صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

" بازتاب یک سکوت "

گزارشی از تجمع معلمان

گزارشی از تجمع معلمان در برابر سازمان برنامه و بودجه و مجلس
 
روزپنج شنبه تعدادی از معلمان در تهران مقابل ساختمان مجلس در بهارستان تجمع کردند. تجمع اين‌بار آن‌ها مانند دیگر تجمع های‌شان در سکوت برگزار شد و معلم ها پلاکاردهایی که روی آن شعارهای صنفی نوشته شده بود در دست داشتند.

شعارهایی مانند:«آموزش رایگان»، «حداقل درخواست ما حق‌التدریسی ماست»، «بیمه کارآمد حق فرهنگیان است»و ... . تجمع از ساعت 10صبح در فضایی آرام شروع شد تا اینکه در ساعت 11:15 نیروهای امنیتی به معلم‌ها حمله کردند و در فضایی وحشتناک آن ها را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

درگیری میان معلم ها و ماموران با بازداشت 15 نفر از معلم ها و زخمی شدن تعدادی از آن‌ها در حالی به پایان رسید که خانواده های آن‌ها ساعتی بعد در مقابل ساختمان پلیس امنیت در خیابان 15 خرداد منتظرشان بودند. مدتی بعد از بازداشت معلم‌ها، وزیر آموزش‌ و‌ پرورش در حساب توییتری خود به این نحوه برخورد با آن‌ها واکنش نشان داد و گفت که اقدام نیروهای امنیتی برای بازداشت معلم ها در این شرایط به دور از تدبیر و امید بود. او نوشت:« از دیروز پیگیر مسائل معلمانی بودم که در تجمع روز پنجشنبه حضور داشته‌اند. هر چند تجمع بدون اخذ مجوز و در شرایط سیاسی کشور و دولت کاملا به دور از تدبیر و انصاف بود ولی با مساعدت نهادهای مربوطه بخش عمده مشکلات برطرف شده است. همچون گذشته بر عهد خود هستم و پیگیر مشکلات همکارانم خواهم بود».

گزارشی از تجمع معلمان در برابر سازمان برنامه و بودجه و مجلس

این معلم ها به کمبود بودجه‌ آموزشی و حقوق پایین اعتراض داشتند. همزمان با تجمع معلم‌ها مقابل مجلس تعدادی دیگر از آن‌ها در شهرهای مختلف تبریز، کرمانشاه و مریوان نیز در تجمعات مسالمت آمیز برای دریافت حق و حقوق‌شان شرکت کرده بودند.

صدیقه پاک ضمیر، همسرمحمد حبیی، معلم بازداشت شده توسط نیروهای امنیتی که همراه با همسرش در تجمع معلم ها مقابل مجلس حضور داشت، در گفت و گو با« قانون» می‌گوید:«تجمع از ساعت 10 صبح مقابل مجلس شروع شد. شعارهایی که معلم ها در فضای آرام سر می دادند درباره مطالبات صنفی، مسائل معیشتی معلم ها و آموزش رایگان برای دانش آموزان بود. نزدیک به یک ساعت و ربع از تجمع گذشته بود که نیروهایی با لباس های شخصی به معلم ها حمله کردند و تعدادی از آن ها همراه با همسر من را دستگیر کردند و به پلیس امنیت 15خرداد بردند». او تعداد معلمان بازداشتی را 15 نفر اعلام می‌کند و می‌گوید:« هنوز 6 نفر از معلم ها در بازداشت به سر می‌برند که تعدادی از آن‌ها از اعضای هیات مدیره انجمن صنفی معلم ها هستند. این 6 نفر را به دادسرای اوین منتقل کرده‌اند و گفته اند که با قرار وثیقه 50 میلیون تومانی آزادشان می کنند اما همکاران این وثیقه را قبول نکرده اند و منتظر هستند تا صبح شنبه این قرار را به کفالت تبدیل کنند».

گزارشی از تجمع معلمان در برابر سازمان برنامه و بودجه و مجلس

بازداشت قبلی محمد حبیبی در ماه های آخر سال گذشته توسط ماموران در مقابل چشم دانش‌آموزان و در نزدیکی مدرسه اتفاق افتاده بود. صدیقه پاک ضمیر درباره برخورد دانش آموزان وقتی که معلم‌شان را در حال بازداشت دیدند، می گوید:« به هر حال زندان جایی است که خلافکارها می برند و جای معلم در زندان نیست. دانش آموزان بعد از اینکه همسرم از زندان آزاد شد و به مدرسه رفت به او گفته بودند: « آقای معلم، ما دیدیم که ماموران شما را بازداشت کردند و بردند». همسر من با صداقت با دانش آموزانش برخورد می کند و به آن‌ها می گوید که علت بازداشت او پیگیری مطالبات صنفی و مطالبات دانش آموزان است. به هر حال بخشی از مسائل صنفی مربوط به معلم هاست و بخشی از آن مانند آموزش رایگان مربوط به دانش آموزان است».

بازداشت معلم ها در حالی اتفاق می افتد که بخش زیادی از نیروهای حق‌التدریس هنوز حقوق‌شان را بعد از ماه ها نگرفته اند. معلم های بسیاری هستند که در روستاها خدمت می کنند و حتی برای هزینه رفت و آمدشان هم دچار مشکلات زیادی هستند. آن‌ها نه تنها حقوق نمی گیرند بلکه برای رفت و آمدهای‌شان هم دچار مشکل هستند. یعنی هم باید وقت شان را بگذارند و هم هزینه رفت و آمدشان را بدهند اما در برابر آن حقوقی دریافت نمی کنند.

بنا بر اصل 27 قانون اساسی، برای برگزاری تجمعات صنفی نیازی به دریافت مجوز از نهادهای مربوطه نیست و این تجمع صنفی هم در فضایی ساکت و آرام برگزار شد.

محمدرضا نیک نژاد، عضو کانون صنفی معلمان ایران که خود نیز تجربه بازداشت و زندان را در زمينه پیگیری حق و حقوق صنفی معلم ها دارد، در گفت و گو با «قانون» می‌گوید:«سال هاست که معلم ها برای گرفتن مطالبات‌شان دست به دامن تجمع در سکوت می شوند و این در حالی است که همیشه این تجمع ها با دخالت نیروهای امنیتی به هرج و مرج و خشونت کشیده شده است. ما در سکوت کنار هم می‌ایستیم، پلاکاردهای‌مان را بالا می بریم و در نهایت بیانیه مان را در انتها می خوانیم و می رویم اما این بار علاوه بر به خشونت کشیدن تجمع، معلم ها را ضرب و شتم کردند. معلم ها از اقشار فرهیخته جامعه هستند و دانش‌آموزانی که قرار است فردا آینده ایران را بسازند، زیر نظر همین معلم ها تربیت می‌شوند». این فعال صنفی معلم ها درباره نحوه برخورد دانش آموزان با این موضوع می گوید:« من در سه مدرسه مشغول به تدریس هستم و این طبیعی است که بچه ها و خانواده‌های‌شان در خبرها و کانال‌های ارتباطی- اجتماعی خبرهای بازداشت ما را می خوانند و از آن مطلع می شوند. برخورد بخش زیادی از دانش آموزان همواره پر از سوال است؛چون آن‌ها نمی توانند این موضوع را هضم کنند که معلم‌شان؛ کسی که قرار است از او چیزی یاد بگیرند، بازداشت شود».

نیک نژاد از روزهایی می‌گوید که تازه از زندان آزاد شده بود و در مدرسه‌ای جدید مشغول به تدریس شده بود:« قرار بود من به دانش‌آموزان کلاس هفتمی که 12ساله بودند، درس بدهم. یکی از دانش‌آموزان با خجالت زیاد آمد و به من گفت که آقا، ما در اینترنت دیده ایم که شما را بازداشت کرده اند و زندان رفته‌اید. من شوخی و جدی را با هم قاطی کردم و به او گفتم اما بیشتر دانش آموزان حتی اگر بدانند هم این موضوع را به معلم بروز نمی دهند». نیک نژاد، فراوانی بازداشت های فعالان حقوق بشر و صنفی که در سال گذشته انجام شده است، دلیلی برای از بین رفتن قبح این موضوع اعلام می‌کند و می گوید:« نگاه جامعه درباره بازداشت هایی که به صورت صنفی انجام می شود منفی نیست؛ البته به هر حال زندان جای مجرم هاست و ما با بچه‌ها صحبت می‌کنیم که اتهامی زده شده و ما با مسئولان زندان صحبت کرده ایم و ماجرا رفع شده است».

 

معلمی که بعد از 7 ماه خدمت بی حقوق جان داد
می گویند معلمی عشق است، شغل نیست. شاید معلم ها با شنیدن این جمله تنها لبخندی به لب بیاورند که دردهای‌شان را پنهان کند اما حقیقتش این است که معلم های حق التدریس و خرید خدمت شاید تا ماه ها هیچ حقوقی نگیرند. بارها برای گرفتن حقوق‌شان مراجعه کنند و در جواب بشنوند که هنوز دولت بودجه ای را برای پرداخت حقوق آن‌ها در نظر نگرفته تا بودجه اش تامین نشده است.

سال گذشته حمیدرضا گنگوزهی، معلم مدرسه روستای نوکجو در سیستان و بلوچستان زیر آوار دیوار کلاس ساختمان قدیمی مدرسه دفن شد و فوت کرد. او تازه هفت ماه بود که معلم شده بود اما یک ریال هم حقوق نگرفت. سال گذشته اعلام کردند تمام مطالبات فرهنگیان تا اردیبهشت و هفته معلم پرداخت شود اما هنوز بخش زیادی از این مطالبات پرداخت نشده است.

نیک نژاد درباره به تاخیر انداخته شدن پرداخت حقوق و مطالبات معلم ها می گوید:« ما هنوز بخشی از اضافه کارهای سال قبل را دریافت نکرده ایم. طلب هایی که بعضی از آن‌ها شاید به 500 هزارتومان هم نرسد اما سال ها برای دریافت آن باید صبر کنیم. به ما می گویند که پرونده مطالبات‌تان وارد دیون شده و معلوم نیست کی بتوانیم آن را پرداخت کنیم». معلم‌ها برای یک ماه کار باید حقوقی معادل مبلغی که وزارت کار مشخص کرده دریافت کنند اما به بهانه های مختلف آنقدر تکه تکه حقوق‌شان را کسر می کنند که دیگر چیزی از آن باقی نمی ماند. این فعال حقوق صنفی با اشاره به وضعیت معلم های حق التدریسی و خرید خدمت می گوید:« این معلم ها روزهای جمعه و تعطیلات رسمی و در تعطیلات تابستانی حقوق ندارند. در نهایت از یک میلیون حقوق تصویب شده وزارت کار، گاهی 450یا 400 هزارتومان آن را دریافت می کنند آن هم تاخیرهایی که ماه ها طول می‌کشد. معلم های حق التدریسی اگر هم بیمه داشته باشند، 15 روز در ماه است».

نیک نژاد این برخورد با معلم‌ها را نوعی توهین و تحقیر آن‌ها می داند و می گوید:«اما اعتراض معلم ها به مقامات بالا به جایی نمی‌رسد چون آنقدر نیروی بیکار در کشور است که خیلی زود برای‌شان جایگزینی در نظر گرفته می شود و در نهایت دست خالی بیکار می شوند. معلم با خودش می گوید چرا باید کار کند و به جای اینکه برای کار بی مزدش از او قدردانی شود، او را تحقیر می کنند».

گزارشی از تجمع معلمان در برابر سازمان برنامه و بودجه و مجلس

بعضی از آن‌ها با دلار داراي قیمت 3600 تومان کارشان را شروع کردند و حالا دلار به 6500 تومان رسیده است. ارزش پول‌شان نصف شده و برای ادامه زندگی دچار اضطراب و پریشانی هستند. این طور است که وقتی می‌بینند که حرف‌شان به جایی نمی‌رسد و اعتراض‌های‌شان در روزنامه ها بارها گفته می شود بی آنکه نتیجه ای داشته باشند، دست به تجمع مسالمت آمیز می زنند که آن هم با برخورد مواجه می شود.

روزنامه قانون

شنبه, 22 ارديبهشت 1397 ساعت 16:12 خوانده شده: 1039 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +22 -1 --
........ 1397/02/22 - 16:52
آنان معلم را فقط دارند تبدیل به
اسطوره می نمایند. بعداز این
دانش آموز به او به عنوان زندانی
سیاسی می نگرد. ببینیم چه کسی
ضرر خواهد کرد!!
قبل انقلاب هم چنین اشتباهاتی
صورت گرفت همان اسطوره ها
که خود اینها تکریم می کنند ...
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1397/02/22 - 19:06
باعث تاسف و تاثر و...باید باشد که مثلا حدود 40 درصد معلمان و دبیران دندان خراب و پوسیده یا کشیده داشته و هزینه درمان انها را نداشته باشند و....
پاسخ + +28 0 --
دبیر م 1397/02/22 - 17:00
من معلم یا دبیر به کدامین گناه باید معیشت و منزلت مناسب نداشته باشم؟؟؟!!!!
یا من کارگر یا کشاورز و دامدار و....؟؟؟؟!!!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/02/22 - 23:16
به همان گناهی که به روحانی رای دادی
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/02/23 - 05:15
نه حتما می خواستید به جلیلی رای دهد که یک احمدی نژادی دیگر است. انتخاب میان بد و بدتر سرنوشت چنین مردمی است ...
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/02/23 - 05:16
نه حتما می خواستید به جلیلی ها و رئیسی ها رای دهد که یک احمدی نژادی دیگر یا یک علم الهدی دیگر است. انتخاب میان بد و بدتر سرنوشت چنین مردمی است ...
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1397/02/23 - 06:10
یعنی ریسسی میومد معیشت معلمان خوب میشد؟؟؟
زمان دکتر محمود چقدر به معیشت ما توجه شد؟؟
دوران دولت اصلاحات بیشتر به معلمان توجه شد و این دولت اعتدال هم که بدتر از اصولگرایان
پاسخ + 0 0 --
علی شیخی 1397/02/23 - 15:42
خب الان که روحانی هست و همه چیز هم آرمانیه...
پس چرا باز هم مینالید آقا/خانم ناشناس...
سگ رئیسی یا احمدی نژاد به هزارتا نوبخت و روحانی و بطحایی می ارزه که لااقل این همه به آ.پ بی اعتنایی نکردند و نیشخند نزدند...تاکی باید بی بصیرت باشیم...
پاسخ + +31 0 --
دبیر م 1397/02/22 - 17:01
جای تشکر داره از این همکاران شجاع حاضر در صحنه و تاسف از برخورد غیرانسانی ناعادلانه و خشن با این اعتراض صنفی مدنی و...
پاسخ + 0 0 --
امیدوار 1397/02/22 - 23:07
به گناه زنده بودن
پاسخ + +24 -1 --
حقی 1397/02/22 - 17:12
خطاب به نیروهای لباس شخصی و.... که برخلاف قانون اساسی کشور وحشیانه به تجمع مسالمت آمیز مغلمان حمله می کنند عرض می کنم هر مشتی که به کسی می زنید مطمئن باشید محکمترش را دریافت خواهید کرد.این قانون حاکم بر نظام هستی است.وقطع به یقین رخ خواهد داد.

إِنْ أَحْسَنتُمْ أَحْسَنتُمْ لِأَنفُسِكُمْ ۖ وَإِنْ أَسَأْتُمْ فَلَهَا ۚ
اگر نیکی کنید در حق خویش نیکی کرده‌اید و اگر بدی کنید، به زیان خویش کرده‌اید،
پاسخ + +27 -1 --
معلم خسته از تبعیض 1397/02/22 - 17:13
با نهایت تأسف در اخبار رسانه ها خواندم که محمد حسین فلاحی دبیر کانون صنفی معلمان تهران، که در تجمع اعتراضی پنج شنبه بازداشت شده را با دستبند و پابند به دادسرای اوین منتقل کرده اند. دنیا جلوی چشمانم تیره و تار شد از این نوع برخورد قرون وسطایی با یک چهره ی فرهنگی که موی خویش را در راه تعلیم و تربیت فرزندان این سرزمین سپید کرده است.
آیا دروران برده داری است که معلم یک جامعه را پابند به زندان ببرند آن هم به جرم دفاع از حقوق از دست رفته ی جامعه ی فرهنگیان و دانش آموزان، باید خون گریست به حال آموزش و پرورش این کشور .....
پاسخ + 0 0 --
فرهنگی 1397/02/22 - 22:16
مطمئنا آه معلمان دامن این اجنبی ها را خواهد گرفت.
از خشم معلمان بترسند و پیشگیری کنند به نفعشونه وگرنه... .
پاسخ + +23 0 --
رضایی 1397/02/22 - 17:33
اگر همین برخوردها در کشورهای بیگانه صورت می گرفت تا مدتها روی آن مانور می دادیم.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/02/23 - 07:42
نه تنها تا مدتها چنین برخوردی اگه در کشور دیگه اتفاق می افتاد صدا و سیما پخش می کرد بلکه با دعوت از کارشناسان به تجزیه و تحلیل آن می پرداخت . اما از این تجمع کوچکترین خبری منعکس نشد . خیلی از همکاران و بازنشستگان هنوز خبر ندارند که روز پنج شنبه تجمع بوده است.
پاسخ + +20 0 --
شهاب 1397/02/22 - 18:45
باید نیروهای خود سر لباس شخصی دستگیر ومحاکمه شوند راهپیمایی معلمان در سکوت ومسالمت آمیز برگزار شده نیاز به ضرب وشتم نبود با این اقدانات معلمان سراسر کشور باید ار برگزاری امتحانات نهایی امتناع کنند
پاسخ + +20 0 --
دولت فرهنگیان 1397/02/22 - 19:28
لااقل چند روزی صبر میکردید شیرین زبانی های تکریم از مقام معلمانتان از یاد برود بعد میزدید....
یا شایدهم این کتک ها بخشی از برنامه گرمیداشت هفته معلمتان بود!
پاسخ + +17 0 --
بازنشسته متنفر 1397/02/22 - 21:28
این نیروهای امنیتی ....اما آیا .... با مظلومان و زحمت کشان جامعه اینگونه برخورد می کنند حال اگر در جامعه امروز یک معلم به یک دانش آموز اخم کند آوازه اش به افلاک می رسد قضاوت به عهده شما مردم آزاده .
پاسخ + +10 0 --
mohamadReza 1397/02/22 - 23:40
باسلام حق معلم مشت ولگد نیست بیاییددعا کنیم برای شفای مسئولینی که اینطور حق معلمان رادرمملکت بادموکراسی اسلامی می دهند
پاسخ + +12 0 --
ناشناس 1397/02/23 - 06:56
اقای بطحایی عزیز
اگر می خواهی برای خالی نبودن عریضه چیز بگویی حداقل یه کم از قانون مطالعه داشته باشید. اقای محترم کارمندان شما زیر مشت و لگد افراد همیشه ناشناس لباس شخصی که به هیج جا هم جواب نمی دهند و محاکمه نمی شوند سیاه و کبود شدند. از فقر و فشار اقتصادی له شدند. اگر شجاعت دفاع از حق انها را نداری اگر توانایی حل مشکلات رانداری لااقل منصف باش. هر چند وقت یکبار با خدای خود خلوت کن و زیارت عاشورا را عمیقا بخوان شاید بتوانی ازادگی را بیاموزی.نمی گویم برو که بذتر از تو پشت سرت می اید. اگر دین ندارید لا اقل ازاده باشید.
پاسخ + +6 0 --
ناشناس 1397/02/23 - 06:58
اقای بطحایی عزیز
اگر می خواهی برای خالی نبودن عریضه چیز بگویی حداقل یه کم از قانون مطالعه داشته باشید. اقای محترم کارمندان شما زیر مشت و لگد افراد همیشه ناشناس لباس شخصی که به هیج جا هم جواب نمی دهند و محاکمه نمی شوند سیاه و کبود شدند. از فقر و فشار اقتصادی له شدند. اگر شجاعت دفاع از حق انها را نداری اگر توانایی حل مشکلات رانداری لااقل منصف باش. هر چند وقت یکبار با خدای خود خلوت کن و زیارت عاشورا را عمیقا بخوان شاید بتوانی ازادگی را بیاموزی.نمی گویم برو که بذتر از تو پشت سرت می اید. ما عادت کردیم که با دعای بهتر شدن مسولین و افراد نا اهل رای دهم تحمل کنیم و ....
اگر دین ندارید لا اقل ازاده باشید.
پاسخ + +8 0 --
معلم باسابقه 1397/02/23 - 11:40
معلمی برای جدیدالاستخدام ها خوبه که فهمیدن کار کنی یا نکنی به یه نرخ حساب میشه...معلمان قدیمی یعنی نسل سوخته...
پاسخ + 0 0 --
امین 1397/03/04 - 11:51
تصاویر گزارش مربوط به تجمع شیراز است

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور