صدای معلم

اگر حرفهای آقای بیرانوند تبلیغات زودهنگام انتخاباتی و برای خرید محبوبیت در بین معلمان لرستان نباشد باید از ایشان بپرسیم که بودجه این افزایش احتمالی تقریبا 100 درصدی حقوق ها از کجا تامین می شود؟

ماهی پنج و نیم میلیون حقوق یعنی مماس با خط فقر !

شیرزاد عبداللهی

 حقوق معلمان و خط فقر و قدرت خرید فرهنگیان

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری در آخرین اظهار نظر خود گفته است: "در شرایط تحریم دو خطر از جمله بیکاری و کاهش قدرت خرید کشور را تهدید می کند.

 جهانگیری علاوه بر این به واقعیتی اشاره کرده که ربط مستقیمی به تحریم ندارد او گفته است: " بنیادها ، آستان ها و شرکتهای دولتی بد اداره می شوند" منظور جهانگیری این است که "این بنگاه ها که ده ها میلیارد دلار سرمایه دارند نه تنها سودی به دولت نمی رسانند بلکه از دولت کمک می گیرند و اگر کمک دولت نباشد از پرداخت حقوق کارکنان خود هم عاجزند. " برنامه دولت افزایش ریالی حقوق و دستمزد نیست. دولت دنبال ارائه بسته های حمایتی برای حمایت از اقشار جامعه  است

مشکل اصلی اقتصاد ما سوء مدیریت و  فساد است و تحریم ها آن را تشدید می کند.  نگرانی بیرانوند در مورد کار دوم معلمان هم بی وجه است چرا که در شرایط رکود اقتصادی این راه هم به روی معلمان  بسته است.

قیمت دلار در کمتر از یکسال بیش از سه برابر افزایش یافت. هر چند دولت می کوشد تبعیت قیمت کالاها از دلار 14 هزار تومانی را با چند نرخی کردن ارز متوقف کند اما این اقدامات موقتی است و نقش مسکن دارد . در ماه های آینده سیاست سرکوب قیمت ها شکست می خورد و کالاها خود را با قیمت واقعی ارز تطبیق می دهند. قیمت برابری دلار و یورو و ین و...صرفا نشانه کاهش ارزش پول ملی است. کاهش ارزش ریال برای کارمندان و حقوق بگیران به معنای کاهش قدرت خرید کالا و خدمات است. وقتی قیمت گوشت و شیر و گوجه فرنگی و گوشی تلفن و اینترنت و کرایه تاکسی و ده ها قلم کالا و خدمات افزایش می یابد، قدرت خرید شما کاهش یافته است.  
 
دولت قرار است لایحه رتبه بندی معلمان را به مجلس ارائه دهد. این لایحه هنوز  در هیات دولت تصویب نشده اما محمدبیرانوندی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفته : "در صورت اجرای به موقع این لایحه با توجه به میزان تورم کنونی از یک میلیون 500 هزار تومان تا سه میلیون و 500 هزار تومان به حقوق معلمان اضافه می‌شود و آن‌ها می‌تواند با دریافتی حدود پنج و نیم میلیون زندگی تقریبا راحتی داشته باشند."

معلوم نیست آقای بیرانوندی از محتوای لایحه خبر دارد و یا اینکه صرفا تیری در تاریکی رها کرده است ؟ 

اگر حرفهای او صرفا بیان انتظارات است ، باید اضافه کنم که در شرایط فعلی درآمد پنج و نیم میلیون تومان در ماه مماس با خط فقر است و با این حقوق نمی شود زندگی راحتی داشت.

برنامه دولت افزایش ریالی حقوق و دستمزد نیست. دولت دنبال ارائه بسته های حمایتی برای حمایت از اقشار جامعه  است. بسته‌های حمایتی دولت شامل : 1- یک بسته برای همه اقشار جامعه، 2- یک بسته مختص اقشار ضعیف و کم درآمد، 3- یک بسته برای اقشار تحت پوشش سازمان‌های حمایتی کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی، 4- یک بسته خاص اقشار حقوق‌بگیر، کارمندان و کارگران و 5- یک بسته  برای حمایت از تولید و پیمانکاران.   این بسته ها دو نرخی شدن کالاها را تثبیت و باعث گسترش فساد می شوند. این بسته ها با دلار 4200 تومانی عرضه می شود و اگر به صورت نقدی ارائه شود افراد می توانند از فروشگاه های خاص کالا بخرند.

حقوق معلمان و خط فقر و قدرت خرید فرهنگیان
 
اگر حرفهای آقای بیرانوند تبلیغات زودهنگام انتخاباتی  و برای خرید محبوبیت در بین معلمان لرستان نباشد باید از ایشان  بپرسیم که بودجه این افزایش احتمالی تقریبا 100 درصدی حقوق ها از کجا تامین می شود؟

رساندن پایه حقوق معلمان به پنج و نیم میلیون تومان مستلزم حداقل دو برابر شدن بودجه آموزش و پرورش برای سال آینده است. در شرایطی که درآمدهای نفتی و صادراتی دولت شدیدا کاهش می یابد و به دلیل رکود اقتصادی درآمدهای مالیاتی دولت هم کمتر می شود و طبق معمول هزینه های دولت هم  افزایش می یابد ، دولت چگونه این افزایش 30 -40 هزار میلیارد تومانی را تامین می کند. ضمن اینکه سایر کارکنان دولت هم توقع دارند که با توجه به تورم حقوقشان اضافه شود. آیا دولت منابع پنهانی دارد ؟  مشکل اصلی اقتصاد ما سوء مدیریت و  فساد است و تحریم ها آن را تشدید می کند
     
دولت زیر فشار اقشار حقوق بگیر یک راه برای افزایش حقوق ها دارد و آن هم چاپ اسکناس بدون پشتوانه و افزایش بیش از پیش نقدینگی است.این اتفاق منجر به ونزوئلایی شدن اقتصاد می شود . حقوق شما ظاهرا  دوبرابر می شود و در بهترین حالت قیمتها سه  برابر می شوند. اما چون اسکناس بیشتری در کیف یا حساب خود داری ، احساس رفاه می کنی ! افزایش حجم و عدد حقوق ترفند اقتصادی دولتها  است. روزی می رسد که با یک فرغون اسکناس به میدان میوه و تره بار بروی . در 40 سال گذشته قیمت کالاهای مختلف بین 1000 تا 2000 برابر افزایش یافته است. تصور اینکه یک خانواده 4 نفری در سال 56-57 با حقوق 5 هزار تومان به راحتی زندگی می کردند برای کارمند امروز با حقوق 3 میلیون تومان دشوار است.

یک پرسش از آقای بیرانوند هم این است که اگر دولت در لایحه خود چنین افزایشی را پیش بینی نکند واکنش او  چه خواهد بود؟ آیا مجلس می تواند حقوق معلمان را دو برابر کند ؟

کانال تلگرامی


 حقوق معلمان و خط فقر و قدرت خرید فرهنگیان

چهارشنبه, 23 آبان 1397 11:01 خوانده شده: 565 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 0 --
دبیر م 1397/08/23 - 16:35
خوشبحال اونا که حقوق و معیشتشان رو خط فقر است نه زیر آن!!
پاسخ + 0 0 --
محمد حاتمی 1397/08/24 - 10:02
خدایا.....
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1397/08/23 - 18:43
جناب شیرزاد این بنده خدا هم از روی بی اطلاعی و نادانی یه حرفی زده شما ببخش!
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1397/08/23 - 21:40
جناب بطحایی حتما باید لایحه رتبه بندی را تقدیم مجلس کنند.
پاسخ + 0 0 --
ایشی زاکی از ژاپن 1397/08/28 - 15:10
شیرزادو پور سلیمان, بنده پیرمرد مغازه داری میشناسم که متاسفانه چراغش کور است؛ واومستمری بگیر تامین اجتماعی است با دریافتی401:500تومان وتنها دلخوشی او این بود که در هفته 2بار مهمونی بگیرد برای اعضای فامیل حالا دیگه بااین گرونی ها نمیتونه وروزانه من از پنجره اتاقم میشنوم که دعا میکند که خداوند زندگیش را متلاشی کند واقعا چرا؛ چرا شماها اینقدر برای روحانی تبلیغ کردید باید در پیشگاه خدا پور سلیمان وشیرزاد جواب اون پیرمرد رو بدید

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

میزان توجه به " منشور حقوق شهروندی " در وزارت محسن حاجی میرزایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور