صدای معلم

هیأت پارلمانی ایران از فضای آموزشی کشور فنلاند دیدار کردند

زاهدی : هر کس در این کشور معلم می شود باید فوق لیسانس داشته باشد و منزلت اجتماعی او در حد رئیس جمهور است و معلمان به شغل شان افتخار می کنند

گروه اخبار/ رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تفاوت ها و شباهت های سیستم آموزشی کشور فنلاند را تشریح کرد.
وبژگی های نظام آموزشی فنلاند  محمد مهدی زاهدی با اشاره به سفر اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات در قالب هیأت پارلمانی به کشور فنلاند و بازدید از مراکز آموزش این کشور اظهار داشت: هدف اصلی از این سفر آشنایی با نظام آموزشی این کشور است، به خصوص آشنایی با آموزش و پرورش، آموزش عالی  و نظام مهارتی است.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در اولین روز سفر، ملاقات و بازدیدهایی از بخش های آموزشی این کشور داشتیم.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس دهم شورای اسلامی با اشاره به بازدید از مرکز سیاست گذاری آموزشی کشور فنلاند، گفت: در این بازدید توضیحات مفصلی در خصوص نحوه سیاست گذاری ارائه شد به نحوی که از سال 1970 به این سو سیاست هایی در بازه های 10 و 20 ساله دنبال کردند و هدف هر دوره آموزشی، تحصیلی  و هر کلاس مشخص شده است.  

وی ادامه داد: بر اساس قوانین کشور فنلاند، معلم این اختیار را دارد که بر اساس توانمندی خود روشی به کار گیرد تا به هدف تعیین شده برسد تا حدی این اختیار وجود دارد که می تواند به نوعی محتوا را تطبیق دهند تا هدف محقق شود.

 

تاکید مدارس فنلاندی به خلاقیت و نوآوری

این نماینده مجلس با بیان اینکه سیستم آموزشی فنلاند توجه جدی به مسائل اخلاقی،خلاقیت، نوآوری و سبک زندگی در دانش آموزان دارد، بیان داشت: به حدی این موضوع برای آنها مهم است که محفوظات کمتری دارند و بر روش علمی و خلاقیت تکیه دارند.

رئیس کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به بازدید میدانی از مدرسه ای در فنلاند اظهار داشت: تمام آنچه که به طور تئوری بیان شده بود در حوزه عمل در مدرسه ملاحظه شد آنها به خلاقیت، ابتکار، نوع آوری و سبک زندگی به صورت عملیاتی توجه می کنند.

 

منزلت اجتماعی معلم در حد رئیس جمهور است

زاهدی با اشاره به بازدید از روند تربیت معلم در فنلاند که شبیه دانشگاه فرهنگیان ایران بود، گفت: روش تربیت معلم در این کشور در موارد چون شیوه گزینش شبیه روش ایران است، هر کس در این کشور معلم می شود باید فوق لیسانس داشته باشد و منزلت اجتماعی او در حد رئیس جمهور است و معلمان به شغلشان افتخار می کنند.

وی بیان داشت: در موضوع رتبه بندی فرهنگیان در ایران نیز بارها تاکید کردند که باید به منزلت معلمان نیز توجه شود، در این سفر از دانشکده فرهنگ بازدید شد، سردیس فردوسی شاعر ایرانی در ورودی این دانشگاه خود نمایی می کرد مدیر این دانشگاه تاکید داشت که قصد دارد میز زبان فارسی و در صورت توان کلاس آموزش زبان فارسی را برگزار کند.

این نماینده مجلس با اشاره به جلسه ای که با مسئول روابط بین الملل دانشگاه فرهنگ داشت، گفت: اطلاعات جامعی از برنامه ریزی و نحوه انتخاب و جذب استادان ارائه کردند آنها نیز مانند ایران اطلاعیه جذب مدرس در سراسر کشور منتشر می کنند اما تصمیم دارند این اطلاعیه را جهانی کنند تا هز فردی که بهتر بود برای استادی جذب شود.

وبژگی های نظام آموزشی فنلاند

22درصد بودجه دانشگاه صرف کارهای پژوهشی می شود

زاهدی با بیان اینکه مسئولان دانشگاه خواهان جذب دانشجوی ایرانی هستند، بیان داشت: آنها برای بودجه دانشگاه از دولت اعتبار نمی گیرند و 22درصد بودجه دانشگاه صرف کارهای پژوهشی می شود.

این نماینده مجلس با تاکید براینکه در فنلاند دانشگاه یا مدرسه خصوصی وجود ندارد، اظهار داشت: در این کشور 2700 مدرسه وجود دارد که 60 مدرسه به صورت پایلوت برای بررسی سیستم آموزشی جدیدی در نظر گرفته شده است با این حساب همه مدارس تحت پوشش دولت هستند و برای معلولان یا تیزهوشان مدرسه ویژه ندارد و تساوی آموزش در این کشور حاکم است و تبعیض معنا ندارد./

خبرگزاری خانه ملت

پایان پیام

چهارشنبه, 05 ارديبهشت 1397 09:19 خوانده شده: 1098 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +13 0 --
سیف 222 1397/02/05 - 09:45
2700 مدرسه!!! جالب است .
پاسخ + 0 0 --
همکار فرهنگی 1397/02/05 - 12:24
این همه سفر به کشورهای پیشرفته چه تاثیری در سیستم آموزشی کشور داشته جز عشق و حال و گردش با پول ملت به بهانه بازدید از مراکز آموزشی .فقط شعار که در فنلاند در ژاپن در آلمان در سویس معلمها اینطورند معلمها آنطورند .
شماها که سالیان سال است وزیر و وکیل بودید و هستید چه کار کردید جز بی انگیزگی معلمان ، بی سوادی دانش آموزان ،بی عدالتی ، تنزل شخصیت اجتماعی معلمان و...
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1397/02/06 - 06:05
گناه من معلم لیسانس چیست که تربیت معلمی قدیمی هستم با فوق دیپلم در تربیت معلم و لیسانس ضمن خدمت و راه ارشد هم برامون بسته شده؟؟!!
پاسخ + +26 0 --
........ 1397/02/05 - 09:46
سلام

فوق لیسانس باشد اما حقوق معادل دیپلم بگیرد!!!!!!
عالی است مگر نه ؟!!!!!
شما اول بستر بودجه آموزش و پرورش را برای جدایی حقوق از سایر هزینه ها فراهم سازید بعد مدرک گرایی
بدون اساس و ریشه واقعی در ساختار نظام اداری خود را تقویت نمائید. محتوای دانش همین مدرک فوق لیسانس هم اهمیت دارد . لابد در دانشگاه فرهنگیان
معلمان را مستفیض خواهید نمود تبارک الله .
پاسخ + +20 0 --
زنبق 1397/02/05 - 09:50
سلام

چه عجب بعد یک سال و اندی آقای دکتر زاهدی خودی به جامعه آموزش کشور نشان دادید!!!!!
آموزش کشور بیشتر از این به فعالیت تخصصی شما و اعضایتان نیازمند است. فعالیت راهگشا نه سیاسی .
پاسخ + 0 0 --
زنبق 1397/02/05 - 11:33
آقای دکتر زاهدی منزلت معلمان
ایرانی همسنگ کدام شغل است و
ایا این قیاس صحیح هست؟
چون هر شغل منخصربه فرد است.
و قابل مقایسه نیست. شرط بود یا
نبود منزلت هست.
پاسخ + +11 0 --
علی 1397/02/05 - 09:56
سلام ما هم با هزار زحمت بسیار در دانشگاه سراسری کارشناسی ارشد خوندم با اینکه مدرکم کاملا مرتبته اعمال نمی کنند.
پاسخ + 0 0 --
...... 1397/02/05 - 10:09
سلام

همین را عرض می کنم . همیشه می روند خارج و چیزهای خوب را می بینند و روش های تاریخ مصرف گذشته آنان را با خود به کشورمان ارمغان می آورند.
بسم ا.....مملکت خودتان این همه فوق لیسانس و دکتری دارد ابتدا حق و حقوق واقعی و درخور آنان را
برنامه ریزی کنید و بپردازید بعد هوس فنلاند شدن کنید.
قدر نعمت خودمان را نمی دانیم و تمامی انگیزه ها و انگیزش های آنان را از بین می بریم اگر قتل نفس نیست قتل علم که هست.
پاسخ + 0 0 --
رضایی 1397/02/05 - 12:49
کارشناسی ارشد
مرتبط درست است نه مرتبت
پاسخ + +9 0 --
ناشناس 1397/02/05 - 10:48
با سلام هر چیز که به نفع دولت ازکشورهای دیگه یاد میگیرین کاش ارزش وجایگاه معلم یاد میگرفتین چه دعایی داره که فقط کاغذ بازی
پاسخ + +10 0 --
محبوب 2222 1397/02/05 - 11:00
فوق لیسانس با حقوق زیر دیپلم؟! در ستاد شرکت نفت یک لیسانسیه با 8 سال سابقه 22 میلیون حقوق می گیرد آنوقت کلمه "باید" را برای معلمان بکار می برند با حقوق 1.5 میلیون. تازه ادامه تحصیل را هم برای فرهنگیان ممنوع می کنند و اگر هم مدرک فوق و یا حتی دکتری بگیری اعمال مدرک نمی کنند. آقای زاهدی عزیز لطفا چند صباحی با معلمان زندگی کن تا کمی معلوماتت از وضعیت موجود افزایش یابد.
پاسخ + +2 0 --
معلم 1397/02/05 - 11:49
برآیم جالب بود که جناب زاهدی به عنوان رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی معتقد است که یک معلم باید فوق لیسانس‌داشته باشد .
ولی نمی داند

سرپرست اداره کل آموزش و پرورش لرستان مدرک لیسانس معادل دارد و با ساخت و پاخت با نمایندگان معامله گر و جز نگر لرستان و سپردن کرسی های مدیریتی به خانواده و ستاد آنها تلاش می کند که پست مدیر کلی را تصاحب کند
وای بر این آموزش و پرورش
و امان از دست این وزیر که به فکر آینده دانش آموزان و قیامت نیست
اگر بخواهد یک لیسانس معادل را به راهبری ۲۸ هزار فرهنگی که قریب به ده هزار نفر از آنها فوق لیسانس و دکترا دارد برگزیند

در هفته معلم همه فرهنگیان منتظرند که ببینند بطحایی با عقب نشینی و انتخاب موسوی نیا کام آنها را تلخ خواهد کرد و یا با انتخاب فردی باسواد و علمی تعلیم و تربیت این استان را نجاتسلیت خواهد داد
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1397/02/05 - 14:06
رفتن به فنلاند و دیگر هیچ.......
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1397/02/05 - 14:06
ای داد وبیداد
پاسخ + +8 0 --
منصور 1397/02/05 - 14:10
منزلت معلمان اونا در حد رئیس جمهور و منزلت معلمان ما درحد........ خودتون بگید. معلمان اونجا به شغلشون افتخار میکنن و معلمان ما از شغلشون دارن کم کم...... شما بگید
پاسخ + +5 0 --
ناشناس 1397/02/05 - 14:10
حرفای قشنگ میزنی به دلم داری
چنگ میزنی . حرفات شیرینه ولی کاش میشد در مجلس عرضه داشتی وقانونی با برادران لاریجانی مصوب کنید بدرد بخوره حرفای هیتلر ومرکل واموزش ژاپن ومالزی وسویس تکراری هست اگه نوبخت بذاره درعمل کا ری کن موقع انتخابات این حرفا بزن
پاسخ + +10 0 --
ناشناس 1397/02/05 - 15:43
چشم بسته غیب گفتید. همه معلما بهتر از شما میدونند وضع نظام آموزشی تو دنیا چه جوریه.فقط بگید هزینه سفر تفریحیتون چقدر شده و چقدر حق مأموریت گرفتید?
پاسخ + +12 0 --
علی صادقی/ مشاور 1397/02/05 - 16:46
جناب آقای دکتر زاهدی!
برای اصلاح اوضاع نابسامان آموزش و پرورش کشور « باید » فکری اساسی شود. نه اینکه « باید » معلّمان ما فوق لیسانس داشته باشند. شماها که با مدارک بالا در مسندهای بالا بوده و هستید، چه برنامه ی جامع، عملیاتی و مؤثّری برای آموزش و پرورش کشور داشته اید؟! مسأله و مشکل آموزش و پرورش کشور ما پایین بودن مدرک معلّمان نیست. البته شماها با بالاتر رفتن مدرک تحصیلی معلّمان، به علّت بار مالی موافق نبوده و نیستید. آموزش و پرورش کشور ما یک مرد تحوّل بنیادین می خواهد. همین و بس.
پاسخ + +10 -1 --
علی صادقی/ مشاور 1397/02/05 - 16:51
جناب آقای دکتر زاهدی!
فکر بایدها و نبایدها نباشید، هست و نیست ها را ببینید و قدری بیندیشید. با ندانم کاری برخی بالادستی ها، مسائل آموزش و پرورش که با اراده ی فردی قابل حل بود به مشکلاتی تبدیل شده که برای حلّ آن، اراده ی جمعی لازم است. مشکلات لاینحل با ندانم کاری آنان به معضلاتی تبدیل شده که حلّ آن اراده ی جامعه را می طلبد و معضلات لاینحل با ندانم کاری و عدم اولویت بندی آنان تبدیل به بحرانی شده که حلّ آن اراده ی جهانی می خواهد!
همین امروز باید کاری کرد که فردا دیر است.
پاسخ + +5 0 --
حسینی 1397/02/05 - 20:23
به هر حال نمایندگان باید بهانه ای داشته باشن برن کشورهای درجه یک را ببینن

چه بهانه ای بهتر از آموزش

البته باید حق دوره های بعد را ضایع نکنند عدالت حکم میکند که سهم سفر خارجی برای دوره های بعدی محفوظ باشه...

افزایش حقوق فرهنگیان هم همین حکم را دارد.

سهم مصاحبه؛ فیلم دایه مهربان تر از مادر، فریاد عدالت خواهی و...باید برای دوره های بعد بماند که دستشان خالی نباشد...

ولی حنای این دولتیون و نمایندگان پیش ما رنگی ندارد و سالهاست متوجه ریا و ...این مسئولین شده ایم.

اگر اراده ای برای اجرای عدالت بین حقوق معلم و کارگر با سایر وزارتخانه ها بود در ۶ ماه اجرایی میشد...
مگر قرار هست از فضا بیایند و حقوق ما را درست کنند...
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/02/05 - 20:46
این هم افزایش حقوق امسال.بازی دیگرازدولت یاس وتزویر
حقوق دیگر کارکنان دولت به تناسب حقوقی که سال قبل دریافت می ­کردند، به صورت پلکانی بین ۶ تا ۱۲ درصد افزایش می ­یابد و در هر صورت پرداختی به هیچ ­یک از کارکنان دولت در سال ۹۷ از مبلغ ۱۲ میلیون ریال کمتر نخواهد بود.

حقوق بازنشستگان نیز در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال قبل به میزان ۱۰ درصد افزایش می ­یابد و هیچ یک از بازنشستگان بعد از افزایش سنواتی و همسان­ سازی حقوق، کمتر از ۱۲ میلیون ریال دریافت نخواهند کرد.
https://www.khabaronline.ir/detail/772522/Politics/government
پاسخ + +1 0 --
بازنشسته 1397/02/05 - 21:26
امید است آقای زاهدی وهمقطارانش هم روزی از شرمندگی قشر فرهنگی بیرون بیاند و نگاهشان به معلم نگاه اصولی ،وجدانی، دینی و اخلاقی باشد واین سفرشان درس عبرتی باشد نسبت به طلم مضاعفی که تا بحال به قشر فرهنگی (شاغلین و بازنشستگان) انجام دادند امیداست قبل از اینکه چوب خدا به سرشان بخورد استغفاری به حق بنمایند و تلافی این ستم ها را در آورند
پاسخ + 0 0 --
رحیم 1397/02/06 - 07:58
ولی من امیدوار نیستم!
پاسخ + +7 0 --
کیسان 1397/02/06 - 06:16
زاهدی وامثال زاهدی چهل ساله باغرور وشخصیت معلمان بازی می کنند دیگر حرفای این دروغگوها رو شده وقتی یک هنر پیشه در سریال پایتخت برای مسخره بازی خودش میلیاردی پول میگیردوبعداز مراجعت زاهدی ازسفر تفریحی برای معلمان افزایش ۱۰,درصدی را اعلام می کنند پس همه ی این ها یک بازی بیش نیست خجالت هم کار خوبیه اگه بکشند
پاسخ + 0 -5 --
محفوظ 1397/02/06 - 06:56
از تمام نمایندگان محترمی که به طرح ده ماده ی دکتر فرهتگی رای مثبت دادند تشکر میکنم بویزه اقای قاضی پور و امیداست با تصویب نهایی این طرح و تایید شورای نگهبان شاهد تحول در اقتصاد امورش و پرورش باشیم
پاسخ + 0 0 --
خلیلی راد 1397/02/06 - 08:00
شتر در خواب بیند پنبه دانه!واقعا اینهمه سادگی و خوش باوری از کجا به قشر فرهنگی وارد شده؟!
پاسخ + 0 0 --
بازنشسته 1397/02/06 - 11:57
بدبختی جامعه ما از همین بی سوادی و عدم لیاقت نمایندگان به اصطلاح خانه ملت همچون آقای قاضی پور است و واقعا انسان عارش میاد که سرنوشت یک مملکت دست چنین افرادیست
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1397/02/06 - 17:31
اقای زاهدی به اصطلاح نماینده مردم داستان می گویی .اینها را همه می داند .توبگو در 40سال شما وامثال شما چه بر سر فرهنگیان آوردید ومی آورید والا فرهنگیان همگی نجبگان جامعه در تمام کشورها بودند وهستند که شما متاسفانه پخمه حسابشان می کنید .که انشاالله در پیشگاه خداوند جوابگو باشید .
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1397/02/07 - 00:26
کاشکی تعدادی ازمعلمان رومیفرستادن برای تحقیق وبررسی به کشورهای دیگه که حداقل یه ایجادانگیزه بشه هم تفریح وکمکی به اونابشه
پاسخ + +2 0 --
معلم فداکار 1397/02/07 - 09:18
سلام
همه این مشکلات از مسئولین نیست خودمون هم باید کمی از این حالت منفعل خارج بشیم.خوب در بعداز ظهر چهارشنبه میزان افزایش اعلام شد. تا دو روز آب از آسیاب بیفته و دوباره شنبه همه حاضر در کلاس درس. برای دفاع از حقانیت کمی هم بهاء بپردازیم....
پاسخ + +1 0 --
محمد باقر شیبانی 1397/02/07 - 10:58
اموزش و پرورش تطبیقی اینگونه نمی شود وباید اصول 4 گانه انرا مد نظر قرار داد وان عبارت است از تفسیر-توصیف-همجواری-مقایسه.پس از در نظر گرفتن این امور باید منتج باشد و راهکار عملی و اجرایی در پیش گرفته شود.اینکه در کشوری چیزی را ببینید و بعد سخنی ایراد کنید و بهرهء عملی نگیرید هیچ فایده ای ندارد و دقیقا مانند همین همایشهای بدون نتیجه که برگزار می شود خواهد بود .دو صد گفته چون نیم کردار نیست.با احترام ارشد تاریخ و فلسفه اموزش و پرورش 27 سال خدمت کلاسداری.
پاسخ + +1 0 --
چغندربگ 1397/02/08 - 18:46
اینا چون کاری " نمی خواهند بکنند" ( نمیگم نمیتونند یا بلد نیستند) فقط مارو سرگرم می کنند و سرکار میذارند، اون علاقلندان گوربه گوری سالها رفت ژاپن و اومد( یا مامورانشونو فرستادند) آخرش چی شد؟ کوه موش زائید سیستم سالی واحدی!!! و .... همشون احمقهای متوهمند و مریض و ....
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1397/02/08 - 23:08
سلام
خب کمی هم از وضعیت معیشتی معلمان فنلاند هم چیزی پرسیدید آیا؟
پاسخ + +1 0 --
معلم بازنشسته 1397/02/09 - 10:03
.... حرف زیادی می زنی تو این کشور برای معلمی با سیاست های شما که علم براتون مهم نست مدرک سیکل هم زیاده نمونش فرار نخبگان دانشگاهها از کشور .
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1397/02/09 - 10:20
شما درحد مستخدم یک بانک به معلم حقوق وم ایا بدهید بقیه حرف ها وامکانات پیش کش

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رویکرد و عملکرد " نهاد گزینش " در آموزش و پرورش را تا چه میزان در مسیر سالم‌سازی نظام اداری و عدالت استخدامی ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور