صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

" روز ۱۸ اردیبهشت ۱۳۵۹ اسفند فرخ‌رو پارسا، وزیر آموزش و پرورش دولت امیرعباس هویدا به حکم دادگاه انقلاب اسلامی تیرباران شد "

" در تمام طول خدمت، من نه کار مالی داشتم و نه سروکاری با حساب و دفتر داشتم. این‌ها که به من اتهامات دزدی چند میلیونی وارد کرده‌اند، باید بگویند این پول‌ها را من از چه طریقی و از کجا سرقت کرده‌ام؟ "

گروه رسانه/ روز ۱۸ اردیبهشت ۱۳۵۹ اسفند فرخ‌رو پارسا، وزیر آموزش و پرورش دولت امیرعباس هویدا به حکم دادگاه انقلاب اسلامی تیرباران شد.

محاکمه و دفاعیات  فرخ‌رو پارسا وزیر اسبق آموزش و پرورش پیش از انقلاب

تاریخ ایرانی می نویسد :

طبق رای نهایی دادگاه انقلاب اسلامی مرکز که روز ۱۷ اردیبهشت ۱۳۵۹ صادر شد، فرخ‌رو پارسا به جرم حیف و میل و غارت بیت‌المال و اشاعه فساد و فحشاء در فرهنگ مملکت با به کار گماردن افراد هرزه در سمت‌های مهم وزارتی و ترتیب دادن اردوگاه‌های اختلاطی و زیر پا گذاشتن اخلاق اسلامی، از ائمه کفر و ضلال و از مصادیق روشن مفسدین فی‌الارض تشخیص داده و مطابق نص صریح قرآن محکوم به اعدام و استرداد کلیه اموال منقول و غیرمنقول شد. این حکم ساعت یک و سی دقیقه بامداد روز ۱۸ اردیبهشت ۵۹ به اجرا درآمد.

روزنامه کیهان روز ۲۸ بهمن ۱۳۵۸ از بازداشت فرخ‌رو پارسا و همسرش به حکم دادستانی کل انقلاب و توسط پاسداران کمیته منطقه ۴ مسجد قبا خبر داد و نوشت: «فرخ‌رو پارسا به اتفاق شوهرش سپهبد شیرین‌سخن در منزل پسرش واقع در فرمانیه دستگیر شد. پاسداران که از مدت‌ها قبل خانه پسر او را تحت نظر داشتند، روز گذشته با آگاهی از ورود پارسا و شوهرش به این خانه، به حکم دادستانی انقلاب وارد خانه شدند و او را به اتفاق شوهرش دستگیر کردند.» «در آن زمان از کسانی امثال دکتر محمدجواد باهنر و آیت‌الله برقعی دعوت به عمل آمد که در تهیه و ترجمه دروس تعلیمات دینی و قرآن با این وزارتخانه همکاری به عمل آورند و کتاب‌های لازم را تهیه نمایند.»

شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی از روز دوم اردیبهشت ۱۳۵۹ محاکمه فرخ‌رو پارسا، وزیر اسبق آموزش و پرورش و همایون جابر انصاری، وزیر مسکن و شهرسازی کابینه هویدا را آغاز کرد.

بنا بر کیفرخواست دادستان، مبنای اتهامات و شکایات افراد از فرخ‌رو پارسا بدین شرح بود: شکایت شریف‌زاده مبنی بر اینکه متهم با استفاده از موقعیت پست خود باعث انحلال مدرسه وی شده، شکایت و اعلام جرم عبدالعلی نجفی حاکی از سوءاستفاده و فساد در آموزش و پرورش و دادن رشوه به خبرنگاران سرسپرده رژیم منفور پهلوی جهت تبلیغ کاذب و دروغی، شکایت حیدر عرفانی که متهمه سبب تبعید وی گردیده و موجب سرگردانی خود و عائله‌اش شده و گزارشی حاکی از اینکه متهمه چندین میلیون تومان سوءاستفاده نموده و وزارت آموزش و پرورش را وابسته به فرهنگ استعماری آمریکا کرده و اعلام جرم آقای محمد عزیزی که بدون جهت و به علت ضد مردمی نامبرده را بازنشسته نموده و باعث ضرر و زیان مادی و معنوی وی شده است.

به خاطر عدم موافقت من با ایجاد شبکه اطلاعاتی در بین معلمان، ساواک در طول دو سال انواع و اقسام شایعات را درباره خروج مقداری لوازم لوکس از گمرک بدون پرداخت حقوق گمرکی ساخت  شکایت مجتبی مدرس تهرانی از متهمه که در زمان وزارت خود مدرسه وی را منحل نموده و باعث آبروریزی مشارالیه شده و منجر به ضرر و زیان زیادی گردیده است و شکایت بانو زهرا عباس‌پور دائر به اینکه همسر مشارالیه فراش مدرسه رضا پهلوی بوده، چون به هویدا معدوم در زمان ورود به مدرسه اعتنا نکرده او را از کار برکنار نموده و به همین جهت زندگانی آن‌ها در هم ریخته شده و به آن‌ها ضرر و زیان فوق‌العاده وارد گردیده است.

و شکایت خانم اختر علی اسحاب حاکی از اینکه فرخ‌رو پارسا وزیر نالایقی بوده و به همین جهت معاونین و زیردستان او سوءاستفاده کرده و نارضایتی مردم و فرهنگیان را فراهم نموده و بین آن‌ها تفرقه انداخته است.

و گزارشی از ساواک منحله که متهمه چهارصد هزار ریال اجناس، بدون پرداخت گمرک و عوارض برای شخص خود وارد ایران نموده (از مقام خود سوءاستفاده کرده) و نامه‌ای از نصیری معدوم حاکی از تحریک کردن او در مقام وزارت آموزش و نظر به اینکه در جلسه 13 / 10 / 50     حوزه کارمندان حزب ایران نوین به اتفاق آراء متهمه را نالایق در پست وزارت آموزش و پرورش معرفی و باعث تخریب آموزش و پرورش دانسته‌اند و گزارشی از ساواک منحله مبنی بر جلسه هفتگی گروهی از اعضاء حزب مردم دائر بر اینکه مشارالیه سوء استفاده از مقام خود نموده و مقادیری فرش نفیس با بودجه دولت خریده و آن‌ها را به منزل خود برده است و نظر به اینکه متهمه با استفاده بودجه دولتی خود همیشه با فرزندان خود در خارج صحبت و مکالمه می‌کرده است.

فرخ‌رو پارسا در دومین جلسه دادگاه به دفاع از خود پرداخت و گفت: «متاسف هستم از اینکه اتهاماتی به من وارد شده است که دلیل و اساس محکمی ندارد و این عمل باعث تشتت افکار من شده است. در اتهامات وارد شده به من حتی دین مرا مورد تردید قرار داده‌اند و من باید بگویم که مسلمان هستم و شیعه به دنیا آمده‌ام و ان‌شاءالله شیعه از دنیا خواهم رفت.»

وی سپس به شرح مفاد بخشنامه‌هایی که برای تدریس تعلیمات دینی و قرآن به تمام ادارات و موسسات تابعه وزارت آموزش و پرورش صادر کرده بود پرداخت و در قسمتی از اظهارات خود گفت: «در آن زمان از کسانی امثال دکتر محمدجواد باهنر و آیت‌الله برقعی دعوت به عمل آمد که در تهیه و ترجمه دروس تعلیمات دینی و قرآن با این وزارتخانه همکاری به عمل آورند و کتاب‌های لازم را تهیه نمایند.»

به نوشته روزنامه کیهان در شماره روز ٧ اردیبهشت ۱۳۵۹، فرخ‌رو پارسا در ادامه دفاعیاتش افزود: «راجع به اتهام داشتن روابط نامشروع من با رییس دفترم که در کیفرخواست به آن اشاره شده باید بگویم که به قرآن مجید سوگند می‌خورم که هیچ‌گونه روابطی به جز روابط اداری بین ما حاکم نبوده است.»

وی ادامه داد: «راجع به غارت بیت‌المال که بزرگترین اتهام من است، باید بگویم من این مساله را تکذیب می‌کنم، زیرا در تمام طول خدمت، من نه کار مالی داشتم و نه سروکاری با حساب و دفتر داشتم. این‌ها که به من اتهامات دزدی چند میلیونی وارد کرده‌اند، باید بگویند این پول‌ها را من از چه طریقی و از کجا سرقت کرده‌ام؟»

فرخ‌رو پارسا سپس درباره ایجاد یک شبکه اطلاعاتی در بین معلمان وزارت آموزش و پرورش گفت: «ساواک منحله در زمان وزارت من از من می‌خواست که یک شبکه اطلاعاتی در بین کلیه معلمان ایران به وجود آید تا ساواک بتواند کلیه معلمان را تحت کنترل خود درآورد. هدف از ایجاد چنین شبکه‌ای در بین معلمان مبارزه با پیشرفت کمونیسم بود و من در پاسخ ساواک طرحی ارایه دادم که این شبکه به وجود نیاید و گفتم که راه مبارزه با نفوذ و پیشرفت کمونیسم در بین معلمان و دیگر اقشار جامعه آن است که کتاب‌های ضد کمونیستی بیشتر چاپ و منتشر گردد و از این راه با نفوذ و پیشرفت کمونیسم مبارزه گردد و به خاطر عدم موافقت من با ایجاد شبکه اطلاعاتی در بین معلمان، ساواک در طول دو سال انواع و اقسام شایعات را درباره خروج مقداری لوازم لوکس از گمرک بدون پرداخت حقوق گمرکی ساخت.»

نماینده دادستان در چهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات فرخ‌رو پارسا گفت: تنها اقدام خانم پارسا در آخر وزارتشان این بوده که با توافقی که با ساواک کرده، قرار گذاشته می‌شود که معلمینی که باید بازداشت شوند در صحن مدرسه یا دبیرستان بازداشت نشوند، بلکه در خارج از محوطه مدرسه آن‌ها را بازداشت نمایند. «متاسف هستم از اینکه اتهاماتی به من وارد شده است که دلیل و اساس محکمی ندارد و این عمل باعث تشتت افکار من شده است »

فرخ‌رو پارسا در آخرین دفاعیاتش پس از ۹ جلسه محاکمه در مورد اتهامی که به رفتار وی در دیدار با مدیران مدارس مذهبی مطرح شده بود گفت: «سخنان من در جمع مدیران مدارس مذهبی که یکی از شاکیان من در دادگاه عنوان کرد به این صورت بود که من در آن جلسه در مورد حجاب زنان گفتم که حجاب نبایدمانع فعالیت‌های اجتماعی زنان گردد.

در آن زمان دختران مدارس مذهبی در فعالیت‌های ورزشی اصلاً شرکت نمی‌کردند. من در تمام بخشنامه‌های خود زنان را به پوشیدن لباس‌های سنگین و با حجاب دعوت می‌کردم.»

فرخ‌رو پارسا گفت «اکنون من به عفو امام چشم دوخته‌ام» اما دادگاه پس از آن وارد شور شد و سرانجام حکم اعدام او را صادر کرد.

چهارشنبه, 19 ارديبهشت 1397 ساعت 22:52 خوانده شده: 963 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +32 0 --
معلم 1397/02/19 - 23:37
اگر اعدام اینگونه هست که الان بیشتر مسئولان آ.پ باید اعدام شوند. از بس در آ.پ فساد مالی زیاد شده، برخی مدیران مدارس به راحتی تخلف مالی می کنند و می دانند که اداره پشت آنان هست و به مشکل نمی خورند. حرف معلمان هم به جایی نمی رسد.‌
پاسخ + 0 0 --
بازنشسته متنفر 1397/02/20 - 21:35
باید گفت ای کاش خدا اون عقلی را که امروز به ما داده در زمان انقلاب به ما داده بود وامروزه به این حال واحوال دچار نمی شدیم وبه جای زندگی امن مجبور به تجمع در مقابل خانه ی به اصطلاح خانه ملت نمی شدیم . ضمنا اگر امروز مسولان دزد و اختلاسگر و رشوه بگیرو خیانت به بیت المال و مملکت اعدام شوند باید هر روز بصورت گروهی افدام شود .
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1397/02/21 - 06:07
شک نکنید در هر انقلابی در اوایل استقرار یک نظام به جای نظام قبلی تعدادی بیگناه و یا کم گناه که قابل بخشیدن و یا تقلیل حکم هستند ناجوانمردانه و ناعادلانه به قتل رسیده و اعدام می شوند
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/02/21 - 23:03
اخ نویسنده عزیز
همکار عزیز . نور چشمی دارم که دکترای حسابداری دانشگاه ازاد داره و کاملا ازاد است و با مشکل اخلاقی و پرونده که داره و دستگیری به دلیل روابط ......... با دانشجویش و ..... الان تاج سر اموزش و پرورش استان ک......... است و حتی اگر تمایل به حضورر همکار خانمی نداشته باشه با چند خانم همه شبکه اش در گروه حسابداری مشکلی را افریده و بعد تهدید و .........


عزیزان ایشان نوردیده حراست و ......بخصوص مسول فنی و حرفه ای هم هستند کجای کارید

هرچی فاسدتر و بی ناموس تر و ......عزیزتر و شخصیت دار در ا.پ میشی
پاسخ + +18 -2 --
خاطره 1397/02/19 - 23:51
الان همه نسبت های که به این خانم بستن خود وزیر وزرا انجام میدن و کلی هم اقازاده و ژن خوب داریم من واقعا متاسفم برای خودم واقعا فکر نمی کردم قبل انقلاب وزیر زن داشته باشیم اونم اموزش و پرورش خدایا ما الان ته تهش میتونیم مشاور رییس جمهور بشیم اونم فرمالیته اصلا ما خانما رو ادم حساب نمی کنن من تو وارد شدن به درب ورزشگاه ها موندیم اوه خدای چه پییییییشرفتی کردیم ما
پاسخ + +19 -2 --
!!!!!! 1397/02/20 - 07:12
ظاهرا قصد این است که کجا رفت شور انقلابی؟
کجا رفت تعهد وطنی؟
کجا رفت هوشیاری و بیداری قانون؟
کجا رفت زهرچشم گرفتن خاطیان؟
کجا رفت صداقت و صلابت قانون؟
و.......
از گناهان انجام یافته متوفی خدا مطلع است و بس ، قضاوتی
نمی کنم ، اما به عنوان اولین زن وزیر اعدام شده جهان
تحسین اش می کنم .
آری امروز تیزی قانون جایش را به خواب عمیق آن داده است.
راستی با این جرم های ذکر شده امروز چند مدیر و مسول و وزیر
مستحق اعدام هستند؟! اعدام را گذشتیم زندان یا عذرخواهی خشک و خالی!!!!
پاسخ + 0 0 --
بازنشسته متنفر 1397/02/20 - 23:30
اگر واقعا اقدام مؤثر انجام گیرد باید مثل کشورهای اروپایی نیروی مملکت داری را از آن کشورها وارد کنیم
پاسخ + +4 0 --
منصور 1397/02/20 - 21:40
قضاوت با خوانندگان گرامی
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/02/21 - 01:56
یاد قسمت های اخر سریال مختارنامه افتادم.با شور و شوق میان جلو.اولش خوبه... مردم میخوانش اما...
پاسخ + +4 0 --
امیر 1397/02/21 - 02:05
کافرهمه رابه کیش خودپندارد...
کسانی که هرکدامشان یک«بابک زنجانی»دردرون داشتندمردم رابه دزدی واختلاس محکوم کرده اند.
گذرزمان به ملت ایران تفاوت خادم وخائن رانشان داپ.بعدازچهل سال احساس می کنم افرادموثرترومفیدتری درزمان گذشته سکان دارمدیریتهابوده اند.
پاسخ + +4 0 --
علی 1397/02/21 - 10:46
راستی با این جرم های ذکر شده امروز چند مدیر و مسول و وزیر
مستحق اعدام هستند؟! اعدام را گذشتیم زندان یا عذرخواهی خشک و خالی؟؟؟؟؟
علی برکت اله
پاسخ + 0 0 --
بازنشسته متنفر 1397/02/21 - 13:03
آنچه برای ما ملت در این چند دهه متصور شد اینست که به نام دین هم می شود خیلی بهتر چاپید و حق کشی کرد و اعدام و بگیر وببند کرد لذا حاشا وکلا از این هدیه ی الهی که به ما ملت ایران ارزانی شد (حکومت عدل علی ) خدا کند بیگانگان نفهمند که دسته ای آقازاده اثروت ودارایی دارند به قارون می رسند ودسته ای دیگر از نداری دادشان به آسمان وتجمعات می رسد
پاسخ + 0 0 --
علی 1397/02/21 - 10:46
راستی با این جرم های ذکر شده امروز چند مدیر و مسول و وزیر
مستحق اعدام هستند؟! اعدام را گذشتیم زندان یا عذرخواهی خشک و خالی؟؟؟؟؟
علی برکت اله
پاسخ + +2 0 --
علی 1397/02/21 - 10:47
اگر اعدام اینگونه هست که الان بیشتر مسئولان . باید اعدام شوند.
پاسخ + +1 0 --
حقی 1397/02/21 - 14:16
با اقدامات مثبتی که از این خام در مفاله ذکر شده به را حتی میتوان یقین پیدا کرد که به خدا اعتقاد داشته ودر نتجه مومن است.
آن کسانی که انسان مومن بی گناهی را می کشند در جهنم ابدی خداوند قرار می گیرند.

وَمَن يَقْتُلْ مُؤْمِنًا مُّتَعَمِّدًا فَجَزَاؤُهُ جَهَنَّمُ خَالِدًا فِيهَا وَغَضِبَ اللَّـهُ عَلَيْهِ وَلَعَنَهُ وَأَعَدَّ لَهُ عَذَابًا عَظِيمًا ﴿نساء٩٣﴾

و هرکس مؤمنی را عمدا بکشد، جزای او جهنم است که جاودانه در آن بماند و خداوند بر او خشم گیرد و لعنتش کند و برای او عذابی عظیم آماده سازد .
پاسخ + 0 0 --
....... 1397/02/22 - 11:27
جناب حقی سلام

بنده در زمان وزارت ایشان دانش آموز بودم
با وجود این که اوضاع آموزش خوب بود اما
جرأت نمی کنم قضاوت کنم که ایشان فرد
خوبی بوده یا نه ؟ پشت مرده دست کوتاه
از هستی هم سخن گفتن گناه و کریه است
اما چه آسان فتوای مؤمن بودن ایشان را
دادید؟ !!! امروز در جامعه اسلامی ما 313
نفر مؤمن خالص برای یاری امام زمان "عج"
پیدا نمی شود و شما چه راحت حکم می دهید.
پاسخ + 0 0 --
....... 1397/02/23 - 12:17
جناب حقی در کل با اعدام مخالفم .
منتهی مراتب خداوند در قرآن مجید خیلی
چیزها فرموده است اما شما آثار آنها را در
جامعه می بینید؟!!!!
پس آقای آملی در قبال این همه ظلم و
ستم و فساد امروز چرا سکوت کرده اند؟!!!
مگر وظیفه عالم روشنگری و افشای فساد
نیست ؟ چند صد هزار این مملکت عالم دارد ؟!!!
یا فقط برای دریافت بودجه میلیاردی عالمند؟!!!!!
من به هر کس که نماز و روزه معمولی می گیرد
مسلمان می گویم نه مؤمن . 313 نفر یادتان نرود.
پاسخ + +3 0 --
بازنشسته 96 1397/02/21 - 17:03
پس کو آن دادگاه بنظر می رسد چشم دادگاه کور و گوشش کر شده که نسبت به چپاول مملکت سکوت کرده شاید هم شریک نابکاران روزگارند که همین گونه است انشااله روز قصاص اینها هم خواهد رسید.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/02/21 - 23:05
اقای ایت ا.....خلخالی را زنده کنید واقعا مفید بود برای ایران
پاسخ + 0 0 --
حقی 1397/02/22 - 17:32
فرهنگی ناشناس سلام

1-معنای مومن در کتاب خدا کسی است که حدافل اعتقاد را به خدا دارد وکسی که جلوی ساواک رژیم می ایستد ودستور تهیه کتب دینی را می دهد حتماً به خدا اعتقاد داشته است.
2-
مَن قَتَلَ نَفْسًا بِغَيْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِي الْأَرْضِ فَكَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِيعًا
هرکس کسی را جز به قصاص قتل، یا به جزای فساد در روی زمین، بکشد مانند این است که همه مردم را کشته باشد،
3- وچه راحت حکم دادید که جامعه ما اسلامی است.
آیت الله جوادی آملی بخاطر رواج ربا خوری در بانکهای کشور به گریه افتاد.
این چگونه جامعه اسلامی است که ربا خوری در آن نهادینه شده است؟

آن کسانی که انسان بی گناهی را می کشند منتظر عواقب وحشتاک آن باشند که بسیار سهمگین است.
پاسخ + +3 0 --
معلم 1397/02/21 - 17:08
لعنت خدا برکسانی که به نا حق حکم کردند.
پاسخ + +2 0 --
معلم 1397/02/21 - 17:50
خدا کند این افراد که از مسئولین فعلی خیلی سالم تر وبا آبرو هستند ما را در آن دنیا ببخشند.
پاسخ + +3 0 --
....... 1397/02/22 - 11:31
واقعا جای تفکر دارد دهه 50 قبل از انقلاب ما وزیر
زن داشتیم اما امروز بعد 40 سال در احیای جایگاه
واقعی زنان دریغ داریم. از زنان و منزلت آن سخن می گویند چون صف های نمازجمعه و راهپیمایی ها
را به خوبی پر می کنند. لذا نیاز بدانها باعث توجه به
آنان است و گرنه کجاست وزارت و مدیریت سطوح
بالای زنان ؟!!!!!!!
پاسخ + 0 0 --
عبدالله حقگو 1397/02/24 - 02:00
سلام


خدابه فریاد مسؤلان امروز برسد.
عدالت قطعآدردنیاوآخرت دامن همه رامیگیرد.
چه خوبست که در درگاه الهی روسفیدباشیم.
علی الخصوص اگرمدعی اجرای شرع وعدالت اسلامی هم شهره شده باشیم.

وآآآآآی.

یا حق
پاسخ + 0 0 --
عبدالله حقگو 1397/02/24 - 02:00
سلام


خدابه فریاد مسؤلان امروز برسد.
عدالت قطعآدردنیاوآخرت دامن همه رامیگیرد.
چه خوبست که در درگاه الهی روسفیدباشیم.
علی الخصوص اگرمدعی اجرای شرع وعدالت اسلامی هم شهره شده باشیم.

وآآآآآی.

یا حق

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور