صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

" اقدامات سازمان سنجش و خیلی از موسسات براساس تصمیمات نهادهای بالادستی است "

آیا کنکور حذف شدنی است ؟

حذف کنکور و نقش وزارت آموزش و پرورش و سازمان سنجش

روزهای برگزاری کنکور است. کنکوری که ٤٩‌ سال از نخستین باری که در ایران برگزار شد، می‌گذرد. نخستین کنکور سال۱۳۴۸ برگزار شد و سوالات آن دوره، به صورت سوالات کوتاه‌ پاسخ طراحی شده بود، اما کنکور در تمام سال‌هایی که از زمان برگزاری‌اش می‌گذرد، همچنان سدی بوده برای شرکت‌کنندگانش. مانعی که بسیاری از کارشناسان آموزشی و روانشناسی خواستار حذف آن شدند و تلاش‌های بسیاری برای حذف آن انجام دادند.

در آبان ماه ١٣٨٦ مجلس شورای اسلامی قانون حذف کنکور را تصویب و تکالیفی برای سه وزارتخانه علوم، بهداشت و آموزش‌ و پرورش تعیین کرد که تا پایان‌ سال نخست برنامه پنج‌ساله توسعه پنجم کشور (حدود ‌سال ٩١) کنکور را حذف کنند.
در روش جایگزینی برای کنکور معرفی و قرار شد نمرات امتحانات نهایی سراسری در سه‌سال دوره متوسطه و یک‌سال پیش‌دانشگاهی که به صورت سراسری برگزار می‌شود، به‌عنوان ملاک پذیرش داوطلبان در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی قرار گیرد. در همان زمان، وزارت آموزش‌ و پرورش به‌عنوان مسئول تهیه و اعلام نمرات و سوابق تحصیلی داوطلبان معرفی شد، ولی این هدف‌گذاری تا‌ سال ٩١ محقق نشد، بنابراین مجلس وارد عمل شده و قانون حذف کنکور را اصلاح کرد.

حذف کنکور و نقش وزارت آموزش و پرورش و سازمان سنجش

به این ترتیب تکلیفی در این قانون ایجاد شد که تاثیر سوابق تحصیلی برای داوطلبان کنکور از ٢٥‌ درصد شروع شود و به صورت صعودی افزایش یابد و انتظار می‌رفت که مثلا بعد از چهار سال، این پوشش به صد‌درصد برسد.
اما حذف کنکور مخالفانی هم دارد.

سازمان سنجش با هدف حذف کنکور در‌ سال ١٣٥٢ تشکیل شد، اما این سازمان هم‌ اکنون برگزارکننده کنکور و مدافع آن است، هرچند مجتبی شریعتی‌نیاسر، معاون وزیر علوم درخصوص شائبه‌هایی مبنی‌ بر منتفع‌شدن سازمان سنجش آموزش کشور از برگزاری کنکور به شیوه کنونی می‌گوید: «اقدامات سازمان سنجش و خیلی از موسسات براساس تصمیمات نهادهای بالادستی است و این سازمان فقط کنکور سراسری برگزار نمی‌کند، بلکه سازمان سنجش یک سازمان اجرایی است که برگزاری آزمون‌های استخدامی و حرفه‌ای سایر سازمان‌ها را نیز بر‌عهده دارد. ما اگر در مجلس شورای اسلامی یا در خود دستگاه آموزش عالی یا آموزش‌ و پرورش به این جمع‌بندی برسیم که کنکور نباید باشد، کنکور به‌طور طبیعی حذف می‌شود و کلاس کنکور هم برگزار نخواهد شد.»

حذف کنکور و نقش وزارت آموزش و پرورش و سازمان سنجش

از سوی دیگر برگزارکنندگان کلاس‌های کنکور و موسسات تالیف کتب مرتبط با این آزمون، از دیگر بخش‌های منتقد حذف کنکورند؛ منتقدانی که گویا همچنان قدرتشان بیشتر از سایرین است و توانسته‌اند کنکور را نگه دارند.
از سوی دیگر رئیس سازمان سنجش معتقد است با شرایط فعلی و با توجه به تراکم نمره و انباشت نمره های مساوی داوطلبان، حذف کامل کنکور برای رشته ها و دانشگاه های پر متقاضی، امکان پذیر نیست. او گفته به عنوان مثال، در گروه آزمایشی علوم تجربی، ٥٩٣ هزار داوطلب داریم که ٢٧ هزار نفر آنها معدل بالای ١٩,٧٥ دارند در حالی‌ که کل ظرفیت پذیرش در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی دانشگاه‌ها به هشت هزار نفر هم نمی‌رسد، بنابراین اگر بخواهیم سوابق تحصیلی و معدل را ملاک پذیرش قرار دهیم با مشکل جدی رو به رو خواهیم شد و وقتی نمره مساوی است باید معیار تعریف کنیم.

روزنامه شهروند

یکشنبه, 10 تیر 1397 ساعت 14:36 خوانده شده: 201 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
بازنشسته 1397/04/10 - 16:52
اگر دانشگاهها ، دانشگاههای واقعی باشند (که امروزه ورودیشان خیلی سخت ولی خروجیشان خیلی آسان ) خیلی از دانش آموزان واولیأ دغدغه ی این را نداشتند که فرزندشان حتما باید وارد دانشگاههای پزشکی و مهندسی شوند وبا همان سواد دیپلمی شان قناعت می کردند ولی متأسفانه مسولان آموزش وپرورشی و آموزش عالی هم شده اند تجار علمی و هریک به بهانه های خون ملت را ممکند ، وانتظاراتی که نظام اداری برای استخدام کارمندان ایجاد کرده ( مدرک تحصیلی عالی ) آنهم برای اغلب کارهای که فرد فقط با سواد خواندن و نوشتن می تواند همچو یک مهندس لیسانس یا دکترا انجام دهد و حتی امروزه خود دانشگاههای پیام نور و آزاد هم شده اند بلای بالاتر از دانشگاههای سراسری که باروز روشن جیب های مردم را خالی و محلی برای خوش گذارانی و به سر بردن اوقات فراغت دانشجویان و حاصلش هم خروجی دانشجویی که سواد سیکل زمان به اصطلاح زمان طاغوت را هم ندارند و مرد هم می خواهد در این کشور به این دانشگاهها بگویند که پشت چشمشان ابروست که هزاران ادله ی نابجا را تحویلشان خواهند داد
پاسخ + +2 0 --
دبیر م 1397/04/10 - 17:39
تا مافیای موسسات و کلاسهای خصوصی و مدرسان پولدارش باشد و...غیرممکنه
گ ا ج ق ل م چ ی و...
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1397/04/11 - 08:13
پولدارش=پولخوارش
پاسخ + +3 0 --
معلم 1397/04/10 - 19:50
هر که میاد نظریه ای میده در مورد هر چیزی باید راهکار درستی هم ارائه کند کنکور باید حذف شود ولی راهکار ورود به دانشگاه و رشته مورد نظر هم باید ارائه شود من این مطلب را نخوندم ولی به نظرم برن بلاد کفر این روش را بیارن
پاسخ + 0 0 --
رضایی 1397/04/11 - 11:38
این هم راه جایگزین حل دکتر حسینی:

http://melliun.org/iran/170757

که البته مافیای قدرتمندی مخالف این راهبرد استراتژیک دکتر حسینی است چرا که نمی خواهند سرنوشت نسل فردا و جامعه را به معلمان بسپارند. همین
پاسخ + +3 0 --
کاوه 1397/04/10 - 22:00
جایگزین کنکور چیه؟!!!
آیا امتحانات سراسر متقلب مدارس، جایگزین درستیه؟!!!
پاسخ + 0 0 --
مخاطب 1397/04/11 - 11:20
آموزش و پرورش با آن وضع تقلب های گسترده اش در امتحانات نهایی و لو رفتن سوالاتش نمی تواند گزینه جایگزین حذف کنکور سراسری باشد.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور