صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

وزیر آموزش‌ و پرورش در نشست با اعضای تشکل کانون تربیت اسلامی :

مافیای کنکور و آزمون با مقاومت زیاد از اجرای برنامه درسی مقاومت می‌کند ؛ تزویر و دورویی در مدارس باید از بین برود

گروه تشکل ها/

هنوز 24 ساعت از انتشار گزارش صدای معلم با عنوان : 
" صدای معلم گزارش می دهد : آیا واقعا زور وزیر آموزش و پرورش به مافیای کنکور نمی رسد ؟!
مبارزه با مافیای کنکور و آموزش با طعم سفرهای تفریحی و... ؟! " ( این جا ) نمی گذرد که سیدمحمد بطحایی در نشست امروز خود با کانون تربیت اسلامی دوباره شعار مبارزه با مافیای کنکور و آزمون و... می دهد .

در بخشی از گزارش صدای معلم آمده است :

" « سیدمحمد بطحایی » در 11 تیرماه سال جاری توافق نامه ای را با اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان در زمینه کنکور منعقد می کند .

جالب است که اتحادیه های انجمن های اسلامی دانش آموزان قراردادی را نیز با موسسه " مرات " در این زمینه منعقد کرده است .

بنا بر اظهار نظر صریح وزیر آموزش و پرورش ، این وزارتخانه از این موسسات 5 درصد بایت فعالیت هایشان در مدارس اخذ می کند .

یکشنبه 29 مهر 97 مدیرکل آموزش پرورش شهر تهران به اتفاق کلیه روسای مناطق و مشاورین به میزبانی یکی از موسسات معروف کنکور سفر یک روزه تهران تا کاشان را اجرا نمودند.

« صدای معلم » در این زمینه از مسعود ثقفی رئیس روابط عمومی شهر تهران توضیح خواست اما ایشان در مورد این موضوع اظهار بی اطلاعی می کند .

یکی از مسئولان واحد بازرگانی موسسه گاج به صدای معلم می گوید که این موسسه میزان مدیران آموزش و پرورش در هفته گلاب گیری کاشان  در اردیبهشت ماه سال جاری بوده است .... "

هنوز وزارت آموزش و پرورش و به ویژه مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش به این خبر واکنشی نشان نداده است .

« صدای معلم » از وزیر آموزش و پرورش انتظار دارد تا مطابق گفته های امروز خود با معلمان و جامعه آموزش و پرورش صادق بوده و اقدام جدی برای مبارزه با تزویر و دورویی در ستاد وزارت آموزش و پرورش را در دستور کار خویش قرار دهد .

نشست وزیر آموزش و پرورش و کانون تربیت اسلامی و مافیای کنکور

وزیر آموزش‌ و پرورش در نشست با اعضای تشکل کانون تربیت اسلامی با اشاره به اهمیت اجرای سندتحول و تشکیل کمیته اجرایی این سند خاطرنشان کرد:‌ کیفیت بخشی و اجرای سندتحول نیازمند بودجه مضاعف است.

سید محمد بطحایی با قدردانی از تلاش همه‌کسانی که در بهبود آموزش‌ و پرورش تلاش می‌کنند، اظهار کرد: در شرایط فعلی احتمال اینکه بتوانیم تمرکز نهادهای دیگر را بر موضوع آموزش‌ و پرورش زیاد کنیم کار سختی است اما این کار با کمک تشکل‌های آموزش‌ و پرورش و افرادی که در حوزه‌های مختلف حضور دارند و می‌توانند ارتباط‌های مختلفی ایجاد کنند امکان‌پذیر است.

وی با اشاره به اینکه ۹۸درصد بودجه آموزش‌ و پرورش صرف پرداخت حقوق می‌شود، گفت: عملاً بودجه‌ای برای کیفیت‌ بخشی وجود ندارد و از طرفی اجرای سند تحول نیازمند تغییرات مختلفی در آموزش‌ و پرورش است که این تغییرات نیاز به بودجه مضاعفی دارد و باید در بودجه دیده شود.

سید محمد بطحایی در مورد برنامه‌های تحولی در آموزش‌ و پرورش از جمله حذف کنکور، آزمون‌ها در مدارس ابتدایی و آزمون ورودی مدارس خاص اظهار کرد: اجرای این طرح‌ها با مقاومت زیادی مواجه است و تا زمانی که این برنامه‌های تحولی اجرا نشود مدارس ما به مسیر اصلی خود برنمی‌گردند و در چنین شرایطی چطور می‌توان سند تحول را اجرا و یا حیات طیبه و انسان و عبد صالح تربیت کرد. درحالی‌که مافیای کنکور و آزمون با مقاومت زیاد از اجرای برنامه درسی مقاومت می‌کند تا مباحث تربیتی و پرورشی در مدرسه طرح نشود و با وجود چنین مافیایی  نمی‌توان تربیت عبد صالح و تجلی حیات طیبه را در مدارس دنبال کرد.

وی در ادامه تصریح کرد: بخش زیادی از نیروهای آموزش‌ و پرورش سابقه تربیت‌معلم ندارند و با مجوزهای مختلفی که توسط مجلس داده‌ شده است و بدون شرکت در آزمون استخدامی و مشخص شدن صلاحیت‌های علمی لازم استخدام‌ شده‌اند، در این شرایط و باوجود چنین نیروی انسانی آیا اجرای سند تحول و نقشی که در اهمیت تربیت‌معلم برای آن قائل هستیم امکان‌پذیر است و معلمی تربیت می‌شود که بتواند سند تحول را اجرا کند و کودکان ما را به حیات طیبه برساند؟ کانون تربیت اسلامی : مدیریت تحصن‌ها و تجمع‌ها توسط برخی تشکل‌ها نباید صورت بگیرد

وی در ادامه گفت: با وجود همه شرایط سخت استخدامی توانستیم برای اولین بار حدود ۴۰هزار نفر دانشجو معلم را جذب دانشگاه فرهنگیان کنیم و با بهینه شدن زمان تحصیل این دانشجویان امیدواریم تا  زودتر وارد آموزش‌ و پرورش شوند.

سید محمد بطحایی بر اهمیت ارتباط با خانواده‌ها به‌عنوان ذی‌نفعان آموزش‌ و پرورش تأکید کرد و گفت: با تولید برنامه‌های آموزشی به خانواده‌ها سعی داریم تا خانواده‌ها را در تربیت فرزندانشان آگاه‌تر کنیم و این برنامه ها که از طریق سیناروبیک پخش می شود، کمک می‌کند تا در اجرای سند تحول و ساختن انسان صالح بتوانیم از توانمندی‌های خانواده‌ها استفاده کنیم و سعی داریم تا این آموزش های ارائه شده در سیناروبیک را برای خانواده‌ها اجباری کنیم و هنگام ثبت‌نام دانش‌آموزان، اولیا گواهی‌های آموزش‌ هایی که دیده اند را ارائه دهند.

سید محمد بطحایی با اشاره به اهمیت رویکرد عمیق به مسائل تربیتی اظهار کرد:‌ تزویر و دورویی در مدارس باید از بین برود و دانش آموزان در مدرسه یک رفتار و پوشش‌دارند و در بیرون از مدرسه پوشش و رفتار آن‌ها تغییر می‌کند و باید به سمتی برویم که این اتفاق نیافتد و تربیتی داشته باشیم که انسان‌ها در همه احوال خودشان باشند.

در ادامه این نشست عادل عبدی مشاور وزیر آموزش‌ و پرورش اظهار کرد: حضور فردی به‌عنوان وزیر آموزش و پرورش که تمام سابقه خدمتی‌اش در آموزش‌ و پرورش است فرصتی مناسب است تا برنامه‌های مفید و عمیقی که آموزش‌ و پرورش به آن نیاز دارد، اجرایی شود.

وی با اشاره به تأسیس هیئت‌های اندیشه‌ورز در ماه‌های گذشته گفت: به دنبال مشارکت همه تشکل‌های فرهنگیان در عرصه آموزش‌  و پرورش هستیم که با نقد و یا طرح برنامه‌های جدید؛ به موفقیت آموزش‌ و پرورش کمک کنند و باید از زمان و وقتی‌که این تشکل‌ها برای بهبود امر آموزش‌ و پرورش انجام می‌گذارند تقدیر و قدردانی کنیم و همه با هم باید کمک کنیم تا آموزش‌ و پرورش بر مدار بهبود قرار گیرد.

در ادامه این نشست نمایندگانی از کانون تربیت اسلامی به ایراد سخن پرداختند که بخش‌هایی از سخنان نمایندگان این تشکل به‌ شرح زیر است:

 تمرکز فعالیت‌های آموزش‌ و پرورش را روی بیمه معلم قرار دهیم تا با توانمند شدن آن بتوانیم خدمات بیشتری به فرهنگیان ارائه دهیم و به تقویت تعاونی‌های مصرف و مسکن فرهنگیان توجه کنیم.

در زمان تصویب بودجه هر یک از تشکل‌ها می‌توانند با ارتباط‌هایی که با مجلس شورای اسلامی دارند، آموزش‌ و پرورش را حمایت کنند.

از کارهای خوب انجام‌شده تهیه زیر نظام‌های سند تحول و ابلاغ آن‌ها به استان‌ها و ارسال لایحه رتبه‌بندی به دولت است.

در سند تحول ایده‌هایی مانند حیات طیبه و بحث فرا موقعیت را تعریف کردیم که حاصل تجارب چهل‌ساله بوده است اما در اهداف دوره تحصیلی واژه‌هایی مانند حیات طیبه، انسان صالح و ... استفاده‌ نشده است و درحالی‌که از تربیت دینی صحبت شده است اما از شناخت و توجه به معصوم نام‌برده نشده است.

در لایحه رتبه‌بندی فرهنگیان به‌جای مفاهیمی مانند سرآمد و ارشد از همان واژه‌های آشنا و مصطلح استادیار و دانشیار استفاده کنیم که هم جامعه می‌تواند ارتباط بهتری بگیرد و هم ما برای تعریف و شناساندن این واژه‌ها نیاز به‌صرف وقت و انرژی و جا انداختن و مصطلح کردن آن‌ها نداریم.

هیئت‌امنایی شدن آموزش‌ و پرورش یکی از راه‌هایی است که می‌تواند در بهبود بودجه آموزش‌ و پرورش کمک کند. سیاست‌های انقباضی در عدم توسعه و گسترش بی‌رویه مدارس سمپاد خوب است اما به یک سند راهبردی و نظام‌نامه جامع برای کشف و تربیت استعدادهای درخشان نیاز داریم، در مدارس سمپاد تأکید زیادی بر آموزش کنکوری است و پرورش و پژوهش کاملاً مغفول مانده است. در جذب نیروهای آموزشی در مدارس سمپاد ملاک توانمندی‌های معلمی در همه ابعاد نیست و از افرادی که فقط در بعد آموزش دروس مهارت دارند استفاده می‌شود و از نیروهای معلم استفاده نمی‌شود.

مافیای کنکور و آزمون با مقاومت زیاد از اجرای برنامه درسی مقاومت می‌کند تا مباحث تربیتی و پرورشی در مدرسه طرح نشود و با وجود چنین مافیایی  نمی‌توان تربیت عبد صالح و تجلی حیات طیبه را در مدارس دنبال کرد بخشی از بودجه‌های آموزش‌ و پرورش در مدارس سمپاد صرف مسابقاتی می‌شود که آموزش‌ و پرورش آن مسابقات را به رسمیت نمی‌شناسد، بعضاً این مدارس پول‌های زیادی از دانش آموزان برای اردوهای خارج کشور که موضع‌گیری شما در مورد اردوهای خارج از کشور قابل‌تقدیر است، ساعت‌های پرورشی در مدارس متوسطه کم شده است، در آموزش‌ و پرورش استثنایی تعادلی در ورودی‌ها و خروجی‌های این دوره وجود ندارد و به ازای هر سه بازنشسته یک نفر ورودی استخدامی دارد.

در مدارس عادی متناسب‌سازی برای فضای کودکان استثنایی انجام نگرفته است.

با دین‌مداری و فردی که با تقید به استوانه انقلاب اقدامات شجاعانه‌ای انجام داده‌اید. در اجرای سند تحول اتفاقات خوبی افتاده است اما باید بررسی کرد چرا هر کاری می‌کنیم سند تحول در مدرسه اجرا نمی‌شود. اجرای سند یک کار ملی است و دولت و مجلس در اجرای سند باید به کمک آموزش‌ و پرورش بیایند. استفاده از تشکل‌های سیاسی و فراهم کردن بستر برای تشکل‌ها کار مثبتی است اما مدیریت تحصن‌ها و تجمع‌ها توسط برخی تشکل‌ها نباید صورت بگیرد.

حرکت سند تحول باید شتاب بیشتری بگیرد تا به مدرسه برسد و تکالیف مجلس و دولت باید در این مورد مشخص شود. ارزیابی از سند تحول باید انجام بگیرد و این سند باید ایرادهایش برای رفع گفته شود و به شورای انقلاب فرهنگی فرستاده شود، شورای تربیت در سند مطرح است و هماهنگی دستگاه‌ها باید در آن شورا انجام گیرد تا به‌عنوان‌مثال آموزش‌ و پرورش درحالی‌که برای اجرای سند گام برمی‌دارد دستگاه دیگری با تبلیغات کنکور این گام‌ها را خنثی نکند.

هم‌ترازی بازنشستگان و شاغلان پیگیری شود و آموزش‌ و پرورش در موردحمایت از بازنشستگان ضعیف است. در حوزه تربیتی باید به برنامه‌های بلندمدت نظر داشته باشیم و ناکارآمدی برنامه‌های پرورشی در مدارس را باید بررسی کنیم و باید نقشه راه داشته باشیم و با پمپاژ اطلاعات دینی نمی‌توانیم تربیت دینی داشته باشیم. انجام کارهای پرورشی به‌عنوان دین‌داری صرف نیست و معاونت پرورشی باید به کشف استعدادها و خلاقیت‌ها بپردازد.

 برای عمق بخشیدن فعالیت‌های پرورشی باید روی تربیت‌معلم متمرکز شویم و باید استعدادهای مناسب معلمی را از زمان دانش‌آموزی کشف کنیم و به دلیل عدم وجود نقشه راه برای تربیت‌معلم و عدم تفاوت بین فارغ التحصیلان تربیت‌معلم و دانشگاه‌ها عده‌ای لزومی به داشتن دانشگاه‌های تربیت‌معلم نمی‌بینند و این ضعف در خروجی این دو دانشگاه را باید برطرف کنیم. همکاران ما در اقصی نقاط کشور با مشکلاتی مواجه هستند به‌عنوان‌مثال معلمان ما در مواجه بادانش آموزان در مدارس چه اختیاراتی دارند و باید کمیته احصا حقوق معلم تشکیل شود .

مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش

نشست وزیر آموزش و پرورش و کانون تربیت اسلامی و مافیای کنکور

یکشنبه, 06 آبان 1397 ساعت 15:47 خوانده شده: 231 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ
ناشناس 1397/08/06 - 16:43
جناب وزیر می شود اینقدر عمیق نگاه نفرمایید مدارس ما ابتدایی ترین ابزار آموزشی را ندا رد شما اول عادلانه همه ی مدارس را تحلیل بفرمائید چرا مرتب مدارس محروم را فراموش می کنید وفکر می کنید همه مدارس سمپاد ند شما زیر بنا را در مدارس مرزنشین بازسازی کنید شما از معلمی که شاگردش به او حمله می کند را جا ه کنید بعد مراتب رویا هاتان را دنبال کنید بچه های ایران را شما داغون کردید چرا لفظ مافیا را اینقدر بکار می برید .مافیا سروران و صاحبان دانشگاه های غ انتفاعی اند که با هزاران دلیل زیرکانه فرزندان ما را به آنجا سوق می دهند.
پاسخ
ناشناس 1397/08/06 - 16:45
سلام جناب وزیر ،
تصور می کنم شما قبل از وزارت اصلا در ایران زندگی نکرده اید. نفاق و دورویی ظاهر افراد از ابتدای ابتدای انقلاب، در سایۀ فشار و یا نوع رفتار نظام سیاسی
در بین بیشتر اقشار جامعه جهت کسب منافع شغلی و یا برخی از امتیازات چون قبولی از دانشگاه و.... وجود
داشت. چیز جدیدی نیست. آنانی که چادری نبودند اداره سر می کردند و جالب این که ناشی بودن آنها برای کارمندان هویدا بود. یا مردان ته ریش گذاشته و پیراهن روی شلوار می انداختند و تسبیح به دست و..
این رفتارها خوشبختانه یا امروز نیست و یا خیلی موذیانه پنهان است.
ادامه دارد .....
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1397/08/06 - 16:45
مابقی :
مگر خود شما وزرا و نمایندگان و.... زندگی شخصی تان با اجتماعی و سیاسی تان عین هم هست ؟!!!!! این همه قابلیت هایی است که خود شماها بر ملت تحمیل کرده اید.
آنچنان از مافیا سخن می گوئید که آدمی تصور می کند در جزیره سیسل ایتالیاست. آن را هم خودتان بدنیا آورده و بزرگ کرده اید. زور خودتان به خودتان نمی رسد
ملت چه کند. شما را به خدا بروید کنار اجازه دهید باد بیاید داریم از حرف های تکراری و بی ارزش شما خفه می شویم. تنگی نفس گرفتیم. در هیچ جامعه ای این همه طرح مشکل نیست. نشاط و شادی تزریق نمی کنید حداقل هیس بگیرید بگذارید مردم با بدبختی خود کنار آیند. بس است ناله . تمام کنید بازی من نبودم دستم بود تقصیر آستینم بود.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/08/07 - 16:15
جزیره سیسیل
پاسخ + 0 0 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1397/08/07 - 19:07
فکری به حال افراد دو رو و ریاکار و .... در سطح وزارت و مدیران کل بکنید مدارس و ... درست می شود جناب آقای بطحایی:

...
پاسخ
morteza 1397/08/07 - 19:15
باسلام
برای حل مشکل تزویر ودورویی در مدارس ابتدا از خودتان وادارها ی اپنه شروع کنید
پاسخ + 0 0 --
morteza 1397/08/07 - 19:15
باسلام
برای حل مشکل تزویر ودورویی در مدارس ابتدا از خودتان وادارها ی اپنه شروع کنید
پاسخ
عاشق سمپاد 1397/08/08 - 18:26
این قدر مافیا مافیا کردی. حس می کنم تو اموزش پرورش کارلوس و پابلو اسکوبار تونستن نفوذ کنند:)))))الانم حس می کنم تو جزیره ی سیسیل هستیم:)
ول کن دیگه این مباحث الکی رو. شما همت بکن حقوقارو به موقع پرداخت بکن. نمی خواد دن کیشوت وار با اسیاب بادی بجنگی!!
پاسخ + 0 0 --
معلم 1397/08/09 - 01:04
جناب آقای وزیر:1_ مافیا را تعریف کنید 2_ مافیا زاده سیستم آموزشی و پرورشی خود شماست 3_ چرا فرا فکنی می کنید به اطراف خودتان خوب نگاه کنید مافیایی که از آن نام می بردید براحتی در مجموعه آپ رفت وآمد می کنند4_شما یا خود می دانید یا خودتان را به تجاهل زده اید .فرار به جلو سیاست خوبی نیست .عاقلانه عمل کنید.
پاسخ + 0 0 --
سوپر مخ کلاس دکتر 1397/08/11 - 19:52
شما خودت سرکرده مافیا نیستی بطحایی؟! وگرنه چرا مسیولان ادارات کل و نواحی شما این کارهای ... رو با دکتر حسینی که کارش نوشتن بر علیه مافیای کنکور و اختلاسگران صندوق ذخیره فرهنگیان ... می باشد می کنید. مقاله دکتر تحت عنوان زیر رو سرچ و مطالعه کنید - دکتر میگه از طریق سایت شکایت وزارت نمیتونه این مطالب رو ارسال کنه - مافیا مسدودش کردن!:


....

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما بزرگترین مانع برای اجرایی شدن سند تحول بنیادین آموزش و پرورش چیست؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور