدهد، حساب می کند و دست مزد خود را می گیرد . بهترین کار خروج از صندوق هست تا حقتان بیشتر از این پایمال نشود. مسئولی به وضع صندوق رسیدگی نمی کند . معلوم نیست دست کدام مسئولان در صندوق هست و دارند نفع می برند که همه سکوت کرده اند.
پاسخ + +14 0 --
تلگرام 1396/10/19 - 18:42
از اول انقلاب تاکنون معلمان را بازی داده اند.اینم روش.
انگار مصلحت نظام و اقایون ایجاب میکنه که معلمان در فقر و تبعیض باشن.!!
پاسخ + +6 0 --
دبیر م 1396/10/19 - 18:44
موافقم
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1396/10/20 - 08:07
به امید انتخاب مدیرکل خوب برا ا.پ خراسان رضوی
پاسخ + +9 0 --
ناشناس 1396/10/19 - 19:35
اگر خواسته باشند پول بیشتری از ما کم کنند من وخانمم انصراف می دهیم
پاسخ + 0 0 --
مهدی 1396/10/20 - 17:31
من که دیروز انصراف دادم از عذاب وجدان ناراحت شدم
پاسخ + 0 0 --
مهدی 1396/10/20 - 17:31
من که دیروز انصراف دادم
پاسخ + 0 0 --
مهدی 1396/11/21 - 21:33
یادمه پارسال همه همکارا تو مدرسه می گفتن انصراف میدن ولی خبری نشد
پاسخ + +12 0 --
شیخ مهندس 1396/10/19 - 21:37
مظلوم کند دعا، سوزان شود جهان!
پاسخ + 0 0 --
معلم 1396/10/19 - 22:23
اما اینجا اقدام عملی علاوه بر دعا لازم هست. من چند سال پیش انصراف دادم و خیالم راحت هست و به اخبار صندوق کاری ندارم.
پاسخ + 0 0 --
علی صادقی 1396/10/20 - 07:02
با سلام
صائب تبریزی:
« اظهار عجز پیش ستمگر ز ابلهی ست
اشک کباب باعث طغیان آتش است »
پایدار باشید
پاسخ + 0 0 --
امامی 1396/10/20 - 08:24
عجز انسان ، ظالم پروری است .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/10/20 - 23:20
به نام پروردگار حق
معلم گرامی، بله اقدام عملی لازم است.
به عنوان مثال در سال 96 آزمون استخدامی آ.پ برگزار کنیم و کسر سن را شامل کسانی نکنیم که پدرانشان مظلومانه چند سال بی گناه در زندان بودند و مدت زندان را طلبکار شدند و فرزندان هزاران مشکل ایجاد شده را پیگیری می کردند.
پدرانی که مدیریت صندوق ... وزارت خانه ای دیگر را در اختیار داشتند، پدرانی که مال کسی را نربودند که مزدشان ربودن شغل فرزندان مسئولیت پذیرشان باشد، دردا که چقدر قانون نادان است!
چنان مدیران صندوقی(فرهنگیان) حق چنین وزارتخانه آموزش و پرورشی و چنین قوانینی نیست؟!
تمام هنر و زیرکی ندادن معرفی نامه جهت مصاحبه استخدامی به دلیل وجود قوانین معیو ب مثل عبور از 40 سالگی برای افرادی که از نظر علمی قابل قبول بودند، کسی که قانوناً به درد جایگاه کار علمی نمی خورد بهتر نیست که به درد کار عملی هم نخورد و برخی کارآفرینی های خود را تعطیل کند؟!
مگر در روایت نیامده که متقابلاً فرد یا سیستمی که نیکی را (عملاً) سپاس نگذارد، بدی را هم (عملاً) زشت نشمارد.
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1396/10/20 - 01:52
اقای پورسلیمان سلام.خسته نباشید.سوالی دارم که اگر جواب دهید ممنون میشم.من معلم شاغل هستم و با این اوضاع صتدوق قصد انصراف دارم.ایا سهم دولت و سود به من تعلق خواهد گرفت یا خیر؟ باتشکر از شما
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1396/10/20 - 10:06
سلام

دوست عزیز

غندالی در همان سال 92 می گوید :
" اگر کسی قبلا می خواست از صندوق برود سهم دولت را نمی دادند اما در حال حاضر ، هر کسی تمایل به خروج داشته باشد کل سهم ( سهم دولت ) را هم می دهیم .... "

اما به نظر می رسد وضعیت تغییر نکرده باشد.

در حال حاضر فردی که بخواهد خارج شود چهار فاکتور در نظر گرفته شده و باید پرداخت شود .

1-اصل پول عضو
2-سود این سپرده
3-سهم دولت
4-سود سهم دولت

اما گزارش ها نشان می دهند که این کار قبلا در مدت کوتاهی انجام می شده است اما الان عضوی بخواهد خارج شود چند ماه طول می کشد .

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
معلم 1396/10/20 - 14:14
من انصراف دادم ، فقط پول خودم و سود آن را بعد چهار ماه دادند. بهترین منبع سایت صندوق ذخیره هست، فرم انصراف در آنجا هست، نگاه کنید توضیح داده است.
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1396/10/20 - 14:25
سلام
همکار محترم
ممنون از توضیحات .
پس هیات مدیره جدید با توجه به اوضاع وخیم این صندوق تصمیم هیات مدیره قبلی را لغو کرده است .

جهت اطلاع مخاطبان محترم :

" فرهنگیان عضو صندوق ذخیره فرهنگیان پس از بازنشستگی، سرمایه خود شامل مجموع واریزی عضو، واریزی دولت، سود ناشی از فعالیت‌های اقتصادی واریزی عضو و دولت و همچنین سهم عضو از ارزش افزوده دارایی های موسسه را دریافت می کنند.

همچنین فرهنگیانی که خواستار انصراف از عضویت در موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان باشند، می توانند با مراجعه به ادارات آموزش و پرورش منطقه خود و با پر کردن یک فرم، انصراف خود از عضویت را اعلام کنند. انصراف دهندگان پس از انصراف سرمایه خود شامل مجموع واریزی عضو و سود ناشی از فعالیت‌های اقتصادی آن و همچنین سهم عضو از ارزش افزوده دارایی های موسسه را دریافت می کنند. سهم دولت به انصراف دهندگان از عضویت در موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان تعلق نمی گیرد.

چنانچه فردي بخواهد به دلیل بازنشستگی و یا انصراف از عضويت موسسه خارج شود و سرمايه خود را دريافت نمايد ضمن دارا بودن يكي از وضعيت های مندرج در بخشنامه ٨٠٠ بايد نسبت به تعيين تكليف چگونگي بازپرداخت اقساط تسهيلات دريافتي اقدام نمايد.


پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
معلم 1396/10/20 - 21:24
از سایت صندوق ذخیره :
" فرهنگیانی که خواستار انصراف از عضویت در موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان باشند، می توانند با مراجعه به ادارات آموزش و پرورش منطقه خود و با پر کردن یک فرم، انصراف خود از عضویت را اعلام کنند. انصراف دهندگان پس از انصراف سرمایه خود شامل مجموع واریزی عضو و سود ناشی از فعالیت‌های اقتصادی آن و همچنین سهم عضو از ارزش افزوده دارایی های موسسه را دریافت می کنند. سهم دولت به انصراف دهندگان از عضویت در موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان تعلق نمی گیرد. "
پاسخ + +5 0 --
ناشناس 1396/10/21 - 10:06
بیمه تکمیلی ما هم شبیه همین صندوق ذخیره شده .۱۱ اذر ماه مدارکم را داده ام هنوز از پول خبری نیست.
پاسخ + 0 0 --
معلم 1396/10/21 - 11:04
بیمه آتیه سازان سریع مبلغ را محاسبه می کند اما آ.پ می خواهد معطل کند که سود آن برود تو جیب مسئولان آ.پ . این بازی هست که از وقتی بطحایی آمده انجام می شود. تا قبل از آمدن بطحایی بعد از یک ماه واریز می شد. هر دم از این باغ بری می رسد ... حکایت وزیرانی هست که روحانی به آ.پ تحمیل کرده است.
پاسخ + +4 -2 --
معلم بی یاور 1396/10/21 - 10:13
جناب پورسلیمان باتشکراززحمت مطلب خوبتون سوالی داشتم امیدوارم زحمت نباشه موضوع ارزش افزوده اموال درصندوق چگونه وتوسط چه ارگانی معلوم میشه آیا سالیانه حساب میشه تمام املاک هست یابعضی دوم سودها چطور حساب میشه زحمت میشه ولی اگه بتونییدجواب برامون بدست بیارین ممنون میشم خیلیا با اموال مشکل دارن که این اموال ماکه بازنشسته شدیم چی میشه
پاسخ + 0 0 --
معلم 1396/10/21 - 11:34
راه آن هست که هر کسی عضو صندوق هست ، به سایت صندوق ذخیره مراجعه کند و صورت حساب خود را ببیند که این آیتم هست و اگر هست ، چه مبلغی هست. در آ.پ فریبکاری بسیار زیاد هست و به لطف روحانی و انتخاب وزیران فریبکار ، وضع خرابتر هم شده است.
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1396/10/21 - 12:46
سلام

دوست عزیز

این پرسشی است دشوار که فکر نمی کنم مدیر عامل ، اعضای هیات مدیره و نیز هیات امنا بتوانند به آن دقیق و شفاف پاسخ دهند !

در همان سال 92 غندالی چنین می گوید :

" قصد ما برنامه ریزی است . تلاش ما این است که از تنش بیرون بیاییم . هنوز پس از دو و نیم ماه که من آمده ام ، شرکت های جدید کشف می شود ! و با وجود تلاشی که وجود دارد هنوز هم شرکت های وابسته به صندوق مشخص نیست و هیچ چیز منسجمی در صندوق وجود ندارد ! داشته های صندوق دقیقا مشخص نیست ..."


مشکل بزرگ ما در این موسسه اقتصادی آن است که چیزی شفاف نیست و تعدادی شرکت های تو در تو درست شده اند و زمینه فساد در این صندوق بسیار بالاست .

مهم نیست که چه کسی مدیر عامل می شود مهم این است که تاریخ مصرف این صندوق به پایان رسیده است ....

صندوق ذخیره فرهنگیان میراث دوران شرکت های مضاربه ای است و الان دیگر کارکردی ندارد .

و اما کمی در مورد پرسش شما :

اين صندوق شركت هاي سرمايه گذاري متعددي را به عنوان زير مجموعه خود دارد از قبيل گروه ساختماني كه كارش ساختمان سازي است زماني كه سود را محاسبه مي كنند ساختمان هاي ساخته شده و فروش نرفته و يا در حال ساخت در آن سال جزء سود محاسبه نمي شود و در نتيجه اموالي كه نقد شده و قابل محاسبه است بعداز كسر مخارج و هزينه هاي گزاف و درصدها و پاداش هاي حضرات به عنوان سود در صورت تصويب هيئت مديره بين اعضاء تقسيم مي شود آن هم بعد از گذشت يك سال !

حال اصل سخن اينجاست فردي كه از بدو تاسيس عضو بوده و فرضا امسال بازنشسته شده است بعد از تسويه فقط اصل مبالغ واريزي و سهم دولت و سود هاي سالانه به وي داده مي شود ، در حالي كه خيلي از اموال منقول و غير منقول در اين صندوق وجود دارد كه سالانه جزء در آمد محاسبه نشده و بخش اعظم سرمايه گذاري است كه در سود محاسبه نمي شود و (در واقع حق مالكانه اعضاء است).

لذا اگر در هر سال كليه اموال و داراي هاي منقول و غير منقول صندوق ذخيره به صورت ريالي محاسبه شود سودي كه به هر فرد تعلق مي گيرد خيلي بيشتر از اين هاست كه تا كنون به هيچ كدام از بازنشسته هاي عزيزفرهنگي در هيچ سالي داده نشده است .... "


مشکل این جاست که در این بزرگ ترین موسسه اقتصادی کشور مجمع همان هیات امنا هستند !

در حالی که سهام داران باید کلیه صورت های مالی و... را تصویب کنند .


مطابق ماده 20 اساسنامه ، هیات امنا از بین موسسات عضو جامعه حسابداران رسمی ایران یک موسسه را به عنوان حسابرس مستقل و بازرس اصلی و یک موسسه دیگر را به عنوان حسابرس مستقل و بازرس علی البدل برای مدت یک سال انتخاب می کند .

صورت مساله ساده است !

هنوز پس تز گذشت ماه ها از تشکیا هیات تحقیق و تفحص گزارش مدون و قابل اتکایی ارائه نشده است .


پیشنهاد من این است که به کمپین خروج از صندوق ذخیره فرهنگیان بپیوندید !

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
معلم اکابر 1396/10/23 - 08:44
سلام. متاسفانه رانت، اختلاس و دزدی اموال عمومی یک امر عادی و جسارتا با ریختن قبح آن، در حال نهادینه شدن است! یکی از شگردهای به جیب زدن اموال خلق الله تاسیس صندوق های بدون پشتوانه، تبلیغات فریبنده، جمع کردن سرمایه و اعلام ورشکستگی است که متاسفانه برخی قضات نیز با آنان همراهی دارند و مال باختگان را پس از 10 سال که پول بی زبانش را نزد صندوق گذاشته و می توانست حداقل به سه برابر افزایش یابد، وادار می کنند در قبال امضای سندی مبنی بر عدم شکایت، عین پول را پس بدهند. تازه منت هم می گذارند و می گویند برو خدارا شکر کن که به پولت رسیدی، فلانی ها که اصل و فرع پولشان رفته!
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1396/10/21 - 20:31
آیا میتوان از طریق شکایت به دیوان عدالت اداری، سهم دولت بعلاوه سودی که به آن تعلق میگرفت وچند سالیست واریز نشده گرفت؟ چون چند سال پیش که عضو صندوق شدیم اصلا درفرم ذکر نشده بود که دولت سهم خود را تا چه سالی واریز میکند
پاسخ + +2 0 --
رجبي 1396/10/26 - 09:04
مسئولين صندوق ذخيره خجالت بكشن از گلوي فرهنگيان ميبرن به ميليادرها وام هزار ميلياردي ميدن! واقعا خجالت داره! من كه حلال نميكنم.%
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/10/30 - 17:20
این پولی که رفته بنظرمن بایستی واگه بخواهند میتوانندبه صندوق برگردانندو عاملین صندوق ذخیره را مشخص ومحاکمه کننداگه واقعا میشه.چون که به سرمایه معلمین خیانتی کرده اندوبعدصندوق بکارخودش ادامه بدهدالبته شفاف بقول نویسنده مقاله ،یا اینکه سرمایه را با سودش برگردانند.کاش من اول عضو صندوق ذخیره نبودم.هدف اولیه این صندوق چی بوده؟ما که خیروسودندیدیم توی این 29سال.
پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1396/10/30 - 22:36
سلام اظهار نظرات بدون اطلاعات درست موجب گمراهی همکاران خواد شد اگر کمی هم اطلاعت اقتصادی و مقررات بانکی بدانید مطلع خواهید شد که در صد سهام در بانک به معنی اینکه موجودی بانک متعلق به سهامداران باشد نیست پولهای بانک ها عمدتا متعلق به مردم است نه سهامداران . صندوق حدود ۲۴۸ میلیارد تومان سهدم دربانک دارد که ارزش فعلی ان نیز بسیار بالاتر است آقایانی که ظاهرا در آموزش اقتصاد حقوق بشر و.... صاحب نظر هستند به این موضوع بیندیشند که اگر تمام مطالبات بان وصول شود چگونه جواب همکاران را با ادعای خود خواهند داد که پول از جیب معلمان رفته و .. صدای معلم ابزار دست مخالفان دولت نشود و با نشر مطالب خلاف واقع خود را ملعبه چند نفر صاحب قلم غیر متخصص نماید صحت مطالب فوق را با استعلام از بانک مرکزی جویا شوید همانطور که در مورد اقدام روشنگرانه خود از آلبرتا استعلا می گیرید
پاسخ + +1 0 --
معلم 1396/10/30 - 23:15
آقای پورسلیمان ، سلام و تشکر از شما. لطفا قضیه بیمه اجباری آتش سوزی را آن جور که برایتان امکان دارد ، قانونی پیگیری کنید . وگرنه این رشته سر دراز دارد و بطحایی انواع و اقسام بیمه ها را به اجبار به معلمان تحمیل می کند.‌ چه طوری ما می توانیم از طریق قانون شکایت کنیم ؟
پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1396/11/01 - 12:27
برای ما فرهنگیان زیبنده نیست مطالب را خلاف واقع اراپه نماییم در لرستان بیمه صادر شده ولی شرط رضایت در آن گنجانده شده است . کرمانشاه از این بیمه استقبال نکرد همکار ما الان لنگ یک کانکس ۴ میلیونی است . کمی هم واقع گرا باشیم راه مخالفت ها این نیست
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/11/01 - 18:34
چرا کشورهای اروپایی یا حتی عربستان سعوووووودی را،حتی یکبارندیدیم اعلام کنندصندوق وپولهای آنجا مفقودشده یا پول افرادیا عده ای را یا حتی پولی یا بودجه ای ازکشورشان را یک بارنشنیدیم بگوینداختلاس شدیا مفقودشد.چرا واقعا کشورهای دیگه اینطوراند.؟البته کشورما هم درهمین گروه وطبقه قرارمیگیره من تابه حالا نشنیدم بگویندپول یا ..اختلاس شده یا این حرفا.واقعا بخودم میبالم.
پاسخ + 0 0 --
معلم بی یاور 1396/11/03 - 15:41
باسلام آقای پورسلیمان درکانال تلگرامی صندوق ذخیره تبلیغی آمده ومعلمین را به شرکت در کارگاه وهمایش املاک دعوت کرده لطفا شماکه استادنگارش هستین نقدی براین اقدامات صندوق داشته باشین که اگرباپول فرهنگیان این کارها که هیچ فایده ای برای همکاران ندارن پول همکاران رااینطورحیف ومیل نکنند
پاسخ + 0 0 --
حسن موسوی 1396/11/07 - 18:27
با سلام
انسان عاقل از یک سوراخ دوبار گزیده نمی شود
تنها راه این است که کل اموال منقول و غیر منقول فرهنگیان در صندوق که شامل کارخانجاتی که سهام دارند و ... می شود همراه سهم الشرکه و سود و وترسزی دولت و سود آن و ... تبدیل به سهام قابل عرضه در بورس یا فرا بورس شود که معلمان هر لحظه خواستند اموالشان را بتوانند تبدیل به پو ل کنند و یا همه ی اموال فروخته و صندوق منحل شود و به نسبت سهم و پرداختی معلمان در صندوق حق و مال خودشان به خودشان برگردد وگرنه ما دیگر به هیچ کسی از وزارت گرفته تا معاونین و روسای صندوق اعتمادی نداریم که پول ما حیاط خلوت آقایان شود و زمینه ی وام برای از ما بهتران فراهم شود خدا از شما نگذرد ما که نمی گذریم.
پاسخ + 0 0 --
محمدهادی 1396/11/19 - 13:24
سلام.ریس جمهور محترم جناب اقای روحانی،یه جوان 30ساله هستم چندین سال قصد دارم ازدواج کنم ولی بخاطر مشکلات مالی نمی توانم ازدواج کنم اگر امکانش هست به من کمک مالی کنید تا ازدواج کنم ممنون.شماره تماس 09033052928.
شماره عابربانک ملی(6037997213792667 )قربانی هستم.متشکرم.الله وکیلی اگر ناچار نبودم این پیام نمیدادم

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور