چاپ کردن این صفحه

رئیس سازمان اداری و استخدامی برای حاکمیتی بودن آموزش و پرورش و معلمی سند ارائه کند !

ابهام زدایی از استخدام پیمانی دانشجو معلمان 97 ! کالبد شکافی یک " فریب " !

علی پورسلیمان/ مدیر صدای معلم

ابهام زدایی از استخدام پیمانی دانشجو معلمان 97

30 تیرماه سال جاری ، نامه ای از سوی جمشید انصاری رئیس سازمان اداری و استخدامی برای وزیر آموزش و پرورش ارسال می گردد .

در این نامه تصریح شده بود :

" شایان ذکر است دانشجویان استخدام شده پس از فارغ التحصیلی صرفا بایستی در مشاغل آموزشی ( گروه معلم ) و در مناطقی که با کمبود نیرو مواجه هستند ، به کارگیری گردیده و استخدام آن ها صرفا به صورت پیمانی خواهد بود . "

ابهام زدایی از استخدام پیمانی دانشجو معلمان 97

این نامه دو هفته بعد از کنکور سراسری و سه هفته قبل از انتخاب رشته کنکور به آقای بطحایی ارسال شده و در آن به پیمانی بودن استخدام اشاره شده است اما در دفترچه انتخاب رشته کنکور به هیچ وجه به استخدام رسمی-آزمایشی اشاره ای نشده است . اگر بطحایی مطابق اظهار نظر معاونش به قانون به کارگیری متعهدین به خدمت وزارت آموزش و پرورش و ماده ۶ اعتقاد داشته است چرا نظر سازمان اداری و استخدامی را بلافاصله تایید کرده است ؟

در دفترچه راهنماي ثبت نام پنجمین آزمون استخدامی متمرکز دستگاه های  اجرایی کشور تیرماه 1397 که با همکاری سازمان سنجش آموزش کشور و سازمان اداری و استخدامی منتشر شده است در بند ج) که مربوط به  شرایط و ضوابط دوره یکساله مهارت است چنین آمده است :

به استناد مجوز شماره 1667207 مورخ 10 / 11/ 1396 سازمان اداری و استخدامی کشور و مفاد ماده 28 اساسنامه دانشگاه فرهنگیان ، پذیرفته شدگان استخدام پیمانی مشاغل آموزشی در آموزش و پرورش ملزم به گذراندن دوره یک ساله مهارت آموزی در دانشگاه فرهنگیان ( رشته های شغلی دبیر – آموزگار ) و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی ( رشته های شغلی هنرآموز و استادکار ) می باشند .

ابهام زدایی از استخدام پیمانی دانشجو معلمان 97

در ادامه آمده است :

- مدت دوره یک ساله مهارت آموزی جزء سنوات خدمتی محسوب نخواهد شد و صرفا به عنوان شرط استخدام پیمانی در آموزش و پرورش می باشد . گواهی مذکور دارای ارزش برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی نمی باشد .

نکته قابل تامل آن است که ایسنا در گزارش خود در 8 بهمن چنین آورده است :

" به گزارش ایسنا، ماجرا از این قرار است که وزارت آموزش و پرورش بر خلاف تعهد استخدام «رسمی آزمایشی» در دفترچه آزمون استخدامی سال ۹۷، اقدام به صدور احکام دانشجومعلمان ورودی سال ۹۷ در قالب احکام «پیمانی» طبق مجوز سازمان اداری استخدامی کرده است. به عبارت دیگر در بخشنامه‌ای که با امضای وزیر آموزش ‌و پرورش با موضوع ارسال فهرست پذیرفته شدگان نهایی دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی مربوط به آزمون سال ۹۷ صادر شده، آمده است که «استخدام ورودی‌های سال ۹۷ به صورت پیمانی است».

ابهام زدایی از استخدام پیمانی دانشجو معلمان 97

به عبارت دیگر خبرنگار محترم ایسنا ظاهرا زحمت مطالعه دفترچه مذکور را به خود نداده است چرا که در این دفترچه به صراحت ذکر شده است که نوع استخدام دانشجو معلمان به صورت پیمانی خواهد بود .

علی الهیار ترکمن معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش در برنامه تلویزیونی پرسشگر درباره صدور حکم استخدام «پیمانی» برای دانشجو معلمان ورودی سال۹۷ اظهار کرد: آموزش و پرورش به عنوان یک دستگاه اجرایی باید طبق مجوزهای استخدامی صادر شده از سوی سازمان امور اداری استخدامی کشور اقدام کند و نحوه به کارگیری را از این طریق دنبال می‌کند.

وی افزود: مجوزی که امسال سازمان امور اداری استخدامی برای ورودی های ۹۷ به ما داده است، طبق مواد ۲،۳،۲۰ و ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان نوع استخدام را به صورت «پیمانی» اعلام کرده است.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه سال گذشته بر اساس همان مجوز، نوع استخدام «رسمی آزمایشی» بود و امسال بر اساس همان مجوز، نوع استخدام «پیمانی» است، اظهار کرد: توجیه آنها این است که مستند به مواد۲، ۳،۲۰و ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان تاکید شده که نحوه ورود و جذب و تربیت دانشجو معلمان باید چطور باشد اما به نوع استخدام اشاره نشده است و همکاران در سازمان اداری استخدامی با توجه به مسکوت گذاشتن نوع استخدام، براساس قوانین موضوعه نوع استخدام را پیمانی اعلام کرده اند.

الهیار با اشاره به اینکه وزیر آموزش و پرورش پیگیری هایی انجام داده است، بیان کرد: تاکید وزیر آموزش و پرورش به قانون به کارگیری متعهدین به خدمت وزارت آموزش و پرورش و ماده ۶ آن است که به استخدامی رسمی آزمایشی اشاره کرده است.

وی ادامه داد: مذاکرات متعددی در این زمینه صورت گرفته است اما به بهمن رسیدیم و اگر اقدام نمی کردیم دانشجو معلمان جدید نمی توانستند کدحقوقی بگیرند و صدور احکامشان به مشکل برمی‌خورد.

ابهام زدایی از استخدام پیمانی دانشجو معلمان 97

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه در واقع دو دیدگاه در این زمینه وجود دارد، اظهار کرد: در واقع یک تعارض قوانین به وجود آمده است. ما احکام را صادر کردیم تا همکاران جدیدالورود کدحقوقی بگیرند. با این حال پیگیری ها کماکان از سوی آموزش و پرورش ادامه دارد و تلاش می کنیم حقی تضییع نشود.

الهیار ترکمن افزود: فعلا احکام پیمانی را صادر می کنیم و وزیر پیگیری می کند و اگر به نتیجه قطعی رسید احکام به «رسمی آزمایشی» اصلاح می‌شود. "

پرسش من از آقای الهیار ترکمن که مشکل را در تعارض بین قوانین می داند این است که چرا این حرف ها را همان موقع که سازمان اداری و استخدامی مجوز را پیمانی اعلام کرد بیان نکردند ؟

چرا زمانی که اعتراضات بالا گرفت سعی کرده و می کنند که از خود سلب مسئولیت کرده و با چهره هی حق به جانب توپ را به زمین دیگران حواله کنند ؟

با وجود آن که  بخشنامه‌ای با امضای  سیدمحمد بطجایی وزیر آموزش‌ و پرورش با موضوع ارسال فهرست پذیرفته‌شدگان نهایی دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی مربوط به آزمون سال 97 صادر شده و استخدام ورودی‌های سال 97 به صورت "پیمانی" قید شده است اما پس از اعتراضات دانشجو معلمان  بطحایی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام می نویسد: ( این جا )

 « درخصوص دغدغه برخی دانشجو معلمان عزیز جدیدالورود، ضمن پیگیری برای رفع نگرانی‌ها، از معاون مالی اداری وزارت‌خانه خواسته‌ام دلایل و نتایج پیگیری این موضوع را به اطلاع همکاران جوانم برساند.»

او همچنین در پیام دیگری و در پاسخ به یکی از مخاطبان نوشت: «چون مذاکره اینجانب با رئیس محترم سازمان امور اداری و استخدامی طولانی شده بود و به اتفاق نظر نرسید، با نزدیک شدن به پایان سال مالی احتمال تضییع حقوق 6 ماهه همکاران جوانم وجود داشت؛ لذا برای رفع این خطر "فعلا" احکام به صورت پیمانی صادر شد تا موضوع در سال آینده ادامه و احکام تصحیح شود.»

اگر بطحایی مطابق اظهار نظر معاونش به قانون به کارگیری متعهدین به خدمت وزارت آموزش و پرورش و ماده ۶ اعتقاد داشته است چرا نظر سازمان اداری و استخدامی را بلافاصله تایید کرده است ؟

ممکن است گفته شود بطحایی موظف به اجرای فرامین نهاد بالادستی خود بوده است .

در این صورت چرا در این مدت که بیش از 6 ماه را شامل می شود از طریق مجاری قانونی برای اثبات نظریه خود اقدام نکرده است و یا حداقل موضوع را به صورت جدی در هیات دولت مطرح نکرده است ؟

اگر غیر از این است وزیر آموزش و پرورش آن را اثبات نماید .

البته این گونه حرکات بطحایی مسبوق به سابقه است زمانی که وزیر آموزش و پرورش با برقراری امتیازات ویژه برای کارکنان برخی دستگاه ها در شورای حقوق و دستمزد مخالفت می کند اما زمانی موضوع رسانه ای ای می شود . ( این جا )

قبل از اتمام سال 1396 شورای حقوق و دستمزد در  تاریخ 23 / 11 / 1396  مصوبه می کند :

2- افزایش امتیازات موضوع مصوبه شماره  162862 / ت 54057 مورخ 21 / 12 / 1395 هیات وزیران در سازمان امر مالیاتی کشور به منظور افزایش امتیازات ( موضوع مصوبه شماره  162862 / ت 54057 مورخ 21 / 12 / 1395هیات وزیران ) برای کارکنان سازمان امور مالیاتی کشور به میزان تا پنجاه درصد ( تا 50 % ) رئیس سازمان یاد شده طی نامه شماره 14358 / 200 مورخ 4 / 9 / 1396 پیشنهادی را ارائه نمود .

که البته این مورد با توضیحاتی به تصویب رسید .

در این صورت جلسه آمده است رئیس سازمان امور مالیاتی این پیشنهاد را در 4 آذر ماه به شورای حقوق و دستمزد ارائه کرده است .

سیدمحمد بطحایی هم به عنوان یکی از اعضای حاضر و با حق رای این مصوبه را امضا و تایید می کند اما در این مورد حتی یک نامه هم نمی نویسد .

وزیر جهاد کشاورزی در 27 اسفندماه 96 در نامه ای خطاب به معاون اول رئیس جمهور می نویسد :

" یکی از اهداف تصویب قانون مدیریت خدمات کشوری هماهنگ نمودن و یکسان سازی نظام دریافت های کارکنان دولت یا همترازان خود در کلیه دستگاه های اجرایی و رفع هر گونه تبعیض و نابرابری میان کارمندان دولت بوده است لکن متاسفانه با تصویب مصوبات عدیده و عمدتا محرمانه از جمله مصوبه شماره 1740 / 90 / م ت 105 مورخ 28 / 1 / 90 و 190227 / ت 50 291 مورخ 25 / 12 / 92 و 650132 / ت 48753 ه مورخ 20 / 3 / 92 و... عملا امتیازات فصل دهم در قوه قضائیه و سازمان وابسته وزارت دادگستری به میزان 50 درصد و وزارت کشور 35 درصد افزایش یافته است و اخیرا نیز طبق مصوبه شماره 162655 / ت 55179 هیات محترم وزیران مجوز افزایش امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری به میزان 50 درصد برای کارکنان سازمان امور مالیاتی کشور صادر گردیده است .

« محمود حجتی » در ادامه  می گوید :

" نظر به این اقدامات یاد شده مغایر با اهداف و فلسفه تبیین مفاد قانون یاد شده بوده و موجب نارضایتی همکاران زخمتکش این وزارتخانه که وظیفه تامین امنیت غذایی کشور و حفظ سرمایه های ملی را بر عهده دارند گردیده است لذا به منظور رفع تبعیض و قدردانی از زحمات کارکنان خدوم وزارت جهاد کشاورزی ؛ صدور مجوز افزایش 50 درصدی امتیازات مربوط به فصل دهم ، همانند سایر کارکنان دستگاه های اجرایی مورد درخواست می باشد . خواهشمند است دستور اقدام مقتضی صادر فرمایید . "

و البته جهانگیری با درخواست بررسی این نامه موافقت می کند .

ابهام زدایی از استخدام پیمانی دانشجو معلمان 97

آقای بطحایی  فقط عنوان می کند که در جلسه شورای حقوق و دستمزد شدیدا مخالف مصوبه مذکور بوده است ؛ اما پاسخ نمی دهد که دقیقا با کجای نامه وزیر جهاد کشاوزری مخالف است ؟ ( این جا )

خبرگزاری پانا به مدیریت « مریم جمشیدی » که علاقه وافری برای ارائه یک چهره موجه از بطحایی و اقداماتش دارد بارها خبر می زند که موضوع حل شده است و دانشجو معلمان نگران نباشند .

( توصیه من به این همکار محترم آن است که کمی به فلسفه تاسیس این خبرگزاری بیندیشد . پرسش من از آقای الهیار ترکمن که مشکل را در تعارض بین قوانین می داند این است که چرا این حرف ها را همان موقع که سازمان اداری و استخدامی مجوز را پیمانی اعلام کرد بیان نکردند ؟

پانا قرار بوده است تحول قابل توجهی در بحث آموزش دانش ­آموزان با استعداد و علاقه مند داشته باشد و مهم ترین وجه این رسانه باید " مردمی بودن " اش باشد . پانا نمی تواند نقش روابط عمومی را ایفا کند . در  این مورد در آینده بیشتر خواهم نوشت )

پانا در 8 بهمن  ساعت 11 صبح گزارش داد : ( این جا )

صبح امروز با اعلام خبر خوش وزیر آموزش‌ و پرورش اصلاح حکم استخدامی دانشجو معلمان دانشگاه‌های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی از پیمانی به رسمی آزمایشی آغاز شد و به این ترتیب بلاتکلیفی در پرداخت حقوق آن‌ها هم پایان خواهد یافت.

«استخدام ورودی‌های سال 97 به صورت پیمانی است»، این بند یک بخشنامه ابلاغی از سوی وزیر آموزش‌ و پرورش بود؛ اول بهمن امسال سیدمحمد بطحایی بخشنامه مربوط به‌ فهرست اسامی دانشجویان پذیرفته‌شده نهایی رشته‌های متمرکز شهریور ماه و کد 1111 موردنیاز آموزش و پرورش در دانشگاه‌های فرهنگیان و تربیت دبیر شهیدرجایی مربوط به آزمون سراسری سال 97، را ابلاغ کرد.

پرتال وزارت آموزش و پرورش هم سعی دارد همه چیز را خوب و عادی نشان دهد . ( این جا )

" وزیر آموزش‌ و پرورش از حل مشکل استخدام پیمانی دانشجو معلمان و اصلاح احکام خبر داد.

به گزارش مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی آموزش‌ و پرورش، سید محمد بطحایی در مورد مشکل استخدام پیمانی دانشجو معلمان ورودی 97 دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی اعلام کرد: در جلسه شب گذشته با همکاری ریاست محترم سازمان امور اداری و استخدامی، مقدمات جذب آزمایشی برای ورودی‌های سال 97 فراهم و امروز از استان‌ها می‌خواهم به‌سرعت مدارک موردنیاز برای این مهم را فراهم کنند تا قبل از پایان سال جاری احکام اصلاح و به آزمایشی تبدیل شود  و درباره مسئله استخدامی همکاران جوانم الحمدالله مشکل حل شد . "

ابهام زدایی از استخدام پیمانی دانشجو معلمان 97

« فهمیه طباطبائی » خبرنگار روزنامه همشهری در صفحه شخصی خود می نویسد :

" از صبح تا  ساعت یک و سی ظهر با سه منبع معتبر در رده مدیران سازمان امور استخدامی درباره ادعای جدید بطحایی مبنی بر حل مشکل دانشجو معلمان پیمانی 97 صحبت کردم .

آن ها این خبر را تکذیب کردند و گفتند چنین وعده ای داده نشده . حقیقت تلخ بهتر از دروغ شیرین است . فریب دانشجو معلم . "

موضوع به این جا ختم نمی شود .

دوباره خبرگزاری پانا دوشنبه 8 بهمن در خبری از قول جمشید انصاری رئیس سازمان اداری و استخدامی می نویسد :

" رئیس سازمان امور استخدامی و اداری کشور تایید کرد که به دلیل تعهد وزارت آموزش و پرورش به دانشجومعلمان دانشگاه‌های فرهنگیان و شهید رجایی، این سازمان از اختیاراتش استفاده می‌کند و قرارداد دانشجو معلمان به صورت رسمی آزمایشی خواهد بود.

جمشید انصاری به پانا گفت: «قرارداد کاری مشاغلی که حاکمیتی نیست به صورت پیمانی بسته می‌شود و در شغل‌های حاکمیتی قرارداد به صورت رسمی ـ آزمایشی منعقد می‌شود. شغل معلمی به دلیل اینکه حاکمیتی محسوب می‌شود بعد از دوره پیمانی تبدیل به رسمی آزمایشی می‌شود.»

ابهام زدایی از استخدام پیمانی دانشجو معلمان 97

او ادامه داد: «مجوزی که ما برای وزارت آموزش و پرورش برای جذب ۳۵ هزار نفر دانشجومعلم صادر کرده بودیم به همین قاعده مجوز پیمانی بود اما مسئولان آموزش و پرورش وقتی دفترچه آزمون را منتشر کردند در قسمتی که جزئیات دفترچه تنظیم می‌شود قید کردند دانشجومعلمان به صورت رسمی آزمایشی استخدام می‌شوند. طبعاً این مساله یک توقعی در بین دانشجو معلمان ایجاد کرد. به همین ترتیب آموزش و پرورش بخشی از دولت محسوب می‌شود و طبیعتاً حرف آموزش و پرورش حرف دولت است و این مسئله توقعی از دولت برای دانشجو معلمان ایجاد می‌کند.»

او به مذاکره وزیر آموزش و پرورش برای حل این مساله اشاره کرد و گفت: «وزیر آموزش و پرورش دیروز صبح این موضوع را با بنده مطرح کردند و گفتند که چنین اتفاقی در هنگام صدور دفترچه رخ داده است. من به ایشان گفتم که ما اختیاراتی داریم که تصمیم بگیریم افرادی را از ابتدا به صورت رسمی آزمایشی استخدام کنیم و برای حل این مشکل و دغدغه دانشجو معلمان از این اختیارات استفاده می‌کنیم و مجوز پیمانی را به رسمی آزمایشی تغییر می‌دهیم. بر مبنای همین قولی که من به وزیر آموزش و پرورش دادم، آقای بطحایی نیز به دانشجو معلمان اعلام کرد که قراردادهای آن‌ها از ابتدا به صورت رسمی آزمایشی منعقد می‌‌شود، حرف ایشان کاملاً دقیق است و ما حتما این کار را انجام خواهیم داد.»

او ادامه داد: «استخدام‌ها معمولا به صورت پیمانی است سال پیش نیز استخدام‌های آموزش و پرورش به صورت پیمانی منعقد شد، ۱۸ هزار نفر نیرویی که آموزش و پرورش سال گذشته استخدام کرد همگی به صورت پیمانی بودند، اما دوستان در دفترچه امسال عبارت رسمی آزمایشی را درج کردند. البته به طور کل فرقی در نوع قرارداد وجود ندارد و قرارداد همه دانشجو معلمان قبل از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه رسمی آزمایشی می‌شود و هیچ تفاوتی نیز بین حقوق رسمی آزمایشی و پیمانی وجود ندارد، به نظر می‌رسد بخشی از وزارتخانه در جریان این نوع مجوز نبوده است و آگهی مربوط به پذیرش دانشجو معلمان به صورت رسمی آزمایشی منتشر شده است، به دلیل این که آن آگهی مربوط به وزارتخانه آموزش و پرورش است و تعهد وزارت آموزش و پرورش تعهد دولت است ما بعنوان دستگاه ستادی دولت کمک کردیم تا این مشکل برطرف شود.»

اگر این خبر صحت داشته باشد رئیس سازمان اداری و استخدامی که قاعدتا باید بر قوانین اشراف داشته باشد دچار اشتباهات فاحش و تناقضاتی شده است .

ابهام زدایی از استخدام پیمانی دانشجو معلمان 97

نخست این که آقای انصاری نشان دهد که مطابق کدام قانون مصوب مکتوب آموزش و پرورش نهادی حاکمیتی ومعلمی یک شغل حاکمیتی محسوب می شود ؟

ماده 8- قانون مدیریت خدمات کشوری امورحاکمیتی را این گونه تعریف و تبیین می کند :

"  آن دسته از اموری است که تحقق آن موجب اقتدار و حاکمیت کشور است و منافع آن بدون محدودیت شامل همه اقشار جامعه گردیده و بهره‌مندی از این نوع خدمات موجب محدودیت برای استفاده دیگران نمی‌شود. "

اما درست در ماده 9 این قانون ، " آموزش و پرورش " در رسته  امور اجتماعی‌، فرهنگی و خدماتی طبقه بندی می شود .

در برنامه های مصوب توسعه نیز چنین جایگاهی اساسا برای آموزش و پرورش و معلمان تعریف و تبیین نشده است .

صرف اظهار نظرهای شفاهی مسئولان بدون ماده قانونی نمی توان چیزی را مستند کرد .

احتمالا آقای انصاری هم مانند وزیر و شاید دانشجو معلمان نیز دفترچه مذکور را خوب و دقیق مطالعه نکرده اند .

ایشان عنوان می کند :

" اما مسئولان آموزش و پرورش وقتی دفترچه آزمون را منتشر کردند در قسمتی که جزئیات دفترچه تنظیم می‌شود قید کردند دانشجومعلمان به صورت رسمی آزمایشی استخدام می‌شوند ... "

این در حالی است که در دفترچه در دو جا از واژه استخدام پیمانی استفاده شده و تاکید گردیده است .

پرسش از رئیس سازمان اداری و استخدامی آن است که اگر حرف آموزش و پرورش حرف دولت است پس این همه کش و قوس و دعوا سر چه بوده است ؟

ابهام زدایی از استخدام پیمانی دانشجو معلمان 97

حرف های خبرنگار روزنامه همشهری را چگونه باید تفسیر کرد ؟

آقای انصاری می گوید :

" ۱۸ هزار نفر نیرویی که آموزش و پرورش سال گذشته استخدام کرد همگی به صورت پیمانی بودند ... "

این دقیقا مخالف سخنان علی الهیار ترکمن است که تصریح می کند  سال گذشته بر اساس همان مجوز، نوع استخدام «رسمی آزمایشی» بود و امسال بر اساس همان مجوز، نوع استخدام «پیمانی» است .

این همه تناقض و سخنان خلاف واقع موید چه چیزی می تواند باشد ؟

جمعه, 12 بهمن 1397 13:17 خوانده شده: 1245 دفعه

در همین زمینه بخوانید: