صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد

نام وزارت آموزش و پرورش تغییر می کند ؛ ما باید بر اساس سند تحول بنیادین، دانش‌آموزان را به مراتبی از حیات طیبه برسانیم

گروه اخبار/ معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش با تأکید براینکه رویکرد اصلی و راهنمای ما در تمام اقدامات وزاتخانه و از جمله در معاونت پرورشی و فرهنگی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است، گفت: مطابق این سند قرار است وزارت آموزش و پرورش از یک نهاد علمی و آموزشی صرف به یک نهاد فرهنگی و تربیتی تبدیل شود و به «وزارت تربیت رسمی و عمومی» تغییر نام دهد و بر اساس این تغییر نام، نگاه به رویکردهای آن، چه در آموزش و پرورش و چه در جامعه تغییر یابد.
 

تغییر نام وزارت آموزش و پرورش  علیرضا کاظمی در گردهمایی مشترک شورای معاونین و مدیران کل ستادی و استانی در خصوص مهمترین رویکردهای خود در معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: طرح تدوین نظام جامع فعالیت‌های تربیتی و مدیریت مسائل تربیتی با استفاده از صاحب نظران علمی و ساختارهای قانونی از مهمترین سیاست‌های ماست.

وی با بیان اینکه قسمت‌های مهمی از قانون احیای معاونت پرورشی مغفول مانده است، از تعیین کارگروهی برای اجرای کامل مفاد این قانون درحوزه منابع انسانی ، ساختار و محتوا خبر داد.

کاظمی در ادامه گفت: باید به تربیت اخلاقی با استفاده از ظرفیت دانش‌آموزی و تأکید بر مهارت‌های ده‌گانه و عنصر نشاط در فعالیت‌های فرهنگی و هنری عنایت جدی شود.

کاظمی یادآورشد: باید به استفاده ازظرفیت بخش خصوصی در حوزه‌های مختلف پرورشی مخصوصا در تأسیس اردوگاه‌ها، کانون‌ها و دارالقرآن‌های غیردولتی و حتی در برگزاری اردوهای درون و برون استانی توجه ویژه‌ای شود.

وی از آغاز به کارتشکیل یک کارگروه اقتصادی ویژه در آینده نزدیک خبر داد و عنوان کرد: این کارگروه جهت بهره‌وری منابع مالی و استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی موجود برای ایجاد منابع مالی پایدار، تحقق و تأمین منابع مالی حوزه پرورشی ایجاد می‌شود.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش تمرکز بر برنامه‌های خرد اثر بخش، کم هزینه، رفتارمحور و مهارت‌ محور، توسعه فناوری اطلاعات در مدیریت و نظارت بر فعالیت‌های حوزه پرورشی و فرهنگی، تدوین برنامه راهبردی و عملیاتی با رویکرد سطح مدرسه با توجه به سند تحول بنیادین و سیاست‌های وزارت آموزش و پرورش را از دیگر برنامه‌های خود عنوان کرد.

کاظمی افزود: تمرکز بر مدرسه به عنوان کانون اصلی تحول و تحقق تعلیم و تربیت یکی از رویکردهایی است که می توان بر اساس آن گام‌های موثری را در عرصه پرورشی و فرهنگی برداشت.

وی با بیان اینکه حرکت به سمت مدیریت فضای تربیتی در مدرسه با نگاه هدایتی و نظارتی به جای اجرای فعالیت‌های تربیتی در دستور کار ماست،اظهار کرد: تغییر رویکرد حوزه پرورشی و فرهنگی از نخبه گرایی صرف به عمومی‌سازی و جریان‌سازی فرهنگی، قرآنی و دینی در سطح مدارس از دیگر رویکردهای معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش است.

معاون وزیر آموزش و پرورش استفاده از تمام ظرفیت‌های درون و برون دستگاهی از قبیل ستاد همکاری‌ها، بسیج دانش‌آموزی، سازمان دانش‌آموزی، اتحادیه انجمن‌های اسلامی و سایر تشکل‌ها را در نقش پذیری دانش‌آموزان همچنین کاهش حجم و تجمیع برنامه‌ها را از دیگر رویکردهای خود بیان کرد.

کاظمی افزود: یکی دیگر از رویکردهای معاونت پرورشی و فرهنگی حاکمیت تمرکززدایی و تفویض اختیار در تمامی فعالیت‌های تربیتی با نگاه چابک سازی و بازمهندسی ساختارها در فرآیند فعالیت‌های تربیتی است.

وی کاهش فاصله ستاد و صف را به عنوان یکی از معضلات ادارات و بخش‌های مختلف از جمله دستور کارهای خود برشمرد و اظهار کرد: کمیته کیفیت بخشی به فعالیت‌های تربیتی تشکیل خواهد شد همچنین از تجربه پیشکسوتان این عرصه در همه سطوح استفاده خواهیم کرد.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: این رویکردها و سیاست‌های اعلام شده را با جدیت دنبال خواهیم کرد .

کاظمی با بیان اینکه با تغییر رویکردها، اقدامات خوب و فعالیت‌های ارزشمند و اثر بخشی را می توان در حوزه پرورشی و فرهنگی انجام داد، اظهار کرد: فعالیت‌های پرورشی دو ویژگی منحصر به فرد دارند؛ این فعالیت‌ها را نمی‌توان با اعداد و ارقام سنجید. دیگر اینکه فعالیت‌های پرورشی کیفی و دیر بازده هستند.

وی با تأکید براینکه رویکرد اصلی و راهنمای ما در تمام اقدامات آموزش و پرورش و از جمله در معاونت پرورشی و فرهنگی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است، گفت: مطابق این سند قرار است وزارت آموزش و پرورش از یک نهاد علمی و آموزشی صرف به یک نهاد فرهنگی و تربیتی تبدیل شود و به وزارت تربیت رسمی و عمومی تغییر نام دهد و بر اساس این تغییر نام، نگاه به رویکردهای آن، چه در آموزش و پرورش و چه در جامعه تغییر یابد.

کاظمی با اشاره به اینکه ما باید بر اساس سند تحول بنیادین، دانش‌آموزان را به مراتبی از حیات طیبه برسانیم،اظهار کرد: حداقل ۵ ساعت از نظام تعلیم و تربیت باید مرتبط با فعالیت‌های تربیتی و فرهنگی باشد و از همه مهمتر اینکه قرار است به جای معلم، مربی داشته باشیم.

منبع: ایسنا
دوشنبه, 18 دی 1396 ساعت 15:31 خوانده شده: 490 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +12 0 --
شگفتا 1396/10/18 - 15:48
گل بود به سبزه نیز آراسته شد !!!!!!!!
پاسخ + 0 0 --
معلم 1396/10/18 - 21:14
بطحایی را دست کم نگیرید ، نبوغ زیادی دارد .همه ی معلمان را نیز کم‌کم‌به جهنم می فرستد ، فقط کمی صبر.
پاسخ + 0 0 --
معلم 1396/10/18 - 21:26
ترفندی جدید دولت دروغگو برای چپاول و اختلاسهایی دیگر
جز دروغ از این دولت هیچی ندیدیم هیچی....
پاسخ + 0 0 --
معلم مظلوم 1396/10/18 - 21:28
وزارت دزدی و دروغ و فامیل بازی
بهتر است بنویسید وزرات دروغگو و سایر بستگان
پاسخ + +16 0 --
........... 1396/10/18 - 15:59
جناب کاظمی ،
آیا با تعویض نام مشکلات حل و فصل خواهد شد ؟
نکند بجای حل مساله قرار است روی مساله را پاک کنید؟
واقعا نبوغ مقامات آموزش و پرورش کم کم صادراتی شده
بهتر است بجای نفت وگاز نخبگان مسول و مدیر و معاونان
آنها را به عنوان تک محصول یا مادر محصولات به کشورهای
عقب مانده ای چون فنلاند و کره جنوبی و ژاپن و .......صادر
نماییم. اتاق فکر وزارتخانه الحق که معجزه می کند .
پاسخ + 0 0 --
معلم 1396/10/18 - 21:09
خیلی زیبا گفتید ، آفرین . حیف هست فقط آ.پ ایران از ذکاوت مسئولان آ.پ استفاده کنند. این مسئولان را صادر کنید تا دنیا پیشرفت کند و به ایران حسرت نخورند. کاش یک تست هوش از مسئولان و مخصوصا مسئولان آ.پ می گرفتند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/10/20 - 08:28
الیته فرزندانشان را صادر می کنند تا کشورهای دیگر این محصولات را استفاده کنند خدا خیرشان دهد ...
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/10/20 - 08:30
خانه از پای بست ویران است خواجه در فکر ایوان است.خدا نکشه اینا رو اگه نبودند باید چه می کردیم.
پاسخ + +11 0 --
!!!!!!!! 1396/10/18 - 16:59
منظورتان از حیات طیبه دانش آموزان
همان فروش بهشت توسط برخی
کشیشان در قرون وسطی است ؟
تصور بر آن است آموزش وپرورش
را در خواب اداره می کنید .رویاهای
شیرین نه کمیت ونه کیفیت نظام آموزشی
را متحول نخواهد ساخت . قدری واقع بین باشید.
پاسخ + +12 0 --
مهرپور 1396/10/18 - 17:32
چه نام مسخره ای! شما به احتمال زیاد با حداد عادل رابطه خویشاوندی دارید که مانند او گرفتار توهم آمیز واژه ها هستید! بازی کردن با واژه ها همه مان را به حیات طیبه! خواهد رساند!!
پاسخ + 0 0 --
معلم 1396/10/18 - 21:11
آ.پ که حق و حقوق معلمان خود را نمی دهد ، حرف از حیات طیبه می زند ؟! چه طور می خواهید این کار را انجام دهید، در خواب ؟
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1396/10/19 - 06:16
بله با نظر شما همکار عزیز سرکار مهر پور موافقم
پاسخ + +8 0 --
دبیر م 1396/10/18 - 18:13
وزارت تربیت رسمی!! بجای وزارت ا.پ ؟؟
اول به معیشت و منزلت معلم و معلم محوری بجای دانش اموز محوری توجه کنید که تا معلم همگام نباشد تحولی با سرعت رخ نخواهد داد
پاسخ + +6 0 --
ناشناس 1396/10/18 - 19:36
هر لحظه به شکلی بت عیار بر آمد
دل برد و نهان شد...

هر دم به لباس دگر آن یار برآمد
گه پیر و جوان شد
پاسخ + +7 0 --
معلم 1396/10/18 - 21:17
آ.پ که حق و حقوق قانونی معلمان خود را نمی دهد ، حرف از حیات طیبه می زند ؟! چه طور می خواهید این کار را انجام دهید، در خواب ؟ خدا همه بیماران جسمی و روحی را شفا بدهد. توهم و خود بزرگ بینی بیماریست.‌
پاسخ + +7 0 --
ناشناس 1396/10/18 - 21:19
درود برمعاون پرورشی با این همه هوشمندی روی نقطه ی حساسی دست گذاشتید تمام مشکل آ.پ نام آن بود وبا حذف نام خاطرات ناگوار مردم از این سازمان هزار مشکل پاک خواهد شود هرسال نام جدیدی برای این سازمان انتخاب کنید که مایه ی آبروریزی نشود
پاسخ + +5 0 --
بابک 1396/10/18 - 23:41
فکر کنم این آقا هنوز تو دهه 60 مونده! بابا بیدار شو! اگر هم وقت کردید یه سری هم به نزدیکترین مدرسه منزلت بزن، آنوقت بقول شما " حیات طیبه " با جان و دل خواهید دید. این فرمایش ایشان بیاد داستانی می افتیم از یکی از کشورهای اروپایی فکر زمان انقلاب فرانسه بود که در آن، صدای فقر و فلاکت مردم حتی به درون کاخ هم رسید. در همان زمان پادشاه و اطرافیانش بی خبر از همه، از عمق نارضایتی مردم بی خبر بودند. بعد از مدتی که مردم ناراضی به کاخ تزدیکتر شدند صدای مردم به تنگ آمده به گوش پادشاه رسید و او با تعجب پرسید آنها چه می خواهند؟ گفتند نان می خواهند. شاه گفت اینکه مشکلی نیست! اگر نان ندارند کیک بخورند! جناب آقای مسئول! به لطف صدارت شما و امثال شما بر این مملکت نفرین شده، نهادهای ساختاری مثل خانواده و صد البته آموزش و پرورش به درماندگی و فلاکت رسیدند و شما برو از " حیات طیبه " دم بزن.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1396/10/19 - 00:26
خب اسمش و بزارند حوزه تربیتی
پاسخ + 0 0 --
........ 1396/10/19 - 16:10
سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ -
سید حمایت میرزاده در گفت‌ و گو با ایسنا، در باره طرح موضوع تغییر نام وزارت آموزش و پرورش گفت: هر دم از این باغ بری می‌رسد! هر کسی این حرف را می‌گوید، حتما مشکلات آموزش و پرورش را نمی‌شناسد. نمی‌داند درد آموزش و پرورش و اولویت‌های آن چیست.

وی افزود: اولویت آموزش و پرورش اسم وزارتخانه نیست که تغییر کند یا نکند. به نظر می‌رسد هر کسی که این مسئله را مطرح کرده غیرکارشناسی حرف زده و نمی‌داند اولویت‌ها و مطالبات فرهنگیان چیست. کدام نظرسنجی می‌گوید که حل مشکل آموزش و پرورش تغییر نام آن است.

این عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزش مجلس خاطر نشان کرد: متاسفانه ما صورت مسئله را پاک می کنیم به جای اینکه به کارهای مانده برسیم و سند تحول بنیادین، اسناد و قوانین مرتبط با معلمان و برنامه ششم را اجرایی کرده و در جهت تحقق آنها گام برداریم، به دنبال مسائلی می رویم که ناشی از بیکاری و بی‌اطلاعی است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/10/22 - 23:59
از قدیم یگن خر همون خره ولی پالونش فقط عوض شد .
جمع کنین حقوق ها رو بالا ببرید تا جلو زن و بچه و جامعه شرمنده نباشیم و کارگری نکنیم بعد کلاس
پاسخ + 0 0 --
چغندربگ 1396/10/25 - 16:37
شما نمیتوانید حتی مش قمر، را به حیات خلوت راهنمایی کنید چه برسد به حیات طیبه!...

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در مقایسه با وزرای آموزش و پرورش دولت های پس از انقلاب اسلامی ، میزان دخالت افراد و نهادهای غیرمسئول در وزارت سیدمحمد بطحایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور