صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

" نامه سرگشاده معلمان حق التدریس به اهالی رسانه های دیداری و شنیداری و مکتوب کشور "

چطور حملات بی امانی به معلمان حق التدریس می شود، حال آنکه آنها سالهاست در این نهاد به رفع نگرانی های آموزش و پرورش صادقانه پرداخته اند ؟

گروه استان ها و شهرستان ها/
پس از بیانیه انتقادی جمعی از معلمان مدارس غیردولتی کشور در مورد " آزار جنسی جمعی از دانش‌آموزان دبیرستانی در غرب تهران توسط ناظم مدرسه " ( این جا )  این بار " معلمان حق التدریس " با ارسال نامه ای برای صدای معلم به بیان مشکلات و چالش های شغلی و حرفه ای خود پرداخته و نسبت به قضاوت و داوری برخی افراد و جریان ها اعتراض کرده اند .
متن کامل این نامه که در اختیار صدای معلم قرار گرفته است به شرح زیر است
 
نامه معلمان حق التدریس در مورد آزار جنسی دانش آموزان و مشکلات شغلی در آموزش و پرورش
 
بسم الله الرحمن الرحیم
«من احیاها فکانما احیا الناس جمیعا...» (مائده / ۳۲): هر کس نفسی را زنده کند به واقع، تمام جهانیان را زنده گردانیده است.
معلم و معلمی، واژه و حرفه ی مقدسی است که  احصای ارزش و منزلت آنها نزدیک به محال می نماید. به طوری که حیات بشر نیز بر مدار ارزش ها و کرامت انسانی می چرخد ، ولی این روزها شاهد هستید که چگونه حجم گسترده ای از شدید ترین تخریب ها علیه معلمین آموزش و پرورش به صدا در می آید. تخریب هایی که تاریخ بر فراز و نشیب جامعه ی شریف معلمی، از خلقت آدم تاکنون به خود ندیده است. این زنگ خطر سقوط کیفیت آموزشی و تربیتی است که با توهین و افتراهای نادرست و احیانا مغرضانه، ذهن جامعه را نسبت به وجهه معلمان توانمند و فرهیخته ی حق التدریس مسموم کرده است. اما این چگونگی ها و انکارها نه تنها هیچ کمکی به ارتقای نظام آموزشی و فرهنگ کشور نخواهد کرد، بلکه مدیریت درست منابع انسانی را نیز زیر سوال خواهد برد، ردیف های استخدامی ذخیره شده ای که برای معلمین التدریس است، به غیر منصفانه به تاراج می رود که این زوال نگرش ها و تزلزل پایه های زیر بنایی ترین نهادهاست.
چطور حملات بی امانی به معلمین حق التدریس می شود، حال آنکه آنها  سالهاست در این نهاد به رفع نگرانی های آموزش و پرورش صادقانه پرداخته اند ؟
آموزش و پرورشی که باید محور توسعه ی پایدار و پیشرفت به شمار رود، چطور به جای تلاش برای ارتقای واقعی معلمان در بدنه ی خود، و داشتن برنامه ها و آینده گزینی ها، به تحقیر معلمانی که خود پرورده است، می پردازد؟ چطور به جای پیوند دادن آنها به دانشگاه مأموریت گرای فرهنگیان، آشکارا هم دانشگاه فرهنگیان و هم معلمان آن را تضعیف کرده است؟!

معلمین حق التدریسی که اینک دارای کد پرسنلی و قابل شناسایی اند، سوابق دیرینه ای قبل از سال 91 دارند و مهمتر آنکه قبل از نوشتن اساسنامه دانشگاه فرهنگیان به اعاده ی حیثیت علمی و مهارتی خود و حق ضایع شده ی خود مطالبه ای به حق داشته اند نه ادعای بی اساس، و اینک به عنوان سرمایه های توانمند جلوه گری می کنند آنها که هر کدامشان تاکنون، در کارنامه ی درخشان شان، حداقل تربیت و آموزش 1000 دانش آموز موفق دیده می شود.
تعامل تنگاتنگ آنها با هزاران نفر از والدین نیز، از آنها مشاورانی خبره و اهل فن ساخته است و افتخاری برای جامعه ی بزرگ و حساس عرصه ی تعلیم و تربیت هستند.
اما گاهی دغدغه ی رسیدن به توسعه ی پایدار و  هدف پیشرفت و آینده نگری ها مطابق با قوانین و اهداف پیش بینی شده ی حیات طیبه در سند تحول بنیادین، منجر به یک اقدام غیر حرفه ای و شتاب زده ای می شود، به طوری که نه تنها از حاکمیتی بودن آموزش و پرورش و اسناد بالا دستی صیانت نمی شود، بلکه چشم به روی تمام اعتمادها، سرمایه ها و منابع انسانی توانمند نیز بسته خواهد شد، نیروهایی که بهترین سالهای جوانی خود را وقف تعلیم و تربیت آینده سازان کشور کردند، این بذلیست که نشان جوانمردی و مروت آنهاست و کمتر کسی را در این فضایل پیدا خواهید کرد. نیروهایی که مدارج عالیه خود را از دانشگاه های معتبر و بزرگ کشور گرفتند و توان فنی تدریس را به دلیل انگیزه ی بالا و بروز بودن مدارک دانشگاهی دارا هستند.
معلمینی که وزارت آموزش و پرورش طبق طرح کارشناسی شده ی مجلس شورای اسلامی، بر اساس پارامترهای جنسیت و رشته و نیاز منطقه و مدارک تحصیلی جذب کرده است، و وزارت تحت نظارت خود، آنها را در برنامه های ضمن خدمت و کارگاه ها شرکت داده است و مطابق با مؤلفه های استاندارد انعکاس دانش و مهارت را در آنها دیده اند.
 
معلمین حق التدریس، شیوه های فنون تدریس و کلاسداری و دوره های ضمن خدمت و انواع کارگاه ها را در همان کلاس ها و همان اساتیدی سپری کرده اند، که معلمین رسمی نیز حضور داشته اند.
 
نامه معلمان حق التدریس در مورد آزار جنسی دانش آموزان و مشکلات شغلی در آموزش و پرورش
 
حسن عملکرد آنها در اوج مهارت و رضایت مدیران و اولیا طی پژوهش و کسب آماری علمی گویای این مطلب است. لذا این فرافکنی ها و سیاه نمایی معلمین حق التدریس برای چیست؟ آیا بی اعتنایی به آنها، به معنای هدر رفت سرمایه ها را در بر ندارد؟
بنابراین گذاشتن شرایط و سختی های جدید بر معلمین حق التدریس، در واقع زیر سوال بردن عملکرد وزارت و مجلس است ، زیر سوال بردن رویکرد مدرسه محور و آموزش های حین تدریس و نظارت بالینی هاست، ایجاد شبه و تشویشی در اذهان والدین دانش آموزان و در کل جامعه است که چه اعتماد اشتباهی و چه مدیریت ضعیفی!

فرزندان ما به چه گناهی تحت تعلیم و تربیت چه کسانی قرار گرفتند؟ اما بروید پرس و جو کنید بیشتر ناراحتی آنها از بازنشسته های خسته از تدریس بود، بیشتر دل نگرانی آنها از نیروهای صفر کیلومتر بود که آداب تعامل با خود و فرزندانشان را نداشتند.
 
مطمئن باشید این تشویش ها در اذهان عمومی، چیزی جز اعتماد سوزی به همراه نخواهد داشت. و شاید اگر معمای نگران کننده ی عدم صلاحیت ها و توجیه اشتباهی آزمون برای این معلمین کارآزموده ی حق التدریس، ریشه یابی شود، هدفی جز تضعیف مدارس دولتی نبوده است و شاید در ضعف مدیریتی چون نتوانسته اند تعهد خدمت خالصانه را در بین معلمان رسمی خود نهادینه کنند و شاید معطل نگه داشتن نیروهای شایسته ی حق التدریس هدفی جز بالا نگه داشتن کیفیت آموزشی نیست؛ چرا که هراس از اینست، مبادا نتوانند بعد از ایجاد امنیت فکری و حرفه ای به این معلمین ، تعهد و بالندگی و اخلاق حرفه ای را در آنها ماندگار و حفظ کنند؟ و شاید تعهد یا توانایی وجود ندارد تا بتوانند مؤلفه های علمی برای بهره وری را در عمل به منصه ظهور برسانند. اما اگر غیر از این باشد پس کلیه ی معلمین آموزش و پرورش باید در آزمون شرکت کنند. گرچه باز آموزش و پرورش از اهداف سند تحول بنیادین فاصله ها دارد و تاکنون نتوانسته است آزمون صلاحیت حرفه ای را در رتبه بندی معلمین خود، به درستی اجرا کند.
چه شباهت و تفاوتی بین معلمین رسمی و معلمین حق التدریس وجود دارد ؟
 
آیا غیر از اینست که همگی دارای کد پرسنلی و بیمه از آموزش و پرورش هستند و در یک مدرسه و کلاس های مشابه با تراکم زیاد مشغول به تدریس هستند. اما تفاوت معلمین حق التدریس و معلمین رسمی تنها در دریافتی حقوق و مزایاست و شاید معلمین حق التدریس در تعهد و انگیزه حتی سرآمدتر باشند.
 
شاید فراموش شده است با مسأله اخلاق و انسان مواجه هستند، که این ادعاها و صحبت از عدم شایستگی ها، صحبت های بچه گانه ای است که هیچ جایگاهی ندارد و نمی تواند شأن و هویت کسانی را که سالهاست متعهدانه فداکاری کرده اند و کرامت شان خدمت خالصانه است را بی منزلت و خدشه دارسازد، شأن کسانی که قرآن به کرامت آنها قسم یاد کرده است.

این نگاه و نگرش غیر تخصصی و غیرقانونی به معلمین حق التدریس است که اگر به صورت حق التدریسی، تدریس کنند مشکلی از نظر چگونگی ها ندارند، اما وقتی بحث استخدام و برخورداری از کمترین حق و حقوق و امنیت فکری و عزتمندی به میان می آید  مسئولین رده بالای وزارت آموزش و پرورش  می کوشند تا این مسئله را منتفی اعلام کنند ؟!

مدیرانی که باید با تصمیمات درست و منطقی، جو متلاطم را آرام کنند تا معلمین خود با آرامش بیشتری وارد کلاس های درس شوند هر روز با توهین های علنی که هر کدام بار حقوقی و حقیقی داشته و حتی قابل پیگیری قضایی می باشد  بر تنش معلمین و جو عمومی نظام آموزشی کشور افزوده و با ناآگاهی خود در صدد ضربه جبران ناپذیری به کیفیت  آموزشی کشور  هستند.

لذا عالمانه اینست که باید به دنبال رهیافتی بود که در عین ارتقاء دهنده، نگهدارنده نیز باشد. بحث مدیریت کارآمد و شناخت وضعیت بحران و تعادل بخشی ها یک سر قضیه است و یک قاعده ریاضی است، که توانایی ها و سرمایه های عملی موفق، یعنی دانش به ظهور رسیده، پس این سرمایه های اجتماعی به عظمت نظام تعلیم و تربیت و تقویت دانشگاه فرهنگیان باید هدایت و جهت دهی شود و اقتصاد رفتاری در تبیین استراتژی ها در فضای روانشناختی این مساله را نیز متذکر می کند که در جهت شناسایی و شناساندن هدف تربیت و کیفیت بخشی نهایت تلاش را کرد و انگیزه ی استمرار به کار را در بهره وری بیشتر باید مد نظر قرار داد، اما حرف هایی که این روزها  از زبان مسئولین وزارت آموزش و پرورش درباره ی شایستگی ها و صلاحیت های معلمین مجرب حق التدریس شنیده می شود، معنای دیگری جز مستاصل بودن این افراد از مدیریت صحیح ندارد. لذا مدبرانه و زیبنده ی نهاد تعلیم و تربیت نیست که در بین تمامی ارگانها عامل کاهنده کارایی و انگیزه ها گردد و این گونه پایه های اصلی ارکان آموزشی کشور مورد بی احترامی قرار بگیرد. و ممکن است از فلسفه تعلیم و تربیت فاصله ها گرفته شود.
 
قابل تذکر است که معلمین حق التدریس که تنها در عنوان با 350 هزار نفر از کارمندان غیررسمی متفاوتند، باید تعیین تکلیف و به امنیت حرفه ای و فکری دست یابند، و امید است، با مساعدت و تصمیم مقتدارانه ی اعضای کمیسیون آموزش، طرح تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس، که مدت هاست، به نگاه ها و تفاسیر مختلف سرگردان مانده است، به صورت "پلکانی" ، و با اختصاص "اولین" ردیف استخدامی های ارائه شده از سوی سازمان مدیریت خدمات، به کلیه نیروهای حق التدریس، مشکلات و بحران ها مرتفع گردد.
در پناه دعای بزرگ ترین معلم جهان بشریت حضرت رسول خاتم(صل الله علیه و آله) باشید که  فرمود: «اللهم اغفر للمعلمین و اطل اعمارهم و بارک لهم فی کسبهم؛ (کشف الخطا، ج1، ص48) خداوندا! معلمان را بیامرز و عمر طولانی به آنان عطا فرما و کسب و کارشان را مبارک گردان!»
من الله التوفیق

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
دوشنبه, 14 خرداد 1397 ساعت 10:47 خوانده شده: 666 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +16 -11 --
بیاتی فرد 1397/03/14 - 11:29
باسلام خدمت همه دوستان حق التدریس
نحوه ورود شما چگونه بوده؟
ایا تحصیلات شما مرتبط با دوره ابتدایی است؟
ایا حاضر هستید با دیگر داوطلبان ازمون ورودی بدهید؟
چرا از ازمون نگرانید.
درصورت پاسخ به این سوالات شما محق ورود به اموزش وپرورش هستید.
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1397/03/14 - 19:24
همه معلمان و دبیران چه رسمی چه حق التدریس مظلوم و مورد حمله ....
پاسخ + +16 -10 --
ناشناس 1397/03/14 - 12:02
بله ورود به اموزش و پرورش و استخدام رسمی باید با ازمون و گزینش بسیار قوی صورت گیرد
چون همه میدانیم خیل عظیم فارغ التحصیلان متقاضی ورود هستند اما متاسفانه عده ای خاص با رابطه خاص به صورت حق التدریس وارد میشوند که بعدها مدعی استخدام سهل و اسان هستند
پاسخ + +9 -2 --
امامی 1397/03/14 - 12:24
سلام

برای نظام آموزشی کشــورم متأسفم که چنین

چنددستگی خصمانه ای را بر شریف ترین شغل

جهان مستولی ساخته است.

تضعیف قدر و منزلت معلم ، امروز به دستان خود

او اما با سیـــاست های نامرئی برای نیل به این

هدف ، انجام می گیرد.

مَخلص کلام آن که با هر نام و عنوانی که یک معلم

امروز در جامعه ما دارد ، خوب و بدش را هم داریم.

قانون کلی نه برای خوبیّت یک معلم و نه برای

بدیّت معلم وجود ندارد. صِرف رسمی بودن یک

معلم به منزله بی نقص و ایراد بودن او نیست

و صرف نیروی آزاد یا حق التدریس یا آموزش دهنده

بودن او هم نشانۀ ناقص بودن او نیست.

ادامه دارد
پاسخ + +6 -3 --
امامی 1397/03/14 - 12:24
ادامه نظر قبلی

همکاران محترم ،

تقاضا دارم در بازی عمدی نظام آموزشی ، به بازی

گرفته نشوید. این دانش آموز و اولیای اوست که

تشخیص می دهد من یا شما با هر عنوانی صلاحیت

علمی و اخلاقی دارم یا خیر.

گزینش و آزمون و مراکز تربیت معلم و....... همگی

از تیغ نقد و بررسی و تحلیل کارشناسان ، ناکارآمد

بیرون آمده اند. حرمت تعلیم و تربیت را نگه داریم.
پاسخ + +14 -1 --
شهاب 1397/03/14 - 14:26
وزارت آ.پ نبایدنیروی غیررسمی جذب کند بهترین شیوه ی جذب معلم دانشگاه فرهنگیان است افراد به مدت 4سال آزمایش می شوند وصلاحیت آن هامورد بررسی قرار می گیرد اگر مشکل اخلاقی داشته باشد این مشکل درطول دوران تحصیل آشکار خواهد شد درضمن باید معبشت معلم در سطح معقول وحتی بیشتراز مشاغل همتراز آن باشد تا افرادسالم وعاشق فرزندان این مملکت به شغل معلمی ورود کنند بادادن پول کم نمی توان شاهد کار باکیفیت بود
پاسخ + +1 -1 --
دولت ناامید 1397/03/14 - 15:04
از هنر این دولت تبرئه خود ومتهم کردن قشر خاصی از ملت هستند که تاوان بی مدیریتی و نادانی خود را به او نسبت بدهند همه بد فقط دولت خوبه
پاسخ + +11 -4 --
احمد ف 1397/03/14 - 15:32
این نامه ها دلیلی بر استخدام شما نیست. بله یک معلم دوره دیده در تربیت معلم و دانشگاه فرهنگیان خیلی با شما متفاوت بوده و فاصله است. اصلا استخدام نیروی حق التدریس کاری بس اشتباه است. حق التدریسی که تخصص در رشته مورد تدریس رو نداره. شیوه برخورد با دانش آموز روانشناسی مشاوره واصول وفنون تدریس رو بلد نیست اصلا نباید اسم معلم رو برای وی گذاشت .پس خودتو هیچ موقع با آموزش و پرورشی مقایسه نکن. دلسوز آموزش پرورش نبودی از دست بیکاری اومدی و بعنوان حرفه به آن نگاه میکنی
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/03/15 - 03:58
درسته من حق التدریسی نیستم ولی چرا چرت میگی خودت چی بلدی؟ مگه تو دانشگاه فرهنگیان شق القمر یاد میدند؟ همون دانشگاهه همون اساتید همون درسها اینا هم معلمند سالها تدریس کردند اگه اشتباه بوده تقصیر اینها نیست تقصیر اربابت روحانی هسا که به خاطر صرفه جویی حق التدریس اورده تقصیر پورسلیمان و اربابش روحانی هست پورسلیمان باید محاکمه بشه و عذرخواهی کنه که به تبلیغ مشتی سرمایه دار ضد معلم به اسم اصلاح طلب پرداخت تا معلمان چاپلوسان و سودجویانی به اسم پورسلیمان دارند وضع ما همیشه همین خواهد بود
پاسخ + 0 0 --
بیاتی فرد 1397/03/15 - 23:16
چرا ناشناسی مگه عرضه نداری با هویت خودت بقول خودت چرت بگی!!!!
پاسخ + +1 -1 --
ناشناس 1397/03/14 - 16:50
چرا کار زشت یه نفر رو به همه تعمیم میدید؟
رسانه رو به خاطر تشویش افکار مردم باید محاکمه بشه.
پاسخ + +3 -2 --
ناشناس 1397/03/14 - 16:55
خدا از روحانی و اصلاح طلبان ونوچه هاشون نگذره اخه معلمی با این حقوق ناچیز چیه که حالا حق التدریسی و قراردادی داشته باشه معلم باید رسمی باشه اعتبار داشته باشه
پاسخ + +6 -6 --
ناشناس 1397/03/14 - 18:54
من خودم فرهنگی تحصیل کرده تربیت معلم ودانشگاه دولتی هستم .معلم دخترم سال پنجم وششم یک معلم حق التدریس بود که از جان ودل کار می کرد درحالیکه چند سال قبلش غیر انتفاعی بود وکارخاصی براش انجام نمی شد.واقعا درحق وحقوق این عزیزان به اندازه کافی اجحاف می شود دیگر تحمل تحمل یکسری حرف ها را ندارند اگر یکی اشتباه کرد نباید آن را منتسب به جمع دانست.
پاسخ + +5 -1 --
ناشناس 1397/03/15 - 00:29
دوران حق التدریسی دوران سختی است چون خودم تجربه کردم.با اینکه الان استخدام رسمی شدم ولی بلز فاصله زیادی بین معلمان و دیگر کارمندان می بینم.مرگ بر ظالم و نفرین بر ظلم.
پاسخ + +2 -2 --
بازشسته 1397/03/15 - 00:53
متأسفانه مردم ما کم کم دارند ا ز هر آنچه اخلاقی و ایثار و نوع دوستی ونیکیست فاصله می گیرند و هرکس درفکر خودش واین می تواند موجبات سقوط جامعه را فراهم کند به امید روزی که ایران عزت وعظمت خود را بدست آورد
پاسخ + +7 -3 --
معلم رسمی 1397/03/15 - 14:45
مگر تدریس کار ساده ی است هزار مهارت وتعهد و تحربه میخواهذ به نظز من باید فقط از نیروهای رسمی باید در امر تدریس استفاده شود تا مشکلاتی بوجود نیایید ایا شما مشکلی از جانب نیروهای رسمی تاکنون دیده اید؟
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1397/03/16 - 04:55
آری دیده ام فراوان!
پاسخ + +11 0 --
منوچهر 1397/03/15 - 23:27
اموزش و پرورش با وارد کردن بی ضابطه اموزشیاران نهضت سواد اموزی و حق التدریس ها ضربه مهلکی به معلمان وارد ساخت .که جبران ناپذیر است وقتی یک نضتی با ده هزارتومن راضی به خدمت بود . و اعتراضی نداشت مسئولین از این مورد سو استفاده کردند و حقوق معلمان رسمی را پایین نگه داشتند .والله ادم شرم میکند یک معلم نمیتواند با کارت عابر بانک کار کند .چوب اینجور معلمها را دیگران میخورند.این ناظم عشق باز صددرصد بدون ضابطه وارد نظام اموزشی شده.معلم باید از کانال های متفاوت گزینش رد شود تا استخدام بشود.بنده شخصا اعتقاد دارم حتی نباید سهمیه خاصی هم در گزینش معلمان اعمال کنیم چون باید شاخص ترین و با علاقه ترین افراد وارد نظام اموزشی شوند.تا بتواننداز حقوق خود دفاع کنند و افراد با لیاقت تحویل جامعه بدهند.
پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1397/03/16 - 06:21
باسلام:ملت وروشنفکران عزیز من یک معلم هستم وشرمسارم از بابت حادثه ننگین آن معلم نما، بنده به نوبه خود ازملت عزیزم پوزش می طلبم. دراین میان جای بسی تعمق است درجامعه ای که جایگاه معلم را به پایین ترین مرتبه سوق می دهند ومشکلات دردناکی برای معلمین واقعی و خدوم وخانواده های این عزیزان بوجود می آورند ودختر برای تهیه جهیزیه بعلت عدم وسع مالی پدر دست به کارهای ننگین تر از این حادثه شرم آور می زند و پدر پاسخی ندارد وتا ابد با این خاطره ننگین که مسبب آن حکومت است می سوزد. ملت عزیز ازشمافهیمان تقاضا دارم این مسائل را از زاویه درست وبا دید باز بنگریم وریشه وعلل رابیابیم تا از رخداد این چنین حوادثی جلوگیری و درمان ریشه ای نماییم.
پاسخ + +2 0 --
مدرس آزاد 1397/03/16 - 14:20
بند پ کوچک از بند پ بزرگ ایراد میگیرد
پاسخ + +7 0 --
کمالی 1397/03/16 - 16:34
باسلام به همه همکاران.
بنده سالهاکارشناس آموزش بوده ام ودرتمام مقاطع تجربه تدریس دارم.خداراشاهدمی گیرم برخی ازنهضتی های رسمی شده،به اندازه دانش آموزکلاس پنجم معلومات نداشتند.برخی ازآنهانمیتوانستندیک مسئله پیش پاافتاده ریاضی ابتدایی راحل کنندچه برسدبه تدریس.
قوی ترین نیروهای مادبیران وآموزگارانی بودندکه ازطریق کنکورواردتربیت معلم یادانشگاه فرهنگیان شده بودند.نیروهای نهضتی،پیش دبستانی وحق التدریس نه باروشهای تدریس وروانشناسی کودکان آشنابودندونه خودتسلط کافی برمطالب درسی
پاسخ + +3 0 --
معلم رسمی 1397/03/18 - 09:08
مشکل اینجاست که امورش و پرورش با بکار گیری انان ایجاد حق میکند کمبود نیرو روپا میشوذ با اضافه کاری به نیروهای زسمی جل کرد کیفیت اداره کلاس مهمتر است یا ضرفا برپای کلاس؟؟

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور