صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

" الگوی ایرانی قابلیت کشف مزیت‌های نسبی اقتصاد ایران را ندارد و ما را به آینده اقتصادی متفاوتی از وضعیت فعلی هدایت نمی‌کند "

ضرورت اتخاذ اسلحه ارزی برای حمایت از کالای ایرانی

سعید شهسوارزاده/ عضو شورای نویسندگان صدای معلم

حمایت از کالای ایرانی و ضرورت اتخاذ اسلحه ارزی

خلاصه قسمت اول تا سوم 

تصمیم‌های سه‌گانه‌ای که بانک مرکزی در بهمن 96 گرفت ، تعادل را برنگرداند اما ثبات موقت را بر‌گرداند.

در بحران ارزی نقش بانک مرکزی در حد عاملیت است. اما مقصر اصلی سازمان برنامه است که نقش آمریت را ایفا می‌کند.

سرکوب نرخ ارز، منافع سرشاری عايد کسانی کرده که دسترسی به ارز سوبسیدی دارند و البته در انتهای سال ۹۶ ،  بخشی از منافع ِ ارز سوبسیدی به بخشی از مردم عادی نیز رسید. کسانی که با اعلام ِ سیاست های ارزی در دو ماه پايان سال این علامت را از دولت گرفتند که اگر در صف خريد دلار باستند، سود می برند.

برخي از اقدامات اقتصادي روحاني از جمله کنترل دستوري نرخ ارز همچون عملکرد ِ اشتباه ِ سلف وي خطا مي باشد ولي سياست انقباضي وي برخلاف سياست انبساطي معجزه هزاره سوم صحيح بوده است !

روی سخن ما با مسوولان محترم است که باید پاسخگوی اقدامات و تصمیمات خود، از جمله نادیده گرفتن هشدارهای کارشناسانه و دلسوزانه باشند. تدبیر اضطراری کنونی تنها می‌تواند اقدامی موقت و گذرا باشد، امید انتظاری کارشناسان ،  تدوین سیاست پولی و ارزی منسجم برای حرکت به سوی بازارهای آزاد و غیردستوری است.

وضع اقتصاد باید پایدار باشد.  قیمت‌ها در یک اقتصاد پایدار باید همواره به گونه‌ای باشد که شرایط پایدار ایجاد شود. اگر این فرض را بپذیریم، الزاماً بایستی قیمت‌های تعادلی و غیردستوری را نیز بپذیریم. آنچه در اقتصاد قیمت‌های تعادلی خوانده می‌شود، قیمت‌هایی است که عرضه و تقاضا را در یک وضع پایدار قرار می‌دهد. سیاستگذاری اقتصادی در ایران مانند ساختن یک شهر معلق است.

افرادی که از اقتصاد مقاومتی یا اقتصاد توسعه‌گرا نتیجه می‌گیرند که قیمت‌ها باید مدیریت شود، منظورشان این است که قیمت‌ها باید در نقطه غیرتعادلی حفظ شوند. مشخص‌تر، ادعایشان این است که دولت باید درآمد نفتی را صرف ساختن شهر معلق کند.

وقتی نرخ ارز را سرکوب می‌کنند درواقع قدرت رقابتی کالاهای داخلی را نسبت به کالاهای خارجی از بین می‌برند. میزان قدرت رقابتی در کالاهای مختلف ما متفاوت است. ممکن است کاهش قدرت رقابتی به یک کالا صدمه زیادی وارد نکند، ولی تولید کالا در بخش‌های دیگری را کاملاً نابود کند.

ریشه حل مشکل در اصلاح حکمرانی اقتصادی ( اصلاح ساختار ) است. مشخصاً سه نکته را باید عنوان کنم:

1. مستقل کردن سیاستگذاری پولی از سیاستگذاری بودجه‌ای

2.  مستقل کردن سیاستگذاری ارزی از هر دوی اینها

دو نهاد بودجه ريزي آمر و بانک مرکزي عامل نياز به  اصلاح مديريتي دارند !

3.به  تأسيس ِ  نهاد ِ سوم  ِمستقل ( اصلاح ساختاري ) براي سياستگذاري ارزي هم  نياز داريم. 

به جاي تکيه به صادرات تجديد ناپذير ، بايد به صادرات تجديد پذير تکيه کنيم ! تنها شرایط پایدار ارزی، شرایطی است که در آن واردات از صادرات تجدیدپذیرها پیشی نگیرد.

 بايد صندوقي با وظايف ذيل تشکيل شود که با سه ابزار ، تراز تجاری را مدیریت کند. اول اعطای تسهیلات ارزی به تجار ایرانی، دوم سرمایه‌گذاری ارزی در خارج از کشور و سوم فروش ارز در ازای دریافت ریال.

 

قسمت چهارم ( قسمت پاياني )

پرسش کننده : (4)

هوشياري مسئولين در افزايش طبيعي نرخ ارز ، چگونه ما را در مقابل تحديد هاي بين المللي مقاوم مي کند ؟ باثبات‌ترین دوره اقتصادی که می‌توانیم نام ببریم همین فاصله سال‌های 1376 تا 1384  ( دولت اصلاحات ) است. تمام دستاوردها یا بخش عظیمی از دستاوردهای این دوره ناشی از سیاستگذاری صحیح برای نرخ ارز است

 

پاسخ دهنده : (4)

"ما باید برای هر شرایط سیاسی آمادگی لازم را داشته باشیم و از قبل تمهیدات لازم را پیش‌بینی کنیم تا غافلگیر نشویم. ... همچنان مسائل نقل‌ و انتقال پول با مشکل مواجه است و در زمینه تبادلات بانکی شرایط آن طور تغییر نکرده است. " (4)

 "به هر حال ما باید آمادگی لازم را داشته باشیم تا اگر شرایط فعالیت اقتصادی بین‌المللی سخت‌تر شد بتوانیم با اتخاذ سیاست‌های خردمندانه و اقتصادی ، مقاومت لازم را داشته باشیم و از عهده هزینه‌هایی که احتمالاً تحمیل می‌شود برآییم." (4)

" اگر دولت زمینه‌های افزایش نرخ ارز- از جمله کسری بودجه و اتکای دولت به منابع بانکی و بازار سرمایه- را کاهش دهد و همزمان افزایش طبیعی نرخ ارز را بپذیرد و اجازه دهد نرخ ارز با توجه به واقعیت‌های اقتصادی اصلاح شود دیگر نگران بروز نوسانات شدید نرخ ارز نخواهیم بود و نیاز نخواهیم داشت ذخایر ارزی بانک مرکزی -‌که عواید حاصل از فروش دارایی‌های سرمایه‌ای تجدیدناپذیر بین‌النسلی ماست- را از طریق صرافی‌هایا از طریق پیش‌فروش سکه حراج کنیم تا به طور موقت و برای مدت بسیار کوتاه مشکل را به تاخیر بیندازیم پس از سررسید آن مدت کوتاه با همان مشکل در ابعاد بزرگ‌تر و هولناک‌تری مواجه شویم." (4)

 

پرسش کننده : (5)

 الگوی ایرانی قابلیت کشف مزیت‌های نسبی اقتصاد ایران را ندارد و ما را به آینده اقتصادی متفاوتی از وضعیت فعلی هدایت نمی‌کندبا توجه به تحولات بهمن 96 بازار ارز و تحولات احتمالی ماه‌های آینده، این سوال مطرح است که با وجود آنکه می‌دانیم به احتمال زیاد شوک بزرگی در راه است بهتر نبود سیاست‌گذار شرایط ایمن‌تری برای آن روز فراهم می‌کرد؟

 اگر مجددا در آينده  شوکی به نرخ ارز وارد شود آیا برای جمع‌آوری نقدینگی از بازار ارز قرار است نرخ سود ۵ درصد دیگر افزایش یابد و ریسک بیشتری در نظام بانکی انباشته شود؟ آیا بهتر نبود سیاست‌گذار این کارت خود را در زمان بهتری بازی می‌کرد که ممکن است شرایط به کل از حیطه کنترل آن خارج شود؟

 

پاسخ دهنده : (5)

در بهمن 96 به ضرب و زور و یافتن جانشین‌ جمشید بسم‌الله نرخ ارز ۳۰۰الي  ۴۰۰ تومان آن هم با اما و اگرها و ایجاد نرخ‌های متفاوت کاهش یافته است. در حالی‌که اگر اثر سرکوب نرخ ارز در سه سال اخیر به‌تدریج تا انتهای سال تخلیه می‌شد، احتمال بروز نوسانات بزرگ در آينده پس از هر تصمیمی درخصوص برجام کاهش می‌یافت. بنابراین لازم است تصمیم‌گیران از هم‌اکنون فکری برای شناسایی جانشین‌های جانشین جمشید بسم‌الله بکنند! (5)

" اگر در مقابل زلزله‌ای که احتمالا در راه است تا این حد آسیب‌پذیر هستیم و گزینه‌های محدودی برای پیشگیری از خسارات آن داریم، نه تنها محصول سیاست‌های نادرست دولت‌های نهم و دهم، بلکه محصول بی‌عملی چند سال گذشته نیز هست. " توصیف خیلی ساده اسلحه ارزی : چینی‌ها با این استدلال صحیح که تقاضا برای کالاهای وارداتی با تقاضای ارزهای خارجی دو روی یک سکه هستند به جای بستن تعرفه بر کالاهای وارداتی به گران‌سازی خزنده و مستمر ارزهای خارجی مبادرت کردند.  "

باید توجه داشته باشیم که پنجمین سالي است که در دولت تدبیر و امید سپری می‌کنیم؛ یعنی اگر قرار بود برنامه توسعه‌ای در دولت کنونی اجرایی می‌شد، هم‌اکنون در ماه‌های پایانی آن قرار داشتیم. ۵ سال برای ایجاد تغییرات بنیادی در اقتصاد زمان کمی نیست و تجارب کشورهای مختلف نیز نشان می‌دهد این زمان برای تغییر جهت‌های بزرگ و اصلاحات اساسی کافی است؛ اگر اصلاح نظام بانکی نه از سال ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ که علائم بیماری نمود بیشتری یافت، از سال ۱۳۹۵ که راه‌های درمان آن نیز در حد خوبی تدوین شده بود انجام می‌گرفت، اگر اصلاح بازار انرژی که گام اولیه آن در سال ۱۳۹۳ آغاز شد تاکنون تداوم یافته بود، اگر موانع و محدودیت‌های پیش‌روی توسعه بخش خصوصی که در نیمه دوم دهه ۸۰ نقل محفل دولتمردان کنونی در جلسات اتاق بازرگانی و در همنشینی با بخش خصوصی بود، در زمان صدارت خودشان تا حدودی برداشته می‌شد،  اگر نرخ ارز و سایر قیمت‌های اقتصاد توسط دولت سرکوب نمی‌شد و چندین اگر دیگر، هم‌اکنون اقتصادی داشتیم که بنیه قوی‌تری برای تحمل شوک‌های بیرونی و حتی انتخاب‌های جنون‌آمیز ترامپ داشت که مشخص نیست هر لحظه چه تصمیم جدیدی خواهد گرفت." (5)

 

پرسش کننده : (2)

نقطه شروع تولید و سرمايه گذاری که هم کالا و هم خدمت تولید شود و صدالبته بهبود کیفیت و نوآوری و خدمات بعد از فروش ، گارانتی محصول و ابتکارات بازاريابی که کاهش ِ قیمت هم به دنبالش می آيد ! کجاست ؟

باور صحیح چینی‌ها این بود که تعرفه‌های بالا یا ممنوع‌سازی واردات، سیاستی ناکارآمد است که اثربخشی لازم را برای تحقق بخشیدن به اهداف تعیین شده ندارد و به همین دلیل استراتژی متفاوتی برگزیدند. در این مسیر، چینی‌ها برای از توجیه انداختن واردات و گران‌سازی کالاهای وارداتی، سیاست ارزی را جایگزین سیاست تعرفه‌ای کردند

پاسخ دهنده : (2)

"هر وقت دولت در این رفتارها تجدد نظر اساسی بکند، نقطه شروع تولید و سرمايه گذاری است که هم کالا و هم خدمت تولید می شود و صدالبته بهبود کیفیت و نوآوری و خدمات بعد از فروش گارانتی محصول و ابتکارات بازاريابی و کاهش قیمت هم به دنبالش می آيد !  تجربه نشان داده که در آن روز، خريد کالا و خدمات داخلی، حمات از تولید کننده و ضامن منافع خريدار خواهد بود. این حرفی است که به تکرار و به دفعات با بیان های مختلف از طرف کارشناسان به دولت گفته شده ،  تجربه تلخ و زيانبار دولت آقای احمدی نژاد و سرکوب ارز و پیش فروش سکه و تهديد به فروش سکه در سوپرمارکت ها و تجارب قبلی فروش دلار به مردم و همچنین تجارب مثبت دولت اصلاحات در کاهش تسهیلات تکلیفی و شروع بازپرداخت بدهی دولت و منطقی کردن نرخ سود با تورم بهینه و رشد تولید و اشتغال و صادرات و تک نرخی کردن ارز؛ همه ناديده گرفته شده سیاست هایی که علامت عدم تولید به بازار می دهد با جديت دنبال شده و می شود. امروز نه فقط به عنوان يک نظر کارشناسی؛ بلکه به عنوان انجام وظیفه نهی از منکر، به دولت توصیه می کنم سیاست های خود را حداقل در چند مورد فوق الذکر اصلاح کند تا به بازار علامت و پیام بدهد که حامی تولید است. آنگاه منتظرلبیک مردم باشد." (2)

 

به اينفو گراف ذيل توجه کنيد .

حمایت از کالای ایرانی و ضرورت اتخاذ اسلحه ارزی

پرسش کننده : ( 1)

در ابتداي بحث فرموديد :

برای دستيابي به روش متفاوت تر ، ابتدا به سه سوال مشخص پاسخ دهیم:

"اول اینکه علت عقب‌نشینی مستمر کالای ایرانی در برابر کالای خارجی چه بوده است؟ " (1)

"دوم اینکه سیاست‌های اقتصادی پشتیبان کالای ایرانی اعم از سیاست پولی، سیاست مالی، سیاست ارزی و سیاست تجاری چه سیاست‌هایی هستند و نسبت این سیاست‌ها با هم چگونه است؟ " (1)

"و بالاخره سوم اینکه آیا الگوی مشخص و موفقی در حمایت از کالای ملی می‌توان یافت؟" (1)

از آزاد کردن نرخ ارز و... سخن گفتيد ولي به  الگوي مشخص و موفق در حمايت از کالاي ملي اشاره نفرموديد :

 

پاسخ دهنده : (1)

"چین به باور اکثر صاحب‌نظران اقتصادی در چند دهه اخیر، الگوی بسیار موفقی را در زمینه حمایت از کالای ملی به نمایش گذاشته است. به‌گونه‌ای‌که به سه هدف همزمان کاهش شدید میل به واردات، افزایش گرایش به کالای چینی در داخل چین و مهم‌تر از این دو، فتح روزافزون بازار‌های جهانی به‌ویژه بازار غرب دست یافته است. آمریکایی‌ها همواره پیشروی چین در بازار غرب را نوعی اعلان جنگ توصیف کرده‌اند که چین با اسلحه ارزی وارد آن شده است. " ( 1)

 

پرسش کننده : ( 1)

جنگ ارزی چیست و چین چگونه با تفوق در این جنگ نه تنها از قلمرو اقتصادی خود در برابر واردات دفاع کرده، بلکه قلمرو رقیب را هم با کالاهای خود به تصرف درآورده است؟

 

پاسخ دهنده : (1)

" باور صحیح چینی‌ها این بود که تعرفه‌های بالا یا ممنوع‌سازی واردات، سیاستی ناکارآمد است که اثربخشی لازم را برای تحقق بخشیدن به اهداف تعیین شده ندارد و به همین دلیل استراتژی متفاوتی برگزیدند. در این مسیر، چینی‌ها برای از توجیه انداختن واردات و گران‌سازی کالاهای وارداتی، سیاست ارزی را جایگزین سیاست تعرفه‌ای کردند. امتیاز سیاست ارزی به سیاست تعرفه‌ای در این است که نه تنها توجیه اقتصادی واردات رسمی را از بین می‌برد، بلکه قاچاق را هم از رونق می‌اندازد." (1)

 " توصیف خیلی ساده اسلحه ارزی : چینی‌ها با این استدلال صحیح که تقاضا برای کالاهای وارداتی با تقاضای ارزهای خارجی دو روی یک سکه هستند به جای بستن تعرفه بر کالاهای وارداتی به گران‌سازی خزنده و مستمر ارزهای خارجی مبادرت کردند.  " ( 1 )

 

پرسش کننده : ( 1)

چرا چینی ها همچون سياستمداران ما  با افزايش تعرفه ،  به مقابله با کالاي خارجي برنخاستند ؟

 

پاسخ دهنده : (1)

"گران شدن دلار و سایر ارزها عینا تاثیر بالا بردن تعرفه ي واردات را دارد؛ با این امتیاز که امکان دور زدن واردات رسمی از طریق قاچاق را هم از بین می‌برد." (1)

 

پرسش کننده : ( 1)

گران شدن نرخ ارز براي حمايت از توليد داخلي خوب است ! سياستگذاران چيني ، اثر تورمي افزايش نرخ ارز را چگونه کنترل کردند ؟

 

پاسخ دهنده : (1)

"البته این سیاست ارزی یک سیاست پولی پشتیبان هم دارد که تورم را در سطوح بسیار پایین (زیر پنج درصد ) مهار می‌کند و از یک طرف باعث عدم افزایش هزینه تولید کالای داخلی شده از طرف دیگر، هزینه تامین مالی را کاهش می‌دهد. پیشبرد همزمان این دو سیاست، دو دستاورد مهم و پایدار برای چین به همراه داشته است !  افزایش رقابت‌پذیری کالاهای داخلی و افزایش عایدی تولیدکنندگان از محل صادرات. " (1 )

 

پرسش کننده : ( 1)

آيا اقتصاد ايران بايد همان راهي را طي کند که اقتصاد چين طي نموده است  ؟

 

پاسخ دهنده : (1)

"سخن بر سر این نیست که الزاما باید از الگوی چینی تقلید کرد؛ اما قطعا نباید اسلحه ارزی را به سمت نیروهای خودی نشانه گرفت و می‌توان ثابت کرد که سیاست‌گذار اقتصادی در ایران دهه‌هاست که اسلحه را معکوس گرفته است. به‌عنوان مثال در برش زمانی سال ۸۴ تا ۸۹ که شاهد روند روزافزون واردات هستیم همزمان با دو برابر شدن شاخص قیمت‌ها، نرخ ارز تثبیت شده است . ( کاملا معکوس الگوی چینی )  مفهوم ساده این سیاست معکوس آن است که قیمت خرید سبد کالای ایرانی ، در این مدت دو برابر شده اما قیمت خرید سبد کالای وارداتی ثابت مانده نتیجه این معادله مشخص است. این الگو در دوره ۹۲ تا ۹۶ نیز کم و بیش تکرار شد." ( 1 )

"الگوی ایرانی یا همان نشانه گرفتن اسلحه ارزی علیه نیروهای خودی علاوه‌ بر اینکه باعث حذف تولیدکنندگان داخلی به نفع خارجی‌ها می‌شود، اثر سوء دیگری نیز در دل خود دارد و آن اینکه باعث جهش و شوک‌های دوره‌ای در بازار ارز و سایر بازارها می‌شود. پیامد این جهش‌ها، منحرف کردن انرژی نیروهای بالقوه اقتصادی از فعالیت‌های مولد به فعالیت‌های سفته‌بازانه است که تخریب مضاعف تولید را در پی دارد. " ( 1 )

 

پرسش کننده : ( 1)

برخي‌کارشناسان مي گويند  که شرایط چین با ایران فرق دارد و باید ابتدا در تولیداتی مزیت پیدا کنیم و ...

 

پاسخ دهنده : (1)

اين افکار پوپوليستي و انحرافي ، فقط وفقط به نفع ذي نفعان اقتصادي مي باشد !

 

پرسش کننده : ( 1)

بيشتر توضيح دهيد .

 

پاسخ دهنده : (1)

حمايت از کالاي ايراني راهی جز حذف ِ  الگوهای شکست‌خورده قبلي و توجه ي جدي به الگو هاي موفق دنيا  ندارد که البته مقاومت ذی‌نفعان را به‌دنبال خواهد داشت . (1)

ذي نفعان ، با استدلالات شبه‌کارشناسی که شرایط چین با ایران فرق دارد و باید ابتدا در تولیدات مزیت پیدا کنیم و الی آخر. (1)

با اشاره  بر استدلات بي پايه و تکیه بر شیوه منسوخ «شبیه‌سازی گذشته برای آینده» و به دلیل همین گذشته‌نگری به جای آینده‌نگری، جایگاهی در ادبیات جدید اقتصادی ندارد. ضمن اینکه الگوی ایرانی قابلیت کشف مزیت‌های نسبی اقتصاد ایران را ندارد و ما را به آینده اقتصادی متفاوتی از وضعیت فعلی هدایت نمی‌کند. (1)

 آیا جسارت عبور از الگوهای منسوخ و مقابله با ذي نفعان  وجود دارد؟

 

پرسش کننده : ( 8)

‌جهش ارزی چه هزینه‌هایی برای بخش مالی و بخش واقعی اقتصاد ایجاد می‌کند؟

 

پاسخ دهنده : (8)

"بخشی از هزینه‌های جهش ارزی مربوط به دوره تثبیت نرخ ارز است و بخشی مربوط به دوره جهش ارزی. در دوره تثبیت، بخش زیادی از تولید ملی،‌ اشتغال و رشد اقتصادی ما از بین می‌رود و سفره ایرانیان کوچک‌تر می‌شود. موقع جهش نیز تورم داریم که باعث فقیرتر شدن مردم می‌شود. وقتی جهش ارزی اتفاق می‌افتد باعث جهش‌های دوره‌ای دیگری در بورس، مسکن و طلا هم می‌شود. مردم نگران می‌شوند، التهاب و بی‌ثباتی ایجاد می‌شود و تمام برنامه‌ریزی‌های فعالان اقتصادی به هم می‌ریزد. همه اینها اقتصاد را متلاطم می‌کند و انرژی فعالان اقتصادی را به‌جای سرمایه‌گذاری در فعالیت سالم و موثر اقتصادی، به سمتی می‌برد که کمین بنشینند ببینند کدام بازارها می‌خواهد جهش پیدا کند که در کف بخرند و در سقف بفروشند. "(8)

 

پرسش کننده : ( 8)

طي 40 سال پس از پيروزي انقلاب که دولت هاي مختلف بر سر کار آمدند ، کدام دولت ها در اجراي الگوي چيني موفق تر بودند؟

 

پاسخ دهنده : (8)

سال 1377 ما 18 درصد و سال 1378 نیز 20 درصد تورم داریم که این تورم‌ها نسبت به تورم‌های ما در مقاطعی که نرخ ارز بالا می‌رود، پایین محسوب می‌شود. در سال 1377 نرخ ارز از 478 تومان به 646 تومان رسیده؛ یعنی نرخ ارز بیش از 35 درصد افزایش پیدا کرده، ولی اثر زیادی روی تورم نداشته است چون اگر این افزایش هم نبود، ما 15 تا 16 درصد تورم داشتیم. سال 1378 نرخ ارز از 646 تومان به 863 تومان رسیده و تورم ما 20 درصد است که اگر این افزایش نرخ ارز هم نبود تورم 15 درصد می‌شد. در این دو سال افزایش نرخ ارز بر تورم اثر چندانی نداشته به این دلیل که این افزایش به صورت تعدیل تدریجی انجام شده است و نرخ بازار سرکوب نشده است. سال 81 هم که ارز تک‌نرخی شد تقریباً هیچ اثر تورمی نداشت. باثبات‌ترین دوره اقتصادی که می‌توانیم نام ببریم همین فاصله سال‌های 1376 تا 1384  ( دولت اصلاحات ) است. تمام دستاوردها یا بخش عظیمی از دستاوردهای این دوره ناشی از سیاستگذاری صحیح برای نرخ ارز است. به اینکه چه کسانی در این موضوع موثر بودند کاری ندارم، مهم خروجی خوب کار آنهاست که باعث شد ما بر اثر افزایش نرخ ارز نه تورم داشته باشیم و نه تولید و اشتغال لطمه ببیند. بهترین دوره رشد اقتصادی در همان دوره ي اصلاحات بود. افزایش نرخ ارز هم در آن دوره کمتر از دوره‌های دیگر نبود، ولی این افزایش درست و تدریجی انجام شد و تک‌نرخی کردن ارز هم در شرايط مناسب  انجام شد. (8 )

به اينفوگراف ذيل توجه فرماييد .

حمایت از کالای ایرانی و ضرورت اتخاذ اسلحه ارزی

منابع :

( 1) سر مقاله "راه و بیراهه حمایت از کالای ایرانی " از علی میرزاخانی روزنامه دنياي اقتصاد شماره 4295 مورخ سه شنبه مورخ 14 فروردين 1397

(2) مقاله گام هاي دولت برای حمایت از تولید به قلم دکتر طهماسب مظاهري در روزنامه دنياي اقتصاد شماره 4295 مورخ سه شنبه مورخ 14 فروردين 1397

( 3 ) مقاله چگونه بحران ارزی درست کنیم؟ به قلم رضا بوستانی / اقتصاددان در مجله ی تجارت فردا شماره 260 منتشره در روز شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶تحت عنوان ِ بازداشت دلار

( 4 ) مقاله خطر کژمنشی از طهماسب مظاهری در مجله ی تجارت فردا شماره 260 منتشره در روز شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶تحت عنوان ِ بازداشت دلار

(5 ) سر مقاله ي روزنامه دنياي اقتصاد شماره 4289 مورخ 22 اسفند 1396 به نام ِ واکسینه اقتصادی به قلم مهران بهنيا

(6) مقاله چاره سياست گذار از پويا جبل عامري در مجله ی تجارت فردا شماره 260 منتشره در روز شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶تحت عنوان ِ بازداشت دلار

(7) خواب زمستاني غول ارزي به قلم پويا ناظران در مجله ی تجارت فردا شماره 260 منتشره در روز شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶تحت عنوان ِ بازداشت دلار

(8) سیاستگذاران ما حافظه تاریخی ندارند از علی میرزاخانی در مجله ی تجارت فردا شماره 260 منتشره در روز شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶تحت عنوان ِ بازداشت دلار

(9 ) سر مقاله روزنامه دنياي اقتصاد شماره 4302 روز چهار شنبه 22فروردين 1397 به قلم دکتر موسي غني نژاد

سه شنبه, 15 خرداد 1397 ساعت 11:26 خوانده شده: 238 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1397/03/15 - 13:01
نماینده محترم.دولت جناب شهسوارزاده لطفا به سوال بنده پاسخ بده ارباب جنابعالی روحانی که شما موی خود را در تبلیغ ایشان سفیدتر کردی در مناظره با قالیباف با اسنادی که رو کرد مشخص شد که فقط با پرداخت 10 درصد قیمت صاحب منزل میلیاردی شده که اکنون در این منزل به استراحت و خوشگذرانی مشغول هست ارباب دوم شما جهانگیری کاندیدای محبوب جنابعالی در انتخابات ریاست جمهوری 1400 نیز دقیقا باهمان وضعیت صاحب منزل میلیاردی شده است حال شما نماینده این دودبزرگوار بفرمایید وقتی که اربابانت روحانی و جهانگیری با رانت و سوء استفاده صاحب منزل میلیاردی شده اند چگونه میتوانند با فساد مبارزه کنند؟ درضمن کمی هم به فکر اخرتت باش چون با تبلیغ برلی روحانی در گناهانش نیز سهیم هستی و همراه با روحانی محشور خواهی شد
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1397/03/17 - 00:10
به نام دوست

استاد بزرگوار، انديشمند گرامي جناب آقاي نا شناس ، از اينکه با حقير به ديالوگ نشسته ايد صميمانه سپاسگزارم . خداوند بزرگ را شاکرم که همچون ديالوگ اول ، خوانندگان را دعوت به تحريم نکرديد !

سرتا سراين ياد داشت حاوي انتقاد به حکمراني بد مي باشد ! مثلأ بصراحت بيان شده :


"باید توجه داشته باشیم که پنجمین سالي است که در دولت تدبیر و امید سپری می‌کنیم؛ یعنی اگر قرار بود برنامه توسعه‌ای در دولت کنونی اجرایی می‌شد، هم‌اکنون در ماه‌های پایانی آن قرار داشتیم. ۵ سال برای ایجاد تغییرات بنیادی در اقتصاد زمان کمی نیست و تجارب کشورهای مختلف نیز نشان می‌دهد این زمان برای تغییر جهت‌های بزرگ و اصلاحات اساسی کافی است ."


ظاهرآ ، حضرتعالي عادت داريد که انتقادات منطقي به تيم اقتصادي روحاني را ناديده بگيريد !


پاسخ ادامه دارد.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1397/03/17 - 00:11
ادامه پاسخ :


استاد برزگوار و سرور گرامي ( نماينده محترم معجزه هزاره سوم ) قبلأ اعتراف نموده ايد بدون مطالعه ياداشت ِ حقير ، اظهار نظر نموده ايد ! باز هم مرتکب خبط بزرگي شده ايد و بدون مطالعه اين ياداشت ِ انتقادي به حکمراني بد روحاني و... در اقدامي غير قانوني و غير اخلاقي ، همچون گذشته ، تبليغات زود هنگام انتخابات سال 1400 شمسي را آغاز نموده ايد !
شايد بايد بگويم :
جنس ِ انتقادات کارشناسان اقتصادي به حکمراني بد ِ روحاني با جنس انتقادات حضرتعالي و همفکران شما متفاوت است !با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1397/03/15 - 21:51
بازهم مثل همیشه شهسوارزاده اصلاح طلب به میدان امد و به دروغ دوران ارباب خود خاتمی را بهترین دوران از لحاظ ثبات ارز توصیف کرد ظاهرا ایشان به دلیل کهولت سن و ذوب در خاتمی به خود زحمت بررسی قمیت ارز در دوران اول روسای جمهور را نداد خاتمی درسال 76 ارز را با 400 تومان تحویل و درسال 80 قیمت ارز 800 تومان بود در سال 84 قیمت ارز 940 تومان و در سال 88 قیمت ارز 970 تومان بود با ثبات ترین دوران ارزی متعلق به دوره اول ریاست جمهوری احمدی نژادبود
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1397/03/17 - 00:32
به نام دوست

استاد بزرگوار، انديشمند گرامي جناب آقاي ناشناس ، از اينکه با حقير به ديالوگ نشسته ايد صميمانه سپاسگزارم .

سرتا سراين ياد داشت گوياي اين مطلب است که ثابت نگه داشتن دستوري نرخ ارز ، از نظر بسياري
از کارشناسان اقتصادي ، اشتباه مي باشد !

سياست انقباضي روحاني را برخي از کار شناسان اقتصادي تأئيد مي کنند ولي ثابت نگهداشتن نرخ ارز همان اشتباهي است که معجزه هزار سوم مرتکب شد و جمشيد بسم الله را روانه زندان کرد ! و روحاني هم همان اشتباه را کرد و گناه خود را به گردن جمشيد بسم الله ها انداخت !

پاسخ ادامه دارد.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1397/03/17 - 00:33
ادامه پاسخ :

به اعتقاد برخي از کارشناسان اقتصادي همين اعداد و ارقامي که شما اشاره مي کنيد و نمودار هاي اقتصادي نشان مي دهد که سياست آزاد سازي نرخ ارز ، برعکس فشرده کردن فنر ارزي به نفع اقتصاد و جامعه مي باشد !
به باور بسياري از کارشناسان اقتصادي آزاد سازي نرخ ارز پيش نياز حمايت از توليد داخلي مي باشد ! و فشرده کردن فنر ارزي ( ثابت نگهداشتن دستوري نرخ ارز ) به ضرر توليد داخلي مي باشد !
سياست اقتصادي صحيح ، چه در دولت اصلاحات و چه در کشور چين يا ... قابل ستايش است !
سياست اقتصادي غلط ، چه در دولت روحاني ، چه معجزه هزاره سوم و ... قابل نقد است !
لطفأ مباحث اقتصادي را با ديد سياسي ارزيابي نکنيد .


با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + +2 0 --
بهزاد 1397/03/15 - 23:44
الان این مطلب چه ارتباطی به سایتتون(صدای معلم) داره؟؟؟من که نفهمیدم.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/03/16 - 03:07
هیچ ربطی نداره فقط هدف جناب شهسوارزاده این بود که یه مطلبی بنویسه و در جمع بندیش ابراز ارادتش رو به خاتمی نشان بده جناب شهسوارزاده هرچنددکه بی فایده ست ولی درارتباط با مطالبات معلمان بنویس
پاسخ + 0 0 --
....... 1397/03/16 - 09:11
سلام

آقای بهزاد یا بهزادی ،
ظاهرا شما چراغ خاموشید!!!!

اولا اگر پایین صفحه صدای معلم را نیم نگاهی بیندازید بخش های مختلف قابل بحث این سایت را مشاهده می فرمائید.

ثانیا منظور از صدای معلم ، فقط داد زدن آنها برای معاش و حق و حقوق نیست.هر چه گستره صدای معلم بر دانش و حیطه های گوناگون آن بیشتر سایه بیفکند نشانگر فهم و شعور معلم خواهد بود.

انسان موجودی تک ساحتی نیست که فقط حول
بخور و بخواب بچرخد. بخش اقتصاد و تحلیل های آن هم علاقمندان خاص خود را دارد.

راستی شما چه ربطی به این سایت دارید ؟!!!
اثرگذار مفید ارزشی یا مخرب ضد ارزشی؟
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1397/03/17 - 02:27
به نام دوست

استاد بزرگوار، انديشمند گرامي جناب آقاي ناشناس ، از اينکه با حقير به ديالوگ نشسته ايد صميمانه سپاسگزارم .
درضمن ديالوگ ارزشمند ِ استادان بزرگوار و انديشمندان گرامي جناب آقايان ناشناس و .... حقير را به وجد آورد .
اين موفقيت بزرگ ( به ديالوگ نشستن معلمان در تار نماي وزين " گروه صداي معلم " ) را به همه فرهنگيان فرهيخته ، بويژه استاد پر تلاش و خستگي ناپذير جناب آقاي پورسليمان ،مديريت محترم اين رسانه معلمي ، تبريک عرض مي کنم .

معلمان ، گروه تأثير گذار جامعه مي باشند !و نياز به اطلاعات جامع دارند!


پاسخ ادامه دارد .
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1397/03/17 - 02:28
ادامه پاسخ :

همه جوامع ، بخشي از توليد ناخالص داخلي خود را به آموزش و پرورش اختصاص مي دهند ! سهم ِ آموزش و پرورش کشور هاي پيشرفته و توسعه يافته از توليد ناخالص ملي بيشتر مي باشد ! افزايش توليد ناخالص داخلي حتي بدون افزايش سهم ، نقش بسزايي در توسعه آموزش و پرورش دارد.


حقير ، در سال ِ حمايت از توليد داخلي ، به نقل از چند کارشناس اقتصادي و با اشاره به تجربيات کشور چين ( با ذکر منابع ) راهکار هاي عملي حمايت از توليد داخلي را بيان کردم .


با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + +1 0 --
بهزاد 1397/03/16 - 11:34
من یه معلم ساده هستم که از همون روز اول معلمیم تا آخرش ساده می مونیم حالا شما دوس داری اسمشو بزار چراغ خاموش.در چند بعدی بودن انسان و معلم شکی نیست اما به نظر بنده محاسبه نرخ تورم ارتباط چندانی با معلمی (حداقل) ندارد.قرار نیست شمایی که تریبون داری هر مطلبی را به خورد ما بدهی و ما نخوانده دست بوس باشیم
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/03/16 - 16:20
عزیزم شما معلم ساده هستی ولی متاسفانه افرادی همچون شهسوارزاده بازنشسته معلم ساده نیستند بلکه افرادی سودجوهستند که هدفشان دفاع از دولت محبوب و اصلاح طلبان است باید اموزش و پرورش از وجود چنین افرادی پاک شود که الباه امکانش نیست ولی معلمان باید اگاه باشند و فریب شهسوارزاده ها را نخورند چون این افراد ماموریت خاص دارند
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1397/03/17 - 02:59
به نام دوست

استاد بزرگوار، انديشمند گرامي جناب آقاي بهزاد ، از اينکه با همکاران ِ فرهيخته به ديالوگ نشسته ايد صميمانه سپاسگزارم .
اين طرز تفکر شما که انسان ( بخصوص معلم ) چند بعدي است . قابل ستايش است . ولي در رابطه با ديگر مطالب شما استاد گرانقدر و فرهيخته عرض مي کنم :
1. به باور حقير محاسبه نرخ تورم بي ارتباط با معلم نيست هرچند که موضوع ِ اين ياداشت راهکار عملي حمايت از توليد داخلي مي باشد .
2. تار نمآي وزين " گروه صداي معلم " يک رسانه دو سويه مي باشد که در گسترش فرهنگ ديالوگ بين فرهنگيان فرهيخته نقش آفريني مي کند . گواه اين مهم ، ديالوگ شما با ديگر همکاران مي باشد .
3. فرهنگ مطالعه و آگاهي آفريني با دست بوسي در تضاد مي باشد .


پاسخ ادامه دارد.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1397/03/17 - 03:02
ادامه پاسخ :


اما سخني با استاد فرهيخته و گرانقدر جناب آقاي ناشناس ، حقير به نقل از کارشناسان بار ها اعلام کرده ام :
راه توسعه و پيشرفت ايران همدلي و تعامل بين اصول گرايان ، اصلاح طلبان ، معتدل ها ، مستقل و... مي باشد !
براي دستيابي به راهکار عملي حمايت از توليد داخلي هم نياز به همدلي و تعامل بين اصول گرايان ، اصلاح طلبان ، معتدل ها ، مستقل و... داريم .

با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + 0 0 --
......... 1397/03/17 - 21:54
آقای بهزاد، سلام

معلم ساده را چه به تخریب شخصیت یا افکار.
ظاهرا شما با مأموریتی آشکار در این سایت
می چرخید هدفمند و منظوردار.
تورم با زندگی پرندگان و گربه ها و سگ های
کوچه و خیابان هم در ارتباط است چه رسد به
معلم. تورم باعث شده تا من و شما دیگر غذایی
برای آنها نگذاریم. ظاهرا شما مجرد هستید چون
از اوضاع خرید جز و کل زندگی و ارتباط قرین آن با
تورم بدورید. مسکن ، تخم مرغ و گوشت و نان و... همه چیز با تورم ارتباط دارد. ارتباط معلم با تورم
بیشتر هم هست چون جیب اش خالی است.
جناب چراغ خاموش دیدی حق دارم، خیلی خاموشی .
پاسخ + 0 0 --
......... 1397/03/17 - 21:55
در ضمن دروغگو حافظه ندارد ، بهزاد میشی ،
بهزادی میشی ، ناشناس میشی.
با یک اسم ثابت بیا . هر چند نوشته هایت از هزار فرسنگی داد می زند که بهزادی.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/03/18 - 21:07
حافظه رو شما مزدوران روحانی ندارید بهزادهم یه شخص دیگه ست بنده ناشناس هم فرد دیگر
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1397/03/17 - 00:37
افرین بر شهسوارزاده که اعتراف کرد حکمرانی روحانی بداست ولی باید این اعتراف را قبل از انتخابات می کردی نه الان ان موقع جنابعالی به دروغ ادعای کاهش تورم و افزایش چند برابری حقوق معلمان را داشتی پس رایت به روحانی اشتباه بود اگر همان موقع به حرف ما گوش می کردید و به رییسی رای میدادید اکنون حاجی بابایی وزیر میشد و حقوق معلمان دوبرابر میشد اما دیدید که چه بلایی سر مردم با این رای اشتباهتان اوردید؟ دلار شد 7000 تومان تورم 200 درصد تخم مرغ کیلویی 8000 تومان مقاومت دولت در برابر افزایش حقوقها و در نهایت استفساریه مجلس ایا وقتش نشده که معذرت خواهی کنی؟ مثال یاران مختارو بریده شدن سرشان توسط مصعب را به یاد اور
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1397/03/17 - 23:44
به نام دوست

استاد بزرگوار، انديشمند گرامي جناب آقاي نا شناس ، از اينکه با حقير به ديالوگ نشسته ايد صميمانه سپاسگزارم . خداوند بزرگ را شاکرم که همچون ديالوگ اول ، خوانندگان را دعوت به تحريم نکرديد ! آفرين و صد آفرين بر شما استاد فرهيخته بابت معالعه پاسخ ها
قابل ذکر است :
1. اگر شما متن ياداشت هاي حقير را مطالعه مي فرموديد ! در مي يافتيد که اينجانب به نقل از کارشناسان اقتصادي همواره سياست کنترل دستوري نرخ ارز ، يا نرخ بهره بانکي ، يا ... را نقد نموده ام . کنترل دستوري نرخ ارز همچون فشردن فنري است که يک مرتبه رها مي شود و جهش باسرعت آن ، جمشيد بسم الله و جمشيد بسم الله ها را روانه زندان مي کند !
2. بسياري از کارشناسان اقتصادي معتقد هستند که اگر سياست هاي مثبت ِ انقباضي دولت روحاني نبود ! خروج از ارثيه شوم معجزه هزاره سوم ( بيماري صعب العلاج ِ رکود تورمي با رشد اقتصادي منفي شش و هشت دهم و تورم 42% ) امکان پذير نبود . و ايران هم ماننده ونزوئلا تورم بيش از 1000% را تجربه مي کرد .

پاسخ ادامه دارد.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1397/03/17 - 23:45
ادامه پاسخ :

3. رياست جمهوري آقاي رئيسي را مردم تجربه نکرده اند ولي معلمان فرهيخته با گوشت و پوست و استخوان خود ، وزارت دکتر حاجي بابايي راتجربه کرده اند !
4. جان کلام ِ بيان ِ اقتصاد دانان اين است که بهاي واقعي دلار يا هر ارز ديگري با دستور تعيين نمي شود ! چه دولت اصلاحات ، چه دولت مهرورزان ، چه دولت روحاني و چه دولت رئيسي بر سر کار باشد نرخ واقعي ارز ، از دستور پيروي نمي کند ! اگر من يا شما اداء کنيم که اگر فلان کس رئيس جمهور مي شد نرخ دلار کمتر مي شد ! عوام فريبي است . کما اينکه تجربه دولت هاي سازندگي ، اصلاحات ، مهروزان ، تدبير و اميد و... افزايش نرخ ارز را به دنبال داشته است .
5. نظر کارشناسان اقتصادي آن است که اگر دولتي ( مهرورز ، تدبير و اميد يا ... ) نرخ ارز را دستوري کنترل کند ! فنر فشرده شده روزي رها مي شود و جهش قيمت ارز ، نابساماني اقتصادي بهمراه دارد ! ولي اگر مانند دولت اصلاحات نرخ ارز بتدريج افزايش يابد ، بازار خود را با افزايش تدريجي نرخ ارز تنظيم مي کند !

پاسخ ادامه دارد.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1397/03/17 - 23:46
ادامه پاسخ :

6. اگر حقوق معلمان چند برابر شود ولي توم 1000% را تجربه کنند بازهم قدرت خريد معلمان کاهش يافته است .
7. بيان واقيعيت هاي علم ِ اقتصاد و تحليل عملکرد اقتصادي دولت ها ( تأئيد نکات مثبت ِ عملکرد اقتصادي و نفي اشتباهات انان ) يک کنش سياسي نيست که با تغيير دولت ها ، تغيير ماهيت بدهد .


اگر گفته شود :


" آب خالص در صد درجه سانتي گراد ( در فشار يک آتمسفر ) مي جوشد . "


حکمران دولت هاي قديمي ايران يا دولت هاي خارجي ويا دولت مردان جمهوري اسلامي ايران (اصول گرا ، اصلاح طلب ، معتدل ، مستقل و ... ) به آن توجه نکنند ! نيازي نيست که گوينده اين نکته علمي از کسي معذرت خواهي کند !


با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1397/03/18 - 03:35
بازهم که دروغ گفتی تا کی باید به دروغ از اربابت تعریف کنی و از احمدی نژاد بد گویی کنی؟ گفتی اگر سیاست مثبت انقباضی اربابت روحانی نبود تورم 42 درصدی مهار نمیشد اکنون تورم چند درصد است؟ تورم اکنون 200 درصد است پس میبینی که سیاست اربابت غلط بود و تورم 200 درصدی را به بار اورده است اربابت هیچ طرح و برنامه ای ندارد تا ساعت ده صبح میخوابد بعد اقدام به رنگ کردن ریش هایش میکند و سپس باهمین سیاست انقباضی قدرت خرید مردم را کاهش و رکود و تعطیلی بازار و اعتصاب انان را فراهم می کند یکشنبه نرخ خروجی را ده برابر میکند و دل خوش است که چاکرانی بی سواد چون شهسوارزاده دارد
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1397/03/19 - 20:23
به نام دوست

استاد بزرگوار، انديشمند گرامي جناب آقاي نا شناس ، از اينکه در تار نماي وزين "گروه صداي معلم " سخن مي گوييد وبا حقير به ديالوگ نمي پردازيد ! سپاسگزارم . خداوند بزرگ را شاکرم که همچون ديالوگ اول ، خوانندگان را دعوت به تحريم نکرديد !

آفرين و صد آفرين بر شما استاد فرهيخته بابت مطالعه پاسخ ها


استاد فرهيخته و انديشمند گرامي ديالوگ شرايطي دارد که متأسفانه شما به هيچ يک از اصول آن پايبند نيستيد !


بابت احترامي که براي حقير قائل هستيد و رعايت ادب و احترام به خوانندگان فرهيخته سپاسگزارم . در متن سر تا پا مودبانه شما ،نکاتي نهفته است . سخن گفتن شما ، ياد آور اين پند حکيمانه مي باشد :
تا مرد سخن نگفته باشد ! عيب و هنرش نهفته باشد !


از شما انديشمند گرامي تقاضاي عاجزانه دارم بفرماييد کدام منبع اقتصادي داخلي يا خارجي تورم
دوران حکمراني روحاني را 200% اعلام کرده است ؟


گويا شما با ريختن تاس و بازي با اعداد تورم را تعيين مي کنيد !

پاسخ ادامه دارد.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1397/03/19 - 20:27
ادامه پاسخ:

در تار نماي خبر آنلاين روز يک شنبه 16 ارديبهشت سال 1397 در مقاله :
تورم در ايران در کدام سال بيش از صد در صد شد ؟ به آدرس اينترنتي ذيل


https://www.khabaronline.ir/detail/774524/Economy/macroeconomics

آمده است :

" بررسی آمارهای ارائه شده از سوی بانک مرکزی در خصوص نرخ تورم نشان می‌دهد دهه بیست ایران بالاترین نرخ تورم را در سال های اخیر شاهد بوده است.
بررسی ها نشان می دهد نرخ تورم در ایران پس از سال 1320، همزمان با اشغال کشور از سوی متفقین رو به افزایش گذاشت".
"ایران در شهریور 1320 از سوی روسیه و انگلستان اشغال شد و سال پس از آن نیروهای آمریکایی نیز به اشغالگران پیوستند."
"بر اساس این گزارش نرخ تورم در ایران در سال 1320 ، اولین سال اشغال به 49.5 درصد رسید و در سال پس از آن یعنی سال 1321 به 96.2 درصد رسید و در سال 1322 سد صد در صدی شدن را شکست و نرخ 110.5 درصد را ثبت کرد."

پاسخ ادامه دارد .
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1397/03/19 - 20:34
ادامه پاسخ :

قابل ذکر است روزنامه دنياي اقتصاد روز شنبه 19/3/97 شماره 43 45 در مقاله :
چشم انداز اقتصاد در پسا خروج به ادرس اينترنتي ذيل

https://donya-e-eqtesad.com/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%A8%D8%A7%D9%86%DA%A9-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D9%87-16/3398049-%DA%86%D8%B4%D9%85-%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF-%D8%AF%D8%B1-%D9%BE%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%B1%D9%88%D8%AC

آورده است :

"سه‌شنبه هفته گذشته «بانک‌ جهانی» جدیدترین گزارش خود از «چشم‌انداز اقتصادی جهان» را منتشر کرد. به گزارش این بانک، به‌رغم ملایم‌تر شدن روند رشد، رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۱۸ با رسیدن به نرخ ۱/ ۳ درصد همچنان قدرتمند باقی خواهد ماند. البته با کند شدن رشد در اقتصادهای پیشرفته و پایان دوره رونق در اقتصادهای نوظهور اصلی صادرکننده کالا و اقتصادهای درحال توسعه، انتظار می‌رود نرخ رشد اقتصادی جهان در دو سال آینده به‌تدریج کاهش یابد. "

پاسخ ادامه دارد.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1397/03/19 - 20:35
ادامه پاسخ :

" «بانک جهانی» همچنین در این گزارش، ارزیابی‌های خود را از وضعیت اقتصادی ایران ارائه کرده است. به گزارش «گروه اقتصاد بین‌الملل دنیای‌اقتصاد»، براساس تخمین‌های گزارش پیشین (ماه ژانویه یا دی ۹۶) اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۷ رشد ۶/ ۳ درصدی را تجربه کرد، اما در گزارش جدید این نرخ به سطح ۳/ ۴ درصد ارتقا داده شده است. "
"البته بهبود رشد اقتصادی ایران از نگاه «بانک‌جهانی» تنها منحصر به سال گذشته نبود. براساس پیش‌بینی‌های این نهاد در سال ۲۰۱۸ اقتصاد ایران رشدی ۱/ ۴ درصدی را تجربه خواهد کرد، پیش‌بینی که بالاتر از نرخ ۴ درصدی گزارش پیشین است. "
"در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ نیز پیش‌بینی شده است اقتصاد ایران به ترتیب با نرخ ۱/ ۴ درصد و ۲/ ۴ درصد رشد کند. وضعیت مساعد رشد اقتصادی ایران در حالی است که میانگین رشد ۲۰۱۸ اقتصادهای خاورمیانه، با افزایشی چشمگیر نسبت به رشد ۶/ ۱ درصدی سال ۲۰۱۷، به ۳ درصد می‌رسد. بانک‌جهانی در شرایطی این گزارش راتهیه کرد که ترامپ پیش‌از آن قصد خود برای خروج از برجام را اعلام کرده بود."


پاسخ ادامه دارد.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1397/03/19 - 20:36
ادامه پاسخ :

به باور حقير، نکات مثبت عملکرد روحاني مانع از آن نمي شود تا اشتباهات وي مثلأ تعيين دستوري نرخ ارز و نرخ بهره بانکي را فراموش کنيم .
در پايان مشتاقانه التماس مي کنم تا منبع اعلام تورم 200 درصدي دوران حکمراني روحاني را اعلام فرماييد .
التماس دعا
با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

بلی - 15.5%
خیر - 84.5%

مجموع آرا: 614

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور