صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

سیدمجتبی ساداتی/ معلم بازنشسته‌ و روزنامه‌نگار

روش پلکانی و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در بازه ۵ ساله در لایحه بودجه تناسبی با عدالت ندارد ؛ شورای نگهبان قانون اساسی لایحه مدیریت خدمات کشوری را به مجلس برگرداند

روش پلکانی و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در بازه ۵ ساله و عودت لایحه مدیریت خدمات کشوری به مجلس  به شورای محترم نگهبان؛
شورای نگهبان قانون اساسی مهمترین نهاد نظارتی جمهوری اسلامی ایران است که قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی را از نظر انطباق با شرع و قانون اساسی بررسی و تایید یا رد می نماید.
مطابق اصل ۹۴ قانون اساسی کلیه مصوبات مجلس شورای اسلامی باید به شورای نگهبان فرستاده شود. شورای نگهبان موظف است آن را حداکثر ظرف ۱۰ روز از تاریخ وصول از نظر انطباق بر موازین اسلام و قانون اساسی مورد بررسی قرار دهد و چنانچه آن را مغایر ببیند برای تجدید نظر به مجلس برگرداند.
لایحه بودجه سال ۹۷ که بخش‌هایی از آن توسط مجلس تصویب شده و شورای نگهبان کار بررسی آنرا آغاز نموده است در مورد رعایت حقوق صدها هزار بازنشسته کشوری و لشکری نه تنها با موازین شرع مقدس و قانون اساسی مطابقت ندارد بلکه حتی خلاف مصلحت نظام جمهوری اسلامی است زیرا:


۱-دین مقدس اسلام بر پایه ۵ اصل استوار است که اصل "عدل" یکی از آنهاست‌.عدل از نظر لغوی به معنای مساوات و برابری آمده است و انسان برابر آیات قرآن جانشین و نماینده خداوند در زمین است ، بنابراین رعایت عدل توسط حاکمان در جامعه اسلامی از ضروریات دین اسلام است.


۲-در بند ۹ از اصل ۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در مورد وظایف دولت جمهوری اسلامی آمده است:
"رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای همه در تمام زمینه های مادی و معنوی"

روش پلکانی و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در بازه ۵ ساله و عودت لایحه مدیریت خدمات کشوری به مجلس


۳ -پیامبر گرامی اسلام میفرماید: "الملک‌ یبقی‌ مع‌الکفر و لایبقی مع‌ الظلم"
 این بدان معناست که حکومت ها ممکن است کفرآمیز باشند ولی حاکمان آنها دوام یابند ولی اگر حاکمان از ظلم بر مردم هراسی نداشته و به دادخواهی مردم بی‌اعتنا باشند و فقط حرف خود را بزنند بنا به فرموده پیامبر(ص) و به گواهی تاریخ دوام نخواهند آورد.ظریفی می گفت چون مقامات کشور هرگز بازنشسته نمی‌شوند بنابراین لزومی نمی‌بینند مشکلات بازنشستگان را درک نمایند!

لذا با این شرایط ، طبیعی است که بیش از دومیلیون بازنشسته که از تبعیض و بیعدالتی رنج می برند و در دو سال گذشته به انواع روش‌های مسالمت‌آمیز و قانونی مراتب اعتراض‌شان را به مقامات دولت و مجلس رسانده و پاسخ مناسبی نشنیده‌اند به همراه خانواده‌هایشان از این ظلم و بیعدالتی دلخور و ناراضی باشند و این موضوع به مصلحت نظام جمهوری اسلامی و مسولان آن نیست.


صدها هزار بازنشسته کشوری و لشکری از سال ۱۳۸۷ ، و بعد از حاکم شدن قانون مدیریت خدمات کشوری به واسطه عدم اجرای قانون ، به تدریج و هر ساله از نظر میزان دریافت حقوق از همتایان شاغل و بازنشسته جدید خود فاصله گرفته و گرفتار ظلم مضاعف شده‌اند.

صرف نظر از اختلاف فاحش دریافتی این جماعت با همتایان آنها در وزارت‌خانه‌های مختلف از جمله  نفت ، دادگستری ، علوم ، بانک‌ها و شرکتهای دولتی و بسیاری موسسات دیگر ، اکنون بحث بر سر تبعیض و بی‌عدالتی در درون دستگاههاست و به عنوان مثال دبیر لیسانس آموزش‌ و پرورش که با ۳۰ سال خدمت در سال ۸۵ بازنشسته شده زیر دو میلیون حقوق میگیرد اما دبیر همتای او که در سال ۹۶ بازنشسته شده بالای سه میلیون حقوق می گیرد در صورتی که استحقاق و شایستگی های آنها برابر بوده و لازم است اصل تساوی و عدم تبعیض در مورد آنها اعمال گردد.

روش پلکانی و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در بازه ۵ ساله و عودت لایحه مدیریت خدمات کشوری به مجلس

بازنشسته‌ای که ۳۰ سال به صندوق دولت سهم بازنشستگی پرداخت نموده و قرار بود در دوران بازنشستگی زندگی راحتی داشته باشد چه گناهی کرده که امروز باید با تنی رنجور و با انواع بیماریها به دنبال احیای حق مغفول خود بدود؟!


بازنشستگان منکر تلاشهای نافرجام جمعی از نمایندگان مجلس برای اصلاح لایحه بودجه در مورد مطالبات به حق خود نیستند لیکن
آنچه که توسط برخی مقامات دولت و نمایندگان مجلس به طور یکطرفه از طریق صدا و سیما و رسانه ها به مجریان مجبور! یا بی اطلاع آنها در مورد روش پلکانی و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در بازه ۵ ساله در لایحه بودجه اعلام می شود هیچ تناسبی با واقعیات و شکاف و بی عدالتی موجود نداشته و با این فرمول ها هرگز به عدالت و مساوات نخواهیم رسید و دولت و مجلس علیرغم وعده‌ها و ادعاها ، هیچ اهتمام جدی برای اجرای قانون و عدالت ندارند.

روش پلکانی و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در بازه ۵ ساله و عودت لایحه مدیریت خدمات کشوری به مجلس

ظریفی می گفت چون مقامات کشور هرگز بازنشسته نمی‌شوند بنابراین لزومی نمی‌بینند مشکلات بازنشستگان را درک نمایند!!

لذا به نظر می رسد بازنشستگان به کلی از مراعات عدالت و انصاف توسط آنها مایوس شده‌ و فعلا تنها چشم امیدشان به ۱۲ فقیه و حقوقدان محترم شورای نگهبان است.

لذا از آن شورای محترم انتظار می رود من بعد به تداوم بی‌عدالتی و تبعیض راضی نبوده و این لایحه برای اجرای عدالت و رعایت بند نهم اصل ۳ قانون اساسی به مجلس برگشت داده شود.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

یکشنبه, 13 اسفند 1396 ساعت 09:28 خوانده شده: 937 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +13 -2 --
بازنشسته 93هستم 1396/12/13 - 10:31
بازنشستگان عزیز به پاخیزید.....
پاسخ + +16 0 --
دبیر م 1396/12/13 - 16:42
متاسفم اونا درد معلمان شاغل و فرهنگیان بازنشست را می فهمند؟؟؟
پاسخ + +4 -2 --
علی 1396/12/14 - 10:31
چه حالی میده من هم زود بازنشسته شوم .الان ۲۷ سال سابقه کار دارم.
پاسخ + +8 -2 --
ساداتی 1396/12/14 - 16:18
انصافاً سایت صدای معلم در دفاع از معلمین اعم از شاغل و بازنشسته خوش درخشیده است.
با آرزوی توفیقات روزافزون
پاسخ + +7 -2 --
mohammad dalir 1396/12/15 - 00:32
نظری ندارم وقتی شرمنده زن وبچه هایم هستم فقط به مسئولین می گویم دو میلیون پانصد رو بچه هاشون بعنوان پول توجیبی قبول می کنند؟نماینده ای یه شهرکوچک که کسی نمی دونه همچین شهری هست ه بالغ بر هشتصد میلیون برای تبلیغش هزینه میکنه ومیاد مصوب میکنه حقوق نماینده ووزرا نباید از هفت برابر حداقل حقوق نبایستی بیشترشه درطول چهارسال دوره اش نصف این روهم نمی تونه تامین کنه یعنی میادچیزی هم ازجیبش میزاره میره آیا خودش هم باور میکنه یا ازبس دنبال رانت خوری وقت نمیکنه محاسبه کنه ویه چیزی میگه ومصوب میکنه واقعا ملت روبی شعورتصور میکنن
پاسخ + 0 -1 --
مهرداد 1396/12/16 - 18:05
پس افزایش پلکانی کارمندان هم لغو شد؟؟؟؟؟؟
پاسخ + 0 0 --
مهدی 1396/12/20 - 00:31
هنوز لغو نشده باید منتظرباشیم تا 14فروردین احکام که اومد مشخص میشه
پاسخ + 0 0 --
معلم بازنشسته 1396/12/17 - 12:36
باسلام.قبل ازهمسان سازی ابتدا نظام رتبه بندی معلمان محترم شاغل را برای بازنشستگان نیز اجرایی نماییدسپس طرح همسان سازی را اعمال نماییددرغیراین صورت هیچوقت دریافتی بازنشستگان گرامی با شاغلین همسان نخواهدشندضمنا بین عبارت همسان سازی بامناسب شدن حقوق تفاوت وجودداردپیشکسوتان عزیزبه این جملات وعبارات توجه فرمایند.باتشکر
پاسخ + 0 0 --
دبیر بازنشسته۸۶ 1396/12/19 - 17:46
باسلام وتشکر از مطالب جامعتان کاش مسؤلین کمی هم بفکر آندنیا هم بودند وسیاسی بازیها راکنار میگذاشتند وبفکر مردم بودن سیاسی بازی هم حدی دارد شماها نمایندگان ودولتیها که همه ساله افزایش پلکانی را اجرا میکنید بهتر میددانید که بااینکار فاصله دریافتی مارا باخودتان زیاد میکنید وفقط بفکر خودتان هستیدوواقعیت اینست که تعداد پله هارا زیادمیکنید وماراهمچنان درهمان پله های اول نگهمیدارد وباعث ارتقائ حقوق ناحقه خود میشوید انشاالله که ،،،،،
پاسخ + 0 0 --
بازنشسته نودوشش 1396/12/21 - 11:26
همان جمله ظریف درست است مسولیت چون خودشان تا هنگام فوت شدن بازنشسته نمی‌شوند و فرزندانشان هم دردول کفرروزگارمیگذرانند نیازی به فکرکردن در مورد بازنشستگان نمی‌بینند چون آخرین محل خدمتشان مصلحت نظام است تا پایان عمر بدون بازنشستگی
پاسخ + 0 0 --
کارشناس بازنشسته 1397/02/16 - 08:32
۱۳۹۷/۰۲/۰۶ - پیگیر تشکیل فراکسیون بازنشستگان در مجلس هستیم
عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی و رئیس فراکسیون نظارت بر اجرای برنامه‌های توسعه کشور، بر تشکیل فراکسیون بازنشستگان در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری، محمد خدابخشی نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی و رئیس فراکسیون نظارت بر اجرای برنامه های توسعه کشور در نشست با جمشید تقی زاده مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری اظهار داشت: من با جدیت پیگیر تشکیل فراکسیون بازنشستگان در مجلس هستم تا نمایندگان مردم در کنار جامعه بازنشستگی حضور یافته و با تعامل و همفکری نسبت به سیاست گذاری های مورد نیاز و انتظار اقدام کنند.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور