صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌ و پرورش :

آگهی‌های تبلیغاتی صدا و سیما جریانی ضدتربیتی است ؛ آموزش‌های ضمن خدمت برای معلمان ناکارآمد هستند ؛ در مقابل موسساتی که کودکان ما را کیسه پول خود کرده اند، عقب نشینی نکنیم

گروه اخبار/ معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: آگهی‌های تبلیغاتی صداو سیما و درآمدزایی از طریق این آگهی‌ها به علت گستره‌ای که دارد، یک جریان پررنگ ضدتربیتی در سراسر ایران است.

صدا و سیما و آموزش و پرورش

رضوان حکیم زاده در آئین افتتاحیه هشتمین جشنواره پروژه‌های علمی جابربن حیان در استان همدان، اظهار کرد: از مهمترین رویکردهای معاونت ابتدایی، تکیه بر اصول تربیتی مستخرج از قرآن کریم به عنوان نخستین کتاب درسی زندگی انسان ها و منبع اصلی هدایت و تربیت جامعه بشری است.

وی با بیان اینکه قرآن بهترین کتاب برای تربیت انسان محسوب می شود، افزود: تربیت شکلی و ظاهری و محتوایی دو نوع تربیت برگرفته از قرآن کریم است.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: تاکید بر اراده آزاد انسان در تربیت یکی از اصول اساسی قرآن است به طوری که در کار هدایت انسان هیچ تهدید و اجباری وجود ندارد و خداوند در آیات متعددی پیامبر را به جز ابلاغ پیام، کاری نسپرده است.

وی با بیان اینکه نقش معلم و مربی در مسیر تربیت دانش آموزان بسیار مهم و تاثیرگذار است، اظهار کرد: در قرآن اصالت بر تشویق و رحمت خداوندی بوده و خداوند رحمت را برای خود واجب دانسته به طوری که در اعطای پاداش به بندگان خود را موظف به چندین برابر عمل انجام شده، می دانند.

حکیم زاده با بیان اینکه خداوند ۱۱۴ بار در قرآن خود را با صفت رحیم، ۴۹ بار با صفت غفورالرحیم، ۴ بار با غفورالحلیم و ۲۷ بار به واژه عفو در قرآن اشاره می‌کند، افزود: اگر معلمان با بهره گیری از این صفت خداوند در اعطای خوبی و مهربانی با دانش آموزان برخورد کنند، آن زمان به اصل تربیتی قرآنی عمل کرده‌ایم.

وی اصالت کار جمعی و پرهیز از فردگرایی، رقابت جویی و ایجاد فشار و استرس را از مولفه‌های اصلی قرآن عنوان و خاطرنشان کرد: در بسیاری از آیات و روایات قرآنی تاکید بر امور گفته شده دیده می شود به طوریکه حتی در مرگ با نیکان نیز درخواست جمعی وجود دارد.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: بحثی که در آموزش و پرورش با عناوین رقابت کردن، جداکردن و برچسب زدن دامن می زنیم با تربیت روحیه قرآنی ناسازگار است.

وی تاکید کرد: همانگونه که خداوند در قرآن خود را مظهر رحمت الهی و رسولش را رحمه للعالمین خطاب می کند، از این رو بااین همه مهربانی بعید است که کتاب هدایت خود را فقط برای تعدادی افراد تیزهوش نازل کرده باشد.

حکیم زاده بیان کرد: اینکه ما در نظام آموزشی خود دست به جداسازی بزنیم و فقط عده‌ای را شایسته عنایت خود بدانیم، این عمل با رویکرد قرآنی فاصله دارد.

وی با بیان اینکه مقام و جایگاه معلم در جامعه باید ارتقاء یابد، تصریح کرد: نکته‌ای که در معاونت ابتدایی مورد توجه قرار گرفته، تکریم معلمان به عنوان کارگزاران اصلی و مهمترین عنصر کیفیت بخش به فرایند یادگیری است. 

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: در حوزه تصمیمات تربیتی انتظار این است که همان طور که پزشکان در حوزه دستاوردهای پزشکی در جامعه به رسمیت شناخته می شوند، مهندسان در ساخت سازه ها چون و چرایی از کسی قبول نمی کنند در علم تعلیم و تربیت نیز باید در چارچوب و عمل همان طور که معلمان تصمیم می گیرند که آزمونهای نامعتبر تستی علوم و ریاضی را به عنوان یک ابزار برای شناسایی تیزهوشان کنار گذاشته و یک کار علمی جایگزین تست ها کنند، سایرین به این عمل آموزش و پرورش خرده نگیرند و سیاستگذاران و مسئولان مملکتی در رده های بالاتر این منزلت را با احترام و اعتماد به فرهنگیان پاس بدارند.

وی بیان کرد: به جای آموزش‌های ضمن خدمت برای معلمان که ناکارآمد هستند، ما تصمیم گرفتیم نیازسنجی و تعیین نیازهای آموزشی و پرورشی را برعهده معلمان بگذاریم چرا که آنها هستند که تصمیم می گیرند چه چیزی را چگونه یاد بگیرند.

حکیم زاده از معلمان درخواست کرد که دوران کودکان را به رسمیت بشناسند و گفت: متاسفانه کودکان سالهای سال آینه آرزوهای بزرگسالان شده‌اند به طوری که در گذشته کودکان در بازی ها و جنب و جوش های کودکی خود دوران می گذراندند و اکنون باوجود تکنولوژی های جدید دریافت کننده یک طرفه اطلاعات شدند و کارتون ها مروج رقابت و خشونت شده و کودکان را پرخاشگر کرده‌اند.

وی بیان کرد: والدین با ثبت نام بیش از حد کودکان در کلاسهای مختلف و ترویج رقابت، در نسل آینده ایران خیانت می کنند چرا که با گرفتن شادابی و نشاط از آنها، پدر و مادرانی عصبی و افسرده به آینده تحویل خواهیم داد.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد: در مقابل موسساتی که کودکان ما را کیسه پول خود کرده اند، عقب نشینی نکنیم و وظیفه ما آگاه سازی خانواده‌ها است و تاثیر صداوسیما در این زمینه بسیار محسوس است.

وی بیان کرد: مصوبه‌ای در آموزش و پرورش مبنی بر استفاده از کتاب های کمک آموزشی با امضای رئیس جمهور وجود دارد و با این حال شاهد تبلیغات صداوسیما در باب کتابهای کمک آموزشی هستیم.

صدا و سیما و آموزش و پرورش

حکیم زاده افزود: وقت آن رسیده که توجه به مصالح تربیتی کودکان این سرزمین مهمتر از درآمدزایی موسسات و آموزشگاه‌های تبلیغاتی باشد و صداوسیما می تواند به عنوان یک دانشگاه بزرگ آگاهی بخشی کند و با این تغییر رویکرد در کنار برنامه‌های خوبی که دارد این عارضه که دچار جامعه ما شده، کمرنگ شود.

وی درباره جشنواره جابربن حیان نیز گفت: برنامه‌های این جشنواره نشانه پویایی، شادابی، خلاقیت و تعمیق فرآیند یادگیری است.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: هدف تدریس مبتنی بر پژوهش و آموزش مبتنی بر پژوهش جایگزین روش های معمول ما شود و فقط این فعالیتها به جشنوارهها ختم نشود.

وی با بیان اینکه با مفاهیم عملی و بازی مباحث به دانش آموزان آموزش داده شود، تاکید کرد: دانش آموزانی که توسط دست ورزی مباحث علمی را فرا می‌گیرند آن اطلاعات در ذهن آنها ماندگار خواهد شد.

وی با بیان اینکه در مباحث درسی رقابت را کنار بگذاریم، تاکید کرد: رقابت‌زایی یکی از موانع و آسیبهایی است که بلای جان دانش آموزان می‌شود.

مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان نیز گفت: بازی کردن، اشتباه کردن و استفاده از بسترهای مناسب هنری و ادبیات برای تعلیم مفاهیم علمی بسیار موثر است.

محمد پورداود با بیان اینکه یکی از راهبردهای اساسی تعلیم و تربیت کشور، نهادینه کردن پژوهش در بین دانش آموزان است، افزود: در کنار دروس پژوهشی، فراهم سازی بستر تحقیقی و پژوهشی برای دانش آموزان بسیار حائز اهمیت است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان بیان کرد: طرح داستان نویسی به جای پیک نوروزی ایده خوبی بود که معاونت ابتدایی با اجرای آن در سطح کشور کودکان با طرح جدیدی از آموزش آشنا شدند.

معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان همدان نیز با بیان اینکه حذف آزمون های ورودی سمپاد ایده و نظری جدید در راه افزایش انگیزه تحصیلی دانش آموزان بود، گفت: معاونت آموزش ابتدایی برای ۵ هزار و ۶۰۰ نفر از معلمان معادل ۶۴ درصد فرهنگیان، کارگاه های آموزشی برگزار که نسبت به سال قبل ۱ درصد افزایش داشته است.

یاسر نانکلی با اشاره به اینکه ۸۴ هزار و ۷۶۰ نفر از دانش آموزان معادل ۵۲ درصد از کل استان در جشنواره جابربن حیان شرکت داشته اند، تأکید کرد: ۷۳۵ مدرسه برای ۵۰ درصد دانش آموزان در کل استان طرح های پژوهشی اجرا شد که نسبت به سال قبل ۵ درصد افزایش داشته است.

وی تصریح کرد: ۲۶ هزار و ۱۵۱ مدرسه در کل استان طرح و پروژه در قالب ۱۹ هزار و ۵۶۵ طرح گروهی و بیش از ۶ هزار طرح انفرادی به جشنواره ارائه دادند که از این میزان ۶ هزار و ۵۳ طرح وارد مرحله منطقه‌ای و در پایان طرح های ۶۲۶ مدرسه پذیرفته شد.

معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان همدان در پایان خاطرنشان کرد: ۲۱۱ دانش آموز در قالب ۹۲ طرح و از ۹۲ مدرسه در جشنواره جابربن حیان انتخاب شدند که در پایان کتابچه‌ای با نام و طرح منتخبان به همراه هدیه به دانش آموزان اعطا شد.

ایسنا
انتهای پیام/

پنج شنبه, 07 تیر 1397 ساعت 14:25 خوانده شده: 299 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 -9 --
هاشمی .... 1397/04/07 - 15:19
بارها گفته بودم این خانم جنسش فرق دارد با دیگران و گفته بودم این خانم به درد اموزش و پرورش ما نمی خورد چون خیلی جلوتر از زمان است .حرفهایش علمی است رانت خوار نمی باشد فقط برای مردم...
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/04/07 - 19:09
البته مقداری هم چشم به وزارت دارند ساده نباشید
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/04/07 - 19:40
نه جانم فرقی نمیکنه چون .... اگه نمیتونه اموزش رو هدایت کنه....
پاسخ + +5 -1 --
ناشناس 1397/04/07 - 19:37
بازی کردن، اشتباه کردن و استفاده از بسترهای مناسب هنری و ادبیات برای تعلیم مفاهیم علمی بسیار موثر است.
تی عمو پس بگو این دولتمردا و کله گنده های نظام وسران سه تا قوره ضعیف و غیر شار ژی دارن بازی میکنن و اشتباه میکنن و بسترهای مناسب هنری برای خودشون و اقازاده هاشون درست میکنن که بخوابن و کیف کنن و از ادبیات منحط و لمپنی استفاده میکننو و توی تریبونهای رسمی غیر از فحاشی چیزی ندارن که بگن. اره نمیدونستیم خوب شد گفتی اینا هنوز ابتدایی ان خوب میرسن دبیرستان خوب میشن. افرین به تو
پاسخ + +6 -1 --
ناشناس 1397/04/07 - 19:39
محمد پورداود با بیان اینکه یکی از راهبردهای اساسی تعلیم و تربیت کشور، نهادینه کردن پژوهش در بین دانش آموزان است،
اخ واوخ نگو که بای همین نهادبنه کردن پژوهشه که توی اینترنت بزنی پرسش مهر رئیس جمهور با 4000 تومن میتونی مقاله بخری و ویرایشش کگنی و اسم خودتو بذاری. شیطون عجب نهادینه ای کردی....
پاسخ + +5 -11 --
عاشق سمپاد 1397/04/07 - 20:14
بازم نوار تکراری صحبتهای تکراری.دیگه که آزمون به شکل سنتی برای تیزهوشان نداریم و جاش سنجش هوش داریم.دیگه هیچ جایی برای شنیدن این صحبتهای کسالت بار از جانب ایشون باقی نمونده.این دیگه طرحیه که مورد تایید مافوق خود شما یعنی وزیر بوده.حالا به اینم می خوای ایراد بگیری؟؟اگر فکر کردی کلا آزمون نداریم کاملا در اشتباهی. مملکتم مسخره نیست که هرسال یه قانون جدید برای آموزش و نحوه ی ورودی بخوان تصویب کنند.همینو درست اجرا کنید دیگه مشکلی پیش نمیاد.
پاسخ + +5 0 --
دبیر م 1397/04/07 - 21:03
صدای و سیمای تک جناحی و تک صدایی و تک محوری و نگرش محدود و خاص و...معلومه مشکل دار میشه
پاسخ + +5 -1 --
شهاب 1397/04/07 - 21:06
سرکارخانم حکیم زاده
باشما موافقم لطفا اقدام کنید آ.پ نیاز به این همه

کادراداری ندارد معلم می تواند تحولات بزرگی ایجاد کند

مشروط براینکه به او توجه شودوغیر از معلمی به کار

دیگری نپردازد ودغدغه ی معیشت نداشته باشد
پاسخ + 0 0 --
معلم بدهکار 1397/04/08 - 15:17
حاج خانم بگید حق التدریس شاغلین رو بدن حالا تا کودکان
پاسخ + 0 0 --
کوروش 1397/04/08 - 15:24
در ریاکار و جاه طلب و در عین حال بی سواد بودن این خانم و رییس و هم قبیله ای هاش همین بس که این کتاب و ویدیوی روش تدریس دکتر حسینی رو که به معرفی راه حل جایگزین ایشان برای روش های تدریس، امتحانات و کنکور خسارت زای فعلی می پردازد بارها در این سایت و جاهای دیگر دیدند اما در حد یه جمله اظهار نظر نکردند!

http://iranglobal.info/node/66805

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور