صدای معلم

رئیس سازمان اداری و استخدامی برای حاکمیتی بودن آموزش و پرورش و معلمی سند ارائه کند !

ابهام زدایی از استخدام پیمانی دانشجو معلمان 97 ! کالبد شکافی یک " فریب " !

علی پورسلیمان/ مدیر صدای معلم

ابهام زدایی از استخدام پیمانی دانشجو معلمان 97

30 تیرماه سال جاری ، نامه ای از سوی جمشید انصاری رئیس سازمان اداری و استخدامی برای وزیر آموزش و پرورش ارسال می گردد .

در این نامه تصریح شده بود :

" شایان ذکر است دانشجویان استخدام شده پس از فارغ التحصیلی صرفا بایستی در مشاغل آموزشی ( گروه معلم ) و در مناطقی که با کمبود نیرو مواجه هستند ، به کارگیری گردیده و استخدام آن ها صرفا به صورت پیمانی خواهد بود . "

ابهام زدایی از استخدام پیمانی دانشجو معلمان 97

این نامه دو هفته بعد از کنکور سراسری و سه هفته قبل از انتخاب رشته کنکور به آقای بطحایی ارسال شده و در آن به پیمانی بودن استخدام اشاره شده است اما در دفترچه انتخاب رشته کنکور به هیچ وجه به استخدام رسمی-آزمایشی اشاره ای نشده است . اگر بطحایی مطابق اظهار نظر معاونش به قانون به کارگیری متعهدین به خدمت وزارت آموزش و پرورش و ماده ۶ اعتقاد داشته است چرا نظر سازمان اداری و استخدامی را بلافاصله تایید کرده است ؟

در دفترچه راهنماي ثبت نام پنجمین آزمون استخدامی متمرکز دستگاه های  اجرایی کشور تیرماه 1397 که با همکاری سازمان سنجش آموزش کشور و سازمان اداری و استخدامی منتشر شده است در بند ج) که مربوط به  شرایط و ضوابط دوره یکساله مهارت است چنین آمده است :

به استناد مجوز شماره 1667207 مورخ 10 / 11/ 1396 سازمان اداری و استخدامی کشور و مفاد ماده 28 اساسنامه دانشگاه فرهنگیان ، پذیرفته شدگان استخدام پیمانی مشاغل آموزشی در آموزش و پرورش ملزم به گذراندن دوره یک ساله مهارت آموزی در دانشگاه فرهنگیان ( رشته های شغلی دبیر – آموزگار ) و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی ( رشته های شغلی هنرآموز و استادکار ) می باشند .

ابهام زدایی از استخدام پیمانی دانشجو معلمان 97

در ادامه آمده است :

- مدت دوره یک ساله مهارت آموزی جزء سنوات خدمتی محسوب نخواهد شد و صرفا به عنوان شرط استخدام پیمانی در آموزش و پرورش می باشد . گواهی مذکور دارای ارزش برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی نمی باشد .

نکته قابل تامل آن است که ایسنا در گزارش خود در 8 بهمن چنین آورده است :

" به گزارش ایسنا، ماجرا از این قرار است که وزارت آموزش و پرورش بر خلاف تعهد استخدام «رسمی آزمایشی» در دفترچه آزمون استخدامی سال ۹۷، اقدام به صدور احکام دانشجومعلمان ورودی سال ۹۷ در قالب احکام «پیمانی» طبق مجوز سازمان اداری استخدامی کرده است. به عبارت دیگر در بخشنامه‌ای که با امضای وزیر آموزش ‌و پرورش با موضوع ارسال فهرست پذیرفته شدگان نهایی دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی مربوط به آزمون سال ۹۷ صادر شده، آمده است که «استخدام ورودی‌های سال ۹۷ به صورت پیمانی است».

ابهام زدایی از استخدام پیمانی دانشجو معلمان 97

به عبارت دیگر خبرنگار محترم ایسنا ظاهرا زحمت مطالعه دفترچه مذکور را به خود نداده است چرا که در این دفترچه به صراحت ذکر شده است که نوع استخدام دانشجو معلمان به صورت پیمانی خواهد بود .

علی الهیار ترکمن معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش در برنامه تلویزیونی پرسشگر درباره صدور حکم استخدام «پیمانی» برای دانشجو معلمان ورودی سال۹۷ اظهار کرد: آموزش و پرورش به عنوان یک دستگاه اجرایی باید طبق مجوزهای استخدامی صادر شده از سوی سازمان امور اداری استخدامی کشور اقدام کند و نحوه به کارگیری را از این طریق دنبال می‌کند.

وی افزود: مجوزی که امسال سازمان امور اداری استخدامی برای ورودی های ۹۷ به ما داده است، طبق مواد ۲،۳،۲۰ و ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان نوع استخدام را به صورت «پیمانی» اعلام کرده است.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه سال گذشته بر اساس همان مجوز، نوع استخدام «رسمی آزمایشی» بود و امسال بر اساس همان مجوز، نوع استخدام «پیمانی» است، اظهار کرد: توجیه آنها این است که مستند به مواد۲، ۳،۲۰و ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان تاکید شده که نحوه ورود و جذب و تربیت دانشجو معلمان باید چطور باشد اما به نوع استخدام اشاره نشده است و همکاران در سازمان اداری استخدامی با توجه به مسکوت گذاشتن نوع استخدام، براساس قوانین موضوعه نوع استخدام را پیمانی اعلام کرده اند.

الهیار با اشاره به اینکه وزیر آموزش و پرورش پیگیری هایی انجام داده است، بیان کرد: تاکید وزیر آموزش و پرورش به قانون به کارگیری متعهدین به خدمت وزارت آموزش و پرورش و ماده ۶ آن است که به استخدامی رسمی آزمایشی اشاره کرده است.

وی ادامه داد: مذاکرات متعددی در این زمینه صورت گرفته است اما به بهمن رسیدیم و اگر اقدام نمی کردیم دانشجو معلمان جدید نمی توانستند کدحقوقی بگیرند و صدور احکامشان به مشکل برمی‌خورد.

ابهام زدایی از استخدام پیمانی دانشجو معلمان 97

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه در واقع دو دیدگاه در این زمینه وجود دارد، اظهار کرد: در واقع یک تعارض قوانین به وجود آمده است. ما احکام را صادر کردیم تا همکاران جدیدالورود کدحقوقی بگیرند. با این حال پیگیری ها کماکان از سوی آموزش و پرورش ادامه دارد و تلاش می کنیم حقی تضییع نشود.

الهیار ترکمن افزود: فعلا احکام پیمانی را صادر می کنیم و وزیر پیگیری می کند و اگر به نتیجه قطعی رسید احکام به «رسمی آزمایشی» اصلاح می‌شود. "

پرسش من از آقای الهیار ترکمن که مشکل را در تعارض بین قوانین می داند این است که چرا این حرف ها را همان موقع که سازمان اداری و استخدامی مجوز را پیمانی اعلام کرد بیان نکردند ؟

چرا زمانی که اعتراضات بالا گرفت سعی کرده و می کنند که از خود سلب مسئولیت کرده و با چهره هی حق به جانب توپ را به زمین دیگران حواله کنند ؟

با وجود آن که  بخشنامه‌ای با امضای  سیدمحمد بطجایی وزیر آموزش‌ و پرورش با موضوع ارسال فهرست پذیرفته‌شدگان نهایی دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی مربوط به آزمون سال 97 صادر شده و استخدام ورودی‌های سال 97 به صورت "پیمانی" قید شده است اما پس از اعتراضات دانشجو معلمان  بطحایی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام می نویسد: ( این جا )

 « درخصوص دغدغه برخی دانشجو معلمان عزیز جدیدالورود، ضمن پیگیری برای رفع نگرانی‌ها، از معاون مالی اداری وزارت‌خانه خواسته‌ام دلایل و نتایج پیگیری این موضوع را به اطلاع همکاران جوانم برساند.»

او همچنین در پیام دیگری و در پاسخ به یکی از مخاطبان نوشت: «چون مذاکره اینجانب با رئیس محترم سازمان امور اداری و استخدامی طولانی شده بود و به اتفاق نظر نرسید، با نزدیک شدن به پایان سال مالی احتمال تضییع حقوق 6 ماهه همکاران جوانم وجود داشت؛ لذا برای رفع این خطر "فعلا" احکام به صورت پیمانی صادر شد تا موضوع در سال آینده ادامه و احکام تصحیح شود.»

اگر بطحایی مطابق اظهار نظر معاونش به قانون به کارگیری متعهدین به خدمت وزارت آموزش و پرورش و ماده ۶ اعتقاد داشته است چرا نظر سازمان اداری و استخدامی را بلافاصله تایید کرده است ؟

ممکن است گفته شود بطحایی موظف به اجرای فرامین نهاد بالادستی خود بوده است .

در این صورت چرا در این مدت که بیش از 6 ماه را شامل می شود از طریق مجاری قانونی برای اثبات نظریه خود اقدام نکرده است و یا حداقل موضوع را به صورت جدی در هیات دولت مطرح نکرده است ؟

اگر غیر از این است وزیر آموزش و پرورش آن را اثبات نماید .

البته این گونه حرکات بطحایی مسبوق به سابقه است زمانی که وزیر آموزش و پرورش با برقراری امتیازات ویژه برای کارکنان برخی دستگاه ها در شورای حقوق و دستمزد مخالفت می کند اما زمانی موضوع رسانه ای ای می شود . ( این جا )

قبل از اتمام سال 1396 شورای حقوق و دستمزد در  تاریخ 23 / 11 / 1396  مصوبه می کند :

2- افزایش امتیازات موضوع مصوبه شماره  162862 / ت 54057 مورخ 21 / 12 / 1395 هیات وزیران در سازمان امر مالیاتی کشور به منظور افزایش امتیازات ( موضوع مصوبه شماره  162862 / ت 54057 مورخ 21 / 12 / 1395هیات وزیران ) برای کارکنان سازمان امور مالیاتی کشور به میزان تا پنجاه درصد ( تا 50 % ) رئیس سازمان یاد شده طی نامه شماره 14358 / 200 مورخ 4 / 9 / 1396 پیشنهادی را ارائه نمود .

که البته این مورد با توضیحاتی به تصویب رسید .

در این صورت جلسه آمده است رئیس سازمان امور مالیاتی این پیشنهاد را در 4 آذر ماه به شورای حقوق و دستمزد ارائه کرده است .

سیدمحمد بطحایی هم به عنوان یکی از اعضای حاضر و با حق رای این مصوبه را امضا و تایید می کند اما در این مورد حتی یک نامه هم نمی نویسد .

وزیر جهاد کشاورزی در 27 اسفندماه 96 در نامه ای خطاب به معاون اول رئیس جمهور می نویسد :

" یکی از اهداف تصویب قانون مدیریت خدمات کشوری هماهنگ نمودن و یکسان سازی نظام دریافت های کارکنان دولت یا همترازان خود در کلیه دستگاه های اجرایی و رفع هر گونه تبعیض و نابرابری میان کارمندان دولت بوده است لکن متاسفانه با تصویب مصوبات عدیده و عمدتا محرمانه از جمله مصوبه شماره 1740 / 90 / م ت 105 مورخ 28 / 1 / 90 و 190227 / ت 50 291 مورخ 25 / 12 / 92 و 650132 / ت 48753 ه مورخ 20 / 3 / 92 و... عملا امتیازات فصل دهم در قوه قضائیه و سازمان وابسته وزارت دادگستری به میزان 50 درصد و وزارت کشور 35 درصد افزایش یافته است و اخیرا نیز طبق مصوبه شماره 162655 / ت 55179 هیات محترم وزیران مجوز افزایش امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری به میزان 50 درصد برای کارکنان سازمان امور مالیاتی کشور صادر گردیده است .

« محمود حجتی » در ادامه  می گوید :

" نظر به این اقدامات یاد شده مغایر با اهداف و فلسفه تبیین مفاد قانون یاد شده بوده و موجب نارضایتی همکاران زخمتکش این وزارتخانه که وظیفه تامین امنیت غذایی کشور و حفظ سرمایه های ملی را بر عهده دارند گردیده است لذا به منظور رفع تبعیض و قدردانی از زحمات کارکنان خدوم وزارت جهاد کشاورزی ؛ صدور مجوز افزایش 50 درصدی امتیازات مربوط به فصل دهم ، همانند سایر کارکنان دستگاه های اجرایی مورد درخواست می باشد . خواهشمند است دستور اقدام مقتضی صادر فرمایید . "

و البته جهانگیری با درخواست بررسی این نامه موافقت می کند .

ابهام زدایی از استخدام پیمانی دانشجو معلمان 97

آقای بطحایی  فقط عنوان می کند که در جلسه شورای حقوق و دستمزد شدیدا مخالف مصوبه مذکور بوده است ؛ اما پاسخ نمی دهد که دقیقا با کجای نامه وزیر جهاد کشاوزری مخالف است ؟ ( این جا )

خبرگزاری پانا به مدیریت « مریم جمشیدی » که علاقه وافری برای ارائه یک چهره موجه از بطحایی و اقداماتش دارد بارها خبر می زند که موضوع حل شده است و دانشجو معلمان نگران نباشند .

( توصیه من به این همکار محترم آن است که کمی به فلسفه تاسیس این خبرگزاری بیندیشد . پرسش من از آقای الهیار ترکمن که مشکل را در تعارض بین قوانین می داند این است که چرا این حرف ها را همان موقع که سازمان اداری و استخدامی مجوز را پیمانی اعلام کرد بیان نکردند ؟

پانا قرار بوده است تحول قابل توجهی در بحث آموزش دانش ­آموزان با استعداد و علاقه مند داشته باشد و مهم ترین وجه این رسانه باید " مردمی بودن " اش باشد . پانا نمی تواند نقش روابط عمومی را ایفا کند . در  این مورد در آینده بیشتر خواهم نوشت )

پانا در 8 بهمن  ساعت 11 صبح گزارش داد : ( این جا )

صبح امروز با اعلام خبر خوش وزیر آموزش‌ و پرورش اصلاح حکم استخدامی دانشجو معلمان دانشگاه‌های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی از پیمانی به رسمی آزمایشی آغاز شد و به این ترتیب بلاتکلیفی در پرداخت حقوق آن‌ها هم پایان خواهد یافت.

«استخدام ورودی‌های سال 97 به صورت پیمانی است»، این بند یک بخشنامه ابلاغی از سوی وزیر آموزش‌ و پرورش بود؛ اول بهمن امسال سیدمحمد بطحایی بخشنامه مربوط به‌ فهرست اسامی دانشجویان پذیرفته‌شده نهایی رشته‌های متمرکز شهریور ماه و کد 1111 موردنیاز آموزش و پرورش در دانشگاه‌های فرهنگیان و تربیت دبیر شهیدرجایی مربوط به آزمون سراسری سال 97، را ابلاغ کرد.

پرتال وزارت آموزش و پرورش هم سعی دارد همه چیز را خوب و عادی نشان دهد . ( این جا )

" وزیر آموزش‌ و پرورش از حل مشکل استخدام پیمانی دانشجو معلمان و اصلاح احکام خبر داد.

به گزارش مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی آموزش‌ و پرورش، سید محمد بطحایی در مورد مشکل استخدام پیمانی دانشجو معلمان ورودی 97 دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی اعلام کرد: در جلسه شب گذشته با همکاری ریاست محترم سازمان امور اداری و استخدامی، مقدمات جذب آزمایشی برای ورودی‌های سال 97 فراهم و امروز از استان‌ها می‌خواهم به‌سرعت مدارک موردنیاز برای این مهم را فراهم کنند تا قبل از پایان سال جاری احکام اصلاح و به آزمایشی تبدیل شود  و درباره مسئله استخدامی همکاران جوانم الحمدالله مشکل حل شد . "

ابهام زدایی از استخدام پیمانی دانشجو معلمان 97

« فهمیه طباطبائی » خبرنگار روزنامه همشهری در صفحه شخصی خود می نویسد :

" از صبح تا  ساعت یک و سی ظهر با سه منبع معتبر در رده مدیران سازمان امور استخدامی درباره ادعای جدید بطحایی مبنی بر حل مشکل دانشجو معلمان پیمانی 97 صحبت کردم .

آن ها این خبر را تکذیب کردند و گفتند چنین وعده ای داده نشده . حقیقت تلخ بهتر از دروغ شیرین است . فریب دانشجو معلم . "

موضوع به این جا ختم نمی شود .

دوباره خبرگزاری پانا دوشنبه 8 بهمن در خبری از قول جمشید انصاری رئیس سازمان اداری و استخدامی می نویسد :

" رئیس سازمان امور استخدامی و اداری کشور تایید کرد که به دلیل تعهد وزارت آموزش و پرورش به دانشجومعلمان دانشگاه‌های فرهنگیان و شهید رجایی، این سازمان از اختیاراتش استفاده می‌کند و قرارداد دانشجو معلمان به صورت رسمی آزمایشی خواهد بود.

جمشید انصاری به پانا گفت: «قرارداد کاری مشاغلی که حاکمیتی نیست به صورت پیمانی بسته می‌شود و در شغل‌های حاکمیتی قرارداد به صورت رسمی ـ آزمایشی منعقد می‌شود. شغل معلمی به دلیل اینکه حاکمیتی محسوب می‌شود بعد از دوره پیمانی تبدیل به رسمی آزمایشی می‌شود.»

ابهام زدایی از استخدام پیمانی دانشجو معلمان 97

او ادامه داد: «مجوزی که ما برای وزارت آموزش و پرورش برای جذب ۳۵ هزار نفر دانشجومعلم صادر کرده بودیم به همین قاعده مجوز پیمانی بود اما مسئولان آموزش و پرورش وقتی دفترچه آزمون را منتشر کردند در قسمتی که جزئیات دفترچه تنظیم می‌شود قید کردند دانشجومعلمان به صورت رسمی آزمایشی استخدام می‌شوند. طبعاً این مساله یک توقعی در بین دانشجو معلمان ایجاد کرد. به همین ترتیب آموزش و پرورش بخشی از دولت محسوب می‌شود و طبیعتاً حرف آموزش و پرورش حرف دولت است و این مسئله توقعی از دولت برای دانشجو معلمان ایجاد می‌کند.»

او به مذاکره وزیر آموزش و پرورش برای حل این مساله اشاره کرد و گفت: «وزیر آموزش و پرورش دیروز صبح این موضوع را با بنده مطرح کردند و گفتند که چنین اتفاقی در هنگام صدور دفترچه رخ داده است. من به ایشان گفتم که ما اختیاراتی داریم که تصمیم بگیریم افرادی را از ابتدا به صورت رسمی آزمایشی استخدام کنیم و برای حل این مشکل و دغدغه دانشجو معلمان از این اختیارات استفاده می‌کنیم و مجوز پیمانی را به رسمی آزمایشی تغییر می‌دهیم. بر مبنای همین قولی که من به وزیر آموزش و پرورش دادم، آقای بطحایی نیز به دانشجو معلمان اعلام کرد که قراردادهای آن‌ها از ابتدا به صورت رسمی آزمایشی منعقد می‌‌شود، حرف ایشان کاملاً دقیق است و ما حتما این کار را انجام خواهیم داد.»

او ادامه داد: «استخدام‌ها معمولا به صورت پیمانی است سال پیش نیز استخدام‌های آموزش و پرورش به صورت پیمانی منعقد شد، ۱۸ هزار نفر نیرویی که آموزش و پرورش سال گذشته استخدام کرد همگی به صورت پیمانی بودند، اما دوستان در دفترچه امسال عبارت رسمی آزمایشی را درج کردند. البته به طور کل فرقی در نوع قرارداد وجود ندارد و قرارداد همه دانشجو معلمان قبل از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه رسمی آزمایشی می‌شود و هیچ تفاوتی نیز بین حقوق رسمی آزمایشی و پیمانی وجود ندارد، به نظر می‌رسد بخشی از وزارتخانه در جریان این نوع مجوز نبوده است و آگهی مربوط به پذیرش دانشجو معلمان به صورت رسمی آزمایشی منتشر شده است، به دلیل این که آن آگهی مربوط به وزارتخانه آموزش و پرورش است و تعهد وزارت آموزش و پرورش تعهد دولت است ما بعنوان دستگاه ستادی دولت کمک کردیم تا این مشکل برطرف شود.»

اگر این خبر صحت داشته باشد رئیس سازمان اداری و استخدامی که قاعدتا باید بر قوانین اشراف داشته باشد دچار اشتباهات فاحش و تناقضاتی شده است .

ابهام زدایی از استخدام پیمانی دانشجو معلمان 97

نخست این که آقای انصاری نشان دهد که مطابق کدام قانون مصوب مکتوب آموزش و پرورش نهادی حاکمیتی ومعلمی یک شغل حاکمیتی محسوب می شود ؟

ماده 8- قانون مدیریت خدمات کشوری امورحاکمیتی را این گونه تعریف و تبیین می کند :

"  آن دسته از اموری است که تحقق آن موجب اقتدار و حاکمیت کشور است و منافع آن بدون محدودیت شامل همه اقشار جامعه گردیده و بهره‌مندی از این نوع خدمات موجب محدودیت برای استفاده دیگران نمی‌شود. "

اما درست در ماده 9 این قانون ، " آموزش و پرورش " در رسته  امور اجتماعی‌، فرهنگی و خدماتی طبقه بندی می شود .

در برنامه های مصوب توسعه نیز چنین جایگاهی اساسا برای آموزش و پرورش و معلمان تعریف و تبیین نشده است .

صرف اظهار نظرهای شفاهی مسئولان بدون ماده قانونی نمی توان چیزی را مستند کرد .

احتمالا آقای انصاری هم مانند وزیر و شاید دانشجو معلمان نیز دفترچه مذکور را خوب و دقیق مطالعه نکرده اند .

ایشان عنوان می کند :

" اما مسئولان آموزش و پرورش وقتی دفترچه آزمون را منتشر کردند در قسمتی که جزئیات دفترچه تنظیم می‌شود قید کردند دانشجومعلمان به صورت رسمی آزمایشی استخدام می‌شوند ... "

این در حالی است که در دفترچه در دو جا از واژه استخدام پیمانی استفاده شده و تاکید گردیده است .

پرسش از رئیس سازمان اداری و استخدامی آن است که اگر حرف آموزش و پرورش حرف دولت است پس این همه کش و قوس و دعوا سر چه بوده است ؟

ابهام زدایی از استخدام پیمانی دانشجو معلمان 97

حرف های خبرنگار روزنامه همشهری را چگونه باید تفسیر کرد ؟

آقای انصاری می گوید :

" ۱۸ هزار نفر نیرویی که آموزش و پرورش سال گذشته استخدام کرد همگی به صورت پیمانی بودند ... "

این دقیقا مخالف سخنان علی الهیار ترکمن است که تصریح می کند  سال گذشته بر اساس همان مجوز، نوع استخدام «رسمی آزمایشی» بود و امسال بر اساس همان مجوز، نوع استخدام «پیمانی» است .

این همه تناقض و سخنان خلاف واقع موید چه چیزی می تواند باشد ؟

جمعه, 12 بهمن 1397 13:17 خوانده شده: 1049 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 -1 --
امامی 1397/11/12 - 14:46
سلام
شاید جوانان چندین سال ناخواسته در طعمه های
سیاست جذب معلم آموزش و پرورش بیفتند اما
بالاخره جایی حنا رنگ خود را از دست می دهد.
مگر شاغلین رسمی علیرغم مخالفت ها در گرداب
تمام وقت نیفتادند. شاید احساس کردند دانشجو
معلمان معترض نمی گردند چون تجربه لازم را
ندارند . اما زمان چنین قضاوتی ندارد و آنان نیز
معترضند. یک سال برای مهارت اموزی بدون
محاسبه سنوات یعنی اتلاف عمر جوانان .
امید که دانشجو معلمان از معلمان رسمی موفق تر
در مخالفت با طرح پیمانی بودن باشند.پس گفته های
وزیر برای نبودن وقت جهت توافق راست نبود ؟
شتر سواری دولا دولا نمی شود. دل بسوزانیم نه دل
دانشجویان را بسوزانیم. تشکر
پاسخ + 0 -2 --
ناشناس 1397/11/12 - 15:44
دوست من دفترچه کنکور ب صراحت گفته بود استخدامی آزمایشی میشن....
گویا شما دفترچه‌های رو‌خوب نخوندید وبجاش دفترچه ماده ۲۸ های دانشگاه‌ فرهنگیان رو‌ خوندی
دفترچه کنکور سراسری رو بخونید
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1397/11/12 - 20:26
سلام

دوست عزیز ناشناس

بنده دفترچه کنکور را دقیق مطالعه کردم .

چنین بندی مشاهده نشد .

اگر شما مدرکی دارید ارائه فرمایید .


پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/11/12 - 22:32
چطور براتون بفرستم؟
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1397/11/12 - 22:39
سلام مجدد

به بخش " ارسال نامه " مراجعه شود .

با تشکر .
پاسخ + +3 0 --
فرهنگی از قم 1397/11/12 - 16:30
سلام
خبر های خوش حوزه آموزش و پرورش عمدتا با این فرمول برای گول زدن جامعه فرهنگیان منتشر می شود:
مسئولین ابتدا از یک حق قانونی معلمان یک قدم عقب نشینی می کنند و بعد با اعتراض جامعه فرهنگیان آن حق برقرار می شود و کلی منت و خبر که ما برای فرهنگیان کار کردیم و چنان کردیم !
مثال : حذف و برقراری فوق العاده سختی کار / حذف و برقراری استخدام رسمی آزمایشی
خسته نباشید مسئولین محترم آ و پ خیلی زحمت می کشید !

و اما خبرهای خوش سایر ارگان ها : واریزهای میلیونی زیرپوستی بدون سر و صدا بخاطر 22 بهمن و روز زن و پاداش پایان سال
شما هم خسته نباشید مسئولین ارگانها

و اما پس از هر انتقاد باید راه حل هم داد ! پیشنهاد ما : همه معلمان را لغو استخدام کنید اگر اعتراض کردند دوباره حکم استخدام صادر کنید هم برای جیب شما ضرر ندارد و هم برای معلمان خوشحالی می آورد.

تُف...
پاسخ + +5 0 --
بهلول گذرکرده 1397/11/12 - 16:46
سلام جناب پور سلیمان، خسته نباشید و موفق باشید! از خدا برای شما علم شکافنده و جسم و توان خستگی ناپذیر خواهانم!
به نظر شما جایگاه حقیقی آموزش و پرورش به مادۀ 8 نزدیکتر است یا مادۀ 9 ؟ ! ؟ ! ؟
متن بسیار خوبی بود که اگر بسط داده شود شاید تناقضات بسیار بزرگتری هم از آن قابل استخراج باشد.
مسلماً این همه تناقض و سخنان خلاف واقع مؤید چیزی جز ثمرۀ توهّم و بقای آن در جذب نیرو و زالوصفتی غاصبان مشاغل از صدر اسلام تا کنون چیز دیگری نیز می‌تواند باشد!؟
اهل سنّت را عیب کنند در حالی که خود در بقای توهّم تغییر ناپذیرند !!
ضوابط آزمونهای استخدامی خیلی بر مبنای عدالت و خارج از توهّم بودند که حقی را بتوان استخراج کرد؟! جاء الحق و زهق القانون، ان الباطل کان زهوقا و نقوضا !! عقل ناقص وهم زده و نفس زالو صفتی باطل شدنیست! حق از میان حق قابل وجود است و نه قوانین و مقررات وهم زده ناقص باطل!
پاسخ + 0 -1 --
بهنام 1397/11/12 - 18:11
پورسلیمان اینهایی را تنهایی نوشتی؟ احسنت! فقط یه جوری بنویس که این دفعه مجبور نشی برای جمشید انصاری عفونامه بنویسی ها. جمشید خان هم واحد حقوقی قوی داره و هم با کسی شوخی نداره.
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1397/11/12 - 20:33
سلام

دوست عزیز

جناب بهنام

1- همیشه یادداشت ها را تنهایی می نویسم اما برای گزارش ها مشورت می کنم .


2-هر فردی اشتباه می کند .

یاداداشت آقای احمد حج فروش در بخشی دچار اشتباهات فاحشی بود .

مهم این است که فرد پس از اشتباه شجاعت و جرات پذیرش اشتباه و عذزخواهی را داشته باشد .

بنده هم سعی کرده ام که در چنین موقعیت هایی به جای توجیه و فرافکنی و ... شفاف سازی کنم .

اما شما حتی جرات و شهامت ابراز خودتان را هم ندارید چه برسد به عذرخواهی !!

3- فکر می کنم مطالعه شما ضعیف است .

در بخش اسلاید همین رسانه سخنان آقای جمشید انصاری در مورد شکایت را حداقل یک بار مطالعه فرمایید !

پایدار باشید .
پاسخ + +1 0 --
mortteza 1397/11/12 - 18:51
آخر دستور بر صرفه جویی در هزینه ها است

خودشان هم می دانند که حرف راست نمی زنند
پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1397/11/12 - 19:32
با سلام
مشکل نوشته بالا این است که دو تا موضوع را با هم قاطی کردین.در آموزش پرورش دو استخدام داریم:
اول اینکه استخدام از طریق کنکور سراسری که دانشجوها همه رسمی آزمایشی استخدام میشن و چهار سال اونجا درس میخونن
و بعدش میرن سرکار که اون سالهای دانشگاه هم سنوات براشون محاسبه میشه و تا حالا سال های قبل هم اینطوری بوده.
استخدام دوم هم این که فارغ التحصیلان دانشگاه ها غیر از دانشگاه فرهنگیان که با آزمون به صورت پیمانی استخدام میشن و البته الان چند سالیه که باید بعد از آزمون یک دوره مهارت را بگذرانند که براشون سنوات محاسبه نمیشه.
در نوشته بالا چند جا این تو موضوع را با هم اشتباه گرفتن.
مسئله خیلی ساده است.
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1397/11/12 - 20:36
سلام

دوست عزیز ناشناس

این فرضیه شما اولا مستند نیست .

سازمان اداری و استخدامی صراحتا ذکر کرده است که سال های 96 و 97 استخدام پیمانی بوده است .

این هم در نامه به آقای بطحایی مشهود است و هم دفترچه این را می گوید .

اما به نظر می رسد داوطلبان در این زمینه دچار خطاب هاله ای شده اند و سال های قبل را که استخدام رسمی آزمایشی بوده است را به سال جاری تعمیم داده اند .


دیگر این که آقای انصاری در پایان در گفت و گو با پانا قضیه را تمام کرده است .


ایشان به صراحت گفته است که مشاغل غیرحاکمیتی پیمانی هستند .

بنده هم متقابلا پرسش کرده ام برای حاکمیتی بودن آموزش و پرورش و معلمی سند ارائه کنید .

به همبن سادگی !

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/11/12 - 20:54
لعنت الله علی القوم الظالمین و الجاهلین و الضالین
پاسخ + +1 0 --
دبیر م 1397/11/12 - 19:43
متاسفانه گویا برخی در این دولت اسلامی درصدد استثمار دبیران و نیروهای تحصیلکرده تدریس کننده در مدارس و خریدخدمتی با طرح دبیر30ساعته یا نیروهای تحصیلکرده حق التدریسی با حقوق ناچیز هستند
پاسخ + +1 0 --
معلم ناامید 1397/11/12 - 19:44
وقتی دبیران و معلمان رسمی امید زیادی به بهبود معیشت و منزلت ندارند وای بحال پیمانیها و حق التدریس ها و نیروهای ازاد و...
پاسخ + +4 0 --
دبیر م 1397/11/12 - 19:44
خدایا خودت کمک کن!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/11/12 - 20:55
لعنت الله علی القوم الطالمین و الجاهلین و الضالین
پاسخ + 0 -2 --
حسام شیخ محمدی 1397/11/13 - 04:02
با سلام خدمت شما جناب پورسلیمان

آنچه حضرتعالی ذکر کردید راجع به پذیرفته شدگان ماده 28 دانشگاه فرهنگیان است که از طریق آزمون استخدامی به صورت پیمانی و پس از دوزه مهارت اموزی یکساله به کار گرفته میشوند.
دانشج.معلمان پذیرفته شده از آزمون سراسری(کنکور) مطابق تبصره 1 ماده 20 اساسنامه دانشگاه فرهنگیان هستند که در جای جای قانون متعهدین خدمت بر رسمی و رسمی-آزمایشی بودن ایشان تصریح و تاکید شده و البته در دفترچه راهنما(بخش پیوست) نیز اشارتی آمده است.

علاقه مندان برای کسب اطلاع بیشتر راجع به موضوع و روند پیگیری به کانال شورای صنفی موسسه(مرکزی) دانشجویان دانشگاه فرهنگیان مراجعه کنند:

https://www.telegram.me/senfi_cfu
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1397/11/13 - 09:21
سلام

آقای شیخ محمدی

از اظهار نظر و تنویر شما سپاسگزارم .

اما چند نکته :

1-دانشجو دانشجو است .

این ها قرارند در آینده معلم شوند .

این فرق گذاشتن برای چیست ؟

اگر این تفسیر درست باشد چرا وزیر و معاونش همان وقت این را نگفتند و بر قانون پافشاری نکردند ؟

چرا رئیس دانشگاه فرهنگیان تاکنون از این موضع و اساسنامه دانشگاه فرهنگیان در برابر سازمان اداری و استخدامی دفاع نکرده است ؟

جالب است که اکثریت دانشجو معلمان ابتدا " مرجع " را " دفترچه کنکور " می دانستند اما در آن چیزی صراحتا در این مورد ذکر نشده است .

بعدا آمدند به اساسنامه دانشگاه فرهنگیان استناد کردند !


2- سازمان هایی مانند اداری و استخدامی و نیز سازمان برنامه و بودجه در عداد نهادهای " بالادستی " به شمار می آیند و حرف آن ها فصل الخطاب است هر چند قابل تغییر در نهادهایی مانند دیوان عدالت اداری است .

آقای انصاری صراحتا عنوان می کند که مشاغل غیرحاکمیتی ؛ از نظر استخدامی در رده " پیمانی " طبقه بندی می شوند .

پرسش من از شما ، آقای انصاری و همه دانشجو معلمان معترض و منتقد و مسئولان وزارت آموزش و پرورش آن است که :

اگر سندی و با مدرکی برای حاکمیتی بودن آموزش و پرورش و معلمان دارید ارائه فرمایید .

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/11/13 - 09:42
سلام
جناب آقای پورسلیمان ،
هم از نظر ترسیم قالب ذهنی و هم از لحاظ اجرای نقش ، شغلی حاکمیتی تر از معلم در جهان وجود ندارد.
آموزش و پرورش و نظام آموزشی تعیین گر مرز و محتوا و اساس هر حاکمیتی است. انسان بدون شناخت ، گلۀ حیوانی است که از جایی بجایی برده می شود. اما با آموزش و شناخت ، به ضرورت وجودی حاکمیت و تداوم آن دست می یابد.
استفاده و سودش با آنان ، اما به حق و حقوق که
می رسد جویده شده و تفی انداخته می شود. هیهات !!!
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1397/11/13 - 09:51
سلام

خانم امامی
از نظر شما سپاسگزارم .

ما این جا بحث مفهومی و یا فلسفی نداریم .

البته بنده معتقدم که آموزش باید " مردمی " باشد و در این زمینه دیدگاه دارم .

پرسش من از دوستان منتقد این مقاله ، شان حقوقی قضیه است .

این که نهاد آموزش و پرورش و معلمی مطابق قوانین مصرح یک شغل حاکمیتی نیست و شرح آن پیش تر داده شده است .


پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/11/13 - 09:59
شاید دلیل تمامی کاستی ها هم همین غفلت ما از مفاهیم و فلسفه است. ما از معنا دل کَنده و تظاهرات رفتاری را باور کرده ایم. آنچه که کشورهای برتر آموزشی آن را اساس آموزش خود قرار داده اند و ما از آن فاصله گرفته ایم. آنچه که گفتم بحث فلسفی نبود واقعیت کنه معنای حاکمیت بود. سپاس
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/11/13 - 10:19
خیلی دلم می خواهد یک مصاحبه ای با امروز
آقای عبداللهی (اگر اسم شان را درست نوشتم)
داشته باشید تا رویای دیروز فرد برتر کنکور با
واقعیت امروز او چقدر همخوانی دارد ؟! را
تجربه کنیم. اگر امکانش باشد خیلی مشتاقم. سپاس
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/11/13 - 10:59
با پوزش منظور بنده قدرت سیاسی در اعمال نظر و روش
است نه مفهوم مطلق قدرت. گاه شتاب در قضاوت و یا
تاثیرپذیری هیجانی ، موجب خطا می شود.
پاسخ + 0 0 --
حسام شیخ محمدی 1397/11/14 - 20:28
سلام مجدد بر شما مدیر محترم و زحمتکش صدای معلم

لازم به ذکر آنکه مهارت آموزان پذیرفته شده ذیل ماده 28 اساسنامه دانشگاه فرهنگیان از ابتدا به صورت پیمانی 10 ساله استخدام شده اند . که البته مایه تاسف است و کم توجهیی به ایشان شده است. اگز اساسنامه را ملاک بدانیم اساسنامه اساسا مدل پذیرش از طریق ماده 28 را برای رشته های غیر قابل ارایه به صورت کارشناسی میداند و بنابر این این افراد هم میبایست امکان استخدام رسمی-آزمایشی 3 ساله و سپس قطعی شدن را میداشتند، اگرچه ماده 28 چه در دوره شروع آن یعنی سرپرستی دکتر مهرمحمدی و چه پس از ایشان به شیوه دیگر(پذیرش همه رشته های مورد نیاز بی توجه به وجود 16 رشته از آنها در دوره کارشناسی دانشگاه فرهنگیان)پذیرش انجام داده است.

و ملاک برای جذب دانشجومعلمان از لیسانس و رسمی بودن تعهد ایشان جای جای قانون متعهدین خدمت به آموزش و پرورش است و متاسفانه دانشجویان پذیرفته شده از ماده استخدامی از چنین پشتوانه ای بی بهره اند.

ادامه دارد
پاسخ + 0 0 --
حسام شیخ محمدی 1397/11/14 - 20:31
ادامه==>

نکته دیگر آنکه به درستی اشاره کردید آموزش و پرورش عمومی ذیل حاکمیتی در قانون مدیریت خدملت کشوری نیامده است و دستگاهی خدماتی(در اصل مطابق قانون این هدف خدماتی است با هر سیستمی که باشد) و اتفاقا در لایحه اصلاح و دائمی کردن مواردی از فرهنگیان در حال حذف است که به مراتب آموزش و پرورش را ضعیف تر خواهد کرد.

سپساس از شما
پاسخ + 0 0 --
داود 1397/11/13 - 19:47
سلام،جناب پور سلیمان خسته نباشید.سوالی داشتم خدمتتان ،بعد از کش وقوسهای فراوان برای دانشجو معلمان ورودی ۹۷ حکم رسمی آزمایشی صادر میشه یا پیمانی؟
پاسخ + 0 0 --
a 1397/11/13 - 21:38
تنبل خان خودت تحقیق کن! جناب پورسلیمان را اذیت مکن! تا فرصت کند به موضوعی دیگر گیر دهد!
پاسخ + 0 0 --
داود 1397/11/18 - 17:58
سلام،جناب پورسلیمان جواب ندادین که برای ورودیهای۹۷ احکام رسمی آزمایشی صادر میشه یا پیمانی
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1397/11/18 - 23:16
سلام

آقای داود

بنده پیس گو نیستم .

اما سیاست های مسئولان از یک سو و فقدان حس مطالبه گری و کنش گری لازم در جامعه معلمان نشان می دهد که سیستم به سوی طرد و حذف معلمان منتقد پیش می رود .

به نظرم شما و دوستان هم به این موضوع به عنوان یک فرآیند نگاه کنید و آینده را مد نظر داشته باشید .

در این مورد به زودی یاددداشتی می نویسم .

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
همایون 1397/12/28 - 01:36
باعرض سلام واحترام و تشکر از اطلاع رسانی شما
درموردتبدیل وضعیت استخدامی از پیمانی به رسمی آزمایشی در آموزش وپرورش، لازم به ذکر است که آموزش وپرورش جزء نهادهای حاکمیتی است و مشمول بخشنامه تبدیل وضعیت استخدامی می باشد.
از جمله مستندات حاکمیتی بودن آموزش و پرورش می توان به بند دوم سیاست های کلی مقام معظم رهبری درایجاد تحول بنیادین در نظام آموزش و پرورش کشور اشاره نمود که در آن بیان شده: ارتقاء جایگاه آموزش و پرورش به مثابه مهمترین نهادتربیت نیروی انسانی و مولدسرمایه ی اجتماعی وعهده دار اجرای سیاست های مصوب وهدایت و نظارت برآن(ازمهدکودک و پیش دبستانی تا دانشگاه) به عنوان امر حاکمیتی با توسعه همکاری دستگاه ها.
همچنین در سند تحول بنیادین آموزش وپرورش هم به حاکمیتی بودن آموزش و پرورش اشاره شده است.
ولی برخلاف مستندات موجود ظاهرا سازمان اداری و استخدامی ، آموزش و پرورش را به عنوان یک نهاد حاکمیتی به حساب نمی آورد و در نتیجه مشمول بخشنامه تبدیل وضعیت قرار نمی دهد لذا خواهشمنداست مستندات فوق را در تایید حاکمیتی بودن آموزش و پرورش اطلاع رسانی فرمایید.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما در مورد مدارس سمپاد ( تیزهوشان) به کدام گزینه نزدیک تر است؟

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور