صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

قبل از ارائه هر نوع شعار اقتصادی ، بهتر است محتوای فرهنگی خود را غنا بخشیم

تقویت مصرف فرهنگ کالای ایرانی به چیزی بیش از برنامه درسی دانش آموزان نیاز دارد !

مینو امامی/ همکار صدای معلم

فرهنگ و اقصتاد و مصرف کالاهای ایرانی و زیر ساخت های حمایت از کالای ایرانی  در برنامه درسی  " وزیر آموزش و پرورش از تقویت فرهنگ مصرف کالاهای ایرانی در برنامه درسی دانش آموزان خبر داد." ***

در خبر از این امر به عنوان اقدام مهم وزیر یاد شده است اما نباید فراموش کرد که متن کتب درسی چارچوب معتبری است از مجموع دانسته ها ، علوم و فنون ، نظریات و تئوری های اثبات شده ، زندگی نامه اندیشمندان و بزرگان عرصه های گوناگون ، ارزش ها و هنجارهای جامعه ، بایستگی ها و شایستگی های زندگی بشر یا یک ملت ،گذشت و فداکاری ، عشق و دوستی ، قوانین و مقررات و.....
برای نگارش سطور و پاراگراف و صفحه و فصل یک کتاب درسی ، جهت به دور ماندن از آرمان جویی صِرف ، می بایست نمود عینی یا شواهدی دال بر موجودیت آن مفاهیم در جامعه وجود داشته باشد. اگر خلاف این اصل حرکت کنیم ما به ترویج افکار و باورهایی کمک خواهیم کرد که عملا شدنی نیستند و نسلی که آموزش آن در شعاعی از فراگیری سواد و دانش این چنینی بنا نهاده شود قدرمسلم به دور از هر نوع گرایش به انجام فعل بار خواهد آمد و بنای فعالیت و زندگی او برخلاف محتوای فرهنگ و هویت خودی خواهد بود.

اگر قرار باشد هر مفهوم و پیامی را که در جامعه نمود عینی ندارد و توسط مسئولین برای آرمان گرایی مطرح می گردد وارد متون کتب درسی کنیم ما عملا به آموزش دریافت های غیر واقعی می رسیم. مفاهیمی چون اقتصاد مقاومتی یا تشویق به مصرف کالاهای ایرانی.
ما با آموزش این مفاهیم به دانش آموزان، آنان را به سوی تضاد با واقعیت ها هدایت می کنیم چون منازل هر یک از ما پُر است با کالاهای ریز و درشت تجملی یا سرمایه ای که با مارک و برچسب کشورهای آسیای دور و نزدیک یا آمریکا و اروپاست. از قاشق و چنگال تا سوزن و نخ. از فرش و زیرانداز تا کالاهای بادوام سرمایه ای چون یخچال و......

با افزایش قیمت ، تقاضا برای کالا کاهش می یابد و با کاهش قیمت ، تقاضا برای کالا افزایش می یابد که ما علیرغم افزایش قیمت باز زیادی تقاضا را داریم و شاهد کاهش قیمت به هیچ وجه نبوده ایم   آموزش و پرورش هر کشور یکسری اهداف آشکار برای دوام و بقای نظام اجتماعی و سیاسی خود دارد، اما در همراهی این هدف، اهداف نانوشته یا ناخواسته دیگری نیز توسط دانش آموزان استنباط ، کشف و ادراک می شود که آنها همیشه خوشایند و مفید نیستند و تسرّی آنها به جامعه بزرگتر و در خود مدرسه یا خارج از مدرسه ، مشکلات رفتاری را دامن می زند. که به مجموعه آنها "برنامه پنهان آموزشی " می گویند. ****

با وارد کردن مفاهیم شعاری نه کارکرد واقعی در جامعه در متن آموزش مدارس ، به فراگیری ضدارزشهایی چون گرایش به پول پرستی یا جذب در مشاغل پول زا ، یا یک شبه ره صد ساله رفتن ، ثروتمند شدن به هر بهایی و..... دامن می زنیم همان برنامه پنهان آموزشی . میانگین سن قاچاقچیان هر نوع کالایی در کشور زیر 30 سال است چون آنان می خواهند به راحتی و سریع پولدار شوند، یک جوان متوجه مخاطرات مسیر طی شده نیست. به ‌گزارش پیام نو به نقل از عصر انرژی ، فرمانده پایگاه دریابانی شهرستان قشم گفته که حتی در موارد متعددی سن قاچاقچیان کمتر از ۱۸ یا ۱۵ سال است یعنی در مقطع راهنمایی یا دبیرستان اقدام به این کار کرده اند.*****

در باور شما مسئولین ، این کودک یا نوجوان در تطابق واقعیت با زندگی خود چگونه عمل نماید؟! آیا ما اجازه داریم تا تنش و تضاد عملکرد اقتصادی خود را با شعارهای موجود به آنان تقدیم داریم؟ این خلاء واقعیت تا عمل ، برای دانش آموزان چگونه پُر خواهد شد یا قصد افزایش تناقضات یادگیری و باورهای او را داریم؟

فرهنگ و اقصتاد و مصرف کالاهای ایرانی و زیر ساخت های حمایت از کالای ایرانی  در برنامه درسی

بعد از انقلاب ،کشور ما از بحران های زیاد سیاسی و اقتصادی و حتی فرهنگی عبور کرده است اما این بدان معنی نیست که چنین جریانی در جهت اصلاح و آبادی و سربلندی طی شده است. انحرافات عمدی یا غیرعمدی موجود در مسیر طی شده ، باعث ظهور ناهنجاریها و ضد ارزش های بسیاری گردیده است.

ما پدیده های شومی چون قاچاق کالا از مواد مخدر تا لوازم خانگی ، ابزارآلات صنعتی ، پوشاک گاه نفت و بنزین و..... را در این کشور داشته ایم یا داریم. یک پیکر سالم اقتصادی در عرصه ای به این گستردگی اجازه قاچاق از هر نوع آن را هرگز نمی دهد.
زمان پرداخت کوپن که تا بعد جنگ نیز ادامه داشت ما پدیده احتکار کالاهای مورد نیاز مردم را داشتیم.
پدیده قاچاق نفت و بنزین به کشورهای همسایه با وجود کارت سوخت شدت گرفت.
قاچاق مواد مخدر و جابه جایی آن به عنوان کشور واسطه مابین فرستنده و گیرنده ، علیرغم مبارزه آشکار کشور ما با این پدیده شوم ، همیشه از مشکلات اساسی شمرده می شود.
عدم تعادل بازار سکه و ارز که به تبعیت از عدم ثبات اقتصادی در کشور باعث افزایش شدید قیمت ها و شدت یافتن تورم می گردد، تا جایی که برای خرید هر چیز ساده حتی از نوع ایرانی آن فروشنده به قیمت دلار اشاره می کند!
نبود رابطه منطقی بین عرضه و تقاضا و قیمت کالاها که ناشی از عدم ثبات اقتصادی بوده و هست.
(با افزایش قیمت ، تقاضا برای کالا کاهش می یابد و با کاهش قیمت ، تقاضا برای کالا افزایش می یابد که ما علیرغم افزایش قیمت باز زیادی تقاضا را داریم و شاهد کاهش قیمت به هیچ وجه نبوده ایم . وجود یک نوع رابطه معکوس بین تقاضا و قیمت ) و
( با افزایش قیمت، عرضه کالا افزایش و با کاهش قیمت ، عرضه کالا کاهش می یابد. وجود یک نوع رابطه مستقیم بین قیمت و عرضه ).
ما به دلیل موجودیت انواع تورم و گاه رکود، طی چهل سال هرگز این رابطه حیاتی اقتصادی را طی نکرده ایم.

فرهنگ و اقصتاد و مصرف کالاهای ایرانی و زیر ساخت های حمایت از کالای ایرانی  در برنامه درسی

برای مصرف کالاهای ایرانی دولت :
باید مسیر سلامت فعالیت اقتصادی را تضمین نماید.
باید از کارگاهها و کارخانه ها و هر نوع واحد تولیدی که به تولید منجر می شود حمایت کند.
باید جلوی واردات کالاهایی که مشابه داخلی را دارد و خودمان تولید می کنیم را بگیرد.
باید جلوی قاچاق کالا را بگیرد.
باید قیمت کالای ایرانی کمتر و کالای خارجی بیشتر گردد.
باید بانک ها با اعطای وام های کم بهره امکان فعالیت اقتصادی به تولید کنندگان داخلی را بدهد.
باید عوارض و مالیات برای کالاهای ایرانی را کاهش و خارجی را افزایش دهد.
باید در صحنه آرایی برنامه های تلویزیون و فیلم ها از کالاهای ایرانی استفاده کرد. ما به دلیل موجودیت انواع تورم و گاه رکود، طی چهل سال هرگز این رابطه حیاتی اقتصادی را طی نکرده ایم
باید روزنامه ها و مجله ها و میادین ورزشی به تبلیغات کالاهای ایرانی بپردازد.
باید روی اتوبوس ها نمایشی از تولید داخلی باشد نه عکس فوتبالیست ها یا هنرپیشه های خارجی در حال تبلیغ شامپو یا تلفن همراه .
باید به استاندارد وکیفیت و مرغوبیت تولید داخلی اندیشید.
باید از خیر سوددهی فعالیت های مریض اقتصادی چون صنعت مونتاژ یا خام فروشی مواد اولیه برای فراهم سازی امکانات تولید کشورهای پیشرفته درگذشت.
و ....
برای مصرف کالاهای ایرانی ابتدا باید باور مرغوبیت تولید را به وجود آورید و با اعتماد سازی در فرآیند تولید ، مردم را به خرید آن ترغیب نمود. و گر نه این شعار نیز همانند سایر شعارها عملی نخواهد شد. اشکال عمده پیام های سالانه نوروزی عنوان آن است یعنی "شعار سال"
باید همزمان با اتخاذ سیاست های علمی اقتصادی و انجام کلی فعالیت گفت: " عزم ملی در تولید و مصرف کالاهای ایرانی " ابتدا باید تولیدی باشد تا مصرفی صورت بگیرد.

فرهنگ و اقصتاد و مصرف کالاهای ایرانی و زیر ساخت های حمایت از کالای ایرانی  در برنامه درسی

راستی تا حال به تفاوت تولید ایرانی و خارجی اندیشیده اید؟

در تولید ایرانی برای ارزان تمام شدن کالا و زود خراب شدن و دوباره خریده شدن آن توسط مردم ، کیفیت کالا را کم دوام و با موادی که قیمت نازل و غیراستاندارد دارد انجام می دهند و برعکس این ، مربوط به تولیدات کشورهای پیشرفته است.
در کشورهای پیشرفته کالای سرمایه ای چون یخچال و لباسشویی و.....با ایجاد تکنولوژی نو کنار گذاشته می شود و مابقی تولیدات نیز دوام چندین ساله دارد. اما ما ایرانی ها که قدرت خریدمان طی سالها کاهش می یابد از ابتدا تلاش می کنیم که کالای خارجی معتبر بادوام بخریم چون از اول ازدواج تا آخر عمر مجبوریم با همان کالای سرمایه ای خریداری شده به سر کنیم ، حتی اگر خراب هم شود دست به تعمیرات پُرهزینه می زنیم که به استهلاک کالا منجر می شود.

یک بار هنگام خرید کفش به کفاش گفتم : کفشی با دوام می خواهم که حداقل دو سه سال بپوشم ، خندید و گفت: مگر می خواهی ما را ورشکست کنی ، کفش را فوقش شش ماه می پوشند.

آری !

کالای ایرانی را فوقش شش ماه مصرف می کنند و با توجه به سطح حقوق کارگران و کارمندان و.... شما قضاوت کنید ما چگونه کالای ایرانی مصرف کنیم؟!

قبل از ارائه هر نوع شعار اقتصادی ، بهتر است محتوای فرهنگی خود را غنا بخشیم ، ما برای مصرف کالای ایرانی ، ابتدا باید فرهنگ خودی را بشناسیم و بدان حرمت نهیم. من ایرانی ام. هویت و ملیت و فرهنگ من ایرانی است . بیایید اول این را باور کنیم. امروز همه ما یک آمار از مجموع داشته های خود اعم از تلفن همراه یا لباس تن یا ارزشها و هنجارهای مرسوم زندگی خود بگیریم و بعد قضاوت کنیم که چقدر ایرانی هستیم!*** شناسهٔ خبر: 4260878 - شنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۷

**** اصطلاح برنامه پنهان را اولین بار "جکسون" در کتاب "زندگی در کلاس درس" به کار برد و آن را استایدر رواج داد.

***** کد خبر 396389 – 28 اردیبهشت 1393


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شنبه, 25 فروردين 1397 ساعت 12:23 خوانده شده: 912 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +23 -1 --
....... 1397/01/25 - 13:05
سلام

عکس فوق العاده جالب است . یعنی واقعا
اوژانس از خر به عنوان وسیله نقلیه حمل
بیمار استفاده می کند؟!!!!!
پاسخ + 0 0 --
بهلول 1397/01/25 - 17:02
یعنی خودت به حرفت باور داری؟
پاسخ + 0 0 --
......... 1397/01/25 - 18:33
آقای بهلول عصر

سلام منظورت نظر بنده هست یا نویسنده ؟
پاسخ + +22 0 --
امامی 1397/01/25 - 13:15
عکس صندلی داغون و میزی که صدای معلم بارها
از آن استفاده می کند گویای :

1- منزلت و مقام والای معلم است!!

2 - میزان توجه و ارزشگذاری مسئولین آموزش و پرورش به معلم است!!

3 - بی توجهی خود معلم به شرایط و عدم اعتراض اوست!!

4 - اهمیت ندادن ما ایرانی ها به جزئیات که کل را
می سازند، هست که بدین طریق ماهیت کل نیز مشخص است!!

5 - مرگ زیبایی و حق برخورداری از آن است!!

6 - کیفیت کالای ایرانی است!!

7 - بیماری ما ایرانی هاست که کالای زوار در رفته را تا زمان حیات خود نه اتمام مدت مصرف کالا ، باز استفاده می کنیم!!

مابقی را همکاران خوش ذوق مرقوم فرمایند اما لطفا از موضوع اصلی خارج نشویم یعنی مصرف کالای ایرانی بلی یا خیر؟
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1397/01/25 - 13:25
سلام

خانم امامی

شما در کجای دنیا ( غیر از ما ) سراغ دارید که کنار دریا چندین ردیف اتومبیل پارک کنند ؟!

بحث یک یا دو نفر هم نیست !


همه به هم نگاه می کنند !


آن صندلی زوار درفته هم گویای وضعیت واقعی " فرهنگ " در جامعه ما است .

پس همه چیر این جامعه در مقولات مختلف مانند اقتصاد و سیاست و... بایکدیگر هم خوانی دارند .

نمی دانیم مردم از چه چیزی و برای چه ناراحت و ناراضی هستند !


پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/01/25 - 13:35
با سلام و تشکر

حقیقتا ما برای چه چیز ناراحتیم وقتی

که خودمان اولین خطاکاریم یا متحمل

هر شرایطی بدون ارزش قایل شدن

به نفس خودمان. هر چند جمله زیبایی

نیست اما خلایق هر چه لایق!

ژان ژاک روسو می گوید :

هر ملتی لایق حکومتی است که دارد.

باز تشکر از همراهی تان
پاسخ + +14 0 --
مدرس آزاد 1397/01/25 - 14:50
خشت اول گر نهد معمار کج / تا ابد می رود این دیوار کج

خشت اول مثل سقیفه
مثل اصرار بر گناه
مثل نادیده گرفتن الحق القدیم لا یبطله شیء
مثل قوانین توهّمی در جذب نیرو
مثل آنچه که در آزمون استخدامی سال 97 اتفاق خواهد افتاد!
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/01/25 - 17:17
سلام همکار محترم ،

ایراد بزرگی که در کشور ما موج می زند داشتن

آگاهی و دانش هر فرد نسبت به مسایل جاری

است منتهی راه برون رفتی یا نمی شناسیم یا

می ترسیم یا از همین وضعیت خرسندیم!!!

راستی چرا برای نجات خوداز کجی های موجود

تا ثریا نمی توانیم کاری انجام دهیم؟
پاسخ + +12 0 --
بازنشسته متنفر 1397/01/25 - 15:02
تا برادر وعمو ودایی وخاله و... قاچاق چی در جامعه بدون ابایی از قانون و قوه قضاییه میدان تاخت و تاز داشته باشند نمی توان به آینده درخشان در جامعه امیدوار بود وفقط باید به حال خود وآینده فرزندانمان خون گریست وهمچنین تا بیگانگان از ملت خود عزیزتر ولازم تر باشند نباید دل مشغولی ایجاد کرد و ارزش ملت ایران به اندازه همان وسایل نقلیه داخلی (بنام خودرو ملی ) ارزش دارد که شده اند بلای جان مردم لذا بهتر است به جای اینکه بگویم از کالا ی داخلی حمایت کنیم باید بگویم کالای داخلی را تحریم کنیم تا این مسولین به خود آیند و با زندگی مردم و سرنوشت مردم بازی نکنند و رسوا شوند و بدانند که مردم ایران شرافتمند است و کالا های بنجول را نمی خواهند و چندین سال است که با قاچاق کالاهای چمدانی مبارزه می کنند و در مبارزه با قاچا ق های کانتینری و کشتی و ... که به اصطلاح خود رئیس جمهور محبوشان (برادران قاچاق چی و...) هیچ کس حرفی نمی زند ، وامروزه جز تنفر چیزی برای ما باقی نمانده
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/01/25 - 17:23
سلام همکار محترم ،
بازنشسته بزرگوار

چرا تحریم ؟ دولت باید نه در شعار که حقیقتا باید

از تولید کننده داخلی کوچک و بزرگ حمایت کند ،

قوانین اقتصادی را اصلاح سازد،از بهره مندی اقلیت

به بهره دهی اکثریت بیندیشد.

من که همیشه حسرت یک امیرکبیر در عصر امروز

را دارم. یک کشور است و یک امیرکبیر .چهره های

مــمتاز کشور در هر بُعدی در انـــزوای بی توجــهی

مانده اند. امروز الگوی مقاومت و مبارزه و هوشیاری

کیست؟
پاسخ + 0 0 --
بازنشسته متنفر 1397/01/25 - 21:04
خانم امامی
با سلام و آرزوی توفیق روز افزون فرمایشتان متین ولی فکر کنم اگر امروزه امیر کبیر هم زنده بود هرجوری که برایش جور می شد از ایران فرار می کرد چون با حال واحوال کشور هیج کس قادر به اصلاح آن نخواهد بود چون رانت ورشوه واختلاس در جا جای ایران ریشه دوانیده و گویای حرفم همان مناظره های آقایان رئیس جمهور ها و خانه به اصطلاح خانه ی ملت
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/01/25 - 21:18
با سلام مجدد

همکار بزرگوارم ،

مشکل اصلی جامعه امروز ما انحصارطلبی عده ای

قلیل می باشد که منافع همه چیز در دستان آنهاست

لذا به انباشت ثروت و فساد اقتصادی منجر شده است .

مرحوم امیر کبیر مستحضرید که در شرایط منافقانه

استعمار انگلیس و روس و بازیچه های داخلی آنان

که با فتنه های بسیار ، اوضاع سخت و پیچیده ای

برای صدارت داشته اند.

امروز با ما هر چه می کند هموطن می کند و شاید

برای همین آستانه تحمل لبریز و تلاطم های لاینحل

سرریز شده اند.

تشکر از همراهی تان

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور