صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

" پاسخ اداره آموزش و پرورش ناحیه 1 شیراز به غفار جلالی "

جوابیه اداره کل آموزش و پرورش استان فارس به صدای معلم

گروه رسانه/

به دنبال درج مطلبی با عنوان " آنارشيسم مالی در تأمين هزینه های مدارس " ( این جا ) به قلم « غفار جلالی » اداره کل آموزش و پرورش استان فارس جوابیه ای برای صدای معلم ارسال کرده است .

ضمن تشکر از پاسخ گویی اداره متبوع عین جوابیه منتشر می گردد .

جوابیه اداره کل آموزش و پرورش استان فارس به صدای معلم

مدیر مسئول محترم صدای معلم
این مطالب در پاسخ به اظهارات آقای غفار جلالی دبیر محترم ریاضی شیراز که در صدای معلم مورخ پنجم خردادماه 1397 بیان شده، ارائه می گردد. خواهشمند است به نحو مقتضی درج گردد.


الف) با توجه به استقرار نظام جدید آموزشی و تغییر سرفصل دروس در شاخه فنی و حرفه ای و کاردانش و سه پایه شدن هنرستان ها از لحاظ امکانات آموزشی و رفاهی و تجهیزات کارگاهی، منطبق با محتویات جدید کتاب ها نبوده است.
به طور مثال در پایه دوازدهم رشته ماشین ابزار با کد 71510 در خوشه شایستگی های فنی در درس کارگاه تولید قطعات به روش تراشکاری و cnc حداقل احتیاج به یک دستگاه cnc جهت آموزش سرفصل این درس به هنرجویان بوده که هزینه خرید آن بالغ بر 300 میلیون تومان می باشد. این موارد در رشته های دیگر هنرستانی مخصوصا در زمینه صنعت صادق خواهد بود.
در همین راستا با توجه به اصل سی ام قانون اساسی مبنی بر آموزش رایگان هنرجویان، متاسفانه تاکنون هیچ گونه سرانه ای به هنرستان ها تعلق نگرفته و همین امر منجر شده است با مشارکت های داوطلبانه مردمی، برخی از مشکلات هنرستان ها مرتفع گردد.
بنابراین بایستی از سمت وزارتخانه بخشنامه و دستور العمل واضحی صادر شود که در صورت عدم پرداخت سرانه و اعتبار تجهیزات کارگاهی یک وحدت رویه در کل کشور نسبت به جذب مشارکت های داوطلبانه مردمی انجام، تا بتوان در راستای آن بحث کیفیت آموزشی به هنرجویان و آماده سازی برای بازار کاررا فراهم نمود.
اگر این امر حاصل نشود، ما مسئولین مدیون هنرجویان بوده و کمی و کاستی در آموزش خلاف مقررات و آیین‌نامه‌های آموزشی خواهد بود.


ب) سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی هر ساله از فروردین ماه جهت ثبت سفارش آغاز می شود. امسال بر اساس تقویم زمانی سفارش کتب تاریخ شروع از  20 / 1 / 97  بوده که متاسفانه سامانه تا نیمه دوم اردیبهشت فعال نبوده است. در همین راستا جهت تسهیل در امورطبق بخشنامه ص/11/971322/2301 مورخ  9 / 2 / 97  ناحیه یک فقط مجوز اخذ مبلغ 100 هزار تومان علی الحساب به عنوان کتب درسی و بیمه دانش آموزی و لحاظ نمودن تامین هزینه های بیشتر هنرستان ها نسبت به مقاطع دیگراز قبیل: ( تکثیر سرفصل pdf کتب درسی ، تکثیر سوالات امتحانی دروس پودمانی و هزینه های شارژ و سرویس دستگاه های تکثیر) پیشنهاد افزایش مبلغ 50 هزار تومان داده شد و مورد تایید و تصویب شورای محترم معاونین قرار گرفت و دریافت هزینه با رضایت کامل اولیاء از طرف مدیران محترم صورت گرفته است.
به این نکته مهم می‌توان اشاره کرد که توزیع کتب درسی به صورت کامل در تمام شاخه ها و رشته ها در نیمه اول مهرماه انجام نمی‌شود و بایستی از روی سرفصل pdf کتب درسی جزوات تکثیر و در اختیار هنرجویان قرار داده شود، که مشکل و خللی درامر آموزش هنرجویان ایجاد نگردد. به طور مثال در سال قبل در ۲۱ آبان ماه ۱۳۹6 بیشتر از نیمی از کتاب های عمومی و تخصصی هنرستان تربیت بدنی علیرضایی و دکتر جزایری تحویل هنرجویان نشد، که منجر به رسانه ای شدن این موضوع در صدا و سیما و پخش در اخبار بیست و سی گردید.

با توجه به آسیب‌های سال تحصیلی قبل این تصمیم اتخاذ گردید و ریز جزئیات در تابلو اعلانات هنرستان نصب و در اختیار والدین قرار گرفت. این امر توسط مدیران هنرستانها انجام و نسبت به دریافت هزینه با رضایت کامل والدین انجام گردید . همچنین مقداری از این مبلغ دریافتی جهت پوشش کتاب هنرجویان بی بضاعت که توان پرداخت هیچ وجهی راندارند، صرف می گردد.
بنابراین موارد و مشکلات ذکر شده بالا در قالب قیمت کتب درسی که از طرف وزارتخانه ابلاغ شده، اختصاص داده نشده است.


ج) با توجه به ارسال بخشنامه متعدد به شماره 74/2205/97مورخ  24 / 2 / 97  از طرف معاونت محترم توسعه مدیریت و پشتیبانی و بخشنامه شماره11/2251/97 مورخ  26 / 2 / 97  از طرف سرپرست محترم اداره کل آموزش و پرورش استان و بخشنامه
شماره ص /11/972384/2301 مورخ  26 / 2 / 97  از طرف مدیریت محترم ناحیه یک نسبت به لغو دریافت مبالغ اضافی و عودت به هنرجویان صادر و این امر توسط مدیران محترم هنرستان ها در حال انجام است، که متاسفانه برادر بزرگوار به علت عدم آگاهی از بخشنامه های بعدی اذهان عمومی را تشویش کرده است.
در پایان لازم است، همکارانی که در رسانه های گروهی و یا فضای مجازی مطالبی در خصوص آموزش و پرورش اظهار می نمایند، قبل از اینکه منجر به شایعه پراکنی یا تشویش اذهان عمومی گردد، انصاف حکم می کند با مطالعه بیشتر و کسب اطلاعات دقیق تر اظهار نظر نمایند.

جمعه, 11 خرداد 1397 ساعت 15:10 خوانده شده: 764 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 0 --
یه معلم 1397/03/11 - 17:32
به نظر میرسه بهتره آموزش و پرورش و مدترس رو به کل تعطیل کنن چون حکومت دنبال بی سواد بار آوردن ملت و سواری بهتر از آنان است . ما معلمان ترسو ترین افراد جامعه هستیم
پاسخ + +7 0 --
mid term 1397/03/11 - 20:35
امروز امتحان دبیرستان نمونه بودبازدیدکننده محترم ماشین پلاک قرمزرااورده زده توی خیابان بدون راننده و خودش یکساعت رفته مثلابازدید.ماشین اداری در حکم اموال دولت است وهیچ ...حق نداردبه ان بعنوان اسب بیصاحب نگاه کندخلاصه که من ماندم تا برسند واسب بیصاحب راسوارشوندماشین سمند مدل 96دست یک ادم بیمسئولیت.از اینها که برای ژیان قراضه خودشان هزارتاکاوروسایبان درست میکنندمبادا افتاب ببیندوبرای بیت المال ککشان هم نمیگزدشما عزیزان چه انتظاری دارید؟اینهابه دانش اموزان هم مثل این ماشین نگاه میکنندوبرای اقازاده های خودشان مدرسه تاسیس میکنندمثل ان رئیس دانشگاه که چون فرزندش به سن دبیرستان رسیدزودرفت یک دبیرستان زدبه اسم دبیرستان وابسته به دانشگاه!وچون فرزندش بسال چهارم رسیدمقدمات انحلالش رافراهمکردو مدرسه نابودشد.من شماره پلاک ماشین را برای نظری و امثالهم و مسئولین که اندک رگی دارند مینویسم اگر خواستند پیگیری کنند اگر هم خیلی مشتاق بودند ببینند بنده حقیر چه کسی هستم از همینجا پاسخ بدهند و راه ارتباطی مشخص کنند تا با اسم ورسم خدمتشان عرض کنم که بر ماشین بینوا چه میامد.
ایران71-768الف 11
پاسخ + +1 0 --
محفوظ 1397/03/13 - 10:13
خواهش میکنم جلو استخدام بی رویه نیروهای حق التد ریس ازاد خرید خدمت و نهضت و غیره را بگیربد چرا انها حذب مدارس غیر انتفاعی نمیشوند الان همکاران رسمی امکان گرفتن یه ساعت اضافه کار را هم کاهی ندارند
پاسخ + 0 0 --
حسینی 1397/03/17 - 00:40
الیته بهتر است صدای معلم هم بیشتر در نشر نوشته ها دقت کند تا وزن رسانه زیر سؤال نرود. هر فردی صلاحیت اظهار نظر ندارد.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور