صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

بیانیه جمعی از معلمان مدارس غیردولتی کشور ؛

آقای وزیر! آیا برجسته کردن این نکته که فرد خاطی در جریان دبیرستان مذکور، یک نیروی آزاد بوده، به‌منظور پاک‌کردن صورت مسئله است؟

گروه استان ها و شهرستان ها/

در ارتباط با مواضع مسئولان و افراد به ویژه وزیر آموزش و پرورش در مورد " آزار جنسی جمعی از دانش‌آموزان دبیرستانی در غرب تهران توسط ناظم مدرسه " جمعی از معلمان مدارس غیردولتی کشور بیانیه ای صادر کرده اند .

متن کامل این بیانیه که در اختیار صدای معلم قرار گرفته است به شرح زیر است

بیانیه معلمان مدارس غیردولتی کشور در مورد  آزار جنسی جمعی از دانش‌آموزان دبیرستانی در غرب تهران

خبر تلخ بود و ناخوشایند؛ آزار جنسی جمعی از دانش‌آموزان دبیرستانی در غرب تهران توسط ناظم مدرسه!
شنیدن این خبر قلب‌ها را به درد آورد و واکنش‌های متعددی را ایجاد کرد. در چنین شرایطی رسیدگی به موضوع و در وهله بعدی بازگرداندن آرامش به جامعه وظیفه مسئولان امر است. التیام‌بخشی به احساسات جریحه‌دار شده مردم، اصولی را دربر دارد که عذرخواهی مسئولان و حتی استعفای آنان از مسئولیت خود، نمود بارز آن در جوامع مترقی است. وقوع چنین عمل دهشتناکی در دستگاه تعلیم و تربیت، فاجعه کوچکی نیست، اما براساس آنچه شاهد بودیم، مسئولان امر نه‌تنها به خاطر این موضوع از مردم عذرخواهی نکردند، بلکه سعی کردند با مطرح کردن اینکه فرد خاطی نیروی آزاد و غیررسمی بوده است، فرافکنی کنند؛ حال آنکه نیروی غیررسمی هم عضوی از همین دستگاه تعلیم و تربیت است. آنچه مهم است اینکه به‌طور کلی در دستگاه تعلیم و تربیت نباید چنین مسائلی رخ دهد؛ حال توسط نیروی رسمی بوده باشد یا غیررسمی.
اینکه وزیر آموزش‌وپرورش در توئیت خود بعد از ابراز تاثر از جنایت شرم‌آور در دبیرستان مذکور، تاکید کرده‌اند که «فرد خاطی نیروی آزاد و غیررسمی بوده و بدون طی مراحل قانونی به کار گرفته شده بود و همه مسببان آن مسئولند» جای درنگ دارد.
البته به تبعیت از ایشان، از رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت آموزش‌ و پرورش و مدیر آموزش‌ و‌ پرورش منطقه ۲ شهر تهران گرفته تا برخی از نمایندگان مجلس، همگی نقطه عطف سخنانشان را تاکید بر نیروی غیررسمی بودن فرد خاطی قرار داده‌اند.گویا شما مدارس غیردولتی و خیل عظیم نیروهای غیررسمی را از بدنه آموزش‌ و پرورش نمی‌دانید! در حالی که آن‌ها معلم‌اند و تنها تفاوتشان با نیروهای دولتی، بی‌بهره بودن از حداقل حقوق قانونی و حمایتی از ناحیه دستگاه متبوعشان است


در اینجا ذکر چند نکته ضروری است:
شکی نیست که مدارس غیردولتی هم جزء بدنه دستگاه تعلیم و تربیت است و به اذعان مسئولان سازمان مدارس غیردولتی، قریب به دو میلیون دانش‌آموز در حدود 12 هزار مدرسه غیردولتی مشغول به تحصیل هستند. بدیهی است که اغلب نیروهای این مدارس را معلمان و کارکنان آزاد و غیررسمی تشکیل دهند، به‌طوری که طبق گفته مدیرکل سابق مدارس غیردولتی وزارت آموزش‌ و پرورش، بیش از 200 هزار نیروی آزاد و غیررسمی با مدارج علمی بالا در سراسر کشور مشغول به ارائه خدمات آموزشی و تربیتی به فرزندان این مرز و بوم هستند که کیفیت آموزشی آن‌ها از خروجی کلاس‌هایشان مشخص است و نیازی به توضیح نیست. این تعداد کثیر از معلمان آزاد از فیلترهای گزینشی آموزش‌ و پرورش عبور کرده و سپس در مدارس غیردولتی مشغول به کار شده‌اند، حال اگر عده‌ای به‌واسطه داشتن ژن خوب، بدون فیلتر وارد محیط مقدس مدرسه شده‌اند، دلیل بر کلی‌گویی و زیر سوال بردن نیروهای غیررسمی نیست.

طی سالیان مدیدی که از زمان تاسیس مدارس غیردولتی و سپس ورود و فعالیت نیروهای غیررسمی در این مدارس می‌گذرد، این معلمان اگرچه هرگز از حداقل حقوق قانونی خود بهره‌مند نبوده‌اند، اما همواره با وجدان بیدار خدمت کرده‌اند و اتفاقا فعالیت آن‌ها در حوزه آموزشی و تربیتی به مراتب بیش از نیروهای رسمی در مدارس دولتی مورد ارزیابی قرار گرفته و زیر ذره‌بین بوده است.

بیانیه معلمان مدارس غیردولتی کشور در مورد  آزار جنسی جمعی از دانش‌آموزان دبیرستانی در غرب تهران

جناب آقای وزیر!

آیا برجسته کردن این نکته که فرد خاطی در جریان دبیرستان مذکور، یک نیروی آزاد بوده، به‌منظور پاک‌کردن صورت مسئله است؟

گویا شما مدارس غیردولتی و خیل عظیم نیروهای غیررسمی را از بدنه آموزش‌ و پرورش نمی‌دانید! در حالی که آن‌ها معلم‌اند و تنها تفاوتشان با نیروهای دولتی، بی‌بهره بودن از حداقل حقوق قانونی و حمایتی از ناحیه دستگاه متبوعشان است. در این میان آنچه نباید اهمیت داشته باشد، نیروی رسمی یا غیررسمی بودن فرد خاطی است؛ چراکه موضوع اساسی این است که به‌طور کلی در دستگاه تعلیم و تربیت نباید چنین اتفاقاتی رخ دهد و البته که همه مسئولان، از عالی‌ترین رتبه در دستگاه تعلیم و تربیت تا همکاران آن مدرسه در قبال این موضوع ناگوار مسئولند.


اگر عده‌ای به‌واسطه داشتن ژن خوب، بدون فیلتر وارد محیط مقدس مدرسه شده‌اند، دلیل بر کلی‌گویی و زیر سوال بردن نیروهای غیررسمی نیست.  نکته بعدی متوجه نمایندگان مجلس است که برخی از آن‌ها نیز در این جریان، محور سخنان خود را نیروهای غیررسمی قرار داده بودند. آنچه در اینجا برای خیل عظیم معلمان مدارس غیردولتی جای تعجب و حیرت است، اینکه وقتی این نیروها برای رسیدن به حقوق خود، از قانونگذاران کشورشان استمداد کردند و خواستار تصویب قانونی برای سامان دادن وضعیت بی‌سامان شغلی خود بودند، قریب به اتفاق نمایندگان از وجود چنین نیروهایی در بدنه آموزش‌وپرورش اظهار بی‌اطلاعی کردند و سوال مشترک اکثر آن‌ها درباره بیش از 200 هزار نیروی آزاد در سطح کشور، این بود که معلمان آزاد به چه کسانی اطلاق می‌شود؟! و حالا شاهدیم که برخی از همین عزیزان برای ارائه مصاحبه و ابراز تاثر از این فاجعه و برخی دیگر به‌منظور زیر سوال بردن عملکرد وزیر آموزش‌وپرورش و نیز مدارس غیردولتی، نیروی غیررسمی بودن فرد خاطی را مستمسک سخنان خود قرار می‌دهند، حال آنکه فرزندان بسیاری از همین نمایندگان و مسئولان در مدارس غیردولتی، دانش‌آموز نیروهای غیررسمی هستند!


 و نکته پایانی اینکه ما معلمان مدارس غیردولتی با همه سختی‌هایی که در موقعیت شغلی خود با آن مواجه هستیم؛ همواره با وجدان انسانی و بیدار پای کار بوده‌ایم و با عشق به تعلیم و تربیت، از هیچ تلاشی برای پرورش آینده‌سازان این مرز و بوم فروگذار نکرده‌ایم.

فاجعه اخلاقی رخ‌داده در یکی از دبیرستان‌های تهران، قلب ما را به درد آورد و البته همپای آن، عکس‌العمل مسئولان بود که ما را آزرده‌خاطر ساخت.
ما در اینجا اعلام می‌کنیم که حساب افراد خاطی که اغلب دارای ژن خوب هستند، از نیروهای غیررسمی مدارس جداست و شایسته نیست، این نیروهای خدوم آماج توهین قرار گیرند.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

یکشنبه, 13 خرداد 1397 ساعت 10:27 خوانده شده: 556 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 -2 --
ناشناس 1397/03/13 - 11:47
معلم خوب چه ازاد چه رسمی هیچ تفاوتی ندارد این جریان متاسفانه همه را ناراحت کرد خداوند شر شیطان را از همه دور نگه دارد و ابروی همه ی اقشار را حفظ نماید کارشناسان تعلیم وتربیت و روانشناسان و جامعه شناسان باید با اسیب شناسی سعی در حل و درمان این رفتارهای بیمارگونه داشته باشند ملامت وسرزنش تا به امروز مشکلی را حل نکرده است
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1397/03/21 - 18:59
estizahhhhhhhhhhhhhh bathaiiiiiiii !!!!!
پاسخ + +6 -1 --
ناشناس 1397/03/13 - 15:33
«فرد خاطی نیروی آزاد...... و همه مسببان آن مسئولند» اقاي پورسليمان از جناب اقاي وزير سئوال بفرمائيد ايا ايشان ميداند چند نفر مشابه اين اقا در مدارس حضور دارند ايا ميدانند در دبيرستانهاي دخترانه چند نفر همانند اين اقا مشغول به كار هستند وچه فجايعه در اين مدارس در حال رخ دادن است ( ودختر ها فرياد نمي زنند) خانه از پايه ويران است وقتي فردي با عنوان راننده روز مزد 6يا7سال قبل وارد ستاد مي شود (اقاي افشين ملكي خواهر زاده اقاي حيدري معاون توسعه ومديريت اسبق)ايشان بدون حتي يك روز سابقه ره صد ساله را يك شب طي نمودن از مدرسه چه انتظار است اين شخص ظرف قريب به 8 سال بدون رعايت هيچگونه ضابطه اي استخدام رسمي شدن وبه سمت رئيس دفتر معاونت منصوب شدن وسپس ارتقا پيدا نموده به عنوان مشاور معاون وزير (در دوره معاونت اقاي بطحائي ) اخيرا زمزمه مستشاري در هيئت رسيدگي به تخلفات با حفظ سمت را دارند اين حوزه ستاد است زير گوش وزير در مدرسه كه ..... شما خود حديث مفصل بخوان از اين مجمل در خصوص اقاي ملكي جهت اطمينان از موارد ذكر شد با يك بررسي ساده به نتيجه خواهيد رسيد
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/03/15 - 04:14
برای مثال درهمین منطقه دو ببینید در مدارس دولتی چند معلم مرد و چند مشاور جوان مرد بدون گزینش مشغول کار وتدریسند اداره هم می داند اما...
پاسخ + +4 0 --
فدهنگی 9 1397/03/13 - 18:03
بلد کردن نام نیروی ازاد یکنوع فرا فکنی وفرار رو به جلو از طرف مسولان است ؟!مگر ماا درهمین غرب تهران منطقه 9 در سالهای گذشته شاهد یکی دو مورد از همین اتفاقات در مدارس دولتی نبوده ایم
؟یا مواردی از این دست ؟!
بنده اصلا با اساس گزینش مشکل دارم !!
چه کسی گفته که کسی که رو خوانی قران بلد است و احکام میداند و
عالم به نماز وشریعت است عامل هم هست؟!
دبیرستانهای دولتی وعیر دولتی ما پرند از معلمان کنکور ونکته وتست آقا؟!والبته تنها راهکار پیشگیرانه اداه کل این است که این اقایان باید متهل وبالای سی سال باشند ؟!
چه کسی گفته است که تاهل تقوا وتعهد دینی میدهد؟!
منتها تجربه ثابت کرده در فجایعی اینچنینی معمولا برای زیر سوال نرفتن توان و برنامه های بالا دستی ها و ایجاد آرامش نسبی مطالبه گران حتما باید یکی دو نفر قربانی شوند .وبه نطر میرسد در این مورد قربانی اصلی رییس ادارمه آموزش وپرورش منطقه 2 باشد .
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1397/03/16 - 05:10
احسنت
سخنان شما اشاره ایست از وجود تفکّر توهّمی در جذب نیرو!!
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1397/03/13 - 18:43
سلام واقعا درست فرمودین
پاسخ + +2 0 --
معلم بدهکار 1397/03/15 - 00:08
وزیر ازحق التدریسها چه خبر مهر نزدیکه بابا!!!!!!!!!!!!!!!!
پاسخ + 0 -3 --
محفوظ 1397/03/15 - 14:41
سلام جذب نیروهای ازاد حق التدریس سرباز معلم شرکتی پیمانی باید متوفق شود و فقط از معلمین رسمی شاغل
متدین برای تذریس استفاده شود
پاسخ + 0 0 --
سید 1397/03/15 - 19:15
حتما خودت متدینی و بس؟!
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1397/03/16 - 05:24
غش غش خندیدم ، معلم رسمی شاغل متدین که خوب شاغله! منظورت اضافه کاری در نیمه شبه؟
معلم رسمی عیرشاغل متدین هم که بازنشسته است! اجازه میدن یا بدهند؟
معلم رسمی شاغل متدین هم یعنی غیر متدین هم داریم!
پس جرم معلم شاغل یا غیر شاغل متدین غیر رسمی چیست؟ جز توهّم در جذب نیرو؟
پاسخ + +1 0 --
فرهنگی 1397/03/20 - 14:45
وزیر اینا رو ولش بگو پول کجاست؟

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور