چاپ کردن این صفحه

فرشته آل حسینی : و توصیة آخر، رها‌کردن تربیت معلم از اضطرار زمان و فشار برای تولید فله‌ای معلم فکور یا فاخر است

حمایت رضوان حکیم زاده از 3 ساله شدن دوره کارشناسی در دانشگاه فرهنگیان

گروه گزارش/

برای نخستین بار « حسین خنیفر » رئیس دانشگاه فرهنگیان از 3 ساله شدن دوره کارشناسی در این دانشگاه خبر داد . ( این جا )

خنیفر از سه برابر شدن ظرفیت پذیرش دانشجو معلم در دانشگاه فرهنگیان از امسال خبر داده و گفته است: این میزان نسبت به سال قبل ۷۰ درصد افزایش یافته است .

چندی پیش « فرشته آل حسینی » دانش‌ آموختة فلسفة تربیت و عضو انجمن فلسفة تعلیم و تربیت ایران در مقاله ای در صدای معلم با عنوان : ( این جا )

" سرگردانی و بحران هویت در دانشگاه فرهنگیان ...برای یکبار هم که شده، برای رهیدن از سرگردانی و تغییر تقدیرش به جای «جا» در باب «جایگاه»‌اش بیندیشد، و به‌جای پافشاری به بازی‌کردن در زمین دیگری و پاک‌باختن (باختن سرمایة مادی و معنوی خود)، تصمیم قاطع عملی بگیرد که یا از این بازی خارج شود، یا با کوتاه‌آمدن از معیارهای عقب‌ماندة خودش، به معیارهای عقب‌ماندة دیگری تن دهد !
تربیت معلم ما صدساله می‌شود، چه عالی! اما عالی‌تر می‌شود اگر ؟ به این سخنان و اقدامات پاسخ داده بود .

در بخشی از این مقاله چنین آمده است :

" و توصیة آخر، رها‌کردن تربیت معلم از اضطرار زمان و فشار برای تولید فله‌ای معلم فکور یا فاخر است. برای رهایی از این یکی، لازم است مدتی از موضع سفت‌ و سخت انحصارگرایی در تأمین و تربیت معلم و به‌راه‌انداختن سیل بر روی این سازة متزلزلِ نامطمئن عقب‌نشینی کنید، و راههای مشروع بسته‌شده را باز کنید.

خوب است همانند وزارت علوم به جذب نیروی انسانی تحصیل‌کردة جویای کار از طریق فراخوان‌های فصلی، مصاحبة علمی، و آموزشهای تخصصی، با جلب همکاری دانشگاههای دیگر بیندیشید. شاید بتوانید با مذاکره و ابزارهای قدرت دیگر، آنها را قانع کنید تا چندسالی از شغل شریف تولیدِ تحصیل‌کردة بیکار صرف‌نظر، و در امر خطیر تأمین و تربیت معلمان کاردارِ آتیه‌دار آینده به دانشگاه فروهشته و فروماندة تربیت معلم کمک کنند. کاری شبیه یک همکاری خانوادگی یا بسیج همگانی موقت برای مقابله با یک بحران قریب‌الوقوع. "

« رضوان حکیم زاده » معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش که هم زمان عضو هیات علمی دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران و تدریس در آن را نیز بر عهده دارد از این اقدام رئیس دانشگاه فرهنگیان حمایت کرده است .

 3 ساله شدن دوره کارشناسی در دانشگاه فرهنگیان و حمایت حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌ و پرورش به تامین نیروی انسانی برای دوره ابتدایی اشاره و تاکید کرد تلاش می‌کنیم فهم مشترکی برای محاسبه صحیح نیروی انسانی در دوره ابتدایی شکل بگیرد.

 رضوان حکیم‌زاده  درباره چاره‌اندیشی‌های معاونت ابتدایی برای حل موضوع کلاس‌های پرتراکم گفت: «در مناطق محروم و عشایری، خیلی مشکل تراکم کلاس نداریم، اما مشکل کلاس‌های چندپایه و فضای آموزشی را داریم. مشکل تراکم کلاس‌ها در مرکز شهرهای بزرگ،‌ مناطق پرجمعیت و حاشیه شهرهایی که مهاجرت‌ها به آنجا زیاد است، وجود دارد.»

او ادامه داد: «مبنای صحیح برآورد نیروی انسانی مورد نیاز بسیار می‌تواند در این زمینه کمک‌کننده باشد. ما با مرکز نیروی انسانی آموزش‌ و پرورش و کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی صحبت کردیم و اگر نشان‌گرهای شورای عالی آموزش‌ و پرورش مبنای محاسبه قرار گیرد و مناطق محروم و کلاس‌های چندپایه را از شهرهای پرجمعیت و شهرهای کوچک جدا کنند، بینش بهتری در این‌ باره اتفاق می‌افتد.»

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌ و پرورش افزود: «ما در معاونت ابتدایی تلاش می‌کنیم که فهم مشترک در مبنای صحیح محاسبه نیروی انسانی در دوره ابتدایی شکل بگیرد که بتواند زمینه‌ساز دادن مجوزهایی برای جذب نیروی انسانی باشد.»

حکیم‌زاده گفت: «از دانشگاه فرهنگیان خواستیم که از حداکثر ظرفیت خود برای تأمین نیروی انسانی دوره ابتدایی استفاده کند و آن را اولویت قرار دهد. تصور می‌کنم کم شدن و کوتاه شدن دوره کارشناسی هم بتواند کمک کند تا معلمان و دانشجو معلمانی که جذب می‌شوند هرچه زودتر به مدارس ابتدایی وارد شوند و جبران سریع‌تر کمبود نیروی انسانی اتفاق بیافتد.»

 

تشویق شدیم حذف پیک‌های نوروزی را با جدیت تمام دنبال کنیم

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌ و پرورش همچنین درباره بازخورد‌های طرح حذف پیک‌های نوروزی دانش آموزان دوره ابتدایی گفت: «از این موضوع دستاوردهای خوبی داشتیم و چندین میلیون رکورد از کارهای خلاقانه که دانش آموزان انجام دادند، ثبت کردیم.»

او در ادامه افزود: «این دستاوردها در نمایشگاهی که به مناسبت هفته دولت برگزار شد در قالب مجموعه‌ای از آثار خلاقانه بچه‌ها بود را در معرض دید همگان گذاشتیم و تشویق شدیم این برنامه را با جدیت تمام دنبال کنیم.»( پانا )

 3 ساله شدن دوره کارشناسی در دانشگاه فرهنگیان و حمایت حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش

سه شنبه, 08 آبان 1397 12:24 خوانده شده: 618 دفعه

در همین زمینه بخوانید: