صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

" جوابیه سازمان آموزش و پرورش کودکان استثنایی "

پاسخ وزارت آموزش و پرورش به صدای معلم در مورد آزمون مدارس تیرهوشان

صدای معلم - گروه رسانه/

در پی انتشار مطلبی در صدای معلم با عنوان :

"چه کسی باید پاسخگو باشد؟
چند پرسش از وزیر آموزش و پرورش، رئیس مرکز سنجش و رئیس سمپاد : تغییر رویکرد انتخاب دانش آموزان مراکز تیزهوشان همین بود ؟! "  ( این جا )  به قلم حسن طبرستاني از  آذربایجان شرقی وزارت آموزش و پرورش جوابیه ای صادر کرد .

ضمن تشکر و قدردانی از پاسخ گویی ؛ عین جوابیه یه شرح زیر است

 

پاسخ وزارت آموزش و پرورش به صدای معلم در مورد آزمون مدارس تیرهوشان
 
مدیر مسئول محترم پایگاه خبری تحلیلی صدای معلم
با سلام و احترام
 

   عطف به مطلب مندرج در آن پایگاه به تاریخ 16 مرداد 97  باعنوان «چه کسی باید پاسخ گو باشد؟چند پرسش از وزیر آموزش و پرورش، رئیس مرکز سنجش و رئیس سمپاد: تغییر رویکرد انتخاب دانش آموزان مراکز تیزهوشان همین بود؟!» پاسخ سازمان آموزش و پرورش کودکان استثنایی وزارت آموزش و پرورش موارد زیر را جهت تنویر افکار عمومی به استحضارمی رساند:

- در سال جاری برای اولین بار در گزینش دانش آموزان تیزهوش به جای استفاده از آزمون غیر استاندارد پیشرفت تحصیلی از آزمون هوش استفاده گردیده است .

-  آزمون ریون تنها آزمون گروهی معتبر هوشی است که بر اساس آخرین تحقیقات طولی که در 24 سال اخیر انجام پذیرفته در زمره 10 تست استاندارد شده معتبر جهانی است که بیشترین کاربرد را در 64 کشور پیشرفته در حوزه آموزش و پرورش را دارد، مضافاً به اینکه در رتبه بندی تست های مذکور، وکسلر به عنوان اولین تست انفرادی و تست ریون در رتبه دوم جای دارند.

(Sagepub Com/journals Permissions.nav)

- تست ریون علاوه بر سنجش عامل g زیر مولفه های عامل g یعنی GC و GF را که برای موفقیت در تمام امور زندگی از جمله حوزه های مختلف تحصیلی و شغلی دانش آموزان نقش اساسی و حیاتی دارند اندازه گیری می کند .

این آزمون وابسته به فرهنگ نیست و توانایی سنجش ظرفیت یادگیری افراد را دارد ؛ در رابطه با این آزمون پروفسور جان ریون و جین ریون که دو نفر از روان سنجان و متخصصان برجسته هوش در جهان می باشند مقاله ای در سال 2003 به چاپ رساندند و اعلام نمودند که همبستگی این آزمون با آزمون وکسلر تا 85% می باشد که این نشان از همبستگی  بالا و استحکام این آزمون است، هم چنین همبستگی نمره این آزمون با عملکرد تحصیلی و شغلی افراد تا 60% گزارش شده که قابل توجه و نشان از اعتبار آن است.

این تست به خوبی ظرفیت یادگیری و هوش سیال فرد را مورد سنجش قرار داده و توانایی فرد در سطوح بالای حیطه شناختی به ویژه کاربرد، تجزیه و تحلیل و ترکیب را می سنجد.

-کلیه آزمون های هوشی در حال حاضر در جامعه ما در دسترس می باشد لیکن عملکرد فرد در انجام تست معیار ارزیابی بوده و ویژگی بارز تست ریون این است که تحت تأثیر آموخته های قبلی و حافظه فرد قرار نمی گیرد .

-با کدام پژوهش ایشان پیش بینی نموده که بسیاری از کودکان نمره بالای 120 به دست می¬آورند این تست دامنه 6 تا 16 سال را پوشش می دهد، بدیهی است برای تعیین IQ نمره منفی جایگاهی ندارد؛ لکن در مرحله نهایی  و در شرایط مساوی بودن نمره، فردی که نمره منفی کمتری داشته در اولویت گزینش خواهد بود .

- در تعیین میزان هوش و IQ  از روش علمی مربوطه استفاده خواهد شد .

-در تنظیم سئوالات تشریحی نیز از متخصصان امر در این حوزه استفاده گردیده است .

و سخن آخر اینکه کلیه فرآیندهای طراحی، انتخاب و اجرای آزمون با رعایت اصول علمی و اخلاقی و با نظارت متخصصان امر در سطح دکترای روان سنجی انجام پذیرفته است.

         خواهشمند است طبق قانون مطبوعات و رسانه ها نسبت به درج جوابیه این مرکز در همان صفحه و با همان قلم اقدام لازم صورت گیرد.

پاسخ وزارت آموزش و پرورش به صدای معلم در مورد آزمون مدارس تیرهوشان

پاسخ وزارت آموزش و پرورش به صدای معلم در مورد آزمون مدارس تیرهوشان

شنبه, 20 مرداد 1397 ساعت 14:30 خوانده شده: 441 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
معلم ناامید 1397/05/20 - 15:08
ا.پ در مورد معیشت منزلت نامناسب معلمان و فرهنگیان دارای مسکل و ببمه برنزی و....هم پاشخگو باشد
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1397/05/20 - 15:38
با سلام بهتر بود نظرات چند دکتر روانشناس وروان سنج خبره ومشهور راهم دراین مورد میشنیدیم بعدقضاوت میکردیم
پاسخ + +2 0 --
دبیر م 1397/05/20 - 16:57
کجا رفت کلمات قشنگ
پارلمان معلمان
بانک فرهنگیان
بیمه طلایی ...
سازمان نظام معلمی
رتبه بندی عادلانه و نظام هماهنگ پرداخت
لایحه هماهنگ مدیریت خدمات کشوری
دانشگاه فرهنگیان در مقطع ارشد و تحصیلات تکمیلی دبیران
....؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
پاسخ + +2 0 --
شاکی 1397/05/20 - 18:21
در زمینه هایی که وزارت آموزش و پرورش جوابیه نمی دهد تکلیف چیست؟!!یعنی حرف حساب جواب ندارد؟!پس وای برما با این همه حرف حساب بی جواب و روابط عمومی خواااااب....!!
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1397/05/20 - 21:16
روباه را گفتند شاهدت کیست گفت: دُمم
پاسخ + +1 -1 --
سید 1397/05/20 - 21:50
مشکل حل شد اقای پورسلیمان .جواب دادن دیگه مشکلات حل شد
پاسخ + +6 0 --
منوچهر 1397/05/20 - 21:57
وقتي اين تست در اختيار همگان است .اعتبار لازم را ندارد.قدمي و معاونش از بيسواد ترين افراد در اين زمينه هستند و تعجب اور اينكه استاد بطحايي اين مسئوليت سنگين را بعهده دو تا پخمه گذاشته!!!!!!ياد فيلم يك تخته دو پخمه افتادم .
پاسخ + +3 0 --
چغندربگ 1397/05/20 - 22:25
مادر بزرگ فیلسوف و علامه ای داشتم( یک پیرزن بیسواد روستایی) خدارحمتش کند، روزی به من گفت: "آدم کور وقتی بیکار میشه، مژه هاشو می کنه!"
حال این بطحایی که نصف مادربزرگ مرحوم بنده علم و فلسفه نمیداند خوب چه کند؟ با هم دورهمی خاله بازی می کنند،
پاسخ + +3 0 --
رحمان 1397/05/20 - 22:36
این ستادی ها خودشان خیلی تیز هوش هستند. از کجا بفهمیم.
۱. آزمون های پیشرفت تحصیلی را تحمیل مدارس می کنند.با سوالات پر از اشتباه. برگزای آزمون در زمان نامناسب. تا فقط پول به جیب بزنند.
۲.خودشان تا مقطع دکترا ادامه تحصیل دادند ولی حالا جلوی ادامه تحصیل را می گیرند.
۳. مدیر شدند ۶ ساعت موظفی تدریس نکردند و لی حالا مدیران را اجبار به ۶ ساعت تدریس .معاون دبیر ۱۸ ساعت تدریس موظف.
۴.بن خرید داشتند.در صف ولی حالا بن ها را هم ستادی ها حذف کردند.
۵. بودجه آموزش وپرورش سالانه طبق گفته وزیر بیش از تورم افزایش می یابد. ولی طرح شنا را حذف کردند.سرانه مدارس در حد صفر است. سرانه ایاب و ذهاب پرداخت نشده. پس این همه در آمد را این ستادی ها در کجا هزینه می شود.خدای نکرده. آیا بین خود تقسیم می کنند؟ یا برای خود اضافه کار رد می کنند؟ یا برای نمایندگان هزینه می کنند که جلوی استیضاح ها را بگیرند. البته باورم از معلم اینگونه نیست. پس پول را کجا هزینه می کنند.؟؟
پاسخ + +3 0 --
بزرگ نیا 1397/05/20 - 22:38
بنده درک نمی کنم هدف مدارس استعدادهای درخشان از نظر مسئولان دقیقا چیست؟ ما دانش آموزان با هوش بالا را (طبق آزمون ریون) وارد این مدارس می کنیم سپس تمام نیروهای موجود در این مدارس را بسیج می کنیم تا این دانش آموزان به دانشگاه های برتر کشور بروند آزمون ورودی دانشگاه ها چیست؟ همان آزمون به تعبیر جوابیه "پیشرفت تحصیلی" که از نظر مسئولان غیراستاندارد است نکته بعدی اینکه آموزش های 6 سال دوره ابتدایی چه می شود؟ یعنی ارزشیابی از آن ها نیاز نیست؟
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1397/05/21 - 00:54
خوب عزیز صاحب جواب دندان شکن ! این تمام دانش آموزهای ضعیف ما هم کافی نت ها و اینترنت های شخصی عیناً سوالات را از کاربوم گرفتند و صد در صد زدند این تذهبون؟!
پاسخ + +5 0 --
ناشناس 1397/05/21 - 08:10
بسياري از متخصصان روانسنجي هستند كه براي پول دست به هر عمل غيراخلاقي و حتي سرقت علمي و دست كاري داده‌ها مي‌زنند. نمونه آن در دانشگاههاي معتبر كشور نيز وجود دارد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/05/21 - 09:19
این جوابیه به احتمال زیاد توسط دکتر مینایی استادیار دانشگاه علامه طباطبایی و از دوستان نزدیک قدمی ریاست سازمان استثنایی نوشته شده است. چنین افرادی موجب افت رتبه دانشگاه هایی مانند علامه طباطبایی خواهند شد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/05/22 - 15:20
اگر درست باشد بايد دانشگاه علامه طباطبايي براي اين مساله بسيار مهم ورود كند.
پاسخ + 0 0 --
رهگذر 1397/05/21 - 10:26
سلام
جدا کردن افراد به اصطلاح تیز هوش و بااستعداد از بقیه دانش آموزان چه سودی دارد مگر قرار نیست اینها بعدا در جامعه در کنار هم زندگی کنند.
جدا کردن آن ها به خودبینی آن ها وتحقیر بقیه منجر می شود در حالیکه آنها نیز باید در کنار بقیه رشد کنند از نیاز بقیه مطلع گردند و وبا کمک به همنوع خود همنوایی اجتماعی را از کودکی تمرین کنند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/05/21 - 15:51
بهتراست نظر یک دکترروانسنج رادرخبرگزاری دانشگاه آزاد به آدرس چاپ کنید صرف استفاده از چند عدد وارقام وسال ملاک نمی باشدhttp://www.ana.ir/news/411428
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/05/22 - 15:18
در جوابيه و پاسخ سازمان استثنايي صرفا از نظر فردي كه وابستگي به سازمان استثنايي دارد و هم كاسه قدمي است استفاده شده است. بهتر است سازمان استثنايي تاييديه اساتيد روانسنجي و تعليم و تربيت استثنايي را براي تاييد اين جوابيه منعكس نمايد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/05/21 - 23:20
سلام دوستان. متاسفانه ما روز به روز داریم پسرفت میکنیم. اموزش وپرورش از مدارس خواسته پولی که بابت کلاسهای تقویتی تابستان جمع اوری میشه به حساب اداره بریزن تازه گفتن مهر به معلما پرداخت میکنن.اخه من موندم کسی که تو اداره هست مگه کاری راجع به کلاس تقویتی انجام میده این معلم بیچاره است که همش حرف میزنه. اخه چند نفر در اداره باید از زحمت ی معلم بخوره.خدا رو خوش نمیاد این کارها رو ترک کنید.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور