صدای معلم

فرشته آل حسینی : و توصیة آخر، رها‌کردن تربیت معلم از اضطرار زمان و فشار برای تولید فله‌ای معلم فکور یا فاخر است

حمایت رضوان حکیم زاده از 3 ساله شدن دوره کارشناسی در دانشگاه فرهنگیان

گروه گزارش/

برای نخستین بار « حسین خنیفر » رئیس دانشگاه فرهنگیان از 3 ساله شدن دوره کارشناسی در این دانشگاه خبر داد . ( این جا )

خنیفر از سه برابر شدن ظرفیت پذیرش دانشجو معلم در دانشگاه فرهنگیان از امسال خبر داده و گفته است: این میزان نسبت به سال قبل ۷۰ درصد افزایش یافته است .

چندی پیش « فرشته آل حسینی » دانش‌ آموختة فلسفة تربیت و عضو انجمن فلسفة تعلیم و تربیت ایران در مقاله ای در صدای معلم با عنوان : ( این جا )

" سرگردانی و بحران هویت در دانشگاه فرهنگیان ...برای یکبار هم که شده، برای رهیدن از سرگردانی و تغییر تقدیرش به جای «جا» در باب «جایگاه»‌اش بیندیشد، و به‌جای پافشاری به بازی‌کردن در زمین دیگری و پاک‌باختن (باختن سرمایة مادی و معنوی خود)، تصمیم قاطع عملی بگیرد که یا از این بازی خارج شود، یا با کوتاه‌آمدن از معیارهای عقب‌ماندة خودش، به معیارهای عقب‌ماندة دیگری تن دهد !
تربیت معلم ما صدساله می‌شود، چه عالی! اما عالی‌تر می‌شود اگر ؟ به این سخنان و اقدامات پاسخ داده بود .

در بخشی از این مقاله چنین آمده است :

" و توصیة آخر، رها‌کردن تربیت معلم از اضطرار زمان و فشار برای تولید فله‌ای معلم فکور یا فاخر است. برای رهایی از این یکی، لازم است مدتی از موضع سفت‌ و سخت انحصارگرایی در تأمین و تربیت معلم و به‌راه‌انداختن سیل بر روی این سازة متزلزلِ نامطمئن عقب‌نشینی کنید، و راههای مشروع بسته‌شده را باز کنید.

خوب است همانند وزارت علوم به جذب نیروی انسانی تحصیل‌کردة جویای کار از طریق فراخوان‌های فصلی، مصاحبة علمی، و آموزشهای تخصصی، با جلب همکاری دانشگاههای دیگر بیندیشید. شاید بتوانید با مذاکره و ابزارهای قدرت دیگر، آنها را قانع کنید تا چندسالی از شغل شریف تولیدِ تحصیل‌کردة بیکار صرف‌نظر، و در امر خطیر تأمین و تربیت معلمان کاردارِ آتیه‌دار آینده به دانشگاه فروهشته و فروماندة تربیت معلم کمک کنند. کاری شبیه یک همکاری خانوادگی یا بسیج همگانی موقت برای مقابله با یک بحران قریب‌الوقوع. "

« رضوان حکیم زاده » معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش که هم زمان عضو هیات علمی دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران و تدریس در آن را نیز بر عهده دارد از این اقدام رئیس دانشگاه فرهنگیان حمایت کرده است .

 3 ساله شدن دوره کارشناسی در دانشگاه فرهنگیان و حمایت حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌ و پرورش به تامین نیروی انسانی برای دوره ابتدایی اشاره و تاکید کرد تلاش می‌کنیم فهم مشترکی برای محاسبه صحیح نیروی انسانی در دوره ابتدایی شکل بگیرد.

 رضوان حکیم‌زاده  درباره چاره‌اندیشی‌های معاونت ابتدایی برای حل موضوع کلاس‌های پرتراکم گفت: «در مناطق محروم و عشایری، خیلی مشکل تراکم کلاس نداریم، اما مشکل کلاس‌های چندپایه و فضای آموزشی را داریم. مشکل تراکم کلاس‌ها در مرکز شهرهای بزرگ،‌ مناطق پرجمعیت و حاشیه شهرهایی که مهاجرت‌ها به آنجا زیاد است، وجود دارد.»

او ادامه داد: «مبنای صحیح برآورد نیروی انسانی مورد نیاز بسیار می‌تواند در این زمینه کمک‌کننده باشد. ما با مرکز نیروی انسانی آموزش‌ و پرورش و کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی صحبت کردیم و اگر نشان‌گرهای شورای عالی آموزش‌ و پرورش مبنای محاسبه قرار گیرد و مناطق محروم و کلاس‌های چندپایه را از شهرهای پرجمعیت و شهرهای کوچک جدا کنند، بینش بهتری در این‌ باره اتفاق می‌افتد.»

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌ و پرورش افزود: «ما در معاونت ابتدایی تلاش می‌کنیم که فهم مشترک در مبنای صحیح محاسبه نیروی انسانی در دوره ابتدایی شکل بگیرد که بتواند زمینه‌ساز دادن مجوزهایی برای جذب نیروی انسانی باشد.»

حکیم‌زاده گفت: «از دانشگاه فرهنگیان خواستیم که از حداکثر ظرفیت خود برای تأمین نیروی انسانی دوره ابتدایی استفاده کند و آن را اولویت قرار دهد. تصور می‌کنم کم شدن و کوتاه شدن دوره کارشناسی هم بتواند کمک کند تا معلمان و دانشجو معلمانی که جذب می‌شوند هرچه زودتر به مدارس ابتدایی وارد شوند و جبران سریع‌تر کمبود نیروی انسانی اتفاق بیافتد.»

 

تشویق شدیم حذف پیک‌های نوروزی را با جدیت تمام دنبال کنیم

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌ و پرورش همچنین درباره بازخورد‌های طرح حذف پیک‌های نوروزی دانش آموزان دوره ابتدایی گفت: «از این موضوع دستاوردهای خوبی داشتیم و چندین میلیون رکورد از کارهای خلاقانه که دانش آموزان انجام دادند، ثبت کردیم.»

او در ادامه افزود: «این دستاوردها در نمایشگاهی که به مناسبت هفته دولت برگزار شد در قالب مجموعه‌ای از آثار خلاقانه بچه‌ها بود را در معرض دید همگان گذاشتیم و تشویق شدیم این برنامه را با جدیت تمام دنبال کنیم.»( پانا )

 3 ساله شدن دوره کارشناسی در دانشگاه فرهنگیان و حمایت حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش

سه شنبه, 08 آبان 1397 12:24 خوانده شده: 541 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1397/08/08 - 13:03
از جذب هیئت علمی این دانشگاه تا امکانات و نوع گذینش این دانشگاه جای سوال دارد.در بعضی از پردیس ها تعداد زیادی از دانشجو یان افسرده و سیگار می کشند مسئولین سازمان مرکزی دانشگاه فرهنگیان و وزارت آموزش و پرورش اصلاً به آسیب های موجود در این دانشگاه توجهی ندارند .گویا ما با انسان های سروکار داریم که فقط کمیت گرایی بلدند و الگو های متلاشی شده را می خواهند بر بدنه آموزش و پرورش تحمیل کنند .مسئولان این دانشگاه باید پاسخگوی افکار عمومی و مردم باشند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/08/08 - 15:37
گزینش معیار و ملاک دیگری برای اینها دارد . آنان دنبال تخریب و شستشوی مغزی دانشجویان هستند نه تأمین
سلامتی و یا خردمندی آنان.
پاسخ + 0 0 --
خاتمی 1397/08/09 - 18:16
چقدر عجولانه و بی کیفیت و...
پاسخ + +3 0 --
شهاب 1397/08/08 - 15:17
خانم حکیم زاده
با سه ساله شدن دوره ی لیسانس کیفیت کار پایین می آید بهتربود فکری برای ارتقای اقتصادآ.پ وکاهش نیروهای اداری انجام می دادید
آ.پ بااین اقتصاد اسفناک کاملا از هم پاشیده است وهرطرح صرفه جویانه ای که ارائه می کنید اوضاع را بدتر می کند
پایه ششم هم در تراکم بالای کلاس ها تاثیر دارد وهم در کمبود معلم حذف این پایه بسیار ضروری است
آیا شما می توانید باحقوق 1/200که معلم تازه استخدام می گیرد ادامه ی زندگی بدهیدحقوق معلم حق التدریس دیگر بماند
فقط به فکراقتصادآ.پ واصلاح ساختار آن باشید وگرنه این ره به ترکستان می رود
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1397/08/08 - 16:35
کشورهای پیشرفته کمیت را پیش
مرگ. کیفیت می کنند تا آن را رشد
دهند و ما کیفیت را قربانی کمیت
می کنیم.طی چهار سال توانایی آموزش
کافی و لازم را نداشتیم در سه سال
فقط هدف جبران کمبود معلم است.
میوه ای نارس چگونه بارخواهد داد؟

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما در مورد مدارس سمپاد ( تیزهوشان) به کدام گزینه نزدیک تر است؟

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور