صدای معلم

" رویکرد انقباضی در مورد بازنشستگان در دولت‌ها و مجالس مختلف که از سال ۸۷ شروع شده و همچنان ادامه دارد، نه تنها معیشت بلکه منزلت اجتماعی بازنشستگان را نیز هدف گرفته و فشل کردن این سرمایه اجتماعی نمی تواند برای کشور نشانه خوبی باشد "

سال ۹۸، سالی سخت برای بازنشستگان

سیدمجتبی ساداتی/ معلم بازنشسته

وضعیت بازنشستگان در سال 98 و وضعیت همسازی  آقای محمد شریعتمداری وزیر جدید کار، تعاون و تامین اجتماعی که از ۶ آبان ۹۷ در این وزارت‌خانه مشغول به خدمت گردیده، در اواخر آبان‌ماه طی ملاقاتی با نمایندگانِ دبیران و آموزگارانِ بازنشسته کشور قول داد که از مطالبات به حق آنان دفاع نموده و حتی پیگیر تدارک دیدار بازنشستگان با مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهور به‌ منظور انعکاس مطالبات آنان باشد.

مشکل اصلی بازنشستگان، مطالبات معوقه ناشی از عدم اجرای ماده ۱۲۵ قانون مدیریت خدمات کشوری و عدم اعمال همترازی حقوق شاغلین با بازنشستگان(موضوع ماده ۶۴ این قانون) است.

طبق برآورد کارشناسان صندوق بازنشستگی، برای اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در درون دستگاهها، به رقمی در حد ۳۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است که آقای جمشید تقی‌زاده مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری ابراز امیدواری نمود که طی دو سال ۹۸ و ۹۹ و تامین سالانه ۱۵ هزار میلیارد تومان، این مساله به سرانجام برسد.

به‌رغم پیگیری‌های مداوم بازنشستگان در سراسر کشور و اعلام نیاز و مکاتبات انجام شده و پیگیری‌های صندوق بازنشستگی و وزارت تعاون، در لایحه بودجه پیشنهادی دولت برای سال ۹۸ و در ردیف ۲۲ کد ۵۵۰۰۰۰ جدول شماره ۹ این لایحه تنها ۲ هزار میلیارد تومان برای همسان‌سازی حقوق دومیلیون و چهارصدهزار بازنشسته کشوری و لشکری منظور گردیده است در حالی که بودجه ردیف فوق در سال ۹۶، ۳۴۰۰ میلیارد تومان و در سال ۹۷ نیز مبلغ ۳۴۰۰ میلیارد تومان بوده است.

جناب دکتر نوبخت می دانند که این رقم هیچ تناسبی با واقعیت ندارد  ولی بر اساس شگرد "به مرگ گرفتن و به تب راضی کردن" هر ساله رقم ۱۰۰۰ یا ۲۰۰۰ میلیارد تومان را منظور می کند تا با دوندگی‌های خسته‌کننده و طاقت‌فرسای بازنشستگان، نهایتاً این رقم در کمیسیون تلفیق یا صحن علنی مجلس به حد‌اکثر ۳/۵ تا ۴هزارمیلیارد برسد و این بازی هرساله ادامه دارد.

افزایش ۱۰ درصدی حقوق بازنشستگان در بودجه سال ۹۷ در حالی اتفاق افتاد که در سال جاری عملا تورم سنگینی را شاهد هستیم که مقامات محترم از بیان رسمی و شفاف آن طفره می روند.

در بودجه سال ۹۸ برای همه حقوق بگیران دولت ۲۰ درصد افزایش حقوق پیش‌بینی شده است بدین معنا که فردی که ۲۰ میلیون حقوق می گیرد ۴ میلیون افزایش حقوق دارد و کسی که ۱/۵ میلیون حقوق میگیرد ۳۰۰ هزار تومان، و با این شیوه‌ها فاصله طبقاتی با متر و کیلومتر هم قابل محاسبه نیست.

وضعیت بازنشستگان در سال 98 و وضعیت همسازی

سازمان برنامه و مجلس محترم در مواقعی که اراده نمایند به هر طریق ممکن و از جمله برداشت از صندوق ذخیره ارزی، مشکل دستگاهها را مرتفع می کنند لیکن برای فریادهای بازنشستگان و سفره کوچک آنان که هر روز کوچک‌تر می شود گوش شنوا و چشم بینایی نیست.

رویکرد انقباضی در مورد بازنشستگان در دولت‌ها و مجالس مختلف که از سال ۸۷ شروع شده و همچنان ادامه دارد، نه تنها معیشت بلکه منزلت اجتماعی بازنشستگان را نیز هدف گرفته و فشل کردن این سرمایه اجتماعی نمی تواند برای کشور نشانه خوبی باشد.

بازنشستگان در طول خدمت ۳۰ ساله هر ماه بخشی از حقوق خود را به صندوق بازنشستگی ریختند تا در پیری و از کارافتادگی دغدغه معیشت نداشته باشند ولی اینک باید با تنی رنجور و قلبی مجروح با غلتیدن زیر خط فقر شرمنده خانواده‌ و فرزندان بیکار خود باشند.

به نظر می رسد با سیاست‌های سازمان برنامه و انفعال مجلس، سال ۹۸ سال سختی برای بازنشستگان باشد و آنان باید کمربندهای فرسوده خود را محکم‌تر ببندند.

در سال ۹۸ انتخابات مجلس شورای اسلامی پیش روست و حدود دو سال دیگر هم انتخابات ریاست‌جمهوری است. گمان می رود، اجابت مطالبات مشروع و قانونی این قوم به عمر این دولت و مجلس نیز قد ندهد.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

دوشنبه, 06 اسفند 1397 23:07 خوانده شده: 1241 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 -1 --
معلم 1397/12/07 - 04:09
الان بیش از یک قرن است که
سالها برای معلمان سخت است.
کدام سال خیر و برکت و خوشی
بوده است . این امر دلالت بر دو
چیز دارد:
اول اوضاع کشور خراب تر می گردد.
دوم آنانی که در مسند امور هستند
بی کفایت تر از گذشته گردیده اند.
یعنی مدیریت صفر.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/12/07 - 08:08
برای کل ایران سال سختی خواهد بود.
فقط کافی است گشتی در بازار همه چیز
بزنید.
پاسخ + +5 0 --
ناشناس 1397/12/07 - 04:26
ای معلم بهر نان و کفش و تنبان، غم مخور!

مسگرآباد است آخر جای انسان، غم مخور!

گر نداری مال دنیا و لباس و خورد و خواب

معنویات است قوت اهل ایمان، غم مخور!

گر شد اعصابت ضعیف و ناتوان، دل بد مکن

گر شدی دائم علیل و زار و نالان، غم مخور!

روی تو چون زرد شد مانند روی کهربا

گر شدی رنجور و بیمار و پریشان، غم مخور!
پاسخ + +5 0 --
حسن 1397/12/07 - 19:43
درود بر ظریف که بعد از کارهای دقیق و هوشمندانه اش همچون برجام وغیره که باعث سوختن و بر باد رفتن زندگی امثال ما شد حالا استعفا می دهد و ملت را در غمی جانکاه رها می کند. امید واریم همان طور که در این دنیا موفق بودند در آخرت هم بتوانند جواب امثال ما را بدهند
پاسخ + +3 0 --
رحیم خالقی 1397/12/08 - 10:45
وقتی وضع زندگی ومعیشت معلم پایین باشد درجامعه سرایه داری خوبخود ارزش اجتمایش کم خواهد البته تفکری پشت این قضیه هست تابا این کار به هدف خودبرسند در صورتیکه جایگاه معلم در نزد مردم آگاه و نو اندیش خدشه برش وارد نمی شود با داشتن این همه معلم آگاه ودلسوز آرزوی موفقیت وسربلندی دارم برای شما دوستان دلسوز
پاسخ + +2 0 --
بهمن شیخ الاسلامی 1397/12/08 - 17:35
همکاران معززبارهادرکانال گفتم تنهاراه نجات چند
آیتم هست.1-تحصن سراسری تاحصول نتیجه
2--عدم شرکت درانتخابات آتی باخانواده آنان
3--اتحادبابازنشستگان لشکری وتحصن باآنان
4--دیداربارهبری وارائه مشکل عدم حضورمعلمین
درکلاس درس وآخراستعفای نوبخت بی وجدان بااتحادهمه بازنشستگان کشوری ولشکری
پاسخ + +3 0 --
آرام 1397/12/09 - 07:44
با تشکر از جناب ساداتی؛ سال هاست: آنچه البته به جایی نرسد، فریاد است.
این وضعیتی که عالیجنابان دولتی با همدستی مجلسیان فریبکار برای ما ساخته اند، مثل سیلابی است که در خوابگه مورچگان سرازیر شده است، با این تفاوت که مورچه ها از لانه بیرون آمده و خود را نجات دادند، اما همکاران بازنشسته ی ما "دریغ و افسوس" از اتحادمان که در خانه نشسته و فقط نظاره گرند...
پاسخ + +3 0 --
آراد اریایی 1397/12/09 - 13:11
با تشکر فراوان از استاد ساداتی عزیز
تنها راه پیش روی بازنشستگان تجمعات گسترده و مستمر است
پاسخ + +4 0 --
محمد آقائی 1397/12/09 - 13:33
جواب نمایندگان را پای صندوق های رای خواهیم داد تا به حال در مسجد می خوابیدید از سال آینده کاری می کنیم که خواب مجلس را ببینید.
پاسخ + +2 0 --
بازنشسته کشوری 1397/12/11 - 12:02
تازمانی که همکاران ماموقع رای گیری برای200یا300هزارتومان برای اخذرای میرونددتازمانی که تحصن نکنیم وتازمانی که اتحادنداشته باشیم نوبختیان برماظلم خواهدکردودشمنی خودراازنظام وکارمندان ادامه خواهددادوبرای به زانودراوردن این نامردبایدتمام تلاشمان رابکنیم
پاسخ + 0 0 --
رسولی 1397/12/12 - 19:13
جناب اقا مجتبی سلام ،ممنون ازدغدغه ها ومساعی مستمر جناب عالی واما چهل سال است که ما می خواهیم به خواب زدگان متولی فرعنگ کشورمان رابیدار کنیم، تا باما مدارا کنند. ولی بیشتر همکاران وجاهت وعزت خودرا به اندک بهایی می فروشند. ان شا.....وحدت حاصل شود تا حد اقل جایگاه خود را بشناسانیموبدانیم که چگونه بهره کشی می شویم والسلام.
پاسخ + +1 0 --
معلم بازنشسته 1397/12/14 - 20:45
باسلام.اتحادوهم دلی شاغلین گرامی وبازنشستگان عزیزحتماچاره سازخواهدبود.ازکانون ها ومجامع صنفی معلمان تقاضامیشوداعلام فراخوان دریکی ازارگانهامانندسازمان برنامه مجلس ویابیت رهبری رابدهند.مطمئن باشیدشرکت خواهیم کردوفریاددرگلوخفته خودرارهاخواهیم کرد.
پاسخ + 0 0 --
علی 1398/01/09 - 09:00
با سلام هدف امام حسین از قیام عدالت بود نه چ÷اول
حیف شهدا که انان جان دادند دیگران ÷ست ومقام کسب کردند . دسترنج سی ساله یک معلم همه بزرگواران را معلم به جایی
رسانده انصاف هم خوب چیزیه دستشان در د نکنه که مقام معلم را این جور جبران می کنند
زیر خط فقر خدایا شکرت وهمه انانی که حق ما را خوردند یقین دارم خداوند حق مارا خواهد گرفت
پاسخ + 0 0 --
علی 1398/01/09 - 09:00
÷س چه نظر دادنی

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما در مورد تقسیم بندی دانش آموزان به مدارس عادی و تیزهوشان چیست؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور