صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

لایحه مدیریت خدمات کشوری با تصویب مجلس از اول سال ۹۷ اجرایی می‌شود + بررسی جزئیات لایحه

گروه اخبار/ حسینعلی امیری معاون رئیس‌جمهور در امور مجلس گفت: اگر لایحه خدمات کشوری تبدیل به قانون شود از اول فروردین‌ماه ۹۷ اجرا خواهد شد.

دائمی شدن قانون مدیریت خدمات کشوری و تغییرات این قانون و تغییر شرایط بازنشستگی

امیری در مورد لایحه خدمات کشوری نیز افزود: اگر این لایحه تبدیل به قانون شود زمان اجرای آن را از یکم فروردین ماه ۹۷ در نظر گرفته ایم و بسیار امیدواریم مجلس شورای اسلامی در مدت باقیمانده سال ۹۶ این لایحه را به تصویب برساند که از ابتدای سال آینده شاهد اجرای آن باشیم.

در صورت نهایی شدن لایحه «قانون مدیریت خدمات کشوری » دریافتی هیچ بازنشسته‌ای کمتر از ۸۵ درصد حقوق کارمند شاغل مشابه نخواهد بود

معاون رئیس‌جمهور در امور مجلس در مورد مشخص شدن وضعیت نیروهای قراردادی و پیمانی و تبدیل وضعیت شدن آن‌ها به رسمی در این لایحه خاطر نشان کرد: نوآوری بسیار زیادی در این لایحه است اما مسائل مربوط به حقوق کارمندان و خدمات رسانی از جمله مواردی است که در لایحه‌ای که به مجلس تقدیم می‌کنیم همه اینها در آن است.

 

اصلاح پس از ۱۰ سال!

قانون مدیریت خدمات کشوری، که مهرماه ۸۶ برای اجرای آزمایشی در یک دوره موقت پنج ساله، مصوب شده بود، اکنون بعد از گذشت ۱۰ سال، سرانجام، اصلاح و لایحه مربوطه از سوی دولت راهی مجلس شده است.

 

مهم ترین بخش قانون

مهم ترین بخش این قانون ۱۵ فصلی، فصل دهم است که ضوابط و شرایط پرداخت حقوق و مزایا به کارکنان بخش دولتی را تعیین کرده است. سال گذشته و بعد از اوج گیری مسائل مربوط به حقوق های نجومی، انتقادهای بسیار و البته وعده های فراوانی برای اصلاح سریع این قانون مطرح شد. لایحه دولت ۶۷ بند دارد که در آن مسائل و ایرادهای مختلف قانون پیشین اصلاح شده است.

 

مهم ترین تغییرات این لایحه نسبت به قانون مدیریت خدمات کشوری

مهم ترین تغییرات این لایحه نسبت به قانون مدیریت خدمات کشوری را از اینجا بخوانید.

 

بازگشت بند جنجالی درباره حقوق مدیران

در قانون اولیه مدیریت خدمات کشوری، بندی وجود داشت ( تبصره ۳ ماده ۷۱) که طبق آن اگر مدیری بعد از دو سال انجام وظیفه در پست های مدیریتی، به سمت پایین تری منصوب شود و دریافتی اش در سمت جدید کمتر از ۸۰ درصد حقوق قبلی باشد، تا ۸۰ درصد حقوق قبلی به عنوان مابه التفاوت تطبیق دریافت خواهد کرد. این تبصره با تصمیم مجلس در آذرماه ۹۰ حذف شد. لاریجانی آن موقع در مقام دفاع از حذف این تبصره با بیان این که مسئولان نظام از طبقه اشراف نیستند از نمایندگان مجلس خواست تا با رای مثبت به حذف این تبصره جلوی این برچسب زدن به مسئولان کشور را بگیرند. اما اکنون دولت در لایحه جدید (بند ۳۹) عین آن تبصره را مجدد به ماده ۷۱ اضافه کرده است.

 

تغییر شرایط بازنشستگی

در زمینه بازنشستگی کارکنان دولت نیز تغییراتی دراین لایحه انجام شده به طوری که دستگاه‌های اجرایی می‌توانند کارمندان خود را با داشتن یکی از شرایط زیر بازنشسته کنند:

  • الف- دارا بودن (۳۰) سال سابقه خدمت و حداقل (۵۰) سال سن. شاغلین مشاغل تخصصی با دارا بودن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر می‌توانند با درخواست خود و موافقت دستگاه تا (۳۵) سال خدمت کنند.
  • ب- دارا بودن (۶۰) سال سن و حداقل (۲۵) سال سابقه خدمت با پرداخت حقوق متناسب با سنوات خدمت.البته سابقه مذکور در بند (الف) و همچنین شرط سنی در بند (ب) برای زنان تا پنج سال کمتر است.

همچنین دستگاه‌های اجرایی مکلفند کارمندانی را که دارای (۳۰) سال سابقه خدمت و حداقل (۶۰) سال سن هستند و همچنین کارمندان شاغل در مشاغل تخصصی با دارا بودن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر را که دارای (۳۵) سال سابقه خدمت و حداقل (۶۵) سال سن هستند، رأساً و بدون تقاضای آنان بازنشسته کنند ضمناً دستگاه‌های اجرایی موظفند کارمندان دارای (۶۵) سال سن و کارمندان شاغل در مشاغل تخصصی با دارا بودن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر را با دارا بودن (۷۰) سال سن با هر قدر سابقه خدمت بازنشسته کنند.

 

کارمندان مشترک کدام صندوق می شوند؟

در لایحه جدید کارمندانی که از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون به استخدام پیمانی اعم از کوتاه مدت یا بلندمدت درخواهند آمد مشترک صندوق بازنشستگی کشوری خواهند بود و کارمندانی که قبل از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون به استخدام پیمانی درآمده‌اند یا پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون مشمول قانون تأمین اجتماعی هستند در خصوص برخورداری از مزایای تأمین اجتماعی از جمله شرایط بازنشستگی، از کار افتادگی، فوت، بیکاری و درمان تابع قانون تأمین اجتماعی و در سایر موارد تابع احکام این قانون هستند.

هم رده

دوشنبه, 02 بهمن 1396 ساعت 15:32 خوانده شده: 6392 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +26 0 --
دبیر م 1396/11/02 - 16:12
یه سوال؟؟؟ راسته در قانون و اصلاحیه جدید دوران تحصیل در تربیت معلم یا دانشگاه جز سنوات خدمت برا بازنشستگی محسوب نمیشود؟؟؟ همانند تقلیل ساعت که فقط 20سال تدریس لازم است در این قانون فقط 30 سال تدریس برا بازنشستگی لازم است؟؟!!
راستی چه خبر از رتبه بندی و سازمان نظام معلمی؟؟؟؟؟!!!!
پاسخ + 0 0 --
معصومه کچل 1396/11/02 - 18:27
نوبخت هر چه از دستش برای تحقیر معلمان براید دریغ نخواهند
کرد.
من موندم این نوبخت چه پدرکشتگی با معلمان داره
هرچه فکر می کنم از معلمان بدجوری .....
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1396/11/02 - 23:42
نوبخت اصولگرایی است که وظیفش شده تخریب اصلاحات و اعتدال !! اونم با نارضایتیهای ایجاد شده از سازمان تحت امرش!!
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1396/11/03 - 17:53
جناب دبیر مرد این جناح بازیها سرگرمی است ما به عنوان افرادتحصیل کرده ی جامعه نباید تحت تاثیر این جناح ها قرار بگیریم تنها موضوع مهم عملکرد افراد وگروه ها است نه نام وعنوان آنها
پاسخ + +14 -1 --
معلم بی یاور 1396/11/02 - 16:13
باید زکی گفت به این قانون جدید معلمین پیش به سوی سی وپنج سالکار یاپنجاه سن
پاسخ + +26 -1 --
ناشناس 1396/11/02 - 16:54
با سلام
امید است همکاران محترم به کمک نمایندگان از تصویب تبصره مربوط به حذف دوران تربیت معلم در محاسبه سنوات بازنشستگی جلوگیری نمایند
پاسخ + +4 -9 --
کارشناس حقوقی 1396/11/02 - 17:00
با سلام
ببخشید به موجب بند خ ماده 113 قانون برنامه ششم توسعه مجوز برقراری فوق العاده حمایت قضایی برای کارشناسان حقوقی دستگاه های اجرایی داده شده است ، اما در قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب سال 1386 انواع فوق العاده ها احصاء گردیده اند و در لایحه اصلاح قانون مدیریت خدمات کشوری هم به فوق العاده حمایت قضایی اشاره ای نشده است لذا خواهشمندم با توجه به حجم بسیار زیاد امور حقوقی که نهایتاً موجب حفاظت بهینه از بیت المال می گردد ، از نمایندگان محترم مجلس عاجزانه خواهشمندیم فوق العاده حمایت قضایی به لایحه دولت اضافه گردد. با تشکر
پاسخ + +30 -2 --
یک دبیر ایرانی 1396/11/02 - 18:30
سلام. دو ماده لایحه مذکور به شدت به ضرر معلمان است.
۱. ماده ۴۹ ک حداقل سن بازنشستگی را ۵۰ سال اعلام کرده است. فارغ التحصیلان دانشسرا عموما در ۴۴ سالگی و دوره های تربیت معلم و دبیری عموما در ۴۸ سالگی با ۳۰ سال خدمت بازنشسته می شدند. لذا این دو گروه به شدت متضرر خواهند شد.
۲. تبصره دو ماده ۵۱ ک با لغو اعتبار قانون متعهدین خدمت ، سوابق دوران تحصیل و ماموریت تحصیلی را جز سابقه بازنشستگی محسوب نخواهد کرد.در اینجا هم قشر کثیری از همکاران متضرر خواهند شد.
با توجه به دو اشکال عمده شایسته است همکاران به هر طریق ممکن صدای اعتراض خود را به گوش نمایندگان برسانند و نسبت به عواقب اجتماعی آن هشدار لازم را بدهند. به حرف های برخی مقامات آ.پ هم گوش ندهید ک حتی در صورت تصویب اصلاح خواهد شد. اگر قرار بر اصلاح بود چرا پیشنهاد دادید؟ تاوان چپاول صندوق بازنشستگی و نیز بازنشستگی پیش از موعد دوره قبل را چرا ما باید بدهیم.
پاسخ + 0 0 --
فرهنگی 1396/11/03 - 13:16
همشون برن به جهنم. از خدا نمیترسند قانون را عطف به ما سبق میکنند. حقوق انسانها و مردم کشورشون را نادیده میگیرند. البته این نماینده ها هم چهره ای از ملت ایران هستند که باغدارش میوه گندیده را ریر جعبه میگذارد. بانکدارش اختلاس میکند. دانش آموزش درس نمیخواند. پدر و فرزند و زن و شوهر حقوق یگدیگر را لگد مال میکنند و ... و ...
پاسخ + +9 -28 --
دلفان 1396/11/02 - 21:31
معلمان عزیزفقط نیمه خالی لیوان رانبینید.
اگراین قانون تصویب شودمیتوان امیدواربودشکاف ایجادشده،بین حقوق فرهنگیان وسایرکارکنان دولت کمترشود.
ضمنااگرواقعاحقوق هاارتقاءپیداکنند،دوسال دیرتربازنشسته شدن چیزبدی نیست.دوستان طوری القاءنکنیدکه تصورشودمعلمان مخالف تصویب کلیت طرح هستند.
دراین قانون بندهاوموادبسیاری وجودداردکه به سودماست.لطفابخاطریک دستمال قیصریه رابه آتش نکشیم.هوچیگری نکنیم وباطمأنینه درپی رسیدن به خواسته هایمان باشیم.والعاقبة للمتقین.خدایارونگهدارهمه شما
پاسخ + 0 0 --
......... 1396/11/02 - 23:42
احسنتم . موافقم . عالی است.
پاسخ + 0 0 --
معصومه کچل 1396/11/03 - 00:00
ای کلک
تو هم از اونایی.......
پاسخ + 0 0 --
امین 1396/11/03 - 00:41
ما طبق قانون متعهدین سال ۶۹ به این شغل دبیری راضی شدیم ودران دوسال از ما کلی بیمه بازنشتگی کم شد وپنج سال در بدترین شرایط ومناطق مرزی کار کردیم والان به این راحتی و در این سن دو تا چهار سال بیشتر کارکنیم لفطفا طوری نظر ندهید که باعث ایجاد کدورت نشود.
پاسخ + +16 0 --
ناشناس 1396/11/03 - 00:19
همکاران زیادی را می شناسم که ۲۷ و۲۸ سال سابقه خدمت با دانشسرا ویا تربیت معلم دارند ودارند روز شماری می کنند که زود ۳۰ سالشان تمام شود حالا اگر دولت باکلک انها را نگه دارد باور کنید که دودش به چشم بچه های مردم خواهد رفت. مگر خودشان نمی گویند قانون عطف به ما سبق نمی شود.
پاسخ + +13 0 --
ناشناس 1396/11/03 - 02:50
هیچ هم اینطور نیست همکار دلفان.هر قانونی موقع تصویب گل و بلبله ولی بعدش میبینیم همش به ضرر کارمنده مخصوصا قشر فرهنگی.بذارید تصویب بشه ببینید چی میشه.از این نمایندهای خودشون(نگید مردم)هیچ بخاری برای من و شما بلند نمیشه.
پاسخ + +15 -1 --
ناشناس 1396/11/03 - 14:36
همکاران حذف دوران تحصیل از سنوات بازنشستگی به شدت به ضرر فرهنگیان است لطفا به شکل مقتضی اعتراض خود را به گوش مسولین ونمایندگان مجلس برسانید
پاسخ + 0 0 --
مهدی 1396/11/24 - 00:10
حالا نمیدونم چرا همکارا جبهه گرفتند 2-3ساله اکثراونایی که موقع بازنشست شدنشون گذشته دارن ادامه کار میدن
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1396/11/04 - 00:28
معلمین باید درخواست مجوز از وزارت کشور برای تبعیض بودجه ای درمقابل مجلس
مجلس کنند ، به هر حال امید داشتیم رهبری از صندوق توسعه ملی کمکی به گداجادکنند که متاسفانه محقق نشد ، مثل اینکه موشکها از معلمان با ارزش ترند ‌
پاسخ + +5 0 --
دانا 1396/11/04 - 16:12
پس قانون برنامه ی ششم کی احرا میشود در اموزش و پرورش؟
پاسخ + +3 0 --
علی 1396/11/04 - 19:34
خدا لعنت کنه هرکسی که خیانت می کنه چه اصول .... چه اصلاح .... چه دولتی و چه غیر دولتی خصوصا رئیس مدیریت و برنامه ریزی
پاسخ + +3 -1 --
ناشناس 1396/11/05 - 11:57
باسلام .مسوولین سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با این استدلال که مدرک تحصیلی در ارتقای کارمند تاثیری ندارد با صدور بخشنامه شماره۱۷۰۰۶۱مورخه ۹۳/۱۲/۲۴ اعمال مدرک تحصیلی کارمندان را فقط یک مقطع بالاتر از زمان استخدام اعلام کردند . از نمایندگان محترم مجلس درخواست می گردد در بررسی این قانون این بخشنامه حذف و اجازه تحصیل را به کارمندان دولت بدهند .بسیاری از کارمندان دولت از جمله معلمان با هزینه خودشان ادامه تحصیل داده اند
پاسخ + 0 0 --
کارمند 1396/11/07 - 09:06
تازه خبر ندارید براساس بخشنامه سازمان امور اداری استخدامی افراد با سابقه بالاتر از 25 سال امکان اینکه پست های بالاتر مدیریت میانی را نخواهند داشت به این ترتیب از 25 تا 35 سال خدمت کارمندان امکان ارتقا پست را ندارند.
پاسخ + +2 0 --
الف.ج. 1396/11/15 - 14:40
باسلام‌لطفا نمایندگان محترم مجلس در بند ب ماده ۱۰۳ تجدید نظر کنند وآن را بدون شرط سنی تصویب کنند یعنی ۲۵ سال سابقه بانوان بدون شرط سنی .باتشکر.
پاسخ + +1 0 --
الف.ج. 1396/11/15 - 14:46
با سلام.لطفا نمایندگان محترم مجلس در بند ب ماده ۱۰۳ لایحه خدمات کشوری تجدید نظر کنید وآن را بدون شرط سنی تصویب کنید یعنی ۲۵ سال سابقه بانوان بدون شرط سنی.باتشکر.
پاسخ + +2 0 --
الف.ج. 1396/11/15 - 14:51
با عرض سلام.لطفا قانون عطف به ماسبق نشود.وهمچنین نقض قانون نشود.وسنوات تحصیلی دبیران ومعلمان کسر نشود زیرا کسر سنوات تحصیل متعهدین دبیری ظلم آشکاری در حق اکثریت معلمانی است که حکم آنها سالها زده شده است وصمنا از بیمه آنان بابت بازنشستگی از سالها قبل کسر شده است.لطفا این موارد را به سمع نمایندگان مجلس برسانید.باتشکر.
پاسخ + 0 0 --
ع 1396/11/25 - 22:32
من طبق روال سالهای گذشته آخرین سال خدمت منه باشنیدن این لایحه که ۴ سال دانشرا وحداقل سن اعصاب وروانم مختل شده چرا مارو عذاب میدید من ۱۵ سال در مناطق صعب العبور خدمت کردم که جاده نداشت چرا بی عدالتی را باید تصویب کنند ؟ چراما؟ پس آنهایی که بازنشست شدن چی؟ ما که بعد سی سال زیر خط فقریم چرا باما بازی میکنید ؟چرا میخواهید سلامتی مارا از ما بگیرید ؟تا کی باید مارو عذاب بدید؟
پاسخ + 0 0 --
س.م 1396/12/13 - 19:07
نیروهای قرارداد معین مراکز رفاهی اموزش و پرورش سالهاست که در پایینتر از حداقل قرار دارند انشالله نمایندگان مجلس توجهات ویژه ای لحاظ نمایند.
پاسخ + 0 0 --
ام البنین ج 1397/01/20 - 15:36
با سلام دوره های قبل به علت سن نتوانستم در آزمون شرکت کنم امسال هم ازمون گرفته شود تکلیف من برای تبدیل وضعیت چه خواهد شد!
پاسخ + +1 0 --
ناشناش 1397/01/31 - 23:07
باسلام وعرص ادب لطقا این تقاوت تطبیق را اصلاح کنیدیکی ازهمکار151هزارتومان ودیگری 23 هزارتومان این تبعیص برطرف شود بهتراست
پاسخ + 0 0 --
ایرانی 1397/02/17 - 20:07
سلام اقای نوبخت معلمین را فراموش کردهاند همه کارمندان ادارات دیگر بیشتر از ما حقوق می گیرند کارانه دارند بیشترین امکانات را دارند ما دانش آموزان را اماده و تحویل جامعه می دهیم باید از ادارات دیگر حقی برای اموزش و پرورش اخذ کنند ما نوکری می کنیم بقیه سودش را می برند این دولت هنگام رای گیری به معامین نیاز داشت و الان نیاز ندارد
پاسخ + 0 0 --
م گرفتار 1397/03/21 - 15:03
۴۶ساله شدم ۱۲سال کار با حقوق ۵۰۰۰۰ هزاروبیمه۴ماه در پیش دبستانی بالیسانس حالاهم که ۵سال قراردادی کار معین هفده سال کار ولی ۵سال حسابشده ازسن ۲۸ سالگی وار د آموزش وپرورش شدم ۱۲سال با نوآموزان کار کردم با شکایت به دیوان استخدام قراردادی شدم کار معین باز هم از امکانات محروم چند سال دیگر صبر کنیم آیا واقعا حقی است آیا خدایی است آیا کسی صدای ما را ميشنود اگر شما عدالت ندارید من روز داوری خداوند را قبول دارم کسانی که بعد ماامدند وبه هر بهانه ای استخدام شدند(خواهشا) اگر کسی ميشنود به داد ما برسد در غیر اینصورت ظلمیکه در حق ما شده به خداوند متعال شکایت میکنیم که بالاترین دستهاست بدانید که تک تک قضاوت خواهید شددر محشر حق.
پاسخ + 0 0 --
کمک 1397/03/21 - 15:10
چرا وضعیت نیروهای قراردادی کار معین که هم حقوق وهم از امکانات اداره م مثل وام گرفتن، نامه کسر از حقوق، هم گرفتن پست مدیریتی ومعاونت ویا کار در کادر اداری را ندارند فکری نمیکنند چند سال به انتظار بشینیم واقعا درد مردم را نمایندگان مجلس نمیدانند چون شکمشان سیر است وگرفتار نیستند یا ريس جمهور و....
پاسخ + +1 0 --
کمک 1397/03/21 - 15:11
عملکرد کمیسیون آموزش و تحقیقاتفراکسبون مجلس بسیار ضعیف است
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/04/27 - 01:07
خداکنه قراردادیهاپیمامی بشن ای خداااااااا
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/07/24 - 20:30
مگر میشود که ۳۰ سال بطور مداوم هر ماه فوق العاده ها را مستنر محسوب شده بیمه ان به تامین اجتماعی پرداخت شده و الان که در دو سال آخر بیمه پردازی در حقوق بازنشستگی اثر گدار است بیکباره غیر مستمر شده و حقوق بازنشستگی را تا ۴۰ درصد تقلیل میدهند

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور