چاپ کردن این صفحه

" در همه دستگاه هاي اجرايي کليه کارشناسان و رتبه هاي بالاتر از کارشناسي ، حتي کادر اداري آموزش و پرورش از فوق العاده ويژه (بند دهم ماده 68 از فصل دهم قانون مديريت خدمات کشوري ) بهره مند هستند ولي مشمولان طرح طبقه بندي معلمان ( آموزگاران ، دبيران ، هنر آموزان ، مربيان امور تربيتي ، مشاوران ، مراقبان بهداشت ، مديران ، معاونان و.. ) از فوق العاده ويژه بي بهره اند . اجراي رتبه بندي در سال 94 که ماده 63 قانون برنامه ششم توسعه هنوز تصويب نشده بود در قالب فصل دهم قانون خدمات کشوري قابل قبول است ولي در حال ِ حاضر ، اجراي رتبه بندي بدون ارائه لايحه از سوي دولت به مجلس ( در قالب فصل دهم قانون خدمات کشوري ) ، هم غير قانوني است و هم موجبات اجحاف به معلمان را فراهم کرده است . چالش امروز ِ معلمان همين بي توجهي امثال الهيار به آينده است . اگر معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش و ... مطابق متن مصرح در ماده 63 قانون برنامه ششم توسعه عمل مي کردند و لايحه رتبه بندي را به مجلس ارائه مي کردند . در حال ِ حاضر معلمان و جامعه با چالش ِ حذف رتبه بندي مواجهه نمي شدند ! "

بررسی رتبه بندي معلمان و فصل دهم از قانون مدیریت خدمات کشوری ( 4 )

سعید شهسوار زاده/ عضو شورای نویسندگان صدای معلم

بررسی صدای معلم در مورد رتبه بندي معلمان و فصل دهم از قانون مدیریت خدمات کشوری

در تارنماي پايگاه اطلاع رساني دولت شنبه 10 اسفند 98 آمده است :

توسط معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش صورت گرفت؛

ابلاغ افزایش امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری

موضوعات :

وزارتخانه ها

آموزش و پرورش

شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۱

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش بخشنامه افزایش تا سقف ۵۰ درصدی امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری را ابلاغ کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رساني دولت به نقل از وزارت آموزش و پرورش، معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع بخشنامه افزایش تا سقف ۵۰ درصدی امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری را به منظور رفع تبعیض و رعایت عدالت در پرداخت‌های نیروی انسانی، به  ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها ابلاغ کرد.

شايان ذكر است از تاریخ ۱ اسفند ۱۳۹۸ امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری کلیه کارکنان به میزان۵۰ درصد افزایش می‌یابد و حقوق و مزایای کارکنان قرارداد انجام کار معین (مشخص) موضوع بند «ب» ماده ۲۸ قانون برنامه ششم توسعه، معادل ۸۰ درصد حقوق و مزایای کارکنان پیمانی همتراز تعیین شده است که نحوه اعمال این افزایش براساس دستورالعملی خواهد بود که با پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و بودجه و سازمان اداری و استخدامی کشور اعلام خواهد شد.

جهت تحليل اين خبر ، گفت و گوي مجازي ذيل را تقديم خوانندگان فرهيخته مي نمايم .

***

خلاصه قسمت هاي قبل ؛ ( بخش اول ) و ( بخش دوم ) و ( بخش سوم )

قبل از ورود به اين بحث ، لازم مي دانم که نظر کارشناسان در مورد اصلاح ِ ساختار آموزش و پرورش و افزايش سهم آموزش و پرورش در توليد ناخالص داخلي و افزايش سهم آموزش و پرورش ازتوليد ناخالص داخلي را مجددأ تکرار کنم .

مهم تر از پرداختن  به مزايا و معايب فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری يا رتبه بندي معلمان ، توجه به اقتصاد آموزش و پرورش است .

فقط و فقط با نگاه علمي به  اقتصاد آموزش و پرورش و ايجاد عزم ملي جهت اصلاح ِ ساختار آموزش و پرورش چالش هاي نهاد تعليم و تربيت ، ترميم مي شود . 

اجراي کامل  فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری ، رتبه بندي معلمان و... بدون ِ نگاه علمي به اقتصاد آموزش و پرورش  ابتر مي ماند .

بر خلاف رتبه بندی سال ۹۴ که فقط یک آیتم از فصل دهم را افزایش داده بود، این بار سه آیتم از امتیازات فصل دهم یعنی «حق شغل»، «حق شاغل» و «فوق‌العاده شغل» مشمول افزایش شد و  هرکدام از افراد بر حسب رتبه‌های تخصیصی از افزایش‌هایی برخوردار شدند.

چندی بعد از اجرای این مصوبه، بخشنامه سازمان برنامه ابلاغ و به دستگاه‌های اجرایی اجازه داده شد تا برای افزایش ۵۰ درصدی امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری برای کارکنان خود اقدام کنند.

الهيار با بیان اینکه این بخشنامه سه ویژگی دارد، نخست آنکه برای همه کارکنان دولت قابل اجراست و دوم آنکه میزان افزایش امتیازات تا ۵۰ درصد است و سوم آنکه به منظور رفع تبعیض انجام شد اظهار کرد: ما بررسی کردیم که در سال‌های گذشته آموزش و پرورش نتوانسته امتیازات فصل دهم را چه برای آموزشی‌ها و چه کارکنان اداری افزایش بدهد. برای کادر آموزشی‌ نیز تنها چند آیتم در قالب رتبه بندی مشمول افزایش شده بود.

الهیار با اشاره به اینکه بخشنامه مذکور، همه امتیازات فصل دهم را در برمی‌گیرد گفت: فصل دهم شامل حق شغل، حق شاغل، فوق‌العاده شغل، عائله مندی، اولاد، فوق‌العاده ایثارگری، سختی کار و فوق‌العاده مناطق محروم است.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه در رتبه بندی احکام مشمولان از ۳۵ تا ۵۰ درصد در سه آیتم ارتقا یافته بودند و اکنون بهتر است که سایر اقلام و امتیازات هم ارتقا پیدا کند و قطعا به نفع فرهنگیان است عنوان کرد: در کل ۳۰ درصد افزایش حقوق نسبت به عدد رتبه بندی رخ می‌دهد.

در فيش حقوقي  فرضي در سال 1396 ، حقوق ثابت از سه آيتم ( حق شغل ، حق مديريت و حق شاغل )  و فوق العاده ها از چهار آيتم ( تفاوت تطبيقي ، فوق العاده بدي آب و هوا ، کمک هزينه عائله مندي و کمک هزينه اولاد ) تشکيل شده است .

نکته : بر اساس قوانين بودجه سالانه از سال 1388 به بعد تفاوت تطبيقي جزء حقوق ثابت تلقي شده اما مشمول اضافه کار و ديگر موارد قانوني نمي باشد و مستهلک نمي شود .

جهت تعيين ريالي  " حق شغل " ، " حق شاغل " ، " فوق العاده ويژه " ،     " حق شغل حرفه اي " و ... براي هر شغل ، شاغل ، مديريت و ...  به جدول مربوطه مراجعه مي شود و امتياز آن حق را در ضريب سالانه آن ضرب مي شود . 

معلماني  که قبلا رتبه ۵ را در طرح رتبه بندی گرفته بودند «حق شغل»، «حق شاغل» و «فوق‌العاده شغل» تا ۵۰ درصد افزایش یافته است و آیتم‌های دیگر عدد بزرگی را نشان نمی‌دهد ولی کسانی که رتبه‌های پایین‌تر ۱ و ۲ و ۳ بودند افزایش حقوق قابل توجهی پیدا کردند.

الهيار مي گويد :

در حال ِ حاضر امکان اجرای همزمان هر دو آیین نامه رتبه بندی و افزایش ۵۰ درصدی امتیازات وجود ندارد، زیرا ظرفیت‌های قانون مدیریت خدمات کشوری محدود است.

گفته هاي الهيار در مورد ماده 63 قانون برنامه ششم توسعه تناقض دارد .

 

قسمت چهارم :

پرسش کننده :

قبل  از ورود به ادامه گفت و گو ، مايلم به نشست مشترک الهيار و کارشناسان برنامه و بودجه و نمايندگان تشکل هاي مدني معلمان در 28 و 29 فروردين 1399 اشاره کنم .

در صفحات ِ شبکه هاي مجازي ملاحظه کردم :

در يکي از  جلسات فوق الذکر  نمايندگان تشکل هاي مدني پيشنهاد برقراري فوق العاده ويژه در احکام معلمان و ... را مطرح مي کنند  .

کارشناسان برنامه و بودجه و آموزش و پرورش اعلام مي کنند :

دامنه 2400 تا 7000 و با ضريب 1/1 به خوبي رعايت شده است و هيچ دستگاهي نيز افزايش 50 درصدي به خوبي در آن اجرا نشده است . اين افزايش شامل تنها 25 درصد شاغلين مي شود .

در اين مورد پاسخ دهيد تا به روال قبلي گفت و گو وارد شويم .

بررسی صدای معلم در مورد رتبه بندي معلمان و فصل دهم از قانون مدیریت خدمات کشوری

پاسخ دهنده :

در اين مورد بهتر است کارشناسان امور استخدامي و اداري اظهار نظر کنند .

حقير بر اساس دريافتم از متن قانون ، معتقدم در پاسخ ابهام وجود دارد . تصور مي کنم يا کارشناس اشتباه کرده است يا گزارشگر مطلب را به خوبي منتشر نکرده است . 

 

پرسش کننده :

ابهام در پاسخ را توضيح دهيد  ؟

 

پاسخ دهنده :

بر اساس بيان حضرتعالي ( به نقل از صفحات شبکه هاي مجازي ) به نظر حقير نماينده معلمان پيشنهاد اختصاص فوق العاده ويژه در احکام معلمان را مطرح کرده اند ولي پاسخ کارشناس مربوطه ِ مبهم مي باشد ! 

 

پرسش کننده :

چرا پاسخ کارشناس حاضر در جلسه مبهم مي باشد ؟

 

پاسخ دهنده :

نماينده محترم معلمان ِ عضو يک تشکل مدني پيشنهاد بهرمند شدن معلمان از فوق العاده ويژه  ( بند دهم ماده 68 از فصل دهم قانون مديريت خدمات کشوري ) را مطرح کرده است در حالي که کارشناس ، ابتدا به امتيازات ِ جدول حق شغل اشاره مي کند .

در جدول حق شغل ،  طبقه اول و رتبه مقدماتي 2400 امتياز دارد و طبقه شانزدهم رتبه عالي 7000 هزار امتياز دارد .

قابل ذکر است جدول حق شغل هيچ ربطي به بند دهم ماده 68 از فصل دهم قانون مديريت خدمات کشوري ندارد .

ابهام در پاسخ وقتي بيشتر نمايان مي شود که کارشناس ، بلافاصله به محدوديت حداکثر 25 درصد اشاره مي کند که مربوط  به بند دهم ماده 68 از فصل دهم قانون مديريت خدمات کشوري مي باشد .

 

  پرسش کننده : 

آيا پيشنهاد نمايندگان معلمان ( اختصاص فوق العاده ويژه ) براي همه معلمان قابل اجرا مي باشد ؟ 

 

پاسخ دهنده :

در اين مورد هم  بهتر است کارشناسان امور استخدامي و اداري اظهار نظر کنند ولي حقير بر اساس شنيده بيان مي کنم :

 در همه دستگاه هاي اجرايي کليه کارشناسان و رتبه هاي بالاتر از کارشناسي ، حتي کادر اداري آموزش و پرورش از فوق العاده ويژه  (بند دهم ماده 68 از فصل دهم قانون مديريت خدمات کشوري ) بهره مند هستند ولي مشمولان طرح طبقه بندي معلمان ( آموزگاران ، دبيران ، هنر آموزان ، مربيان امور تربيتي ، مشاوران ، مراقبان بهداشت ، مديران ، معاونان و.. )  از فوق العاده ويژه بي بهره اند .

 

پرسش کننده :

چطور مي توان  به يک بام و دو هوا ( اجحاف به معلمان ) پايان داد ؟  اولا اين قانون موقت است و اعتبارش فقط پنج سال بوده است . عليرغم تکرار اين تبصره در قانون هاي برنامه سوم ، چهارم و ششم در قانون برنامه پنجم توسعه که توسط الهيار و ... تدوين شده بود ، اين تبصره حذف مي شود و به فرهنگيان اجحاف مي شود .

 

پاسخ دهنده :

رسانه ها به عنوان رکن چهارم دموکراسي وظيفه دارند از اينگونه اجحاف ها ، رونمايي کنند و نهادهاي مدني به عنوان حلقه واسط بين مردم و مسئولين وظيفه دارند در نشست با مسئولان با اشاره به مواد قانوني درخواست قاطعانه خود را مطرح کنند .

 

اگر صلاح مي دانيد به ادامه گفت و گو بپردازيم .

 

پرسش کننده :

من و خوانندگان فهيم بدون پيش داوري از شما مي خواهيم تناقض ِ گفته هاي الهيار در مورد ماده 63 قانون برنامه ششم توسعه را بيان کنيد تا خوانندگان فهيم به درستي قضاوت کنند .

بررسی صدای معلم در مورد رتبه بندي معلمان و فصل دهم از قانون مدیریت خدمات کشوری

پاسخ دهنده ( 4 ) : 

در متن کامل قانون برنامه ششم توسعه ماده 63 آمده است :

ماده 63-

الف- دولت مکلف است برای ایجاد تحول در نظام تعلیم و تربیت اقدامات زیر را انجام دهد:

1- اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به نحوی که کلیه اقدامات وزارت آموزش و پرورش براساس این سند انجام شود و اقدامی مغایر با قانون و سند صورت نگیرد.

2- تهیه نظام رتبه‌بندی معلمان و استقرار نظام پرداخت‌ها براساس تخصص با شایستگی‌ها و عملکرد رقابتی مبتنی بر نظام رتبه‌بندی معلمان و مهندسی نیروی انسانی بر اساس سند تحول و نقشه جامع علمی کشور با تصویب مجلس شورای اسلامی در قالب بودجه سنواتی

 

پرسش کننده :

تناقض در بيانات الهيار را توضيح دهيد .

 

پاسخ دهنده :

با وجود صراحت در متن ماده 63 که دولت را مکلف به تهيه نظام رتبه بندي با تصويب مجلس شوراي اسلامي در قالب بودجه سنواتي مي کند ؛ الهيار اشتباه عمل کرده مي گويد :

متن مبهم نوشته شده بود و نشان نمی‌داد که رتبه بندی باید در قالب لایحه به مجلس برود یا از طریق مصوبه دولت قابل انجام است. در نهایت تصمیم بر آن شد که بر اساس مفاد ماده ۶۳ احتیاجی به لایحه و ارسال به مجلس نیست و دولت می‌تواند رتبه بندی را در قالب مصوبه‌ای به اجرا در بیاورد .

 

پرسش کننده :

اجراي رتبه بندي در قالب ارايه لايحه به مجلس يا از طريق مصوبه دولت ، تفاوتي ندارد . مهم افزايش حقوق معلمان است . جدول حق شغل هيچ ربطي به بند دهم ماده 68 از فصل دهم قانون مديريت خدمات کشوري ندارد .

 

پاسخ دهنده :

اولا ؛

مباحث حقوقي و قانوني به سادگي بيان حضرتعالي نيست . 

متاسفانه قبلا هم به دليل ِ اين گونه سهل انگاري ها ، شاهد ِ تبعيض مضاعف نسبت به فرهنگيان فرهيخته شده ايم  .

ثانيا ؛

اجراي رتبه بندي يکي از عوامل اصلاح ِ ساختار آموزش و پرورش است که براي کل جامعه مفيد است و فراموش کردن رتبه بندي ، ظلم به جامعه است . 

بررسی صدای معلم در مورد رتبه بندي معلمان و فصل دهم از قانون مدیریت خدمات کشوری

پرسش کننده :

منظور شما اجراي رتبه بندي در سال 94 است ؟ 

 

پاسخ دهنده :

خير ، اجراي رتبه بندي در سال 94 که ماده 63 قانون برنامه ششم توسعه هنوز تصويب نشده بود در قالب فصل دهم قانون خدمات کشوري قابل قبول است ولي در حال ِ حاضر ، اجراي رتبه بندي بدون ارائه لايحه از سوي دولت به مجلس ( در قالب فصل دهم قانون خدمات کشوري ) ، هم غير قانوني است و هم موجبات اجحاف به معلمان را فراهم کرده است . چالش امروز ِ معلمان همين بي توجهي امثال الهيار به آينده است .

 

پرسش کننده :

توضيح دهيد  چگونه سهل انگاري و کم توجهي مسئولين موجب ِ  تبعيض مضاعف به فرهنگيان فرهيخته را فراهم آورده است ؟ 

 

پاسخ دهنده ( 5 )  : 

در تبصره 63  قانون برنامه پنج ساله دوم توسعه جمهوري اسلامي ايران (1379-1375 ) آمده است :

تبصره 63 ـ وزارت آموزش و پرورش موظف است نسبت به تأسيس صندوق ذخيره فرهنگيان اقدام نمايد، فرهنگيان مي توانند ماهانه حداكثر تا مبلغ پنج در صد (5 % ) حقوق و مزاياي خود را به حساب صندوق واريز نمايند . دولت موظف است همه ساله معادل مبلغ فوق را كه به همين منظور در بودجه سالانه منظور مي گردد، به صندوق مزبور واريز نمايد. سهم الشركه فرهنگيان در هنگام بازنشستگي و ازكارافتادگي و يا بازخريدي به آنان و در صورت فوت به وارث آنها مسترد مي گردند.

 

پرسش کننده :

اين که تبعيض عليه معلمان نيست .

 

پاسخ دهنده : 

اولا اين قانون موقت است و اعتبارش فقط پنج سال بوده است . عليرغم تکرار اين تبصره در قانون هاي برنامه سوم ، چهارم و ششم در قانون برنامه پنجم توسعه که توسط الهيار و ... تدوين شده بود ، اين تبصره حذف مي شود و به فرهنگيان اجحاف مي شود .

با وجود شکايت مسئولين صندوق ذخيره فرهنگيان به ديوان عدالت اداري  هنوز اين تبعيض نسبت به فرهنگيان( عدم پرداخت بخشي از سهم الشرکه اعضاء ) در قانون برنامه پنجم ( دست پخت الهيار و ... ) برطرف نشده است و به قرار شنيده ها ، راي تجديد نظر ِ ديوان عدالت هم حاکي از بي مهري به اين قشر فرهيخته است .

 

پرسش کننده :

اينکه يک تبعيض تلقي مي شود پس چرا مي گويد : 

تبعيض مضاعف !

بررسی صدای معلم در مورد رتبه بندي معلمان و فصل دهم از قانون مدیریت خدمات کشوری

پاسخ دهنده ( 6 )  : 

به نکته بسيار مهمي اشاره کرديد .

‌در سال ِ 1377 در مجلس شوراي اسلامي قانون دائمي تشکیل حساب پس‌انداز کارکنان دولت تصويب شده است . 

برا اساس ِ اين قانون دائمي هر ماه برابر 100% سهم پس‌انداز هر مستخدم ... به‌عنوان‌ پس‌انداز سهم دولت، یا شرکت دولتی به حساب سپرده ثابت جداگانه‌ای که به نام مستخدم افتتاح خواهد شد، واریز شده است . 

چون اين قانون دائمي بوده است از زمان اجرا (سال 1377 ) تا کنون بدون هيچ اما و اگري ( بدون نياز به شکايت بي نتيجه به ديوان عدالت اداري و ... ) ‌ سهم دولت، یا شرکت دولتی همه ماهه پرداخت شده است .

 

پرسش کننده :

اين تبعيض مضاعف و فاحش چه ربطي به اجراي رتبه بندي يا اجراي فصل دهم قانون خدمات کشوري دارد ؟

 

پاسخ دهنده :

به نظر حقير،  اگر معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش و ... مطابق  متن مصرح در ماده 63 قانون برنامه ششم توسعه عمل مي کردند و لايحه رتبه بندي را به مجلس ارائه مي کردند . در حال ِ حاضر معلمان و جامعه با چالش  ِ حذف رتبه بندي مواجهه نمي شدند . 

 

پرسش کننده :

چرا مي گوييد جامعه ؟

گفت و گو ادامه دارد .

 

منابع : 

  1. پاسخ آموزش و پرورش به ابهامات فرهنگیان درباره بخشنامه جدید افزایش حقوق : ( این جا ) و ( این جا )

( 2 ) نحوه محاسبه پرداخت حقوق و مزايا و ساير پرداختي ها به کارکنان دولت و کسورات آنها بر اساس آخرين قوانين ّخشنامه ها و مقررات مربوطه در سال 1396

 ( 3 ) دستور العمل نحوه تعيين حق شغل ، حق شاغل ، فوق العاده مديريت و سر پرستي ، فوق العاده ايثارگري ، فوق العاده مناطق کمتر توسعه يافته ، فوق العاده بدي آب و هوا و فوق العاده جذب

 ( 4 ) خبرگزاري تسنيم ، متن کامل قانون برنامه ششم توسعه

( 5 ) متن كامل قانون برنامه پنج ساله دوم توسعه جمهوري اسلامي ايرا ن (1379-1375

( 6 )قانون تشکیل حساب پس انداز کارکنان دولت

( 7 ) تار نماي وزين "گروه صداي معلم"

بخشنامه افزایش ۵۰ درصدی امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری از کجا ؟! :

( 8 ) تار نماي وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعي اداره کل روابط کار و جبران خدمت 

متن کامل قانون مدیریت خدمات کشوری فصل دهم - حقوق و مزایا

( 9 ) پايگاه تحليلي – خبري سازمان معلمان ايران


بررسی صدای معلم در مورد رتبه بندي معلمان و فصل دهم از قانون مدیریت خدمات کشوری

سه شنبه, 02 ارديبهشت 1399 20:34 خوانده شده: 1214 دفعه

در همین زمینه بخوانید: