صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

" بازندگان واقعی کاهش ارزش پول ملی، مزدبگیران و حقوق بگیران هستند "

اقتصاد دستوری و سیاست بگیر و ببند ؛گیر اقتصاد ایران در حوزه سیاست است

شیرزاد عبداللهی

وضعیت اقتصادی ایران و افزایش قیمت ارز و سکه

 اینفو گرافیک زیر  اوضاع سکه بهار آزادی را در ماه های اخیر نشان می دهد.

وضعیت اقتصادی ایران و افزایش قیمت ارز و سکه

دولت در آذر ماه ۹۶ برای کنترل بازار شروع به پیش فروش سکه کرد. قیمت سکه آن زمان ۱۳۴۸۰۰۰ هزار تومان بود. دولت در ۶ ماه گذشته ۷۴۸۵۰۰۰ سکه پیش فروش کرده است. اما قیمت سکه در هفته گذشته به بیش از ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید. یعنی هر سکه حدود ۱ میلیون تومان در شش ماه سود داشته است. سودی بیش از ۴۱ درصد! هیچ کار تولیدی و خدماتی چنین سودی ندارد.یک پزشک متخصص که برای هر ویزیت ۳۸ هزار تومان می گیرد گفت که کار کردن فایده ندارد. تولید صنعتی که وضعش در حال عادی خراب است تا چه رسد به وضعیت خاص فعلی . البته معنای این افزایش قیمت ، بالا رفتن قیمت دارایی افراد واقعی نیست. بلکه نشانه کاهش ارزش پول ملی در مقابل ارزهای خارجی است. بازندگان واقعی کاهش ارزش پول ملی، مزدبگیران و حقوق بگیران هستند.کسانی که سکه و ارز و مسکن دارند ارزش دارایی شان حفظ می شود.

وضعیت اقتصادی ایران و افزایش قیمت ارز و سکه

 اقتصاد ایران برای رشد نیاز به سرمایه گذاری خارجی دارد. گیر اقتصاد ایران در حوزه سیاست است و رفع این گیر در اختیار رییس بانک مرکزی و دولت روحانی نیست سیاست دولت در فروش ارز شکست خورد و نهایتا دولت به سیاست دستوری روی آورد. یعنی اعلام کرد که قیمت ارز ۴۲۰۰ تومان است و صرافی ها را تعطیل کرد و خودش بازار را در اختیار گرفت. اما در کنار بگیر و ببندها یک بازار غیرررسمی ارز شکل گرفت و قیمت دلار به بالای ۷ هزار تومان رسید.

دولت روحانی در تئوری از اقتصاد بازار حمایت می کند اما با خروج آمریکا از برجام و احتمال بازگشت تحریم ها و فضای روانی که در جامعه ایجاد شده ، دولت تئوری خود را زیرپا گذاشت و به سیاستهای دستوری بازگشت.

دولت به وارد کنندگان ، دلار به قیمت ۴۲۰۰ می دهد اما آنها پس از واردات کالاهای خود را متناسب با قیمت آزاد ارز می فروشند. صادر کننده ها هم دلارهای خود را به قیمت ۴۲۰۰ به دولت بر نمی گردانند.

اقتصاد دستوری و سیاست بگیر و ببند باعث ایجاد دو نرخی می شود و این بهترین فضا را برای دلالان و سودجویان فراهم می کند.

باور کردنش دشوار است. بانک مرکزی در شش ماه گذشته ، ۶۰ تن طلا را به صورت سکه به مردم فروخته است. این مقدار معادل ۱۲ درصد ذخایر طلای کشور است. پولهایی که باید به سمت تولید بروند تبدیل به طلا و ارز می شوند و این اتفاق هیچ فایده ای برای رونق اقتصادی و رفع بیکاری ندارد. همه روزنه ها را به روی دولت بسته اند و می گویند یاالله درست کن!

برعکس صاحبان مشاغل تولیدی را تشویق می کند که سرمایه خود را تبدیل به سکه و ارز و مسکن کنند تا از آسیب تورم و ورشکستگی مصون بمانند. حالا هم قاضی سراج رییس سازمان بازرسی از ورود این سازمان به بازار سکه و طلا خبر داده و اولین خبر او هم این است که ۵۰ نفر نیمی از سکه های پیش فروش را خریده اند. این ۵۰ نفر ۳۸۰۰۰۰ سکه خریده اند. به طور متوسط نفری ۷۶۰۰ سکه ! کله حقوق بگیرها با دیدن این ارقام سوت می کشد. نتیجه اش هم کنترل بیشتر نهادها بر اقتصاد است . شاید اجرای این سیاستها در شرایط بحرانی تا حدی بحران را کنترل کند اما راه حل بگیر و ببند و بخشنامه و سرکوب قیمت راه حل اقتصادی نیست.

اقتصاد ایران برای رشد نیاز به سرمایه گذاری خارجی دارد. گیر اقتصاد ایران در حوزه سیاست است و رفع این گیر در اختیار رییس بانک مرکزی و دولت روحانی نیست.

آنچه همه ما از دولت روحانی انتظار داریم تکلیف مالایطاق است. در شرایطی که تحریم ها گسترش پیدا می کنند و رییس جمهور امریکا وعده تحمیل شدید ترین تحریم ها را می دهد و بازار داخلی دچار تلاطم می شود نشانه این است که نیاز به یک تصمیم استراتژیک داریم. همه روزنه ها را به روی دولت بسته اند و می گویند یاالله درست کن!

تمایل اروپا برای نجات برجام با اقدامات افراطی های داخلی خنثی شود (نمونه اش مخالفت اصولگرایان تندرو با تصویب لایحه FATF)

وضعیت اقتصادی ایران و افزایش قیمت ارز و سکه

رابطه با منطقه بحرانی است. اقتصاد بین المللی هم ما را به سمت انزوا می راند ، ما هم سر روحانی فریاد می زنیم که چه شد آن وعده هایی که دادی ؟ روحانی بعد از برجام صحبت از برجام دو و سه کرد . اما ترمزش را کشیدند.

سرمشق نیوز

سه شنبه, 29 خرداد 1397 ساعت 14:54 خوانده شده: 264 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
اولیا 1397/03/29 - 17:19
کل این پاداش چقدر هست؟!
پاسخ + +1 0 --
بازشسته 1397/03/29 - 22:23
در هر کشوری با آرزوی آسایش وآرامش بیشتر از لحاظ سیاسی ،اقتصادی و امنیت بیشتر انقلاب انجام می گیرد ولی متأسفانه پس از گذشت ۴ دهه از انقلاب مردم هروز در دلهره و نا آرامی از لحاظ اقتصادی و سیاسی به سر می برند و در امید به آینده همیشه درناامیدی هستند ، و با آبادانی کشورها ی به اصطلاح برادر و هم پیمان ، کشورخود راداریم به نا آبادانی می رسانیم
پاسخ + +1 0 --
بازنشسته متنفر 1397/03/30 - 00:12
جای تعجب است این همه درآمد مملکت کجا میرود و فقط با مالیات ارزش افزوده دو کشور مثل ایران را می توان آباد کرد چون بر آب و نان و هوا وهر چه ما مایحتاج مردم است مالیات بر ارزش افزوده گذاشته اند و مثل زالو خون مردم را می مکند ولی در آبادانی مملکت و آسایش مردم در حد یک کشور فقیر افریقایی و نمونه فلاکت باریش هم ما بازنشستگان هستیم که با آن همه دبدبه و کبکبه ده درصدی افزایش حقوق داشتیم در مقابل سیر صعودی هرروزه قیمت ها و سر سام آور وجای تعجب است که این آقایان با چه چشم و روی دارند بر ما حکومت می کنند

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور