صدای معلم

آموزش و پرورش موظف بوده است که پس از کسر 7درصد حقوق معلمان و افزودن 20 درصد سهم خود به آن و ارسال لیست و مبلغ مربوطه به تامین اجتماعی، معلمان را بیمه نماید

به اسم قانون ! و به کام .... (در رابطه با قانون الزام معلمان به پرداخت حق بیمه سهم خود و دولت )

کمال مصفی پور/کارشناس ارشد حقوق بشر و دبیر آموزش و پرورش پیرانشهر

      لَقَدْ أَرْسَلْنَا رُسُلَنَا بِالْبَيِّنَاتِ وَأَنْزَلْنَا مَعَهُمُ الْكِتَابَ وَالْمِيزَانَ لِيَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْط

قانون الزام معلمان به پرداخت حق بیمه سهم خود و دولت و کسورات بازنشستگی   امروزه در اکثر قریب به اتفاق کشورهای جهان، قوانین حمایتی برای حمایت کارگران در برابر کارفرمایان وجود دارد، در کشور ما نیز قانون کار و قانون تامین اجتماعی از این دست قوانین هستند. در کشور ما دولت در مفهوم کلی آن بزرگترین و قدرتمندترین کارفرماست که طبیعتا در رابطه با رعایت قوانین و مقررات خودنوشته، می بایست پیشرو و الگو برای سایر اشخاص باشد.

قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریسی که در قالب طرح به مجلس ارائه شده بود، روز ۲۷ بهمن ماه ۱۳۹۵ در صحن علنی تصویب شد و در تاریخ ۱۱ اسفند ۱۳۹۵ به تایید شورای نگهبان رسیده است .

چون آموزش و پرورش در زمان خدمت معلمان آنان را بیمه ننموده و کسورات مربوطه را پرداخت نکرده است، خود مسئول پرداخت کل حق بیمه(سهم معلم و آموزش و پرورش) خواهد بود  در الحاقیه فوق آمده است: معلمان حق التدریسی که به استخدام آموزش و پرورش درآمده اند و تا زمان لازم الاجرا شدن این قانون در وزارت آموزش و پرورش اشتغال دارند می توانند به منظور احتساب سابقه خدمت ایام حق التدریس که به تایید وزارت آموزش و پرورش می رسد در سوابق خدمت و بازنشستگی، سهم خود و دولت را بصورت نقد (یکجا) یا اقساط بطور کامل پرداخت نمایند.

این در حالی است که به استناد مواد 7 و 48 قانون تأمین اجتماعی مصوب سال 1354، سازمان تأمین اجتماعی بر اساس بخشنامه شماره 589-   28 / 10 / 1367  ، کلیه کارکنان غیر مشمول نظام حمایتی خاص دستگاه های دولتی را از تاریخ  1 / 9 / 1367 مشمول بیمه تامین اجتماعی قرار داده است و با عنایت به این که معلمان حق التدریس نیز علی رغم اشتغال و دریافت حقوق، مشمول نظام حمایتی خاص بیمه ای نبوده اند، لذا معلمان حق التدریس مشمول نظام حمایتی قانون تامین اجتماعی بوده اند.

به این معنی که طبق قانون، آموزش و پرورش موظف بوده است که پس از کسر 7درصد حقوق معلمان و افزودن 20 درصد سهم خود به آن و ارسال لیست و مبلغ مربوطه به تامین اجتماعی، معلمان را بیمه نماید.

عدم انجام این تعهدات، تخلف آشکار از وظیفه قانونی مربوطه توسط آموزش و پرورش بوده است و قانونگذار در ماده 36 بیان نموده است که در صورتی که کارفرما(آموزش و پرورش) سهم 7 درصدی حق بیمه سهم کارگر(معلمان حق التدریس) را کسر ننماید، خود مسئول پرداخت آن خواهد بود به بیانی دیگر چون آموزش و پرورش در زمان خدمت معلمان آنان را بیمه ننموده و کسورات مربوطه را پرداخت نکرده است، خود مسئول پرداخت کل حق بیمه(سهم معلم و آموزش و پرورش) خواهد بود که البته در این گونه موارد آرای دیوان عدالت اداری نیز به حق موید همین مطلب است که نهایتا رای وحدت رویه کلاسه پرونده: 1173/92تاریخ: 22 اردیبهشت 1393 (شماره دادنامه: 148) هیات عمومی دیوان، صراحتا آموزش و پرورش را ملزم به پرداخت حق بیمه ایام مذکور نموده است و بدیهی است که این رأی"در حكم قاعده و قانون تفسیری می باشند"[1]و به استناد بند 2 ماده 12 و ماده 89 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال 1392 برای شعب دیوان عدالت اداری و سایر مراجع اداری مربوط در موارد مشابه لازم الاتباع است.

و در رابطه با حق التدریس غیر تمام وقت لازم به ذکر است که "حق بیمه افرادی که نیمه وقت مثلا روزانه 2، 3، 4 ساعت مانند: منشی مطب پزشکان و مدرسان حق التدریسی در آموزشگاهها  کار می کنند حسب مواد 32 و 111 قانون تأمین اجتماعی نمی تواند کمتر از حق بیمه ‌ائی که به حداقل دستمزد روزانه مصوب شورای عالی کار تعلق می گیرد، باشد. لذا کارفرما می بایست طبق تکلیف قانونی مقرر در ماده 39  قانون و آئین نامه اجرايی آن صرف نظر از نوع قرارداد کار و ساعات کارکرد روزانه، صورت مزد و حقوق و مزایای مشمول کسر حق بیمه کارکنان را با درج روزهای کارکرد و رعایت حداقل دستمزد روزانه به شعبه ذیربط ارسال و پرداخت نماید."[2]

قانون الزام معلمان به پرداخت حق بیمه سهم خود و دولت و کسورات بازنشستگی

نتیجه گیری:

با توجه به مطالب فوق الذکر تصویب قانون! فوق الذکر نه تنها مساعدت و کمک به معلمان حق‎التدریسی نیست بلکه الزام معلمان به ایفای تعهداتی است که می بایست آموزش و پرورش انجام می داده و طبق قانون اگر قبلا انجام نداده می بایست اکنون انجام دهد. البته که الزام کارگر به ایفای تعهدات کارفرما ظلمی آشکار به کارگر است و تصویب و تایید این قانون!!! بسیار تعجب برانگیز و جای سوال دارد.

امید است که قانون‎گذاران و مسئولان تصمیم‎گیر و تصمیم‎ساز یا خود اهل مطالعه باشند و یا به نظر کارشناسان اهمیت دهند چرا که تصمیمات و اقدامات آنان بر زندگی تمامی ملت تاثیر می گذارد و سرنوشت مردم را دستخوش تغییر و تحول می نماید که در این مورد، تصویب این قانون کاملا عکس نظر کارشناسی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی بوده است.


[1]- غلامرضا مولابیگی ، رأي هيأت عمومي در مقام تشابه آراء، https://divan-edalat.ir/show.php?page=article&id=9 29/12/1396

[2]- مطلب مشخص شده عینا از وبسایت "پیتاز پویا" نقل شده است و مطابق قانون است. ذکر منبع به دلیل ادای امانت است.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

پنج شنبه, 02 فروردين 1397 12:17 خوانده شده: 1867 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +7 0 --
مهدی 1397/01/02 - 19:12
مردم کیلویی چند!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/03/22 - 18:26
اول مردم مظلوم فلسطین سوریه لبنان عراق یمن و...
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1397/03/22 - 18:27
معلم و دبیر در این اپ واقعا مظلوم است
پاسخ + +11 0 --
ناشناس 1397/01/03 - 11:02
در کجای ایران قانون اجرا میشود....
در ایران فقط پارتی و رابطه و پول حرف اول و آخر را میزند...

اکثر قریب به اتفاق کسانی که در دانشگاهها، وزارتخانه ها و مراکز مهم مشعول به کار هستند از طریق رابطه جذب شده اند نه لیاقت و کاردانی . به همین خاطر کشور ما در چنین بحرانهای فرهنگی و اقتصادی فرو رفته و در حال غرق شدن است.

جالب است که اداره بازنشستگی صحبت از وحدت رویه میکند و وزیر به جای اینکه از این قانون برای کم کردن نرخ بیمه سنوات پاره وقت استفاده کند می گوید اشکال ندارد انجا وحدت رویه اعمال نشود فقط بیمه حق التدریس 24 ساعت کم شود.
نفس کار اشتباه است، که چنین مبالغی از معلمان اخذ شود. از آن بدتر این خط کشی میان همکاران است. انگار همکارانی که سابقه پاره وقت دارند، از کره دیگری به این کره آمده اند.
من به خاطر احتساب سنوات مجبور به پرداخت 5 میلیون تومان شدم. در حالی که در بدترین شرایط در مناطق محروم تدریس کردم. فقط به خاطر بالا رفتن سابقه و اینکه سریع تر از این نظام ناکارآمد آموزش و پرورش رهایی یابم اقدام به پرداخت کردم و متاسفم از این بی عدالتی
پاسخ + +7 0 --
دبیر 1397/01/03 - 11:34
عاقبت بی عرضگی وزیر چوب خوردن معلمین بی نواست ...
پاسخ + +7 0 --
معلم 1397/01/03 - 14:02
ممنون از مقاله شما که روشن قضیه بیمه را روشن نمودید. پس مبلغی که ما بابت بیمه حق التدریس خودمان به سازمان بازنشستگی پرداخت کردیم، بدهی آ.پ به سازمان بازنشستگی بوده است. دولت روحانی از ابتدا تا الان، کسری بودجه خود را از آ.پ تامین کرده و می کند. دست مریزاد جناب روحانی حقوق دان !
پاسخ + 0 0 --
کمال مصطفی پور 1397/01/03 - 14:38
سلام
دقیقا مصوبه مجلس؛ مبالغی که می بایست آموزش و پرورش به عنوان کارفرما پرداخت می کرد؛ بر دوش معلمان انداخت که ظلمی آشکار و البته از نظر شکلی در قالب قانون بود؛ جای تاسف است واقعا که نمایندگان ملت قانون گریزی دولت را به وسیله تصویب اینگونه قوانین؛ تسهیل می کنند و به آن مشروعیت بخشیده اند
پاسخ + +6 0 --
معلم 1397/01/03 - 15:18
از صدای معلم خواهشمندیم این بی قانونی مسئولان آ.پ را از طریق دیوان عدالت اداری پیگیری کنند تا ما ببینیم چه راهکار قانونی برای برگرداندن پولمان داریم. اگر معلمان پیگیری نکنند، آ.پ همین روال را ادامه‌می دهد و باز هم از بی اطلاعی معلمان سوء استفاده می کند.
پاسخ + 0 0 --
کمال مصطفی پور 1397/01/03 - 18:30
وضعیت فعلی بسیار بغرنج است؛ دیوان عدالت اداری در برابر قوانین مصوب مجلس کاری از دستش بر نمی آید. مگر اینکه قانونگذاران قانون دیگری تصویب کنند که با توجه به رویه کلی؛ بعید به نظر میرسد.
پاسخ + 0 0 --
کمال مصطفی پور 1397/01/03 - 20:10
و این هم رای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری

https://divan-edalat.ir/show.php?page=ahoshow&id=9581
پاسخ + 0 0 --
نوشین 1397/05/10 - 00:23
سلام
در این بین برای احتساب سنوات بیشترین ظلم را همکارانی که بیمه تامین اجتماعی دارند تحمل میکنند
اجحافی اشاکار
سالهاست که سنوات خدمت را در حکم و مزایای آن را دریافت نکرده اند .
و برخلاف همکاران بیمه خدمات کشوری هم تمام وقت و هم غیر تمام وقت را باید با مبلغ سی درصد دستمزد سال جاری پرداخت کنند
سنواتی که هماران خدمات کشوری با 18 هزار تومان برای هر ما پرداخت کرده اند اکنون باید با مبلغ 280 هزار توماتن با شرایطی سختتر پرداخت کنند.
مجلس و وزارت اپ و تامین هیچ کمکی برای این دسته از متقاضیان احتساب سنوات انجم نمیدهند
یک بام و دو هوا وجود دارد.در وزارتی که انتظار اجرای قانون اساسی است نقض آن دیده میشود.
پاسخ + +1 0 --
ali 1397/05/27 - 21:22
حذف سختی کار با رای دیوان محاسبات عملی است ولی محاسبه سنوات ایام تابستان دوران حق التدریس با رای دیوان عدالت اداری غیر عملی است .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/05/13 - 14:29
با عرض سلام خدمت شما و تشکر میکنم برای مطالب مفیدترین.
بنده از سال ۸۳ تا ۸۹ به مدت هفت سال مربی بهداشت بودم و در مدارس دولتی مشغول به کار بودم. قرارداد ما به اسم قرارداد انجمنی بود یعنی در قرارداد قید شده بود که حقوق ما از طریق کمکهای مردمی و انجمن اولیا مربیان مدرسه پرداخت میشود. در صورتی که الان مدارکی داریم که نشان میدهد حقوق ما از طرف سازمان آموزش و پرورش به حساب مدارس ریخته می‌شد و مدرسه هم به ما چک میداد برای گرفتن حقوق. الان بنده لیست واریزی ها وبرداشتهایی که از بانک داشتیم را به وزارت آموزش و پرورش بردیم ولی جوابشان این بود که چون بالای لیست نوشته شده حق الزحمه، پس به شما بیمه تعلق نمیگیرد. حالا سوالم این است که آیا واقعا کسی که هفت سال زحمت کشیده و برای مدارس دولتی با آزمون و مصاحبه و گزینش وارد شده و کار کرده آیا مشمول قانون کار نمیشود؟ چون حقوقش به صورت حق الزحمه‌ ای بوده است.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

میزان توجه به " منشور حقوق شهروندی " در وزارت محسن حاجی میرزایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور