صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

" در شرایط فعلی، افزایش هزینه‌های جاری دولت به ویژه افزایش فراگیر حقوق کارمندان دولت، منجر به افزایش تورم و بی‌ثباتی اقتصاد و در نهایت کاهش بیش از پیش قدرت خرید شهروندان خواهد شد "

افزایش حقوق کارمندان دولت، از کجا و چگونه؟ چه باید کرد ؟

حمید آذرمند

افزایش حقوق کارمندان دولت و تبعات آن  ظاهرا یکی از بسته‌های حمایتی که در نهادهای زیرمجموعه دولت تهیه شده، با محوریت افزایش حقوق کارمندان دولت است. مساله افزایش حقوق کارمندان در مقطع کنونی از ابعاد مختلف قابل‌بررسی است. ابتدا باید مشخص شود افزایش حقوق کارمندان از چه محلی تامین خواهد شد. آیا دولت قرار است بدون افزایش سقف مخارج خود، از محل صرفه‌جویی در سایر هزینه‌های جاری، اقدام به افزایش حقوق کارمندان کند.

یا قرار است این افزایش حقوق از محل کاهش اعتبارات عمرانی یا از محل برداشت ریالی از منابع صندوق توسعه ملی یا فروش اوراق و ایجاد بدهی جدید تامین شود. هر یک از شیوه‌های مذکور عوارض متفاوتی خواهد داشت. افزایش حقوق کارمندان دولت از محل برداشت ریالی از صندوق توسعه ملی، به معنی افزایش خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی و افزایش پایه پولی است و به سرعت آثار تورمی دارد.

اگر افزایش حقوق کارمندان از محل ایجاد بدهی‌های جدید دولتی و فروش اوراق تامین شود، عوارضی مانند افزایش نرخ سود و همچنین مشکلاتی مانند انباشت بدهی‌های دولت و مشکل بازپرداخت بدهی‌ها در دوره‌های بعد را خواهد داشت. اگر افزایش حقوق کارمندان از محل کاهش اعتبارات عمرانی باشد، این مساله منجر به کاهش تشکیل سرمایه اقتصاد و عمیق‌تر شدن رکود می‌شود.

این مساله، بعد دیگری نیز دارد. از نیمه دوم سال‌جاری به بعد، کاهش معنی‌داری در درآمدهای نفتی و مالیاتی دولت رخ خواهد داد. در این شرایط هرگونه افزایش در مخارج دولت همزمان با کاهش درآمدهای دولت، منجر به افزایش کسری بودجه خواهد شد. حتی بدون فرض افزایش حقوق کارمندان نیز به‌نظر می‌رسد کسری بودجه سال‌جاری و سال آینده رقم قابل‌توجهی خواهد بود. افزایش حقوق کارمندان این کسری را افزایش خواهد داد. در نهایت تشدید کسری بودجه از کانال‌های مختلف به منابع بانک مرکزی منتقل می‌شود و منجر به افزایش نقدینگی و افزایش تورم خواهد شد. این نکته را نیز می‌توان افزود که در شرایط تورمی، افزایش حقوق کارمندان بر افزایش تقاضا اثر می‌گذارد و از این مسیر نیز اثر تورمی خواهد داشت.

افزایش حقوق کارمندان دولت و تبعات آن

افزایش حقوق کارمندان دولت، مطالبات مشابهی را بین کارکنان شرکت‌ها و بنگاه‌های خصوصی نیز ایجاد خواهد کرد. در شرایط رکودی، به‌طور طبیعی امکان افزایش حقوق کارکنان بخش خصوصی وجود نخواهد داشت. در نتیجه ایجاد انتظار افزایش عمومی دستمزدها، نارضایتی عمومی را در جامعه تشدید خواهد کرد. آنچه را که گفته شد، می‌توان به بیان ساده‌تر این‌گونه جمع‌بندی کرد که در شرایط فعلی، افزایش هزینه‌های جاری دولت به ویژه افزایش فراگیر حقوق کارمندان دولت، منجر به افزایش تورم و بی‌ثباتی اقتصاد و در نهایت کاهش بیش از پیش قدرت خرید شهروندان خواهد شد.

 

چه باید کرد؟

برنامه‌های حمایتی مختلفی در دستور کار دولت قرار دارد که هنوز اعلام عمومی نشده است. در طراحی این برنامه‌ها از جمله موردی مانند افزایش حقوق کارمندان، لازم است ملاحظاتی مدنظر قرار بگیرد که در اینجا به سه مورد مهم اشاره می‌شود:

اول آنکه، لازم است شرایط فعلی برای مردم تشریح شود. دولت باید صادقانه، ناممکن بودن افزایش هزینه‌های جاری و افزایش حقوق کارمندان را برای مردم تشریح و از ایجاد تعهدات غیرممکن یا پرهزینه اجتناب کند.

دوم آنکه، دولت ضمن اجتناب از ایجاد تعهدات جدید، باید در اسرع وقت اقدام به اصلاح سیاست‌های مالی و بودجه‌ای خود کند.

طی سال‌های گذشته، تعلل و کوتاهی فراوانی در اصلاح سیاست‌های اقتصادی دولت رخ داد. بودجه عمومی و سیاست‌های مالی دولت بسیار ناکارآ است و اتلاف منابع و ناکارآیی گسترده‌ای در تخصیص منابع عمومی وجود دارد. لازم است در اسرع وقت، ساختار مخارج دولت اصلاح شود و کارآیی تخصیص منابع عمومی افزایش یابد. سیاست‌های مالی نادرست و ناکارآمد مانند فروش ارزان حامل‌های انرژی، توزیع یارانه نقدی بین اقشار غیرنیازمند، تعهد به فروش ارز ارزان برای فهرست گسترده‌ای از اقلام وارداتی، تعدد دستگاه‌ها و نهادهای وابسته به بودجه عمومی و نظایر آن، منجر به ناترازی گسترده بودجه شده است.

در شرایط فعلی، مدیریت مخارج دولت بیش از همیشه از اهمیت حیاتی برخوردار است. البته مدیریت بودجه در شرایط کاهش درآمدهای عمومی و رکود اقتصادی، به کارآیی و هوشمندی بالای دستگاه متولی بودجه نیاز دارد. هرگونه بی‌تدبیری در سیاست‌گذاری یا ناکارآیی در اجرا، می‌تواند بر ابعاد مشکلات اقتصادی کشور بیفزاید و کشور را با چالش‌های جدید مواجه کند.

سوم آنکه، لازم است از اقشار آسیب‌پذیر جامعه به شکلی موثر و کارآمد حمایت شود. همزمان شدن رکود اقتصادی و تورم بالا، دامنه فقر را گسترش خواهد داد. گسترش فقر و بیکاری بین برخی اقشار حتی می‌تواند تبعاتی مانند تغذیه ناکافی، بهداشت نامناسب، ترک تحصیل و آسیب‌های اجتماعی به‌دنبال داشته باشد.

لازم است دولت با یک طراحی دقیق، از محل صرفه‌جویی در مخارج جاری خود، برنامه‌های هدفمند و موثری برای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر به اجرا درآورد. به‌عنوان مثال، بخشی از منابع حاصل از اصلاح نرخ ارز دولتی و اصلاح بازار انرژی می‌تواند منابع کافی برای حمایت‌های اجتماعی را فراهم آورد.

در پایان لازم به تاکید مجدد است که در شرایط فعلی امکان اجرای برنامه‌های حمایتی گسترده و با پوشش همگانی وجود ندارد و به ناچار برنامه‌های حمایتی دولت باید منحصرا دهک‌های درآمدی پایین و گروه‌های آسیب‌پذیر را هدف قرار دهد.

روزنامه دنیای اقتصاد

چهارشنبه, 21 شهریور 1397 ساعت 17:04 خوانده شده: 304 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +14 -1 --
یحیوی 1397/06/21 - 17:43
بااین شرایط وباتوجه به افزایش ناچیزحقوق درماههای اخیر،زندگی ومعیشت فرهنگیان به شدت آسیب دیده وبایدجبران شود.
پاسخ + +6 -7 --
عباس پویا 1397/06/21 - 18:00
اگه دلار به سطح 20هزار تومان برسه که حتما میرسه، سه اتفاق مهم رخ خواهد داد
١- 700 هزار ميليارد بدهي دولت به شركتها بارقمي در حدود 20 الي 30 ميليارد دلار تسويه ميشه
٢- 1600 هزار ميليارد تومان سپرده مردم هم در بانكها با 60 ميليارد دلار تسويه ميشه و كل نقدينگي از بازار حذف ميشه و ديگه دولت مجبور نيست روزي 1000 ميليارد تومان سود سپرده بدهد
٣- قبلا كل درآمد نفت باضافه 100 هزار ميليارد تومان درآمد مالياتي صرف حقوق كاركنان دولت ميشد اما در شرايط فعلي حتي اگر حقوقها دو برابر بشه باز با 20 ميليارد دلار تسويه ميشه و با فروش پنجاه درصدي نفت بازهم 10 ميليارد دلار اضافه مياد كه براي كالاي اساسي اختصاص ميدن
در واقع دولت با افزايش قيمت دلار و 120 ميليارد دلار ذخيره ارزي موجودعلاوه بر خنثي كردن اثر نقدينگي موجود و جلوگيري از پرداخت روزانه 1000 ميليارد تومن سود به سپرده ها بدهي خود به شركتها را نيز تسويه ميكند و باخيال راحت به مسير ادامه ميدهد!
والبته تاهمین الان هم این هدف تقریبا محقق شده است!!
پاسخ + 0 0 --
........ 1397/06/22 - 17:03
شما معلمی یا کارشناس بانک و اقتصاددان دلار همینطور هم در حال گران شدن است شما چه کار دارید که حقوق معلمان دوبرابر شود چه میشود؟؟؟مگر الان وضعیتشان خیلی خوب است؟؟؟؟مگر تورم روز به روز بالاتر نمیرود؟؟؟؟؟لطفا معلمان صحبت کنند نه کارشناسان تورم و بدبختی قشر معلم ....با تشکر
پاسخ + +13 -1 --
معلم 1397/06/21 - 18:02
این ماه کل حقوقم صرف مایحتاج اولیه زندگی و قبض برق و ...شد از بعد آبان به نظرم توان زندگی بخور نمیر را هم نخواهم داشت ،نمیدانم چرا یارانه مان هم جز اولین گروهها قطع شد و وقت اعتراض گذشته ،اگر سبد کالا توزیع نکنند زندگی بسیار دشوار خواهد شد ، سایر کارمندان دولت شرایط بهتری نسبت به معلمان دارند ،فقر بر روحیه خودم و خانواده ام تاثیر منفی گذاشته
پاسخ + +14 -2 --
دبیر م 1397/06/21 - 18:05
من معلم معیشت و منزلت مناسب ندارم مثل دیگر کارگرا و کارمندان جز و بازنشستگان و...
حقوق زیاد نمیشه لااقل بن خرید و..‌بدهند و...
پاسخ + +16 -2 --
ناشناس. 1397/06/21 - 18:09
آفای محترم از کی تا حالا وعده افزایش حقوق معلمان حقیقت داشته و عملی شده است مگر نه اینکه همه شعار و تبلیغات است تا معلمان سرگرم شوند حالا شما فکر افزایش حقوق و تورم هستید ؟؟؟؟بگذار حقوقها افزایش پیدا کند بعد نگران شو
پاسخ + +15 -3 --
ناشناس. 1397/06/21 - 19:49
با سلام بگذارید اول حقوقی افزایش پیدا کند بعد لطف نموده و نگران تورم شوید با تشکر فراوان
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/06/21 - 21:35
افزایش حقوق یعنی بدبختی.
از منطق کور دست بردارید.
پاسخ + 0 0 --
محمدی 1397/06/22 - 16:04
آقای ناشناس دومی فقر منشا همه بدبختی هاست شما یا معلم نیستی یا درآمد بالایی داری که فکر میکنی افزایش حقوق معلمان تورم ایجاد میکند کمی به درآمد و خط فقر وگرانی توجه کن بعد پند و اندرز بده کوری با چشم درد بزرگیست
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1397/06/22 - 13:44
خرابی های ایجاد شده طی ماههای تیر و مرداد در بازار و قیمت ها آنقدر وحشتناک هست که این افزایش های جزئی نتونه کاری بکنه واقعا مثل یک زلزله 7ریشتری است که همه چیز را با خاک یکسان کرده سرپا ایستادن کار هرکسی نیست.
پاسخ + +8 0 --
ناشناس 1397/06/22 - 14:08
این بار امیدوارم آقای نوبخت تورم واقعی را منصفانه و درست در نظر بگیره اگر قراره افزایشی در حقوق ها اتفاق بیفته چند ماه بین دولت و مجلس پاس کاری نشه که البته درنهایت نظر دولت محترم.
پاسخ + 0 0 --
. 1397/06/22 - 17:26
نوبخت چیزی نمی بیند جز زندگی لاکشری یا همان لاکچری که میگویند نه معلم می بیند نه تورم نه گرانی نه فقر نه بیماری ملت و نه نبود داروی بیماران خاص فقط خانواده خودش مهم است خانواده ملت ایران مهم نیست وگرنه مگر انسان چقدر میتواند دروغ تحویل ملت بدهد ؟؟؟؟چقدر
پاسخ + +3 0 --
محمدی 1397/06/22 - 16:52
در آمد هر افغانی دو برادر هر ایرانی ااست کشور ما از آخر در ردیف چهارم از نظر درآمد است آقایان فکر میکنند اینجا سوئیس یا دانمارک یا آلمان است هی دم از ارتقا فرهنگ می‌زنند خوب است که زیر فقر هستیم وگرنه ادعایتان گوش فلک را کر میکرد خانم امامی دنبال خلاقیت میگردد آن یکی نگران افزایش حقوق معلمان ایت چون تورم را افزایش میدهد واقعا باید خندید یا گریه کرد؟؟؟؟؟؟
پاسخ + 0 0 --
زینب 1397/06/25 - 00:39
آقای به ظاهر محترمی که این تحلیل نوشتی چرا یک بار هم نمیگی با تورم موجود و افزایش بی رویه آن حقوق معلمان قدرت خرید چندانی نداره و چه افزایش حقوق بشه نشه زیر بار گرانی و تورم موجود معیشت معمولی هم براشون غیر ممکن هست..‌ این حثوق افزایش پیدا کنه یا نکنه تورم افزایش میدا خواهد کرد حرف مفت هم نزن
پاسخ + 0 0 --
زینب 1397/06/30 - 17:06
حرف مفت نزنید در هر صورت گرانی و تورم وجود خواهد داشت اجازه بدید همون چندغاز ب ما اضافه شه چهل ساله همین حرفارو شنیدیم

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور