صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

امروز من بازنشسته باور کنم که پاداش 800 میلیون تومانی عرش نشستگان به 270 میلیون تومان خواهد رسید ؟!

آیا قسط بندی پاداش پایان خدمت معلمان تجزیه کردن نتیجه تلاش آنان نیست ؟

مینو امامی/ همکار صدای معلم

قسط بندی پاداش پایان خدمت معلمان و تبعیض

جوانی کجایی که یادت به خیر. بارها پیران دیارمان چنین گفته اند آن هم با آه و حسرت . وقتی خود جوان بودیم به آنان می خندیدیم و طعنه می زدیم اما گذر عمر ما را نیز به وادی حسرت جوانی رساند. کوشیدیم و کوشیدیم تا بهره خود را از این جامعه نامتقارن به دست آوریم. اما در این دیار تلاش و کوشش تنها معیار دست یازیدن به بهره های زندگی نیست. به ما گفتند : حق شما از میزان بهره های بسیار این جامعه یک بیست و پنجم حقوق و یک بیست و ششم پاداش برتران جامعه است. من سمبل خرد روزگاران ، در جامعه علم ستیز پول مدار ، مفهوم خرد را به یاد ندارم

آنان در رده های بالای شغلی یک عمر حتی بدون بازنشستگی تا آخر عمر و با سقف حقوق بالای 20- 50 میلیون تومان و یقین خیلی بیشتر ، زندگی درخور داشته اند و با دریافت پاداش آن را غنای بیشتر بخشیدند و ما هم با حداقل حقوق ماهانه و پاداش پایان خدمت می لنگیم و هم 50 ساله نشده کنارمان می گذارند ، حال ما زندگی خود را چگونه تأمین کنیم؟ هر دویمان عمر و جوانی سپری ساخته ایم محاسبه مفید و غیر مفید بودن آن ، پروردگار متعال را سزاست.

قدری جای تأمل دارد که بهای زندگی شما بسیار گران و تاوان زندگی ما بسیار ارزان است ! مهم اصل خدمت و عمری است که برای عمران و آبادی یا باروری علم و دانش کشور سپری شده است. تفاوت موقعیت شغلی باعث می گردد این مهم برای شما دو یا سه برابر شود نه 9 برابر یا 26 برابر.
شما پاداش خود را بلافاصله دریافت و سرمایه گذاری می کنید و با بیان جملۀ جادویی " نیاز مبرم به مدیریت شما هست " ، دوباره سر شغل قبلی خود برمی گردید ، یعنی یک فرصت طلایی برای بازیابی توان اقتصادی تان و ما هنوز بعد گذشت یک سال از تاریخ بازنشستگی با عدم دریافت پاداش پایان خدمت یک بیست و ششمی سهم شما ، امروز نغمه قسط بندی می شنویم و سه ماه تابستان قول رئیس سازمان برنامه و بودجه برای پرداخت آن است.

قسط بندی پاداش پایان خدمت معلمان و تبعیض

اگر بر فرض این مبلغ 99 میلیون تومان باشد ، در سه قسط می شود 33 میلیون تومان در هر ماه . برای ما که نیاز مبرم به هزینه کرد سرمایه سی سال خدمت مان هست چگونه آواز انتظار می خوانید ؟ قسط بندی پاداش پایان خدمت یعنی تجزیه کردن نتیجه تلاش معلمان . چرا دقت نمی کنید که نیاز یک معلم فقط خوراک و پوشاک نیست که برای رسیدن بدانها صبوری نماید ، نیاز ما خمیرمایه پاسخ دیگران به خواسته های ماست چون رهن یا اجاره واحد مسکونی ، یا پرداخت قسط اتومبیل و یا کالاهای سرمایه ای چون یخچال و لباسشویی و.... که برای جهزیه دخترمان تهیه نموده ایم ، یا مبلغ پیش خرید آپارتمان نقلی است در محله خراب آباد.

قسط بندی پاداش پایان خدمت معلمان و تبعیض

و دوباره یادش به خیر که افراد در این سرزمین زمانی که پا به سن می گذاشتند حرمت موی سفید او را نگه می داشتند و اگر صاحب آن معلم بود تعظیم ها و تکریم های بسیار صورت می گرفت. امروز شما با دادن کاسه چه کنم چه کنم به دستمان ما را از این نعمت معنوی نیز بی بهره ساخته اید. شما خود قضاوت کنید که اگر شغلی بُعد مادی و معنوی در خوری در یک جامعه پول مدار نداشته باشد تکلیف آن شغل رو به اضمحلال ارزشی چیست ؟ ما خود تلاش می نمائیم تا با چنگ زدن به تاروپودی باریک تر از مو یعنی نجابت و اخلاق و درایت و متانت و بزرگواری ، منزلت خویش را نگه داریم و یا بر عظمت آن بیفزائیم ، اما ما یک طرف قضیه هستیم و شما و کارکرد غیر پشتیبان تان طرف دیگر قضیه.

جامعه امروز بزرگترین آرمانش پول و پول پرستی است و تا آن را نداشته باشی ، دیده نمی شوی. اِعراب خود را از دست می دهی. هر چقدر هم حامل ارزش های اجتماعی باشی به دلیل برتری بیمارگونه مادیات بر همه چیز ، به حساب نمی آیی. ما موقعیت اجتماعی امروز خود را مدیون شمائیم که برعرش نشسته اید و از احوال بر فرش نشستگان غافلید.

" کوچکی‌نژاد نماینده مجلس بیان داشت : اکنون با مدیرانی مواجه ‌ایم که 700 الی 800 میلیون تومان پاداش پایان خدمت می‌گیرند، گفت: بسیاری از مدیران دولتی هستند که ماهانه 25 میلیون تومان حقوق می‌گیرند که ضربدر 30 سال اگر بکنیم به همین ارقام برای پاداش پایان خدمت شان می‌رسیم.
وی خاطرنشان کرد: ما در کمیسیون تلفیق حکمی را برای سال 97 صادر کردیم مبنی براینکه حداکثر دریافتی پاداش کارکنان باید هفت برابر حداقل حقوق باشد. یعنی اگر حداقل حقوق یک میلیون و 200 باشد ضربدر هفت حدود 9 میلیون تومان می‌شود که آن هم ضربدر 30 حدود 270 میلیون تومان می‌شود، یعنی حداکثر پاداشی که مدیران می‌توانند بگیرند زیر سقف 270 میلیون تومان است.
عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 97 کل کشور گفت: پس این نگرانی نباید برای کارمندان رده‌ پایین‌تر وجود داشته باشد که ما پاداش پایان خدمت آنان را تقلیل داده‌ایم، چرا که کمیسیون تلفیق صرفاً پاداش مدیران و کارکنان رده بالا را کاهش داده است". ( 1 )

رئیس سازمان اداری استخدامی کشور گفت: پاداش پایان خدمت برای 30 روز حقوق 30 ماه پاداش است، حقوق و مزایای مستمر فرد هر چقدر باشد 30 برابر آن را در زمان بازنشستگی به عنوان پاداش دریافت می کنند" ( 2)

یعنی امروز من بازنشسته باور کنم که پاداش 800 میلیون تومانی عرش نشستگان به 270 میلیون تومان خواهد رسید ؟!

قسط بندی پاداش پایان خدمت معلمان و تبعیض

تفاوت در میزان حقوق و پاداش به افزایش تضاد طبقاتی در جامعه منتهی می شود. فرد شاغل بهره کافی از میزان تلاش سی ساله خود نمی برد و بر شدت نارضایتی در جامعه افزوده می شود. وقتی که بسیاری از مشاغل خصوصا معلمان حق جزئی از درآمد سرانه کشور دارند چگونه حس تعلق به جامعه داشته باشند؟
استثمار پدیده تلخ اوایل قرن نوزدهم در قاره ای کهن چون آفریقا ، امروز در قرن 21 برای ما رنگ و بویی دیگر دارد. چه فرقی می کند ، بهره کار ما نیز به خودمان تعلق ندارد.


من یک بازنشسته رنجور سرزمینی هستم که با دروغ و وعده های پوشالی 365 روز ، یک سال را سپری می سازم.
من محروم از هر نوع دلخوشی با بی نصیبی از کِشتۀ خویش ، امروز حاصلی برای برداشت ندارم.
من فراموش شده دَم دارم اما تضمینی برای باز دَم ندارم.
من محکوم به نیستی ، چند قدمی بیش با وادی فراموش شدگان ندارم.
من سمبل خرد روزگاران ، در جامعه علم ستیز پول مدار ، مفهوم خرد را به یاد ندارم.
من پرورش دهندۀ آینده سازان این سرزمین ، فردای درخشانی برای آنان نمی بینم.

ظاهرا پاداش پایان خدمت یک معلم است نه پاداش پایان عمر او، چون عمر به سر رسید و پاداش پایان خدمت به کف نرسید !
اینجا تنها قربانی معلم و زندگی او نیست ، اینجا ارزش های والای حُکما و اُدبا و مشاهیر کشور من در حال مُثله شدن است آنجا که سعدی شیرین سخن در حکایت اول گلستان گفته که بر طاق ایوان کاخ فریدون شاه نبشته بود:


  جهان ای برادر نماند به کس

دل اندر جهان آفرین بند و بس

مکن تکیه بر ملک دنیا و پشت

که بسیار کس چون تو پرورد و کشت

چو آهنگ رفتن کند جان پاک

چه بر تخت مردن چه بر روی خاک

البته جناب سعدی شیرازی این ابیات را در ازمنه ای سروده اند که ارزش های والای انسانی ، پول و مال دنیا نبوده است و گر نه امروزه نحوۀ مُردن حضرات نیز برای خود حال و هوایی مجزا از افراد عادی جامعه دارد. از مراسم خاکسپاری تا محل دفن و تشریفات قبل موت و مراسم بعد آن ، فاصله دقیقا نجومی است .شاید اگر سعدی زنده بود مصرع آخر را چنین می سرود:
بر تخت مُردن بِه بر روی خاک

1 ) اقتصاد نیوز، سایت مرجع اقتصاد ایران ، کد خبر: ۱۹۸۱۰۴ ،۱۳۹۶/۱۰/۲۶
2 ) سایت مشرق ، کد خبر 829357 ، تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۶


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

دوشنبه, 12 شهریور 1397 ساعت 21:39 خوانده شده: 1303 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/06/12 - 22:23
سلام و عرض ادب ،

شعر سعدی برای سهولت مطالعه :

جهان ای برادر نماند به کس

دل اندر جهان آفرین بند و بس

مکن تکیه بر ملک دنیا و پشت

که بسیار کس چون تو پرورد و کشت

چو آهنگ رفتن کند جان پاک

چه بر تخت مردن چه بر روی خاک
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/06/12 - 22:32
از مدیر محترم سایت سپاسگزارم.
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1397/06/12 - 22:46
سلام

خانم امامی

خواهش می کنم .

پایدار باشید .
پاسخ + +3 0 --
امامی 1397/06/13 - 21:27
سلام
همکاران به دلیل دریافت پاداش خود دیگر مانند گذشته معترض نیستند ، این یادداشت در تیر ماه نگاشته شده
شاید الان مورد خطاب بازنشستگان محترم نباشد اما این تلخ نامه ای است که شاغلین آینده گرفتار گرداب آن خواهند شد لذا قیل و قال برای پیشگیری است. تشکر
پاسخ + 0 0 --
بازنشسته 96 1397/06/13 - 23:15
سلام خانم امامی عزیزو بزرگوار
احتراما به عرض می رساند هنوز یک سوم پاداش گرفته نشده است وبا مبلغی که داده اند کاری نمی شود انجام داد فقط توانستیم کمی به پول اجاره رهن اضافه کنیم در اصل همان خانه مستاجری فقط ارزش پول پایین آمده جبران شد
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/06/13 - 23:27
سلام
همکار بزرگوار ضمن عرض تبریک و آرزوی سلامتی و سرافرازی، قصد بنده از تحریر این یادداشت ، گوشزد
کردن همین مسأله بوده که سطح پاداش به اندازۀ
کافی کمتر از مابقی سازمانها هست دیگر با قسط بندی
آن را بیش از حد بی ارزش نسازند چون با دیر پرداختن،
ارزش ریالی آن و همچنین ناهمزمانی آن برای رفع نیازها به اندازۀ کافی ، مشکلات عدیده ای برای بازنشستگان بوجود می آورد. سربلند باشید.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/06/16 - 17:49
کد خبر : 31571تاریخ انتشار : جمعه ۱۶ شهریور ۱۳۹۷ -

جزئیات وام ۲۰ میلیون تومانی به فرهنگیان/ اولویت با کسانی است که تاکنون وام نگرفته‌اند.با بهره 3 - 4 درصد قسط بندی برای مدت 60 ماه
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/06/16 - 23:01
سلام میشه درمورداین وام شرایط وثبت نام توضیح بدید متشکرم
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/06/17 - 13:16
سلام
موارد لازم و اصلی را در همین سه سطر کوچک
آوردم. لطفا به کد خبر مراجعه نمایید.
در ضمن خبر دیگری برای عدم بازنشسته شدن
زود هنگام همکاران نیز وجود دارد که قرار است
به نفع شاغلین یک حق یا امتیاز قابل توجهی ایجاد
کنند. هدف عدگ بازنشستگی است. احتمال دروغ
بودن خبر هم هست. بخش خبر آموزش و پرورش را
مطالعه نمایید. تشکر
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/06/17 - 13:40
با پوزش :

هدف عدم .........
پاسخ + +1 0 --
معلم 1397/06/18 - 08:09
کجا چهار درصد است اگر درست فکر کنیم بانک ماهانه حساب میشود نه سالانه درست بیست چهار درصد شاید هم بیشتر درست بانک میروید بپرسید
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/06/18 - 10:03
سلام
جناب ،افرادی که پارسال مشمول دریافت وام 4 تومنی
شده اند با بهره 4 درصدی از حقوق ماهانه شان کسر
می گردد. تصور می کنم این نیز 60 قسط کسر از حقوق
باشد. از رفاه یا حسابداری اداره مربوطه سوال نمایید و اگر
بازنشسته هستید از کانون بازنشستگان. به سلامتی انشا.....
پاسخ + +2 0 --
معلم 1397/06/20 - 08:22
منظور وام 20 میایونی
پاسخ + +1 0 --
سونتا آتره 1397/10/18 - 19:59
جالب که فارغ التحصیل دوره طاغوت باشی و مستاجر شاگرد تنبله کلاست باشی اونم کارشناس ارشد بگذریم که بعضی ازین تنبلا هم میتوانند حقوق همه باز نشسته های فرهنگی را ماهانه بدهند ما در کجای جهان ایستاده ایم وفقط توجیح میکنیم این چیز ها برای نسلهای بعدی خنده دار واین باز کار مفیدی است که موجب نسلهای اینده را فراهم کردیم .

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما در مورد مدت زمان تعطیلات تابستانی مدارس در ایران چیست؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور