صدای معلم

" مرکز پژوهش‌های مجلس گفته‌اند که دولت در لایحه خود، کاهش فروش نفت را به صورت بسیار خوشبینانه در نظر گرفته است و بودجه کسری ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی دارد. این رقم برابر با یک پنجم بودجه عمومی است. دولت همین حالا هم با کسری بودجه‌ای تاریخی دست و پنجه نرم می‌کند و افزایش کسری می‌تواند به افزایش تورم دامن بزند "

تصویب بودجه ۱۳۹۸ در مجلس؛ ادامه اختلاف برسر افزایش حقوق‌‌ها

بودجه 98 و اختلاف در مورد افزایش حقوق ها

لایحه بودجه ۱۳۹۸ ایران، بعد از تغییرات بحث برانگیز مجلس تصویب شد؛ اما هنوز اختلاف بر سر افزایش حقوق‌ها ادامه دارد. بودجه سال آینده ایران نسبت به امسال ۴۳ درصد افزایش یافته است که بالاترین رشد رقم بودجه سالانه در حدود ۲۰ سال اخیر است.

بحث برانگیز‌ترین بخش بودجه تصویب شده افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق همه کارکنان و بازنشستگان دستگاه‌های دولتی است که البته به دولت اختیار داده داده علاوه بر آن ۱۰ درصد دیگر هم به حقوق‌ها اضافه کند. دولت می‌گوید مجلس بدون در نظر گرفتن منابع درآمد دولت این بخش را به بودجه اضافه کرده است. محمد باقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه ایران هم گفته "دولت نمی‌تواند" این مصوبه مجلس را اجرا کند.

بودجه 98 و اختلاف در مورد افزایش حقوق ها

در همین رابطه گزارش شده است که علی لاریجانی، رییس مجلس، در جلسه علنی امروز، در پاسخ به تذکر آیین نامه‌ای یکی از نمایندگان در خصوص اظهارات آقای نوبخت، گفت: "هر کسی هر حرفی زد این قدر روی آن حساب باز نکنید مگر می‌تواند قانون را اجرا نکند. بی‌جا کرده‌اند که چنین حرفی می‌زنند وقتی قانون تصویب می‌شود باید اجرا گردد".

افزایش رقم بودجه، با اثر تورم از بین خواهد رفت. تورم نقطه به نقطه بهمن (سطح عمومی قیمت‌های نسبت به بهمن پارسال) از ۴۲ درصد گذشت. همین مسئله باعث شد افزایش حقوق کارکنان در مجلس مطرح شود که در نهایت به بحث درباره افزایش حقوق همه کارکنان دولت و بازنشستگان رسید.

همچنین بازنشستگانی که حقوق ماهانه‌شان کمتر از ۲/۵ میلیون تومان است، در اولویت افزایش حقوق قرار می‌گیرند که باید براساس قانون از اول سال ۱۳۹۸ پرداخت شود.

دولت می‌گوید در لایحه بودجه افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارکنانش را در نظر گرفته بوده است اما تصمیم مجلس به افزایش یکدست ۴۰۰ هزار تومانی کارکنان و بازنشستگان، باعث بهم خوردن "عدالت" مالیاتی شده و در نهایت افراد کم درآمدتر، با این افزایش حقوق باید مالیات بیشتری پرداخت کنند.

بودجه 98 و اختلاف در مورد افزایش حقوق ها

کوپن باز می‌گردد

یکی دیگر از بخش‌های بودجه سال آینده، بازگشت کوپن، البته به شکل الکترونیکی است. قرار است ۱۴ میلیارد دلار از فروش نفت، صرف واردات کالاهای اساسی، دارو و سایر کالاهای ضروری و توزیع آن با قیمت پایین شود.

متوسط قیمت خوراکی‌ها در بهمن نسبت به پارسال بیش از ۶۴ درصد افزایش یافته است. گرانی خوراکی‌ها نسبت به سال‌های اخیر جهشی کم سابقه داشته است. قیمت گوشت قرمز و مرغ، به طور متوسط نسبت به پارسال دستکم دو برابر شده است. قیمت بعضی از اقلام میوه و سبزیجات هم دو تا سه برابر شده است.

نگرانی از کسری بودجه

مجلس ایران برآورد کرده است که فروش نفت در سال آینده - به دلیل تحریم‌های آمریکا - به نصف یا حتی حدود یک سوم صادرات معمول ایران (۲/۵ میلیون بشکه در روز) خواهد رسید. با این حال رقم بودجه عمومی دولت که مهمترین بخش بودجه است در مجلس مجلس حدود ۲۲ درصد افزایش یافته است (از ۴۳۳ هزار میلیارد تومان در لایحه به ۵۲۸ هزار میلیارد تومان). در همین حال گروهی از نمایندگان مجلس و همچنین مرکز پژوهش‌های مجلس گفته‌اند که دولت در لایحه خود، کاهش فروش نفت را به صورت بسیار خوشبینانه در نظر گرفته است و بودجه کسری ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی دارد. این رقم برابر با یک پنجم بودجه عمومی است. دولت همین حالا هم با کسری بودجه‌ای تاریخی دست و پنجه نرم می‌کند و افزایش کسری می‌تواند به افزایش تورم دامن بزند.

بی بی سی فارسی

یکشنبه, 12 اسفند 1397 23:21 خوانده شده: 421 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 -1 --
ناشناس 1397/12/13 - 14:08
این400تومن هم باپیشنهادحاجی بابایی دربودجه گنجانده شد.که عامدانه توسط شماسانسورشد.اولاقدرت این مرد رومی رسونه.دوماعقده وکینه شمارو.به پیوست اصل خبر:
نمایندگان در نشست علنی نوبت عصر امروز (شنبه، 11 اسفندماه) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی جزئیات بخش هزینه‌ای لایحه بودجه سال 98 کل کشور و در جریان بررسی گزارش کمیسیون تلفیق مجلس با پیشنهاد حمیدرضا حاجی بابایی با پیشنهاد الحاق یک بند به تبصره (12) این لایحه با 121 رأی موافق، 77 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از مجموع 225 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

براساس این گزارش، در بند الحاقی به تبصره 12 آمده است به شرح ذیل تعیین می گردد:

از ابتدای سال 1398 حقوق ثابت یا عناوین مشابه مشمولین این بند به میزان 4 میلیون ریال افزایش می یابد، علاوه بر این افزایش جزء 1 ضریب ریالی سالانه مشمولین این بند نسبت به ضریب ریالی سال 1397 به میزان تا 10 درصد افزایش می یابد.
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1397/12/14 - 06:13
واقعا جای تاسف و ناامیدی نداره؟!
پاسخ + 0 0 --
رضا 1397/12/19 - 17:13
باید اون 77 نماینده کس کش را شناسایی و به سزای اعمالشان رساند
درود بر حاجی بابایی حقا که شایسته ای بعد از سقوط روحانی رئیس جمهور شوی
پاسخ + +2 0 --
امامی 1397/12/14 - 08:39
کد خبر: ۵۳۰۱۶۲
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۲
سیاست » مجلس
مهم/ خبر خوش نماینده مجلس از افزایش حقوق در سال 1398 + جزئیات
یک عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس به مردم وعده داد: خیالتان راحت باشد که با افزایش حدود ۱۰ درصد حقوق و دستمزد، حقوقهای یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان حدود ۴۲ درصد، حقوق‌های کمتر از چهار میلیون تومان ۲۰ درصد، حقوقهای ۵ تا ۸ میلیون تومان حدود ۲۰ درصد، حقوق‌های بیش از ۱۰ میلیون تومان ۱۰ درصد و حقوق هیات‌های علمی با معافیتهایی که در لایحه بودجه ۹۸ برای‌شان پیش‌بینی شد حدود ۱۵ درصد افزایش می‌یابد که البته با محاسبه ۴۰۰ هزار تومان افزایشِ حقوقِ ثابت پیش‌بینی شده، درصدهای افزایش حقوق بیشتر از اینها می‌شود.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/12/14 - 16:10
افزایش حقوق کارمندان در سال آینده ۴۰۰هزارتومان به‌علاوه ۵ درصد
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت با توجه به اعتبارات درنظر گرفته‌شده علاوه بر افزایش ۴۰۰هزارتومانی حقوق کارکنان دولت نهایتاً تا ۵درصد امکان اضافه حقوق آن‌ها در سال آینده وجود خواهد داشت.

۱۴ اسفند ۱۳۹۷ -
https://tn.ai/1961576
پاسخ + 0 0 --
رضا 1397/12/14 - 23:55
نوبخت باز هم کار خودش را خواهد کرد امروز گفت ۵درصد بیشتر اضافه نمی کنم

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

سند تحول بنیادین در نسخه فعلی تا چه میزان در حل چالش های آموزش و پرورش ایران موثر است ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور