صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

" استفاده مجدد از کسانی که پیش‌تر آزمون خود را پس داده و ناموفق بوده‌اند، پاشنه آشیل ترمیم کابینه است ؛ اگر قرار است تغییری در حوزه اقتصادی صورت بگیرد، این تغییر باید از حوزه پارادایمی شروع شود"

درآمدی بر تغییر کابینه حسن روحانی

سعید شهسوارزاده/ عضو شورای نویسندگان صدای معلم

 تغییرات کابینه روحانی و شرایط اقتصادی و تحریم ها

در گفت و گوِ مجازي ذيل ،خبر پوست اندازي در تيم اقتصادي دولت را تحليل مي کنيم .

 

پرسش کننده :

در آخرين گفت و گوي شما  که در تار نماي وزين " صداي معلم " منتشر شده به اصلاح ِ ساختار اقتصادي کشور تأکيد داشته ايد .

در خبر ها آمده است :

 "محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور دیروز رسما، تغییر در تیم اقتصادی دولت را تایید کرد."

 تصور مي کنم که اصلاح ساختار اقتصادي کشور در دستور کار قرار گرفته است .

 

پاسخ دهنده :

اين خبر مي تواند نگران کننده يا  خوشحال کننده باشد .

 

پرسش کننده :

يعني چه ؟ در چه صورت نگران کننده و در چه صورت خوشحال کننده مي باشد؟ اگر قرار است تغییری در تیم اقتصادی صورت بگیرد، این تغییر باید در پارادایم‌ها باشد و نه صرفا افراد

 

پاسخ دهنده : (1)

دکتر علی فرحبخش در سر مقاله روزنامه شماره ۴۳۶۷  دنياي اقتصاد تحت عنوان ِمدیریت بحران؛ تغییر تیم یا نگاه؟ مي گويد :

" تاریخ معاصر ایران هم مملو از مثال‌هایی است که نشان می‌دهد در شرایط بحران، دولت‌ها آزادی عمل بخش خصوصی را حتی به میزان محدود تحمل نکرده‌اند. در زمان جنگ تحمیلی، بخش عمده‌ای از تجارت خارجی در اختیار دولت بود ... در هنگام تشدید تحریم‌ها در ابتدای دهه ۹۰ نیز بار دیگر قدرت دولت در اقتصاد نمایان شد و با معاملات ارز در خیابان‌ها برخورد جدی صورت گرفت و دولت با سیاست‌های متفاوت و گاه متناقض تلاش‌های ناموفقی در جهت کنترل بازار داشت." (1)

 

پرسش کننده :

خلاصه گفت و گوي قبلي  را مي توان چنين جمع بندي کرد :

با وجود خروج ترامپ از برجام ، به اصلاح اقتصادي اميدوار بوديد و اصلاحات سياسي – اجتماعي را هم نويد مي داديد ! 

حالا ظاهرأ نااميد هستيد !

 

پاسخ دهنده :

خير به نظر کارشناسان ، به هيچ وجه نبايد اميد به اصلاحات را از دست بدهيم .

کارشناسان باور دارند :

امروزه ، يکي از کم هزينه ترين و شايد موثر ترين نسخه هاي شفابخش  در هر جامعه اي ، جهت برون رفت از بحران هاي اقتصادي – اجتماعي – سياسي اصلاحات مي باشد .

از دست دادن اميد ، يعني تسليم شدن ، تسليم شدن به ويژه در زمان جنگ با پذيرش خفت خواري يک ملت همراه مي شود .

 واقعیت انکار ناپذير این است که تحت لوای پارادایم نامتناسب موجود ، تلاش برنامه‌ریز اجتماعی یا قوه مقننه برای تغییر افراد لزوما منجر به افزایش رفاه اجتماعی نخواهد شد

پرسش کننده :

پس بگوييد در رابطه با تغيير کابينه در چه شرايطي ملت خوشحال مي شوند ؟ و در چه حالتي نگران مي شوند ؟

 

پاسخ دهنده :(1)

"در اینجا دو سوال کلیدی مطرح می‌شود که باید پاسخی دقیق و به دور از تعصبات رایج به آن داد:" (1)

۱- " اگرچه در شرایط بحرانی حتی بهترین اقتصادهای جهان با ضربات سنگینی روبه‌رو می‌شوند، ولی آیا در شرایط فورس‌ماژور قادر هستیم اقتصاد کشور را به روش بهتری مدیریت کنیم؟" (1)

۲" - در بزنگاه‌های تاریخی دولت‌ها همواره به حفظ سرمایه اجتماعی و نگهداشت انسجام و همبستگی داخلی نیازمند هستند و دقیقا باید به این سوال پاسخ داد که کدام سیاست‌ها می‌توانند اعتماد عمومی را خدشه‌دار کنند؟" (1)

تغییرات کابینه روحانی و شرایط اقتصادی و تحریم ها

"شاید در ابتدای اعلام سیاست جدید ارزی دولت، اعتقاد برخی بر آن بود که پمپاژ گسترده دلار ارزان به فعالیت‌های اقتصادی می‌تواند هم به ادامه فعالیت بنگاه‌ها کمک کند و هم نقش لنگرگاه اسمی را برای نرخ تورم بازی کند؛ ولی به مرور زمان مشخص شد که این سیاست در هیچ یک از اهداف خود موفق نبوده است. از وارد‌کنندگان لوازم آرایش گرفته تا آنان که مایل هستند پوست خود را در گرمای تابستان در سواحل‌ آنتالیا برنزه کنند، به این دلار ارزان دست‌اندازی کردند؛ جایی که هر یک دلار می‌تواند نقش یک فشنگ را در زرادخانه ارزی کشور در جنگ اقتصادی ایفا کند. تصمیمی که علاوه‌ بر تبعات اقتصادی می‌تواند به تداوم اعتماد در رابطه دولت - ملت ضربات جبران‌ناپذیری وارد کند."(1)

 

پرسش کننده :

يعني مي گوئيد :

با اتخاذ روش ِ غلط، ( تعيين دستوري قيمت دلار 4200 توماني ) هم فشنگ هاي با ارزش در زرادخانه ارزی کشور  را در جنگ اقتصادی از دست داديم و هم  به تداوم اعتماد در رابطه دولت - ملت ضربات جبران‌ناپذیری وارد کرديم !

تغییرات کابینه روحانی و شرایط اقتصادی و تحریم ها

پاسخ دهنده : (1)

"چه بسیار دولت‌هایی که به‌دلیل عدم درک ِ صحیح از شرایط بیرونی و واکنش‌های نامناسب با بحران‌های خطیری روبه‌رو شده‌اند. دولت‌ها باید بتوانند هم سیاست‌های درست و مناسب را به موقع اتخاذ کنند و هم از شهرت مناسبی نزد آحاد اقتصادی برخوردار باشند که سیاست‌های اعلامی به درستی در انتظارات عموم نقش ببندد.همان‌گونه که مارگارت تاچر پس از رسیدن به قدرت و فقط با اعلام سیاست‌های انقباضی توانست پیش از هر گونه اقدام عملی، آبی بر آتش تورم بپاشد. در سال ۹۲ هم شاهد ِ همین جهت مثبت انتظارات پس از روی کار آمدن حسن روحانی بودیم؛ به‌گونه‌ای‌که دو ماه قبل از به قدرت رسیدن دولت جدید، بازارها روند معکوسی را دنبال کردند." (1)

 

پرسش کننده : در جنگ تحمیلی اقتصادی سربازان و افسران در جبهه، بنگاه‌ها یعنی تولید‌کنندگان واقعی کالاها و خدمات هستند نه دیوانسالاران اداره‌نشین که هنری جز دستور دادن ندارند. سرکوب بازارها و تحمیل اقتصاد دستوری نتیجه‌ای جز تار و مار کردن نیروهای خودی نخواهد داشت

يعني مي گويد :

تغيير کابينه می‌توانند اعتماد عمومی را خدشه‌دار کند؟

 

پاسخ دهنده : (1)

"اکنون که بحث تداوم تیم اقتصادی فعلی یا تغییر اساسی آن مطرح است، باید به این نکته توجه داشت که قبل از انتخاب ترکیب یا ارنج تیم، باید تاکتیک مناسبی در شرایط فعلی به دقت ترسیم کرد و سپس به انتخاب بازیکنانی دست زد که قادر باشند به بهترین وجه تاکتیک یا برنامه تدوین‌شده را اجرا کنند. بدون توجه به این نکته مهم، دولت به‌طور مرتب درگیر تعویض‌های متعددی خواهد شد، بی‌آنکه هدف و تاکتیک مورد نظر مربیان مشخص شود. با تغییرات متعدد در ترکیب کابینه بیم آن می‌رود که ما هم الگوی تیم‌های فوتبال عربی را دنبال کنیم که پس از هرشکست سریعا به تغییر مربی روی می‌آورند؛ بدون آنکه ریشه‌های ساختاری عدم موفقیت خود را بررسی کنند و دقیقا مطلع باشند که چرا با وجود این هزینه‌های گزاف هنوز حتی بهترین تیم‌های آنها در فوتبال جهان محلی از اعراب ندارند."(1)

 

پرسش کننده :

ضرورت ها، ويژگي هاي برنامه جامع براي مواجهه با تحريم هاي جديد خزانه داري آمريکا چيست ؟

 

پاسخ دهنده : (2) و (3)

" سیاست‌هایی که برای تحقق متغیرهای کلان اقتصادی به کار گرفته می‌شود درصورتی‌که منسجم و هماهنگ تدوین شوند، به آن می‌توان گفت استراتژی اقتصادی که قطعاً راهگشای اقتصاد خواهد بود. اما اگر همین سیاست‌های اقتصادی در قالب یک نظام هماهنگ شده و منسجم تدوین نشوند به این نوع سیاست‌های اقتصادی، دیگر نمی‌توان نام استراتژیک بر آن گذاشت بلکه مجموعه‌ای از برنامه‌های هماهنگ نشده اقتصادی بهترین توصیف برای آن است که همواره این روند در اقتصاد کشور اجرا شده است."(2)

"اولین گام برای مقابله با تحریم‌ها و فراتر از آن برای داشتن یک اقتصاد پویا، تهیه و تدوین یک استراتژی کلان با مشارکت همه تفکرات اقتصادی است. به گفته تحلیلگران اقتصادی، اگر این مؤلفه در اقتصاد کشور نهادینه شود، شاهد یک نظام بانکی شناور و متناسب با اقتصاد کشور خواهیم بود، از طرفی وقتی نظام بانکی در مسیر مناسب و اصولی خود قرار بگیرد؛ تزریق نقدینگی نیز به سمت تولید هدایت‌شده و از آن‌طرف بازارهای پولی و مالی ازجمله ارز، سکه و مسکن نیز به ساماندهی می‌رسند."(2)

"مسئله‌ای که در اقتصاد کشور در طی سی سال گذشته به یک معضل بزرگ تبدیل‌شده است. شکاف طبقاتی، نابرابری اجتماعی، گسترش رانت ، فساد ساختاری ، ترویج مصرف‌گرایی و از همه مهم‌تر گسترش اقتصاد مولد و جایگزینی اقتصاد رفاقتی به‌جای اقتصادی مبتنی بر مزیت‌های نسبی همراه با رقابت می‌شود." (2)

"می‌توان گفت تحریم‌ها نه‌ تنها اقتصاد کشور بلکه اعتماد جامعه را نشانه گرفته است بنابراین نه‌ تنها جناح‌های سیاسی باید در تعامل و همبستگی داخلی با یکدیگر باشند بلکه باید در مسیر جذب اعتماد مردم نیز تلاش جدی کنند‌."(3)

تغییرات کابینه روحانی و شرایط اقتصادی و تحریم ها

" درباره آسیب‌های حاصل از تحریم‌ها بر مسایل اقتصاد داخلی کشور باید گفت قطعا تجربه‌ای که از تحریم‌ها به دست آورده‌ایم بیانگر آن است که در چنین شرایطی اقتصاد کشور در مسیری غیرشفاف و زیرزمینی قرار می‌گیرد و کاسبان تحریم‌ها بیشترین بهره را در چنین شرایطی خواهند برد‌. آسیب‌ها در این شرایط بنا بر آنچه گفته شد در مرحله اول ماهیتی است‌. اما در مرحله‌های بعد قدرت مانور فعالیت‌های اقتصادی را کاهش می‌دهد‌. از همین رو بهتر آن است که هر چه در روابط خارجی تصمیم به دور زدن تحریم‌ها گرفته می‌شود اما در داخل شفافیت لازم را از دست ندهیم‌.".(3)

" موافقان تعدیل ساختاری، این نوع مدل را بهترین سیاست برای اقتصاد کشور می دانند. آن‌ها بر این اعتقادند که چون در کشورهای پیشرفته این نوع برنامه مثبت بوده؛ پس همین‌جا هم جواب می‌دهد وقتی از آن‌ها سؤال می‌شود، چرا باگذشت 30 سال از اجرای این نوع سیاست مشکلات اقتصادی همچنان پابرجاست؟ این گروه اشکالات درونی را عامل بازدارنده می‌دانند و معتقدند این اشکالات در خارج از اقتصاد هستند."(2)

 

پرسش کننده :

چرا با گذشت چند دهه از اجرای اصلاحات ، مشکلات اقتصادی همچنان پابرجاست؟ نظريه اي که اشکالات درونی را عامل بازدارنده می‌داند و معتقداست این اشکالات در خارج از اقتصاد هستند را توضيح دهيد .

 

پاسخ دهنده : (4)

"موانع موفقیت برجام در سال‌های گذشته را به دو دسته «بیرونی» و «درونی» تقسیم کرد. منظور از موانع بیرونی تحریم‌های اساسی که بعد از شکل‌گیری توافق نیز موجودیت داشتند و همچنین کارشکنی برخی کشورها بود. منظور از موانع داخلی نیز فقدان اجماع داخلی و ضعف حکمرانی برای استفاده حداکثری از منافع بالقوه برجام است. به‌طوری‌که به عقیده این اقتصاددان، اگر همزمان با توافق برجام، اجماع سیاسی داخلی به مثابه یک نیروی هم جهت عمل می‌کرد، منافع حاصل از برجام در سال‌های گذشته به مراتب بیشتر می‌بود." (4)

 

پرسش کننده :

ترميم تيم اقتصادي را با نگاه ِ رفع موانع داخلي توضيح دهيد .

 

پاسخ دهنده : (5)

"اگرچه ترمیم تیم اقتصادی می‌‌تواند اقدامی مثبت تلقی شود، اما آنچه مهم‌تر از تغییر افراد است، تغییر در سیاست‌گذاری و ریل‌گذاری مدیریت اقتصاد است. به عبارت دیگر آنچه دولت را با چالش‌های اقتصادی مواجه کرده‌،‌ ناشی از پارادایم حاکم بر سیاست‌گذاری اقتصادی است.کارشناسان بر این باورند که اگر قرار است تغییری در حوزه اقتصادی صورت بگیرد، این تغییر باید از حوزه پارادایمی شروع شود.‌ پارادایم جایگزین باید به دور از سیاست های قبلی در حل مسائل باشد.سیاست‌هایی که با تسلط بخش مالی و مداخله‌های دولتی به دنبال حل مسائل بود. " (5)

 تغییرات کابینه روحانی و شرایط اقتصادی و تحریم ها

پرسش کننده :

توافق جناح هاي سياسي مختلف در تحليل عکس العمل ترامپ چيست ؟

 

پاسخ دهنده : (6)

"ترامپ با نقض تعهدات دولت پیشین و خارج کردن آمریکا از توافق هسته‌ای لطمه بزرگی به حیثیت بین‌المللی خود و این کشور وارد کرد. ظاهرا علت در پیش گرفتن این سیاست نامتعارف و پرهزینه، نشان دادن وفاداری به شعارهای انتخاباتی پوپولیستی نامربوط از یکسو و شاید مهم‌تر از آن تامین منافع خاص عده‌ای از هم‌حزبی‌ها و اطرافیان خود از سوی دیگر است که روابط سیاسی و اقتصادی بسیار نزدیکی با اسرائیل و عربستان سعودی دارند. در هر صورت سیاست اعلام شده دولت کنونی آمریکا درباره ایران چیزی نیست جز محاصره کامل اقتصادی، به‌هم ریختن فضای کسب‌و‌کار داخلی، ایجاد تلاطم‌های شدید در سطح اقتصاد کلان و نهایتا دامن زدن به نارضایتی‌های عمومی و رودررو قرار دادن مردم و مسوولان سیاسی. گمان می‌رود همگان، از هر گروه و جناح سیاسی، با این تصویر از استراتژی جنگ اقتصادی که دولت کنونی آمریکا برای مقابله با ایران طراحی کرده است، موافق باشند."(6)

 

پرسش کننده :

با چه استراتژي و تاکتيکي بايد با تحريم هاي پيش رو مواجه شويم   ؟

 

پاسخ دهنده : (6)

"حال پرسش اساسی این است که چگونه با این جنگ تمام‌عیار اقتصادی و سیاسی آمریکا علیه ایران می‌توان مقابله کرد؟ به سخن دیگر چه استراتژی و تاکتیکی باید در پیش گرفت که نتیجه آن بیشترین دستاورد و کمترین هزینه را برای کشور ما به همراه بیاورد؟ عقل سلیم حکم می‌کند که وارد شدن در محل نزاعی که دشمن با ارزیابی نیروها و موقعیت خود و طرف مقابل تعیین کرده اشتباه استراتژیکی مهلکی است؛ چراکه در واقع تمکین به خواسته دشمن است و نتیجه‌ای جز شکست برای ما ندارد. آنها درصدد بستن همه منافذ تنفسی اقتصاد ایران هستند؛ بنابراین اتخاذ هر گونه سیاستی که اقتصاد ما را بسته‌تر کند، به معنی بازیدر زمین دشمن و در جهت تامین خواسته‌های او است. اخیرا از قول برخی مسوولان رده بالای دولتی نقل شده که در شرایط فعلی جنگ اقتصادی، سخن گفتن از اقتصاد آزاد بی‌معنی است و دولت باید کنترل خود را بر اقتصاد بیشتر کند."(6)

 

پرسش کننده :

در اين جنگ اقتصادي ،سربازان و افسران در جبهه، چه کساني هستند  ؟

 

پاسخ دهنده : (6)

" آقایان باید توجه کنند که در جنگ تحمیلی اقتصادی سربازان و افسران در جبهه، بنگاه‌ها یعنی تولید‌کنندگان واقعی کالاها و خدمات هستند نه دیوانسالاران اداره‌نشین که هنری جز دستور دادن ندارند. سرکوب بازارها و تحمیل اقتصاد دستوری نتیجه‌ای جز تار و مار کردن نیروهای خودی نخواهد داشت." (6)

 

پرسش کننده :

نقش ذينفعان در اين جنگ اقتصادي چيست ؟

 

پاسخ دهنده : (6)

"در چنین شرایطی هیچ دور از ذهن نیست که برخی جاسوسان و نفوذی‌های دشمن در کنار ساده‌لوحان و بی‌سوادان اقتصادی نعل وارونه بزنند و با پاشیدن خاک در چشم مردم، در پیش گرفتن مسیر درست اصلاح اقتصادی از جمله گشودن بازار ثانویه ارز را که در همان آغاز به کار موجب کاهش چشمگیر تلاطم در بازار شد، توطئه دشمن قلمداد کنند؛ اما مردمان عادی و ناظران بی‌طرف می‌توانند از روی عقل سلیم داوری کنند. تضعیف پول ملی که در این ماه‌های اخیر شاهد بروز نتایج عینی آن هستیم، نتیجه افزایش شدید حجم نقدینگی است که دولت‌های متوالی برای پوشش دادن ناکارآمدی‌های اقتصاد دولتی به آن دامن زده‌اند. تلاطم در بازار ارز نتیجه ناگزیر این تضعیف و نیز امتناع دولت از اصلاح تدریجی آن متناسب با تورم و تضعیف پول ملی بوده که اقتصاددانان طرفدار بازار آزاد به‌منظور جلوگیری از تلاطم‌های بعدی و آسیب به تولید ملی مکررا به دولت توصیه می‌کردند." (6) در بزنگاه‌های تاریخی دولت‌ها همواره به حفظ سرمایه اجتماعی و نگهداشت انسجام و همبستگی داخلی نیازمند هستند و دقیقا باید به این سوال پاسخ داد که کدام سیاست‌ها می‌توانند اعتماد عمومی را خدشه‌دار کنند؟"

 

پرسش کننده :

استراتژي  دشمن چيست ؟ راهکار اقتصاد دانان  براي مقابله با آن چيست ؟ اهميت تغيير پارادايم چيست ؟

 

پاسخ دهنده  (6) و (5) :

" استراتژی دشمن تنگ کردن حلقه محاصره اقتصادی به‌منظور ناکارآمدتر کردن و نهایتا از کار انداختن موتور اقتصاد ایران است. تاکتیک‌های این استراتژی عبارت است از تحریک ایران به تصمیم‌گیری‌های احساسی و غیرعقلانی. اگر این ارزیابی درست باشد، راه مقابله با جنگ اقتصادی دشمن روشن است: در صحنه بین‌المللی نباید وارد محل نزاعی شد که آنها ترسیم کرده‌اند. تحریکات و رجزخوانی‌های «هل‌من‌مبارز‌طلبانه» ترامپ بخشی از تاکتیک دشمن است. با وارد شدن در این بازی نقطه ضعف اصلی دشمن یعنی زیرپا گذاشتن اصول تجارت آزاد تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد. باید با تاکید بر اصول تجارت آزاد که مورد تایید همه نهادهای بین‌المللی و اکثریت قریب به اتفاق کشورها است از مردم ایران برای دستیابی به این حق دفاع کرد و در عرصه اقتصاد داخلی نباید به سیاست‌های همسو با اهداف محاصره اقتصادی دست یازید و با تشدید اقتصاد دولتی و دستوری، نیروهای بالفعل و بالقوه ملی را تضعیف کرد. استراتژی ملی باید مبتنی بر آزادسازی اقتصادی و امتناع جدی از سرکوب بازارها باشد. البته مدعیان فریاد خواهند زد که نتیجه این استراتژی افزایش تورم و فشار اقتصادی بر مردم خواهد بود. در پاسخ به اینها باید گفت مساله تورم در حقیقت ناشی از سیاست‌های غلط اقتصاد دستوری است."(6)

"کارشناسان اعتقاد دارند پس از تغییر پارادایم است که می توان به افراد متناظر با آن فکر کرد. تجارب جهانی نشان می‌دهد برای انجام اصلاحات اقتصادی در کشورهای موفق، نقطه تغییر، سپردن گرانیگاه اقتصادی در دولت به صاحب‌نظرانی مطرح و مورد اجماع جریان‌های فکری است. افراد با این ویژگی، قادر هستند علاوه بر هماهنگی با دیگر بخش‌های سیاست‌گذاری، اصلاحات اقتصادی را با سرعت و قدرت بیشتری پیش ببرند. اما اگر تغییر صرفا به جابه‌جایی افراد محدود شود، فاقد نتیجه مطلوب برای دولت و اقتصاد ایران خواهد بود."(5)

واقعیت انکار ناپذير این است که تحت لوای پارادایم نامتناسب موجود ، تلاش برنامه‌ریز اجتماعی یا قوه مقننه برای تغییر افراد لزوما منجر به افزایش رفاه اجتماعی نخواهد شد.

 

پرسش کننده :

نظر کارشناسان در اين مورد چيست ؟

 

پاسخ دهنده : ( 5 ) و (6)

" کارشناسان بر این باورند که اگر قرار است تغییری در تیم اقتصادی صورت بگیرد، این تغییر باید در پارادایم‌ها باشد و نه صرفا افراد؛ و سیاست‌هایی انتخاب و اجرا شوند که آزمون خود را در کشورهای پیشرو از جنبه اقتصادی با موفقیت سپری کرده باشند. پس از تغییر این پارادایم‌هاست که افراد می‌توانند در چارچوب آن روند اصلاحات را آغاز کنند؛ افرادی جوان که قادر باشند اصلاحات اقتصادی را با سرعت و قدرت بیشتری پیش ببرند.

نکته ضروری دیگر این است که اولویت این تغییرات باید در دستگاه‌هایی باشد که نقش محوری و گرانیگاه در اقتصاد دارند. شرط دیگر موفقیت در ترمیم کابینه باید انتخاب افرادی باشد که مورد اجماع و تایید نخبگان اقتصادی و مورد تایید آنان باشند، ضمن اینکه استفاده مجدد از کسانی که پیش‌تر آزمون خود را پس داده و ناموفق بوده‌اند، پاشنه آشیل ترمیم کابینه است." (5 )

"حال پرسش اساسی این است که چگونه با این جنگ تمام‌عیار اقتصادی و سیاسی آمریکا علیه ایران می‌توان مقابله کرد؟ به سخن دیگر چه استراتژی و تاکتیکی باید در پیش گرفت که نتیجه آن بیشترین دستاورد و کمترین هزینه را برای کشور ما به همراه بیاورد؟

عقل سلیم حکم می‌کند که وارد شدن در محل نزاعی که دشمن با ارزیابی نیروها و موقعیت خود و طرف مقابل تعیین کرده اشتباه استراتژیکی مهلکی است؛ چراکه در واقع تمکین به خواسته دشمن است و نتیجه‌ای جز شکست برای ما ندارد. آنها درصدد بستن همه منافذ تنفسی اقتصاد ایران هستند؛ بنابراین اتخاذ هر گونه سیاستی که اقتصاد ما را بسته‌تر کند، به معنی بازی در زمین دشمن و در جهت تامین خواسته‌های او است. اخیرا از قول برخی مسوولان رده بالای دولتی نقل شده که در شرایط فعلی جنگ اقتصادی، سخن گفتن از اقتصاد آزاد بی‌معنی است و دولت باید کنترل خود را بر اقتصاد بیشتر کند." (6)

 

پرسش کننده :

باتوجه به اهميت نظر کارشناسان :

  1.   باید با تاکید بر اصول تجارت آزاد که مورد تایید همه نهادهای بین‌المللی و اکثریت قریب به اتفاق کشورها است از مردم ایران در برارِ برهم زنندگان ِ نظم جهاني دفاع کرد .
  2.   سیاست‌هایی انتخاب و اجرا شوند که آزمون خود را در کشورهای پیشرو از جنبه اقتصادی با موفقیت سپری کرده باشند.
  3.   اولویت این تغییرات باید در دستگاه‌هایی باشد که نقش محوری و گرانیگاه در اقتصاد دارند.
  4.   شرط دیگر موفقیت در ترمیم کابینه باید انتخاب افرادی باشد که مورد اجماع و تایید نخبگان اقتصادی و مورد تایید آنان باشند.
  5.   استفاده مجدد از کسانی که پیش‌تر آزمون خود را پس داده و ناموفق بوده‌اند، پاشنه آشیل ترمیم کابینه است.

اميدوارم که بعدأ در مورد پوست اندازي کابينه ، نگويم :

چه فکر مي کرديم ؟

 و

چه شد ؟

 

منابع :

سر مقاله روزنامه شماره ۴۳۶۷  دنياي اقتصاد به قلم دکتر علی فرحبخش

  1. (1) تحت عنوان ِ"مدیریت بحران؛ تغییر تیم یا نگاه؟" 
  2. تجارت آنلاین ، راهکارهای ایستادگی در برابر تحریم‌های ظالمانه آمریکا را بررسی کرد.
  3. روزنامه جهان صنعت مورخ 1397/04/27- نسخه وزارت اقتصاد برای مقابله با تحریم هانسخه وزارت اقتصاد برای مقابله با تحریم ها
  4. روزنامه دنياي اقتصاد شماره ۴۳۷۷ در نشست پارلمان بخش خصوصی در اتاق تهران مطرح شد: پل عبور از خطر تحریم‌هادر نشست پارلمان بخش خصوصی در اتاق تهران مطرح شد: پل عبور از خطر تحریم‌ها

5. روزنامه دنياي اقتصاد  شماره ۴۳۷۸ رئیس دفتر رئیس‌جمهور تایید کرد. پوست‌اندازی در تیم اقتصادی

6- سر مقاله روزنامه دنياي اقتصاد شماره ۴۳۷۴

یکشنبه, 31 تیر 1397 ساعت 14:09 خوانده شده: 427 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 0 --
بازنشسته 1397/04/31 - 15:47
تا این همه عوامل بگیر وببنذ و شورا و نگهبان و تعزیرات و ه ه ها نهاد وسازمان و افراد و... بر بازار اقتصادی مملکت حاکم باشند و هریک ساز خودش را بزند و مردم را درتنگنا قرار دهند و موجبات اختلاس و ساخت و پاخت و رانت و... خواهند شد و رکود فعالیتهای اقتصادی خواهند شد وتا تجارت کماکان در دست عوامل حکومتی و افراد و نهادهای خاص قدرت باشند هیچ گونه نظریه ی اقتصادی کارساز نخواهد بود وهمچنلن باید منتظر بحران های اقتصادی بود
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1397/05/01 - 07:40
انشاا...تغییر بطحایی نوبخت و سیف و...
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1397/05/01 - 08:04
به نام دوست
استاد بزرگوار ، انأشمند گرامي جناب آقاي بازنشسته ، سپاس بيکران از محبت شما که با حقير به ديالوگ نشسته ايد .
همانطور که در مقدمه اين گفتگو آمده است :

به نظر کارشناسان ، به هيچ وجه نبايد اميد به اصلاحات را از دست بدهيم .
کارشناسان باور دارند :
امروزه ، يکي از کم هزينه ترين و شايد موثر ترين نسخه هاي شفابخش در هر جامعه اي ، جهت برون رفت از بحران هاي اقتصادي – اجتماعي – سياسي اصلاحات مي باشد .
از دست دادن اميد ، يعني تسليم شدن ، تسليم شدن به ويژه در زمان جنگ با پذيرش خفت خواري يک ملت همراه مي شود .

در متن اي گفتگو بيم و اميد موج مي زند !
اميد است در سايه همدلي و تعامل بين اصولگرايان ، اصلاح طلبان ، معتدل ها ، مستقل ها و ... نظر کار شناسان به منظور اصلاحات اقتصادي محقق شود تا نگراني هاي شما و ديگر فرهيختگان عزيز برطرف شود .


با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + +4 -4 --
ساناز 1397/04/31 - 16:22
آخر این نوشته چه ربطی به آ.پ و معلمان دارد؟ تو معلم بازنشسته را چه به این کارها؟!!!
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1397/05/01 - 08:17
به نام دوست
استاد بزرگوار ، انديشمند گرامي ، سپاس بيکران از محبت شما که با حقير به ديالوگ نشسته ايد .
مگر معلمان در اين کشور زندگي نمي کنند ؟
مگر بحران هاي اقتصادي بر زندگي معلمان در اين کشور اثر منفي ندارد ؟ آيا اصلاح ساختار اقتصادي به نفع معلمان نيست ؟
مگر بحران هاي محيط زيستي بر زندگي معلمان در اين کشور اثر منفي ندارد ؟ آيا حل بحران هاي محيط زيست به نفع معلمان نيست ؟
مگر بحران هاي سياسي بر زندگي معلمان در اين کشور اثر منفي ندارد ؟ آيا اصلاحات سياسي به نفع معلمان نيست ؟
مگر بحران هاي اجتماعي بر زندگي معلمان در اين کشور اثر منفي ندارد ؟ آيا اصلاحات اجتماعي به نفع معلمان نيست ؟
مگر بحران هاي ... بر زندگي معلمان در اين کشور اثر منفي ندارد ؟ آيا اصلاحات ... به نفع معلمان نيست ؟
معلمان فرهيخته در کنار ديگر هم ميهنان عزيز در اين کشور زندگي مي کنند ! اگر باران ببارد براي همه مفيد است ! اگر خشکسالي باشد براي همه ضرر دارد .
با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + 0 0 --
ساناز 1397/05/01 - 11:40
برادر ارجمند چرا فقط معلم مفلوک نگران این چیزها باشد بقول شما مگر کارمندان وزارت نیرو و نفت و مخابرات و دادگستری و... در این کشور زندگی نمی کنند،!! اگر راست میگویی در مورد حقوقهای سال 97 معلمان و باز نشسته ها بنویس. چون دغدغه امسال فرهنگیان در مرتبه اول حقوق های نازلشان است.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1397/05/01 - 21:29
به نام دوست
استاد بزرگوار ، انديشمند گرامي ، سرکار خانم ساناز سپاس بيکران از محبت شما که مجددأ با حقير به ديالوگ نشسته ايد .

يک رسانه بعنوان رکن چهارم دموکراسي وظيفه دارد به مسايل محيط زيست ، بحران هاي اقتصادي ، بحران هاي اجتماعي و سياسي ، بحران کم آبي ، بحران صندوق هاي بازنشستگي و ... بپردازد حتي اگر مخطبان اين رسانه ، فرهنگيان فرهيخته اي چون شما و ديگر بزرگواران انديشمند باشند .
فرموده ايد :
چرا فقط معلم مفلوک نگران این چیزها باشد.
خواهر گرامي ، انديشمند بزرگوار به نظر حقير ، معلمان بعنوان گروه مرجع و تأثير گذار ترين قشر بر جامعه بايد از همه امور در حد توانايي خود مطلع باشند .

پاسخ ادامه دارد.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1397/05/01 - 21:29
ادامه پاسخ :

ضمن اينکه رسانه بعنوان رکن چهارم دموکراسي وظيفه دارد در باره تغييرات قريب الوقوع در کابينه ي حسن روحاني ، اظهار نظر کند تا تغييرات پيش رو، به نفع معلمان فرهيخته و ديگر اقشار جامعه باشد !
معلمان فرهيخته در کنار ديگر هم ميهنان عزيز در اين کشور زندگي مي کنند ! اگر باران ببارد براي همه مفيد است ! اگر خشکسالي باشد براي همه ضرر دارد .
با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + +7 0 --
شهاب 1397/04/31 - 16:39
درکشوری که آ.پ وآ.ع آن به سوگ نشسته اند وفاتحه ی آن ها سال هاست خوانده شده است تعویض تیم اقتصادی فقط برای زمان خریدن است ما در هیچ زمینه ای افراد توانمند نداریم وتمام این مشکلات به دلیل عدم سرمایه گذاری برروی نیروی انسانی این کشور است درآمدهای نفتی سبب شده که دولت ها با پول آن مسکن گونه اقتصادرا کژدار ومریض اداره کنند اصلاحات در هر زمینه ای مثل خشت بردریا زدن است باید انقلابی ایجاد شود تا بتوانیم روابط مناسبی با کشورهای توسعه یافته ی جهان برقرار نماییم وبا ورود سرمایه ودانش آن ها همه ی بخش ها به حرکت در آیند وشاهد توسعه یافتگی ورفاه باشیم
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1397/05/01 - 08:36
به نام دوست
استاد بزرگوار ، انديشمند گرامي جناب آقاي شهاب ، سپاس بيکران از محبت شما که با حقير به ديالوگ نشسته ايد .
همانطور که در مقدمه اين گفتگو آمده است :

به نظر کارشناسان ، به هيچ وجه نبايد اميد به اصلاحات را از دست بدهيم .
کارشناسان باور دارند :
امروزه ، يکي از کم هزينه ترين و شايد موثر ترين نسخه هاي شفابخش در هر جامعه اي ، جهت برون رفت از بحران هاي اقتصادي – اجتماعي – سياسي اصلاحات مي باشد .
از دست دادن اميد ، يعني تسليم شدن ، تسليم شدن به ويژه در زمان جنگ با پذيرش خفت خواري يک ملت همراه مي شود .

در متن اي گفتگو بيم و اميد موج مي زند !
اميد است در سايه همدلي و تعامل بين اصولگرايان ، اصلاح طلبان ، معتدل ها ، مستقل ها و ... نظر کار شناسان به منظور اصلاحات اقتصادي محقق شود تا نگراني هاي شما و ديگر فرهيختگان عزيز برطرف شود .

پاسخ ادامه دارد.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1397/05/01 - 08:36
ادامه پاسخ :

آيا در سايه برجام سرمايه هاي خارجي بسوي ايران جاري نشد ؟
آيا در سايه بد عهدي ترامپ و خروج از برجام ، سرمايه هاي خارجي از ايران خارج نمي شود ؟
آيا نفيو طراح و مغز متفکر تحريم ها در دوره اوباما نگفته بود که اگر اصلاحات اقتصادي در ايران صورت بگيريد ساختار تحريم هاي بين المللي فرو مي ريزد ؟
آيا ...
با مروري بر تاريخ بشري و نگاه به پيشرفت جوامع ، نقش انقلاب ها و تاثير اصلاحات نمايان مي شود که در اين مجمل نمي توان به آن پرداخت .


با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1397/05/01 - 13:12
جناب آقای شهسوارزاده
کدام کارشناسان را می گویید؟
مگردرایران کارشناس هم داریم؟
این افراد که بانام کارشناس سخن می رانند اقتصاد کشور را ویران کردند پول ملی را بی اعتبار نمودند تورم سرسام آوررا به کشور تحمیل کردندو...
اگر منظورشما اینها هستند عملکرد 40 ساله ی آن ها گویای همه چیز است
دنبال اصلاحات بودن مثل دنبال سراب دویدن است
افکارعمومی بهتر می دانند چه باید بکنند
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1397/05/01 - 22:05
به نام دوست
استاد بزرگوار ، انديشمند گرامي ، جناب آقاي شهاب سپاس بيکران از محبت شما که مجددأ با حقير به ديالوگ نشسته ايد .
فرموده ايد :
1. کدام کارشناسان را می گویید؟
2. مگردرایران کارشناس هم داریم؟
3. این افراد که بانام کارشناس سخن می رانند اقتصاد کشور را ویران کردند پول ملی را بی اعتبار نمودند تورم سرسام آوررا به کشور تحمیل کردندو...
در پاسخ به فرمايشات شما استاد گرانقدر اجازه مي خواهم که عرض کنم :
1. در منابع گفتگو نام و مشخصات کارشناسان ذکر شده است . در ضمن با مراجعه به لينک منابع يا آدرس اينترنتي شما مي توانيد براي کسب اطلاعات بيشتر به اصل منابع مراجعه نماييد.
2. در ايران آنقدر کارشناس داريم که نتها نياز داخل را تأمين مي کنند بلکه تحت عنوان فرار مغز ها در بزرگترين مراکز تحقيقاتي دنيا کارشناسان ايراني مي درخشند .
3. کارشناسان در ويران کردن اقتصاد کشور و کاهش ارزش پول ملي هيچ گناهي ندارند ! سياستمداراني که بر خلاف ِنظر کارشناسان عمل مي کنند مقصر هستند !

با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1397/05/02 - 13:33
جناب آقای شهسوار زاده
مگر خارجی ها نادان هستند که از کارشناسان ما استفاده کنند آن هم از کارشناسان کشوری جهان سوم
اگر عده ی قلیلی ایرانی در کشور های دیگر حرفی برای گفتن دارندچون تربیت شده ی همانجا هستند وبا آموزش آن ها به این سطح رسیده اند
بلاخره سیاسیون منتخب همین مردم وکارشناسان هستند اگر مشکلی دارند انتخاب کنندگان هم مشکل داشته اند که این افرادراانتخاب کرده اند
اگر واقع بین نباشیم وبی جهت از خود تعریف کنیم نتیجه اش می شود مشکلات فراوانی که گریبانمان را گرفته اند
جامعه ای که آ.پ وآ.ع ضعیف وعقب مانده ای دارد نمی تواند ادعا کند کارشناسان ورزیده ای در اختیار دارد اگرروزی آ.پ وآ.ع مدرنی داشتیم آن وقت می توانیم ادعا کنیم که در آینده کارشناسان توانمندی خواهیم داشت
تا فوتبال ووالیبال و..دست مربیان وکارشناسان ایرانی بود روزبه روز اوضاعمان بدتر بود
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1397/05/03 - 00:07
به نام دوست
استاد بزرگوار ، انديشمند گرامي ، جناب آقاي شهاب سپاس بيکران از محبت شما که براي سومين بار در اين گفتگو با حقير به ديالوگ نشسته ايد .
فرموده ايد :
1. مگر خارجی ها نادان هستند که از کارشناسان ما استفاده کنند آن هم از کارشناسان کشوری جهان سوم
2. اگر واقع بین نباشیم وبی جهت از خود تعریف کنیم نتیجه اش می شود مشکلات فراوانی که گریبانمان را گرفته اند .
در پاسخ به سئوال اول فوق الذکر از شما استاد فرهيخته و انديشمند گرامي اجازه مي خواهم که عرض کنم :
اين سرزمين از دير باز مهد پرورش بزرگان و انديشمنداني بوده که جزء مفاخر ملي تلقي مي شوند . اگر از گذشته افتخار آفرين سخن به ميان نياورم و به مفاخر معاصر بخواهم اشاره کنم .ليستي بلند بالاي تهيه مي شود ! از آنجايي که در اين مختصر ، امکان ارائه چنين ليستي وجود ندارد و ذکر نام چند کارشناس و عدم بيان اسامي ديگران جايز نمي باشد ! بجاي اشاره به نام ها ، فقط و فقط به چند نکته ذيل بسنده مي کنم تا شايد مقبول شما و ديگر خوانندگان فرهيخته باشد !

پاسخ ادامه دارد.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1397/05/03 - 00:18
ادامه پاسخ :


1. مؤسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی را چه کساني اداره مي کنند ؟
2. سند استراتژی توسعه صنعتی کشور را چه کساني تدوين کرده اند ؟
3. در دفتر آمايش سرزمين ايران چه کساني فعال بوده اند ؟
4. کدام کارشناس ايراني داراي سمت هاي ذيل است ؟
a. عضو انجمن سلطنتی حفاظت از پرندگان (RSPB)
b. عضو صندوق جهانی طبیعت (WWF)
c. عضو انجمن پرنده نگری کاردیف – ولز
d. عضو مؤسسه مطالعات ایران‌شناسی بریتانیا (لندن)
e. عضو انجمن سلطنتی انگلستان - بخش آسیایی (لندن)
5. در بيوگرافي کداميک از مفاخر معاصر آمده است :
a. اولین نقشه‌برداری فنی و تخصصی کشور (راه بندرلنگه به بوشهر )
b. اولین راهسازی مدرن و علمی ایران (راه تهران به شمشک)
c. اولین سازنده رادیو در کشور
d. سازنده راه انداز آنتن فرستنده در کشور
e. اولین راه انداز مرکز زلزله‌شناسی در کشور
f. اولین راه انداز رآکتور اتمی سازمان انرژی اتمی در کشور
g. راه‌اندازی اولین دستگاه رادیولوژی در ایران


پاسخ ادامه دارد.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1397/05/03 - 00:18
ادامه پاسخ :

6. نائب رئیس مرکز پژوهش‌های علمی و مطالعات استراتژیک خاورمیانه،کيست ؟
7. خالق اثار ارزشمند ذيل کيست ؟
a. نظام بین‌الملل و مسئله صحرای غربی
b. سیر روش و پژوهش در رشته روابط بین‌الملل
c. توسعه، جهان سوم و نظام بین‌الملل
d. عقل و توسعه‌یافتگی (مبانی ثابت پارادایم توسعه )
e. عقلانیت و آینده توسعه‌یافتگی ایران
f. روش تحقیق در علوم سیاسی و روابط بین‌الملل
g. ایران و جهانی شدن: چالش‌ها و راه‌حل‌ها


در پايان لازم مي دانم به تأسي از حضرتعالي ياد آوري کنم :
اگر واقع بین نباشیم وبی جهت خود را کوچک کنيم نتیجه اش می شود مشکلات فراوانی که گریبانمان را گرفته اند .

با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + +2 0 --
بهره وری 1397/04/31 - 22:43
آموزش و پرورش یعنی بهره وری و اقتصاد و مقتصد

و تداوم توهّم در جذب نیرو یعنی غیر مقتصد بودن و تعویض تیمهای اقتصادی یکی پس از دیگری

علمت و درمت
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1397/05/01 - 08:44
به نام دوست
استاد بزرگوار ، انديشمند گرامي جناب آقاي بهروري ، سپاس بيکران از محبت شما که با حقير به ديالوگ نشسته ايد .
بسيار مختصر و مفيد به نکات بسيار مهم و کليدي اشاره نموديد !
با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + +5 -3 --
ناشناس 1397/04/31 - 23:04
پیشنهادمن اینکه شهسوارزاده وزیر اقتصاد پورسلیمان وزیر اموزش و پرورش شیرزاد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی شود چنین کابینه ای با این افراد تشکیل شود درعرض چند ماه هم اموزش و پرورش وهم اقتصاد نابود خواهد شد پورسلیمان که دشمنی دیرینه با معلمان دارد در اولین اقدام اخراج معلمان را در دستور کار قرار خواهد داد
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/05/01 - 08:54
کافر همه را به کیش خود خواند. جناب نفوذی هر سه اسم ذکر شده معلمند و مثل شما نایب نماینده مجلس برای خرابکاری در سایت نیستند. شما تازه به جمع پیوستید از قداست و حرمت آن بی خبرید. اینجا قدیمی ها همه یکدیگر را خوب می شناسند. فکر مأموریت ات باش که خربزه آب است.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1397/05/01 - 09:11
به نام دوست
استاد بزرگوار ، انديشمند گرامي جناب آقاي ناشناس
مشکل عمده ممکلت ما ، ساده انگاري مطالب پيچيده و مهم است !
ديالوگ شرايطي دارد که اگر نقض شود بي نتيجه مي ماند .
از شما ، بخصوص از خوانندگان فرهيخته و انديشمند پوزش مي طلبم که مجبورم به تبليغات ( يا بهتر بگويم به تخريبات حضرتعالي پاسخ بگويم .
با پوزش مجدد خدمت آن سرور گرامي و انديشمند ، عرض مي کنم .
شما با ساده انگاري در اين اظهار نظر چند اشتباه بزرگ مرتکب شده ايد :
1. بنده شاگرد کوچک استاد بزرگوار شيرزاد عبدالهي پيش کسوت قلم بدست کشورم ايران مي باشم . قلم و انديشه ايشان فراتر از کشور نقش آفريني کرده و مي کند .
2. بنده شاگرد کوچک استاد بزرگوار پورسليمان مديريت محترم تار نماي وزين " گروه صداي معلم " مي باشم .
اشتباه بزرگ شما در سايه ساده انگاري ، هم رديف کردن اين حقير در کنار بزرگانِ انديشه ساز مي باشد !


پاسخ ادامه دارد.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1397/05/01 - 09:20
ادامه پاسخ :

اشتباه بزرگتر شما در سايه ساده انگاري ، عدم درک نقش رسانه ها بعنوان رکن چهارم دموکراسي مي باشد! که به اشتباه تصور مي کنيد که قلم بدستان در رسانه ها به دنبال پست و مقام وزارت مي باشند . هر چند که شما از شرح وظايف وزير و قلم بدست بي اطلاع هستيد . ( يا خود را به عمدأ بي اطلاع نشان مي دهيد! )
بزرگترين اشتباه شما در سايه ساده انگاري ، .....
مجددأ از حضرتعالي ، بخصوص انديشمندان گرامي و خوانندگان فهيم و فرهيخته و همچنين از مديريت محترم تار نماي وزين "گروه صداي معلم " که شاهد گفتگويي خارج از شرايط ديالوگ بين حقير و استاد گرانقدر ناشناس مي باشند ! صميمانه پوزش مي طلبم .
با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند و شرمنده شما شهسوارزاده
پاسخ + 0 0 --
صادقی 1397/04/31 - 23:26
کاش وزیر آموزش و پرورش هم دست به تغییر برخی از نیروهایش میزد.
اداره کل شهر تهران با این مدیرکل بی کفایتش آموزش و پرورش این کلان شهر را به نابودی کشانده.
ایشان بیشتر شبیه یک بنگاهی هستند تا مدیرکل.
وزیر عزیز ؛ چرا وساطت های کمیجانی باعث حفظ ایشان میشود، به خاطر خدا هم شده این فرد معامله گر را بردارید.
باقری دشمن اصلی شماست.
پاسخ + +2 -1 --
رحمان 1397/05/01 - 21:43
در این شرایط بد اقتصادی . نوبخت و بطحایی دست در دست هم گذاشته اند تا بتوانند با تراشیدن حقوق معلمان و حق بازنشستگی آنها کمی از بحران به وجود آمده بکاهند.چون هر دوی این نابغه ها می دانند که چگونه می شود هم افزایش حقوق را تا ۹ درصد اجرایی کنند و هم از آنطرف سختی کار معلمان و فوق العاده ویژه را برای بازنشستگی کم کنند. در واقع خوش خدمتی است برای اطلاحات. برای تدبیر برای امید برای رضایت ۳نفر. معلمان بزرگ کشور ایران. در ایران احزاب یعنی هیچ اصلاحات یا اصول گرا برای یک ماه انتخابات هست و تمام. پس یقه پاره نکنیم برای حضور در عوامل اجرایی صندوق. سرنشکنیم برای خوش خدمتی به نماینده تا که شاید مدیر یک مدرسه روستایی شویم. ارزش کار معلم را جامعه ما باید به خوبی بدانند آن هم با
۱. ارزش واقعی نمره را در ارزشیابی لحاظ کنیم.
۲. هیچ مدیری از اولیا درخواست کمک به مدرسه نکنه. تا ببینیم این ستادی ها چگونه هزینه مدارس را پرداخت خواهند کرد.
۳. ....
پاسخ + 0 0 --
حقی 1397/05/02 - 02:05
مشکل در سامامه غیر دموکراتیک قدرت است که اثری از شوری ومشورت وتصمیم جمعی درآن مشاهده نمی شود.وآزادی بیان برای اظهار نظر متخصصان وجود ندارد. تا این سنگ بنا اصلاح نشود. تمام فعالیتهای ما به مثابه بهبود نقش ایوان است ولاجرم موثر نمی افتد .چرا که خانه از پای بست ویران است.
پاسخ + 0 0 --
صادقی 1397/05/08 - 18:45
خسته شدیم از بحثهای سیاسی سایت شما مشکل ما معلمها فقط اقتصادیه

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور